DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het mijrigeschi! in het Belgische Henegouwen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 128 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag I Juni 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qaqjeliiksch Wat een bezoek aan het zwarte Land van Henegouwen ons leerde. - De ware beteekenis van de revolutionnaire mijnwerkersstaking. De toestand ernstig De aanleiding te Tamines. Overal navolging. Syndicale onmacht. De moeilijkheden blijven. HET ITALIAANSCH—ABESSINISCH CONFLICT. Mobiliseert Abessinië? Italiaansche koeriers in Abes sinië aangehouden. Troepen naar Oost-Afrika. DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. Bouisson geslaagd; de voorloo- pirfe ministerlijst. HOOFDREDACTEUR IN SCHUTZ- HAFT GENOMEN. DE AARDBEVING IN BELOETSJISTAN. IVof vandaag de aandacht trekt... 30.000 dooden in Beloetsjistan? GROOTE FABRIEKSBRAND. ROOSEVELT VOORSTANDER VAN GRONDWETSWIJZIGING? ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen Brusselschen correspondent). Wij hebben andermaal enkele dagen doorgebracht in ae Henegouwsche mijn streek. Is het niet voor een zware ramp, dan is het wegens een groote staking of andere moeilijkheden dat onze belang stelling wordt gevraagd voor dit gewest, dat soms dramatische dagen beleeft en waarvan de toekomst steeds met ang stige vragen is gevuld. Bij onze terug komst te Brussel, met zijn onverschillig heid voor alles wat buiten de Wereld tentoonstelling staat, hebben wij ons af gevraagd, of de zeer ernstige incidenten, die zich hebben voorgedaan m geheel het mijngebied van Henegouwen, wel in hun volle draagkracht zijn begrepen. Men heeft er veelal slechts een drijven in gezien van de communistische propagandis ten, die het gemunt hadden op de socialisten en in hoofdzaak op de socialistische ministers in de huidige driepartijdige regeering. De communisten zouden het den ministers lastig hebben willen maken, om munt te kunnen slaan uit hun neteligen toestand, met 'het oog op de verkiezingen. Daar is natuurlijk wel iets van aan, doch met communistische propaganda alleen is een dergelijke bewe ging niet op touw te zetten. Deze beweging is, voor wie ter plaatse de arbeiders en de syndicale leiders spreekt, en voor wie ook de personen ondervraagt die met de hand having van de orde zijn belast, een uiting - van diepe ontevredenheid over hun sociale verarming bij de mijnwerkers, en een bewijs dat de band van de syndicale tucht voor hen eenvoudig niet meer bestaat. Hieraan is het gevaar verbonden dat de duizenden arbeiders van de Henegouwsche mijnen, in hun rade loosheid, ook wel eens tot ernstiger op treden zouden te verleiden zijn. De aanleiding was een incident dat zich op 13 Mei heeft voorgedaan in de St. Barbara- mijn te Tamines, in het Naamsche, waar de mijnindustrie veel heeft zerloren en de mijn werkers dus niet meer zoo sterk zijn. Het mijnbestuur had een proclamatie uitgevaar digd, dat de gezinsbijslag zou worden ver minderd, als gevolg van door de vorige regeering genomen maatregelen. De verla ging van een gezinsbijslag komt practisch voor de mijnwerkers, die in deze streek over 't algemeen slechts een viertal dagen aan 't werk zijn, neer op een loonsverlaging en het kan hun niet veel schelen of de maatregel genomen is door deze of gene regeering. Zij beoordeelen slechts het tastbare feit dat zij minder loon ontvangen, wanneer de veer tien dagen om zijn. De arbeiders heben dade lijk het werk gestaakt en zij verschansten zich in de mijn, toen hun was gebleken dat onderhandelingen tot niets zouden leiden. Tenslotte moesten gendarmen in den nacht worden bijgehaald om de mijn te ont ruimen en hierbij werd door de mijnwerkers geworpen met allerlei voorwerpen. Machines werden vernield. Op zeker oogenblik is door de gendarmen geschoten. De arbeiders heschen de roode vaan, toen zij ontdekten dat zij tenslotte toch het onderspit moesten del ven tegen de gewapende macht. Het waren 114 arbeiders die zich na een urenlange be legering overgaven onder het zingen van de Internationale. Verscheidenen waren ge wond. j j Uit deze wijze van handelen van de mijn werkers kan men wel opmaken, dat