EVAARLIJK SPEL OiedkL<iiaAen Alkmaarsche Politierechter Jkaoinciaat Tlieum PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Verkiezing van 6 gedeputeerden. NOORDSCHARWOUDE TEXEL WINKEL £cwd= eH-JmttbotM STEUN AAN VERBOUWERS VAN TARWE. Tot een bedrag van 300.000. HET OPTREDEN VAN ONDER- ZEEERS EN HET WEGROTTEN VAN POOTAARD APPELEN. JeuiUeiOH *- - zich toch door een puntdraad niet weerhou den. Het voorstel om het maken van het rijwiel pad aan te besteden lijkt ons zeer juist. Al drie jaar is de verbreeding van den Heeren- weg en het maken van een rijwielpad langs dien weg, in den raad aan de orde gesteld. Veel, te veel is er reeds gëdiscuscerd over de meest wenschelijke oplossing, die er voor den ingang bij den Franschman nog niet is gevonden. Laat de raad zich in deze kwestie nu eindelijk eens richten naar de adviezen van deskundigen en begrijpen, dat, wie een ommelet wil bakken, nu eenmaal moet beginnen met een ei stuk te slaan. (Red Strafzitting v«n 27 Mei. Het beruchte artikel O. S. 239 W. v. S. Dirk de L., 'n 39-jarig timmerman, opende «jjj- r de serie van 12 politiezaken, waarbij de zit ting onmiddellijk weer gesloten werd op grond, dat hier gold eert zedemisdrijf, strab baar gesteld bij art. 239 strafrecht en ge pleegd te Zijpe. In deze zaak werd ook gehoord de heer Wiggers. Veroordeeling tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden met 3 proefjaren was het resultaat van dit geheim zinnig proces. Het diefachtige familiestel. Een 19-jarige, zich visscher noemend jongmensch uit Egmond aan Zee, Leendert Zw., wiens zuster Rika dienstbaar was bij den bekenden heer W. Kockx aldaar, had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met haar welwillende medewerking 'n bankbiljet van 100 te stelen. De schat werd in de duinen begraven en broer Leendert hield zich van den domme, zelfs toen politie en justitie hem aan de tand voelden, doch ten slotte viel hij door de mand en bekende het feit, toen hij heden terecht stond. De heer Wiggers, als reclasseerings- ambtenaar gehoord, wilde bijzonderheden omtrent de dievence maagd maar liever niet naar voren brengen en kon voorts ten op zichte van broerlief geen voorw. straf advi- seeren. De officier hield een reauisitoir, dat niet overvloeide van welwillendheid en requi- reerde 3 weken vrijheidsberooving, waarop veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf volgde. Het bekende brutale stukje. De 29-jarige arbeider Joh. T. uit Oroote- broek was in den avond van 24 Maart zoo beleefd geweest een rijwiel, eigendom van zekeren heer N. Jansen, die met hem een zelfde café te Enkhuizen had bezocht, weg te nemen, ten einde zich daarmede naar Grootebroek te begeven. Na van deze fiets te hebben geprofiteerd, bleek hij echter niet bereid om dit rijwiel weer naar het Enkhuizer café terug te zenden Zelfs gaf hij niet eens kennis aan de politie te Orootebroek of te Enkhuizen. Het gevolg was, dat de fiets in zijn bezit werd aangetroffen en hij nu terecht stond wegens diefstal. Het rijwiel stond nota bene in de bedstee! De getuige Keeman, de knecht, had het rijwiel, zooals nader bleek, gevonden in de „skuur" en het voertuig in de bedstede ge deponeerd. De officier hield zich veiligheidshalve aan de „wegneming", en vorderde 4 maanden gevangenisstraf ter opfrissching. „Ik hep nag nooit zou ies an de hand had. „Ik had docht van een voorw. straf!" zei de ver dachte. Maar zoo gelukkig werd hij niet gemaakt en veroordeeld tot 6 weken, onvoorwaarde lijk. Hij kan nu nog eens 14 dagen over hooger beroep zitten soezen. Een vroolijke keukenfilm. De