HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL JUooinciaal Tlieum KOEDIJK Een huldiging. NOORDSCHARWOUDE HEILOO WIERINGERWAARD OUDE NIEDORP BERGEN OUDKARSPEL £attds en Juitiêoim Zondag was het op Oostwijk in onze ge meente een gezellige drukte. Onze dorpsge- nooten P. Hart en echtgenoote vierden hun 25-jarig huwelijksfeest, waarvoor groote be langstelling was. Burgemeester Ninaber en een tweetal raadsleden brachten hun felicitaties en te elf uur werd door „De stem des volks", be staande uit zangers van Koedijk, Bergen en Schoorl, onder leiding van den heer Blaauw, een serenade gebracht, waarbij de heer B. den Das het woord voerde en een bloemenmand aanbood, waarvoor het echtpaar dank zegde. Des middags op de receptie kwamen afgevaar digden van een 12-tal vereenigingen hun ge- lukwensch aanbieden, vergezeld van een vier tal stoelen en twee crapauds. De heer M. Mul der opende met een felicitatie, waarna het woord was aan het hoofd der school, den heer Stuffers, die een oorkonde in lijst overhandig de en voorlezing deed van een op rijm samen gesteld overzicht van het werk van den heer Hart en echtgenoote in den loop van de vijf en twintig jaren in twaalf vereenigingen en het verdere werk in het openbare leven. Hierop volgden verschillende toespraken. De heer W. de Geus sprak namens „De laatste eer", mevr. ButterGrin voor de S. D. A. P.- Vrouwenclub, de heer A. Hoogland voor den Ned. Tuindersbond, de heer S. Kramer namens de Coöperatie Zuidscharwoude, de heer A. J. Schipper namens „Helpt Elkander", de heer C. Beets namens het Onderling ondersteunings fonds bij ziekte en ziekenhuisverpleging, de heer P. Mulder namens S. D. A. P. Landarbei ders en Ontwikkelingsclub, de heer A. Sloof, gemeente-secretaris namens gemeenteraad en gemeentepersoneel, de heer B. Molenaar na mens de zangvereeniging „Zanglust", de heer P. van Essenveld namens de Woningbouwver- eeniging. Alle toespraken getuigden van waar deering voor het echtpaar Hart en werden met applaus begroet. De heer Hart dankte namens zijn vrouw en kinderen diep onder den indruk vo..' de hulde hem gebracht. Bloemstukken werden aangeboden door den gemeenteraad en gemeentepersoneel. door „De stem des volks", „De laatste eer" en vele families en particu lieren, verder door het handelshuis Slot en Bonnet. Ruim honderd personen namen aan de recep tie deel. Het was een spontane huldiging. Tooneel wedstrijd Het ligt in de bedoeling van een door eenige leden van de vroegere tooneelver- eeniging „Het Kleine Tooneel" voor het sei zoen 1935/1936 een nationale tooneelwed- strijd te organiseeren. Hiervoor zullen vier van de beste vereenigingen worden uitge- noodigd. Concert „Excelsior". Zondagmiddag werd door ons harmonie gezelschap „Excelsior" zijn eerste matinee gegeven ohder leiding van den heer P. Pranger. Het programma bestond weer uit een keur van nummers. De opkomst van het pu bliek was niet groot, wat gezien het koude weer niet te verwonaeren was. Dit eerste concert werd gegeven in den muziektuin achter de O. L. school. De heer Vlekke over de N, S. B. Vrijdagavond hield de N. S. B. een verga dering in „De Rustende Jager", waar het nieu we Statenlid, de heer Vlekke, het woord voer de. Het bezoek, aanvankelijk niet groot, werd later beter, vooral toen de groep van „Ge meentebelang" de gelederen kwam versterken. Na een korte inleiding van den voorzitter kreeg de spreker het woord met zijn onder werp „Nederland op het keerpunt". Het is, aldus spreker, onder geheel bijzondere omstandigheden dat ik u zal toespreken. We staan op het keerpunt. Nederland begint zich te herzien. Er komt kentering, men heeft van het politieke gedaas genoeg. De geschiedschrijver zal 1935 als een bijzonder