fMEI IN OOSTENRIJK BLACK-BOy flxiQeliiksclï Oveczicht Piet peinst:/ PRUIMTABAK ^Rechtszaken ïBuUeidaad ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 1 MEI 1935 Stoere stuurman stuurt door stormen! Stuurboord, bakboord, keer op keer;,' In zijn mond doet BLACK BOY nèt zoo»! Bakboord, stuurboord, heen en weer. De eerste verjaardag van de grondwet wordt bijzonder gevierd. itoritaire eestelijk De toestand verandert. GESAUSDE ZWARE AMNESTIE IN OOSTENRIJK AANGEKONDIGD. Belangrijke verklaringen van kolonel Adam. GROOTE BRAND IN KATOEN SPINNERIJ. EEN ONFORTUINLIJKE ZEILER. ARCHITECT VOOR HET HOF. Verdacht van valschheid in ge schrifte. Wordt vervolgd r De Oostenrijksche regeering heelt, zoo meldt de N.R.C.-correspondent uit Weenen, besloten, dit jaar den eersten Mei, die in plaats van den vroegeren 12den November tot staatsfeestdag is verklaard, als den eer sten jaardag van de autoritaire grondwet 12 November was de verjaardag van het uit roepen der republiek bijzonder feestelijk te vieren. Men heeft het parool uitgegeven, er naar te streven, dat met name de arbeiders, die in den strijd van de sociaal-democratie, zij het ook om andere historische redenen, den eersten Mei feestelijk vierden, aan dit 1 Mei-feest in grooten getale zullen deel nemen. Wat het overwegende deel van de arbeiders betreft, dat nog steeds het huidige regeeringsstelsel van de hand wijst, zal dit streven wel niet veel weerklank vinden. Men mag echter aannemen, dat het deel der arbei ders, dat rechtstreeks werk heeft van de regeering, aan haar wensch gevolg zal geven. Juist in dit verband is het wel de moeite waard op te merken, dat ondanks de vermeer derde actie van sommige tegenstanders, het feitelijk verzet tegen de regeering den laat- sten tijd vermindert. Opmerkelijk zijn de ge beurtenissen, waarvan Kunschak, die. de stichter is van de christelijke arbeidersbe weging in Oostenrijk, het middelpunt vormt. Kunschak stond sinds de omwenteling krach tig tegenover de sociaal-democraten, doch was tegelijk steeds een kenmerkend vertegen woordiger van den democratischen vleugel van de christen-socialistische partij en een verbitterd tegenstander van de burgerwach ten, waardoor hij vele, vaak uiterst harts tochtelijke conflicten heeft gehad. De instel ling van den autoritairen koers heeft geen verandering gebracht in de gezindheid van Kunschak, die, niet het minst wegens zijn ascetischen levenswandel, groote populariteit geniet. Kunschak, die eerlijk voor de nieuwe regeering stelling neemt, vindt intusschen herhaaldelijk gelegenheid, scherpe critiek uit te oefenen op regeeringsdaden. Hij is de schepper en de feitelijke beschermheer van den z.g. vrijheidsbond, en van de vier erkende militante formaties in Oostenrijk. Den laat- sten tijd waren de critieken van Kunschak op verschillende daden der regeering en op han delingen van de burgerwacht der regeering dusdanig onaangenaam geworden, dat zij Kunschak een soort spreekverbod voor Wee- nen heeft opgelegd, zoodat hij zelfs een bij eenkomst van journalisten, waarin hij zijn afscheid van het politieke leven had willen aankondigen en motiveeren, heeft moeten af zeggen. Men zegt, dat Kunschak, die al een eindje in de 60 is en al 40 jaar lang aan de politiek deelneemt hij behoort nog tot de oude garde van wijlen burgemeester dr. Karl Lueger, zijn actie nu naar den omtrek van Weenen wil verplaatsen. Ook de onwettige sociaal-democratische actie schijnt van Weenen naar de provincie verplaatst te zijn, terwijl daarentegen dé 447, zullen heden een 52-tal op vrije voetea gesteld worden. Kolonel Adam deelde tenslotte nog me de, dat zich op het oogen'blik in totaal 1445 personen in hechtenis bevinden. Door het staken van strafvervolgingen zijn overigens reeds 3000 deelnemers aan de Februari-re- volutie bevoordeeld. De Oostenrijksche bondscommissaris voor den binnenlandschen dienst, tevens secre taris-generaal van het Vaderlandsche Front, kolonel Adam, heeft gistermiddag een