8000 GESTOLEN TE PUTTEN. In een zuivelfabriek. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. BRAND TE LOOSDUINEN. Sensatie bij een auto-ongeluk. DE SPAARPOT VAN DEN OLIFANT Een pimpeïmeesje zit er in te broeden. SIMAVI'S BLINDEN-REDDINGS- PLAN VOOR NOORD-SUMATRA. Aan duizend blinden kan jaar lijks door operatie het licht hun ner oogen worden teruggegeven. Men schrijft ons: JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN. BEZOEK AAN HET MARINE VLIEGKAMP. De vlootcommissie op Schel- lingwoude. CH. DE HESSELLE t Oud-burgemeester van Heerlen, Provinciaal Hieuw* NOORDSCHARWOUDE HOORN OOSTERBLOKKER ZWDSCHARWOüDf WUK AAN m EN DQNN BERGEN Proces-verbaal opgemaakt. Van wie is het hondje? BROEK OP LANGENDIJK T omat enk weekers STOMPETOREN Koe met kraanwagen uit den sloot gehaald. JCeck éi School Gemeenteraden ZIJPE De gemeente neemt afscheid van den burgemeester. £uchtmact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Amstecdamsctie Sbeucs van Woensdag 1 Mei 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. NIEUWE NIEDORP £Ude Peu 242 241v, 918/8-i 241 -v, 915/4-2 85 54 I*/J6 wisselkoersen amsterdam. m v ,niet officieel 1.475/g 7.128/4 59.55 9.76 25.05 47,90 31.80 36.80 35,80 20.22'/, 12.25 In den afgeioopen nacht is ingebroken in de coöperatieve stoomzuivelfabriek „Putten" te Putten. De brandkast is geopend en het daar in aanwezige geld een bedrag van on geveer 8000, dat heden zou worden uitbetaald aan de melkleveranciers, werd buitgemaakt. De alarminrichting van de fabriek heeft blijkbaar wegens een defect niet gewerkt. De politie stelt eo uitgebreid onderzoek in. Toen gistermiddag de bestuurder van een vrachtauto der firma Koster uit Bussum den Rijksweg bij bet Blindenin stituut te Bussum wilde oversteken, na derden achter hem twee auto's. Ondanks het feit, dat de chauffeur van ide vrachtauto zijn richtingwijzer had uitgestoken, reed de eerste van de beide isehter hem rijdende wagens door. De tweede wagen reed tengevolge hiervan itegen de vrachtauto en sloeg vervol gens driemaal over den kop. Wonder boven wonder kwam de chauffeur, zekere H. uit Den Haag, er zonder kwetsuren af. De vrachtauto is ernstig beschadigd. Gistermiddag is uit het Wilhelmina- ikanaal tusschen de Dongensche sluizen te Tilburg opgehaald het lijk van de 85-jarige ongehuwde landbouwersknecht fik W. in 't Groen. De man was in de buurt van het kanaal op een land onder de gemeente Dongen werkzaam, zijn paard en kar werden onbeheerd op het land aangetroffen. Het is onverklaar baar, hoe de man te water i6 geraakt. De arbeiders ,die vrij dicht in de buurt, ongeveer op 100 meter afstand, werkten, hebben niets gemerkt, zoo dat mis daad uitgesloten wordt geacht. Gisternacht te omstreeks een uur heeft op de bovenverdieping van het café „De Valk" aan den Haagweg 751 te Loosduinen een uitslaande brand gewoed. Even tevoren was op den straatweg, enke le tientallen meters van het café af een auto te water gereden, doordat de bestuurder van dezen wagen, de 25-jarige H. W. uit de Ter- westenstraat, komende uit de Okkernoot straat, de aandacht bij den hoek even van het stuurwiel had afgewend. De auto, een personenwagen zonder andere inzittenden dan den bestuurder, was eerst tegen een paal opgereden en daarna in de Loosduin- schevaart gezwaaid. De chauffeur wist zich er tijdig uit te werken, zij het ook, dat hij een onvrijwillig bad moest nemen. Eenige omwonenden waren op het geval afgekomen om eventueel hulp te verleenen en onder hen bevonden zich de caféhoudster, wed. J. v. d. Horst-Capellen en haar zoon. Terwijl zij het geval met den auto gadesloe gen bleek in het huis brand te zijn uitgebro ken. De thuis gebleven dochter van de café- houdster had den brand ontdekt en had alarm gemaakt, zij was reeds te bed en werd door haar broer van de reeds brandende zol derverdieping in veiligheid gebracht. Inmiddels kwam de brandweer met twee motorspuiten, n.1. van de Van der Venne- straat en van de Archimedesstraat ter plaat se. Met drie stralen werd de strijd tegen de vlammen aangevat en na korten tijd was van het vuur