DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. NA DE DEVALUATIE IN BELGIË. Qageliiksch OvetzicfU ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 105 Bit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 4 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Er worden veel zaken gedaan, maar de toestand blijft onzeker. Geen paniekstemming meer. (Van onzen correspondent). Engeland's Koning jubileert Koningin Mary. huwelijk van Prinses Ingrid van Zweden. Duitsche ex-kroonprins ge- noodigd. Waf vandaag de aandacht trekt Prinses Ingrid AARDBEVING EISCHT 500 DOODEN. Twaalfhonderd gewonden; 1300 huizen verwoest. ALKMAARSCHE COURANT. De gebeurtenissen gaan snel in België, waar het aanpassings- en ontwikkelingspro ces als gevolg van de devaluatie zich vol trekt. Men kan slechts oog hebben voor de werkelijkheid, wat men over de devaluatie ook moge denken, en deze werkelijkheid is, dat er op het oogenblik stellig zaken worden gedaan. Er is een herleving waar te nemen en de socialistische bladen beweren, dat de werkloosheid is afgenomen. Statistieken heeft de regeering, die communiqués uit geeft bij tientallen, nog niet gepubliceerd, tenzij dan voor de meubelnijverheid, waar in, naar het schijnt, verscheidene honderden werkloozen opnieuw aan den arbeid werden esteld. In een van de groote banken, de anque de Bruxelles, worden dagelijks ruim 7.000 beursorders ontvangen, wat zelfs in den tijd van de beurskoorts niet gebeurde en hetgeen er op wijst, hoe de beurs rea geert. De kapitalen vloeien terug naar Bel gië. Dit is begrijpelijk, vermits de terugkee- rende kapitalen hun winst komen opstrijken die uit de devaluatie voortvloeit. De boule vards te Brussel wemelen van buitenlan ders, die koopen. De duurte. Dezer dagen heeft de minister van econo mische zaken, de heer Van Isacker, het eer ste index-cijfer gepubliceerd, dat sedert de devaluatie werd vastgesteld en dat de basis is waarop althans de loonen worden bere kend, om te worden aangepast bij de nieuwe toestanden. Wat het gemiddelde indexcijfer voor het geheele Rijk betreft, dit is slechts met 8 punten gestegen, en bedraagt 629, in vergelijking met de duurte van 1914, deze vastgesteld zijnde op 100. Dit cijfer veran dert, naar gelang de plaatsen en in som mige steden en gemeenten bedraagt het in dex-cijfer slechts 600. In de provincie Lu xemburg is de duurte met 1 punt toegeno men. De minister kon dan ook verklaren, dat hij zeer ingenomen is met deze resulta ten, er bijvoegende dat in de maand Maart het index-cijfer 45 punten lager was dan in December 1934 en dat er, onder deze om standigheden, nog wel verscheidene maan den zullen verloopen, alvorens de duurte het peil van December opnieuw zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling van de re geering maximumprijzen in te voeren om de duurte te remmen. Desnoods zou zij andere maatregelen nemen, als b.v. t openstellen van de grenzen voor vrijen invoer, want haar streven is er op gericht de prijzen slechts geleidelijk te doen aanpassen, en dan n°g slechts in de mate dat zij door de bui- tenlandsche goudprijzen worden beïnvloed, opdat de binnenlandsche koopkracht van den frank niet zal worden verminderd in dezelfde verhouding als devaluatie heeft plaats gehad. L>e zenuwachtigheid bij het publiek is ge leidelijk verdwenen. Er wordt niet meer ge kocht in een paniekstemming. Doch men moet de klachten lezen van de handelaren, om overtuigd te zijn dat de prijzenpolitiek de regeering op losse schroeven berust. De groote warenhuizen, die over belangrijke voorraden beschikken, kunnen wel ongewij zigde prijzen voor een tijdje waarborgen, maar de kleinhandelaren niet en in vele be drijven is de prijsverhooging als het ware automatisch ingetreden. Hierbij verwekt de regeeringspolitiek veel ontstemming waar deze er op aanstuurt de winkeliers, die hun Prijzen verhoogen, als