Brieven uil het hooge noorden. Qememtezadm !BüuieaCand LISTERINE TANDPASTA Verkeersmoeilijkheden in Utrecht. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 14 MEI 1935 NIEUWE NIEDORP Als Uw tanden van gezondheid stralen, verraadt dit een regelmatig gebruik van Onmogelijke toestanden in de binnenstad. VERBETERING IN ZICHT. Glimlachje NEDERLANDS OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Opoe Tjadens. DE MISHANDELING VAN EEN N. S. B.-ER. De vermoedelijke dader gear resteerd. HOE DE NIEUWJAARSWENSCHEN DE K 18 BEREIKTEN. VAN DE LENTE NAAR DEN WINTER. Tusschen de sparretakken die de perten dekken, priemen de eerste gouden crocussen omhoog en aan den voet van een sruivenden hazelaar pronken rijke, pollen blanke sneeuw klokjes in de zon, die, op luwe plekjes al zoo koesterend warm is, dat de Stockholmers er even met gesloten oogen gaan zitten soezen, gaan zitten genieten van dat laaienoe licht en die welkome warmte na I de grauwe weken van den nu wijkenden winter Jonge vrou wen loopen in de eerste voorjaarstoiletjes onder de opengeslagen nieuwe mantels, de heeren der schepping flaneeren zonder jas, de hoed in de wit-gehandschoenóe hand, over de zonnige trottoirs en op een plein, waar de roode autobussen gloeien en de lichtblauwe trams glanzen in 't overdadige licht van den vroeg-voorjaarschen dag, straalt het van tulpen en narcissen en viooltjes en primulaês rond een bloemenvrouwtje. Dan stappen er vier goedlachsche blonde schoonen voorbij met ski's en stokken saam- gebundeld over den schouder. Ze transpi- reeren in haar dikke IJslandsche truien en donkerblauwe skibroeken, ze torsen volge pakte rugzakken met windjakken en bonte wanten, er op gebonden, ze bonken met de zware laarzen over het grijze asfalt, stappen daar, van top tot teen toegerust voor de sport van de glanzende sneeuwvelden, door de zonnige voorjaarsche stad. En ra de buurt van het station zie je ze bij tientallen, die jonge rrenschen die de zoo lang verbeide lente ontvlieden om den winter achterna te reizen. Trams rijden aan met ski's en stokken in de beugels bij de bal kons. Pa's in lichte voorjaarspakken zuchten onder rugzakken van zoons en dochteren, die er uitzien of ze zoo naar de Poolstreken moeter en in de groote hal van het Centraal Station hoopen de ski's en de rugzakker' zich op, dringen honderden jongens en meisjes in wintersche sportdracht en tallooze vaders en moeders, broers en zusters in gewone stad- sche kleedij samen voor de uitgangen naar de perrons waar de extra-treinen gereed staan. Omstreeks vijf uur geeft de glimlachende chef het vertreksein. Armen en mutsen en hand schoenen in alle mogelijke kleuren wuiven uit de coupéramen, op een brug over het spoor staat het zwart van wuivende menschen. Dan glijdt Stockholm weg. Dan zijn elfhonderd jongens en meisjes en goed tweehonderd lei ders en dokters en helpsters onderweg naar het Noorden, waar de winter nog heerscht. Dan daveren de treinen over de glimmende rails tusschen velden en bosschen, waar de slooten geel-geboord zijn van het hoefblad en over de berkensingels dat teer-violette waas hangt, dat onfeilbaar de komst van de lente voorspelt. Morgenochtend om negen uur zullen die dertienhonderd jeugdige of zich jeugdig voelende reizigers aan den voet van sneeuw-gedekte bergen bij de Noorsche grens de ski's onderbinden, <ie Carioca. die tot laat in den avond op de koffergramofoon gedraaid heeft, vergeten zijn, aileen maar ge nieten van zon en sneeuw, van tintelende winterlucht, van rust en wijdheid en het glijden op de lange latten. M'n vrouw, die vroeger bij' het onderwijs geweest is, vraagt zich bij tijd en wijle wel eens af, hoe de Zweedsche schooljeugd eigen lijk nog wat leert. Je hebt de groote vacan- tie, die zoowat een vierde deel van het jaar duurt, je hebt de gewone vacanties met Kerstmis en Paschen en Pinksteren, die bij elkaar zoowat anderhalve maand duren, je hebt