Publicaties ^Binnenland De kwestie-Spoorhout. Behoudt de bekorii van Uw mond LISTERINEl TANDPASTA ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 7 MEI 1935 HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. Aangifte van leerlingen. HINDERWET. PROF. VERAART UIT DE POLITIEK. Afgetreden als voorzitter van de K. D. P. Conclusies van de commissie van onderzoek. TWEE MEISJES DOOR MILITAIREN MOTOR AANGEREDEN. Ze fietsten door een militaire colonne heen. DUIZEND LEVENDE KROKODILLEN. PROF J. G. CH. VOLMER t EEN WITTE RAAF. AMSTERDAM'S PANTOFFELPARADE. Een noviteit, welke succes had. OPHEFFING KAMERS VAN KOOPHANDEL. Te Leiden, Delft en Gouda. Voor de Handelsschool met vierjarigen cursus te ALKMAAR kan vóór 15 JUNI a.s. plaats hebben bij den Directeur en wel mon deling des MAANDAG'S van 10 tot 11 of van 3 tot 4 UUR in het schoolgebouw aan de DOELENSTRAAT, hoek Nieuwesloot, of schriftelijk met vermelding van volledigen naam en geboortedatum van die(n) leerlinge), adres van de ouders of verzorgers laatst- bezochte school en de klasse van de Han delsschool, waarin de leerling(e) geplaatst wil worden. Voor leerlingen buiten Alkmaar wonende, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 7 Mei 1935. De Directeur, J. POSTMA, Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Americain Petroleum Company te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uit- breiden van de ondergrondsche benzinebe waarplaats met aftappomp, door bijplaatsing van een tweeden ketel en vervanging van de aftapgelegenheid door een dubbele pomp, voorzien van 2 electro-motoren, elk van 1/3 P.K., vóór en ten behoeve van het perceel KENNEMERSTRAATWEG nr. 179. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stad'huize dezer ge meente mondeling op DINSDAG 21 MEI a.s., voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 7 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. Naar wij vernemen heeft Prof. J. A. Veraart besloten, zich ge heel uit het practische politieke leven terug te trekken. De uit slag der verkiezingen der Prov. Staten heeft hem er van over tuigd, dat langs den gekozen weg voor de verwezenlijking van zijn politieke denkbeelden niets is te bereiken. Hij heeft dan ook aan r het Partijbestuur van de Ka tholiek-Democratische Partij, onder dankzegging voor de on dervonden medewerking en het geschonken vertrouwen, bericht, dat hij het voorzitterschap der partij neerlegt Verschenen is het zeer uitvoerige eerste gedeelte van het verslag van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de bij de schrif telijke en mondelinge gedachtenwis- seling over het IXde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1934 ter spra ke gekomen feiten in verband met de N.V. Spoorhout en het grindbag- gerbedrijf te Linne. Dit eerste gedeelte bestaat uit een inleiding en de behandeling van de kwestie Spoor hout. De commissie komt hierbij tot de volgende conclusies: 1. dat verschillende der tot uiting gekomen klachten feitelijken grondslag missen of be trekking hebben op feiten of omstandigheden, welke niet of slechts in zeer geringe mate tot critiek aanleiding geven; 2. dat echter tegen het gevoerde beleid naast bezwaren van minder belang ook ern stige bedenkingen zijn aan te voeren; 3. dat zeer in het bijzonder tot ernstige critiek aanleiding geven het sluiten door de Spoorwegen van het contract-Noer en hun medewerking aan de uitvoering van dat con tact, welke medewerking: a. in belangrijke mate tot de vorming van de te groote voorraden, met de daaraan ver- tonden, nadeelige gevolgen, heeft bijgedra gen; h. tot de besteding van onnoodig hooge Prijzen heeft geleid; c. ernstig gevaar in het leven heeft geroe pen voor de terugbetaling van het grootste deel van de door de Spoorwegen bij het ge doemd contract versterkte geldleening van 700.000; 4. dat de ter kennis van de commissie ge komen aanwijzingen en geruchten omtrent oorruptieve handelingen van ambtenaren