slechte vaderlanders voor te stellen. Deze winkeliers kunnen meestal niet anders dan rekening houden met de economische werkelijkheid. Het is dan ook he oorzien dat het index-cijfer spoedig een sndere taal zal spreken voor zoover de sei- foenomstandigheden hierop geen gunstigen invloed uitoefenen en het is dus de vraag of de huidige opleving in de zaken een blijvend karakter hebben zal. Toepassing van Ameri- «aansche methodes kan in België moei- hjk iets veranderen, en zeker niet een maat regel die zegels en kleine affiches ter be schikking van handelaars en industrieelen stelt, met het opschrift dat zij loyaal met de regeering samenwerken om te strijden tegen ongerechtvaardigde stijging van de prijzen. L>e oprichting van een Raad voor Econo misch Herstel is ook eenigszins afgekeken van de Amerikaansche politiek, evenals de vorming van een soort „braintrust" die de regeering op dit gebied moet voorlichten, en vertegenwoordigers bevat van belangrijke groepen. De genoemde Raad moet een ge deelte van de opbrengst van de herschatting an de goudreserve der Nationale Bank ge- ru'kon om doeltreffend hier en daar, in be paalde takken van industrie eg handel, in te grijpen. Zooiets dus als bestuurde economie. De toekomst kan slechts uitwijzen wat dit zal opleveren. Het vertrouwen. De inzet van de regeeringspolitiek is dus de kwestie van de binnenlandsche prijzen. Uit alles blijkt, dat zij dit ten volle beseft. Er wordt een slag om geleverd. Wint zij dezen sirijd, dan zal zij verder wel crediet be komen bij de openbare meening. Verliest zij hem, dan is de verarming van duizenden in het land definitief, want in de mate dat de prijzen zullen stijgen, zal de koopkracht van de duizenden kleine spaarders, renteniers, ge- pensionneerden enz. verminderen. Men tracht dan ook met alle middelen opnieuw een at mosfeer van vertrouwen te scheppen. De voorloopige resultaten zijn hiervoor niet on gunstig, doch het is duidelijk, dat het met het binnenlandsche vertrouwen maar betrek kelijk is, nu de regeering ook nog den waar borg van de goudclausule in een menigte contracten waardeloos heeft verklaard. Na het failliet van 1926 kon er nog iets worden gedaan, doch na het failliet van 1935 laat men zich niet meer zoo gemakkelijk bepraten De openbare geest in het land is dan ook een geest van berusting in datgene wat toch niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Voof" het overige wordt er gespeculeerd en gaat men voort met zaken doen Kenschetsend is wat er in de bladen ge beurt. Tot aan den vooravond van de deva luatie hebben de groote persorganen steeds in volle vertrouwen de meeste perscommu niqués van de 'regeering opgenomen als klinkende munt. Thans worden deze commu niqués nog wel afgedrukt, doch duidelijk wordt te kennen gegeven, dat zij uitgaan van de regeering. De bladen wenschen niet meer, dat de lezers zullen denken, dat deze mede- deelingen door hen zelf worden gedaan en dat hun journalistieke oprechtheid er mee is ge moeid. Op dezen regel zijn slechts enkele uitzonderingen. De verantwoordelijkheid. Zoodoende is de kwestie van de verant woordelijkheid als een obsessie geworden. Men berust, men wacht af in de hoop dat alles wel ten goede zal keeren, zonder te veel vertrouwen, maar tevens wil men uitgemaakt zien, wie schuldig is aan de manoeuvres tegen den frank, opdat deze kennis van zaken een waarborg zal zijn tegen een herhaling. Toen een paar persorganen, waarin de Brusselsche „Dernière Heure" (liberaal) den toon aangaf, slechts als ee.i verre echo ge volgd door de socialistische bladen, een par lementair onderzoek eischte over de ma noeuvres tegen den frank, werd door den minister van Justitie, den socialistischen ad vocaat Soudan, die een hoogstaand man is, aan het parket de opdracht gegeven een on derzoek in te stellen, op grond van een wet van 1924 tegen speculaties