verschillende kerkelijke feestdagen, die als zoodanig weinig beteekenen, maar de jeugd toch ook weer een dag vrij geven en dan heeft het grut op de lagere scholen bo vendien telkens weer vrije dagen wegens het schoonmaken van de school en verheugen de leerlingen van de middelbare scholen zich over een lesrooster, dat per jaar nog twaalf extra vrije dagen voorschrijft voor lichame lijke oefening of excursies onder leiding van de leerkrachten. Enfin, ik schrijf nu niet over onderwijsproblemen en zal de vraag, of zoo veel vrij inderdaad goed en nuttig is in het raidden laten en alleen maar constateeren, dat men in Zweden de lichamelijke opvoeding van de jeugd van zeer groote beteekenis acht. Daarom kan, om zoo te zeggen, alles, wan neer het om de sport onder de schooljeugd gaat en daarom is o.a. de organisatie van goedkoope jeugdreizen naar de bergen hier in Zweden mogelijk op een wijze, die in het Oostelijke en het Westelijke buurland uitge sloten blijkt te zijn. Omstreeks 1900 is een Stockholmsche leer- aar er al mee begonnen, maar voor 1925, toen de Zweedsche Toeristenvereeniging, de Vereeniging ter bevordering van de skisport, de directie van het onderwijs en de Staats spoorwegen tezamen een comité vormden om de deelneming van een zoo groot mogelijk aantal leerlingen van middelbare scholen mogelijk te maken, waren er gemiddeld per jaar slechts een dertig kinderen, die mee konden gaan naar Jamtland, zoodat deze reizen toen dus feitelijk niets te beteekenen hadden. Maar thans, tien iaar nadat het comité zijn werkzaamheden begon, rekent men niet meer met tientallen deelnemers doch met duizenden. De elfhonderd, die ik vanmid dag zag vertrekken, vormden de tweede ploeg, de eerste is de vorige week al gegaan en keert nu terug, en met Pinksteren zullen weer twee andere ploegen daar In dat wonder-mooie Jamtland zitten. Of liever: skiën, eten en slapen, genieten en gezondheid opdoen. Goed 4500 jongens en meisjes uit alle hoeken van het land zijn het, die zich dit jaar opgegeven hebben, zoodat het totaal aantal deelnemers sedert 1925 tot boven de 25,000 stijgt. En dat is waf anders dan de goed zeshonderd uit de jaren 19001925. Over 't algemeen zijn de reizen zoo gere geld, dat de jongens en meisjes zes volle dagen hebben te skiën. Tusschen Undersaker en de Noorsche grens worden ze in de buurt van de stationnetjes aan de spoorlijn Oster- sunck—Trondheim ingekwartierd op boerde rijen, waar voor kost en ligging vier kronen per dag betaald wordt. Dat maakt dus voor zes dagen 24 kronen. De reis. die om tijd uit te sparen 's nachts wordt gemaakt met spe ciaal daarvoor ingerichte wagons, kost heen en terug samen gemiddeld een kroon of acht tien gewone reizigers betalen meer dan het dubbele en daar komt dan nog iets bij voor de verplichte ongevallenverzekering, zoodat voor de meeste kinderen de reis in totaal ongeveer vijf-en-veertig kronen kost, of bij den tegenwoordigen koers in Hol- landsch geld nog geen zeventien gulden. Om het voor kinderen, wier ouders maar niet zoo voor een pretje 45 kronen te missen hebben, toch mogelijk te maken aan de „Fjallfard" tooverwoord voor de Zweed sche schooljeugd deel te nemen, verleent de Toeristenvereeniging jaarlijks een bij drage van duizenden kronen en is bovendien in samenwerking met de leerkrachten een omvangrijk spaarsysteem ontworpen. Men is van den beginne af van de meening uitgegaan, dat het het beste was, wanneer niet het comité, maar de leeraren en leerares- sen, die de kinderen als leiders en leidsters zouden vergezellen, de verantwoordelijkheid droegen. De reis maakt immers deel van het onderw s uit, wordt trouwens in vrij groote mate gemaakt in de dagen, die volgens het rooster voor lichamelijke opvoeding bestemd zijn, zoodat de reis dan voor of na de Paaschvacantie gemaakt kan worden wat bij de jaarlijksche groeiende deelneming het in kwartieringsprobleem aanmerkelijk verge makkelijkt