DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Polen rouwt om zijn maarschalk. Nu minister Marchant katholiek is. Qjogjetiikscfi 0veezicht 'Buitenland No. 113 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 14 Mei 1935 137e Jaargang Teraardebestelling van Pilsoedski waarschijnlijk op 18 Mei. Buitenlandsche deelneming. Wal vandaag de aandacht trekt... Binnenland. De consequenties van zijn aftreden Kabinet in moeilijkheden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Poolsche kabinet is gistermorgen on der voorzitterschap van den premier, kolonel Slawek, bijeengekomen en heeft in verband met het overlijden van maarschalk Pilsoedski eenige belangrijke besluiten genomen. Besloten is o.a. de bijzetting van Pil soedski op staatskosten te doen geschieden. Alle theatervoorstellingen zullen tot den dag der begrafenis worden opgeschort. Behalve de militairen zullen ook de amb tenaren voor den tijd van zes weken zwarte rouwbanden om de mouw dragen. Alle leden der regeering hebben 5.500 zlo ty bij elkaar gebracht, welk bedrag, inplaats van voor de aanschaffing van een krans, voor de oprichting van een gedenksteen voor maarschalk Pilsoedski te Krakau zal worden gebezigd. Het bericht van het overlijden van maar schalk Pilsoedski heeft in het geheele land diepen indruk gemaakt. Alle concerten en voorstellingen in biosco- n en theaters werden onmiddellijk afgebro- ;en. In de straten zag men mannen en vrou wen, die hun ontroering niet langer konden meester blijven en in snikken uitbarstten. Den geheelen nacht bleven groepen men- schen in eerbiedige stilte bijeen voor 't Bel vedère, het paleis waar de maarschalk had gewoond. Slechts nu en dan werd de stilte verbroken door het onderdrukt snikken van vrouwen. De beide dochters van den overledene heb ben urenlang aan het sterfbed gebeden, ter wijl mevrouw Pilsoedski zich geheel alleen in een der vertrekken van het paleis had te ruggetrokken. De begrafenis van maarschalk Pilsoedski zal waarschijnlijk op 18 Mei te Krakau plaats vinden. Vóór de teraardebestelling zal de menigte voor de katafalk, waarop 't stoffelijk over schot zal worden opgebaard, defileeren. In verscheidene fabrieken hebben de ar beiders ten teeken van rouw het werk ge staakt. Het bericht van het overlijden van maar schalk Pilsoedski is te laat in Londen ont vangen, dan dat de bladen nog uitgebreid commentaar hierop konden leveren. Overal komt evenwel tot uiting, dat Polen een groot verlies heeft geleden. Als voornaamste verdiensten van Pil soedski worden genoemd het oprichten van den jongen staat, het afweren van den bols- jewistischen aanval en het met Duitschland gesloten verdrag. De „Times" schrijft o.a., dat, toen de libe rale theorieën van den eersten tijd geen sta biliteit konden brengen, het Poolsche volk zich steeds bereidwilliger wendde tot den soldaat en den man van de daad, als groot soldaat en kundig staatsman verkoos Pil soedski zich op den achtergrond te houden en door anderen te handelen. Zijn landslieden evenwel zagen in alle moeilijke oogenblikken van ?t wisselvallige bestaan van den nieuwen staat naar hem op. De „Daily Herald" voorspelt, dat de dood van Pilsoedski in Polen een moeilijken toe stand zal brengen. Als argument daarvoor voert het blad aan, dat de dictatuur van Pilsoedski in de eerste plaats van persoonlij ken aard was. Zijn aanzien was enorm, ook bij zijn tegenstanders. Nu hij heengegaan is, is het niet gemakkelijk, een blik in de toe komst te werpen. De nieuwe constitutie geeft den president half-dictatoriale bevoegdhe den, maar de president zelf was door Pil soedski uitgekozen. Het is nu de vraag aldus het blad of president Moscicky zijn bevoegdheden kan behouden zonder den steun, dien het gezag van Pilsoedski bood, of er niet een strijd tusschen de ministers zal ontstaan en of het einde niet zal zijn het herstel der parlementaire regeering. Eén ding is duidelijk: er is in Polen geen natuur lijke erfgenaam van het aanzien