niets meer te zien. De boven verdieping brandde echter vrijwel geheel uit, waarbij eenig slaapkamermeubilair een prooi der vlammen is geworden. Voorts be kwam de café-inventaris veel waterschade. De oorzaak moet vermoedelijk worden ge zocht in een electrischen reclame-lichtbak aan den gevel van het café, in welken bak n.1. kortsluiting zou zijn ontstaan. De bak bleek eenigermate defect te zijn, daar het licht reeds enkele dagen niet goed had ge brand. De bezoekers van den Haagschen Dieren tuin weten, dat Betsy, de olifant, een spaar pot heeft, waarin zij de geldstukken werpt, die het publiek haar als belooning voor haar kunstjes geeft. Maar dat zelfde publiek weet stellig niet, dat er sinds enkele weken in dezen spaarpot een Pimpelmeesje (Parus Coeruleus) zijn nestje heeft gemaakt en nu rustig zit te broeden, terwijl het zich in den beginne niets aantrok van het inwerpen der geldstukken door den olifant. Integendeel, het vogeltje scheen zich hier zeer op zijn ge mak te voelen. De oppasser verwonderde er zich echter dezer dagen over, dat de olifant geen geld meer in het busje wilde werpen en nu is ge bleken, dat het dier het vogelnestje heeft op- ™~nerkt en dit niet wil storen. De geldstuk ken, die de olifant voorheen in het busje wierp, werden er 's avonds door de vogel tjes weer uitgegooid. Uit publicaties van den bekenden oogarts j. Tijssen, die als reizend oogheelkundige algemeene bekendheid en sympathie verwierf, vernamen zonder twijfel velen Uwer reeds, hoe ontstellend groot het aantal blinden is op Noord-Sumatra. Er heerscht hier te midden der rijke iropenweelde een onbeschrijfelijk tropenleed: wij bevinden ons daar met recht in het land van den medischen nood! En wat voor ons zoo onbegrijpelijk en verschrikkelijk is: Dit leed en deze blindhek zijn maar al te vaak onnoodig. In de staar-operatie zien wij het voor den eenvoudigen kampongbewoner onbegrepen wonder, dat aa i blinden het licht hunner oogen kan worden teruggegeven. Op Noord- Sumatra ontbreekt echter bijna overal oog heelkundige hulp. Daarom dringt dr. Tijssen in naam van een arme lijdende bevolking met groote klem bij ons aan op uitzending van een reizend- oogheelkundige naar het dicht bevolkte Noord-Sumatra. Moeten wij deze roepstem aan ons voorbij laten gaan? Is het niet de plicht van Neder land, hier hulp te verleenen? In een brief van 14 Februari 1935 schrijft dr. Tijssen: „Wanneer tot uitzending van zoo'n reizend oogspecialist wordt overgegaan, kan jaar lijks aan duizend blinden door operatie het licht hunner oogen worden teruggegeven De kosten van uitzending worden begroot op 6000 per jaar. De Vereeniging SIMAVI meent, dat hier absoluut geholpen moet worden. Kan Simavi echter de hiervoor benoodigde gelden bijeen brengen? Ook elders toch rekent men op steun uit onze overbelaste kas! Aan U is daarom het antwoord! Toen wij verleden jaar een oproep deden ten behoeve van ons geneesmiddelen-fonds, stroomde het geld ons toe. Welk een groot aantal enthousiaste medewerkers(sters) zorg de er toen voor, dat wij in korten tijd uit in gezamelde kwartjes een aanzienlijk bedrag bijeen kregen. En nu is er 6000 noodig om 1000 oog lijders het gezichtsvermogen terug te geven. Wie brengt 6 bijeen om één blinde te red den? Wie een deel van dit bedrag? Moge ons een toevloed van giften be reiken! Helpt allen mee om het blinden-reddings- plan te doen slagen. Iedere gulden, maar ook ieder kwartje is welkom! Gelden gelieve men onder vermelding van doel: „voor blindenreddingsplan", te storten op Postgiro no. 128487 van de Vereeniging Simavi te Zeist. Gistermiddag heeft in de Zaanstraat te Amsterdam een ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Een vijfjarig jongetje, Jacob van der Velde geheeten, was achter op een houtwagen geklom men. Toen hij den wagen losliet, werd hij gegrepen door een achterop rijdende auto. Hij werd dood opgenomen. Het marine-vliegkamp te Schelling- woude, dat sinds kort tijdelijk bezet is door een vliegbrigade van het vlieg kamp De Mok op Texel, heeft vanmor gen bezoek gehad van de Vlootcommis sie. Deze