der Spoorwegen geenerlei bevestiging hebben ge- Vonden; 5. dat, hoezeer niet kan worden ontkend, dat de betrekking, die bestaat tusschen de Spoorwegen als afnemer en Spoorhout als in - en verkoopcombinatie, voor de Spoor wegen voordeelen kan opleveren en in be paalde gevallen ook opgeleverd heeft, aan den anderen kant aan een zoodanige betrek tong, althans bij den huidigen opzet, gevaren van beteekenis zijn verbonden, welke gevaren in hoofdzaak bestaan a. in de bepaling, dat ten minste 80 pet van de behoefte bij de in- en verkoopcombina tie moet worden gedekt, welke bepaling kan leiden tot gemis aan voldoende vergelijkings objecten bij de prijsbepaling; b. in de bevoegdheid van die combinatie om zelfstandig ook met anderen zaken te doen, welke bevoegdheid, indien daarvan een gebruik zou worden gemaakt, dat tot meer of minder aanzienlijke verliezen zou leiden, voor de Spoorwegen ernstige financieele con sequenties zou kunnen hebben; c. in de'volkomen vrijheid van den persoon, die met de leiding van de meergenoemde combinatie is belast, om, voorzoover dat niet dwarsliggers en aanverwante artikelen be treft, alle handelsdaden te verrichten, die hem goeddunken en deel te nemen in alle ondernemingen, welke hij daarvoor geschikt acht, welke vrijheid in bepaalde omstandig heden kan leiden tot combinaties en verwik kelingen van transacties, waardoor de belan gen der Spoorwegen niet, althans niet in de eerste plaats en in hoofdzaak worden ge diend: 6. dat de genoemde opzet tevens door dat hij er toe heeft geleid, dat de geste van de Spoorwegen en die van Spoorhout niet voldoende uit elkaar zijn gehouden mede als oorzaak is te beschouwen van verschil lende der in de praktijk gebleken bezwaren; 7. dat op grond van een en ander ernstig behoor te worden overwogen, of niet de be trekking tusschen de Spoorwegen en Spoor hout dient te worden geliquideerd, dan wel de bepalingen, waardoor die betrekking wordt beheerscht, aan een ingrijpende her ziening dienen te worden onderworpen. Gistermorgen heeft op den Jutphaa- schen Weg to Utrecht een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Twee dienstbo den, die met haar rijwiel uit de Waal straat kwamen, op weg naar haar be trekking, wilden links om den Jut- phaaschen Weg oprijden. Daar passeer de juist een militaire colonne, vracht wagens van de luchtdoelartillerie en hospitaal wagens. De wagens reden op eenigen afstand van elkander maar zóó, dat volgens de militaire voorschriften (ten hoogste 20 M. ruimte) de „colonne" nog behouden bleef. Beide meLjes dach ten nog door den stoet heen te kunnen rijden en zijn waarschijnlijk in de mee- niag geeest, dat zij, als van rechts komend verkeer, voorrang moesten heb ben. Bij het passeeren door de coloni c zijn zij gegrenen door een militairen motor rijder, die juist naar den kop van den stoet wilde rijden. Een der meisjes brak daarbij een been, de andere had ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Luid gillend wer den zij terzijde van den weg gedragen, waar een militaire arts, die in den stoet medereed, de eerste hulp verleende. Daarna werden zij naar de Academische K'inieken overgebracht. Haar rijwielen waren geheel vernie'd Het motorrij wiel moest eveneens op een vrachtauto worden weggebracht. De berijder had eei wonde boven zijn rechteroog. Hij werd in het militaire hospitaal opge nomen. TENTOONSTELLING „MOOI NEDERLAND". De K.N.A.C. ook aanwezig. De Kon. Ned. Automobiel Club, de K-N. A.C., welke als autqmobilistenvereeniging de belangen van het automobieltoerisme be hartigt, heeft haar stand geheel gewijd aan dit onderwerp. Dat wil zeggen, dat zij de be zoekers op opvallende wijze opmerkzaam maakt op het aantrekkelijke van het reizen per auto in eigen land. Onder het motto „Toert per auto door ons land, de K.N.A.C ontsluit Mooi Nederland'' heeft zij op haar stand een groot diorama opgesteld van een typisch waterlandschap, dat voor vele toeris ten