DE UNIE DE SCHOORLSCHE MOLEN. KOFFIE-BLAADJES TIJDELIJKE AANBIEDING Sterke actie voor zijn behoud EEN HEERLIJK KOEKJE MET 15 KORTING ^iusflCrUclriZaUMAS -vouz, VAN 6 TOT EN MET 18 MEI IN TWEE KELDERS GEVALLEN. Slachtoffer overleden. Gisteravond kwam de knecht L. Dieteren uit Overhoven, werkzaam in de brouwerij Arnoldts te Sittard, bij het afdalen van een trap, die naar den kelder voert, te vallen. De ongelukkige kwam in den eersten kelder te recht en viel daarna nog in een tweeden kel der. Met een hersenschudding en een sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is hij overleden. PERSONENAUTO TE WATER. Inzittenden gered. Te ongeveer twee uur hedennacht is bij het Binnen Gasthuis te Amsterdam een auto in het water van den Grimburgwal gereden. De bestuurder, die blijkbaar de macht over het stuur was kwijt geraakt, en de naast hem zittende persoon, vermoedelijk beiden studenten, konden niet meer uit den wagen komen en geraakten mede te water. Geluk kig schoten van verschillende kanten om standers toe, van wie enkelen de redding- haak hadden gegrepen waarmede het tweetal op het droge werd gebracht. De slachtoffers, die nog al wat water hadden binnengekregen, zijn in het Binnen Gasthuis, in welks onmiddellijke nabijheid zich het ongeval had afgeseeld ter obser vatie opgenomen. De auto zal later op het droge worden gebracht. S. LOOPUIT t In den ouderdom van 75 jaar is te Amsterdam overleden de heer S. Loop- uit, voorrzitter van bet Kerkbestuur van de Nederlandsch-Israëlietische Hoofd synagoge. ROTTERDAM KLAAGT STEEN EN BEEN. Gevolgen van de devaluatie der Belga. Gisteravond hebben te Rotterdam zes des kundigen op het gebied van de scheepvaart een tien-minuten-toespraak gehouden over de gevolgen voor de Maasstad van de devalua tie der Belga en andere buitenlandsche maat regelen, die een noodtoestand in Nederlands eerste haven teweeggebracht hebben. Voor deze bijeenkomst, die onder leiding stond van prof. ar. Z. W. Sneller en bedoeld was als een demonstratie van den nood der stad, was ook van officieele zijde groote belang stelling; de ministers van financiën, water staat, economische en sociale zaken hadden vertegenwoordigers gezonden. In de redevoeringen werd er o.a. op gewe zen, dat met onverdeelden steun van het ge heele volk, voorgegaan door de regeering, Rotterdam wereldhaven kan blijven. Kegee- ringssteun mag niet uitblijven wil de stad geen doode haven worden. DE BELGISCHE KONINGS KINDEREN. Komen zonder hun moeder in Noordwijk logeeren. Naar het „Hbld." van de meest be voegde zijde verneemt, zullen de Belgi sche koningskinderen, prins Boudewijn en prinses Charlotte, eind Juni te Noord- wijk komen en daar verder gedurende de maanden Juli en Augustus blijven. Het ligt dit in tegenspraak met het V. D. bericht in het vorig nummer niet in de bedoeling, dat koningin Astrid eenige weken te Noordwijk zal komen logeeren. H. B. HYLKEMA t Een der nestoren van de Nederland- sche zuivel-voorlichting, de heer H. B. Hylkema, oud-rijkszuivelconsulent, is te Soestduinen overleden in den ouder dom van 74 jaren. HET BEZUINIGINGSPLAN. Commissie van voorbereiding samengesteld. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft benoemd tot leden van de commissie tot voorbe reiding van het bezuinigings- ontwerp de heeren Ketelaar, De Geer, Albarda, Schouten, Bierema, Goseling en Teulings. ONZE VORSTINNEN NAAR BRUSSEL. Bezoek echter streng incognito. De gasten van koning en koningin van België. Op Dinsdag 14 Mei, des namiddags te half één zullen de koningin en de prinses per auto uit Nederland komen en aan het koninklijk paleis te Brussel arriveeren, waar zij de gasten van koning Leopold en koningin As-trid zullen zijn. Daar het bezoek een zuiver persoonlijk en vriendschappelijk karakter draagt, ja, zelfs eenigszins