commissie bestaat uit een aan tal leden van de Tweede Kamer, die te zamen vrijwel alle politieke richtingen vertegenwoordigen en toezicht uitoefe nen op de besteding van landsgelden voor zoover betreft uitgaven voor de v'oot en die daaromtrent advies uit brengen aan den Minister van Defensie Voorzitter der commissie is de heer J. J. C. van Dijk, algemeen secretaris de heer J. C. J. B. A. Josselin de Jong, ge pensionneerd generaal-raajoor van le Marine, terwijl verder in de commissie zitting hebben de heeren C. L. van de Bilt( W. Drop, A. G. A. Ridder van Rap- pard( H. W. Tilanus en Mr. A M. Joekes. De commissie werd in het vliegkamp, waar het thans, dank zij de bezetting door De Mok, bedrijvig toeging, rondge leid door den ondercommandant der Marine, kapitein ter Zee, J. E. Meyer Ranneft. Omtrent het doel van het bezoek kon men ons geen inlichtingen geven Niet onmogelijk is echter, dat het verband heeft gehouden met de plannen tot on derbrenging van dit vliegkamp bij het Departement van Waterstaat, terwijl aan den anderen kant door dit bezoek de al of niet wenschelijkheid van op heffing van het vliegkamp uit bezuini gingsoogpunt onder het oog kan zijn gezien. In het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen is na een kortstondig lijden, in den hoogen ouderdom van 80 jaar overleden de heer Ch. de Hesselle, oud-burgemeester van Heerlen Wijlen de heer Hessele was apotheker en vierde in Juli van het vorig jaar zijn vijftig jarig jubileum als zoodanig. Op 1 Oetober 1890 werd hij bij K.B. tot burgemeester van Heerlen benoemd. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is, 54 jaar oud, de schil der Herman Kruyder overleden. De verkoop van oliebollen ten bate van het Haagsche Crisiscomité heeft ruim 11.000 opgebracht. Boerenleenbank II De boerenleenbank II hield de algemee ne jaarvergadering in café „De Burg" al hier. De voorzitter, de heer Jb. Zijp Dz opende, waarna hij den toestand schetste waarin de boerenleenbank verkeert. Dat het nog slechter gaat met den tuinbouw komt ook bij de boerenleenbank tot uiting in de rentebetaling. Het jaarverslag gaf aan, dat het aanta leden 244 bedraagt, met 649 spaarders. Er waren 268 voorschotten in omloop met een totaal tegoed van 225000. Hieronder zijn 34 voorschotten met prov. borgstelling. De rekening over 1934 werd hierna vast gesteld op een totaal bedrag aan ontvang sten en uitgaven van 202.639.30, met een winstsaldo van 2097.33 hetgeen op de reserve voor dubieuse kosten zal worden ge boekt. De balans gaf een totaal bedrag van f 287.604.30 en werd aldus vastgesteld. Aan voorschotten was uitgegeven 550, terug ontvangen 5343.99. Het aftredend bestuurslid, de heer Jb. Zijp Dz. werd met bijna algemeene stemmen her kozen. Het bestuur stelde voor, de winst in de reserve voor dubieuze posten te storten. Tot leden van den raad van toezicht wer den de heeren D. Bruin en P. Berkhout her kozen. De heer D. Bruin, die ais plaatsvervan gend bestuurslid moest aftreden, werd even eens herkozen. Medegedeeld werd, dat degenen, die de boekjes niet brengen ter controle, zullen wor den beboet met 0.25. De rente is gebracht op 3 pet. voor de spaarders en 41/4 pet. voor de voorschotten en in loopende rekening. Na rondvraag volgde sluiting. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer Joh. Vlug slaagde te den Haag voor het gehouden examen radio-technicus. De gehouden Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente 353.31 opgebracht, of ongeveer dertig gulden minder dan het vo rige jaar. Bij Kon. besluit is toegekend de zilve ren eere-medaille der Oranje-Nassauorde aan G. Iepenga, meesterknecht bij de N.V. K. H. de Jong's exporthandel. De dames M. C. Jorritsma en C. M. Jorritsma slaagden te Amsterdam als leerares in het costuumvak. Raadsverkiezing. De uitslag van het referendum voor de candidatenlijst van de r. k. Staatspartij was als volgt: 1 J. Groen Az., 2 C. Kramer Gz., 3 P. Berkhout, 4 Jac. Weel, 5 D. van Kleef, 6 J. van Kleef, 7 J. Kramer Gz., 8 W. Duys, 9 J. Broersen. Het staat nog niet vast, dat deze lijst de definitieve zal worden, daar no. 3 nog niet heeft besloten zijn candidatuur aan te ne men. Over eenige dagen zal hierover de be slissing vallen. 