en de positie van Pilsoedski. Overigens is ook de „Daily Herald" van meening, dat op 't gebied der buitenlandsche politiek door het overlijden van den maarschalk waarschijnlijk slechts weinig veranderingen zullen plaats hebben. De Duitsche Diplomatische Correspondenz schrijft bij den dood van maarschalk Pil soedski o.m., dat het zonder den ijzeren wil van den maarschalk nauwelijks denkbaar zou geweest zijn, dat Polen zich uit de perio de van verval zou hebben weten op te hef fen, om tenslotte zijn tegenwoordigen bloei te bereiken. „Gelijk een Bismarck heeft Pilsoedski den moed en de kracht gehad, aanvankelijk on populair schijnende maatregelen door te voe ren, welke later nuttig vpor den staat ble ken te zijn. De meest op den voorgrond tredende ge beurtenis en tevens de grootste politieke daad van Pilsoedski, vormt het den 26en Jan. 1934 met Duitschland gesloten vriend schapsverdrag". De geheele Duitsche pers bevatte overi gens gisteravond uitvoerige artikelen betref fende den dood van maarschalk Pilsoedski Alle bladen zijn met de „Berliner Boer- senzeitung" van meening, dat een der groot ste daden van den overledene geweest is, dat hij, tezamen met den „Fuehrer" van Duitsch land, de onheilspellende spanning tusschen Polen en Duitschland heeft weggenomen en aldus de voorwaarde geschapen heeft voor een vredelievende samenwerking tusschen beide landen. Het overlijden van maarschalk Pilsoedski wordt in de Weensche avondbladen uitvoe rig gemeld. „Der Morgen" schrijft, dat door zijn dood de richting in Polen, welke vriend schappelijk gezind is jegens Frankrijk, weer de overhand zal krijgen. De „Wiener neuesten Nachtrichten" is van meening, dat de dood van Pilsoedski heel Po'en voor een moeilijk probleem plaatst. Pilsoedski's dood sluit volgens het blad een tijdperk af. Mevr. Pilsoedski ernstig ziek. Mevr. Pilsoedski, de weduwe van den overleden maarschalk, heeft gisteren een hartaanval gekre gen. Haar toestand wordt door de doktoren ernstig geacht. LAVAL BIJ DE SOVJETS. Instemming van Polen? Minister Laval heeft zijn eerste onderhoud met Litwinoff gehad. De Fransche minister was vergezeld door den Franschen ambas sadeur te Moskou, Alphand, terwijl ook Potemkin, de sovjet-ambassadeur te Parijs, bij het onderhoud tegenwoordig was. De conferentie duurde anderhalf uur. Naar in politieke kringen verluidt, werd in hoofdzaak van gedachten gewisseld over het Oostpact-ontwerp. Men meent echter te weten, dat het pact zooals het thans gecon- cipeerd wordt, niet meer zoo streng vast houdt aan de verplichting der deelnemers tot militairen bijstand. Men zou zich thans tevreden stellen met de verplichting, door de contracteerende partijen te aanvaarden, om geen steun te verleenen aan den aanvaller. Men verzekert hier, dat Laval bij den Poolschen minister van buitenlandsche za ken, Beek instemming gevonden heeft voor een dergelijk Oost-pact en neutrale waarne mers achten het waarschijnlijk, dat ook Rusland voor dezen gemitigeerden vorm van het Oost-pact gunstiger gestemd is dan vroeger, wijl de sovjets door hun bijstands pact met Frankrijk sterker staan tegen een eventueelen aanval van Duitschland. Na afloop van de conferentie bracht La val een bezoek aan het grafmonument van Lenin, waar hij eenige minuten vertoefde. Het telegraaf-agentschap der sovjet-unie meldt, dat de sovjet-Russische militaire at taché te Parijs, Wensow, te Moskou is aan gekomen. Wensow zal aan de regeering der sovjet unie over de militaire zijde van de Rus- sisch-Fransche betrekkingen rapport uit brengen. In politieke kringen geeft het feit, dat de directeur van de Fransche spoorwegen, Ma ter deel uitmaakt van de Fransche delegatie, aanleiding tot de veronderstelling, dat niet alleen zal worden gesproken over het vervol maken van den spoorweg Parijs—Moskou, doch ook over een deelnemen van Frankrijk aan de uitbreiding van het spoorwegnet in West-Rusland. Na de officieele ontvangst dankte Laval de sovjet-republiek