jaar boekstaven. De Statenverkiezing, waar niemand interesse voor had, stond dit jaar in het teeken van algemeene belangstelling. Waarom? De N. S. B. deed mep en dat verklaart alles. Spr. behandelde: Hoe was de toestand? Hoe is hij thans? Hoe zal hij worden? Honderd jaar geleden, bij het liberaalsche stelsel was het: „Zie dat je binnenkomt." Hoe is het nu? Een karretje op den zandweg reed en de voerman leit ter ruste. Doch, zeide spr., die rust is uit en de voerman heeft zijn tijd gehad. Het heer lijke rijk van de politieke partijen begint op zijn eind te loopen. Wij beginnen een woordje mee te spreken. 300.000 kiezers staan achter ons en we bezetten 46 zetels. Dat heeft men bègrepen. Dat teekent, aldus spr., het werk van de socialisten. De heer Alberda bergt al zijn leuzen op tot een beteren tijd, als die er tenminste nog komt. Hij is ineens voor orde ning, hij wil een leger zoolang het aan de grens van ons land niet pluis is. Die draai is schitte rend! De r.k. Staatspartij, die altijd in de S. D. A. P. een kind des duivels zag, is in eens heel an ders. Of de werkloosheid ongekende afmetin gen aanneemt, of de boeren en tuinders om maatregelen schreeuwen en of de middenstand het aflegt, laat de partijen koud. Als zij maar de macht behouden en zetelen op het gestoelte der eere. Alberda is in eens niet meer zoo af- keerig van een ministerszetel. Het kan ver- keeren. Of het land reddeloos naar den kelder gaat, is niet de eerste zorg. Wel of ze de goed betaalde betrekkingen en cumulaties behouden. Op het Paaschcongres van de S. D. A. P. sprak Alberda een rede uit, geheel passend in de lijn van de Staatspartij. Hij was er zélfs niet meer tegen om het „Neerlandsch Bloed te laten zingen! Er zal een compromis van rood-zwart komen. Senator de Bruin, de man van het r.k. Werkliedenverbond, heeft het 3 maanden geleden al voorspeld. En er is ook reden voor. Het ministerie Colijn heeft een bezuinigings plan in den maak. De bezuiniging van 77 milli- oen moet er wezen en het onderwijs zal een duchtige veer laten. Minister Marchant is juist op tijd ver dwenen. Er ontbrandt een strijd tusschen Colijn en de Kamer. En er zijn dan twee moge lijkheden. Colijn kan gaan en hij kan aan de Koniagin verzoeken de Kamer te ontbinden. Het eerste zal hij niet doen, want dan komt hij nooit meer terug. En als het laatste gebeurt, komt er een verkiezing. En dan doen wij mee. En dan wordt het niet beter. Men kent onze macht. Niemand en wij ook niet had zoon overweldigend succes verwacht. Wat wij zullen doen en hoe het zal worden? Wij zullen ordening scheppen. Ieder zal recht wedervaren. Wij zullen de werkloosheid in an dere banen leiden. Wij zullen meer doen, mits we de meerderheid in de Kamer krijgen. We zullen met de politieke partijen afrekenen en niet zuinig ook. We zullen dat trouwens nu reeds doen in de Staten. Laat dat de heeren gezegd zijn. We zullen er alles op zetten om onze ideeën naar voren te brengen en de poli tieke partijen die niets hebben gedaan, in hun pyama laten staan. Laat ieder strijden voor het verfoeilijke stelsel der politieke partijen. Wanneer we dat doen zal de N. S. B. zegevie ren. Dan zal voor Nederland een tijd aanbre ken van bloei. Dan zal ieder recht wedervaren. Dan zullen we ons scharen achter de troon van onze Koningin en zal er vrede zijn voor hen die het met ons land goed meenen. In de pauze werden eenige schriftelijke vra gen gesteld. Met een couplet van het Wilhelmus en een driewerf „Hou Zee" werd omstreeks half 12 de vergadering gesloten. 