DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VICTORIEBAD^ ALKMAAR De Fransch-Russische besprekingen. L'Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 116 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang S)jaqeliiksch Ovevücht Groote ontstemming in de Duitsche bladen over het slot-communiqué. „EEN NEDERLAAG VOORDEN VREDE" DE DUITSCHE OVERHEID EN DE KATHOLIEKE KERK. Processen wegens deviezen- overtredingen. IN HET BELGISCHE STEENKOLENGEBIED. Staking in het Henegouwsche DE OPSTANDIGE BEWEGING IN IRAK. GANGSTER MET ZIJN VRIENDIN DOODGESCHOTEN. HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES INGRID. Intusschen dreigt de staking. DE STAKING BIJ DE SCHEEPS BEDRIJVEN TE HAVRE. GROOTE BRAND IN EEN DORP. In Tsjecho-Slowakije. HET „VLIEGENDE FORT". föuwenland Het dreigend conflict in het Mijnbedrijf. De mijnwerkersbonden nemen geen genoegen met de regee- ringsbijdragen. Waf vandaag de aandacht trekt,.. Aanbieding ter kennismaking. Maandkaarten 19 Mei15 Juni. A ALKMAARSCHE COURANT. Hoe weinig rooskleurig de inter nationale politiek er op het oogen- blik voor het Duitsche rijk uitziet, verneemt men onverbloemd uit de verbitterde commentaren der Duit sche bladen op het eindresultaat van de FranschRussische bespre kingen in Moskou. Natuurlijk valt men in de eerste plaats over den be langrijken zin in 't slotcommuniqué, waarin de leiders der Sovjet-repu bliek verklaren in te zien, dat Frankrijk onder de gegeven omstan digheden zijn weermacht versterken moet. Zoo schrijft de Hbld.-correspondent te Berlijn en hij vervolgt met eenige persstem men uit Duitsche bladen: „Dit communiqué", schrijft de bekende hoofdredacteur van het „Berliner Tage- blatt", Paul Scheffer, die sedert hij jaren geleden als correspondent van zijn blad te Moskou uit Rusland uitgewezen werd, een verwoed antibolsjewist geworden is, „is niet meer of minder dan een aansporing voor Europa om de bewapeningen te doen toene men". Men spreekt nog wel in steeds meer tot gefluister overgaanden toon van het co!-* lectief stelsel, waarbij Duitschland zich al tijd nog kan aansluiten, maar na Stresa wordt deze uitnoodiging slechts met eenige verlegenheid uitgesproken. Dit systeem staat niet meer in het middelpunt, maar in de plaats daarvan zijn gekomen de allianties volgens het principe der wedérzijdsche hulp- verfeening. Met het resultaat dat, gelijk het „Berliner Tageblatt" meent te moeten con- stateeren, „nog nooit de vrede in zoo innige omarming met het geweld gepresenteerd is". Daarom ziet het blad in „Moskou" een nieu we nederlaag voo de gemeenschappelijke actie voor den vrede. Wat nog overblijft is alleen het voorstel van een luchtpact tus- schen Duitschland. Frankrijk, België en En geland. Maar ook hier, meent het „Berliner Tageblatt", heeft zich dezelfde koers ont wikkeld als in de andere gevallen en stuurt men aan op verdragen tusschen telkens twee staten onderling, en dus op het overbrengen van de idee van het collectief naar de tegen pool, de militaire conventie, het bondgenoot schap. Even bitter oordeelen de andere bladen Als voorbeelden noemen wij de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en de „Berliner Bör- senzeitung". Eerstgenoemd blad brengt een kort artikel van zijn hoofdredacteur, waarin geconstateerd wordt, dat „dit bondgenoot schap met brutale openhartigheid tusschen twee mogendheden gesloten is, onder voor waarde, dat beiden met alle kracht zich nog sterker bewapenen, dan zii het tot nog toe reeds gedaan hebben". De schrijver be schouwt dit bondgenootschap dan ook als „onverbloemd militairisme" en redeneert verder: „Dit militarisme neemt eerst den schijn van een middel in dienst van de poli tiek aan, om dan snel zelf politiek te worden Strategische plannen worden opgesteld, de landkaart verandert van karakter, de woon gebieden der volken worden tot opmarsch- gebieden, uit strategische overwegingen wor den andere landen in het systeem van het militarisme ingebouwd. Moskou sluit met Praag af; het gaat niet meer om het Tsje- choslowaaksche volk, maar net als in Li- tauen om steunpunten voor de luchtmacht. De Duitsche