Gevaarlijk spel £and: m Jmw&oim Seuitöetm f,- OUDKARSPEL. Noordermarktbond. .Woensdag werd de 22e algemeene ver gadering gehouden van den Noorder marktbond, des namiddags 2 uur ten lokaie van den heer Vie. Behalve de afgevaardigden waren mede aanwezig de Jieer Brugman, eere-voorzitter, jhr. van Spengler, burgemeester van Zuid* scharwoude; de heeren C. Keeman en P. Slot voor de vereeniging „Koophan del"; de heer P. Klant, secr. prov. com- missiën; de heer Hazeloop, rijkstuin- bouwconsulent van Noordholland; de heer P. Slot, voorzitter van de veiling Warmenhuizen; de heer Mallekote, tuin- bouwonderwijzer en de marktbetaal- meester, de heer Koeman. Onder de vele bekenden, aldus de voorzitter, missen wij den heer Koste lijk, die onze vereeniging door den dood is ontnomen. Een jaar is wederom ver streken met alle zorgen en beslomme ringen. Boor de regeeringsbesmoeing zijn er régelingen gekomen die ons niet altijd even aangenaam zijn. Er zullen echter nog meerdere maatregelen komen en wij zullen hiervoor uwe medewerking moeten hebben. Een woord van dank sprak de voor zitter tot het personeel van de markt. Ook de marktbetaalmeester heeft een groot aandeel in den goeden gang van zaken. Met Duitschland zijn er nog steeds betalingsmoeilijkheden. Jaarverslag van den bondssecre- taris, den heer J. Kliffen. De uitkosten over het afgeloopen jaar waren weer slecht. De omzet is wel eenigszins toegenomen, maar dit is sléchts enkelen ten goede gekomen. De vérarming heeft voor velen nog grootere afmetingen aangenomen. Vroege aard appelen en slaboonen konden een rede lijk goeden prijs opbrengen. In het na jaar en den winter liep het met alle pro ducten, uitgezonderd roode kool, mis. De prijzen der andere koolsoorten schommelden om den minimumprijs heen of konden deze niet halen, zoodat dit menschel ijk voedsel als veevoeder van de hand ging. Een gevoelig verlies werd geleden door het overlijden van den heer P. Kostelijk. De heer Kostelijk was vanaf de stich ting dér veiling een trouw lid. Zijn vaak heldere kijk op de dingen heeft on getwijfeld veel bijgedragen tot een goed beheer,van het veilingwezen. In het da- gelijkscji bestuur is in zijn plaats geko zen de. heer Adr. Dekker. Door „Nieuw Leven" werd als haar vertegenwoordiger in deze vacature aangewezen de heer Jac. Kostelijk Cz. Alg„lid..van.het marktbestuur heeft.be- ddh&t, (Je.heer P. Wijn,die deze functie met zijn tegenwoordige betrekking niet lah'èer vereehigbaar achtte. In zijn plaats werd door „De Eendracht", de heer Kaan aangewezen. Op verschillen de bijeenkomsten van organisaties was het bestuur tegenwoordig. Talrijke ad viezen in verband met steunmaatrege len en dergelijke werden gegeven. pp omzet in 1934 bedroeg totaal 1.394.656.29 tegenover 805.719.90 in 1933. Aan steungelden werd tot op het oogpnblik helaas heel wat minder uit gekeerd dan in het seizoenjaar 1933-'34. Toen was er beschikbaar gesteld 462.347.32, terwijl er voor dit jaar tot 31 December nog maar 176.914.39 kon worden uitbetaald, waarin nog begrepen is een bedrag van 67.003.16 als extra- uitkeering voor Noordholland. Rekening en verantwoording. De belans der veding geeft aan een totaalbedrag van 34.263.01 J4. De exploitatierekeing sloot met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 21.057.89. Er was een voordeelig saldo van 8.429.36. Hiervan werd afgeschreven op gebouwen en terreinen 4465, inven taris 2453, terwijl aan de reserve werd toegevoegd 1511.36, waardoor deze thv.ns gestegen is tot 2362.86 K. De rekening werd goedgekeurd. Voorstellen van het Bondsbe- stuur. Het bondsbestuur stelde aan de alge meene vergadering voer om de artikelen 15 en 18 der bondsstatuten zoodanig te wijzigen dat het hierin voorkomende „Commissie van Beheer" wordt vervan ger. door „Het Dagelijksch Bestuur'.. De voorzitter zeide dat het al en paar jaar geleden is dat bet bestuur be sloten heeft de „Commissie van Beheer" op te heffen en het dagelijksch bestuur uit te breiden tot 5 leden. Het bestuur achtte dé commissie over bodig. De afd. St. Maarten kan er zich niet direct mee vereenigen. Het blijkt echter dat de regeling reeds 2 jaar in werking is. De vergadering ging er mee accoord. Van de L. T. B. afd. 