50-Jarig bestaan „Vrije Liefdadigheid". Zaterdagavond vierde Wieringer- waards oudste vereeniging „Vrije Liefdadig heid", haar 50-jarig bestaan. Als men weet wat die vereeniging in den loop der jaren tot stand heeft gebracht, hoe veel armen en zieken zij tot steun is geweest, dan kan men begrijpen, dat men die dag niet onopgemerkt wilde laten voorbijgaan. Verschillende plaatselijke vereenigingen hadden hun medewerking toegezegd en zoo was het volkomen begrijpelijk dat toen om pl.m. 9 uur de voorzitter, burgemeester Ha ringhuizen den avond opende, de zaal bijna geheel bezet was. Na allen hartelijk welkom geheeten te heb ben, wees spreker op 'het doel van de ver eeniging: n.1. hulp te verleenen, daar, waar het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk gebon den is aan de wet en alleen in strikt nood zakelijke gevallen mag ondersteunen, zich moet onthouden en ook, om iets te geven als het B. A. niet verder kan gaan. Menigmaal is door Vr. L. een gang naar armvoogden bespaard. De verstrekkingen in riatura bestaan in hoodzaak uit: melk, eieren en vleesch aan zieken en ouden van dagen en verstrekking van brandstoffen aan onvermogenden. Van anderen arbeid in den loop der jaren verricht noemen we alleen het volgende: In 1893 werd werk verschaft, de overstrooming en ook het verblijf van de Belgische vluchte lingen gaven bemoeienis. Dankbaar en met respect herdacht sprekei de velen die hun steun en medewerking aan de vereeniging hadden gegeven. Met applaus werd het voor stel begroet om den initiatiefnemer van de oprichting, den heer Boekei een telegram te zenden, waarin men hem dankte voor alles wat hij voor de vereeniging had gedaan. Spr, dankte tenslqtte ae medewerkende vereëriigingen en met den wensch dat Vr. L. haar mooi en nuttig werk nog lang zal mo gen voortzetten, opende hij den avond. Het plaatselijk fanfarecorps kwam aller eerst naar voren. De heer Chr. v. d- Volk Jr. als voorzitter wenschte „Vrije Liefdadig heid" geluk met dezen blijden dag, direct gevolgd door een „Lang zullen ze leven", van de muziek. Hierna werden de ouverture Mignonette en de Tirailleurs Marsch ten ge- hoore gebracht. Namens de zangvereeniging „Apoollo" aan wie nu de beurt was, feliciteerde ook de heer J. van Ham Vr. L waarna we een drie tal mooie zangnummertjes te hooren kregen. „Olympia" besloot de eerste helft voor de pauze met dames-knotsoefeningen. Het tweede gedeelte van den avond werd ingezet door den heer Sieswerda, die met de projectielantaarn een groot aantal portretten vertoonde van personen die zich in den loop der jaren voor de vereeniging verdienstelijk hebben gemaakt. Hierna volgde weer zang, gymnastiek en tot slot een drietal muzieknummers van „Ons Genoegen". In zijn slotwoord kon de voor zitter dan ook constateeren dat de avond uitmuntend geslaagd was. Hij dankte allen die daaraan medegewerkt hadden en sprak de hoop uit, dat het voor de vereeniging niet alleen een financieel, maar ook een moreel succes geweest was. Tot laat in den nacht bleven de talrijke aanwezigen nog bijeen. Er werd gedanst, er waien attracties, sjoelbak, prijsschieten, een verloting enz. Voorwaar een uitstekend ge slaagde avond Zwemvereeniging „Het Skarpet". Vrijdagavond werd ten lokale van den heer Feijs een ledenvergadering gehouden van de zwemvereeniging „Het Skarpet" te Oude Niedorp. De voorzitter, de heer F Leek, zeide, dat de voorgestelde vergrooting van het zwem bad geen doorgang heeft gevonden, omdat Ged. Staten dit plan niet hebben goedge keurd. Het plan is hiermede echter geenszins van de baan. Een en ander moet nog nader worden besproken. Misschien dat dit jaar de plannen kunnen worden uitgevoerd. Wat be treft de attracties, deelde de voorzitter mede, dat meer banden zullen worden aangeschaft, een rekstok zal worden aangebracht enz. Uit het jaarverslag, uitgebracftt door de secretaresse, mej. Mallet, bleek, dat