IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! ADOLF HITLER's DERTIEN PUNTEN RUSLAND, DE GROOTE VIJAND. Pater Coughlin's preeken. Gehoor van 50 mllHoen luisteraars. VOOR DE PIJP Hieruit zien wa, waartoe de Duitsehe regeering eventueel bereid is mee te werken, en welke eischen uit het buitenland nooit ingewilligd zullen worden. De 13 punten van Hitier, waarin in ons dagelljksch overzicht sprake is, volgen hier op duidelijke en over zichtelijke wijze: 1. De Duitschc rijksregeering verwerpt de op 17 Maart door den Volkenbond aangeno men resolutie. Niet Duitschland heeft het verdrag van Versailles eenzijdig geschonden, doch het dictaat van Versailles werd in de bekende punten eenzijdig geschonden en daarmede buiten werking gesteld door die mogendheden, die er niet toe konden beslui ten de door Duitschland geëlschte ontwape ning op de bij het verdrag vastgelegde wij ze te laten volgen. De door dit besluit van Geneve Duitsch land toegebrachte nieuwe discrimineering, maakt het de regeering van het Duitsche rijk onmogelijk, in dit instituut terug te keeren, aleer de voorwaarden voor een werkelijk ge lijke rechtspositie van alle deelnemers zijn geschapen. Deze rechtsgelijkheid moet zich uitstrek ken tot alle functies en alle bezitsrechten in het internationale leven. 2. De Duitsche rijksregeering heeft zich harerzijds ten gevolge van de niet nakoming der ontwapeningsverplichtingen door de an dere staten losgemaakt van de artikelen, welke een dlscrimincering van de Duitschc natie beteekenen. Zij verklaart hiermede plechtig, dat deze hare maatregelen uitslui tend betrekking hebben op de net Duitsche volk moreel en zakelijk discrlmineercnde en medegedeelde punten. De Duitsche regeering zal derhalve ae andere, op de samenleving der naties betrekking hebbende artikelen, met inbegrip van de territoriale bepalingen onvoorwaardelijk respecteeren en de in aen loop der tijden onvermijdelijke herzieningen slechts ten uitvoer leggen langs den weg van een vredelievende overeenstemming, 3. De Duitsche rijksregeering is niet voor nemens 'n verdrag te onderteekenen, dat haar niet na te komen toeschijnt, zij zal evenwel ieder vrijwillig onderteekend verdrag, ook wanneer het is opgesteld voor zij aan het bewind is gekomen, scrupuleus nakomen. Zij zal derhalve in het bizonder alle uit het ver drag van Locarno voortvloeiende verplich tingen zoo lang nakomen als de andere part ners hunnerzijds eveneens bereid zijn dit pact te handhaven. De Duitsche regeering ziet in de respec teering van de gedemilitariseerde zone een voor een souvereinen staat buitengewoon moeilijke bijdrage tot de pacificatie van Euro pa. Zij meent er op te moeten wijzen, dat de voortdurende vergrooting der troepencon tingenten aan de andere zijde geenszins be schouwd kunnen worden als een aanvulling op dit streven. 4. De Duitschc rijksregeering is tc allen tijde befeid deel te nemen aan een systeem van collectieve samenwerking voor de garan tie van den Europeeschen vrede. 5. De Duitsche rijksregeering is van mee ning, dat de organisatie van een Europee- sche samenwerking niet kan tot stand ko men in den vorm van eenzijdig opgelegde voorwaarden. 6. De Duitsche rijksregeering is princi pieel bereid niet-aanvalspacten te sluiten met haar afzonderlijke nabuurstaten en deze te completeeren door alle bepalingen, welke streven naar een isoleering van de oorlog voerenden en een localiseering van den haard van den oorlog, in het bizonder ten aanzien van de levering van materiaal en wapens in tijd van oorlog of vrede. 7. De Duitsche rijksregeering is bereid toe te stemmen in de aanvulling van het pact van Locarno met een luchtpact en op dit punt in onderhandeling te treden. 