SBuitenioMd jBiMMattattd ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 21 MEI 1935 VIERJARENPLAN DER HONGAARSCHE REGEERING. Groolsch programma opgemaakt. VON MACKENSEN HERSTELD. De generaal ontvangt bezoek. BEGRAFENIS KOLONEL LAWRENCE. Onfortuinlijke reis van zijn moeder. DE REDE VAN HITLER. Conclusies uit een persver klaring van Rosenberg. De Duitsche bladen. De N.R.Crt.-correspondent te Berlijn tele foneerde gisteravond: JEANNE D'ARC HERDACHT. Nationale plechtigheid te Parijs. Alleen in Lyon werd een lid van de Jeunes- DEFILE LANGS DE BAAR VAN PILSOEDSKI. Enorme belangstelling. HET GESCHIL ITALIË—ABESSINIE. Een nieuw verzoek van Abes- sinië aan den Volkenbonds raad. ERNSTIGE BOTSING OP EEN OVERWEG. Lading vloeibaar gas ontploft. STAATSLIEDEN ONTMOETEN ELKAAR. Hitier verzoeningsgezind? Laval en Göring tesamen, P. T. T.-PERSONEEL VERGADERT. Driedaagsche congres te Amsterdam. Het nieuwe wetsontwerp. SAMENSCHOLINGEN TE AMSTERDAM. Rumoer rond een N.S.B.-kringhuis. JONGETJE DOOR AUTO GEGREPEN. Aan bekomen verwondingen bezweken. OPVOLGER HARM SMEENGE. De heer H. D. Louwes als opvolger van mr. H. Smeenge in de Eerste Kamer benoemd ver klaard. STAKING IN GRONINGSCHE STEENFABRIEKEN. Thans uitgebroken. VERDRONKEN. MISLUKTE POGING TOT ONTVLUCHTING. Collega grijpt hem. HET GEVAL VAN MENSCHENROOF. Een telegram van mr. Boon aan den minister van buitenlandsche zaken. Glimlachje Van bevoegde zijde wordt medegedeeld <fat de Hongaarsche regeering een werkpro! gram voor vier jaren hetft uitgewerkt. Overeenkomstig dit program zullen eenige constitutioneele, handelspolitieke, industrieele cultureele, landbouw-, sociale en administra tieve kwesties gedeeltelijk langs wetgevenden weg", gedeeltelijk door middel van verorde ningen worden geregeld. 'Er is reeds een aanvang gemaakt met de ten uitvoerlegging van dit program met de wet aangaande de administratie van het on derwijs en door de indiening van een wets voorstel tot instelling van een ministerie voor de industrie De Duitsche generaal-veldmaarschalk von Mackensen die weer geheel hersteld is van de Zondag ontstane lichte maagaandoening, heeft gistermiddag de voormalige legerchefs en generaals van het Mackensen-leger, die tijdens den wereldoorlog onder zijn com mando hebben gediend, te Boedapest ontvan gen. In aansluiting daarop ontving hij de ridders van de Maria-Theresia-orde. Morgen zal von Mackensen weer vertrekken. Kolonel Lawrence zal vandaag op het dorpskerkhof van Moraton, waar hij de laatste maanden voor zijn dood heeft geleefd, worden ter aardebesield. De EngelsChe ko ning heeft den broeder van den overledene een condoleantiete'.egram gezonden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de in China wonende moeder van Lawrence, op weg naar Engeland, bijna het slachtoffer is geworden van Chineescne piraten. De rivier boot, waarmede de ernstig zieke Mrs. Law rence reisde, werd door roovers overvallen en geplunderd. Den passagiers werd evenwel geen leed berokkend. Alfred Rosenberg, de gevolmachtigde van Adolf Hitier als rijksleider voor de opvoe ding van het volk ten opzichte van de we reldbeschouwing, alsmede chef van het bu reau voor buitenlandsche politiek van de N.S.D.A.P., heeft heden in een redevoering tot de buitenlandsche pers verklaard, dat hij zich heden niet op het gebied van de bui tenlandsche politiek kon begeven, omdat hij niet wilde vooruitloopen op hetgeen Hitier morgen voor den Rijksdag zal verkondigen. Aan het einde van zijn redevoering be toogde Rosenberg echter als peroratie, dat het buitenland, indien het op andere gron den niet nog wil gelooven, dat Duitschland eerlijk den vrede wil, zulks ten minste moet gelooven op dezen grond, dat het Rijk bin nen zijn eigen grenzen nog zooveel vraag- stuken moet oplossen en daarvoor nog een zoo groote tijdruimte behoeft, dat het daar om alleen reeds in zijn eigen levensbelang den vrede noodig heeft, welke het trouwens bovendien op alle andere gronden wil. Dit bevestigt nogmaals, dat de grondtoon van Hitler's redevoering