commu nisten leiding gegeven hebben aan dit verzet, doch het zou niet zoo goed geslaagd zijn, indien bij de arbeiders niet het besef was doorgedrongen dat de oude syndicale orga nisatie, die in het verleden zooveel voor deden voor hen heeft weten te veroveren, thans niet meer de macht is waarop zij kun nen rekenen tot het uiterste, omdat zij te veel reeds alles heeft ingesteld op zooals dat heet „bijlegging" van 'het geschil door de leiders die den revolutionnairen geest missen en op rust en tevredenheid zijn gesteld. Van Tamines is de verzetbeweging blik semsnel over geheel het nabijliggende Zwarte Land gegaan en zooals in 1932 de staking in verband met de werkloosheid, van de Borinage is uitgegaan, kwam de ac tie nu uit den tegenoverstelden hoek. Let wel dat de syndicalen niet het minste bevel hebben gegeven, integendeel. In alle afdee- lingen zijn de leiders verrast geworden ot overrompeld door de spontane, of door slechts enkele communisten opgehitste hou ding en besluiten van de arbeiders zelf. En overal heeft deze houding, naar het voor beeld van Tamines, een zuiver revolution nairen vorm gekregen, hoofdzakelijk door bezetting van de mijnen, zoowel boven als in den grond. In den beginne trokken de arbei ders naar hun werk, en eenmaal op de mijn, bleven zij er zitten en verschansten zij zich, weigerden aan 't werk te gaan of de mijn te verlaten, zoolang hun geen loonsverhooging was toegestaan, in de plaats van de aange kondigde loonsverlaging. In een veertigtal mijnen werd aldus een bezetting gevormd door de arbeiders, die door hun vrouwen, welke, het is opvallend, de grootste geest drift aan den dag leggen voor dergelijke on dernemingen, van voedsel werden voorzien. Toen de gendarmen er gemakkelijk in slaag den, na versterking te hebben gekregen, de bezette mijnen te ontruimen, waarbij vooral door overreding resultaten werden verkre gen slechts in één geval moesten traan- gasbommen worden geworpen begaven de arbeiders zich in de mijn om ze op die ma nier te bezetten, wel wetende dat in de mijn de gendarmen onschadelijk zijn en ook dat niemand hen zou trachten er uit te drijven, door hun het leven in de mijn b.v. onmogelijk te maken. Zoo zijn o.a. te Frameries, een dorpje- in de Borinage een veertig arbeiders, die in de mijn gedaald waren met de avond ploeg pas na 'n nacht en een dag gecapitu leerd, nadat zij eerst als voorwaarde hadden gesteld dat zij een loonsverhooging van 25 ten honderd moesten krijgen. Zooals men ziet, gaat het voortdurend om een loonsverhooging. De arbeiders, waarvan er velen zijn die zich met 125 tot 150 fr. per week moeten tevreden stellen, be grijpen niet hoe de mijnen, tengevolge van de devaluatie en de verhoogde erploitatie- kosten de kolenprijzen met 20 ten honderd hebben verhoogd en dat anderzijds hun kari ge loonen nog moeten worden verminderd. Integendeel zij wenschen, omdat hun loonen laag zijn, een verhooging te krijgen Hier voor hebben de socialistische ministers in de regeering de minister van Arbeid is Achlle Delattre, gewezen mijnwerker en voorzitter van de mijnwerkerscentrale dan ook geijverd in de Nationale Mijncommis- sie, welke de loonen regelt in de mijnindus trie. Met de medewerking van eerste-minis- ter van Zeeland heeft de mijncommissie een loonsverhooging voorgesteld van 2.5 t. h. als voorschot op de loonsverhooging, die zou moeten volgen bij de verhooging van 't index-cijfer, ingevolgde de collectieve ar beidsovereenkomst, met bovendien nog aan passing van de laagste loonen. Deze voor stellen werden door de patroons ook aan vaard en de arbeidersafgevaardigden waren gelukkig met deze schijnoverwinning naar de mijngemeente terug te kunnen keeren. Eigenaardig is de houding van de syndi cale leiders in dergelijke gevallen. Wij woon den het in 1932 bij hoe Vandervelde en al de socialistische Kamerleden van Charleroi, toen zij op het balcon van het Paleis du Peuple verschenen, niet aan het woord kon den komen en werden uitgejouwd. Toen ook was de leiding van de beweging hen ont snapt. Nu is dit eveneens het geval geweest en de leiders moeten achter hun troepen loopen om ze weer in handen te krijgen. Voor degenen, die ten gunste van de