Seuitteim Eden over den Europeeschen toestand. j~nEVAARLIJK SPEL OTERLEEK NOORDSCHARWOUDE WARMENHUIZFN Jaarvergadering Chr. Coöp. Boerenleenbank. ^er ontvangen spaargelden Ingekomen personen. w Vertrokken personen, Buitenland. De moeilijkheden kunnen overwonnen worden. Na den dood vanPilsoedski, Het défilé langs de baar. Het bezoek van den Finschen minister van buitenlandsche zaken. OPZIENBAREND TROUWBREUK PROCES, Filmactrice wordt koeltjes afgewezen. HARDNEKKIGE CONSTIPATIE. Wat zij al innam, niets hielp. Hoe zi| tenslotte beter werd. DILEMMA VOOR DE PERS. Publicatie van alle documenten over 's konings abdicatie, of niet. EEN HUWELIJK MET HINDERNISSEN. LA VAL NAAR BERLIJN. Goering postillon d'amour. (Wordt vervolgd). Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn een viertal lijsten ingediend. Vrijzinnig democraten en onafhankelijke groep: S. Heringa, J. Swaan, P. Slot,, R, Witteveen, L. Scnuuring, Jac. Kolk, J. Dek ker Sr. en C. Schram. R. K. Staatspartij: C. J. Baltus, L. van Dam en P. Helder. Wilde lijst: J. v. d. Gragt, H. Tijssen en Jac. Moerbeek. Vrijheidsbond: P. Dekker, P. Spaan Jb de Boer Czn., Jb. Posch, G. Zijp, C. kav G. C. Dekker en K. Korver. Onze plaatsgenoot de heer Joh. Vlug is geslaagd voor het examen marconist le klasse, in den Haag gehouden. De Ghr. Boerenleenbank vergaderde Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw De voorzitter, de heer K. Molenaar, heette allen hartelijn welkom en besprak in het kort de moeilijkheden, waarmede de leden te kampen hebben. was 64.970,49. Bij monde van den heer C. Roozendaal werd verklaard, dat de rekening en verant woording juist is bevonden en werd de vergadering geadviseerd deze goed te keuren. Aldus besloten. Den kassier werd1 door den voorzitter dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Volgens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 1 Januari 1934 165 en op 1 Jan. 1935 163. Het aantal loopende spaarboekjes op 1 Jan. 1935 318. Het aantal uitstaande voorschotten op 1 Jan. 1934 173 en op 1 Jan. 1935 171. Er zijn 16 bestuursvergade ringen gehouden, waarvan 6 gecombineerd met de Raad van Toezicht. Van Alkmaar is gedurende het jaar 1934 geen uitkeering ontvangen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd de heer K. Tesselaar Pz. herkozen. HEIIOO Mej. J. A. Spaans, N.H., van Hillegers- berg. D. Borst en gezin, geen. van Alkmaar. Mej. M. J. Ursem, R.K., van Wormer. Mej. J. de Groot, R.K., van Heerhugowaard. H. Mulder en echt- gen., G.K.. van Amsterdam W. A. Zweeres en gezin, R.K., van Beverwijk. J. Jonker en gezin, geen, van Alk maar. C. A. Sleeking en gezin, R.K., van Geldrop. A. de Geus en gezin, N.H., van Zd. en Nd. Schermer. G. N. Lubke en gezin, R.K., van Amsterdam. J. Schouten en gezin, R K., van Alk maar. Mej. M. T. Kaufman, D.E., van Amsterdam. L. Stoelinga, R.K., van Sneek. Wed. C. Schenk—Borst, N.H., van Schagen. Mej. A. Ploeger, NH., van Schagen. Wed. G. Hoogvoret— Kos, N.H., van Wieringerwaard. H. J. van Gijlswijk en gezin, R K., van Am sterdam. J. C. A. Lobach en echtgen., R K., van Castricum. J. Visser en ge zin, geen, van Alkmaar. D. A. Luiting en gezin, N.H., van Alkmaar. P. Hen driks, geen, van Alkmaar. M. Pringer, N.H., van Schoorl. G. E. W. Fokkema en echtgen., geen, van Amsterdam. Maj. C. G. de Waard, R.K., van Egmond- binnen. G. Jansonius en echtgen., geen, van Opsterland. Mej. H. Kapi tein, geen, van Schagen. Mej. P. Th. Kringen, R.K., van Alem c.a. K. Bree- bc.art en echtgen., N.H., van Barsinger- horn. H. van ddekinge en gezin, geen en N.H., van Alkmaar. Wed. E. K. Ho- gervorstSiebrands en gezin, geen, van Amsterdam. P. Vriesman en echtgen., N.H., van Zijpe (N.H.) J. C. Olie en echtgen., N.H., van Bergen (N.H.) H. J. Ruijgh en gezin, N H., van Alkmaar. Mej. C. A. KrenAs, N.H., van Alk maar. Mevr. C. C Schafraad—Holdorp en dochter. R.K., van Hengelo (0A. Englander en gezin, N.I., van Alkmaar. C. L. A. KHmmert en echtgen., N H., van Amsterdam. W. F. Hassels en echtgen., N.Hvan Vlagtwedde. Mej. H. J. M. Smit, N.H., van Amsterdam. 