los-werkman Jan P. te Alkmaar, die met zijn huisheer, de hetr J. C. Pesser over hoop lag, zou volgens dagvaarding 13 glas ruiten in de door hem gehuurde woning hebben vernield, het behangsel van den muur hebben geveld, alsmede de bij het perceel behoorende houten schuur hebben afge broken en meegenomen, voor welke feiten hij nu' terecht stond. Jan, wien het klappen van de zweep niet vreemd is, vond voor elke spijker een passend gat. De vernieling van de ruiten was misschien het gevolg van den wind, het behangsel had hij afgetrokken met toestemming van den huisbaas ter muizen verdelging en de boet had hij ten geschenke ontvangen. De heer Pesser kon zich niet met deze opheldering vereenigen en vertelde nog veel meer onaangenaamheden van Jan, in diens kwaliteit van huurder. Als ipen hem zou willen gelooven, was het perceel zoowat uitgesloopt na het vertrek van dezen huurder en was er bovendien nog 60 huurschuld, met welke verklaring Jan zich echter niet wenschte te vereenigen. In de persoon van de 26-jarige mejuffrouw Jansje Blom, geboren Eeltink, bracht de ver dachte nog een getuige k décharge voor het hekje. De heer Jan P. woonde samen met deze dame, die alles bevestigde, wat door Jan was gezegd. De officier liet nu de ruiten maar schieten en hield zich aan het behangsel en het schuurtje waarvoor door hem, mede in ver band met de antecedenten, werd gevorderd 25 boete of 10 dagen hechtenis. I litspraak conform eisch. Jan zal nu nog eens ernstig overwegen of het Hof soms niet voordeeliger condities wil geven. Beleediging. De niet-verschenen burger van Wieringen, Jacob B., kapitein van een sleepboot, had onlangs een collega, kapitein van een andere sleepboot Jan Tijsen. 'n voormalige knecht van kapitein Jaap, beleedigd. Beleediger noch beleedigde waren echter heden voor den politierechter present en Jacob werd dus gemakshalve maar vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Ruzie met een koopman. Een bedrijfsleider leefde niet in volmaakte harmonie met den koopman A. Berijds en het gevolg was zijn verschijning wegens mis handeling. De wederzijdsche mishandelingsgrieven werden nu eens terdege gelucht. Het draaide ten slotte uit op een vechtpartij, waarbij de koopman het onderspit delfde. Deze zocht zijn genoegdoening langs geoorloofden weg, doch de zaak moest heden worden aangehouden tot 3 Juni, omdat een getuige niet verschenen was. In de contramine. De stevige 20-jarige visscher op non acti viteit, Klaas de Gr. te Egmond aan Zee, had zich in kennelijken staat met geweld verzet tegen den veldwachters ten Bruggencate en Breetveld en werd heden verooroeeld tot 1 maand. Zijn portie van den kantonrechter had hl al te pakken in den vorm van 6 boete ol 6 dagen. Een praebt-burger. De 33-jarige heer Klaas St. had den rijks veldwachter Harm Visser uitgemaakt op een manier, waar zooals men wel eens zegt: de honden geen brood van aten. De kwalificaties waren van dien aard, dat we de ooren onzer lezers daarmede niet mogen verontrusten. Ook de rijksveldwachter wenschte dit niet voor zoete koek te consumeeren en had heden de voldoening den loslippige heer Klaas St. veroordeeld te zien tot 20 of 10 dagen. Te voren hadden zij zich weer ver ziend en dit was natuurlijk van invloed op de straf. Klaas vond het best en betaalde direct. Alweer onparlementaire woorden. De slager Corn. Hendr. Dontje te Hoorn werd op 6 Maart in het abattoir aldaar min der waardeerend gekwalificeerd door zijn 56- jarigen collega Hendrik H. en daarbij aan gekeken, of hij een geparvoiseerde mesthoop was. Slager Dontje „nam" dit niet en diende een klacht in. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 10 dagen. Hij bekeek waschgoed als vodden. De 33-jarige arbeider Thijs Sch. uit Ber gen schijnt te lijden aan gebrek aan onder scheidingsvermogen. Althans had hij het heldere waschgoed van mej. Ramersman aan den Leo Gestelweg, bestaande uit 'n schort, 'n handdoek en 'n kinderhemmetje, dat op het bleekveld was geëtaleerd, als vodden en hij haastte zich deze vodden in de wacht te sleepen. Voor deze „voddenpikkerij" werd «Pi Thijsje veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen. De brutale mond1, die Thijs opzette, pleitte niet in zijn voordeel en was oorzaak dat hem het volle pond berekend werd. Hij vergat ten eenemale het spreekwoord, dat een goed woord steeds een goede plaats vindt. N- S. B.-colporteurs in 't gedrang. Eenige leden der N. S. B., de heeren Gel- mers, Boschra en Bos uit Hoorn, diie zich op 15 April te Twist bevonden met het doel, verkiezings-propaganda te maken, werden door den 27-jarigen arbeider Wirtje G. uit Medemblrk uitgescholden voor „moorde naars". De moordenaars achtten zich terecht beleedigd en deden klachten. Wirtje stond heden terecht en beweerde te hebben gezegd: Arbeiders en boeren hoort, fascisme is moordt Eisch en vonnis 10 boete of 5 dagen. Lcshandige jutter. Op 8 Juni 1934 werd de caféhouder J. Haksteen te Helder mishandeld door een be schonken bezoeker, zekeren Cornelis van H die hij de deur uitzette. Hij kreeg 'n schop en zooals hij het uogal realistisch uitdrukte: ,,'n klap op z'n bek". „U meent zeker gezicht" corrigeerde de politierechter, Uis toch geen beest?" De niet-verschenen geweldenaar werd daarop veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen en de zitting opgeheven. VALSCHE ALARMKRETEN. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde vandaag het vonnis van den politierechter, waarbij een arbeider wegens het verstoren van de rust door valsche alarmkreten was veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. Op 28 Juni had de man, tijdens een relletje op Wittenburg geroepen: „Arbeiders, hoort „fascisme is moord". Ook het O.M had bevestiging gerequireerd. DE VALSCHE H.V A.-AANDEELEN. Heden behandeling voor het hof. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde heden de geruchtmakende strafzaak der valsche H. V. A. aandeelen. In het begin van het vorige jaar hebben de 24-jarige jongeman L. J. P., de zoon van den vroege- ren consul van Costa Rica, die onlangs is veroordeeld wegens het afgeven van val sche papieren en de Estlander Wulff ge poogd aen commssionair in effecten S. R. te Amsterdam ongeveer 200 valsche H. V. A. aandeelen te leveren tegen contante beta- taling van 70000 terwijl de waarde van de eente stukken ongeveer 150000 bedroeg. De commissionair gaf de zaak in handen van de politie. Het tweetal werd ten laste gelegd, dat hij opzettelijk en in vereeniging hebben getracht aen commissionair S. R. te bewegen tot het verhandelen van 194 H. V. A. aandeelen subs. is ten laste gelegd, dat W. alleen de strafbare poging heelt gepleegd en dat P. dit feit heeft uitgelokt. De rechtbank had beide verdachten tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Het O. M. had drie jaar ge- ëischt. De eerste gewone zitting der Staten van Noordholland zal worden geopend op Dins dag 2 Juli des voormiddags te half twaalf in het gouvernementsgebouw te Haarlem. In de op dien dag te houden vergadering zal in de eerste plaats worden overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Na de toelating en beëediging der nieuwe leden, alsmede