op eetwaren, en staatseffecten, en op grond ook van de door de regeering-Theunis uitgevaardigde be sluitwet inzake wisselcontrole. Er werden in alle Brusselsche banken huiszoekingen ge daan, bij wisselagenten, in financieele bladen enz. Het was duidelijk, dat men de campagne voor een parlementair oncerzoek oen wind uit de zeilen nemen wilde, niet omdat d.» re geering een onderzoek eigenlijk zou vreezen, maar .omdat zij dit onderzoek niet wenscht, daar gedane zaken toch geen keer nemen, en het slechts ongunstig kan uitvallen voor het vertrouwen bij het publiek. De voorstanders van het parlementair onderzoek hebben niet temin toch hun zin doorgedreven en de Kamer heeft met 129 stemmen, bij 4 onthou dingen het onderzoek gelast. De commissie zal bestaan uit leden, die door het bureel zullen worden aangewezen en zal vertegen woordigers van de verschillende groepen omvatten, met uitsluiting van de communis ten. Begin Mei zal zij voor het eerst bijeen komen. Een dergelijk onderzoek kan wellicht bijzonderheden aan het licht brengen, die van het grootste belang zijn, over cke goud manipulaties van de banken, die men door de devaluatie heeft gered, van de ondernemin gen die eigenlijk met geld van den Staat waren voortgeholpen, voor de bestemming van zekere algemeene onkosten en publici- teitsuitgaven van allerlei ondernemingen, die bij de devaluatie baat hebben gehad. Er doen nu reeds geruchten de ronde, dat in zeer hooggeplaatste kringen het slechte voorbeeld zou gegeven zijn. Men moet der gelijke geruchten natuurlijk met het grootste voorbehoud aanvaarden, doch het is zeker, dat iedereen van het onderzoek van de parle mentaire commissie en van het parket ont hullingen verwacht. Dit onderzoek is waarlijk naar den zin van de groote meerderheid van het volk, dat, in afwachting van de gebeurtenissen, geluk kige of niet, ten minste het verlangen wil be vredigd zien, dat de speculanten op de volks verarming aan den schandpaal worden ge spijkerd, wie het dan ook zij. En het be zwaar van de regeering, die bij de devaluatie den nadruk legt op haar economische beteeke- nis, gezien van het standpunt der nieuwe politiek, verzinkt daarbij volledig in het niet. De toebereidselen te Londen en in de dominions. Het warme, zonnige weer heeft gisteren heel wat menschen te Londen op straat ge bracht, die alvast eens gingen kijken naar de versieringen. Het was zoowel op de rij- straten als op de voetpaden in het centrum heel druk. Men zag heele families in open auto's en taxi's rondrijden. Als gebruikelijk bewoog zich een dichte menigte in den omtrek van Buckingham Pa lace in de hoop den Koning te zullen zien, doch de gewone dagtaak hield Zijne Majes teit den heelen dag bezet. De Koningin en de hertog van Gloucester werden echter lui de toegejuicht toen zij gistermiddag uitre den om een bezoek te brengen aan de tuinen van Kew, waar zij ongeveer een uur ver bleven. Er is een speciale staf op het paleis werk zaam ter behandeling van de vele geluk- Koning Gecrge V. wenschen, die de laatste dagen reeds ui_ J- le deelen van het rijk en uit den vreemde binnenstroomen. Langzamerhand .wordt aan de versieringen de laatste hand gelegd. De Pall Mali en Waterloo Palace met hun groote tribunes maken een vroolijken middeleeuwschen in druk, als in den tijd van de ridderspelen. Op Piccadilly werd gisteren even een beet je beroering gewekt toen een deel van de lappen vlaggedoek, die tusschen de hooge Venetiaansche masten zijn gespannen, in brand geraakte. Het brandje was echter al jfjluscht voor de brandweer aanwezig was. In alle uithoeken van het Britsche Rijk zullen, zooals men weet, Maandagavond, op den dag van het regeeringsjubileum, schit terende illuminaties en groote vreugdevuren worden ontstoken. Tal van gebouwen zullen baden in een zee van licht, terwijl grootsche vuurwerken zullen ontbranden. Tegelijkertijd