voor de microfoon voor de ontvangst, welke hem zeer heeft ver heugd. De besprekingen te Warschau In verband met de besprekingen, welke Laval te Warschau heeft gevoerd, is in de Poolsche hoofdstad een officieel communiqué verschenen, waarin wordt gezegd, dat de ge- dachtenwisseling tusschen Laval en Beek ge tegenheid heeft gegeven, openhartig en har telijk van gedachten te wisselen over de voornaamste punten van algemeenen en bij zonderen aard, die de belangstelling van beide regeeringen hebben. De besprekingen zijn gevoerd in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen en begrijpen. De ministers hebben kunnen constateeren, dat zij hetzelfde doel nastreven: de handha ving van den vrede en de veiligheid in Euro pa door een organisatie van een grootsch systeem van samenwerking, waaraan deel neming voor iederen staat open blfijt. Sedert het Fransch—Russische pact tot stand is gekomen, bestaat er bij de Fransche schuldeischers van Russische leeningen van voor den oorlog ontstemming over het feit, dat geen rekening is gehouden met hun vor deringen. Het financieele blad „Le Capital" heeft thans vernomen, dat men zich te bevoegder plaatse ernstig met deze aangelegenheid be zig houdt en zelfs reeds met de Russische regeering daarover van gedachten wisselt. Er zou een plan bestaan, om sovjet-Rusland een crediet te verleenen van 5 milliard goud francs, welk crediet de sovet-unie dan zou bestemmen voor het geven van opdrachten aan de Fransche industrie. Het crediet zou in ongeveer 20 jaar wor den terugbetaald in verhoogde jaarlijksche termiinen. Het extra-bedrag zou dan steeds ter beschikking worden gesteld van de schuldeischers der Russische leeningen vai voor den oorlog. Hoe groot het overschot zou zijn, zou nog niet vast staan. DE GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL TE GENT. Naam en verleden van den dader onthuld. Aansluitend op een vorig telegram over de identiteit van den dief van de Lam Godspa- neelen, kunnen we nader mededeelen, dat dit een zekere Arsène Goedertier is, die op 23 December 1876 te Lede werd geboren. Hij volgde zijn vader op als koster te Wetteren, doch het duurde niet lang, of hij verliet deze functie om, wat hij noemde, wisselagent of bankier te worden. Op 25 November 1934 voerde hij het woord op een politieke meeting te Dender- monde, toen hij na een heftig debat plotse ling onwel werd en-een ur.r later aan een hartaandoening overleed. Een paar jaar vóór zijn dood was hij in in financieele moeilijkheden geraakt. Het ge recht hield zich met zijn zaak bezig en liet zijn boekhouding in beslag nemen. Bij een onderzoek vond het gerecht later de annonces en de afschriften van de met den bisschop van Gent gewisselde corres pondentie. Algemeen wordt verondersteld, dat Goe dertier een of meer medeplichtigen moet ge had hebben, om de paneelen te stelen (Msb.) VERHDELDE MOORDAANSLAG. Arrestatie voor het huis van prins Sajonji te Tokio. Nadat aan het einde van het vorig jaar een aanslag tegen het leven van den Japanschen prins Sajonji door de politie kon worden ver hinderd, wordt thans bekend, dat opnieuw een aanslag op den prins is gepleegd. De polit'e arresteerde voor de woning van Sajonji wederom een jongeman, in wiens be zit een dolk en een dreigbrief werd gevonden De gearresteerde zou, naar men zegt, niet wel bij het hoofd zijn. 400 CHINEEZEN VERDRONKEN. Vreeselijke mijnramp. In een rpijn bij Tsetsjwan in China aaa de zijtak van da Sjantoeng-spoor- weg naar Bosjan ongeveer 80 K M ten oor-ten van Sinankoe heeft een ontzet tende catastrophe plaats gehad. Het water drong in de mijn, waardoor 40'"1 Chineesche mijnwerkers en een Ja- pansche ingenieur verdronken. Het wa ter steeg in de schachten met een snel heid van 1 M. per seconde Het reddings werk moest na 40 minuten worden afge broken, daar de pompen en de liften dc-or het optreden van kortsluiting de fect raakte. Men meende reeds dat alle in de mijn werkzame arbeiders, 600 in getal, verloren