73 pCt. voor samenvoeging. Dinsdag is voor deze gemeente een proefstemming gehouden waaraan door al le meerder-jarige ingezetenen is deelgeno men met het doel om eene uitspraak te lok ken aangaande de wenschelijkheid van al of geen samenvoeging dezer gemeente met Beverwijk. De einduitslag luiddde dat 73 der be volking zich voor samenvoeging heeft uit gesproken. Door de gemeente-politie is een vodden koopman aangehouden, die zich van een in woner van het tuindorp eenig waschgoed dat op een bleekje lag, had toegeëigend. Tegen den koopman is proces-verbaal op gemaakt en het waschgoed in beslag geno men. Bij een inwoner is een zwartharig soort pinchertje komen aanloopen. De rechtmati ge eigenaar kan het hondje bij de politie terug bekomen. te Onder presidium van den heer S. de Boer werd een vergadering van tomaten kweekers gehouden in het betaalkantoor. Meegedeeld werd dat voor het gebruik der soreer-machines, plukkisten, enz. 13 cent per 100 K.G. berekend werd. Betreffende een verzoek om opgaaf van den middelprijs van tomaten over het vorige jaar in het Westland, bleek dat de prijzen hier ter veiling gemaakt, minstens zoo goed waren als die der belangrijkste veilingen Naaldwijk en Loosduinen. Besloten werd te samen weer en bloc veilen en wel bij een kwantum van 4300 K.G te gelijk. De heer C. Duif werd wederom benoemc als uitvoerder, welke tevens voorstelde om per auto de tomaten af te halen van de kwee kers woonachtig te Heerhugowaard, Scher- meer, Alkmaar, Castricum en verdere om liggende plaatsen, daar zulks voor de be trokkenen veel gemakkelijker en goedkooper is. Werd goedgevonden. De kosten aan de uitvoering zullen over het algemeen bedragen voor den ophaal dienst met een auto 60 cent per 10O KG. met de motorboot 50 cent per 10O K.G. ei voor diegene welke zelf de tomaten bij dt sorteer-machine brengen 3254 cent per 100 K.G. tenlijst als volgt in alphabetische volgorde in te dienen: C. Amels, Jac. Kooy Cz„ Fr. Krap, Jn. Lont, C. Nieuweboer, D. Olie Az., J. A. Poortermans, N. Stammes, J. J. van der Stok en D. Wit Cz. Voor het bestrijden der eventueel te ma ken kosten wordt door ieder aanwezig lid 0.50 betaald, zijnde de contributie over 1935 en 1936. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Ie Clercq, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren: C. Rutsen, voorzitter, S. G. Wit, secr.-penn. en Jb. Langerijs, Jb. Faus en J. le Clercq. Dinsdagmorgen wilde een koe, welke 's nachts een kalf Eet levenslicht had geschon ken, drinken uit de sloot, verloor het even wicht en kwam in het water terecht. De eige naar J. Blauw was niet bij machte het dier uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij liet een kraanwagen uit Alkmaar komen van den lieer Smit, waarmee het dier op het droge werd gebracht Voor het examen te Den Haag gehou den vanwege de Ned. Ver. voor radio-tele- grafie slaagden voor radio-technicus de heer Joh. Vlug te Noordscharwoude en R. Blankevoort te Anna Paulowna. w 'Dinsdagmiddag van 3—5 uur waren de vereenigingen en ingezetenen van deze gemeente in de ge'egenheid af scheid te nemen van hun burgemeester, den heer J. de Moor. Van deze gelegenheid is druk gebruik gemaakt; de zaal van „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug was nauwe lijks groot genoeg om allen, die af-cheid namen van hun burgemeester, te ber gen. Van 2.30 tot 3 uur werd den heen- gaanden burgemeester en zijn aanwezige kinderen en kleinkinderen, een zang- hulde gebracht door een groot aantal leerlingen van alle 8 lagere scholen in d<> gemeente Zijpe. Met echt kinderlijke spontaanheid w rden de goedklinkende liederen ge zongen-. In hartelijke termen dankte ie burge meester voor deze treffende huldiging, waarna alle kinderen persoonlijk af scheid van hun burgemeester namen. Daarna vulde de zaal zich langzamer hand met burgers en vertegenwoordi- g rs van vereenigingen uit Je heele ge meente. Het woord werd gevoerd door dr. E. E Oterdoom