0. Schuijtemaker, N.H., van Alkmaar. J. Th. Vader, R.K.. van Alkmaar. Mej. W. Bergmayr, R.K., van Alkmaar Mej. J. M. Kuiper, N.H., van Amsterdam. P. Ploeger, N.H., van Amsterdam. Mej. C. J. de Boer, geen, van Haarlem. J. Stoffers en gezin, geen, van Oudorp. C. van Essen en gezin, Apost., van A.kmaar. Th. J. A. Arts en gezin, R.K., van Alkmaar. J. Westerhof en echt- genoote, geen, van Alkmaar. R. J. de Vries, N.H., van Alkmaar. P. Stuve- ling en gezin, N.H., van Zuidlaren. Mej. A. Visser naar Alkmaar. Mej. M. Bakker naar Bergen (N.H.) Movrr. P- E. C. Ruitenburg—van Eijk, naar Haarlem. Wed. A. Brommervan den R ink naar 's-Graverhage. K. Honig en gezin naar Alkmaar, N. Pepping en echtg. naar Alkmaar. S. Hoogland naar Beemster. Wed. H. P. Houbach Ruijs naar Amsterdam. J. G. S. Smit naar Castricum. M. Koreman naar Amsterdam. Mej. J. M. A. van Blerck naar Alkmaar. Mej. J. Prins naar Egmond aan Zee. Wed. M. E. Een- schoten—van 't Hof naar Baarn. Mej. N. C. Akkerman naar Epe. Mej. M. T. Kr.fmann naar Bergen (N.H.) P. Zent- veld en gezin naar Alkmaar. W. Zwik- ker en gezin naar Amsterdam Mej. E. M. Bckker naar Haarlem. Mej. A. M. C. Muhren naar Delft. Mej. A. W. Zegers naar Amsterdam. J. Boelen naar Haarlemmermeer. Mevr. A. BruinSlotemaker naar Amsterdam. Mej. G. A. de Lange naar Rotterdam. L. Hop en echtgen. naar Noor Ischar- woude. D. K. F. Heijt naar Zutphen, Mevr. F. TolRus naar St. Pancras. L. Schaak en gezin naar Hensbroek. Lordgrootzegelbewaarder Eden heeft gisteravond te Fulham voor het eerst sedert zijn ziekte in het openbaar een redevoering uitgespro ken. Hij zette daarbij uiteen, dat niet ontkend kon worden, dat de Europeesche moeilijkheden van het oogenölik buitengewoon groot wa ren, doch hij was er van overtuigd, dat deze moeilijkheden niet onover komelijk zijn. Wil men ze echter overwinnen, dan moet iedere natie zijn deel bijdragen. De rol van En geland behoort te zijn het voeren van een buitenlandsche politiek, die openhartig, krachtig en bovenal sterk in het steunen van den volken bond en van het collectieve vredes- systeem moet zijn. Voortgaande gaf spr. een overzicht van den Europeeschen toestand, waarin hij en Simon hun recente reizen hadden gemaakt De belangrijkste gebeurtenis in de interna tionale geschiedenis van de afgeloopen maanden is ongetwijfeld de overeenstem ming die te Londen bereikt is tusschen de Fransche en Engelsche regeeringen op 3 Febr. Er bestond zeker goede reden te ho pen, dat deze overeenstemming het aan al len duidelijk zou hebben gemaakt, dat nog aanwezige twijfels betreffende de werkelijke gelijkgerechtigdheid van Duitschland niet langer mochten worden gehandhaafd. Het communiqué van drie Februari verklaarde uitdrukkelijk, dat niets meer kon bijdragen tot het herstel van vertrouwen en van de vredesvooruitzichten onder de volkeren dan een algemeene regeling vrijelijk besproken tusschen Duitschland en de andere mogend heden. De reizen van spr. en van Simon wa ren ondernomen, om dit doel te vergemakke lijken. Het Londensche communiqué behan delde in hoofdzaak