vredelievend zal we zen. De bladen gaan voort in artikelen, waar van men moeilijk kan uitmaken in hoeverre zij op inlichtingen berusten,' de Fransche en de Engelsche politiek te analyseeren. Hoe komt het, zoo vragen zij zich af, dat Frank rijk eenerzijds militaire bondgenootschappen sluit en toch geldt als ondersteuner van de Britsche collectieve gedachte Hoe komt het, dat de verwerping van de begrippen pro- Duitsch en anti-Duitsch door Eden ten slotte toch een anti-Duitsche strekking heeft? Het antwoord daarop is: door de vrees voor Duitschland. Zoo ligt in dit betoog der bladen, waarvan wij hier alleen de quintes- sens hebben weergegeven, mede een aanwij zing, dat Hitier morgen zal beproeven die vrees voor en het wantrouwen tegen Duitsch land te verstrooien. Zondag, is in geheel Frankrijk het traditioneele feest ter eere van Jeanne d'Arc gevierd. Eigenlijk was het een week te laat. De gemeente raadsverkiezingen, die verleden Zondag werden gehouden, zijn daarvan de oorzaak. Te Parijs vond de officieele herdenking bij het standbeeld van Jeanne d'Arc in de Rue de Rivoli, nabij de Tuilerieën, plaats. De regeering liet er, ter herinnering aan den 506den verjaardag van haar overwinning op de Engelschen te Orleans, een krans neer leggen, waarna troepen voorbij het monu ment defileerden. Daarna volgde het defile van de verschillende nationale vereenigingen langs het standbeeld-, dat bijna verdween on der de kransen en bloemen, die er als hulde betoon werden neergelegd. Meer dan hom derdduizend personen namen aan het defile deel, dat door een ontzaggelijke menigte werd gadegeslagen. De uiterst-linksche organisaties herdachten Zondag aan de „Mur des Fédérés" op het kerkhof Père Lachaise de laatste „Commu- nards", die in 1871 werden gefusilleerd. Voor het eerst sedert de scheiding van socialisten en communisten in 1920 waren de linksche groepen weer vereenigd. Volgens ae laatste berichten zijn nergens in het land scherpe botsingen voorgevallen tusschen de deelnemers aan de Jeanne d'Arc- feesten en die aan de linksche betoogingen ses Patriotes door politieke tegenstanders neergeslagen. De kameraden van den ge wonde trokken toen in protest-optochten door de straten. Zij trachtten eenige malen de politie-afzettingen te verbreken, waarbij rake klappen vielen. Een agent, twee demonstran ten en een voorbijganger werden gewond. In de crypt van de kathedraal te Krakau hebben gisteren tienduizenden gedéfileerd langs de lijkkist van maarschalk Pilsoedski. Het gemeentebestuur van Krakau heeft den bewoners der plaats verzocht zelf pas over eenige dagen de crypt te bezoeken, ten einde eerst de menschen van buiten daartoe in de gelegenheid te stellen. Naar eenige Poolsche bladen melden, heeft een Russische grenswacht nabij Korzec den Poolschen grenscommandant verzocht te mo gen deelnemen aan den rouwdienst voor maarschalk Pilsoedski in de kerk te Korzec. Met toestemming van de Poolsche autori teiten hebben toen 400 Russische cavaleristen de plechtigheid in het Poolsche grensplaatsje bijgewoond. Reuter meldt uit Rome, dat Italië den Franschen en den Amerikaanschen jurist, die Abessinië heeft aangewezen om dit land te vertegenwoordigen in de Italiaansch-Abes- sijnsche verzoeningscommissie ingesteld uit hoofde van het verdrag van 1928 zal wra ken. Bij het Volkenbondssecretariaat is gister middag een lang telegram binnengekomen van de Negus van Abessini, waarin het standpunt van de Abessijnsche regeering ten aanzien van het geschil met Italië wordt uit eengezet. De keizer verzoekt den Raad zich te willen inlaten met het geschil en het te be handelen in het licht van artikel 15 van het Volkenbondsverdrag (handelende over ge schillen, welke niet geregeld zijn bij arbitra ge, doch onderworpen zijn aan den raad of aan de assembleé). In den nacht van Zondag op Maandag is op het traject ParijsMarseille een vracht auto door een trein aangereden, doordat de overwegwachter vergeten had de boomen te sluiten. De lading van de vrachtauto, be staande uit 350 flesschen bloeibaar