arbei ders veel hebben gedaan, moeten dit wel bit tere oogenblikken zijn. Om te beginnen wordt de spontane beweging van de arbei ders iet afgekeurd. In de bladen van de par tij wordt slechts geschreven over de „recht vaardige eischen" van de mijnwerkers. In verschillende moties van de gewestelijke cen trales hebben de leiders later nochtans ge waarschuwd dat de methodes van actie, wel ke nu gevolgd werden, in strijd waren met de syndicale tradities die moeten worden ge ëerbiedigd. Het was echter niets meer om minder dan een bekentenis van onmacht. De verschillende gewestelijke centrales hebben vergaderingen gehouden, te Hornu (Borinage), La Louvière (Centrum) en Charleroi om de voorstellen van de Mijn- commissie te onderzoeken, doch alleen te Charleroi heeft men het aangedurfd de af- deelingen afzonderlijk een individueel refe rendum te laten houden. Slechts 56,9 pCt van de mijnwerkers uit de streek van Charle roi hebben zich uitgesproken voor de goed keuring der voorstellen. In de Borinage en in het Centrum hebben alleen de syndicale gedelegeerden gestemd voor de werkhervat ting. Men mag dan ook gerust condudeeren dat dit alles, zooals in België nu sedert jaren met de kolenkwestie wordt gedaan, slechts een compromis is en dat de moeilijkheden blijven bestaan. Bij de minste oorzaak zal in Henegouwen vooral de andere bekkens zijn minder door de crisis getroffen en de revolutionnaire geest is er niet zoo sterk en is er ook niet als een traditie geworden het verzet oplaaien. In werkgeverskringen is men er natuurlijk op uit het voor te stellen alsof de invoer van buitenlandsche kolen het hun onmogelijk maakt iets te doen voor de arbeiders. Doch- dat is de economische kant. Sociaal is het gevaar van dezen openlijken opstand van de arbeiders tegen hun syndi cale organisatie als een waarschuwing van groote beteekenis. De mijnwerkers zijn steeds trouw geweest aan de syndicale tucht. De syndicaten zijn steeds radicaal getint ge weest. Wat nu is gebeurd toont aan hoe de socialistische syndici.ten niet meer in staat zijn den regelenden invloed uit te oefenen, waarop zij zoolaiig trotsch zijn geweest en waarop de socialistische organen zich voort durend beroepen. Nu zijn het de voorstan ders van andere groepen, die het hoofd op steken De vertegenwoordigers van so cialistische bladen, die het Zwarte Land be reisden, werden niet beter ontvangen door de mijnwerkers, dan de redacteurs van burger lijke bladen, integenceel. Zij werden als nog onbetrouwbaarder bescouwd en dit beteekent wat in deze streek! In het algemeen gespro ken kan men slechts de hoop koesteren, dat het nooit komen ual tot een gevaarlijker uit barsting, waartegen de gendarmen, die in Henegouwen een beweeglijke brigade vor men, niet zouden opgewassen zijn. Officieel wordt te Rome medegedeeld: De gedeeltelijke mobilisatie van Abessijnsche troepen en de aankomst in Abessinië van hoeveelheden oorlogsmateriaal maken het noodig nieuwe maatregelen te nemen ter ver zekering van de veiligheid van de Italiaan- sche koloniën in Oost-Afrika tegen iederen aanval. Derhalve is order gegeven tot het mobiliseeren van de divisie „Aquila", die ver vangen zal worden door een andere, reeds geformeerde divisie. Voorts is bevel gegeven tot mobiliseering van twee nieuwe divisies zwarthemden. Verder zijn den laatsten tijd talrijke officieren, soldaten en specialisten der marine onder de wapenen geroepen. Het verlof van de marinelichting 1913 is opge schort. Alle mobilisatie-operaties verloopen met absolute regelmaat en zonder eenig in cident. UitU Asmara wordt gemeld, dat koeriers, die op vaste tijden de post vervoeren van het consulaat van Italië te ondar op 12 Mei door soldaten van Ras Cassa zijn aangehouden tusschen ondar en Adoea. Nadat de Italiaan sche consul daartegen had geprotesteerd werden de koeriers op vrije' voeten gesteld en de postzakken teruggegeven. Het bleek echter, dat het briefgeheim geschonden was. Hieraan wordt toegevoegd, dat dit niet de eerste maal is, dat in de grensstreek aanval len gedaan worden op koeriers in Italiaan- schen dienst. In Maart j.1. werden nabij Mu- die Bado tusschen Adoear en Gondar koe riers overvallen en geplunderd door