regeering heeft het gevaar van deze z.g. vredespolitiek steeds onderstreept en deze politiek van de hand gewezen. Het groote gevaar ligt daarin, dat de politiek tot automaat wordt en dat de wil der staats lieden als beslissende factor bij een toekom stige ontwikkeling wordt uitgeschakeld". De „Berliner Börsenzeitung" is het niet met de Fransche pers eens, dat Moskou's concessie in het communiqué neerkomende op de verklaring, dat Frankrijk het recht heeft zich ter wille van zijn veiligheid nog verder te bewapenen, daarom een zoo groote overwinning voor Laval is, omdat daarme de een eind gemaakt wordt aan het commu nistisch anti-militairisme en de algemeene ontwikkeling van het communisme er door wordt omgebogen In de practijk meent het Berlijnsche blad, zal. van deze schoone beloften niets terecht komen, omdat de bolsjewieken van onophou delijke sabotage moeten leven en er niet aan denken de communistische partij in Frank rijk er toe te brengen zich te ontbinden. En zoolang die partij bestaat, zal ook de onder mijning van het moreel van het Fransche leger door haar voortgezet worden. „Het schijnt, besluit het blad, alsof men aan den Quai d'Orsay elk gevoel verloren heeft voor de gevaren die Frankrijk naar binnen haalt met dit bondgenootschap, dat niet den vrede dient, maar in tegendeel een bedreiging is voor de Europeesche cultuur en civilisatie, waarvan men juist in Parijs altijd den mond vol heeft". Deze staaltjes mogen voldoende zijn om de verbitterde Stemming in Duitschland te teekenen. Een teleurstelling, die de „Deutsche Allgemeine Zeitung" de als troost bedoelde verzuchting ontlokt: „Twee jaren zijn verloopen sinds de vredelievende rede, die Hitier op 17 Mei 1933 in den Rijksdag hield. In die twee ja ren heeft het Duitsche volk op het gebied dér buitenlandsche; politiek tal van teleur stellingen moeten beleven, maar ten slotte hebben wij dan toch maar ons door een nieu we weermacht hersteld zelfbewustzijn en onze ongewijzigde vredelievendheid". Dat klinkt alsof het blad, als het maar mocht, er aan zou willen toevoegen: Overigens ziet het er meer dan miserabel uit! 0 Wij mogen in dit verband niet verzuimen te vermelden, dat nog een ander feit gewel dige ontstemming in de Duitsche landen veroorzaakt, en wel de rede, die de persmag naat lord Rothermere zooeven in het Engel- sche Hoogerhuis gehouden heeft, en waarbij deze tegen „het gruwelijke gevaar" dat van de zijde van Duitschland met zijn „tiendui zend bom-vliegtuigen" dreigt, gewaar schuwd heeft. Het Derde Rijk is langen tijd over lord Rothermere en vooral over diens Daily-Mail-concern ih de-wolken geweest De reis-correspondent van dit blad, Ward Price, heeft vrijwel het monopolie voor in terviews met Hitier gehad en had het recht zich als een der spreektrompetten der Wil- helmstrasse op het gebied der internationale politiek te beschouwen. En nu constateert de „Berliner Börsenzeitung" eensklaps met bit terheid, dat de eerwaardige lord Rotherme re, die eens het is nog niet lang geleden een absoluut omgekeerde politiek gevoerd heeft nu om redenen, die wij liever nader willen onderzoeken, zijn kranten rechtsom keert laat maken". Dit machtige Britsche persconcern is in 1934 en 1935 een van de dikste stroohalmen geweest, waaraan zich de Wilhelmstrasse gaarne vastklampte, waarmede men nu constateert ook hier op drijfzand gebouwd te hebben. Voor het schepengerecht te Berlijn vindt heden de eerste behandeling plaats van een der zaken, die wegens deviezenovertredingen gevoerd worden tegen katholieke orden. De thans in be handeling gekomen zaak ging tegen een non van de Orde der Vincentinessen in Keulen, wie ten laste worden gelegd de- viezenvergrijpen te hebben gepleegd tot een bedrag van 250.000 R.M. In totaal wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld tegen ongeveer 50 orden en andere kerkelijke instanties, waaronder de bisdommen Hildesheim en Meissen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij met bewuste overtreding van de deviezenbe- palingen aanzienlijke bedragen voor eer deel gaat het om millioenen zon der toestemming van de deviezenbu- reaux