TIPS VOOR ONS HUIS. MODE- EENVOUDIGE JURKEN. EEN BABBELTJE VOOR DAMES. HET OUDE MEUBILAIR. Klaartjes huishoud- geheimen. DE POP UIT DE RUE SAINT HONORE. MODERNISEEREN. TAFT BEHEERSCHT DE MODE. §öil HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. i De japonnen, die de almach' tige heerscheresse, die mode heet, ons dit voorjaar toege dacht heeft, zijn bekoorlijk door hun eenvoud en jeugdig heid. De meest eenvoudige ma terialen worden verwerkt tot jurken, die ware juweeltjes zijn. Onze teekening maakt U dat duidelijk. Links ziet U een japon van eenvoudig gestreept flanel of ander weinig kostbaar mate riaal. Het geheel krijgt echter een aparte bekoring door de strepenverwerking. De eenige garneering bestaat uit: kraag en strikje van effen materiaal, terwijl ook de knoopen en de breede in deze effen tint gehouden zijn. Het jurkje ernaast is van geruite mousseline. Het aar digst is een heldere streep op een donker fond te kiezen. De garneering bestaat uit: een in gezet vest, opslagen op de mouwen van wit piqué en een witte leeren ceintuur. Het geeft dan een bijzonder frisch geheel. laten drogen. Bovendien leg ik het telkens om, zoodat niet dezelfde plekken steeds de meeste slij tage krijgen. Dat doe ik trouwens met mijn traploopers ook. De vlekken, die onwillekeurig op de arm- meubelstukken niet door grove onachtzaam heid verwaarloosd worden. Asch, bijvoor beeld .hoort in de aschbak en niet op het tapijt; met modderige schoenen mag nie mand op de divan gaan liggen. Op mijn tafel onder het tafelkleed heb ik altijd een moltonkleed liggen. Dan krijg ik geen krin gen van theekopjes e.d. op het blad. Komt er toch eens een vlek op, dan wrijf ik die af met spiritus of petroleum. Mijn gelakte meubels in de slaapkamer krijgen af en toe een beurt met water, waarin een beetje salmiak is gedaan. Maar nu heb je genoeg gehoord over de behandeling van mijn oude meubilair. Drink je kopje eens leeg, dan zal ik je nog eens versche thee inschenken; want deze is onder de bedrijven door heelemaal koud geworden en dan moet jij me eerst vertellen, hoe jij het maakt DINA VAN Z. Het zijn dikwijls die schijnbaar zoo onbe langrijke kleinigheden, die bepalen, hoe een vrouw er uit ziet, of ze een „gewone" of een „elegante en verzorgde" indruk maakt. Vooral voor de in beroep werkzame vrou wen en meisjes is het van veel belang, dat ze letten op hun kleeding. Dat wil absoluut niet zeggen, dat ze er op uit moeten zijn, de nieuwste snufjes aan te hebben en daar handen vol geld voor uit te geven. Integen deel! Het is altijd de rustige distinctie, die het wint van de dikwijls schreeuwend- opvallende mode-nieuwigheden. Ben donkerblauw of zwart japonnetje JEANNE DE FL. In geen jaren hadden ze elkaar gezien, tot leen toevallige ontmoeting de jeugdvriendin nen Eva en Klaartje, zooals ze vroeger ge noemd werd, weer bij elkaar bracht. Ze waren nieuwsgierig, hoe ze het maak ten en daarom noodigde Klaartje Eva bij zich op de thee. Eva is nieuwsgierig naar Klaartjes woning. Klaartjes uitzet, toen ze trouwde, was zeer bescheiden; niet in verge lijking met het elegante meubilair, dat Eva bij haar huwelijk kocht. „Elegant en kostbaar was Eva's huisraad zeker", dacht Klaartje een beetje weemoe dig. „Maar wat is er aan te doen? De „tand des tijds" heeft erg aan mijn meubeltjes ge knaagd". En nu is Eva bij Klara en kan haar ver- Wondering nauwelijks verbergen. „Je woning is een juweeltje. Je hebt je zeker pas geleden nieuw ingericht, hè?" Maar Klaartje schudt glimlachend het hoofd. „Ik heb in de jaren van mijn huwe lijk niets bij kunnen koopen. Ik heb zelfs een heeleboel dingen nog uit het huis van mijn moeder. Ik verzorg alleen mijn boeltje heel goed; want in een ongezellige omgeving kan ik me niet thuis voelen". „De-altijd-werkende-huisvrouw", denkt Eva Ben beetje verachtelijk. Het schijnt, dat Klaartje' die gedachte van haar gezicht leest. „Denk niet, dat ik van 's morgens tot 's avonds bezig ben. Ik werk alleen systema tisch. Als er iets stuk is, wordt de schade dadelijk hersteld. We gebruiken iedere ka mer in het huis; maar ik zorg ervoor, dat de leuningen van bekleede stoelen komen, neem ik af met benzine of salmiakwater. Mijn leeren stoelen neem ik af en toe eens met zoete melk af; dan verdwijnen de leelijke plekjes. Dit tapijt bijvoorbeeld; het wordt