het ledental in den loöp van het jaar flink is ge groeid. De ontvangsten van de vereeniging be droegen totaal 409. De uitgaven bedroegen f 505.36, zoodat het nadeelig saldo bedraagt ƒ96.36. De voorzitter lichtte toé, dat het opgeno men bedrag ad 300 niet toereikend is ge weest voor de inrichting van het zwembad. Een brug moest worden gemaakt, een kleed- gema het baggeren heeft meer gekost, dan was ge- hokje moest extra worden gemaakt, en ook gekost, nog geleend, hetwelk is geschied Dit geld werd buiten de vergadering om geleend. Het be stuur meende deze leeninc gerust te kunnen raamd Hierdoor moest nog 100 worden sluiten, omdat het ledental is gestegen, zoo dat de rente en aflossing ruimschoots met de contributies konderj worden betaald. Het aftredend bestuurslid, de heer Bier steker, werd herkozen. De voorzitter zeide, dat de opening dezen zomer zonder feest zal geschieden. Aan het eind van de maand Juni zal waarschijnlijk een zwemfeest worden georganiseerd. Badmeester Immers hield hierna een in teressante causerie over het zwemmen in het algemeen. Het is spr. opgevallen, dat in de laatste jaren zooveel zwembaden, hetzij klein of groot, zijn geopend. Dit is een ver- huegend feit. Het is echter een vreemd ver schijnsel, dat in een1 zoo waterrijk land als Nederland, 80 van de bevolking niet kan kwemmen. Dat er echter in de laatste jaren verbetering is te bespeuren, blijkt wel hieruit, dat de heer Immers in het eerste jaar, dat hij als badmeester in Schagen werkte, 50 per sonen heeft leeren zwemmen en het tweede jaar 60 personen en in Nieuwe Niedorp in het eerste jaar 80 personen. Spr. heeft voor het lesgeven een toestel uit gevonden, waarmede 3 personen tegelijk kun nen leeren zwemmen. Hierdoor is het moge lijk, dat aan 12 personen per uur les kan worden gegeven. In circa 8 lessen kan men leeren1 zwemmen, en wel voor een zeer laag tarief. Het lesgeld bedraagt voor personen boven zestien jaar 1.50 en voor personen beneden 16 jaar 1. Dat het noodzakelijk is, dat men leert zwemmen, blijkt wel hieruit, dat in 1929 644 personen in Nederland verdronken, doordat zij niet konden zwemmen. In 1930 bedroeg dit aantal 625; in 1931 604; in 1932 504 en in 1933 602. Voorts pleitte spr voor verplicht onderwijs op de scholen Tevens is zwemmen een gezonde sport. De voorzitter bracht spr. dank voor zijn rede. Het zal voor deze vereeniging echter niet mogelijk zijn, dat de heer Immers op kosten van de kas van de vereeniging zal komen les geven. De deelnemers zullen deze kosten zelf moeten betalen. Vervolgens werden nog verschillende vragen aan den heer Immers gesteld, die naar genoegen werden beant woord. De voorzitter zeide, dat het bestuur dezer vereeniging werd uitgenoodigd om een ver gadering van de afd. Schagen te komen bij wonen, waar iemand van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond sprak. Het geheele bestuur, met uitzondering van mej. Mallet, die was verhinderd, is hierbij tegenwoordig geweest. Hiervan werd een verslagje opgemaakt, hetwelk door mej. Mal let werd voorgelezen. Het gevolg was, dat het bestuur besloot aan de vergadering voor te stellen om tot dezen bond toe te treden Deze toetreding geschiedt uit sportief oog punt. De kosten zullen voor het eerste jaar pl.m. 4.50 bedragen. Tevens heeft de toe treding nog verschillende voordeden. Met algemeene stemmen werd tot toetre ding besloten. De voorzitter zeide, dat het vorig jaar mevr. Wit zich belangeloos heeft beschikbaar gesteld voor het houden van controle op het zwemmen en het schoonhouden van de kleecl- hokjes, zonder hiervoor eenige vergoeding te ontvangen. Mevr. Wit vroeg thans hiervoor een vergoeding van 25 per jaar. Spr. vond dit billijk. Wanneer de