Morgen Nederland-Engeland. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ^Binnenland HET ZEEMONSTER VAN NAGAS AKI. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. DE VORSTINNEN TERUG IN HET LAND. Een telegram van Koningin Wilhelmina aan Koning Leopold. „De dans om den galg". Verscheidene inbraken opge helderd. INBREKERS AANGEHOUDEN. De inbraken te Meppel. DE SLUITING VAN DE „FLORA". Groot vuurwerk op Zondagavond. DE BEWEERDE BEWAPENING VAN DE N. S. B. Vragen van den heer Wijnkoop beantwoord. TRAMCONDUCTEUR OVERREDEN. En gedood. ONZE SCHEPEN MET MUNITIE VCOR ABF.SSYNIE? Vragen van mevr. Pothuis-Smit. OPHEFFING VAN DE KEURINGSDIENSTEN. VAN 1913 NAAR 1935. Een groote en grootsche strijd verwacht. De Nederlanders zullen de Engelschen dwingen er een „fight" van te maken. Gistermiddag rolde de Koninklijke trein het station van 's-Hertogenbosch binnen, onder hartelijk gejuich van de groote menigte belang stellenden, die door de politie tot de helft van het perron werden toegelaten. Het publiek was zoo geestdriftig, dat het door de politie-afzet- ting heenbrak. Koningin en Prinses dankte wui vend voor de Haar gebrachte hulde, waarop de menigte spontaan het Wilhelmus inzette. De salonrijtuigen werden hier aan den inmid dels voor Utrecht gearriveerden trein gekop peld. De menigte volgde den trein, die om 3.33 vertrok, zoo ver mogelijk. Gisteravond om kwart over vijf kwam de trein te Apeldoorn aan. Voor en op het station hadden zich vele belangstellenden verzameld, die de vorstinnen eerbiedig groetten. Onder hen bevond zich de burgemeester der gemeente Apeldoorn jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. De Koningin en de Prihses begaven zich van het station af per auto naar het Paleis het Looj ook hier waren veel belangstellenden bij een, die Haar luide toejuichten. De Koningin heeft na terugkeer in Nederland het volgende telegram aan den Koning der Belgen gezonden: In Mijn land teruggekeerd, zie Ik met leven dig genoegen terug op de onvergetelijke dagen, met U en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan Mij en Juliana door beiden bereid, blijft bij Ons in voortdu rende herinnering. Het is ons een vreugde ge weest tevens Uwe lieve kinderen te hebben leeren kennen. Wil voor Uzelven en voor Astrid nogmaals de uitdrukking van Onzen warmen dank aanvaarden. Het verheugt Mij oprecht dat deze hernieuwde persoonlijk aan raking Onze banden wederom nauwer heeft aangehaald. Gij weet op welken bijzonderen prijs Ik deze banden stel, niet alleen wegens de voldoening, welke zij Mij en Juliana per soonlijk geven, maar ook wegens de beteeke- nis, welke zij kunnen hebben voor de verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke gevoe lens, welke reeds op zoo gelukkige wijze tus- schen de wederzijdsche volken bestaan. Sta Mij toe, deze gelegenheid te baat te ne men, U nogmaals geluk te wenschen met de grootsche tentoonstelling, die een welsprekend blijk is van den durf en den ondernemings geest van België en deszelfs hoofdstad. DE NOOD VAN DE PLUIMVEE FOKKERS. Een telegram aan den minister van economische zaken. Het bestuur van de algemeene Nederland- sche pluimveeteelt vereeniging (A.N.P.V.) heeft dezer dagen aan den minister van eco nomische zaken een telegram gezonden, waarin van den noodtoestand van 't fokkerij wezen wordt gewaagd en dringend om steun voor de door de regeering erkende fokkers wordt verzocht. Reeds eerder, in December en in Maart j.1., is in een request om steun de nood der fokkers uiteengezet. De nood is echter thans, nu aan het einde van .het broedseizoen 1935 gebleken is, dat de door de regeering in de teeltregeling 1935 genomen maatregelen geen verbetering gebracht hebben voor de fokbedrijven, zoo hoog gestegen, dat alleen directe financieele