geklopt, maarvolgens systeem, dus alleen aan de achterkant. De wol, aan de bovenkant wordt goed geschuierd; toen ik het kreeg, het was al van mijn moeder, heb ik het een verjongingskuur laten ondergaan. Om de kleuren op te frisschen heb ik het met zuur kool afgewreven. Inplaats van zuurkool, kun je ook azijn- of salmiakwater, of yochtige theebladen nemen. De randen, die versleten waren, heb ik afgeknipt, omgeslagen en aan de achterkant een breede rand er tegen ge naaid; dan krullen de hoeken niet meer om- De dunne plekken heb ik eveneens aan de achterkant met lijm ingesmeerd en toen De aankomst, na een moeilijke reis over hobbelige straatwegen in postkoetsen, etc. in de vrije Duitsche rijksstad Frankfurt aan de Main, was altijd een heele gebeurtenis, die zich afspeelde op het voorplein van het Duitsche bondspaleis, in de Bockenheimer- straat. Hier, waar ook de wereldreizigers van dien tijd plachten uit te stappen, hield ook iedere maand de pop uit de Rue Saint Honoré uit Parijs haar intocht. En niet alleen voor Frankfurt, ook voor de andere Duitsche steden, ja zelfs voor Polen en het verre Rusland, waar Catherina de Groote regeerde, werd de aankomst van de pop met spanning verwacht. Om de waarheid te zeggen, het was iedere maand een nieuwe pop. die de reis van de Rue Saint-Honoré naar Rusland maakte. Ze maakte de reis in een snelle postkoets en ge borgen in een groote geheimzinnige houten doos. Was het de pop zelf, die dë nieuwsgierig heid in alle vrouwenharten wakker maakte? Nee, die was het niet; maar de kleine af gevaardigde van de Rue Saint-Honoré was gekleed volgens de laatste mode van Parijs Voor de aankleeding van deze pop waren twintig ijverige geesten een heele maand aan het werk geweest. Twintig demoiselles uit de eerste mode-ateliers hadden hun best ge daan van de pop een miniatuurdametje te maken geheel in de nieuwste modellen ge stoken. De „kleine Iris uit de Rue Saint-Honoré", zei Louis Réau, „heeft voor Frankrijk meer werk gedaan dan verschillende diplomaten bij elkaar. Ze deed de harten van alle vrou wen heftiger slaan en gebood hoe men zich kleeden moest. De pop uit de Rue Saint- Honoré dirigeerde het Europeesche concert". Dr. de Cr. Menige huisvrouw zou gaarne de meu beltjes, die ze al jaren heeft staan, ver vangen door meer moderne. Maar in deze tijden van crisis en malaise is dat een wensch, die wel niet in vervulling zal gaan. Toch kunnen we zelf ook nog een heeleboel moderniseeren. Daarvoor is echter een beetje moed noodig. Maar hebt U bijvoorbeeld een buffet, zoo als op de teekening afgebeeld is? Een buffet in de stijl Henri H, waarvan het bovendeel op zuiltjes rust en waarvan de achterzijde een spiegel is? In moderne vertrekken is dit buffet wer kelijk een beetje misplaatst. En het kost toch zoo weiu'g moeite om er een moderner van te maken. Daarvoor gaan we als volgt te werk: we halen de spiegel en d« zuilen weg en plaatsen het bovenstuk van het buffet dade lijk op het onderstuk. Ook de gebeeldhouwde deurtjes van het bovendeel halen we weg en vervangen deze door deuren van glas, zoo dat we de glaasjes of het zilverwerk, dat er achter staat, er door kunnen zien. Voor het middelste kastje maken we niets. Dat blijft open of, zoo we dat niet mooi vinden, hangen we daar een gordijntje van ten materiaal, dat in overeenstemming is met de overige gordijnen en bekleedingen. Het „hekwerk" boven op het buffet wordt gesloopt. Glad en recht, zonder onnoodige versiering, is de leuze van de moderne tijd. Een paar schalen en pullen op dit nieuwe buffet en Uw kamer heeft een groote ver nieuwing ondergaan. Om nu een beetje „in style" te blijven, verdient het aanbeveling, de bij het meubilair behoorende stoelen. eveneens te ontdoen van het onnoodige hek werk op de leuningen. Het spreekt vanzelf, dat we een dergelijke moderniseering alleen beginnen bij meube len, die niet veel waarde hebben. Bij echte antieke stukken,, verandert men niets. Maar dat is zoo natuurlijk, dat dit geen verder betoog noodig heeft. maakt altijd een goede indruk. Ik hoor som mige van mijn lezeressen al pruttelen: „Ge stichtskleeding". Absoluut niet waar! Datzelfde zwarte of donkerblauwe „gestichtsjurkje" is door een kleine, goed aangebrachte garneering te veranderen in een japonnetje, dat juist door de eenvoud allerliefst is. Verreweg het