't Veld. De afdeeling stelde aan de alg. verg. voor het in den vervolge zoo te regelen, dat niet zooals heden praktisch 3 dagen wordt geveild, maar drong aan op een dagelijkschen geregelden aanvoer. Het bondsbestuur actte het wensche- lijk om als middel om .tot een meer gere gelden aanvoer te komen, dat er op druk ko dagen steeds een gedeelte der aange voerde producten uit de markt wordt genomen met de verplichting dat dit ge deelte den volgenden dag moet worden geveild zoo mogelijk zal deze regeling geschieden in overleg met de naburige veilingen. De vergadering nam na eenige dis cussie het bestuursvoorstel aan. Van dezelfde afdeeling. De afd. stelde de alg. verg. voor dat de aangevoerde producten door de vracht aanvoerders op naam van den teler wor den geveild. Uit de toelichting blijkt dat men dit in verband met de toeslag op de produc ten gewenscht acht ter voorkoming van abuizen. Het bondsbestuur meent dat ieder ge heel vrij is om op eigen naam te veilen. Men kan aan de betrokkene deze eisch ze'f stellen. Overleg met de vrachtaan voerders zal wenschelijk zijn. Zoo dit moeilijkheden oplevert dan moeten de vrachtvaarders, geregeld een lijst van alle geleverde producten aan elke teler afzonderlijk, aan het betaalkantoor over leggen. Voor deze extra moeite dient men een kleine vergoeding te betalen. 't Veld trok zijn voorstel in en ver- eenigde zich met het voorstel van Nieu- we-Niedorp, hetwelk luidt als volgt: Van de tuinbouwvereen. „Nieuwe- Niedorp Winkel. Zij stelt voor de vrachtaanvoerders te verplichten op naam van den verbouwer te veilen. Dit ter voorkoming van ver gissingen en fraude. Voor 't prae-advies zie men voorstel 3. Het voorstel Nieuwe-Niedorp werd verworpen met 't Veld, N.-Niedorp en St. Maarten voor; 247 voor, 870 tegen, 38 blanco. De afd.. stelde voor om te bevorderen dat steeds het gewicht der koolsoorten op het veilingbordje vermeld wordt. De kooplieden vragen -steeds naar het aantal per-100 K.G. Zij meent dat dit de verschillen, welke soms ontstaan, uit den weg zou ruimen. Uit het prae-advies blijkt dat het bondsbestuur van meening is dat hier door juist meer verschillen zouden ont staan. Zij ontraadt dan ook dit verplich tend te stellen. 't Veld kan zich met het prae-advies vereenigen. De afd. stelde voor om stappen te doen teneinde den prijs van de witte kool op te voeren. Gezien de regeling van voor twee jaar te rug meenen zij, dat de mogelijkheid hiertoe wel bestaat. Prae-advies. Het bondsbestuur is bereid hieraan zijn medewerking te verleenen. Het voorstel werd aangenomen. De afd. stelde voor, dat er steeds op 100 K.G. wordt gewogen. Zij meende, dat door het wegen op 50 en 25 K.G. de verbouwer schade lijdt. Dit voorstel was al meerdere malen ge daan en in het prae-advies herinnerde het bestuur aan het besluit van 't vorig jaar hierop niet meer terug te komen. De kleinere verpakking wordt nu eenmaal door de afne mers gevraagd. 't Veld ging met het prae-advies mee. Van de vereeniging Tuitlbouwbelang te Noordscharwoude De vereeniging stelde voor óm ter bevoeg de plaatse te ageeren tegen den Midden- Europeeschen tijd. Zij meent dat de invoering van dezen tijd nog meer nadeel voor den tuinbouw zal ge ven dan de z.g. zomertijd, waartegen zij zich ook steeds heeft verzet. Het bondsbestuur is het met de voorsteller eens, en wil graag, zoo mo gelijk in samenwerking met andere organi saties trachten hierin verbetering te krijgen. I>e heer Groen (lid 2e Kamcf) tvees er op, dat wij met den Amsterdamschen tijd in af wijking zijn met andere landen. Hij gaf ech ter in overweging - het voorstel in te trekken en te trachten den Amsterdamschen tijd te rug te krijgen. Aldus besloten. Van Waarland en Omstreken; Zij stelde voor dat de consenten, vereischt naar den uitvoer van tuinbouwproducten niet meer aan de kooplieden worden ver strekt, doch dat deze op het product komen, hetwelk voor uitvoering in aanmerking komt. Zij meende, dat hierdoor meer