naar het buitenland hebben ge bracht. Soms geschiedde d:t doordat in kleeding verborgen bedragen naar het buitenland werden gesmokkeld, soms doordat vorderingen op het buitenland gebruikt werden voor den aankoop van buitenlandsche obligaties, hoewel toe stemming tot het transfereerei\naar het buitenland van die bedragen geweigerd was. Voor de uitvoering van deze trans acties maakte men gebruik van de Uni- versum-bank in Berlijn en van den directeur van die bank, een zekeren dr IL/fius, die in 1933 ter vergemakkelijking van deze illegale zaken in Amster dam een filiaal van de bank had in gericht. Het onderzoek aldus de desbetref fende officieuze mededeelingen verder heeft voorts uitgewezen, dat een reeks betrokken ordegeestelijken ter uitvoe ring van deze zaken documenten hebben ve'valscht. Enkele geestelijken zijn naar het buitenland gevlucht. In een deel der gevallen hebben de betrokken geestelij ken de boekhouding der orden vernie tigd of naar het buitenland trachten te brengen. Desondanks kon ree Is in acht gevallen een aanklacht worden opge steld, waarmede de gerechtshoven zich in de eerstvolgende weken zullen bezig houden. Verdere aanklachten zijn op komst. Onder de arbeidersbevolking in het Henegouwsche heerscht een zenuwach tige stemming. In zeven tot acht mijnen, gelegen in het kolenbekken van Char'e- ro en in de Borinage is de staking uitge broken. De oorzaak van deze beweging moet gezocht worden in de invoering van loonsverlagingen en het ontslag van arbeiders. Drie of vier mijnen worden door de arbeiders bezet gehouden. Daar echter tot dusverre geen ongeregeld heden zijn voorgevallen, heeft de over heid het nog niet noodig geoordeeld de b« zette mijnen te ontruimen. Het blijft echter een feit, dat boven 1 >t kolengebied een geest van opstan digheid hangt, die echter nog geen aan leiding heeft gegeven tot verstoring van orde en rust, zoodat de maréchaussée noj niet heeft behoeven in te grijpen. Te Brussel hoopt men de ontevreden- h-v kunnen wegnemen uit de mijn- gebieden door het invoeren van een nieuwe en gezonde regeling, die vrij spoedig haar beslag z u krijgen. De beweging der opstandige stammen in de vallei van de Euphraat breidt zich uit. Alle beschikbare regeeringstroepen in Irak, waar de staat van oorlog is af gekondigd, zijn geconcentreerd in de zone der opstande'ingen. Regeerings- vliegtuigen bombardeeren de rebellen, die spoorlijnen hebben vernield en tele foon- eh telegraafkabels hebben door gesneden. Gister bij het aanbreken van den dag is te New York een gangster met zijn vriendin, een beeldschoone blondine, toen zij uit hun auto wilden stappen, op Long Island neergeschoten. Beiden zijn in het 'ziekenhuis overleden. De man is 27 jaar oud geworden. Sinds zijn 17de jaar was hij onder vijf verschillende na men reeds tien keer gearresteerd. Tèr gelegenheid van het huwelijk van de zeer populaire kroonprins Frederik van De nemarken, .zal de. bevolking van Stockholm onthaald worden op een. groot vuurwerk, terwijl in de openbare parken gedanst zal worden. Bovendien zullen de Stockholmers ruimschoots gelegenheid hebben om het jon ge paar en de'vele koninklijke gasten uit an dere' landen toe te juichen. Op 18 Mei arriveeren koning Leopold van België en koningin Astrid. Daarna volgen de kroonprins van Noorwegen met zijn tcht- genoote. prins Arthur van Connaught en an dere leden van de Britsche koninklijke fami lie. Aan boord van hun jacht zullen de ko ning en de konihgifi van Denemarken de feis maken Ze zullen aan de landingsplaats verwelkomd worden door koning Gustaaf, door den Zweedschen kroonprins en door prinses Ingrid en haar bruidegom. Uitgebreide maatregelen zijn genomen, zoowel van overheids- als van particuliere zijde, om de stad te versieren. Niet alleen de straten, waardoor de vorstelijke stoet op den dag van het huwè'ijk zijn weg zal nemen, zullen met vlaggen en versieringen worden getooid,, maar ook vrijwel alle andere straten en pleinen. De staking in het hotel- en restaurantbe drijf aan den vooravond van het huwelijk tusschen prinses Ingrid van Zweden en kroonprins Frederik van Denemarken schijnt