de me- dedeeling van de ingekomen stukken, zal de vergadering worden Verdaagd tot Woensdag 3 Juli, des voormiddags te nalf elf, op wel ken datum overeenkomstig art. 46 der Prov. Wet, de verkiezing moet plaats hebben van zes leden van gedeputeerde staten. Voorgesteld zal worden, terstond na af loop van deze verkiezing, de punten van de agenda, die daarvoor in aanmerking komen, door commissiën te doen onderzoeken en de vergadering te verdagen tot Donderdag 25 Juli, des voormiddags te half elf, ter benan deling in ope doelde punten deling in openbare vergadering van be- Koopt Nederlandsch Fabrikaat. In de groote zaal van Concordia had het Ned. Fabrikatenhuis uit Utrecht Maan dag een avondbijeenkomst uitgeschreven, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, 's Middags was de zaal stampvol en ook 's avonds waren er slechts enkele stoelen on bezet. De spreker hield een rede, waarbij hij op het groote nut wees van het koopeo van Ne derlandsch fabrikaat voor de bestrijding van de werkloosheid in Nederland. Spreker drong er op aan, den middenstand uit de eigen plaats te begunstigen. Ook de middenstand moet echter inzien, dat men meer aan een arbeider die 20 of 30 ver dient, kan leveren, dan aan een aie 10 steun komt halen om zijn gezin te onderhou den. Men moet het gebruik van Nederlandsch fabrikaat propageeren. Hierna oehandclde spreker op onderhou dende wijze verschillende Nederlandsche ar tikelen, er op wijzende, dat Nederland in staat is om bijna in alle behoeften te voor zien. Na de pauze werden verschillende prij zen aan de bezoeksters ter hand gesteld. Texelsche kinderen naar Den Helder. Ten einde de Texelsche jeugd in de gele genheid te stellen, ook eens de koningin en prinses Juliana te zien, heeft het bestuur van T. E. S. O. de goede gedachte gehad, om 4 Juni a.s., wanneer onze vorstin den Helder zal bezoeken, aan de leerlingen van de Texelsche lagere scholen, die onder geleide naar den Helder gaan, gratis overtocht toe te staan. Van dit gul aanbod zal ongetwijfeld een ruim gebruik gemaakt worden. Begunstigd door mooi zomerweer, hield Zondag de wei /cstfriesche bond van Harmonie- en fanfaregezelschappen, 't jaarlijksch con cours te Winkel, n.I. de eerste dag van het concours; de tweede dag wordt gehouden op Donderdag, Hemelvaartsdag. Talrijke be zoekers waren opgekomen en vonden een geriefelijke zitplaats op het luw gelegen ter rein tusschen bloeiende vruchtboomen. Te elf uur werden 't hoofdbestuur, juryleden, be stuur van Winkel's Harmonie en de voorzit ters en directeuren der deelnemende gezel schappen ten raadhuize ontvangen en toege sproken door den burgemeester, die na een woorcf van welkom en van waardeering voor het besluit dit concours te Winkel te houden, den wensch uitsprak, dat dit concours In alle opzichten moge slagen. De voorzitter van den bond dankte voor deze woorden en memoreerde dat het voor den bond een uitkomst was, toen Winkel's Harmonie met het voorstel kwam, op beschei den schaal het concours daar aan te durven. Welkom heette spreker de juryleden en de deelnemende vereenlgingen en hij sprak den wensch uit, dat deze dag moge bijdragen tot verhooging van het doel en streven van den bond. De voorzitter van Winkel's Harmonie sprak eveneens woorden van dank voor de ontvangst en medewerking die zij van het ge meentebestuur hebben mogen ondervinden. De inrichting van het terrein, zei spr., is sober, mocht er dus iets aan ontbreken, dan is dit de oorzaak daarvan. Hierna werd eerewijn aangeboden en om half twaalf werd de strijd ingezet en na da gen van inspanning