gas, ont plofte, zoodat de locomotief van den trein spoedig geheel in vlammen was gehuld. De machinist, de stoker en de chauffeur van de vrachtauto verbrandden. Een conducteur en twee inzittenden van de auto kregen zware verwondingen. Maarschalk Pétain is van Warschau komend te Weenen uitgestapt, waar hij bondskanselier Schuschnigg een bezoek heeft gebracht en later een aan den Roe- meen6chen minister Titulescu, die weer op doorreis was naar Genève. Titulescu heeft van Kanya, den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, weer bezocht en deze is via Praag naar Genève gegaan, waar hij on derweg Benesj heeft afgehaald. Te Wee nen verluidde in welingelichte kringen, dat behalve het Donaupact en den al- gemeenen politieken toestand de moge lijkheid van het herstel der monarchie in Oostenrijk door den kanselier met den Franschen maarschalk besproken is Te Sezimova Oesti nabij Tabor heb ben Berger Waldenegg, de Oostenrijk- sche minister van buitenlandsche zaken en Benesj een onderhoud gehad over een aantal vraagstukken, beide landen be treffend. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de besprekingen in oprechte vriendschap zijn gevoerd. Beide wen- schen zij de politieke en economische rust in Midden-Europa te handhaven. De Parijsche bladen houden zich bezig met de bespreking tusschen Laval en Göring en met de rede, die Hitier van avond in den Rijksdag zal houden. Door zijn ontmoeting met Leval, meent de Petit Parisien, beoogde Göring zonder twijfel een nieuwe poging om een scheiding teweeg te brengen tus schen de mogendheden, welke den vrede willen. Maar wij kennen Laval te goed om ook maar een oogenblik te ge looven, dat hij zich tot iets dergelijks zou leenen. Ook is er reden om te ge looven, dat Göring het terrein heeft wil len verkennen, teneinde aan Hitler de moeilijke taak te verlichten om zijn standpunt te bepalen nopens de bran dende problemben van den dag in zijn Rijksdagrede. Uit deze rede zal b' ijken of de kanselier nu werkelijk bereid is met Frankrijk samen te werken tot be vestiging van den vrede, of wel, dat hij rekenende op oneenigheden, zal voort gaan met manoeuvreeren teneinde zich de handen vrij te houden en iedere ver plichting vermijden in afwachting van betere omstandigheden. Men verzekert schrijft de Matin, dat Hitler's rede verzoeningsgezind zal zijn en nieuwe onderhandelingen zal toela ten. Alles goed en wel, maar ieder con tact zal noodzakelijkerwijze moeten uit- loopen op de kwestie van een beperking van de bewapeningen. Al verklaren zij zich bereid dit vraagstuk te bestudee- ren, zullen Hitier en Göring een inter nationale controle toelaten? En indien niet, welke waarborg zullen zij dan bieden, dat zij een nieuwe overeenkomst niet zullen schenden, gelijk zij het ver drag van Versailles hebben verloochend. Oeuvre verklaart: Men heeft het ge voel, dat Duitschland slechts tijd wil winnen door bepaalde internationale toestanden te vertroebelen en zij zegt geen verwachtingen te willen koesteren op een eventueel contract tusschen Pa rijs en Berlijn. Heden en de twee volgende dagen wordt te Amsterdam een congres gehouden van den „Centralen Bond van Nederlandsch Post- en Telegraaf- en Telefoonpersoneel" (C.B.P.T.T.) De voorzitter opende hedenmorgen het congres met een rede, waarin hij wees op de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin wij thans leven. Door de internationale moeilijk heden wordt de bestaande crisis zeer aan zienlijk verscherpt en mede daardoor kan het jaarlijksch contingent, dat door de bevol kingstoename op de arbeidsmarkt verschijnt, niet volledig opgenomen worden, zoodat het aantal werkloozen stijgt. Het blijft voor dit kabinet zoowel als voor elke andere regeering het probleem ons voortbrengingsapparaat zoodanig te wijzi- fen, dat wij minder afhankelijk worden van et buitenland en daarnaast in staat gera ken, evenwicht te brengen tusschen hetgeen wij noodig hebben en zelf produceeren, ter wijl bovendien ons voortbrengingsapparaat voldoende arbeids-intensief moet zijn om