steun aan de door de re geering erkende fokkers hulp kan brengen. BRAND TE ROTTERDAM. Zoldeiverdiepingen van een fabriek uitgebrand. Gisteravond omstreeks half 12 werd brand ontdekt op den zolder van een pand aan den Voorhaven te Rotterdam, waarin is gevestigd de motoren- en machinefabriek van de firma Duivendijk en van Overbeek. In zeer korten tijd was de vloer van den zolder doorgebrand en deelde het vuur zich mede aan de eerste verdieping. Ook daar vatte de vloer vlam en weldra viel een von kenregen in de gelijkvloersche verdieping. Om kwart over 12 had de brandweer de brand gebluscht. De zolderverdiepingen zijn geheel uitgebrand en de kap is op vele plaat sen doorgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Onlangs berichtte de pers, dat een jonge man, 26 jaar oud, J. v. O. genaamd en te Hilegersberg woonachtig, door de Rotter- damsche politie was aangehouden als ver dacht van diefstal van een foto-toestel te Overschie. De jongeman vervoegde zich in de Bijen korf bij de afd. fotografische artikelen en vroeg inlichtingen over de behandeling van een toestel. De bediende, herinnerde "zich dat er enkele dagen geleden ten huize van den directeur van de Bijenkorf, die te Overschie woont, zulk een toestel was ontvreemd, en verklaarde daarom dat hij het momenteel te druk had doch indien de vrager den volgen den dag wilde terugkomen, zouden hem alle inlichtingen worden verschaft. Toen v. O. den volgenden morgen terug kwam, werd hij gearresteerd en weldra be kende hij schuldig te zijn aan genoemde in braak. Van O. werd daarna naar Overschie ge transporteerd, waar weldra de verdenking rees, dat hij zich ook had schuldig gemaakt aan andere inbraken, die in den laatsten tijd in Overschie en Hillegersberg nog al vaak werden gepleegd. Van O. ontkende hardnekkig en voorloo- pig kreeg de politie geen vat op hem. Bij een huiszoeking in de woning van v. O. vond men echter een boek, getiteld: De dans om den galg! Dat boek zou v. O. in figuurlijken zin aan den galg brengen. Bij een inbraak te Hillegersberg was er namelijk zulk een boek ontvreemd. Op een der voorste pagina's droeg het een opdracht, geschreven door den schenker, en diezelfde bladzijde was uit het gevonden boek ge scheurd. Een der Hillegersbergsche rechercheurs breidde zijn onderzoek uit en vernam daarbij ook, dat v. O. bij een der Rotterdamsche bankinstellingen er een safe op na hield. De arrestant, hiernaar gevraagd, verklaar de dat dit juist was, maar de safe bevatte volgens hem slechts een spaarbankboekje waarop geen cent meer was te halen. Toch is de safe geopend, en tot groote ver bazing van de politie-mannen bevatte deze een groot aantal gouden en zilveren voor werpen, en bovendien een bed ra." aan geld. Aanstonds kon worden vastgesteld, dat ver schillende van deze voorwerpen bij inbraak- jes in Hillegersbergsche villa's warm ont vreemd. Tegen zooveel bewijsmateriaal was van O. niet opgewassen en hij bekende. De dader heeft verschillende brutale stuk jes uitgehaald. Herinnerd moet hierbij wor den aan de inbraak in de woning van den heer R. J. H. den pas benoemden kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, die woonachtig is aan den Langeweg. Bij die inbraak vond v. O. onder meer ook een sleutel, waaraan een kaartje bevestigd was: Oranjekerk. Aanstonds begaf v. O. zich op weg naar de Rozenlaan, waar hij kalm ae kerkdeur en vervolgens een kluis opende waaruit hij 6 linnen zakjes nam, die tezamen een bedrag van circa 200 aan klein geld bevatten. Van O. ontkende deze feiten, doch inmid dels had het reeds den aandacht van een winkelier getrokken, dat v. O. dikwijls iets in den winkel kocht en dan steeds met centen en enkele dubbeltjes betaalde. Vast staat nu dat v. O. schuldig staat aan de volgende