twee punten, n.1. de vei ligheid en de bewapeningen. Op geen van deze beide punten is het mogelijk gebleken te Berlijn belangrijke vorderingen te maken. Wat de veiligheid betreft had Duitschland een aanbod gedaan inzake een multilateraal nonagressiepact in Oost-Europa. Dat was welkom nieuws en het is van belang, dat al les in het werk gesteld wordt om een zoo constructief mogelijk gebruik te maken van dat aanbod. Engeland baseert zijn opvatting van Euro peesche veiligheid op den Volkenbond en on gelukkiglijk. Is Duitschland op het oogenblik niet be reid zijn lidmaatschap van die organisatie te hervatten. Het is vele malen duidelijk ge maakt, dat de openbare meening in Enge land een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond warm zou toejuichen. Wat de bewapeningen betreft, is het vol komen waar, dat de Duitsche regeering er den nadruk op gelegd heeft, dat zij een be wapeningsconventie wilde, maar de uitein delijke waarde van een zoodanige verklaring moet uiteraard afhankelijk zijn van de vraag of het land dat haar aflegt bereid is beper kingen te aanvaarden van zoodanigen aard, dat zij een redelijk vooruitzicht geven op al gemeene instemming. Als voorbeeld noemde spr. het volgende: tot dusverre is steeds aangenomen bij alle ontwapeningsbespre kingen, dat bij elke overeenkomst inzake de militaire sterkten er pariteit zou zijn tusschen de effectieven, gelegerd in Europa, van de drie groote, West-Europeesche mogendheden Frankrijk, Duitschland en Italië. Aldus was ook het voorstel, vastgelegd in het Britsche ontwerp-conventie, het z.g. plan-MacDonald, waarin het getal 200.000 voorgesteld werd voor deze drie landen, terwijl een veel groo tergetal,500.000, aan Rusland gegeven werd. Het is van belang er aan te herinneren, dat Duitschland zelf in het verleden herhaal delijk dit ontwerp heeft geprezen en be treurd heeft, dat men van de principes daar van was gaan afwijken. In feite is deze con ventie door de ontwapeningsconferentie aan genomen als een geheel, met inbegrip van Duitschland, als een basis voor iedere toe komstige conventie. Een jaar geleden, toen spr. bezoeken bracht aan Berlijn, Rome en Parijs werd dit principe van pariteit tusschen de drie Westersche vastelandsmogendheden nergens bestreden. Duitschland vroeg toen echter dit getal van 200.000 te brengen op 300.000 Wanneer de Duitsche regeering thans staande houdt 550.000 noodig te heb ben, moet het duidelijk zijn, dat bij zoo'n hoog cijfer pariteit tusschen de drie Wester sche vastelandsmogendheden op een gelijke basis van geoefendheid ronduit onbereik baar is. Spr. begreep, dat in de oogen van de Duitsche regeering dit getal gerechtvaar digd wordt door haar ongerustheid met be trekking tot Oost-Europa. Spr. ging derhal ve over tot een bespreking van den toestand aldaar. Wat Rusland betreft, spr. is nooit in een land geweest, dat duidelijker motieven had om volledig bezig te zijn in het binnenland gedurende nog vele jaren. Een waarnemer zou verwachten, dat Rusland voor eigen bestwil afkeerig zou zijn van alles wat de machinerie zou kunnen ontwrichten, die het. zoo ijverig aan het opbouwen is en geen grooter ontwrichting kan men zich voorstel len dan een oorlog..,jb' Om deze en andere redenen achtte spr. het moeilijk de vrees voor een militairen aanval door de Sovjet-Unie, welke naar het schijnt in Duitschland bestaat, te deelen. Bovendien kon spr. slechts begrijpen, dat indien eenige natie beducht zou zijn voor eigen veiligheid, het beste, wat deze natie kon doen, zou zijn haar plaats in te nemen in den