als een familiebezoek is te be schouwen via koningin Astrid immers is koningin Wilhelmina verwant met het Bel gische koningshuis heeft men in gemeen schappelijk overleg besloten de route die de Nederlandsche hofauto te Brussel zal volgen niet bekend te maken, zooals natuurlijk wel zou zijn geschied, indien het een officieel be zoek had gegolden. De koningin wenscht alles wat maar eenigszins naar een feestelijken intocht met juichende menschenmassa's of iets van dien aard zweemt te vermijden en zij zou het liefst zoo onopgemerkt mogelijk te Brussel aankomen. De regel zal trouwens voor het geheele bezoek gelden. Overal en bij alle gelegenhe den waarbij de koningin en de prinses zich in het openbaar zullen vertoonen zal sterk de nadruk op het particuliere karakter van dit Brusselsche uitstapje gelegd worden. Dinsdagmiddag, na de lunch ten paleize, zal prinses Juliana het jaarlijksche concours hippique in de groote zaal van de Cinquan- tenaire bijwonen waar dien middag ook ko ning Leopold en koningin Astrid de verrich tingen van ruiters en paarden zullen gade slaan. De Belgische vorsten begeven zich in groot gale naar dit ruiterfeest. Prinses Ju liana zal echter niet in den galastoet mee rijden; zij gaat op eigen gelegenheid en zal ongeveer tezelfder tijd als de Belgische ko ninklijke familie aan de Cinquantenaire aan komen. In den loop van denzelfden middag zal er namens H.M. de koningin een krans op het graf van den onbekenden soldaat worden neergelegd. Den avond brengen de koningin en de prinses in gezelschap van de Belgische koninklijke familie door. Bij het diner ten hove, is, naar wij vernemen, ook het Neder landsche gezantschap genoodigd. Den volgenden dag, op Woensdag 15 Mei, zullen de koningin en de prinses het Neder landsche paviljoen op de wereldtentoonstel ling te Brussel bezoeken. Te 11 uur worden de koniklijke bezoeksters door den commis saris-generaal van de Nederlandsche deelne ming en mevr. Verschuur ontvangen. Zoodra zij de statietrap van het Nederlandsche pa viljoen betreden, zal een koor van 120 leer- lingen der Prinses Julianaschool te Brussel het „Wilhelmus" aanheffen. In de eerehall van ons paviljoen, het kleine zaaltje met de portretten van de acht Nederlandsche Nobel prijswinnaars, zullen eenige vooraanstaande figuren van de Nederlandsche kolonie in België aan H.M. de koningin worden voor gesteld. Wegens de geringe plaatsruimte beeft men moeten besluiten dé uitnoodigin- gen te beperken tot de bestuursleden van de verschillende Nederlandsche vereenigingen in België met hun dames, de predikanten en de besturen van de Nederlandsche kerken, de besturen van de beide Nederlandsche scho len de Prinses Julianaschool te Brussel en de Marnixschool te Antwerpen alsmede de Nederlandsche consuls in België met hun dames. Alleen genoodigden hebben toegang. Wie zonder daartoe uitgenoodigd te zijn de koningin en de prinses wil zien zal buiten het paviljoen bij de groote statietrap een plaats moeten zoeken. Tezamen met de schoolkinderen zullen er in het geheel toch zeker een 400 tot 500 personen in het pavil joen aanwezig zijn. Na de voorstelling van een aantal voor aanstaande leden der Nederlandsche kolonie vermoedelijk zullen hiervoor alleen de voorzitters van de verschillende Nederland sche vereenigingen en de Nederlandsche consuls in aanmerking komen zullen de vorstelijke bezoeksters het paviljoen en ver volgens ook de Nederlandsche boerenhofste de bezichtigen, waarbij zij zullen worden rondgeleid door den commissaris-generaal van de Nederlandsche deelneming, oud-mi nister Verschuur. Het bezoek zal ongeveer een uur duren. Te 12 uur verlaten de konin gin en de prinses het paviljoen. Den middag zullen zij met de Belgische koninklijke familie doorbrengen. Prinses Ju liana zal 's avonds, tezamen met