heeft. Om practische redenen is het aantal kinderen per leider of leidster be perkt tot zes, en dat beteekent dus, dat men dit jaar voor de 4500 jongens en meisjes met minder dan 750 leeraren en leeraressen, die een cursus in het leiden van skitochten in de bergen gevolgd moeten hebben, noodig heeft. En het is een bewijs voor de groote waarde, die de leerkrachten aan deze reizen toekennen, maar ook voor hun animo en hun sportiviteit, dat er elk jaar weer meer leiders en leidsters op de lijsten staan dan men noodig heeft. En voor dit werk, dat toch een groote verant woordelijkheid op hun schouders legt een skitocht in Jamtland is nog wat anders dan een schoolreisje naar Muuritshuis en Sclieve- ningen dat hun veel energie en moeite kost, ontvangen zij niets, zelfs geen gratis reis. Behalve de leiders en leidsters gaan dan artsen en verpleegsters mee, een stuk of twintig per duizend kinderen, en dan nog an dere helpers en helpsters, zoodat het een heel legertje is, dat zich daar voor een week in het dal van de Indalsalv installeert om er van de winstersport te genieten of anderen te laten genieten Het brengt er daar in die dorpjes en gehuchten natuurlijk 't noodige leven in de brouwerij. Er wordt geski'd van den morgen tot den avond, stumpers uit het Zuiden des lands, die niet zooals kinderen uit het Noorden al konden skiën voor zij nog nauwelijks loopen konden, krijgen les van be kwame instructeurs, anderen, die doorkneed zijn in de techniek maken tochten, werken zich tegen de hellingen op om tegen 'n etens uur vliegensvlug omlaag te glijden, en 'e oudste deelnemers, die ls skiloopers erva ring hebben van 't Jamtlandsche terrein en die daarom het verst van de spoorlijn inge kwartierd worden, maken tochten van een kilometer of dertig per dag door dit schitte rende winterland. En nadat de kranten en de radio een week lang de achterblijvers dag in, dag uit verteld hebben, hoe die honderden deelnemers aan de Fjallfard" het maken en hoe ze 't met het weer en de sneeuw hebben, keeren ze dan weer in de bewoonde wereld terug, moe misschien, maar gesterkt toch ook en vooral bruin verbrand, zoo bruin, dat ze nog weken lang een rondloopende reclame vormen voor de wintersport en bij de al van 't zpele lenteweertje genietende stadsmenschen ■erlangens wekken naar de sneeuwvelden van Jamtland en Papland. BERT1L J De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag onder leiding van burgemeester Pluister. Ingekomen waren diverse goedgekeur de besluiten van Ged. Staten, waaronder ook die tot conversie der geldleening restant 20.000 en tot renteverlaging van diverse geldleeningen. Deze geldlee- ningen zijn tegen verlaagde rente nog niet geplaatst aangezien den laatsten tijd de rentestandaard wederom stijgen de is. Het verslag van de commissiever gadering werd voorgelezen. Ingekomen was Provinciaal blad no. 52 van 1935, houdende besluit tot vast stelling van de jaarwedden van burge meesters, secretarissen en ontvangers in de provincie Noordholland. De jaarwed den van deze functionnarissen in de ge meente Nieuwe Niedorp bedragen per 1 April van den burgemeester 1900 tot 2300, van den secretaris 1800—2200 en van dén ontvartger 475. In verband daarmede werden de pen sioensgrondslagen van de betrokken ambtenaren herzien en met ingang van evengenoemden datum vastgesteld op 2000, 2200 en 475. Mededeeling van Ged. Staten, dat de legeering bij de toekenning van een extra-bijdrage uit het werkloosheidssub- sidiefopds onder meer heffing van ver- n akelijkheidsbelasting tot 20 van de bmto-opbrengst als voorwaarde stelt. Het college deelde dit mede naar aan leiding van het bericht van het ge meentebestuur, dat de raad niet heoft kunnen besluiten om tot verhooging over te gaan. Ged. Staten verzochten B. en W. den raad er op te wijzen, dat het .eeleer aanbeveling verdient reeds thans tot verhooging van het heffingsperc m- tage tot 20 te