diefstallen met inbraak: in de woning van P. aan den traatweg; van dr. v. d. V. aan de Lefèvre de Montignylaan v. L. aan de Bergsche Piaslaan en verder in de woningen van F. en L. beiden te Over schie. De meeste gestolen voorwerpen zijn terug gevonden. behalve die, welke gestolen zijn in den nacht van 21 April in de woning van P. aan den Straatweg. De reden hiervan is eenvoudig. De dief werd zelf bestolen. Van O. had de voorwer- r>en verstopt onder zijn bed. Dat was dom Maar nog dommer, dat hij zijn geheim ver klapte aan een vriend waarmede hij gerui* men tijd samenwerkte en waarmede hij ge- ruimen tijd ook in de gevangenis heeft door- ebracht wegens de door hem gepleegde iefstallen op het terrein van den Wilgenpias te Schiebroek. Van O. vertelde aan dezen vriend, zeke ren J. W., koopman te Rotterdam, dat hij weer een goed kraakje had gepleegd en dat de voorwerpen onder zijn bed verborgen waren. De vriend luisterde aandachtig toe, maar sprak geen woord. Den dag volgende op dit gesprek bracht v. O. een bezoek aan de bloemenvelden. Toen hij des avonds thuis kwam bemerkte hij aan stonds dat er ingebroken was. Het bed was gelicht en de voorwerpen, die er onder ver stopt waren, bleken verdwenen te zijn. Be grijpelijkerwijze is er van dezen diefstal geen aangifte gedaan, doch van O. begreep aan stonds dat zijn vriend er wel meer van wist. Thans is ook W. gearresteerd en het twee tal bevindt zich momenteel in het Huis van Bewaring. In een volkslogement te Deventer werden gisteren aangehouden zekeren M. Kuiper uit Harlingen en J. H. de Joode uit Zutphen, verdacht van het plegen der beide inbraken welke Maan dagnacht te Meppel plaats vonden. De verdachten, die herhaaldelijk met de politie in aanraking zijn geweest, zijn naar het politiebureau te Meppel over gebracht en aldaar in gesloten Tot dus verre ontkennen zij iets met de inbraken uitstaande te hebben. Zondagavond as. wordt de Interna tionale Bloemententoonstelling „F'ora" onherroepelijk gesloten. Deze sluiting zal op eenigszins feestelijke wijze ge schieden, n 1. door het afsteken van een groot vuurwerk vanaf het hoofdgebouw. Dit vuurwerk wordt aangeboden door het gemeentebestuur van Heemstede. Het Uitvoerend Comité biedt als er kentelijkheid voor de groote belangstel ling die van de zijde van het publiek getoond is voor de „F'ora' op Zaterdag en Zondag a.s. een aantal gratis rond vluchten aan. Deze rondvluchten zullen aangeboden worden aan elke(n) 150ste(n) bezoeker(ster) die Zaterdag tusschen 1 en 7 uur en Zondag tussehn 11 en 7 uur de controle passeert. In deze gratis vliegtocht, boven de tentoonstelling is inbegrepen het vervoer per autobus van en naar Schiphol. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijn koop: Is het den minister bekend, dat bij de N.S.B. een voortdurende bewapening en smokkelhan del in wapens plaats heeft, en dat de N.S.B. ondanks alle pogingen tot verdoezeling daar van, over een weer-corps, een motorbrigade en een ruiter-afdeeling beschikt? Weet de regeering, dat de Kringhuizen van de N.S.B. deels wapen-opslagplaatsen zijn, deels tot kazerneering van gewapende mannen, de zoogenaamde W A-troepen, en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de Kringhuizen ook over terrein be schikken, zoodat in dergelijke gevallen de W A-troepen zelfs in loopgraven formeel en militair worden opgeleid? Weet de regeering dat uit in de pers gepu bliceerde verklaringen o.a. uitdrukkelijk is ge bleken: dat in sommige kringhuizen revolvers voor den verkoop onder de W A-leden ter beschik king liggen; dat deze kringhuizen tevens inderdaad als munitie-depóts dienen; Pot 90 ct» Tube 50 ct. Zeep 60 et» dat er met deze wapens ook reeds werkelijk is geschoten zonder dat tot dusver de politie of de justitie zich ermee hebben bemoeid; en dat officieel of inofficiëel, maar in werke lijkheid in opdracht van de N.S.B., zoowel over de Belgische als over de Duitsche grens een smokkelhandel in wapens, bijv. van Antwerpen uit, ten gunste van de N.S.B. wordt gedreven? Wil de regeering meedeelen wat zij denkt te doen om aan een en ander een eind te maken? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Dat bij de N.S.B. welke min of meer geslaagde pogingen heeft aangewend om te komen tot de vorming van z.g. weerorganisa- ties een voortdurende bewapening en smok kelhandel in wapens plaats heeft, is den onder- geteekende ook na een ter zake ingesteld onderzoek niet kunnen blijken. 2. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. 3. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N.S.B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwape nen, heeft het uitvoerig mede naar aanleiding van de hierbedoelde verklaringen in de pers, d. w. z. De Tribune, ingesteld onderzoek niet kunnen aantoonen, dat de kringhuizen der N.S.B. bewaarplaatsen of depóts van vuurwa penen en munitie zijn of dat door de N.S.B. wapenen uit België en Duitschland worden gesmokkeld. 4. Voor zoover aan deze vraag in verband me' het bovenstaande de feitelijke grondslag niet is ontvallen, merkt de ondergeteekende, wellicht ten overvloede, op, dat het mogelijk smokkelen, verhandelen en verstrekken van vuurwapenen door of vanwege de N.S.B. zijn aandacht blijft houden. Gistermiddag omstreeks kwart over drie heeft op het Valkenboschplein te 's-Graven- hage een doodelijk ongeluk plaats gehad, waarvan de conducteur der H. T. M., Van der M., wonende aan de Zuiderparklaan het slacht offer is geworden. De man, die juist in dienst zou treden, stak de tramrails over op het oogenblik dat een tramrijtuig van lijn 3, bestuurd door den wa genbestuurder J. L. uit de Cartesiuslaan nader de. Het slachtoffer, dat meende nog voor dit tramrijtuig te kunnen oversteken, heeft zich daarbij misrekend. Hij werd gegrepen en kwam onder den wagen terecht, met het gevolg dat hij onmiddellijk is overleden. De G. D. heeft het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar het ge beurde in. Het Tweede Kamerlid mevrouw Pothuis- Smit heeft op 16 Mei 1935 medegedeeld aan den minister van Staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van mi nisters: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het „Algemeen Handelsblad" van 15 Mei 1.1.. ochtendblad dat ook Ne- derlanosche schepen via het Suezkanaa! Afcessynië van wapens en munitie hebben voozien? 2. Kan de minister mededee'en, of dit bericht waarheid bevat, en zoo ja in hoe verre? 3 Acht de minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maatregelen om zulke zendingen voor het vervolg onmogelijk te maken? Aan de Tweede Kamer is door het college van directeuren van keurings diensten een adres gezonden waaraan wi.i het volgende ontieenen: Naar aanleiding van de indiening van hei ontwerp „Wet tot verlaging van Je openbare uitgaven" meent het College van directeuren van keuringsdiensten niet te mogen nalaten er de aandacht van uwe vergadering op te vestigen, dat d »or de geh'ele of gedeeltelijke intrek king van de Warenwet, zooals in para graaf 56 van dit wetsontwerp wordt voorgesteld, de hygiënische en finan cieele belangen van den consument en het economisch belang van industrie en handel ten zeerste zullen worden ge schaad. Dank zij de werkzaamheid van de keuringsdiensten toch is bereikt, dat thans overal in den lande de voedings middelen vrijwel steeds onvervalscht en in deugdelijken toestand voor de bevol king verkrijgbaar zijn. Juist in deze tijden, nu de inkomens van groote groe pen onzer bevolking zoo zeer zijn ge daald, dat gevaar voor ondervoeding niet denkbeeldig is, mag zulks