8. De Duitsche rijksregeering heeft de mate van uitbreiding der nieuwe Duitsche weermacht bekend gemaakt. Zij zal daarvan onder geen omstandigheden afwijken. Zij ziet noch te land. noch in de lucht, noch ter zee in de vervulling van haar programma's eenige bedreiging van een anderen staat. Zij is evenwel op ieder tijdstip bereid in haar bewapening die beperkingen toe te pas sen, welke eveneens door de andere staten worden aangegaan. De beperking van de Duitsche bewapening in de lucht tot het ni veau van pariteit met de verschillende an dere groote mogendheden in West-Europa maken op ieder oogenblik mogelijk een ma ximum vast te stellen, waartoe ook Duitsch land zich bindend wil verplichten. De beperking der Duitsche marine met 35 pCt. der Engelsche marine ligt nog 15 pCt. beneden de totale tonnage der Fransche vloot, De Duitschc rijksregeering verklaart: deze elsch is voor Duitschland definitief en per manent. Duitschland heeft noch het voorne men, noch de noodzaak of de middelen over te gaan tot een bewapeningswedloop ter zee. De Duitsche regecring neeft het oprechte voornemen alles tc doen om tot het Britsche volk en den Brltschen staat een verhouding te vinden en te behouden, welke een herha ling van een tot nu toe eenigen strijd tus- schen beide naties voor altijd zal verhinde ren. 9. De Duitsche rijksregeering is bereid ac tief deel te nemen aan alle pogingen, welke zouden kunnen leiden tot practische beper king der bewapeningen. Zij gelooft dat even zoo als de toepassing van dum-dum-verbo- den ook het gebruik maken van andere be paalde wapens verboden kan worden en daarmede ook practisch te verhinderen is. De Duitsche rijksregeering acht de gedach te vliegtuigen af te schaffen, doch het bom bardement bestaanbaar te laten, onzinnig en niet effectief. Zij is voor het verbod van werpen met gas-, brand- en ontplofbare bom men buiten een eigenlijke strijdzone. Indien het bommenwerpen als zoodanig evenwel als een barbaarschheid, welke in strijd is met het volkenrecht, zou worden ge brandmerkt, dan zal de bouw van bommen werpers derhalve spoedig als overbodig en doelloos, van zelf worden gestaakt. 10. De Duitsche rijksregeering is bereid toe te stemmen in iedere beperking, welke zai leiden tot een terzijdestelling van de juist voor den aanval geschiktste zwaarste wapenen. Deze wapenen zijn artillerie van het grootste kaliber en de zware tanks. Met het oog op de ontzaglijke versterkin gen der Fransche grens zou een dergelijke internationale afschaffing der zwaarste aan valswapenen Frankrijk automatisch in het bezit stollen van een volkomen veiligheid. 11. Duitschland verklaart zich bereid toe te stemmen in iedere beperking van het kali ber der artillerie, der slagschepen, kruisers en torpedobooten, terwijl de Duitsche rijks regeering eveneens bereid is iedere interna tionale beperking der schecpstonnage te ac cepteeren, zoomede ten slotte van ae beper king van de tonnage der duikbooten of ook tot hun volledige afschaffing in geval van een internationale regeling. 12. De Duitsche rijksregeering is van mee ning, dat alle pogingen om door intern, of multilaterale verdragen een meer effectie ve ontspanning tusschen verschillende staten te bereiken, vergeefs zullen moeten zijn zoo lang niet aoor geschikte maatregelen een vergiftiging van de openbare meening der volken door onverantwoordelijke elementen in woord en geschrift, in cinema en theater op doeltreffende wijze wordt voorkomen. 