was toen de tijd geko men, waarop men met inspanning van alle krachten het beste zal trachten te geven, en we benijden de taak van de jury niet om al dat goeds naar waarde te taxeeren en de juiste verhoudingen.vast te stellen. Tot half zeven volgde het eene gezelschap het andere op en daarna werd de uitslag be kend gemaakt onder bijzonder groote span ning. Derde afd. Fanfare: Benningbroek 2e pr. 128 punten. Tweede afd. Fanfare: Aartswoud „Kunst na arbeid", 1ste pr. 146 J4 p. Eerste afd. Fanfare: Oude Niedorp „Cres cendo", 2e pr. 12714 p. Eerste afd. Harmonie: Julianadorp Kunst zin, 2e pr., 136% p.; Breezand „Concordia", 2e pr., 129 p.; Wieringen, Den Oever, „Apollo", le pr. 171 p. Afd. uitmuntendheid Harmonie: Kolhorn „De Eendracht", le pr., 167p. Afd. uitmuntendheid Fanfare: Warder „Excelsior", le pr., 159 p.Heiloo „Eensge zindheid", le pr., 168 p.; Grootebroek „Kunst na arbeid", 2e pr„ 120K p.; Nieuwe Niedorp „Excelsior". 2e pr., 128% p. Eere-afd. Harmonie: Winkel, Winkel» Har- monie, le pr., 164 p. Eere-afd. Fanfare: Hoogkafspel „Concor dia", le pr., 153 p.; Oostwoud „Oefening kweekt kunst", le pr,, 157 p.Zuidscharwou- de „Kunst na arbeid", le pr., 160 p. Daarna was er pauze tot 8 uur, waarna door de eerste prijswinnaars werd gecon certeerd. Ook hiervoor was veel belangsteüng en verdiende belangstelling, want hier werd ge streden om de eerepalm. De uitslag daarvan wordt eerst na afloop van den tweeden dag bekend gemaakt. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat iiit het Landbouwcrisisfonds aan de Vereeniging Centrale Tarwe Organi satie een bedrag van 300.000 uitgekeerd zal worden tot gedeeltelijke dekking van den oogst 1934, voprzoover betreft het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Maart 1935. De verbouwers van tarwe zullen erkend worden als groep van producenten van cri sisproducten. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen schrijft ons: Op verschillende perceelen aardappelen is dit jaar de opkomst zeer onregelmatig ge-, weest, in meerdere gevallen was deze zelfs zoo slecht, dat tot omploegen moest worden overgegaan. Deze slechte opkomst moet eens deels worden toegeschreven aan het optreden van zoogenaamde onderzeeërs, waaronder verstaan wordt het vormen van jonge knol len aan den moederknol, waarbij dan geen of slechts in zeer geringe mate loof gevormd wordt, anderdeels aan het wegrotten van de poters in den grond. Door de zeer gewaardeerde medewerking van verschillende personen ontving de Plan- tenziektenkundigen Dienst hierover talrijke gegevens. Uit aeze is o.a. gebleken, dat het vooral de rassen Bintje, Eersteling en Eigen heimer zijn, die aanleiding geven tot klach ten over slechte opkomst. Ook bij andere rassen kwam echter wel onderzeeërvorming en rotting voor. In dit bericht kan geen uitvoerig overzicht gegeven worden van de ontvangen gegevens, maar als belangrijkste conclusie kan worden medegedeeld, dat in de allermeeste gevallen, waarbij onderzeeërs optraden en in meerdere gevallen ook bij het wegrotten der poters, er een verband gelegd kan worden tusschen deze verschijnselen en de wijze van behan deling en/of de bewaring van het pootgoed. Daarom kan niet nagelaten worden den verbouwers reeds thans te wijzen op het groote nut van een goede behandeling en be waring van de voor pootgoed bestemde aard appelen. Vooral het pootgoed, dat door een te war me bewaring, waaraan het zachte winter weer mede schuld heeft, in den kuil, of in an dere bewaargelegenheden te sterk is uitge- loopen geweest, geeft thans reden tot klach ten. Door het sterk