zal op speciaal verzoek van den Koning van de gelegenheid gebruik worden gemaakt, de. bestrijding van de ver schillende ziekten te steunen. Van het geld, dat thans overal wordt ingezameld, zal een belangrijk gedeelte worden besteed voor den strijd tegen kanker en tuberculose In Canada zal, naar het voorbeeld van het Vereenigd Koninkrijk, over de 3000 mijl van het continent door padvinders een keten van vreugdevuren worden ontstoken, de middel ste hiervan door Lord Baden Powell, den hoofdverkenner. Eskimo's en Roodhuiden zullen bijeenkomen om naar de radiorede van den Kcr'ng te luisteren. Op Newfoundland zullen alle openbare gebouwen worden geïllumineerd. Twintig duizend schoolkinderen zullen voorbij den gouverneur defileeren en tot slot zal een monumentaal vuurwerk worden ontstoken. auner spkt Ironie Over geheel Zuid-Afrika zullen padvin ders een keten van kampvuren ontsteken. Er zal een straatcaraaval worden gehouden, terwijl Zoeloe's den geheelen dag krijgs dansen ten beste zullen geven. Bovendien zal generaal Smuts een tuberculose-fonds instellen. Australië organiseert een Millioen-Shil- ling Jubileumfonds ter bestrijding van de moedersterfte, terwijl 10.000 zal worde be schikbaar gesteld voor het verstrekken van gratis maaltijden aan werkloozen. De 39 voornaamste steden zullen elk een jubileum boom planten. Te Sydney zal de haven om geven worden door een kring van vreugde vuren. Ook op Nieuw-Zeeland zullen padvinders over de geheele lengte der beide eilanden, van Noord naar Zuid vreugdevuren ontste ken. De werkloozen zullen een extra-uitkee- ring ontvangen. Alle openbare gebouwen zullen verlicht worden. Tevens zal er een fonds voor kankeronderzoek worden ge vormd. In Britsch-Indië zal iedere groote stad verlicht zijn. Te Calcutta zullen voor 125.000 kinderen gratis bioscoop-voorstel lingen worden gegeven, terwijl aan 35.000 en gratis maaltijden zullen worden ver- t. Voorts ^üen er tallooze optochten rden gehom^^Te Nieuwe-Delhi zal een 16 meter hoog^Bfndbeeld voor den Koning worden opgericht. Ook uit Gibraltar, Singapore, Trinidad, Nigeria, Zwasiland en Bechuana-land ko men berichten omtrent voorbereidingen voor de viering van het jubileum. De radio zal gelegenheid bieden, ook bui ten Londen iets van de feesten te beleven. Hedenochtend om tien uur G. T. wordt een militaire dienst uitgezonden uit den munster van York, Maandag van 11 uur 5 G. T. tot 12.30 hoort men een verslag over den dankdienst in St. Paul en 's avonds om 8 uur (dat is dus 7.40 Amsterdamsche Tijd) kan men de boodschap hooren, die de Ko ning zal uitspreken tot de luisteraars in het heele Britsche Rijk. Een microfoon is daar toe opgesteld in 's Konings studeerkamer in Buckingham Palace, welke gisteren reeds beproefd en in orde is bevonden, 's Ko nings vertegenwoordigers in de overzeesche gewesten en de hoofden van bestuur in tal van die gewesten zullen vooraf langs draad- loozen weg hun gelukwenschen overbrengen die eveneens door de stations van den Brit- schen omroep worden verspreid. Deze uit zending begint om 7 uur Amsterdamsche tijd. Maandagavond om 9 uur G. T. volgt 'n uitzending van Rudyard Kiplings toespraak op het banket van het Koninklijk Genoot schap van St. George en om 10.15 G. T. spreekt de Poet Laureate. Zweden maakt zich gereed voor de grootste nationale plechtigheid sedert prinses Astrid in het huwelijk trad met kroonprins Leopold van België: het hu welijk van kroonprins Frederik van Denemarken met prinses Ingrid op 24 Mei. Gastheer bij alle feestelijkheden is de grootvader der bruid, koning Gustaaf. De huwelijksvoltrekking geschiedt des morgens om half twaalf door aartsbis schop Eidem in Storkyrkan (de Groote Kerkj te Stockholm. Daarna is er een huwelijksnoenmaal en een ontvangst op het koninklijk pa leis i de hoofdstad, en maakt het jonge paar een tocht door de straten van Stockholm. Te