onvermijdelijk, daar de onderhandelingen tusschen de eigenaren van de hotels en res taurants en hun personeel op liet laatste oogenblik zijn afgesprongen. De werkgevers hebben hun aanbod om niet voor het einde der maand tot een lockout over te gaan, zoodat de feestelijkheden in verband met het vorstelijk huwelijk en met het tezelfdertijd te vieren 50O-jarig bestaan van den rijksdag niet zullen worden beïn vloed, herhaald. Als voorwaarde is echter gesteld, dat het personeel overal in 't land op zijn post blijft, en niet slechts te tSockholm en te Ar- boga, de plaatsen, die het nauwst bij de feestelijkheden betrokken zijn. De werknemers hebben echter tot dusver geweigerd, eenige garantie te geven, dat overal, in .het land tot het einde der maand vrede zal heerschen. De staking staat op het punt uit te bre ken te Gothenburg en te Malmoe, en wan neer het zoover komt zal waarschijnlijk een algemeene lockout worden afgekondigd. Het publiek, dat aan de feestelijkheden deelneemt, zal hiervan dan de nadeelen on dervinden, de koninklijke gasten met hun ge volg evenwel niet, daar deze allen in de ko ninklijke paleizen zullen worden onderge bracht. Voor de viering van het jubileum van den rijksdag staan verschillende bijeenkomsten en maaltijden in hotels en restaurants op het programma en deze zullen natuurlijk, inge val de staking doorgaat moeten worden af gelast. De 6talcing bij de Compagnie General Transatlantique duurt nog steeds voort. Gister vond te Le Havre een massa vergadering plaats; een besluit tot her vatting van de werkzaamheden werd echter niet genomen. De afgevaardigde Leon Meyer sprak de stakers toe en noodigde hen tot on middellijke hervatting van het werk uit. Hij wees er op dat staking op het oogenblik, waar de groote feestelijk heden ter eere van het grootste schip ter wereld voorbereid worden, gelijk staat met afpersing, ook al zou deze overigens gerechtvaardigd zijn. Omtrent de oorzaak van de staking deelt een door de staking getroffen ree- derij te Le Havre mee, dat deze is uit gebroken, omdat o.a. de eisch van de werknemers tot vaste aanstelling voor 8^ van het scheepspersoneel gewei gerd is. In de Tsjechische gemeente Valasska Dubova in het district Dolni Kubin is in den nacht op Donderdag een brand uitgebroken, die 120 gebouwen in den ajch heeft gelegd. Ongeveer 550 perso nen zijn dakloos geworden. Vier perso nen die zware brandwonden bekomen hadden werden naar het ziekenhuis te Rosenberg gebracht. Ondanks tot dusverre gehandhaafde strenge geheimhouding van bijzonder heden verluidt omtrent de nieuwe Hand- ley-Page-ééndekker toch, dat deze bui tengewoon veelzijdige gebruiksmogelijk heden biedt en waarschijnlijk een groo- ten rol zal spelen in de Engelsche lucht vloot. De machine, die men wel „een dekker voor alle doeleinden" noemt en die gemakkelijk een hoogte kan bereiken v»:i 7000 M. is niet alleen bruikbaar als jai httoestel, maar ook als bommenwer- pe en torpedovliegtuig, als waarne mingsmachine, voor sanitaire doelein den en als frontsportvliegtuig. Het toe stel heeft o.a. een volledige radioinstal latie, een vouwboot voor het geval op het water een noodlanding moet worden gemaakt en een speciale drijf inrichting om zinken te verhinderen. Behalve le p'loten kan de machine zoo noodig nog vier personen vervoeren. Een Engelsche vliegtuigbouwfirma, heeft, naar de „Evening Standard" meldt een „vliegend fortvervaardigd, dat beschouwd wordt al» het snelste en veelzijdigste vechttoe- stel ter wereld Het vliegtuig zou een maximumsnelheid bereiken van 400 K.M per uur. Het is uitgerust met 4 machinegeweren en een stuk geschut van 20 mM. In Juli zal de machine deel nemen aan een door de Belgische regee ring uitgeschreven wedstrijd tegen vechttoestellen van verschillende staten. De prijs voor dezen wedstrijd zal be staan in een opdracht voor de nieuwe bewapening van de vechteskaders der Belgische luchtvloot. De hoofdbesturen van den Ned. r.k. mijn- werkersbond, den alg. Ned. mijnwerkersbond en den prot. christ. mijnwerkersbond hebben een brief gezonden aan den minister van wa terstaat, waarin zij mededeelen de situatie, zooals