fleurigst is witte garnee ring. Die heeft natuurlijk een bezwaar en wel, dat ze zoo gauw vuil is. Door echter meerdere garnituurtjes te hebben, kan men er oiet alleen frisch, maar ook telkens ver schillend uitzien. Buitengewoon aardig op een donker Ja ponnetje is de garneering, die U op onze af beelding ziet. Deze bestaat uit een volant van wit glasbatist, die, langs het décolleté genaaid, van voren tot in de taille reikt. Indien men dit wil kan men soortgelijke manchetjes er bij maken; maar de meeste kantoormeisjes dragen hun mouwen liever zonder garneering, daar manchetten, e d. te gauw vuil worden en te veel te lijden hebben. Een feestelijke garneering laat de andere teekening U zien: op het eenvoudige donkere jurkje worden om de hals bloemen van wit fluweel gedragen. Een bloem van wit fluweel, tusschen de ceintuur gestoken en uw „ge- stichtsjurkje" is omgetooverd in een aller bekoorlijkst namiddag-visitetoilet. Zoo zijn er meer aparte garneeringen te bedenken en iedere huisvrouw met een greintje fantasie en goede wil, kan voor zichzelf iets bedenken, dat aan haar kleeding dèt persoonlijk cachet geeft, dat haar gun stig van anderen onderscheidt. RITA VAN B. Nog altijd houdt te taftzijde een zege tocht door het gebied van de mode. Alle voorjaarsshows hebben het bewezen, effen en bedrukt heeft taft het hart van Madame Mode gewonnen. De nieuwe lievelingsstof heeft ook werkelijke voordeelen. De stijf heid van het materiaal is bijzonder geschikt voor blouses en jurken van eenigszins strengljjnige stijl. Bovendien is het een zeer geschikt materiaal voor garneeringen. Bij het mantelcostuum is de blouse van taft, liefst donker met lichte strepen, bijzonder geliefd. Hoe grooter het contrast tusschen de blouse en rok, hoe beter. Geen tweede materiaal leent zich zoo goed voor het vervaardigen van sttjlklee- ding als juist taft. Een nieuwigheid van dit voorjaar zijn de taftmantels, die soms bij het middag-, maar meest bij het avond toilet gedragen worden. Ook het weer schijnende materiaal, dat in de tijd van onze grootmoeders gedragen werd, is weer opgedoken. Halve of lange wijde mouwen, meest pofmouwen, breede sjerpen en groote strikken zjjn voor de taftmantels kenmerkend. Voor de namiddag zien we het mantei- costuumptje van taft. Men heeft grappige combinaties: een gladde effen rok, met een aansluitend kort jasje, waarbij ©en ge streepte strik. Stiksels verleenen het taftcostuum een aparte bekoring Maar daarover zijn alle vrouwen het eens. er hoort iets van taft bij de voorjaars- en zomergarderobe. ■iMfö::;: J. DE FL. dam. Toezending zal geschieden na ont vangst van het be drag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels, of wel per postgiro 41632. Bij de prijs wordt echter nog 6 ets. extra be rekend voor porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestel ling van der patronen duidelijk het ver langde nummer en tevens de gewenschte maat. d.w.z. bovei»- taille-, heupwijdte, enz. op te geven. Go- lieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermel den; men voorkomt daardoor onnoodig» vertraging in de op sturing. Zondag: kop bouillon met een beschuitje; harde eieren, asperges, gewelde boter, gekookte aardappelen; vruchtenpudding. Maandag: varkenscarbonaden, bloemkool, gekookt# aardappelen koffiepudding. Dinsdag: blinde vinken, peulen, gekookte aardappe len; fruit Woensdag.' biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen! chocoladepudding met vanillesaus. Donderdag: kalf slappen, worteltjes, gekookte aard appelen; griespudding, Vrijdag: gebakken makreel, rijst; komkommers, eieren, gebakken aar*, appelen; sneeuwpudding. Zaterdag: osselapjes, spercieboonen (bus), gekookt# aardappelen; rabarber. Nr. 567: aardig# jurk van effen tolle te soi. Be- noodigd mate, riaal: 4 meter van 90 centimeter breedte: Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk. Nr- 568: japon van gebloemde of genopte voile of crêpe georgette. Eenvoudig, doch gedistingeerd ma, del. Be noodigd ma teriaal: 4 meter van 90 centimete# breedte. Prijs van het patroon: 050 ets. p. stuk. Deze patrones zijn dus in alle maten tegen <M bovenvermelde prijs te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgever#, maatschappij „D# Mijlpaal" postboat 175 te Amster,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12