Volkenbond en daarbij het voordeel van de collectieve veiligheid verwerven. Het Handvest van den Volkenbond en het verdrag van Locarno zijn belangrijke facto ren, welke in 1914 niet bestonden. De ver dragen van Locarno beteekenen de belang rijkste poging van opbouwend staatsmans- beleid in Europa sedert de stichting van den Volkenbond. Wederkeerigheid is een vitaal element in de overeenkomsten van Locarno. Voortgaande besprak Eden, wat onder de bestaande omstandigheden de Britsche poli tiek zou moeten zijn. Tegenover degenen die nog steeds een isoleering bepleiten, herinner de spr. er aan, dat de grootste verplichting van Groot-Brittannië gelegen is in zijn lid maatschap van den Volkenbond, waarvan de Dominions eveneens lid zijn. In het slot van zijn redevoering wees Eden op de beteekenis en de voordeelen van het svsteem der collectieve veiligheid. De eenige practische vorm van een zoodanig systeem achtte spr. den Volkenbond. Sedert Woensdagnacht stroomen honderd duizenden naar de Sint Johannes-Kathe- draal te Warschau, waar het stoffelijk over schot van maarschalk Pilsoedski op de baar ligt. In het midden van de kathedraal staat de kist op een hooge katafalk, de kist is ge maakt van het hout van eikeboomen, welke groeiden bij 't geliefde Wilna van Pilsoeds ki. Het hart van den maarschalk, dat thans nog op het slot Belvédère rust, zal naar Wilna worden overgebracht. De kist is van buiten voorzien van zilver beslag, het gelaat van den doode kan men zien door een glazen plaat in den deksel. Ook kan men nog net een eenvoudig kruis, het metalen borstschild van de officiers-uni- rom en het plaatje van de Moeder-Gods van Ostra-Brana zien, dat Pilsoedski zeer ver eerde. Dit plaatje heeft hij steeds met zich gedragen, in zijn prille jeugd, tijdens zijn schooljaren, tijdens zijn verbanning naar Siberië, tijdens zijn veldslagen als leider van het Legioen, tijdens den wereldoorlog en later, tot zijn dood toe. Verder is de kist gedekt met een groote vlag in de nationale kleuren met den Pool- schen Witte Adelaar. Hierop liggen het zwaard van den maarschalk en zijn veld- muts. Van de zoldering van de kathedraal hangen groote rood-witte vanen af, welke boven de katafalk een baldakijn vormen. Officieren en onderofficieren van de ver schillende wapens van het leger houden met getrokken sabel de eerewacht. Door het floers, dat voor den vensters is gehangen dringt slechts een gedempt licht in de kerk door. Duizenden en nogmaals duizenden trekken voorbij de kist en brengen den laatsten groet aan den dooden maarschalk; buiten wachten geduldig de tienduizenden, tot het hun beurt is langs de kist te schrijden. Het gemeentebestuur van Warschau heeft een oproep aan de bevolking uitgevaardigd om op den dag van de begrafenis slechts zwarte rouwvlaggen op de huizen te hij- schen. De Centrale bond der Poolsche indu strie heeft zijn leden voorgesteld, een mil- lioen zloty bijeen te brengen als eerste be drag voor den bouw van een monument voor Pilsoedski in de hoofdstad. De Finsche minister van buitenlandsche zaken Hackzell, is te Warschau aangekomen Hij zal de plechtigheden in verband met de bijzetting van Pilsoedski bijwonen. De officieuze Kurjer Polski schrijft, dat dit bezoek van zeer groot politiek belang is. Het is te hopen, aldus het blad, dat bij het eerste bezoek van den Finschen minister van buitenlandsche zaken aan Warschau een uitgebreidere basis voor een accoord zal kunnen worden gevonden dan tot dusver, aan de hand waarvan dan menig politiek probleem en menige gecompliceerd economi sche en