steeds een bijzondere aantrekkelijkheid bezit. Vorm en opstejling van dit diorama zijn zoodanig, dat zijoogenblikkelijk de aan dacht trekken van de bezoekers, die daarin ongetwijfeld een aantrekkelijkheid te meer zullen zien om ditmaal hun vacantie in eigen land door te brengen. Een der zijwan den wordt ingenomen door een door Hans Borrebach geteekendë kaart van Nederland, waarin de voornaamste plaatselijke bijzon derheden en bezienswaardigheden op geesti ge wijze in beeld zijn gebracht. Overigens wordt de aandacht gevestigd op de verschillende wijzen, waarop de K N A.C. er napr streeft de automobilisten de schoonste plekjes in eigen land te toonen, o.m. door net uitschrijven van sterritten, het maken van clubtochten, het uitloven van bin- landsche toertochtplaquettes enz. Alles bij een is deze stand een uitstekende propaganda voor het autotoerisme in Mooi Nederland. KUNSTSCHILDER VAN DE VALK f. Bekend Larensch schilder. In den ouderdom van 77 jaar is te Laren overleden de bekende kunstsemrder, litho graaf en etser M. W. van de Valk. Van de Valk, die te Amsterdam is geboren, was een tijdgenoot van Willem Witsen, Isaac Israëls, Jacq. van Looi e.a. Hij studeerde aan de Rijksacademie te Amsterdam onder lèiding van prof. Allebé en legde zich daar- pa tóe op het schilderen van landschappen en stadsgezichten. Bekendheid verwierf hij met zijn litho's en teekeningen. Hij was ook lid van de Amster- damsche Schildersvereeniging „Arti", waar hij meestal zeer fijne en gedetailleerde stil levens exposeerde. Langen tijd werkte Van de Valk te Auvèr sur Oise, bij Parijs, om zich later in 1922 te Laren te vestigen. De overledene was een bekend recensent en vooral door zijn voortreffelijke artikelen in „De Gids" verwierf hij ook op dit gebied groote bekendheid. De laatste jaren van zijn leven heeft hij veel geteekena en geëtst. Met het heengaan van Van de Valk wordt een fijn en hoog staand kunstenaar betreurd. AUTO RIJDT IN DE ZUIDWILLEMS VAART. De vijf inzitfenden gered. Gisteravond omstreeks half zies is te Den Dungen, bij Den Bosch, een auto van Fijkes' Taxibedrijven te Rotterdam, komende uit deze stad en op weg naar Veghel, in de Zuid willemsvaart gereden tengevolge van een defect aan de stuurinrichting. De auto verdween nagenoeg geheel onder water. De vijf inzittenden, een dame, twee heeren en twee kinderen, werden door eenige arbeiders, die zich onmiddellijk gekleed te water begaven, bevrijd en op het droge ge bracht. Met een andere auto zijn zij naar Veghel vervoerd. REUZEN-ARONSKELK IN BLOEI. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de reuzen-aronskelk in het arboretum van de Landbouw-Hoogeschool te Wagenin- gen gisteravond is gaan bloeien. De bloem zal ook vandaag nog den geheelen dag bloeien. DE ZAAK-TONNET. Generaal ontvankelijk verklaard in zijn eisch. Bij vervroeging heeft de Arnhem- sche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van Generaal Tonnet tegen den Arnhemschen zenuwarts dr. Schnitzeler in verband met de op sluiting van den generaal in een krankzinnigengesticht. De rechtbank heeft generaal Tonnet ont vankelijk verklaard in zijn eisch tot schade vergoeding, maar heeft een commissie inge steld voor een onderzoek naar de vraag of de wijze, waarop de psychiater zijn onder zoek zou hebben gedaan, onverantwoordelijk moet worden geacht. In deze commissie heb ben zitting prof. dr. L. Bouman, prof. dr. H. C. Rümke en dr. H. v. d. Hoeven, allen te Utrecht. DU1TSCHE LOF VOOR DR. COLIJN. Merkwaardige uitspraak uit het Hitler-rijk. Het hoofdorgaan van de Duitsche natio- naal-socialistische partij, de „Völkischer Beobachter", behandelt in een serie „Politici der wereld", den Nederlandschen minister president, dr. H. Colijn. Het artikel is vol lof over den premier, van wien het zegt, dat hij „zonder eenigen twijfel behoort tot de niet al te omvangrijke reeks van staatslieden van onzen tijd, die tegelijkertijd ook menschen van groot