uitloopen heeft in veel gevallen groot spruitverlies plaats gehad. Hierbij komt nog, dat meerdere partijen laat in het voorjaar zijn afgesproten, terwijl het weer in de maand April koud en guur is geweest, wat zeer zeker bij de partijen die reeds waren uitgepoot de onderzeeërvorming en het wegrotten in de hand heeft gewerkt. Zeer gunstig steken, met enkele uitzonde ringen hierbij af de resultaten die bereikt zijn met pootgoed, dat in glazen poterbe waarplaatsen is bewaard geworden. De uit zonderingen zijn in de meeste gevallen ook aan ondoelmatige behandeling of bewaring tce te schrijven. Waar dit jaar de voordeelen van een goede bewaring en behandeling van het pootgoed duidelijk naar voren komen, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst nog eens zeer nadrukkelijk de aandacht van de verbouwers hierop, terwijl deze tevens wor- Uit het Engelscb van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 44) „Uitstekend, mijnheer, uitstekend", her haalde hij. „Weet u zeker, dat u den prins overtuigd heeft?" „Ik geloof het wel, maar de inspanning ■was geweldig". „Ik stel voor. dat u een whisky soda beemt en naar eed gaat. Het lijkt me raad zaam om morgenochtend naar den baron te gaan en betaling te vragen voor dit laatste werk". »U heeft gelijk. Ik zal gaan. Goeden nacht". Hallam was inderdaad moe naar lichaam en geest. De teleurstelling was vreeselijk geweest, toen hiL thuis komende, Stella niet gevonden had. Eerst had hij gemeend, dat ze <van gedachten veranderd was en weg gegaan, maar het was nog erger te hooren, dat ze er in het geheel niet geweest was. Gedurende de rit was hij dol van opwin ding geweest en zijn ontgoocheling was des ie grooter geweest. Den volgenden morgen kwam Sylvester reeds aan het ontbijt bij hem. De laatste was zeer opgewekt, en was schijnbaar zeer ingenomen met den gang van zaken, doch Guy was verbaasd dat hij nog vermomd was en maakte daar een opmerking over. „Als mijnheer Hallam kan ik ongehin derd gaan en komen en dat is een groot voordeel", antwoordde Sylvester. Terwijl hij sprak ging de telefoon. Het was de baron. „Ik ben van plan u te komen opzoeken met mijn vriena graaf Feldenstein, maak dus dat u om één uur op uw kamers bent". De baron wachtte niet op antwoord en Guy glimlachte toen hij Sylvester vertelde wat er gezegd was. „Hij schijnt heel zeker van me te zijn", zei hij boos. „Des te beter. Ik raad u aan zoo gauw mogelijk naar admiraal Langton te gaan. Bestel eerst een lunch, die geschikt is voor zulke voorname gasten en reken ér óp, dat ik ook van de partij ben". Hallam volgde dien raad zonder aanmer kingen te maken op en ging toen naar de admiraliteit, waar hij op de komst van admiraal Langton wachtte. Deze was zeer verrast te hooren, dat de prins in Londen was ên zijn belangstelling groeide, toen hij alles hoorde. Nu en dan grinnikte hij om de antwoorden, die Guy gegeven had. „Heel handig, heel handig", zei nij eindelijk. „Maar Als u er ln slaagt „Ja, wat dan mijnheer?" riep Guy gretig toen de admiraal ophield. „Dan zult u uw land een zeer grooten dienst bewijzen", zei hij zeer ernstig en ging toen voort met de houding te bespreken, die Guy bij het volgende interview moest aannemen. „De Duitschers beseffen, dat hun eenige kans op succes is ineens aan vallen, vóór onze vloot gelegenheid heeft gehad zich te concentreeren. Al hun plan nen zijn daarop gebasseerd. Zij zouden zelfs niet aarzelen om aan te vallen zelfs vóór de oorlog verklaard was, als ze er kans op slagen mee hadden". „Ik ben blij, dat de vloot den vijftienden gevechtklaar is", zei