13. De Duitsche rijksregeering is te allen tijde bereid toe te stemmen in een interna tionale overeenkomst, welke op effectieve wijze alle pogingen to inmenging, van bulten af in andere staten onmogelijk maakt. Zij moet evenwel eischen, dat een dergelijke re geling internationaal zal gelden en alle sta ten ten goede komt. Daar het gevaar bestaat, dat in landen met regeeringen, welke niet door het alge- meene vertrouwen van het volk worden ge dragen, binnenlandsche geschillen door be langhebbende zijde maar al te gemakkelijk als buiteniandsche inmenging kan worden genoemd, schijnt het noodzakelijk het begrip „inmenging" internationaal nauwkeurig te definieeren. Ten slotte verklaarde Hitier als leider der natie en als kanselier van het rijk geen twij fel te kunnen laten over de mogelijkheid den vrede te handhaven. De volken willen den vrede. Het moet de regeeringen mogelijk zijn den vrede te bewaren. Ik geloof, aldus be sloot Hitier, dat het herstel van de Duitsche weermacht een element van dezen vrede zal zijn. Duitschland heeft niet het voornemen zijn bewapening tot in het oneindige op te voeren. Wij hebben ons zelf die verplichting op gelegd, welke volgens onze overtuiging de bescherming van de natie waarborgt zon der in strijd te zijn met de gedachte van een collectieve veiligheid en haar regeling. Wie in Europa den oorlogsfakkel ontsteekt, kan slechts den chaos wcnschen. Wij leven even wel in de stellige overtuiging, dat onze tijd niet moet zijn die van den ondergang van het Avondland, doch die van zijn wederop standing. Dat Duitschland tot dit groote werk een onvergankelijke bijdrage moge le veren, is onze trotsche hoop en ons onschok- baar geloof. JlxidioptOQCCliiUfUl Donderdag 23 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Cello-recital M. Meder, m. m. v. E. Veen, piano. 11.Knipcursus Kin- derklceding. 11.30 Ensemble Lis- monde en gr.pl. 1 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.40 Zang door Vera Korijn, mmv. E. Veen piano. 2.— Omroeporkest o. 1. v. A. van Raalte, mmv. Ré Koster, sopraan en Sam Swaan. viool. 3.-3.45 Naaicursus. 4.— Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Or.pl. 4.45 Radiotooneel voor de kinderen. 5.30 Kovacs La- jo® en zijn orkest en gr.pl. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.— Avro- Declbels olv. E. Meenk. 7.30 Van reizen gesproken, tekst en leiding: H. Felderhof. 8.— Vaz Dlas. 8.05 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. M. von Basilides, alt. 8.50 Dlsconleuws. 9.15 Ouitaarrecital Luise Walker. 9.30 Beethovencon- eert door het Concertgebouworkest olv. prof. dr. W. Mengelberg. 10.20 Or.pl. 10.30 Avro-Decibels olv. E. Meenk. 11.10-12.- Carol Alberts en zijn ensemble uit „Psehorr" te Rotterdam. HUIZEN, 1875 M. (8.-9.15 cn 11.-2.- KRO, de NCRV van 10.—11.—en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.-Or.pl. 11.30—12. Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon cert en grml. 2.— Handwerkcursus, 3.-3,45 Zang door N. Hugues. alt. 4.— Bijbellezing ds. J. O. L. Brou wer, mmv. bariton en orgel. 5.— Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Or.pl. 7.15 Rep. 7.30 Weekover zicht. 8.— Vaz Dias. 8.05 Zangclub „Con Amore" en het HEMO-orkest olv. J. D. v. Ramshorst. 9.— Ouder uurtje. 9.30 Orgelconcert E. A. Vos. (9.55 Vaz Dias). 10.30-11.30 Or.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.25 Orgel spel H. Croudson. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rutland Square en New Victoria-orkest olv. N, Austln. I.20 Or.pl. 2.25 Voor de scholen. 3,20 Vesper. 4.10 Or.pl. 5.05 Or gelconcert O. D. Cunningham. 5.33 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Bach-cor.cert. 7.10 Duit schc les. 7.40 Or.pl. 7.50 Lezing 8.20 Slr Christopher Wren, spel van C. Whitaker—Wilson. 