als een groot voorrecht worden beschouwd. Zonder twijfel zullen na intrekking van de Warenwet onze voedingsmidde len spoedig wederom even sterk, zoo niet sterker vervalscht zijn dan zij vóór de oprichting der keuringsdiensten wa ren. Vast staat, dat onder den drang der tegenwoordige tijdsomstandigheden ve len, hetzij uit winstbejag of wel door concurrentie gedwongen, tot knoeierijen en vervalschingen zullen overgaan. Welke groote financiëele nadeelen voor de bevolking uit de opheffing van het toezicht zouden voortvloeien, mag daaruit blijken, dat bij een vervalsching van melk als boven aangegeven per hoofd der bevolking gemiddeld om streeks 1.20 per jaar voor toegevoegd water wordt betaald, waarvoor de con sument melk meent te ontvangen. Alleen reeds tegenover dit bedrag voor het artikel rnelk vallen de kosten voor do keuringsdiensten, welke gemiddeld 10 cent per inwoner per jaar bedragen, geheel in het niet. De bevolking van Nederland zal dan ook bij intrekking van de Warenwet vele malen in anderen vorm hebben op te brengen en dat nog wel ten voordeele van knoeiers, wat haar aan belasting zal worden bespaard. Door opheffing van de keuringsdien sten zal de volksgezondheid eveneens nadeel ondervinden Het minder koopkrachtige deel van de bevolking, dat uiteraard aangewezen is op de goedkoope voedingsmiddelen, welke in het algemeen het meest aan vervalsching blootstaan, zal aan weer standsvermogen tegen schadelijke in vloeden inboeten. Behalve voor de volksgezondheid ach- t"»u wij de aanneming van het voorstel, ve> vat in paragraaf 56, van groot nadeel voor het bedrijfsleven. Over 1934 werd aan salarissen en wachtgelden door de keuringsdiensten 1.006.035 uitgegeven, terwijl de vaste lasten wegens rente en afschrijving op do gebouwen 158.485.bedroegen. Bij De K.N V.B.-bestuurderen zijn uitstekende mensehen, om iets te arrangeeren! Een jaar geleden or ganiseerde men een reeks interland wedstrijden, die hun hoogtepunt vonden in de rush naar Italië! En de gewone landenwedstrijden, toch dè gebeurtenissen van het sei zoen, weiden op het tweede plan ge schoven. Thans zijn er geen wereldkam pioenschappen in het verschiet. Maar al weer werden de interland wedstrijden zoo gearrangeerd, dat er een stijgende lijn te zien was. Eerst kwam Duitschland, daarna België, er tusschen door werd nog in de gauwigheid Zwitserland ge klopt in het Alpengebied en Zondag j.1. werd in Brussel België met 20 geklopt. Dat allemaal was heel mooi en Nederland kan dus tevreden zijn over het behaalde resultaat. Drie wedstrijden gewonnen, tegen Duitschland verloren dank zij een scheids rechterlijke blunder. Maar het weegt precies net niet op tegen het gebeuren van morgen. Dan komt het trotsche Albion binnen de Stadionmuren en zal voor het eerst na lange, lange jaren een wedstrijd Nederland—Engeland gespeeld worden! Dan kernen de voetbal kunstenaars een demonstratie geven van werkelijk voet bal; dan zullen elf amateurs hnn krachten moeten meten met elf beroepsmenschen. „Gentlemen against Players". Zoo zegt men het in de cricketwereld, als men wil aanduiden, dat de profs en amateurs een wedstrijd tegen elkaar spelen. „Gentlemen" tegen „Players''. Zoo zouden wij het thans ook kunnen noemen. Maar dan opheffing nu zou het Rijk verplicht zijn, dat deel der kosten wegens wachtgelden en renten voor zijn rekening te nemen, hetwelk uit de inwerkingstelling van de Warenwet wegens oprichting van nieu- we of uitbreiding van reeds bestaande keuringsdiensten is voortgevloeid. Deze kosten zullen aanvanke'ijk zker niet veel minder zijn dan de 660.000 die de Regeering thans hoopt te bespa ren De gedachte verlaging van de Rijks, uitgaven zal dus eerst in een verre toe komst worden verkregen. De mogelijkheid om de gewenschte be sparing