cultureele situatie zal kunnen wor den opgehelderd. Te Londen is Dinsdag uitspraak gedaan in een proces wegens zoogenaamde verbreking van trouwbelofte, dat in Engeland groote belangstelling heeft wakker geroepen en dat is uitgeloopen op een echec voor het meisje, dat het proces aanhangig maakte. De 24- jarige filmactrice Angela Joyce, die in 1928 was uitverkoren als „Miss England", had in een cocktail bar lord Revelstoke, een rijken pair van 19 jaar, leeren kennen en deze was tot over zijn ooren verliefd geraakt op het schoone meisje. Aan de idylle was ten slotte weder een eind gekomen en de jonge lord trad in het huwelijk met een vrouw van stan ding, een dochter van baron Hesketh of Hes- keth. Miss Joyse verklaarde voor den recfner, dat lord Revelstoke haar positieve beloften had gedaan en dat zij haar eisch tot schade loosstelling had ingediend omdat zij de voor deelen, verbonden aan de maatschappelijke positie van een lady Revelstoke, had misge- loopen. De rechter nam het geval echter nog al koel op en verklaarde, dat er geen onbe hoorlijkheid schuilt in 't bezoek aan een cocktail bar, doch dat zoo'n bar niet de plaats is, waar de gewone man en de ge wone vrouw heengaat voor het ontmoeten van een toekomstige vrouw of toekomstige „Sinds heel lang was ik lijdende aan storingen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan de Kruschen Salts-kuur begonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil ik mijn bewonde ring uitspreken over de goede werking van Uw Kruschen Salts. Ik zal Kruschen Salts dan ook aan al mijn kennissen en familie aanraden." Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoerorganen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle ve' giftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle on zuiverheden, welke, indien ze zich kun nen ophoopen, den algeheelen gezond heidstoestand schaden. Begin morgen met de „kleine, dagelijksche dosis" Kiuschen en zet daarmee den eersten stap op den weg naar volmaakte gezond heid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij voorkomt. echtgenoot. Er was, zeide hij verder, geen twijfel aan. dat lord Revelstoke op miss Joyce érg verliefd was geweest, doch deze soort verliefdheden bekoelen meer. En verder kwam het zeer zelden voor, dat mannen de vrouwen trouwen, waar zij het eerst ver liefd op worden. Het proces maakte den indruk, dat miss Joyce het voornamelijk had aanhangig ge maakt wegens de sensatie en om haar carrière te begunstigen. De regeering van Siam heeft dezer dagen alle documenten gepubliceerd, die in verband staan met de abdicatie van den koning. Deze publicatie heeft den vorm gekregen van een boek van 456 pagina's. De uitgevers van dagbladen hebben aanwijzing gekregen geen uitreksels uit het boek te publiceeren. de do cumenten niet in serievorm te drukken, maar het geheel in één keer te publiceeren. Ook is hun medegedeeld, dat eventueele commen taar op het boek binnen 7 dagen moet zijn geschied. De uitgevers hebben nu de beslis sen, of zij het geheele boek in èèn keer wil len publiceeren, dan wel of zij het zullen ne- geeren. Daarbij is nog van belang, dat het boek door de regeering niet voor den pu- blieken verkoop beschikbaar is gesteld. Dezer dagen is een jong paar te Sydney in Australië, dat zijn huwelijk kerkelijk .be vestigd wenschte te zien, in groote verlegen heid gebracht door de vergeetachtigheid van den koster. Toen de bruidegom, zijn getuige en de predikant bij de kerk aankwamen, vonden zij de deuren gesloten. Even later arriveer de de bruid in een auto, doch, daar