9.25 Vioolrecital Lisa Minghetti. 9.50 Ber. 10.20 Korte dienst. 10.35 Wal- ford Hyden's Zigeunerorkest. 11.35 —12.20 Lou Preager en zijn Band. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek o. 1 v Doyen. 5.05 Radiotooneel. 9.05 Dito. 10.05 Nat. orkest olv. Inghel- brecht. KALUNDBORG, 1261 M- 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 3 05 5.05 Jazzmuziek door de Dondes- band. 8.20 Or.pl. 8.35 Radiotoo neel. 10.35—11.05 Kamermuziek d, Strijkkwartet. KEULEN, 456 M. 6.20 en 7.20 Concert. 12.20 Omroepkleinorkest o. I. v. Eysoldt. 2.35 Pianorecital. 4.20 Zang en piano. 5.20 Leipz. Symph orkest en solisten. 7.20 Zang en accordeon. 8.30 Radiotooneel. 9.20 Omroeporkest en koor. 10.40 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 11.20 12.15 Uit Leipzig: Dresdener Philh. orkest olv. P. van Kempen. ROME, 421 M. 910 „Die Ent- führung aus dem Serail", opera van Mozart. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20, 1.30—2.20 en 5.20 Or.pl. 6.50 Omroeporkest olv. Doullez. 7 35 Or.pl. 8.20 Koorconcert cn gr. pl. 10.30—11.20 Oev. progr. 484 M.: 12.20 Or.pl. 12.50 Omroep orkest olv. Douliez. 1.402.20 Gr. pl. 5.20 Pianorecital. 5.50 Orgel concert. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gr.pl. 8.20 „L'Arlésienne", van Daudet met muziek van Bizet. 10.30 —11.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Bonte Avond uit Mün- chen. 9.10 „Ingeborg", comedle van C. Ooetz. 10.20 en 11.— Ber. 11.20 —12.20 Concert uit Dresden olv. P, van Kempen. OEMEENTËLnkE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.20-8.50, D.- sender 8.5011.15. Keulen 11.15— 12.05, Parijs Radio 12.05—14.20, Keulen 14.20—15.05, Kalundborg 15.05—16.20, D.sender 16,20— 17 20, Keulen 17.20-18.50, Brus sel Fr. 18.50-19.50, Stuttgart 19.50-20.35, Leipzig 20.35— 21.10 en Rome 21.10-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—9.20, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. II.05—12.10, Droitwich 12.10 14 20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.20, Beromün- ster 18.20—18.50, Lono. Reg. 18.50 -21.25, Droitwich 21.25-21.50, Wcenen 21.50—22.20, Droitwich 22.20-24.—. fBuitenloHd HET PROCES TEGEN ZUSTER WERNERA. Een briei van dr. Hoiius aan n.r, Susterhemm. Dr. Hofius, van de Universum-Bank te München, die momenteel te Amsterdam ver toeft, heeft, naar hij aan de Msb. mededeelt, het volgende schrijven aan mr. Susterhemm, den verdediger van Zuster Wernera der Vin- centianen in het deviezen-smokkel-proces, ge zonden: Zeer geachte heer advocaat, Volgens berichten in de pers heeft u mij en de door mij vertegenwoordigde Univer sum Bank een „uiterst slecht getuigschrift" uitgereikt. Naar mijn meening had u daar toe absoluut geen reden. 1. Is het u bekend, dat de Zusters van St, Vincentius, Keulen—Nippes, in het geheel niet met de Universum-Bank te Berlijn in za kenrelatie gestaan hebben, doch slechts een klein conto bij het filiaal te Keulen hadden? 2. Is het u bekend, dat Zuster Wernera reeds inkoopen van obligaties deed, voordat ik haar „überhaupt" leerde kennen? Het be wijs hiervoor kan ieder gewenscht oogenblik geleverd worden. 3. Is het u bekend, dat de leider van het filiaal Keulen, de heer Blasius, op last van mij Zuster Wernera, na de afkondiging van de wet op het volksverraad, een bezoek heeft gebracht en haar opmerkzaam maakte op den plicht van aangifte? Echter vergeefs! 4. Is het u bekend, dat sedert de afkondi ging van de wet op het volksverraad circa 100.000 gulden aan obligaties door een per soon in Den Haag, L. genaamd, voor reke. ning van Zuster Wernera zijn opgekocht, waarmede wederom de Universum-Bank niet het minste had uit te staan? 