besluiten, dan de toeken- ni g, eventueel de uitbetaling, van vo renbedoeld subsidie te vertragen door niet aan een der daaraan verbonden voorwaarden te voldoen. De raad had in de beide vorige verga deringen deze voorstellen van Ged. Sta ten afgestemd. De voorzitter wees er op dat wanneer aan dezen eisch niet wordt voldaan de uitbetaling der subsidie uit het werk- loosheidssubsidiefonds niet zal plaats v nden. Dan is de zaak voor de gemeen te niet meer recht te houden en spr gaf in ernstige overweging op dit in de vo- Tu>e«maal per dag Lislerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 Kleine tube 25 cent* cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheels wereld rig© vergadering genomen besluit terug te komen. De heer Olie vroeg of betreffende le andere punten, waaraan de raad niet wenscht© te voldoen reeds bericht van goedbevindng wias ingekomen. Spr. heeft een stille hoop dat de andere pos ten op de begrooting blijven gehand haafd. De voorzitter zeide dat hem omtrent de andere posten niets definitiefs be kend is. Aanvaardt men dit niet, dan wordt de begrooting zeker niet goedge keurd. Ook de heer Borst meende dat ontko men niet meer mogelijk is Allen konden met de voorgestelde wijziging accoord gaan. Verleend werd een subsidie aan het plaatselijk crisis-comité tot een bedrag van 84 voor de steunverleening. In deze steunverleening wordt door het Nationaal Crisiscomité 316 bijgedra gen Aangegaan werd een kasgeldleening van ten hoogste 10.000. Besloten werd tot verhooging der sub sidie over 1934 aan de schoolfeestver- eeniging alhier tot 70 ct. per leerling, die aan het schoolfeest heeft deelge nomen. Ingekomen was een verzoek van H. Poland en A. Groot om vergoeding van de kosten van vervoer van hun zes leer plichtige kinderen naar de r. k. openbare lagere scholen in 't Veld ten bedrage van 50 per kind per jaar en wel voor het tijdvak van 1 Mei 1935 tot 1 Mei 1936. Aangezien de ouders in deze kosten niet zelf kunnen bijdragen, werd beslo ten het volle aangevraagde bedrag toe te kennen. Verder deelde de voorzitter mede dat Ged. Staten er op attent hebben ge maakt dat op de begrooting voor werk- loozenzorg 16000 is geraamd wat hun te laag voorkwam. Aan de hand van de cijfers over Jan., Febr. en Maart en die van vorige jaren oordeelden B. en W. het gewenscht dezen post met 10 000 te verhoogen tot 26000. De werkloosheid neemt toe, het aantal werkloozen is op het oogenblik grooter dan in andere jaren. Alzoo werd besloten. De heer Borst vroeg of reeds van den minister bericht was ontvangen of de georganiseerden voortaan 2 ct. per uur meer zullen ontvangen in werkverschaf fing dan ongeorganiseerden In een pamflet van de R. S. A. P. stond dat on georganiseerden voortaan 2 ct minder krijgen. Spr. informeerde of dat juist was. De voorzitter zeide, dat dit pamflet onjuist was, om maar niet te spreken van misleidend. Antwoord os hier nog niet op ontvangen. De heer Borst vroeg nog op we'ke gronden de burgemeester aan de R. S. A. P. het houden van de 1 Mei-feestver- ga lering heeft verboden. De burgemeester verklaarde als hoofd der politie niet verplicht te zijn hier omtrent mededeelingen te doen, maar hij meende hier toch recht te moeten- zetten wat scheef staat. Door de afd. van de R. S. A. P. is een feestavond aangevraagd met opvoering van een tooneelstukje en meerdere ver makelijkheden. Spr. vreesde geen ver storing der openbar© orde, maar heeft gemeend die vergunning toch te moeten weigeren, omdat, toen destijds van die zijde hier een vergadering is gehouden, een op de vergadering aanwezige spre ker zich dankbaar heeft getoond dat daar geen politie aanwezig was en naar de voorzitter heeft vernomen op een hevige wijze gezag en regeering zijn aangevallen en naar beneden gehaald. Vereenigingen die zich op dat stand punt plaatsen weigert spr. elke mede werking, wat dan ook de oorzaak is ge weest dat de R. S. A. P. van