een tiental mannen, terwijl de post voor een groot deel vernield werd. Tegelijkertijd met de mobiliseering van drie nieuwe Italiaansche divisies wordt be kend, dat nieuwe troepenverschepingen naar Oost-Afrika plaats hebben gevonden. Het s.s. Italia is met 1000 man, zware artillerie, 133 officieren en onderofficieren en 300 ton oorlogsmateriaal uit Napels vertrokken. Het schip heft bovendien aan boord een aantal bijzonder opgeleide pionniers en stratenbou- wers. Nog zes stoomschepen waarvan de meesten de reis naar Oost-Afrika reeds ver scheidene malen hebben gedaan, liggen in Napels en andere Italiaansche havens gereed om uit te varen. Bouisson bij president Lebrun. Bouisson heeft zich gisteravond naar het Elyssee begeven, waar hij den president der republiek, Lebrun, op de hoogte heeft ge steld van den stand van zijn onderhande lingen inzake de oplossing van de kabinets crisis. Het verluidt, dat Bouisson, na de toezeg ging der radicaal-socialisten te zullen deel nemen aan de regeering, den president der republiek zijn definitieve toezegging heeft gedaan. Bouisson deelde den president mede, dat hij zijn kabinet nog in den loop van den avond zou samenstellen. De radicaal-socialisten hebben hun besluit genomen met twaalf stemmen tegen bij twee onthoudingen. De groep heeft zich accoord verklaard met de door Bouisson geëischte volmachten. Bouisson heeft verzekerd, dat hij deze vol machten alleen zal aanwenden tot verdedi ging van den franc, saneering der financiën, en net economische herstel van de natie, ter wijl hij op zich heeft genomen de rechten van het parlement, met name dat buitengewone bijeenkomsten te houden om de begrooting te bespreken, ongemoeid zal laten. Hoewel vannacht om half een Bouisson nog onderhandelde over de samenstelling van zijn ministerie, is toch reeds de volgende voorloopige ministerlijst mede te deelen. Mo gelijk zullen hierin nog enkele wijzigingen komen. Minister-president en binnenlandsche za ken: Fernand Bouisson; ministers van staat: senator Caillaux (ra dicaal socialist); Herriot (rad.-soc.); Lcuis Bouisson, die het nieuwe Fransche kabinet gevormd heeft Marin (republ. dem. unie) en maarschalk Pétain; minister van buitenlandsche zaken: Laval (onafhankelijk); justitie: Pernot (republ. soc.); oorlog: generaal Maurin; marine: Piétri (links republ.); luchtvaart: Laurent Eynac (rad. linkerzijde); handel: Marchan- deau; financiën: Palmade (rad.-soc.); na- zijde); financiën: Palmade (rad.-soc.); na tionale opvoeding: senator Maric Roustand (rad.-soc.); openbare werken: Paganon (rad.-soc.); koloniën: Louis Rollin (rad.-lin- kerzijde); arbeid: Frossard (socialist); pen sioenen: Perfetty (rad.-soc.); hygiëne: Er- nest Lafont (soc.); landbouw: Henry Roy (senator, rad.-soc.); posterijen: Mandel (on afhankelijk); onderstaatssecretaris van het kabinet van den minister-presidentCathala (radicale lin kerzijde). De tegenwoordige minister voor de koop vaardij Bertrand maakt aan boord van de Normandië de reis naar Amerika mede. Hij zal, eventueel, pas na zijn terugkeer te Parijs worden vervangen. De heer Bouisson zal zijn medewerkers vannacht niet meer voorstellen aan den pre sident der republiek, doch zich pas Zaterdag ochtend met hen naar het Elyssee begeven. Hoofdredacteur Friedrich Herzog, lid van de NSDAP is gisteren door de geheime staatspolitie te Berlijn in arrest gesteld, aan gezien hij in een openbare localiteit „onge breidelde critiek" had uitgeoefend op een door Hitier gevelde beslissing en gedreigd had met openbare verstoring bij de uitvoe ring van die beslissing. Dit partijlid heeft zich aldus de desbetreffende mededeeling daarmede schuldig gemaakt aan opstan digheid tegen de staatsautoriteit. De te Londen omtrent de aardbeving in Beloetsjistan ontvangen berichten, doen voorloopig vreezen, dat er ver scheidene duizender dooden gevallen zijn. Het is volgens deze berichten nog onmogelijk ook maar bij benadering te schatten hoe groot het totaal aantal d ;oden zal blijken te zijn onder de in boorlingen, doch er kan weinig twijfel aan zijn, dat in Quetta en andere steden het totaal schrikwekkend hoog zal zijn. Bekend is echter reeds, dat een officier en 3 manschappen