5. Weet u werkelijk niet, wie de ware ad viseur van de Zusters van St. Vincentius is geweest: dat ik, noch iemand van de Uni versum-Bank, invloed op Zuster Wernera heeft gehad? 6. Weet u niet, dat ik Zuster Wernera er tegen gewaarschuwd heb, marken te smok kelen en dat zij onder getuigen nog tegen het einde van 1934 verzekerd heeft, dat dit niet geschied was? 7. Is 't u bekend, dat ik in den tijd tusschen Kerstmis en Nieuwjaar 1934 persoonlijk bij Zuster Wernera een bezoek heb gebracht en haar in tegenwoordigheid van getuigen aan spoorde, aangifte te doen in zooverre de aan- koopen niet legaal waren geweest? Is het u bekend, dat Zuster Wernera daarop ant woordde: „Onze zaken zijn alle volkomen in orde"? Indien u dit alles niet bekend is, hetgeen ik moet aannemen, waarom stelt u zich dan niet beter op de hoogte; en indien het u daarentegen wel bekend was, waarom reik te u mij dan een slecht getuigschrift uit? DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. Weer vijf mijnschachten door de arbeiders bezet. Zooals te voorzien was, trots de officieuse geruststellende berichten, heeft de agitatie die, sedert eenige dagen, onder de mijnwer kers in Henegouwen en Namen te consta- teeren valt, Dinsdagochtend een verdere uitbreiding genomen. Oeheel onverwacht hebben de arbeiders die gebaarden zich aan 't werk te willen begeven, weer verscheidene schachten bezet. Dit blijkt gebeurd te zijn in antwoord op het bericht dat 400 gendarmes op weg waren naar Charleroi en de Bori- nage om, desnoods met geweld, de binnen plaatsen der mijngebouwen, die door de ar- beiders mochten zijn bezet, geheel te doen ontruimen. De toestand is nu aldus de N. R. C. zóó: vijf mijnen worden door de arbeiders bezet gehouden. Het zijn de Charbonnagcs de St. Jacques en Charbonnages de Panama, te Farciennes, de Charbonnage du Carabinier en Charbonnage du Pont-de-Loup, te Pont- de Loup en de Charbonnage du Öouffre, te Chfttelineau. Te Farciennes is de gendarme rie er, bij verrassing, in geslaagd, Dinsdag ochtend de binnenplaats en de gebouwen van de Charbonnage St. Paulien te doen ont ruimen. Te Farciennes is de mijn St. Jacques reeds sedert Donderdag j.1. door de stakers bezet. Zij worden door hunne huisgenooten van voedsel en drank voorzien. De toestand ernstig. De toestand wordt beschouwd als zijnde zeer ernstig daar de beweging een revo lutionair karakter vertoont. De mijnwerkers hebben, daar waar zij de gebouwen bezet houden, het inzicht te kennen gegeven, in geval van hardhandig optreden der gendar merie, de dynamietvoorraden tot ontploffing te brengen en de mijnen zwaar te beschadi gen. De stakers eischen 5 pet. loonsverhoo- ging en een betere werkverdeeling. Zij wei geren beslist het geschil aan de arbitrage van den Nationalen Mijnraad te onderwer pen. Naar het woord van de socialistische leiders wordt niet meer geluisterd. In de Panamamijn. waar de bezetting uit 300 man bestaat, hebben de stakers zich meester gemaakt van 20.000 K.0. dynamiet. Zij zrugen voor het in gang houden ven de waterpompen en de voeding van de mijnpaarden. Ook hebben zij een radiotoe stel geïnstalleerd en zorgen zij er voor dat de strengste tucht onder de stakers wordt in acht genomen. Niemand mag alcohol drln ken, terwijl ook het drinken van bier tot een minimum is beperkt. Onder de bevolking van het mijngebiïd is de onrust groot daar zij vreest dat, in geval de gewapende macht mocht ingrijpen, zeer ernstige feiten zouden kunnen gebeuren. De bezette mijneb door gendarmes omsingeld. Oisteren in den loop van den middag zijn ongveer vijfhonderd