spr. geen vergunning voor haar 1 Meiviering heeft mogen ontvangen. Daarna sluiting. (Van onzen reisredacteur). Welke weggebruiker, die wel eens van het Oosten van ons land naar het Westen, of omgekeerd, heeft moeten rijden, kent niet de tribulaties van Utrecht, de stad, die men steeds tot zijn verdriet moet passeeren en waar het oponthoud altijd weer tegenval lers oplevert? Om nu maar te zwijgen van de verkeersregeling, die alleen voor Utrech tenaren gemaakt schijnt en die voor vreem delingen telkens verrassingen meebrengt, willen we in dit verband alleen wijzen op de nauwe straten, waardoor het locale en het interlocale verkeer zich tegelijk moeten heen- wringen. Het streven bestaat in den lande, om het groote doorgaande verkeer om de bebouwde kom van dorpen en steden heen te leiden, een streven dat uit verkeers-oogpunt lof verdient, al zal het zonder een verbod tot lintbebouwing nimmer voldoende tot zijn recht kunnen komen. Maar dit daargelaten, ook ten aanzien van Utrecht bestaan plan nen in die richting, doch de verwezenlijking daarvan zal nog wel jaren en jaren op zich laten wachen. Zoo lang moeten dus automo bielen en motorrijwielen, die niets in Utrecht zoeken, toch dwars door de stad heen, om van het eene doel van ons land naar het andere te komen. Daarbij moeten ze zich, tezamen met de trams van vier van de vijf stadslijnen en van de lijn naar Zeist, door een nauwen doorgang persen, waarbij het geen wonder is dat wel eens kleerscheu ren worden opgeloopen. Wel heeft men ge tracht, door een deel van het verkeer langs de singels te leiden, in de binnenstad wat verlichting te brengen, maar dat was lang niet afdoende. Op sommige plaatsen is er al verbetering gebracht. De brug over de Catharijnesingel is verdubbeld, door den 'bouw van het eer ste Jaarbeursgebouw is de toegangsweg tot het Vredenburg wat verbreed en de bouw van het nieuwe postkantoor aan de Neude maakte het mogelijk de Potterstraat te ver wijden. Maar in het midden bleef de Vie- straat haar beruchte engheid handhaven. Daarin zal nu ook eerlang verbetering ko men. Een wet heeft de gemeente de bevoegd heid gegeven de gebouwen aan de Oostkant van deze straat te onteigenen. Het begint er nu op te lijken, dat de noodige verbeteringen hier werkelijk tot stand zullen komen, riet grootste deel der gebouwen heeft de ge meente door ondershandsche aankoop in eigendom kunnen verkrijgen en sedert 1 Mei zijn deze nu ontruimd. Sedert kort zijn er schuttingen omheen gezet en de sloopers zijn aan het werk getogen. Het bekende ho tel de 1'Europa aan het Vredenburg, dicht bij de Viestraat gelegen, zal er mede ten offer vallen, evenals een der oudste bioscopen van de stad. Niet over de geheele lengte van de straat zijn de schuttingen echter opgetrokken. Aan de Noordzijde, het dichtst bij de Potter straat en de Neude, heerscht nog bedrijvig heid in een lunchroom, een grutterswinkel en een warenhuis, waar de zaken op den ouden voet worden voortgezet. Deze percee- len heeft de gemeente niet bij minnelijke schikking kunnen verkrijgen. Men verwacht op het einde van dit jaar, of in het begin van het volgende, een von nis van de rechtbank, waarbij een termijn gesteld wordt, waarbinnen de perceelen ont ruimd moeten zijn. Deze termijn zal natuur lijk zoo lang moeten wezen, dat de 'betrok kenen gelegenheid hebben naar een andere „Wat ls een crediteur?" „Iemand aan wlen lk altUd moet zeggen, uit Ls." dat vader (111 420) geschikte plaats voor hun bedrijf uit te zien. Twee jaren zullen er wel mee gemoeid zijn. De sloopingen achter de thans opgetrok ken schuttingen zullen dus straks wel eeni- ge verlichting geven aan het veelgeplaagde verkeer, doch aan een der einden blijft voor- loopig de bestaande toestand gehandhaafd. Men is nu echter op den goeden weg en de gemeente zet zooveel mogelijk spoed achter het werk. Verbetering van ae onhoudbare verkeerstoestanden in Utrecht is in zicht, al zal het menig weggebruiker nog niet snel genoeg gaan. Gistermiddag is te Groningen over leden de oudste inwoonster van Neder land, opoe Tjaden6—Postma, die op 29 Maart j.1. haar 106den verjaardag heeft gevierd. Naar wij vernemen is de Amster- damsche politie van het bureau- Overtoom er thans na wekenlang speuren in geslaagd, den dader aan te houden van de ergerlijke mishan deling, waaraan in den nacht van 17 en 18 Maart j.1. een N.S.B.