vergoeding wordt ver leend, zal mevr. Wit echter verplicht zijn om gedurende een uur (na schooltijd) controle op de zwemmers te houden en zal zij de kleedhokjes moeten schoonhouden. Met al gemeene stemmen werd deze uitgave goedge vonden. De heer Liefhebber merkte op, dat bij de duikplank veel modder ligt. De voorzitter zeide, dat deze thans is uit gebaggerd. De heer de Wit zeide, dat het niet ge- wenscht is, dat er eenden in het zwembad komen. y De voorzitter betwijfelde of hieraan veel zal kunnen worden veranderd, doch zal hier over met den eigenaar van de eenden in over leg treden. Mevr. Buddendorf vroeg of er geen betere regeling kan worden getroffen met het uit- kleeden, wanneer het bijzonder druk is, bijv dat de jongens zich achter de rietmat uit- kleeden. De voorzitter zegde toe dit te onderzoeken. Hierna sluiting. Men schrijft ons: Esperanto. "IVII OVUi 1JJI De afdeeling Bergen van de Nederland- sche Esperantisten Vereeniging „L.E.E.N.'' had het genoegen wederom een buitenlandsch geestverwante in haar midden te hebben en wel de bekende Tsjecho-Slowaaksche Espc- ranto-leerares Margarete Saxl. Vrijdag avond hield deze in het Dr. DekkersHuis een lezing met lichtbeelden over Denemarken, waar zij reeds meerdere jaren met groot suc ces cursussen heeft geleid. Meer dan 50 esperantisten uit Bergen en omgeving luisterden met aandacht naar deze boeiende spreekster, die ons in gedachten rondleidde door de voornaamste plaatsen van Denemarken. Daarbij gaf ze intefesante beschouwingen over aard en leven der Deen- sche bevolking. Een paar gramofoonplaten maakten ons bekend met de eenigszins ern stige Deensche muziek. Ook op dit terrein was de spreekster geen onbekende, want zelf speelde zij op de niano verschillende volks melodieën en het kan gezegd worden, met talent. Het applaus bewees, hoe zeer men het aangebodene had gewaardeerd! De Berger Esperantoclub, die hiermede haar wintercampagne heeft besloten, kan met voldoening op dezen slotavond terug zien1. Vergadering Comm. partij Holland. Door de C. P. H., afd. Öudkarspel, werd Zaterdagavond in het lokaal van Jan sen een vergadering gehouden. Spreker was de heer D. Wijnkoop, lid der Tweede Kamer. Het onderwerp was: Waar om communisme? De avond werd afgewis seld met declamatie van Martien Beversluis, die gedichten uit zijn nieuwste werken voor droeg. De zaal was goed bezet. Spreker constateerde dat dit 't belangrijk ste jaar is, sinds 1914. Wij staan weer aan het mogelijk begin van een nieuwen oorlog. In 1914 hadden wij geen ervaring in de cri sis die zou volgen. Deze ervaring hebben wij nu wel. De wereldoorlog was een bewijs dat het met het kapitalisme, zooals het vroe ger gegaan was, niet kon doorgaan. De krachten van het kapitalisme botsten op el kaar. Dat de oorlog na afloop welvaart zou brengen, is niet uitgekomen. De leugens hier omtrent, ook door de leiders der sociaal democraten verspreid, om mee te gaan met de bourgeoisie, de verklaring dat er dan betere tijden zouden komen, zijn wel anders uitgekomen. De bolsjewieken hebben hierte gen gewaarschuwd. Het kapitalisme kan de werkende massa's niet aan een bestaan hel pen, al leek het er direct na den oorlog op, dat het kapitalisme een bloeiperiode tege moet ging. De wereldoorlog heeft nog iets getoond. En dat is dat men geen oorlog meer kan voeren op groote schaal, zonder dat er een revolutie op volgt. De revolutionnairen in Rusland hebben stand gehouden aldus spr. en vieren nu de geweldigste triumfen die ooit op de wereld zijn behaald. De situatie is op 't oogenblik zoo, ook voor dit land, dat we de consequentie hebben te trekken, óf te helpen aan den opbouw, óf dat we de gruwelijkste ellende zullen meemaken die we ooit gekend