die thans is, met betrekking tot het dreigende mijnconflict nog eens ernstig onder oogen te hebben gezien. Zij hebben den indruk gekregen, dat bij de regeering de meening heeft postgevat alsof via het Algemeen Mijnwerkersfonds tusschen par tijen overeenstemming zou kunnen worden verkregen op den grondslag van de door de regeering toegezegde bijdrage. De Fransch-Russische besprekin gen en de reactie in de Duitsche pers. (Dag. Overzicht). De begrafenis van Pilsoedski. (Buitenland). De toestand in den Belgischen mijnbouw. (Buitenland). Eden's redevoering over den poli- tieken toestand in Europa. (Buiten land). Het wederom dreigende conflict in het mijnbedrijf. (Binnenland). De beweerde bewapening van de N. S. B.; vragen van den heer Wijn koop beantwoord. (Binnenland). De vorstinnen terug in ons land. (Binnenland). Minister Marchant's aftreden. (Binnenland). Vergadering „Landbouw en Maat schappij" in de „Harmonie". (Stad). De groote strijd Holland—Enge land. (Sport en Wedstrijden). (Zie verder eventueel laatate berichten.) Seniores boven 18 jaar f 1.50 Juniores 13—18 jaarf 1.— Kinderen tot en met 12 jaar f 0.75 Eventueel verlenging tegen resp. f 3.50 f 2.50 en f 1.50 per maand. Donderdagavond speciaal Damesuur 8-9 uur. Ten einde op het laatste oogenblik teleur stelling te voorkomen, meenen de organisaties goed te doen den minister thans reeds mede te deelen, dat zij deze verwachting niet kunnen deelen. Een dringende besparing zou h. i. bij hel Algemeen Mijnwerkersfonds slechts kunnen worden verkregen, wanneer diep in de thans geldende rechten van de verzekerden zou worden ingegrepen. Zij achten dat in de tegen woordige omstandigheden minder dan ooit mo gelijk. Zoo zou b.v. het bijdragen in de ver- pleegkosten (ziekenhuis) boven hun gewone bij dragen door de arbeiders niet doenlijk zijn. Een bedrag als door de mijndirecties ge vraagd is langs dezen weg niet te vinden, zon der het fonds in zijn essentieele deelen aan te tasten. Uit de besprekingen met den rijksbemidde laar, als ook met dr. ir. van Waterschoot van der Gracht, is gebleken, dat de bijzondere voorzieningen, welke het mijnbedrijf noodzake lijk maakt, ook naar het oordeel der regeering gehandhaafd dienen te blijven. Reeds bij de besprekingen met den rijksbe middelaar hebben schr. erop gewezen, dat zij het optimisme van een der vertegenwoordi gers van de directie, die meende, dat de op lossing via het Algemeen Mijnwerkersfonds kon worden gevonden, niet deelden. Schr. staan thans nog op dat standpunt, zoo dat ze vreezen, dat met de aanwijzing van een rijkscommissaris in het A. M. F. de kwestie niet veel dichter bij een oplossing zal zijn ge bracht. Het is daarom, dat zij er den minister nog maals op willen wijzen, dat verdere maatrege len van de regeering, waaronder zij o. a. ver staan maatregelen ter vergrooting van het afzetgebied en het bereiken van rendabele prijzen van het product onmisbaar zijn. Instel ling van een regeeringsonderzoek in de parti culiere mijnbedrijven, naar den commercieelen en socialen opzet, de methode van distributie in het algemeen, alsmede naar import en ex port etc., kortom naar alles wat een beteeke- nenden invloed kan hebben op het weder op gang brengen der bedrijven, achten organisa ties daarvoor bevorderlijk. Wanneer de regeering tegen een regeerings onderzoek overwegende bezwaren heeft, kan h.i. het instellen van een regeeringssaneerings- commissie die rapport met conclusies moet uitbrengen, wellicht in ernstige overweging worden genomen. Vermoedelijk zullen, wanneer een dusdanige verbetering van afzet en prijs wordt verkregen, dat op grondslag van de tegenwoordige ar beidsvoorwaarden ten minste een vijf-dagen werkweek kan worden bereikt, benevens een beëindiging van de ontslagen op groote schaal, alle thans voor het Algemeen Mijnwerkers fonds noodig geoordeelde bezuinigingsmaat regelen geheel achterwege kunnen blijven. Indien deze verwachting op verbetering van de positie der mijnen niet kan worden bereikt, komt afwending van het conflict der bonden vrijwel onmogelijk voor. 1

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1