formaat zijn. Dit bewijst reeds het feit, dat hij, zonder te zijn voortgekomen uit den kring der meestal adellijke families, waaruit Nederland bij overlevering zijn hoo ge regeeringsambtenaren recruteert tot eer sten minister in den zwaarsten crisistijd ge roepen is. Inderdaad is Colijn zijn doctorstitel is een van de vele erkenningen van de groote verdiensten van Neder- landsch standpunt uit gezien een selfmade- man, die door de stuwende kracht van zijn begaafheid en zijn energie tot die hooge posi ties opgeklommen is, die hij reeds in grooten getale heeft ingenomen". Het artikel geeft dan een kort overzicht van den levensloop van dr. Colijn, en merkt daarbij o.a. op, dat tot 1932 Colijn in hoofd zaak alleen maar in zijn eigen vaderland be kend was. Daarna echter „vernam de geheels wereld met verbazing, dat hij als lid van de economische commissie van den Volkenbond den moed had zijn internationale col lega's in Oenève kort en nuchter te verwijten, dat wel veel gesproken, maar niets gedaan werd. Een optreden, dat geheel in stijl was met zijn openlijke en krachtige persoonlijk heid. In het jaar 1933 in een nieuwe en uiterst ernstige crisisperiode, was hij de eenige politicus van een formaat dat overeen kwam met den wensch van het Nederland- sche volk naar een sterken leider. Colijn be lichaamt voor het Nederlandsche volk de beste protestantsche traditie. Hij is de man die, al mag hij ook niet door ieder bemind worden, toch door vriend en vijand hoog ge acht wordt Bij de jongste verkiezingen heeft een nieuwe man een stemmenaantal verkre gen, dat niet ver bij die van de partij des eersten ministers ten achter blijft. Mogelijk dat dit voor de toekomst een wisseling van personen beteekent. Zulke gebeurtenissen zijn echter tenslotte in het leven der staten niet buitengewoon. De geschiedenis beoor deelt ten slotte niet den duur van de ambts periode, maar de prestaties van een staats man. En dr. Colijn zal voor dit forum hooge eer inleggen. De „sterke man'' van Holland is een gestalte die zoo krachtige letters in het geschiedboek der Nederlanders geschre ven heeft, dat zij onuitwisbaar daarin be staan blijven". HET NEDERLANDSCHE FABRIKAAT IN DEZEN TIJD. Onze tijd dreigt een tijd van leuzen te wor den, die maar al te vaak slechts gedeeltelijk in daden worden omgezet. Onder de vele leuzen, die men tegenwoor dig hoort weerklinken, is ook die van „Koopt Nederlandsche Fabrikaat". Is ook dit niet een leuze, die te weinig weerklank vindt en daardoor te weinig practisch resultaat be reikt? Wij gelooven van wel. Zonder ons te willen begeven op het gebied van den strijd tusschen vrijhandel en autar kie, lijkt het ons toch wel gewenscht, dat nog eens de volle nadruk op de beteekenis van het Nederlandsch fabrikaat wordt gelegd Wij Nederlanders zijn immers nog maar al re zeer geneigd het buitenlandsche product beter te vinden dan dat van eigen bodem. Waarom eigenlijk? Waarom moeten bijv. heerenstoffen en electrische apparaten altijd uit het buitenland komen? Zijn wij ons soms niet genoeg bewust van de gelijkwaardigheid en concurrentiemogelijkehid van onze natio nale industrieën? Of zouden bij vele Neder landers sleur en gemakzucht een grooten rol spelen? Wij hebben ons er meermalen over verwon- detd, dat de Nederlanosche fabrikanten niet zelf eens de handen ineenslaan, om door een gezamenlijke actie te trachten de men taliteit van vele landgenooten, om in dezen tijden nog altijd het gelijkwaardige Neder landsche product voorbij te gaan voor het buitenlanasche, te veranderen Ten zeerste moeten wij daarom ook toejuichen, dat eenige fabrikanten zich thans tot een propaganda- commissie vereenigd hebben, die beoogt de gelden bijeen te brengen voor een grootsch opgezette moderne propaganda-actie Deze fabrikanten, die van de mogelijkheden der Nederlandsche industrie overtuigd zijn en niet streven naar abnormale- beschermings maatregelen, zullen bij het slagen van hun