alle werkloozen op te kunnen nemen. Welke critiek wij ook hebben op de wijze, waarop de regeering dit doel tracht te ver wezenlijken, wij mogen de oogen niet slui ten voor het feit, dat de practijk moeilijker is dan de theorie, dat het gemakkelijker is om met beloften en mooie woorden de groote massa van het Nederlandsche volk uitkomst en nieuwe welvaart voor te spiegelen, dan die beloften in te lossen. Wij moeten ons daarom matigen in on..e critiek, omdat wij niet mogen vergeten, dat praten altijd nog gemakkelijker is dan doen, zeker in dezen buitengewoon moeilijken overgangstijd. Dreigend komt het nieuwe wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven naar voren. Weer zullen nieuwe offers worden gevergd van het overheidspersoneel. Wij meenen, voorzoover althans tot dusverre on ze kennis strekt, dat de regeering niet doet hetgeen zij zegt te willen doen. De regee ring zegt, dat zij op de minst schokkende wijze het Nederlandsche volk terug wil voe ren naar een lager niveau, teneinde een nieuwe aanpassing aan de wereldsituatie mogelijk te maken en aldus de voorwaarde te scheppen voor nieuwe welvaart Deze ge dachte brengt met zich verlaging van loo- nen, maar moet daarnaast eveneens tot ge volg hebben verlaging van lasten, wil de regeering het gestelde doel bereiken. De loonsverlaging is gekomen en komt steeds opnieuw; de verlaging van lasten is er nog niet, een enkel geval daargelaten Wij ambtenaren hebben het recht de voor gestelde regeeringsmaatregelen te critisee- ren, wanneer we wijzen op het feit, dat wij middelen hebben aangewezen, waardoor op redelijke wijze de ontvangsten konden wor den verhoogd. Tijdig hebben wij gepropageerd een belas ting op de besloten vennootschappen, met daarnaast een crisis-inkomstenbelasting. Beide belastingen zijn sociaal rechtvaardig De regeering heeft deze belastingen in ont werp gereed, doch behandeling in de Staten- Generaal blijft uit. Alleen reeds daarom mag onze regeering de rijkssalarissen niet op nieuw voor dekking van tekorten aanwijzen. Zeer ernstige bezwaren hebben wij ver der tegen de aan de nieuw ingestelde pen sioenscommissie gegeven opdracht om na te gaan of onder de Pensioenwet 1922 geen ambtenaren of groepen van ambtenaren zijn gebracht, die daaronder volgens aen aard van hun dienstverband niet thuisbehooren. Wij aldus spr. hebben van ganscher harte meegewerkt aan de totstandkoming van wettelijke regelingen, de rechtspositie der ambtenaren betreffende. Wij ontkennen, dat nu de regeering het recht zou hebben om wijziging in de pensioenaanspraken aan fe brengen via een speciale commissie, buiten de Centrale Commissie om. Voor de critici in onze rijen, die tegenover het overleg afwij zend dan wel blanco staan, wordt hier een merkwaardige toestand geschapen, want ook zij zullen zich moeten realiseeren, dat dergelijke wijzigingen, krachtens machti gingswetgeving tot stand gebracht, een ge weldige stap terug beteekenen op den door de vakorganisatie afgelegden weg. Spr. zette uiteen, da men zich tegen de machtiging moet verzetten, dat men sterk staat in het verzet. Het zal ons Congres aldus spr. tevens duidelijk zijn, dat de komende debatten rondom het bezuinigings wetsontwerp van buitengewoon groote be- teekenis zullen zijn. Wij wekken onze bestuurders en vertrou- wensmenschen op juist in dezen tijd voet bij stuk te houden, hun organisatieapparaat te versterken en de onderlinge discipline te handhaven, opdat wij voor onze rechten kun nen strijden en onze positie van overheids dienaar, die in ons Staatsbestel historisch is gegroeid, kunnen handhaven. Nog terugkomende op de salariskorting zet spr. uiteen, dat het schijnt, dat de sala rissen van hooge ambtenaren moeten ge spaard worden, maar dat de organisatie met kracht en met klem zullen moeten betoogen, dat aan de salarissen niets eenzijdig, dus buiten de Centrale Commissie van Overleg om, mag worden gewijzigd. In de Centrale Commissie aldus ver volgt spr. zullen wij hebben zorg te dra gen, dat zich niet het schandaal gaat voor