bereden en onbereden gendarmes uit de provincies Namen en Hene gouwen te Charleroi aangekomen. Zij heb ben zich onmiddellijk naar de door de sta kers bezette mijnen begeven en hebben de gebouwen omsingeld. De officieren eischten ontruiming en deel den aan de leiders van de stakers mede, dat desnoods gebruik zou worden gemaakt van gasgranaten en machinegeweren. In drie mijnen hebben de stakets na een uur de ge bouwen ontruimd evenals de binnenplaatsen. Er zijn nog drie mijnen door de stakers bezet. Men verwachtte echter dat zij gister avond eveneens zouden worden ontruimd. De roode vlaggen die covenop de mijn- torens waren geplaatst, zijn door de gen darmes naar beneden gehaald. De staking duurt nog altijd voort in zestien mijnen. HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK. De aankomst van 's bruigoms ouders. Gistermiddag om vier uur zijn koning Christiaan en koningin Alexandrina van De nemarken en IJsland met het koninklijk jacht Dannebrog te Stockholm aangekomen. Zweedsche oorlogsschepen waren* de Dan nebrog met het Deensche escorte tegemoet gevaren. Na het wisselen van saluutschoten gingen de Zweedsche pantserschepen de Deensche vaartuigen voor naar Stockholm, waar zij even voor vieren binnenliepen. In den archipel waren alle huizen aan den oever bevlagd. Een hecle vloot motorbooten was de gepavoiscerde oorlogsschepen tege moet gevaren. Koning Oustaaf, kroonprins Gustaaf Adolf, prinses Louise en het bruidspaar wa ren de gasten met de koningssloep Vasaor- den tegemoet gevaren. De gasten gingen over in de sloep, die hen naar de kade van het paleis bracht, waar de andere prinsen en prinsessen hen verwelkomden. Op de ka de was een eerecompagnie opgesteld en de weg naar het paleis, die vroolijk versierd was, was door troepen afgezet. Per rijtuig werd de betrekkelijk korte afstand afgelegd EEN MISDAAD TE NEW-YORK? Hoofdinspecteur Helby, een van de „groo te vijf" van Scotland Yard te New-York, heeft de leiding op zich genomen in het on derzoek naar aanleiding van het vinden van het lijk van een jonge vrouw in een veld bij Mechley Avenue te Purley. Dit veld bevindt zich in de buurt van een blok huizen in aan bouw, en een arbeider, die daar werkzaam was, heeft het lijk gevonden. Hij dacht eerst, dat de vrouw sliep, maar toen hij naderbij kwam, begreep hij, dat zij overleden was. Hij waarschuwde zijn makkers, en hun baas waarschuwde de politie. De man had dc vrouw den avond tevoren gezien in gezel schap van een andere vrouw en twee man nen. De andere vrouw geleek een jongere zuster van haar en was eender gekleed. Toen de politiedokter het lijk onderzocht, bleek de vrouw ongeveer 6 of 7 uur dood te zijn. De dokter schatte haar leeftijd op 35 tot 40 jaar Bij haar lag haar taschje, dat gesloten was. De dokter heeft aanvankelijk niets kunnen ontdekken, dat op misdaad wees, maar tot dusver is men er nog niet in geslaagd, de identiteit van de vrouw vast te stellen, of de menschen te vinden, die den vorigen avond met baar daar ter plaatse zijn geweest. Groot redenaarstalent. Naast president Roosevelt beheer- schen twee mannen de politieke discus sies in de Vereenigde Staten: senator Huey Long en pater Coughlln. Dezen zijn ongetwijfeld op het oogenblik de populairste menschen in Amerika en hun aanhang, openlijk of heimelijk, be draagt vele millioenen, waarmede de officieel© politiek ongetwijfeld rekening houden moet. Terwijl Long's methode hierin be staat om alles in een belache ijk dag licht te stellen, hetgeen ln. de Noorde lijke staten wel eenig succes oogst, is de methode van pater Coughlin geheel anders. Zeker is ook hij niet van eenige demagogie