actie op hun wijze er toe meewerken, de werk gelegenheid in Nederland, direct, zoowel als indirect, te verruimen. Hun streven verdient dan ook zeer zeker in breede kringen belangstelling Het Ouwehand's Dierenpark te Rhenen zal deze maand worden verrijkt met een even zeldzame als omvangrijke attractie. Er wordt n.1. een show ingericht van niet minder dan 1000 levende krokodillen. De dieren zijn thans van Amerika op weg naar ons land en zullen omstreeks 18 of 19 Mei te Rhenen aankomen. In het park treft men omvangrijke voorbe reidselen voor de ontvangst en de huisves ting. Te Nice, waar hij met vacantie vertoefde, is, 69 jaar oud, overleden prof. dr. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Gelukkig zijn er ook bedrijven in Neder land, die ondanks de moeilijke tijden nog vooruit gaan. Wij vernemen tenminste, dat op de Swift-schoenfabrieken te Nijmegen de zer dagen de 250ste arbeider in dienst trad sinds enkele weken. Zondagmorgen heeft Amsterdam dan toch eindelijk^ dank zij het initiatief van het I. C. A., waaraan wij reeds talrijke, min of meer grappige initiatieven te danken hebben, zijn pantoffelparade ge- 1 regen en als gevolg is Amsterdam Zondagmorgen weer een beetje meer op h- buitenlandsche stad en een beetje minder op zichzelf gaan lijken. Overigens is deze eerste pantoffelpa rade een onbetwist succes geworden. De Apellolaan, die als terrein voor de parade was uitverkoren, was omstreeks half twaalf bezaaid met eerzame voet gangers, al dan niet op pantoffels. De eene helft van de menigte amu seerde zich kostelijk met naar de andere helft te kijken in de stille en hoopvolle venvachting dat die andere helft iets buitengewoons zou doen. Hetgeen in- tusschen niet bewaarheid werd. Alle wandelaars gedroegen zich keurig, kuierden een beetje in het warme zon licht en wachtten met onuitputtelijk ge duld op de dingen, die niet komen zou den. De grootste attractie, die zich voor deed, werd gevormd door enkele Zon- dagsruiters, die hun rossinanten met behoedzaamheid door de achterde me nigte heen laveerden. Enkele ruiters, die als zoodanig waren uitgedost, maar die vergeten hadden hun paarden mee te nemen vormden eveneens een be scheiden bezienswaardigheid. Na drie kwartier was het feest ge ëindigd en keerden alle wandelaars, ten hoogste voldaan over het genotene, naar huis terug. Het was een recht genoegelijke plech tigheid, waarvan de initiatiefnemers verdienen met standbeelden geëerd te worden. Men meldt uit Leiden: Ons kwam ter oore, dat de regeering voornemens is de Kamers van Koophan del en Fabrieken te Leiden, Delft en Gouda als zelfstandige Kamers op te heffen en onder te brengen bij de Kamer va Koophandel en Fabrieken te 's-Gra venhage. Bij informatie te bevoegder plaat«e is gebleken, dat de regeering inderdaad dit voornemen koestert. ALBERT VERWEY 70 JAAR. Dr. G. Stuiveling zal Zaterdagnamiddag 11 Mei te 4.15 uur voor de Vara-microfoon spreken over prof. dr. Albert Verwey, die 15 Mei a.s. zeventig jaar wordt. EEN DUIVEN-KWESTIE. Vechtpartij te Den Haag. Zondagmiddag omstreeks half vijf heeft in het Westeinde in Den Haag naar aanleiding van een duivenkwestie een vechtpartij plaats gehad tusschen een bewoner van die straat, den 50-jarigen J. v. E„ eenerzijds en een be woner van de Bleekerslaan, den 53-jarigen voerman L. J., en diens zoon, den 25-jarigen schilder M. J. uit de Wateringschstraat, an derzijds. De beide laatstgenoemden werden aan het politiebureau Prinsestraat gebracht ter zake van vernieling van de buitendeur van de woning van v. E., welke door hen was ingetrapt. Bovendien werden in de woning eenige beeldjes vernield. Agenten van politie maakten van sabel en gummistok gebruik, toen de zoons van J trachtten hun vader uit de handen van de politie te ontzetten De 23-jarige W J., even eens wonende aan de Bleekerslaan, kreeg daarbij een sabelhouw over de linkerwang. Hij werd op straat verbonden door iemand van de E H.B.O. (niet