doen, dat in een tijdperk van algemeene ver sobering, waarbij loonen komen, die zoo laag liggen, dat men zich met ongerustheid moet afvragen hoe dergelijke huishoudingen nog kunnen reilen en zeilen (wij denken hierbij aan de komende loonstandaard in de 4e klasse gemeenten), de hoogere ambtenaren loonsverhooging maken tegenover de lagere verlaging. Sprekende over de herclassificatie zegt spr., dat de bondsleden de plaatsgevonden herclassificatie allerverschrikkelijkst vinden. Maar naar spr. uiteenzet heeft bij het overleg met de regeering het gevoel niet mo gen meespreken. De onderhandelingen zelf hebben tenslotte diezelfde teruggang wel gebracht, maar in zeer sterk verminderde omvang. Alle bestuursinstanties, die bij de onder handelingen betrokken zijn geweest, zoowel van de eigen organisatie als van onze C N. O.P., hebben dan ook gemeend de verant woordelijkheid voor het mislukken van het overleg niet te mogen aanvaarden en hebben zich na afwijzing van de herclassificatie als zoodanig, met het subsidiaire voorstel veree nigd. Juist omdat deze instanties haar verant woordelijkheid zoo sterk gevoelden, behoort nu ook naar onze meening de organisatie in de allereerste plaats rekening te houden met de positie van onze collega's in de vierde klas-gemeenten. Het ledental van onze organisatie zoo gaat spr. voort loopt langzaam terug. Dit behoeft ons niet te verontrusten. In ons bedrijf gaan betrekkelijk veel collega's uit den dienst. Nieuwe aanwerving heeft prac- tisch niet plaats. In het jaar 1933 schreven wen 1146 leden af en boekten desniettegen staande 472 nieuwe leden in. Het jaar 1934 gaf de volgende cijfers: 698 af en 3T71 er bij. De eerste vier maanden van 1935 geven als beeld: 269 af en 189 bij. De propaganda blijft dus mogelijk; dit blijkt uit deze cijfers. Bovendien verbetert de verhouding weer en daalt het verliescijfer. Wat de samenwerking van onze organisa tie betreft met de C.H.O.P. en de N.V.C., deze is met beide lichamen uitstekend Wij kunnen met vreugde memoreeren, dat deze beide centrales ook inwendig gezond zijn en op goede financieele basis staan. Het contact tusschen de organisaties en de vakcentrale zal tevens worden versterkt, omdat onlangs een bestuursraad is ingesteld, waardoor inmiddels haar delegatie elke or ganisatie in directe aanraking komt met ons topbestuur. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat dit congres moge bijdragen tot verster king van de onderlinge saamhorigheid. Te half negen heeft de politie gisteravond te Amsterdam moeten optreden tegen samen scholingen van anti-fascisten, welke zich ge vormd hadden in de M. H. Trompstraat, waar, in de omgeving van het daar aanwe zige Kringhuis, door leden van de N.S.B. in groepen van drie werd gecolporteerd. Tijdens deze colportage heeft de Leider der Beweging, de heer Ir. A. A. Mussert, een bezoek aan het Kringhuis gebracht, van waar hij later weer per auto vertrok. Aangezien het er op begon te lijken, dat het tusschen de N.SB.-ers en de te hoop geloopen andersdenkenden tot een treffen zou komen, rukte een detachement uit van het politiebureau aan den Adm. de Ruijter- weg. Toen de menigte zich op een daartoe strek kend bevel niet wilde verwijderen, trokken de agenten den gummistok en werden eenige charges uitgevoerd, welke succes hadden. Het duurde echter nog geruimen tijd, eer de rust weer was teruggekeerd. Gistermiddag tegen half zes heeft op den Rijksstraatweg te Nieuwe Brug (Z.H.) een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl een viertal kin 1eren dezen drukken weg, overstak, passeerde juist een auto van de firma Dijkhoff uit Den H tag. Een van de kinderen, het acht-iarig zoontje van den heer J. van Dijk, werd door de auto gegrepen en ernstig gewond. Het kind over leed een uur na het ongeluk. In de gistermiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, is in de va cature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer be noemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolder (gemeente Ulrum), thans lid van de Tweede