ongeveer 5 uur verlaat het vorstelijke paar Stockholm om al leen aan boord van het Deensche ko ninklijke jacht de „Danneb -og" de reis naar Kopenhagen te aanvaa-den. Aan de bruiloft gaat intusSchen een reeks par ticuliere en officieele feestelijkheden vooraf. I)e afkondiging van een kerkelijk huwelijk geschiedt in Zweden driemaal. De eerste afkondiging is morgen, Zon dag, tijdens de godsdienstoefening in de Paleiskapel. De Deensche kroonprins Frederik zou hedenmorgen naar Stock holm komen om een diner gevolgd door dans bij te wonen dat hedenavond op liet paleis wordt gegeven voor een uit- gebreiden kring van jeugdvriendinnen en vrienden van de nrinses. Met de prin ses zal hij Zondagmorgen de godsdienst oefening en de afkondiging van het hu welijk bijwonen. Zondagavond keert hij naar Kopenhagen terug en daarna komt hij den Zondag voor het huwelijk naar Stockholm terug om met de prinses de derde afkondiging in de paleiskapel bij te wonen. Den middag van dien dag, den 19en Mei, zal het paar op t paleis allen ontvangen die geschenken of geluk wenschen willen aanbieden. Het staat ieder vrij dien middag met zijn bloemen of alleen maar zijn goede wenschen naar het paleis te komen. Voor gelukwenschen voor een bruiloft Na de devaluatie in België. (Dag. Overzicht). De jubileumfeesten van het Engel- sche koningspaar. (Buitenland). Het aanstaande huwelijk van prinses Ingrid van Zweden met kroonprins Frederik van Denemar ken. (Buitenland). Aardbevig in de Kaukasus eischt 500 dooden. (Buitenland). Mazelen in Noord-Brabant; vooral onder de jeugd. (Binnenland). De minister beantwoordt de vra gen van den heer Mendels inzake de internationale fascisten-conferentie. (Binnenland). Vragen van een Amsterdamsch raadslid inzake de mishandeling van een N. S. B.er. (Binnenland). De mechanisatie in de sigaren- industrie. (Binnenland). Het dreigend conflict in de mijn streek; toestand hoogst bedenkelijk. (Binnenland). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) bestaan in Zweden aloude regelen (wij ontleenen deze bijzonderheden aan een relaas van een specialen medewerker van „Berlingske Tidende"): Den Zondag van de eerste afkondiging komen de leden van het geslacht of van de ge slachten. Den tweeden komen vrienden ep bekenden en den derden en laatsten Zondag allen die vergeten hebben de eer ste twee.keeren te komen. Maandags zullen de gasten beginnen te komen; den 21sten komt het Deen sche koninklijke jacht de „Dannebrog" met koning Christiaan en koningin Alexandrine naar Stockholm, buiten den Archipel vóór de Zweedsche hoofdstad begroet met saluutschoten van de twee grootste schepen der Zweedsche vloot, de pantserschepen „Sverige" (het admi raalschip) en de „Gustav V". In het geheel zullen ongeveer 50 ver tegenwoordigers van buitenlandsche vorstenhuizen op de bruiloft aanwezig zijn. Zoo komen o.a. koning Leopold en koningin Astrid van België er. kroon prins Olav en kroonprinses Martha van Noorwegen. Tot de genoodigden behoort ook de Duitsche ex-kroonprins, wiens echtgc- noote Cecilie een zuster is van de ko ningin van Denemarken. Het bezoek van den ex-kroonprins is eenigermate een historische gebeurtenis in zooverre dat het de eerste maal is dat hij, sedert hij uit Nederland naar Duitschland terugkeerde, deelneemt aan een feest van een vreemd vorstenhuis buiten de Duitsche grenzen. De grootste officieele plechtigheid is on 22 Mei, een muzikale soiree op het paleis gevolgd door een souper voor 700 tot 800 gasten. Voor de huwelijksplechtigheid in de kerk zijn 250 gasten uitgenoodigd. In de buurt van Kars (Kaukasus), die on langs door een aardbeving werd geteisterd, zijn de laatste 24 uur vijf nieuwe minder sterke schokken waargenomen. Het aantal slachtoffers is thans gestegen tot 500 dooden en 1200 gewonden. Er zijn 1300 huizen verwoest.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1