koning Leo pold' en koningin Astrid het jaarlijksche bal van de Brusselsche aristocratie, naar oud ge bruik ingericht door de reeds meer dan hon derd jaar bestaande „Cercle Noble" bijwo nen. Dit jaar zal dit bal, wegens het con cours hippique en de aanwezigheid van een sterke Fransche officierséquipe een bijzonder brillant karakter dragen. Op den laatsten dag van het bezoek aan Brussel, op Donderdag 16 Mei, zal de konin gin zich des morgens te 10 uur andermaal naar de wereldtentoonstelling begeven. Dit maal om er het Belgische paviljoen te bezich tigen. Ook dit bezoek zal weer een officieus karakter dragen. De koningin zal worden rondgeleid door eenige heeren van het ten toonstellingsbes tuur. De bezichtiging van dit Belgische pavil joen zal eveneens ongeveer een uur in beslag nemen. Daarna begeeft H.M. zich naar het paleis en tegen den middag, in ieder geval nog voor de lunch, zal zij de terugreis naar Nederland aanvaarden. De koningin en de prinses logeeren gedu rende haar verblijf in de Belgische hoofd stad in het koninklijk paleis aan het Palei- zenplein te Brussel. RUSSEN HALEN SCHEPEN. Vertrek van ie verkochte vaar tuigen. Honderddertig Russische schepelingen zijn gisteren te Rotterdam aangekomen om schepen te bemannen, die door Rus- lard in Nederland zijn aangekocht. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit Co. hoeft deze menschen op de Noordzee overgenomen van een voorbijvarend Russisch stoomschip en hen naar Rot terdam overgebracht. De aangekomen 130 Russische schepelingen vormen vrij volledige scheepsbemanningen. Zij bege ven zich aan boord van de schepen van de Stoomv. Mij. „Nederlandsche Lloyd", die haar geheele vloot, uit zeven schepen be taande, naar Rusland heeft verkocht. Vermoedelijk zullen de schepen over eenige dagen, in ieder geval nog deze week, vertrekken. Op het oogenblik is men de mededee- ling uit Leningrad nog wachtende, waarheen de schepen zullen moeten va re'Het staat echter wel vast, dat zij naar de Oostzee of naar de Witte Zee zullen vertrekken om daar dit seizoen in da houtvaart te worden gebezigd. De verkochte schepen namen de laatste ja ren geen deel aan de houtvaart op de Witte Zee. De heele vloot van de Stoom vaart Mij. „Nederlandsche Lloyd" is op het oogenblik te Rotterdam opgelegd. Vijf van deze schepen zullen dan deze week vertrekken. Zij zijn verkocht in den staat waarin zij te Rotterdam lig gen. Voor zij met de schepen zullen uit varen zullen de nieoiwe bemanningen Russische namen op de schepen moeten schilderen. HET POLITIEKE AFSCHEID VAN PROF. VERAART. Blijft voorloopig lid van de Kath. Dem. Partij. Met betrekking tot het besluit van prof. Veraart om zich geheel uit het practische po litieke leven terug te trekken, verneemt de N. R.Crt. van den hoogleeraar, dat zijn stand punt tegenover de K.K. Staatspartij in geen enkel opzicht veranderd is. Hij meende ech ter beter werk te kunnen doen, nu de Kath. Dem. Partij bij de jongste Statenverkiezing, in plaats van ver over de honderdduizend stemmen, er nog geen 57.000 (zij het met een winst van 4 zetels) had gehaald. De hoog leeraar zag geen kans, dat aantal belangrijk op te voeren. Zooals gezegd, is zijn meening over de R.K. Staatspartij niet gewijzigd; hij blijft dan ook voorloopig lid der Kath. Dem. Partij, zoolang de practische politiek daar voor geen hinderpaal zou zijn. Voor het dagelijksch bestuur der Kath. Dem. Partij was, naar het blad van andere zijde werd medegedeeld, het besluit een groote verrassing, aangezien prof. Veraart op dfe Zaterdag j.1. gehouden bestuursverga dering nog niets daarvan had laten verlui den. Gelijk was te verwachten, zal de profes sor, die bij de jongste verkiezingen tot lid der Prov. Staten was gekozen, dezen zetel niet aanvaarden. De „Resb.'' vernam, dat de heer Veraart daarvan bereids aan het Cen traal Stembureau bericht heeft gezonden. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE UDEN. Nog twee kinderen in levensge vaar. De hevige mazelenepidemie welke in Uden woedt, heeft thans haar gevaarlijkste perio de gehad. Naar wij gisteren van den inspec teur der volksgezondheid, dr. Bantjes te Nij megen, vernamen, neemt de ziekte, welke, ge lijk men weet al negen slachtoffers heeft ge- ëischt, langzamerhand, in hevigheid af. (inzameling van gelden). Sedert onzen oproep tot steun, waardoor het ons comité mogelijk zal zijn den mooien molen voor de toekomst te bewaren, zijn al weder enkele dagen verloopen. En wat voor ons zoo verblijdend was? Geen dag ging er voorbij of de postgirodienst bracht ons wat! Neen, beter nog, eiken morgen kregen we vele bijdragen, vaak uit de verste hoeken van Nederland. Zie slechts onderstaande verantwoording, welke loopt tot 3 Mei j.1.: Mej. C. H. S. 1.—, L. J. D. 1.—, C. C. S. 1.—, A. E. 0.25, L. S. 5—, mej. G. D. W. 5.—, mr. H. G. S. 2.50, J. Th. B. 1.—, dr. H. C. P. G. 5.—, dr. N. Van R. 1.50, mej. A. H. 10.—, mr. B. 1.—, v. B. 0.50, J. de M. 2.—, J. E. de W. 10, H. H. B. 2.50, prof. D. J. K. 5.—, „De Holl. Molen" 100.—, P. H. V. T. 25—, K. K. 1—, KI. de V. 2.50, W. S. 5—, allen te Amsterdam; mr. A. Van der H. 0.25, mej. M. v. B. 1.mevr. wed. B.L. 2.50, H. M. 2—, E. R. 5—, mr. A. D. 1—, mej. M. A. R. 5—, mej. M. 1—, \V. G. W. 0.50, N. N. 1—, M. A. D. 0.75, L. C. R. 0.50 allen te Rotterdam; M. M. 0.50, mej. S. 1—, M. K. Z. 1—, mevr. K. E. 1—, A. J. K. 1—, E. E. 5—, Ir. L. L. 0.50, D. G. 0.50, H. L. v. d. P. 10—, mr. H. H. 5—, jhr. mr. H. O. F. 3—, A. A. H. 1—, mr. H. J. K. 1—, L. M. v. H. 1—, ir. H. J. S. mevr. de B. H. 5.allen te Den HaagScheveningen. A. O. 10—, K B. 0.50, mej. E. T. 1—, mr. P. Van S. 2.50, mej. E. C. M. v. d. F. de L. 2.50, C. T. 2.50, D. de V. 1—, J. B. Czn. 2.50, A. H. B. 5—, dr. P. 1—, allen te Alkmaar; J. W. S. 10—, V.V.V. Nd. Kennemerl. 10—, J. H. 2—, M. v. T. ƒ2.50, P. J. G. M. 10—, H. H. 2.50, P. W. Fl. S. 5—, mej. R. S. 5—,. H. B. en M. J. S. 1—, allen te Schoorl (in deze gemeente volgt nog een bijzondere actie). V. V. V. 25—, M. E. N. 1—, D. A. K. 10—, mevr. F. 1.50, allen te Bergen; mr. J. E. W. T. te Aerdenhout 100—, mevr. B. B. te Zijpe 2.50, A. S. B. te Barendrecht 0.50, F. J. B. te Arnhem 1.S. O. te Heemstede 0.50, D. G. J. B. te Amersfoort 2.50, P. J. v. D. te Den Helder 1.mej. L. te Kralingscheveer 1.dames D. A. E. van K. en S. A. S. v. K. te Leiden, beiden 1—, dr. G. N. H. te Koog a. d. Zn. 10—, J. B. te Ginneken 1—, A. K. te Tiel 1.dr. D. Th. E. te Breda 10.L. A. W. N. te Gorinchem 1—, R. B. te Zwolle 1—, dr. J. M. P. te Goes 5—, mr. C. M. J. de J. te Haarlem 2.50, L. R. te Dirkshorn 1—, A. A. de R. H. te Groningen 1. prof. Van G. te Leiden 1.H. H. te Wassenaar 2.50, Th. B. te Hilversum 1.N. N. te Wassenaar 0.50, A. T. Van L. te Heemst, 3.fam. W. te Overveen 1.80, mevr. wed. R. te Hrlm. 1—, F. J. H. te Den Helder 0.50, Dr. R. te Breda 1.50, mej. B. Leidschend. 0.50, J. C. B. te Keth. en Spa- land 1.H. v. R. O. te Vianen 1.wed. P. L. te Hilversum 2.wed. J. K. te Gr. Schermer 1—, C. A. B. v. H. te Utr. 1—, D. L. B. te Bergen J 1—, mevr. S. v. d. G. te Velp 2.50, N. S. te Egm. a. d. Hoef 0.25, dr. J. F. te Eindh. 1—, mevr. v. B. v. F. te Utrecht 10—, D. en A. D. te Zaandijk 2.50, J. v. E. te Nd. Beemster 0 50, A. S. te Zaandm. 10—, dames B. en C te Amr. 1.50, mej. D. M. E. H. te Rotterdam 2.50, J. L. H. te Tiel 1—, K V. te Eindh. 2.50, W. F. J. en H. v. d. U. te Utr. 1—, mevr. A. F. G. Z. te Huizen 5.—. Een molenvriend te A'dam 1—, M. R. te Apeld. 10—, A. C. F. te Heemstede 1.W. P- B. te Zevenbgn. 