de toe gang tot de kerk nog niet was geforceerd, werd den chauffeur opdracht gegeven nog maar wat rond te rijden. Na een kwartier kwam de auto terug, doch nog steeds waren de pogingen om de deuren te openen, tever geefs geweest. Tenslotte stelde de predikant voor, de huwelijksinzegening in een andere kérk te doen plaats hebben. De bruid had toen reeds de juiste houding aangenomen en was flauw gevallen. Op dat oogenblik gingen de deu ren open en kwam de koster, zich van niets bewust, te voorschijn. Hij verklaarde, dat hij de inzegening geheel had vergeten en ook het kloppen op de deur niet had gehoord. De Pruisische minister-president Göring zou uit Berlijn naar War schau zijn vertrokken met een uit- noodiging van Hitier aan Laval om naar Berlijn te komen. Uit het Engelsch van PAUL TKBNT door ADA VAN ARK EL 34) Stella gaf nu niet langer toe aan haar verdriet. Haar trots was opnieuw gewond en ze ging naar haar kamer om zich te klee- den. Toen ze naar de zitkamer terug keerde, zat Furber met haar moeder te praten. Er was besloten, dat ze in het restaurant van het hotel zouden blijven dineeren en Stella was daar blij om. Het maal was voor haar een marteling en zij hunkerde naar het ein de. Eindelijk stonden ze op en op den terug weg slaagde ze er in te ontsnappen. Haastig deed ze hoed en mantel aan en liep naar het ziekenhuis, waar ze naar Valda vroeg. Daar gaven ze haar het adres van haar kamer en ze riep een voorbijrijdende taxi aan. Haar verdriet overweldigde haar en ze voelde dat ze een vriendin noodig had, die ze vertrouwen kon. Haar moeder was onmo gelijk en wie kende haar beter dan Valda? Vol oprechte genegenheid voor haar vriendin kwam ze de kamer binnen °m op den drempel ontsteld te blijven staan, bij het gezicht van den man, dien ze lief had in intiem gesprek met Valda. HOOFDSTUK XX. Guy was de eerste, die zich Van de alge meene verbazing herstelde en opspringende liep hij op Stella toe, zijn gezicht stralend van vreugde. „Ik ben zoo blij", riep hij, maar ineens bedacht hij zich en zijn armen vielen langs hem neer. Stella. dol van jaloezie, behield uiterlijk haar zelfbeheersching en antwoordde heel bedaard: „ik verwachtte niet je hier te vin den en nog wel zoo op je gemak, maar het is goed dat we elkaar zien. Ik was van plan je te schrijven; dat is nu niet noodig. „Dit is mijn eenige woonkamer, ik vrees dus dat ik jelui niet alleen kan laten", zei Valda nerveus. „Ik heb den heer Hallam niets te zeggen, dat jij niet hooren mag. Den laatsten keer dat we elkander ontmoetten, heb ik me als 'n dwaas aangesteld", zei Stella koel. „Je was de edelmoedigheid zelve", viel Guy in. „Maar nu heb ik tijd gehad om over de dingen na te denken", ging ze voort. „En ik ben tot dezelfde conclusie gekomen als jij zelf. Ik voel nu, dat we nooit samen ge lukkig zouden zijn geworden; ik kende je niet; ik had den man van mijn droomen lief, niet jou". „Stella", riep hij smeekend, want ieder woord van haar griefde hem diep. „Ik geloof, dat ik goed voor je ben ge weest; ik heb me tegen moeder verzet en zou door dik en dun met je zijn gegaan. Nu doet het me pijn te zien dat mijn liefde verspild W3S,,« „Ik'houd van je, dat weet je", zei Guy hef tig. Hij begreep haar niet, want hij dacht er geen oogenblik aan, dat ze jaloersch kon zijn op Valda. Dat laat me onverschillig. Ik geloof niet dat er nog iets te zeggen valt. Valda, ik ben hier gekomen om je goedendag te zeggen. We gaan morgen naar Weyport terug Mijnheer Hallam, wilt u ons alleen Ia ten? Neemt u het me niet kwalijk, maar „Ik begrijp