-col- porteur in de J. P. Heyestraat te Amsterdam heeft blootgestaan. Men zal zich herinneren, dat dien nacht een groep van een paar honderd communis ten den bewusten colporteur van zijn fiets sleepte en hem zoo hevig mishandelde, dat het slachtoffer wekenlang wegens een kaak- fractuur in het Wilhelmina-gasthuis en el ders verpleegd moest worden en nu nog niet geheel genezen is. In verband met dee zaak heeft de politie een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, maar 't was bijzonder moeilijk den eigenlij ken dader den man, die den kaakslag had toegebracht te ontdekken, want degenen, die bij de mishandeling aanwezig moesten zijn geweest, lieten uit den aard der zaak niets los. Eenigen tijd geleden werd in ver band met deze zaak de bestuurder van de Federatie van Overheidspersoneel D. Schilp gearresteerd. De justitie stelde hem nader hand weer op vrije voeten, hetgeen echter niet zeggen wil, dat hij buiten vervolging zal worden gesteld, 't Staat immers wel vast, dat Schilp tot de aanvallers behoorde en met name een melkwinkelier bedreigd heeft, die den vluchtenden mishandelden N.S.B.-er een toevlucht had geboden. Met bewonderenswaardig uithoudingsver mogen heeft een der rechercheurs van den Overtoom inmiddels van den beginne af aan een bepaald spoor gevolgd en de zaak verder uitgeplozen, hij is er ten slotte ondanks alles in geslaagd de noodige getuigenverklaringen te verkrijgen tegen één bepaalden persoon, die den kaakslag zou hebben toegebracht. Deze persoon is thans gearresteerd: een 32-jarige suikerbakker, wonende in de Tol lensstraat, die bekend staat als een commu nistische haantje-de-voorste als 't op vechten aankomt. Hij schijnt in hoofdzaak den col porteur met de vuisten bewerkt te hebben, daarin bijgestaan door nog een kameraad, wiens arrestatie eveneens op komst is. De thans aangehoudene ontkent bij zijn verhoor alle schuld, maar op grond' van tal rijke aanwijzingen zal hij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zoodat deze ingewikkelde zaak ten slotte toch tot oplos sing is gekomen, dank zij de vasthoudend heid en het beleid, bij het politie-oncterzoek ten deze betracht. Bij de jaarwisseling hebben eenige hon derden in den lande hun nieuwjaarswensch voor de bemanning van Hr. Ms. K 18 in een of anderen vorm gegoten naar het comité „Onze Marine", Postbus 6, Den Hel der, gezonden. Genoemd comité verzamelde een en ander, zond een uitvoerig telegram betreffende de ingekomen nieuw jaarswen- schen naar den commandant van de K 18 die toen te Dakar lag en verscheepte op 5 Jan. de stukken per speciale gelegenheid naar Pernambuco. Bovendien ging er tezelfder tijd per luchtpost een brief naar Pernambuco voor den commandant dat de nieuwjaarswen- schen waren afgezonden. Echter op 15 Fe bruari werd een telegram van den comman dant K 18 ontvangen, dat de nieuwszending nog niet was aangekomen. Waar was deze geheimzinnige zending gebleven? Nasporingen te Pernambuco wa ren vruchteloos Op Rio de Janeiro was nog niets aange komen. De Nederlandsche gezant te Rio de Janeiro, Exc. H. Smul Ier tot Peersum, werd toen in de arm genomen en deze kon ons melden dat de nieuwjaarszending een maand na het vertrek van de K 18 te Rio de Janeiro was aangekomen. Het zou geen zin hebben gehad te probee- ren de zending de K 18 achterna te sturen. Getracht moest worden de K 18 vóór te ko men. Eerst op 10 April deed zich de gelegen-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9