1. Totaal tot 3 Mei 1935 604.05. Het Comité i6 buitengewoon dankbaar voor allen steun welke van vrien den van de Schoorlsche Molen mocht worden ondervonden. Het doel, aan koop en herstel is echter nog lang niet bereikt. We meenen daarom nog maals een ernstig beroep te moeten doen op allen in den lande wien het ter harte zoude gaan wanneer deze mooie steenen molen uit het prachtige landschap van dennenbosschen, duinen en weidelanden zou moeten ver dwijnen. Helpt het Comité vlug en goedStort nog spoedig een bedrag op postgiro rekening 212166 van den secretaris-penningmeester FL. SCHERMER, onder het motto: „voor den ouden molen". Draagt zooveel mogelijk Uw steentje bij, opdat spoedig kan gezegd wor den: „De oude mooie korenmolen te Schoorl blijft voor ons allen behouden!" Momenteel verkeeren er nog twee kinde ren in levensgevaar; de overige patiëntjes zijn aan de beterhand. Dr. Bantjes heeft met den geneeskundige dr. Koning en met de gemeentelijke overheid alle mogelijke maatregelen getroffen om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Sinds Maandag zijn alle scholen gesloten. En in overleg met den burgemeester, den heer C. Breskens, is nu besloten, dat alle ernstige patiëntjes desnoods op gemeente- kosten ter verpleging zullen opgenomen worden in het model-ziekenhuis, dat Uden bezit in het St. Jorisgesticht. Jammer was, dat de meeste patiëntjes wei nig deskundig werden behandeld door de ongeruste ouders, die hen warm wegstopten in de ouderwetsche bedsteden, welke men nog bijna overal vindt in de verouderde woon huizen der arbeiderswoonwijken van Uden waar juist de mazelen het ergste woedden' De geneesheeren, de heeren Koning en Pe ters werden veelal eerst bij de patiëntjes ge roepen, rs het ziekteproces reeds vergevor derd wr®. Nu de grootste gevaren voor verdere be smetting vrijwel bezworen zijn, is de hoofd zaak geworden, de bevolking goed voor ie lichten hoe zij het best kan optreden tegen verder besmettingsgevaar. Mede door bemiddeling van dr. Bantjes zijn nu nog twee verpleegsters naar Uden (Msb.J NATIONAAL HULDEBLIJK VOOR DE K 18. Er was zelden een schooner gelegen* heid om daadwerkelijk belangstelling voor de prestatie van onze Marine te toonen dan dit thans het geval is nu ter gelegenheid van de reis van Hr. Ms. K 18 een nationaal huldeblijk wordt samengesteld. Overal waar deze Nederlandsche On derzeeboot in dienst van de wetenschap op haar wereldreis kwam, was men vol bewondering voor de bijzondere presta tie, en heeft men in de buitenlandsche havens daarvan op ondubbelzinnig® wijze blijk gegeven. Ook het Nederlandsche volk zal onge* twijfeld gaarne medewerken en voor de totstandkoming van een Nationaal Hul* deblijk zijn bijdrage willen zenden naar het Comité „Onze Marine" gironummer 2883, Postbus 6 Den Helder. TELEGRAM VAN DE KONINGIN. Aan koning George- De koningin heeft aan den koning van Groot Brittanië en Ierland Maandag bij ge* legenheid van Zijner Majesteits regeerings* jubileum het volgende telegram gezonden: „Op dezen dag van Uw zilveren jubileum bied ik Uwe Majesteit mijn oprechte gel"*' wenschen aan. Wilt Mijne allerberste wen* schen aanvaarden voor Uw persoonlijk g®* lijk en voor den .voorspoedig van U.w. RÜk p. half pond Uitsluitend voor kopers van koffie Leidse Kaas Jonge van 5 voor 1 2 ct. p. pond Leverpastei 1 e soort van 20 voor 1 6 ct. p. blik Leverpastei 2e soort van voor 1 2 el. p. blik Pinda-Kaas van X4 voor 1 2 ct. p. pot Paneermeel van Us voor 1 2 et. p. pak Nootmuskaat, Peper,? ie- i van voor I U cl.p. slrooibut Kaneel, Kruidnagelen Tafelazijn, Hoogstfijne van voor 9 cl. p. (les Chocolade-repen »an voor 1 0 et. p. 4 stuk» en tóch 15°/0 korting gezonden om de bevoFki^ bi tè staan^ juiste adviezen te geven bij de bestrijding van de ziekte. 1 Filiaal: ALKMAAR, Langestraat 13 en verder filialen door het gehele land. UW

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8