Kamer. In de meeste steenfabrieken in Noord Gro ningen is Maandag de staking een feit ge worden. Bij de volgende fabrieken is net werk neergelegd: N.V. Steenfabrieken te On- derdendam en Ruisscherbrug, N.V. Ver. Steenhuizen en pannenfabrieken De Feer- kerd te Middelstum en Zuidwolde, de firma Timmer en de firma Timmer en Weg beiden te Winsum. De fabriek van de firma Mees te Winsum kan blijven doordraaien, omdat daar van de 50 man personeel 15 aan den arbeid zijn ge bleven. Bij de firma Detmers te Middelstum, waarvan de directie het bemiddelingsvoor stel van den rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers, had aangenomen werd gis teren nog gewerkt, maar ook daar zou ver moedelijk de staking vandaag ingaan, om dat de werknemersorganisaties Zaterdag 't bemiddelingsvoorstel van den heer Bloe mers hebben afgewezen. In de gemeente Reeuwijik (Z.H.) aan d« grens van Zwammerdam is gisteravond het lijk opgehaald van den ongeveer 60-jarigen zwerver v. V., afkomstig uit ter Aar. v. V. die de gewoonte had onder een vlonder te slapen, is nabij deze plaats gevonden. In de onmiddellijke nabijheid lagen twee spiritus- flesschen, waarvan er een gedeeltelijk was gevuld. Blijkbaar onder den invloed van de zen drank is v. V. te water geraakt. Het lijk moet al een paar dagen te water hebben ge legen. Gistermorgen, nog voor de zitting van het Amsterdamsche Kantongerecht begon, onder nam een gedetineerde, van beroep snorder, die als getuige moest verschijnen, een ont vluchtingspoging. De man stond met een veldwachter naast zich in den gang van het gebouw van het kantongerecht aan het Kleine Gartmanplant- soen te wachten tot het oogenblik daar zou zijn, dat hij voor den Kantonrechter zou moeten verschijnen. Plotseling draaide hij zich met een ruk om en rende de voordeur uit. De vluchteling stak dwars het plantsoentje over en was blijkbaar voornemens een fiets, die tegen het hek van het plantsoen stond, weg te nemen, teneinde hiermede zijn vlucht te kunnen voortzetten. Zoover zou het echter niet komen. Een chauffeur van een garage aan het Kleine Gartmanplantsoen, gewaarschuwd door ge roep van den veldwachter, greep den vluch teling en slaagde erin hem zoolang vast te houden, totdat de veldwachter met assistentie bij hem was. De zitting van het Kantongerecht kon voortgang hebben Het Tweede Kamerlid mr. Boon, die on langs vragen heeft gesteld omtrent den men- schenroof aan de Duitsche grens, heeft na het gebeurde op Zaterdag aan den minister van buitenlandsche zaken het volgende tele gram gezonden: Voor strafzaak KI. Sn. voor de rechtbank te Almelo op 21 Mei v.m. 10 uur zijn als hoofdget. gedagvaard Ernst. Gutzeit, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Det- mold, en Kriminal-beambte Kruschwitz te Gronau. die op 11 April aan den rechter commissaris zijn eerewoord heeft gegeven, dat hij bij de behandeling van de strafzaak te Almelo als getuige zal verschijnen. Wil Uwe Excellentie heden den Nederland- schen gezant opdragen, onverwijld stappen bij de Duitsche regeering te doen om mede- deeling te doen, dlat vertrouwd wordt, dat bevorderd woroe, dat Kruschwitz in de ge legenheid wordt gesteld zijn eerewoord van ambtenaar in te lossen en dat Gutzeit aan de Nederlandsche grens wordt gebracht, ten einde door Nederlandsche beambten naar de terechtzitting te worden geleid, onder mede- deeling dat net hem natuui iijk volkomen vrij zal staan, na de behandeling onmiddelijk naar Duitschland terug te keeren, wanneer hij dan nog bij zijn bijzondere voorliefde voor de strafgevangenis te Detmold vol hardt? Blijkens de dagvaarding zijn slechts drie getuigen opgeroepen, en wel Jonker, de kostbaas van Gutzeit, de taxibestuurder en Kruschwitz, Gutzeit dus niet. KORTE BERICHTEN. Te Nijmegen is plotseling overleden pater J. Nielen, prior der dominicanen te Nijmegen. excuses te maken." Jan „Maar tante, ik had gelijk." Tante „Wel in dat geval zou Je ook een bouquet bloemen mee kunnen nemen." (Passing Show).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9