die in toepasselijke term:,i namens een aantal vereenigingen, ver tegenwoordigende een belangrijk ge deelte van de bevolking, den burgemees ter een fraai album met ongeveer zestig foto's van allerlei officieele gebouwen e: aardige plekjes uit de gemeente aan bood. Zichtbaar verrast door deze aardige atfentie, dankte de burgemeester voor het mooie geschenk. Vervolgens werden waardeorende woorden gesproken door den heer H. Rozelman, voorzitter van „Algemeen Belang"; den heer J. A. de Boer namens de vereeniging afd. Zijpe-Callantsoog van „Het Witte Kruis"; den heer P. Vries, namens de hard draver ijverceni- ging „Voorwaarts" te Schagerbrug; den heer Verschoor, namens de afd. „Zijpe" van den Christelijken Landarbeiders- bond; den heer J. C. Vethman, namens de landelijke rijvereeniging „West- Friesland" te Schagerbrug. Een groot aantal ingezetenen heeft burgemeester De Moor de hand ten af scheid gedrukt. Er heerschte een aangename stem ming en er werden ten laatste hartelijke afscheidliederen aan den burgemeester en zijn familie toegezongen. Alle aanwezigen werden gul onthaald. Het was een geslaagd afscheidsfeest, dat nog lang aangenaam zal blijven na klinken in de herinnering van den bur gemeester en de zijnen van een goed deel van de Zijpenaars. Rest nog te vermelden dat de burge meester een bijzonder mooie teekening van het raadhuis van Zijpe in ontvangst had te nemen, geteekend door een leerling van een der lagere scholen in deze gemeente Morgen, 2 Mei a.s., zal het K.LM.-vheg- tuig de Ijsvogel van Amsterdam naar Bata via vertrekken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De bemanning van de Ijsvogel zal bestaan uit de heeren P. Both, eerste bestuurder, E. de Graaf, tweede bestuurder, R. Smit, werk tuigkundige en C. H. van Beukering, mar conist. De Havik is op de thuisreis te Singa pore geland. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1931 4 1934 4 Ned.-Indië 1934 4 1934 A 554 Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank a INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels ratent Vrijdagavond vergaderde de kiesveree- nigtng Algemeen Belang ten huize van den heer H. J. Kossen. Na opening door den voorzitter, den heer C. Rutsen, werd een door het bestuur opge maakt concept-reglement voorgelezen. De heer D. Olie lichtte toe op welke wijze de samenwerking met de Langereis bedoeld word't. De vereeniging blijft op zich zelf, maar er za! een gezamenlijke candidatenlijst worden opgmaalit. Van de te maken kosten wordt het deel door de Langereis te beta len, per lid omgeslagen. Na nogal tamelijk uitgebreide besprekingen en stemming werd aangenomen de candida- Calvé Delft Cert. NederL Ford ex. 40 afst Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service a a Steel comm. a i U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon, Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi -ia,, Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot a a TABÏKKÏN!"1 Deli Batavia aai benerabah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka -ia Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50. S'ld. PROLONGATIE Vor'j. tcom Vorige koers 997/I« 997/i6 97i%5 97 2U/15 25% 113 281/4 385/8 681 u 101 291/s 431U 591/s 241 2421U 911/4 25'/, 85/36 15% 19% 3% 1861/g 97 92i/a 19'A 13.20 160 39 163 129«/4 155%, 987/8 H9/i« 47/i6 985/8 611/8 85'/, 28'/, 54Va 1*/» 47/r 327/8 129'/, 1185/8 130 24'/, 6»A 53'A pl.m. 1.30 99»/,.* 995/a-| 981/s- i 981/s-i 21 Va 257/8 39 68'/, 251/4-1 8i U 155/8 195/4 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 plus. 2.15 21 207a-l 8J-5/16 15*-% 240'/,-1 917/8 8i-5/u 151-U/k 195/4 185'/, 186'/,.7 1861/4. J 591/4-* 240'/,-1 917/g 85/w-l 155/8 19% 161 40 162 1561/4 15Ö»A 156»/b-7 1567/8-7 11% 47/i« 32 129 1191/4 1291/4 li®/» 4V, 99'/,-f 4 99f-% 61Vs 1281/4 4 pCt. Heden 3V, pCi K"k. Eari,a 1 Brussel [Belga) Bnzel 1 Kopenhagen Stockholm 1 Madrid 1 J J Italië Vorige koers Koers op beden 2 uur 1475/g 7-105" 59.55 9.748/4 25 02'/, 47 82'/, 3180 36.80 35 80 20 22'/, 12.22'/,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10