Guy. „Ik ben benieuwd of ik op een schip geplaatst zal worden". „Dat hangt er van af of u uw werk goed hebt uitgevoerd of niet. Mag ik vragen waarom u daar zoo benieuwd naar is?" Hallam aarzelde en de admiraal beduidd\ hem voort te gaan. „Ik heb den indruk gekregen, dat er groo te gebeurtenissen op til zijn"- „Zooals bijvoorbeeld „Oorlog een groote Europeesche oor log". „Heeft de baron iets gezegd?" „Niets definitiefs, mijnheer, maar dikwijls zeggen manieren meer dan woorden. Het is wel eigenaardig dat hij er, evenals u, zoo op gesteld is dat ik viug zal werken. Heeft u daar een reden voor?" vroeg Hallam kalm. „Het Kieler kanaal is reeds open voor den doortocht van de dreadnoughts', was het veelbeteekenende antwoord. „Duitschland zou geen zee-oorlog kun nen voeren vóór dat gebeurd was. ik heb altijd geloofd, dat ze alleen maar wachten tot zij in staat zouden zijn hun schepen van de Noordzee naar de Baltische zee te bren gen. Zij zullen nooit in zoo'n sterke positie zijn als nu. Wij hebben veel meer dread noughts in aanbouw dan zij. Volgend jaar om dezen tijd zal onze superioriteit veel meer blijken. Daarom is de tegenwoordige tijd volgens hen de beste". „Duitschland heeft geen reden om oorlog te voeren", zei de admiraal. Op het oogen- blik staat Engeland op den besten voet met iedereen". „Nog nooit heeft een groote natie, die begeerig was naar veroveringen, gebrek gehad aan een excuus. Daar heb je b.v. de moord op den aartshertog Franz Ferdinand. Oostenrijk zal de bevelen van Duitschland gehoorzamen. Rusland mag niet aanzien, dat Servië verpletterd wordt". „Je hebt gelijk, Hallam, maar we zijn op onze hoede". „Ik ben er van overtuigd, dat het de be doeling van Duitschland is om te mobili-. seeren, anders zou de baron er niet zoo op gesteld zijn dat ik voor hem werk. Hij heeft me met nadruk gezegd, dat ik over een paar weken vrij zal zijn. Me dunkt de reden is duidelijk genoeg „Je moet zien achter de feiten te komen. Je bent de eenige man, die in contact is met baron Branden. Tusschen twee haakjes, heb je Furber ook gezien?" „Niet meer sinds we hem in het Langham hotel ontmoetten", zei Hallam stug. „Je zoudt hem wel eens kunnen opzoe ken". Guy's gezicht verried hoe weinig hij met dit voorstel ingenomen was en de admiraal glimlachte, toen hij hem liet gaan. „Naar wat ik weet, geloof ik niet, dat je jaloersch op hem behoeft te zijn. Het zal me genoegen doen te hooren, hoe je met den prins bent opgeschoten". Het was twaalf uur toen Hallam terug ging naar Ryderstraat en tot zijn verbazing vond hij daar Valda op haar gemak in zijn kamer zitten. „Waarom ben je me niet komen opzoe ken?" vroeg ze dadelijk. „Ik heb het druk gehad". „Je zult toch zeker wel tijd hebben om met me te gaan lunchen?" „Ik heb een afspraak. Het spijt me erg. „Misschien morgen „Morgen is nog zoo lang. Weet je, dat Stella terug is gegaan naar Weyport?" »Ja" „En dat ze geëngageerd is met Furber?" ging ze voort met opzettelijke wreedheid. „Dat heb ik ook gehoord „Teruggekeerd tot haar eerste liefde, hè?" ging ze lachend voort. „Ze zal er nog wel eens spijt van hebben. Ik kan niet zeggen, dat ik medelijden met haar heb. Kijk eens wat vroolijker, Guy". „Juffrouw Glyn „Juffrouw Glyn?" herhaalde ze verwij tend. „Valda, ik kan je niet vragen om te blij ven. Ik verwacht vrienden op de lunch en „Toch geen dames, hoop ik?" „Neen, de baron en „Dan blijf ik ook om hem te ontmoeten", zei ze beslist. „Dat is onmogelijk". „Waarom? Ik heb jou toch aan den ba ron voorgesteld". .(Wordt ysrvólgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7