hebben. Minister Colijn heeft duidelijk gezegd dat er geen oogenblik sprake van is, dat er in de naaste jaren eenige verbetering kan komen. Daarom moeten wij aanpassingspolitiek vol gen. Niet natuurlijk de groot-grondbezitters, renteniers, enz. Petroleum, margarine enz. werpen groote winsten af. In de fascistische landen is dit nog erger. Ook hier gaat het de kapitalisten wel naar den zin. De ellende wordt gerantsoeneerd over de arbeiders. Is er geen geld in Nederland om te helpen? Vroeger was er in Nederland 16 miljard gulden. Nu is er maar 12 miljard volgens de statistieken. Dit geld is in handen van een kleine groep. Als de arbeiders steun zouden krijgen, dan zou dit aan de boeren 200 millioen per jaar kosten. Laten wij aannemen dat ook de arbeiders 2 a 300 millioen zouden krijgen, wat beteekent dit dan nog. Voor een leening aan Frankrijk was men direct bereid, maar daar komt natuurlijk winst van. Hoe moeten de heeren kapitalisten nu uit de crisis komen. Ze denken: zou een oorlog ons niet kunnen helpen? Oorlogsvoorbereiding geeft reeds veel werk. Aan den eenen kant teveel men- schen. aan den anderen kant te veel produc ten. Een nieuwe oorlog vernietigt tientallen millioenen menschen. De producten krijgen meer waarde, want zoolang ze leven moeten soldaten gevoed worden. Wat ook de maat regelen zijn die tegen den oorlog genomen worden, wij moeten goed begrijpen, dat de kapitalisten daartoe gedwongen worden, en er zoo gauw mogelijk aan trachten te ontko men. Domela Nieuwe nhuis had een andere meening dan wij, maar tijdens den wereld oorlog heeft hij het eenheidsfront gehand haafd tot het einde toe. Domela Nieuwen- huis was van den beginne af een strijder tegen den oorlog. Daarom was hij zoo te leurgesteld dat in 1914 de massa uit zijn hand viel. Als de oorlog komt, dan geeft niets; wil je daadwerkelijk optreden wacht dan niet af maar treedt direct op. Op het oogenblik zijn wij bezig om te beletten dat de oorlog werkelijk zal komen. De crisis is verschrikkelijk, maar anders zoü ik zeggen, het is een vreugde om te leven. Wat hebben wij al niet beleefd. Wij hebben, door het verraad der soc.-demden oorlog den kop niet kunnen indrukken. Ook tot hier was de revolutie doorgedrongen. De wapenstilstand is gekomen omdat men bang was voor de wapens van eigen manschappen. De revolutie in mdiden-Europa is door ver schillende oorzaken mislukt. Rusland is echter niet meer weg te vagen. Spreker somde op wat daar tot stand is ge komen. De partij in Rusland is in verhou ding van de bevolking k'ein, maar zij hebben iets grootsch opgebouwd. Op alle mogelijke manieren trachtte men de Sovjet er onder te krijgen. Maar nu is de situatie in Europa veranderd. Nu is men in Frankrijk bang dat Hitier niet tegen de Sovjet maar tegen Frankrijk zal optrekken. Nu wil Frankrijk den vrede en zoekt toenadering met Moskou. Men moet verheugd zijn dat Rusland nu het aangewezen land is om den vrede te hand haven. Dit in onze triomf. De wereldsituatie was veranderd en daan om ging Rusland naar den Volkenbond. De weg naar het organiseeren van den vrede, als het kan, is gemaakt. Wij probeeren niet den vrede te houden door pasifistische leuzen, maar door de kracht van het geweld. Door het beletten van den oorlog, beletten wij niet dat er revo lutie komt. Spr. eindigde zijn rede met een opwekking tot vormen van een eenheids front. Hierna declameerde de heer Beversluis uit eigen werk. Tusschen de gedichten door oefende hij een scherpe critiek uit op de Vara. Beversluis is een dichter die de men schen weet te grijpen en vast te houden Wij zouden bijna zeggen dat hij met zijn gedich ten meer weet te bereiken dan een knap rede naar. HEILOO (April). Geboren: Elisabeth