radio rede gehouden, waarin hij zeer belangrijke verklaringen aflegde. Men heeft, aldus verklaarde hij, de nood zakelijkheid ingezien, dat den arbeiders en anderen geëmployeerden de gelegenheid wordt gegeven, naast de behartiging hun ner sociale belangen ook hun politieken wil tot uiting te brengen. Daarom zal in het kader van het Vader landsche Front de „Sociale Arbeidsgemeen schap" als Oostenrijksche arbeidersbewe ging worden geschapen. Voorzitter daarvan zal staatssecretaris Grossauer zijn. De bondsregeering heeft reeds thans aanwijzing gegeven den sport en turngroepen der vakvereenigingen en den cultureelen arbeidersvereenigingen de beschuldiging te geven over de in beslag genomen bezittingen der ontbonden sociaal democratische organisaties. Daarmede worden in de plaats dezer vroe gere organisaties nieuwe vereenigingen ge vormd, die de leden der ontbonden corpora ties zullen omvatten. Verder deed kolonel Adam mededeeling over annestiemaatregelen der Bóndsregee- ring. In totaal zullen daaronder vallen 600 personen, die op het oogenblik straffen on dergaan, van wie 195 veroordeeld zijn we gens politieke delicten. Van deze 195 perso nen zijn weer 135 veroordeeld in verband met de sociaal-democratische onlusten van Februari 1934. Van de 20 Schutzbundleiders, die veroor deeld zijn in het groote Schutzbundproces, zullen vandaag reeds acht in vrijheid ge steld worden. Verder zal de regeering den president nog de begenadiging aanbevelen van een aantal socialisten, die wegens deel neming aan den opstand zijn veroordeeld tot vijf jaar zware kerkerstraf. Van degenen, die gedetineerd zijn in het concentratiekamp Woellersdorf, in totaal Gistermiddag is in een groote katoenspin nerij aan den Stadtbach te Augsburg door tot dusverre onopgehelderde oorzaken een groote brand uitgebroken, waarvan de blus- sching uiterst moeilijk was. De geheele brandweer en de eigen brandweer van de fabriek waren des avonds nog met de blus- sching bezig. De middagploeg heeft niet kr men werken. In totaal zijn in de spinnerij 600 arbeiders bij 300 machines werkzaam- Reuter bericht uit Calcutta: Tijdens een zwaren storm is het kleine zeilbootje Satan III, waarmede een Oosten rijker, kapitein Ernst Gruenfeld en zijn met gezel W. Temmel een reis om de wereld trachtten te maken, kort nadat zij Chitta- gong hadden verlaten, ter hoogte van het eiland Sandwich in de Golf van Bengalen vergaan, waarbij Temmel is verdronken. Kapitein Gruenfeld werd, na ruim zes ki lometer in de richting van Sandwich te hebben gezwommen, door een passeerend stoomschip opgepikt en naar Chittagong te ruggebracht, waar hij met twee gebroken ribben in het ziekenhuis werd opgenomen. De onfortuinlijke wereldreiziger was oor spronkelijk alleen in 1931 met zijn jacht Satan I van Weenen vertrokken. In Augus tus 1933 kwam hij in Birma aan, doch zijn jacht zonk in een storm ter hoogte van Ran- goon. Hierdoor niet ontmoedigd kocht hij de Satan II, die hem naar Batavia bracht waar Temmel zich bij hem voegde. Te Batavia kocht hij de Satan III, die thans bij Sandwich is vergaan. Kapitein Gruenfeld is nu alles kwijt, zijn geld, zijn geweer en zijn persoonlijke bezittingen. Hij heeft thans niets meer dan enkele kleeding- stukken, die de politie hem gegeven heeft. het schip gezien, het wordt „incognito" ge lost en na een tijdje komt een onbekende om zijn geld, krijgt een certificaat, gaat er twéé dagen mee op stap en komt dan om uitbe taling!" Ir. Gerber, directeur van gemeentewerken te Bussum, antwoordt op de vraag, hoe hij het vindt om in een cafe in de Kalverstraat bij een onbekende 62 000 steenen te koopen, dat hij het zelf niet zou doen In een kleine gemeente denkt men er echter anders over, daar ziet men een voordeeltje in dergelijke koopjes. Dat er geen bonnetje of andere aan- teekening is, is onvoorzichtig. Zoo doet iemand, die zich als particulier beschouwt. Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, wordt verd. ondervraagd. Hij blijft er bij, onschuldig te zijn. De bestelling en levering van de steenen waren niet gefingeerd. De zit ting wordt dan geschorst tot Zaterdag a.s. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 30 April. Uitspraken. Adrianus Joh. H., Piet Z. en Everard A. B., St. Pancras, mishandeling in vereeni- ging, le 3 weken gevangenisstraf, 2 en 3 ieder 14 dagen gevangenisstraf ter waar schuwing voor andere geweldenaren in het dorp. Corn. M., visscher, te Hoorn, hooger be roep vonnissen kantongerecht Hoorn, terza ke overtreding leerplichtwet. Beide vonnis sen bevestigd. Jac. Nic. A. te Spanbroek (slager), hoo ger beroep overtreding slachtwet, vonnis be vestigd. Harm de B., vrachtrijder te Enkhuizen, overtreding aardappelen crisiswet (hooger beroep)? vonnis bevestigd. Gerrit B., werkman te Beemster (in voor arrest). Opz. brandstichting, 1 jaar gevan genisstraf voorw. met 3 proefjaren. A. B., autoverhuurder, te Den Helder, toe brengen van ernstig lichamelijk letsel door schuld, 1 maand hechtenis. KI. de Boer, koopman te Bergen, hooger beroep overtreding motor- en rijwielwet. Vonnis bevestigd. Joh. de B. en Herin. Dr. )ged.), Haarlem, diefstal, le 6 maanden gevangenisstraf, 2e 8 maanden met 10 aftrek. Joh. de B. te Haarlem (ged.), diefstal 4 maanden met aftrek 10 weken. Jan de B. en Joh. de B. (ged.), diefstal van paling, le 3 maanden met aftrek 3 maanden en Joh. de B., 2 maanden gevan genisstraf. Wanneer gij juist vandaag iets nieuws hebt aangekregen Waarom dan toch dit nieuws tot Zaterdag verzwegen? Gisteren behandelde het Amsterdamsche Gerechtshof de strafzaak tegen den 45-jari- gen ex-gemeente architect van Huizen, thans wonende te Bussum, die zich had te verant woorden wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van het valsche geschrift. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 9 Febr. 1931 te Huizen of elders in Nederland opzettelijk valschelijk heeft doen opmaken of verval- schen door den boekhouder der gemeente Huizen een geschrift, dat als volgt luidde: „Certificaat van betaling. De kassier van openbare werken gelieve uit te betalen aan de gebroeders Loodsma, wonende te Amster dam, de somma van een duizend drie hon derd vier en zestig gulden wegens levering van 62.000 straatsteenen a 0.22." Het stuk was geteekend door den gemeen te-architect en voorzien van den naam van den burgemeester van Huizen. De ex-gemeente-architect heeft volgens de dagvaarding gebruik gemaakt van dit ver- valschte geschrift door het ter uitbetaling te doen aanbieden. Verd. zou voorts een kwij ting valschelijk met den naam van P Loodsma onderteekend hebben met de bedoe ling dit stuk tot bewijs te doen dienen voor de ontvangst van de 1364. De officier van justitie had wegens valsch heid in geschrifte, twee maal gepleegd, een gevangenisstraf van anderhalf jaar gerequi- reerd. De rechtbank sprak den man vrij van het hem ten laste gelegde. Als eerste getuige wordt gehoord de schriftdeskundige, dr. J. Schrijver, die ver klaarde, dat de valsche handteekening zon der twijfel door verd. is gezet. Er is tegen spraak in de schrijfeigenschappen. de hand- leekening is niet met een spontane schrijfbe- v/eging gezet De vormen zijn bestudeerd en voorzichtig zijn de letters neergezet. Uit voerig' zet dr. Schrijver uiteen, op welke gronden hij aannam, dat in dit geval een val sche handteekening was gezet. Er komen in de handteekening remmingsverschijnselen naar voren, welke ook optreden wanneer verd. op schoolwijze schrijft. De verdachte ontkent echter hardnekkig de valsche handteekening te hebben gezet. Wanneer de verdachte op vragen, hoe de leverantie tot stand kwam, wie ae leverancier was, enz., niet ofdoende weet te antwoorden, zegt de president: „U koopt zonder opdracht van B. en W. bij een onbekende 62.000 stee nen, die op een goeden dag met een „spook schip" aankomen. Het schip wordt vrijstel ling van havengeld gegevenniemand heeft

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9