het", zei Guy, maar verroerde zich niet. Kon hij Stella zoo achterlaten, met boos heid en minachting in het hart? En toch, wat kon hij zeggen? Hij kon zich alleen rechtvaardigen door de waarheid te zeggen en dat was onmogelijk. In ieder geval zou hij den admiraal nog eens gaan opzoeken en trachten permissie te krijgen Stella in zijn vertrouwen te nemen. „Mag ik je morgen komen opzoeken? vroeg hij verlangend. „Dat is onmogelijk. Goedendag", zei ze „ik zal komen. Goeden nacht, juffrouw Glyn". „Goeden nacht, Ouy", zei Valda en glim lachte tegen hem. Hallam stond in de deuropening en keek naar Stella, maar zij deed alsof ze het niet bemerkte en hij sloot de deur. Valda lachte luchtig en zonk terug in haar stoèl. „Wel amusant zulke tragische ontmoe tingen. Zet je hoed af en maak het je ge makkelijk", zei ze hartelijk. „Ik kan maar een paar minuten blijven. Moeder is met mijnheer Furber en weet niet dat ik ben uitgegaan. Je hebt hier aardige kamers". „Ja, dat gaat wel. Stella, ik geloof in op- reentheid tusschen vriendinnen. Is het uit met Guy?" „Absoluut". „Voor goed?" „Ja, ik wil hem nooit meer terug zien", riep Stella boos. „Daar ben ik blij om; dat maakt het voor mij gemakkelijker. Ik mag hem zelf nogal graag. Kijk niet zoo verwijtend, schat. Ik meen het geheel ernstig. Hij ziet er knap uit en is een prettig gezelschap. Ik sta ge heel alleen en zal me heel eenzaam voelen". „Ik geloof, dat je van Guy houdt", zei Stella impulsief. „Hij is beter dan de meeste mannen. Weet je zeker, dat je er niets om geeft? Ik wil r.iet op verboden terrein komen, Stella. Je hebt maar één woord te zeggen en ik zal zelfs geen vriendin meer van hem zijn". „Heb jij geen trots?" „Geen greintje". „Geen gevoel van eigenwaarde?" ging Stella voort, jaloersch de schoonheid van haar vriendin opmerkende. „Je bent niet eerlijk geweest Waarom zei je niet, dat je er wèl om geeft?" „Ik geef er niets om. Je kunt hem hebben voor mijn part. Ik gun je zoo'n man", riep Stella woedend. „Dank je", antwoordde Valda liefjes en Stella vroeg zich af hoe ze ooit dol op haar vriendin had kunnen zijn. „Ik denk dat ik je voorloopig wel niet meer zal zien", zei Stella en stond op. „Ga nog niet weg. Je bent boos op me, en daar heb je geen reden voor. Je hebt Guy Hallam nooit goed gekend, anders zou je niet met hem begonnen zijn. De liefde had je verblind en je zag hem niet zooals hij werkelijk is. Hij is nogal veranderlijk aan gelegd. Zelfs toen hij nog veronderstelde verliefd op jou te zijn, vond ik hem dik wijls wel, ik zie er niet leelijk uit", ein digde Valda met een lachje. „Is dat waar?" vroeg Stella ernstig. „Waarom zou ik er om liegen? Je kwam daarnet heel onverwacht binnen. Guy en ik waren net vreeselijk aan het flirten. Als je een paar minuten later was gekomen, zou hij me waarschijnlijk hebben gekust Ik ben tot de conclusie gekomen, dat hij wel wat vrij is. waar het knappe vrouwen betreft. Zoo zijn er veel in de wereld vooral on der de zeelui". „En ik vertrouwde hem zoo volkomen". „Zulke mannen boezemen juist meestal vertrouwen in, dat is hun geluk en ons onge luk. Maar als ik met Guy flirt doe ik het met open oogen. Stella, ik heb ronduit met je gesproken Ik weet, dat je er boos om bent, maar ik hoop dat je geen eind aan on ze vriendschap zult maken en dat alles om een man. Je hebt maar één woord te spreken en ik zal hem nooit meer terug zien". „Ik heb je al eens gezegd, ik geef er geen zier om", zei Stella boos. Haar trots belette haar een ander ant woord te geven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7