Henrica Maria, d. v. Jacobus Kroone en Johanna Wilhelmina Peters. Catharina Maria, d. v. Adrianus Zoon en Aagje Schouten. Cornelis Petrus, z. v. Cornelis de Waard en Elisabeth Bier steker. Catharina Cornelia, d. v. Adrianus Pankras en Margaretha Catharina de Moei, Hermanus Cornelis, z. v. Petrus Johan- nes Schouten en Adriana Helena Meiland. Maria, d. v. Theodorus Molenaar en Ja- coba Brakenhoff. Ondertrouwd: Jacob Tol, wonende te St. Pancras, en Feitje Rus. Dingenis Karei Friso Heijt en Cornelia Elisabeth Bak ker. Rens Slik te Barsingerhorn en Trijnr tje Muijs. Peter Johan Rozing en Elisa beth Hendrica Sevenhuijsen te Alkmaar. Cornelis Klaver te Egmondbinnen en Hille- gonda Cornelia IJpelaan. Theodorus Swart en Anthonia Josephia Hendrika Kops. Johannes Petrus Zoon en Wilhelmina Swart. Simon Wartenhorst en Antje de Groot. Johannes Duinmeijer te Bever wijk en Margaretha Maria de Goede. Getrouwd: Dingenis Karei Friso Heijt en Cornelia Elisabeth Bakker. Jacob Tol en Feitje Rus. Rens Slik en Trijntje Muijs. Overleden: Jakob Bakker, 76 jaar. Grietje Rezelman, wed. v. Evert Huijnink. Petrus Sijm, 47 jaar. Dirk Albertus Lui- ting, 68 jaar. Otto Bolweg, 62 jaar. Jannetje Burgersdijk, echtgen. v. Hendrikus Johannes Kruijskamp, 59 jaar. Klaas Wognum, 61 jaar. KENNEMERLAND. Hoewel het koele weer nog al rem mend werkt op de groote aanvoer, viel over de prijzen niet te roemen. Het is maar gelukkig, dat de massa-producten in de fabrieken een afnemer vinden, an ders was het nog erger misgeloopen. Er is 6poedig voor het binnenland te veel en de kleine marktkoopman en de onge regelde kooper hadden weinig trek. De stiaathande- is voor hen lamgeslagen, daar de verminderde koopkracht en de werkloosheid remmend werken. Spina zie, grootendeels voor de fabrieken, had geen hooge noteering, de prijzen bewo gen zich tusschen de 0.25 en 0.35 per kist. Sla, nog al ruim aangevoerd, was, voor zoover le soort, duur. De noteering liep zeer sterk uiteen, n.1. 0.40 tot 1.25 per kist. Postelein, die in het be gin der week een slechte markt mee maakte, herstelde eenigszins in prijs en wel gemiddeld 0.300.40 per kist. Bloemkool, nog al in beduidende kwan- tums aangevoerd, bleef op de prijs, le soort gold 1014, 2e soort 68. per 100 stuks. Bospeen, die veel mooier in kwaliteit was dan de voorgaande week, maakte nog al een goede markt. 10—14 per 100 bos is een begeerens- waardige prijs. Rabarber was haast niet te verkoopen, tenzij voor een zeer lage prijs, n.1. 12.50 per 100 bos. Èvenzoo verging het radijs en raap stelen, die slechts 12 per 100 op brachten. Andijvie ging nogal, voor le soort was er goede vraag; de prijzen 0.400.65 per kist. Komkommers wa ren niet erg in trek, doch de prijs viel niet bepaald tegen, n.1. 811 per 100 stuks. Asperges, die door het gure weer slecht „loopen" werden in kleine kwan- tums aangevoerd. De prijzen vielen niet mee, n.1. 28—36 voor dik-wit en 18 tot 25 voor dik-blauw. Aardbeien, die stevig en mooi zijn, houden best prijs en het is een meeval ler, dat het weer zoo koel blijft. De prij zen waren 0.150.25 per doosje. De kleine kwantums peulvruchten en boo- nen (welke nog in geld omgezet, geen gewicht in de schaal leggen) waren peperduur. De overige aanvoer onver anderde prijzen. .77. Nu gebeurde iets heel geks, „Het zeemonster?" brulde de agent en meteen viel hij van schrik onderstboven. „Ik ga assistentie halen", en meteen holde hij hard weg. 278. „Dat is ook al een manier om weg te komen", zei Drein Drentel. „Weet je wat", en hij raapte de politiepet op die nog op den grond lag, „ik zet die pet op, misschien is het zee monster dan wel bang voor me. De pet paste precies.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7