ernstige snijwond). Verzorgt Uw tanden vanaf heden, met Tweemaal per dag LUterine gebruiken ween gewaarborgde verzorging Groote tnbe 50 Kleine tnbe 2S cents nuKXhooo geestdriftige gebrmkere over de gebeele -wereld JENEVERSMOKKELAARS. De Schiedamsche politie schoot de banden van den auto lek; één man aangehouden; twee ont snapt. Gisteravond laat heeft de politie te Schie dam een goeden slag; geslagen door zekeren K. te arresteeren, dien zij verdacht van in den laatsten tijd gepleegde jeneverdiefstal len. Ook thans had deze man een vaatje en een bemande flesch bij zich, tezamen bevat tend ongeveer 60 liter jenever, die gestolen bleek te zijn bij de firma H. J. en welke hij met nog een tweetal andere personen in een auto vervoerde. Toen de politie en rijksambte naren die eenig vermoeden hadden, al speu rend den auto op den Buhenhavenweg zagen naderen, gaven zij een stopteeken, maar de chauffeur bleek niet van plan daaraan ge volg te geven en reed in volle vaart op hen, die hem wilden aanhouden, in. De politie beambten grepen onmiddellijk hun dienst revolvers en losten een kleine twintig scho ten, waarmede zij de banden lek schoten, zoo dat de auto moest stoppen. De verdachte K. is gegrepen en naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Twee medeplichtingen wisten te ontkomen. De jenever is in beslag genomen. Toen.de heer J. kennis gaf van den inbraak, was de diefstal reeds achterhaald en één der daders opgesloten. DE LASTEN DER PLUIMVEE- HOUDERS. Antwoord op vragen van den heer Hiemstra. Op de vragen van den heer Hiemstra: Is de minister niet van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen blijkt, dat thans de verhoogde voederkosten, als gevolg van de heffing op granen, niet meer betaald worden door de binnenlandsche consumen ten van eieren, en derhalve geheel ten laste komen van de pluimveehouders? Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te treffen, waardoor de lasten van deze pluimveehouders worden verlicht? heeft de minister van economische zaken geantwoord: 1. De ondergeteekende is van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen geens zins blijkt, dat de binnenlandsche consumen ten van eieren de verhoogde productiekosten, als gevolg van de heffing op granen, niet meer betalen. De lage eierprijzen zijn een ge volg van de geringe opbrengsten in verschil lende belangrijke buitenlandsche afzetgebie den. 2. In verband met het ontkennend ant woord op de eerste vraag kan een antwoord op de tweede vraag achterwege blijven. Slechts moge de ondergeteekende nog opmer ken, dat de pluimveehouderij zijn bijzondere aandacht heeft. Er wordt ernstig naar ver betering in den toestand gestreefd, doch de mogelijkheden zijn beperkt. HET HANDTEEKENEN OP HET H .B.S.-EIND EXAM EN. Waarom is het facultatief gesteld?, vraagt de heer Stumpel aan den minister. Het Tweede Kamerlid, de heer Stumpel, heeft aan den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het ook ter kennis van den minister gekomen, dat het doen vervallen van het vak nandteekenen bij het eindexamen der Hooge- re burgerschool met 5-}arigen cursus en het facultatief stellen daarvan de 5e klas van die school bij velen verwondering en teleurstel ling heeft verwekt? 2. Is de minister bereid, mede te deelen, welke beweegredenen hebben geleid tot de genoemde maatregelen? 3. Wordt door den minister niet de be langrijkheid van het teekenen voor het leven en als hulpmiddel bij verdere studie erkend? 4. Indien dit belang door den minister wèl erkend wordt, is 'an te verwachten, dat zoowel het handteekenen als het lijnteekenen binnenkort weer als verplichte vakken voor de 5e klas en als vakken voor het eindexamen der H B S. met 5-jarigen cursus worden op genomen? KORTE BERICHTEN. De Ned. Banketbakkersvereeniging zal ter gelegenheid van den Moederdag op as Zondag aan H. M. de Koningin een Moeder taart aanbieden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9