van de Royal Air Force zijn omgekomen. Voorts zijn ge dood twee Britsche ambtenaren er. hun gezinnen, terwijl practisch de geheele politiemacht van Quetta en vele onder geschikte civiele en spoorweg-ambtena ren om het leven zijn gekomen. Tus schen 20 en 30 andere piloten worden vermist. Tengevolge \an het yernield zijn van de telegraaflijnen zijn nog weinig bij- Het geschil in de Belgische kolen mijnen. (Dag. Overzicht). De Fransche regeeringscrisis op gelost. Bouisson stelt een nieuw kabinet samen. (Buitenland). De aardbeving in Beloetsjistan; vermoedelijk 30.000 dooden. (Buiten land). Het Italiaansch-Abessini6ch con flict. Nieuwe troepenmobilisaties? (Buitenland). Roosevelt voorstander van grond wetswijziging? (Buitenland). Ir. Mussert naar Indië. (Binnenland.) Te Breda een jongen van een toren gevallen. (Binnenland.) Sergeant uit Den Helder voor den krijgsraad wegens diefstal van stafkaar ten, gasmaskers en munitie, (Rechts zaken.) Haagsche politie-agent ontslagen wegens verduistering. (Binnenland.) Parlementaire leven. (Artikelen.) Licht in misdadig Oss. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) zonderheden bekend geworden, doch de tot dusverre ontvangen draadloo-o be richten melden, dat in Quetta, dat een bevolking heeft van 34 000 inwoners, de zjtel vormt van het bestuur en een belangrijk militair centrum is, de huizen der inboorlingen als kaartenhuizen bij den 6chok ineen vielen en de bewoners onder de puinen bedolven. Slechts het militaire gebied aan de. Noordzijde van de stad werd licht beschadigd en voor zoo ver bekend is zijn geen officieren of leden hunner gezinnen gewond. Ook de slachtoffers onder de troepen zijn gering in aantal en den geheelen dag zijn de manschappen van de Britsche en Indi sche regimenten koortsachtig aan het werk geweest voor het brengen van hulp en het instellen van een zekere mate van orde onder de duizenden zenuwach tige vluchtelingen. Zij zijn er in ge slaagd tijdelijke accoinodatie te ver schaffen voor vele vluchtelingen in haas- tb; ingerichte kampementen op de ren baan en op de terreinen van den resi dent. Vele ambtenaren ontsnapten ter nauwernood aan den ondergang. Voorts wordt nog gemeld, dat de stad Mastung, op 40 mijl ten Zuiden van Quetta, volkomen vernield is en dat vier vijfden der bevolking om het leven zijn gekomen, terwijl een zelfde lot de naburige dorpen heeft ge troffen. Afgescheiden van de steden is Beloetsjistan schaarsch bevolkt. Over de ver der afgelegen districten en de daar aange richte schade zijn nog geen berichten ont vangen. Sir Norman Cator, agent van den gouver neur-generaal in Beloetsjistan, heeft een draaalooze oproep gericht tot alle provin ciale hoofdkwartieren om zoo spoedig moge lijk medischen bijstand te zenden, waaraan uiteraard snel gevolg gegeven is. Uit Quetta wordt gemeld, dat volgens offi cieuze mededeel ingen bij de hevige aard beving, welke beloetsjistan heeft geteisterd, 30.000 personen om het leven zouden zijn gekomen. Op Hemelvaartsdag is de „Drahtwaren- fabrik Feiten und Guillaume A G." in Graz afgebrand. De brandweren van Graz en om geving hadden in totaal 4000 M. slang uit gelegd. Teer- en papiervoorraden boden echter rijkelijk voedsel aan het vernielende element. De omgeving liep groot gevaar door* den geewldigen vonkenregen. De schade is be langrijk. De oorzaak van de brand is onbe kend. President Roosevelt heeft gister verklaard, dat een heiziening van de grondwet der Vereenigde Staten noodzakelijk is, wil de federale regeering de handen vrij hebben om de tegenwoordige economische, Sociale en politieke problemen te kunnen oplossen. Roosevelt critiseeroe de beslissing van het Opperste Gerechtshof met betrekking tot de ongeldigverklaring /an de NRA niet openlijk doch wel gaf hij te kennen, dat de grondwet, zooals deze in de 18de eeuw was opgesteld niet van toepassing kan zijn op het leven der natie in den tegenwoordigen tijd. De president wees er op, dat nationaal economische problemen moeten worden ge regeld door 48 afzonderlijke en souvereine staten Voor de oplossing van het nationale vraag-tuk zal een periode van 5 i 10 jaren noodig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1