op 's Rijksuitgaven onmiddellijk te verkrijgen, lijkt ons intusschen geens zins uitgesloten. Met het oog op het tweeledige doel, waartoe de Warenwet is ingesteld, té weten bescherming van de vblksgezond- heid en bevordering van de eerlijkheid in den handel, is het billijk te achten, dat de Overheid een deel der kosten voor haar rekening neemt, n.1. als be taling voor de bescherming van den consument. Het andere deel echter be hoort gedragen te worden door het be drijfsleven, dat zich door de wet be schermd ziet tegen oneerlijke mededin ging. Reeds hebben verschillende fabrikan ten, handelaren en vereenigingen zich spontaan bereid verklaard, in de kosten van het toezicht bij te dragen. Door het zeer groot aantal handelaren en fabrikanten dat van de bescherming der wet profiteert, zou reeds een jaar- lijksche bijdrage van enkele guldens per bedrijf voldoende zijn om de gewenschte bezuiniging op 's Rijks uitgaven te ver krijgen en de heilzame werking van de Warenwet te behouden. Instede van intrekking van de Wareri- wet zou dan een wijziging van deze wet noodig zijn, waarbij de gemeenten wor den gemachtigd tot het heffen van een kleine retributie van de gecontroleerde bedrijven. Het college van directeuren van keu ringsdiensten van waren verzoekt uwe vergadering, het hier bedoelde middel tot handhaving van Warenwet en van de keuringsdienst, in ernstige overwe ging te willen nemen moeten wij toch een kleine toelichting geven op deze betiteling. Want men zou allicht geneigd zijn, om een verkerrde opvatting van deze betiteling te krijgen. Laten wij het zoo zeggen: de „Plavers" zijn zeker even goede gentlemen als de „Gentlemen". Het eenige verschil is, dat de eersten goed betaald worden voor htm sport en dat de anderen „pro deo" spelen. En dat de eersten beter spelen dan de anderen! Maar in spelopvatting en in sportiviteit en in omgang en in nog veel meer is er geen verschil tusschen beide groepen. Een herinnering. Na lange jaren komt Engeland weer eens hier, schreven wij. Inderdaad, sinds 1913 is er geen wedstrijd NederlandEngeland of omgekeerd meer geweest. Eerst kwam dan de wereldoorlog, die een einde maakte aan internationaal contract, daarna had Neder land op voetbalgebied een groote inzinking en pas gedurende een paar jaar telt Neder land weer mee, dank zij Lotsy en de zijnen. In die jaren voor 1914 hebben wij een korte, maar interessante serie-wedstrijden met Engeland gehad. In het begin waren onze leermeesters ons volkomen de baas: met 81, 91, zelfs 12—2 werden onze ama teurs door Engeland geklopt. En let wel: het waren ook Engelsche amateurs, die speelden! Later werd het Nederlandsche spel beter. De nederlagen werden kleiner en een 40 nederlaag was al zeer mooi en mocht zelfs een succes genoemd worden. En toen het een keer eens 10 werd voor Engeland, toen juichte Nederland. Dat was een ongelooflijke prestatie! En men hoopte reeds op een na derend gelijk spel De legende van Hootrust. 1913 kwam. 24 Maart 1913 zou Neder land het sterke Albion op Houtrust ontvan gen. Het zou een gebeurtenis worden, een gouden blad in het geschiedboek van den N.V.B. Vandaar, dat wij uit het jubileumboek van den N.V.B. die „slag op Houtrust" over nemen, zooals Fraenkel het schreef in zijn blad „De Sport". 271. Door de radio werd het bericht afgeroepen: „Weest op uw hoede. Het zeemonster is losgebroken en niemand weet waar het dier zit". Menige oude dame, die net zou gaan winkelen, was gedwongen om thuis te blijven. 272. Piet Prikkel werd door iedereen beschouwd als de man die uitkomst zou kunnen brengen. Deze heer had echter een stelletje oude vrienden ontmoet waarmede hij gezellig ging staan babbelen, zonder aan het zeemonster te denken. Voetbal.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10