vrij te pletten en veel van hetgeen hij zegt bevat niet veel meer dan opgeblazen schandaal-affaires. Nochtans staa' hij nog steeds in verbin ding met de Katholieke kerk, welke hij in den meest agressieven vorm ver tegenwoordigt. Pater Coughlin voert, naar bekend, reeds lang den strijd niet meer vanaf den kansel; hij gebruikt thans de radio als strijdmiddel en wel in een zelfs voor Amerlkaanscht be grippen buitengewone mate. Do uit werking is in wijden kring merkbaar. Coughlin is een „selfmade man". Zijn vader heeft langen tijd als matroos op zee gezwalkt, voordat hij lijkendrager te Hamilton werd. De kleine Couphlin ge noot zijn opvoeding in een klooster. Zoo wel in vroomheid als in leeren en in sport muntte hij uit. Hij was een vol maakt seminarist. Hij heeft een buitengewoon redenaars talent, een warme, bij de massa in den smaak vallende stem en bezit een beeld rijken stijl, die niet van eenige origina liteit ontbloot is, De kieine Darochie, waarvan pater Coughlin de geestelijke herder was, bleek al ras veel te klein voor hem. Hij wilde tot de massa spre ken. En zoo kondigde hij op een avond het was 15 Augustus 1926 zijn pa rochianen aan, dat hij het plan had voor de radio te spreken. Een stroom van pro testen ging op. Coughlin stoorde zich hier echter niet aan en bezocht Fitz- patrick, den manager van den zender te Detroit. Hij deelde dezen zijn voornemen mede. In de Vereenigde Staten kan iedereen voor de radio spreken; het is slechts een kwestie van geld. De zaak kwam dus in orde. Op den kansel werd een microfoon aangebracht en op den derden Zondag in October van het jaar 1926 namen de radioredevoeringen van pater Coughlin eon aanvang. In het be gin waren het preeken, die het evange- fr\cItóA ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG lie van den dag verklaarden en welke aangepast werden aan de massa der on bekende toehoorders, Pater Coughlin ontving veel brieven en aanmoedigin gen. Een jaar later was deze correspon dentie zoo uitgebreid, dat hij voor de be antwoording een tiental secretarissen In dienst moest nemen. Het succes werd hoe langer hoe grooter. Coughlln voelde zich begrepen en in innig verband met de groote massa der Amerikanin, wier eenige zorg de crisis, de werkloosheid en de dalende loonen waren. Deze wassa wilde pater Coughlin veroveren om ze tot Christus te brengen. Behalve over de crisie sprak hij ook het communisme zijn zonden voor, be- nog over sociale onderwerpen. Hij hield streed het alcoholverbod en onthulde corruptie- en schandaalaffaires. Gelei delijk verklaarden andere zenders zich bereid de Detroitsche preeken te rela- yeeren. Allereerst Chicago, vervolgens Clncinnattl en tenslotte de groote zen ders te Plttsburg en te Schenectady. der de luisteraars, of de Katholieke uit- Een kleine zender hield een enquête on- zendingen voortgezet moesten worden. Drie dagen later waren 137.428 antwoor den binnen, die alle zonder uitzondering verlangden, dat de radiopreeken niet onderbroken zouden worden. Heden ten dage worden deze radiopreeken door 27 zenders uitgezonden en men schat het aantal luisteraars van pater Coughlin op meer dan vijftig millioen. Hoewel Coughlin heftig tegen de mis bruiken van het kapitalisme van leef trekt, aarzelt hij ook niet het socialisme te bestrijden. Voor hem zijn marxisme en kapitalisme Slameesche tweelingen, gelijk hij in zijn preek van 18 Februari 1934 verklaard heeft, want beide syste men berusten op dezelfde materialisti sche opvatting van den slechts op winst gorichten arbeid: winst voor de kapita listen, loon voor de marxisten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6