waren doch gelukkig ge lukte het nog '200 man te redden. De be t-effende mijn is het eigendom van een Chineesch-Japansche maatschappij. DE STEUNCRISIS IN ILLINOIS. De werkloozen dreigen in opstand te komen. De crisis in de uitkeering van den werk lozensteun in Illinois (Am.) neemt een steeds gevaarlijker karakter aan. In den loop van gister heeft de voorzitter van den werkloozenraad van Illinois, Lockner, een bezoek gebracht aan den voor zitter van het bondsbureau voor steunverle ning, Hopkins, bij welke gelegenheid hij ver klaarde, dat de werkloozen door honger en nood tot vertwijfeling gedreven worden en van plan zijn in opstand te kom?n. Lockner stelde Hopkins de vraag, of hij dergelijke gevolgen van zijn besluit, om Illi nois den bondssteun te ontzeggen, kon ver antwoorden. FLANDIN VERLAAT DE KLINIEK. De Fransche minister-president Flandin heeft gister de kliniek verlaten, waarin hij wegens het breken van een arm was opge nomen en is naar zijn ambtswoning terug gekeerd. Een speciaal apparaat maakt het mogelijk, dat de minister-president eiken dag reeds iets kan werken. De doctoren hebben hem echter aangeraden zich voorloopig eenigs- zins te ontzien. OPMERKINGEN OVER EEN LINT IE MET GEVANGENISSTRAF GESTRAFT. Een inwoner van Oberhausen (Dtl.) maak te eenige onaangename opmerkingen over het ijzeren kruis tegenover een vriend, die het lintje van deze decoratie op zijn jas droeg. De vriend diende bij de autoriteiten een aanklacht in en thans zijn de gelaakte op merkingen met vijf maanden gevangenisstraf bestraft. DE AARDBEVING OP FORMOSA. De gouverneur van Formosa deelt mede, dat de kosten van het herstel van de schade, welke de aardbevingen hebben aangericht 3.8 millioen yen zullen bedragen. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN CHINA. Tsjoe Teh, hun aanvoerder, ge dood. Uit Kwea Tsjou in Japan wordt vernomen, dat de communistische troepen, welke hier kort geleden zijn verslagen, hun in Duitsch land opgevoeden leider, Tsjoe Teh hebben verloren. Nog vele dagen na zijn dood vluchtten zijn volgelingen voor de overwinnende troepen van Tsjang Kai Shek, terwijl zij het stoffelijk overschot van Tsjoe Teh op een geïmprovi seerde baar met zich droegen, bedekt door een roode vlag. Polen rouwt om zijn maarschalk. (Dag. Overzicht). Laval bij de Sovjets (Buitenland). De geheimzinnige diefstal te Gent. (Buitenland). 400 Chineezen verdronken bij een mijnramp. (Buitenland). Dubbele moordaanslag nabij As sen; twee ernstig gewonden. (Bin nenland.) Te Groningen maakte een artiste een ernstigen va'. (Binnenland). Opoe Tjaden te Groningen over leden. (Binnenland). Klacht van N. S. B.-zijde tegen Dr. Henri Polak wegens opruiing tot moord. (Binnenland.) Koningin en Prinses naar België. (Binnenland). Nu minister Marchant katholiek geworden is. (Binnenland). De Alkmaarsche bouwvakarbeider F., die beschuldisrd werd naar een auto met werkwilligen steenen te hebben eregooid, is heden veroor deeld tot 10 maanden gevangenis straf. (Stad.) Vanavond alle klokken één uur vooruit. (Zie verder eventueel laatste berichten.) Waarnemers van den regeering-vlieg- dienst, welke over de communistische troepen vlogen, konden eerst niet zien, wat onder de vlag verborgen lag, doch gevangen commu nisten hebben het verraden. Daar de communisten in kleine benden uit een zijn geslagen, die door regeeringstroepen heen en weer worden gejaagd, weet men niet wat met het lijk is gebeurd; vermoedelijk ligt het begraven in de bergen. Naar aanleiding van ons bericht, dat mi nister Marchant tot de Katholieke Kerk is overgegaan, heeft het Haagsch Corr. bureau zich tot den minister gewend met het verzoek eenige nadere inlichtingen te verschaffen Het meldt hierover: „Wij troffen den minister aan in zijn woning aan de Corn Jolstraat. Toen wij den minister vroegen, of hij aan ons ver zoek, om nadere mededeelingen over het verrassende bericht, kon voldoen, zeide hij glimlachend: Verrassend? Zegt u maar ge rust, dat het een bom is, die springen zal. Mijn communiqué is echter duidelijk en voor loopig heb ik geen behoefte, hier iets aan toe te voegen". Voorts deelt bovengenoemd Corr. bureau nog mede, dat de stap, waartoe mr Mar chant is overgegaan, het gevolg is van een ontwikkelingsproces, dat niet onlangs tot uiting is gekomen, doch dat zich eerder in den loop van jaren voltrokken heeft. De over gang van minister Marchant tot het Katho lieke geloof zou, reeds in het vorige jaar heb ben plaats gehad. Minister Marchant zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat hij over deze aangelegenheid eerst dan zou spre ken, wanneer zijn geweten hem tot spreken zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn geko zen hebben om het kabinet in dezen toch reeds zoo moeilijken tijd nieuwe zorgen te be sparen. Ook voor de ambtenaren uit zijn onmid dellijke omgeving van zijn Departement was de mededeeling van minister Marchant's overgang een volkomen verrassing. Wij hebben, zoo deelt genoemd Corr - bureau verder mee, gisterenmiddag een kort telefonisch onderhoud gehad met mr. A M Joekes den voorzitter van de Vrijzinnig- democratische Tweede Kamerfractie. Mr. Joekes, die nog geen bericht had ont vangen van de uittreding van mr. Marchant uit den Bond, wenschte zijn oordeel nog op te schorten, doch kon wel verklaren, dat mr Marchant hieraan terecht de consequentie heeft verbonden, dat hij onder deze omstan digheden niet het ambt van minister van on derwijs, kunsten en Wetenschappen kon blij ven vervullen. Mededeeling aan den minister raad. Naar wij vernemen, heeft mr. Marchant van zijn overgang naar de Katholieke Kerk mededeeling gedaan in de jongste vergade ring van den Ministerraad. Zijn levensloop. Mr. Hendrik Pieter Marchant werd 12 Febr. 1869 te Deventer geboren. Hij be oefende eerst in zijn geboorteplaats de advo catuur en kwam al spoedig in den raad van Deventer. In 1896 werd hij gekozen tot wethouder. In 1900 vaardigde het district Deventer hem af naar de 2e Kamer, waarin hij voor de Vrijz. Dem. Partij zitting nam. Zijn mandaat werd steeds hernieuwd en tot aan zijn optreden als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het huidige ka binet maakte hij deel uit van ons lagerhuis. Aanvankelijk was hij de militaire specialist van zijn fractie. Na den dood van dr. Bos werd hij leider van zijn fractie. Mr. Mar chant nam in de Kamer al spoedig een voor- aanstaande plaats in. Naar zijn redevoerin gen, soms vol bijtend sarcasme, werd altijd geluisterd. Bij meerdere debatten had hij de leiding. De intrekking van het bekende art. 40 leidde er zelfs toe, dat hij een formeele breuk kreeg met Dr. Colijn, in wiens kabinet hij nu zitting had. 24 Nov. 1925 droeg H M. de Koningin hem de formatie van een kabinet op. Hij slaagde echter niet, omdat de socia listen wel, maar de Roomsch-Katholieken niet met hem in zee wilden. Toen na twee mislukte pogingen eind Jan. 1926 mr. Lim burg opdracht kreeg van H M. de Koningin, kwam het tusschen beide heeren tot een scherpe botsing, die aanleiding was dat Mr. Limburg uit de V.D. partij trad. In de Ka mer maakte Mr. Marchant deel uit van de commissie voor de buitenlandsche aangele genheden Een groot aantal jaren heeft Min. Mar chant ook deel uitgemaakt van den Gemeen teraad van 's-Gravenhage. Eerst na de ver kiezingen van 1931 en de wethouderscrisis trad hij in dezen Raad op den voorgrond Bij loting tusschen hem en Prof. Ir. v. d. Bilt werd Min. Marchant gekozen tot wethouder Hij heeft in den Haag de portefeuille van on derwijs gehad en zóó een goede leerschool doorloopen voor het ambt van Min. van Onderwijs. Mr Marchant is een bekend publicist. Hij was vroeger hoofdredacteur van het dagblad Land en Volk; redigeerde het tijdschrift Op bouw en schreef meerdere artikelen en Vra gen des Tijds. Min Marchant was directeur van de Do- nauhypotheekbank. Zijn verdiensten vonden erkenning door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1