concurrentie aan de veiling zal ontstaan, wat een direct voordeel voor de aanvoerders zal zijn. Verder meende zij, dat geen der koopers uitgesloten moet worden 'om hij niet in het bezit is van een uitvoer-consenf. In den „Vierbond" isdit idee reeds ter sprake gebracht. Er bleken echter veel bezwaren aan verbonden én het werd niet in het algemeen belang geacht. Het bestuur is echer bereid hierop nog maals de aandacht te vestigen.. Waarland en Omstreken kon zich met het prae-advies vereenigen. De voorzitter zeide, dat de handel ook groote moeilijkheden heeft en het is gelukkig dat er nog handelaren zijn dié financieel er zoo voor staan dat zij zichlstaande kunnen houden. Zij hebben groote moeilijkheden met het binnenkomen van geld. De vergadering ging na eenige discussie met het prae-advies accoord. Van „De Eendracht" te Oudkarspel: De vereeniging drong aan op een betere aanvoerregeling aan de veiling gedurende de wintercampagne. Voor prae-advies werd verwezen naar voorstel 2. „De Eendracht" stelde voor om voor 1935 j voor de witte kool dezelfde regeling te tref fen als in 1933. Voor prae-advies zie men voorstel 5. „De Eendracht" stelde voor om voor goe de producten, zonder aftrek, den minimum prijs onverwijld uit te betalen. De vereeni ging voelde het als een onbillijkheid aan, dat men bij doordraaien voor het beste product niet den matig berekenden richtprijs is te bereiken. Dit voorstel heeft „De Eendracht" inge trokken en stelde nu voor «te trachten de vol le uitbetaling van producten die doordraaien en die voor distributie bestemd zijn. „De Eendracht" is van'meening, dat de regeering hetzelfde moet betalen als de koop man. '- - Het voorstel van „Dé Eendracht" werd na discussie aangenomen. De „Noordermarktbond"'stelle zich in ver binding met zuster-vereenigingen, om ter be- voegder plaatse aan té dringén' op erkenning van Rusland. - Men vond, dat Rusland'hét land is, dat perspectief biedt om dé exportmogelijkheden te bevorderen en zij achtte«thVdan ook een groot belang voor den hartden en voor- den tuinbouw. :-v. - Uit'het prae-advies bleek; dat het bondsbe stuur vindt, dat het niet op den weg ligt van de veilingorganisatie om bij de regeering aan te dringen op de erkénning van Rus land. Zij achtte daarom aanneming van dit voorstel ongewenscht. De heer Borst zeide, dat hij paf stond, toen hij het prae-advies vernam. Het bestuur zag hierin, zeide men, de poli tiek. Wij hebben nog nooit gevraagd, welke politiek het land voert, waarna wij onze pro ducten vervoeren. Wij kunnen de politiek er buiten laten. In het economisch belang is het noodzakelijk. „Waarland en Omstreken" is het met den heer Borst eens. Alles moeten wij aangrijpen om afzetgebied te krijgen. De heer Kaan wees erop, dat zoo goed als alle landen Rusland erkennen. Nederland vormt een uitzondering. Waarom sluit men geen verdrag met Rusland? Wij behooren als belanghebbenden kenbaar te maken, hoe wij er over denken. St. Maarten is het met het advies van het bondsbestuur eens. Het voorstel werd ten slotte vreworpen met 270 voor en 885 tegen. Van den L.T.B. Heerhugowaard-Noord: De afd. stelde voor, dat het in den ver volge niet meer verplichtend zal zijn om bij het te presenteeren product een bepaald mon ster te toonen. Zij meende, dat dit tot verwik kelingen aanleiding geeft, die voorkomen kunnen worden als de kwaliteit duidelijk op het veilingbordje wordt vermeld Het bondsbestuur wil hier een proef mee nemen. Aldus aangenomen. Rondvraag. De L.T.B., Langendijk, vroeg om inlich tingen over de prijzenregelingen voor vroege aardappelen. De heer Groen zeide, dat jtier nog niets van bekend is, wat hem wel verwondert. Goed zou het zijn om aandrang op de Groen ten- en Fruitcentrale uit te oefenen, die dezer dagen zal vergaderen om een regeling voor de vroege aardappelen te treffen. „Waarland en Omstreken". Het bestuur nam strenge maatregelen tegen hen, die de overkapping verontreinigen door koolbladeren enz. over boord te werpen Hier zal opgelet worden. Tevens vroeg de vereeniging naar de N.U.M. gelden. De voorzitter antwoordde, dat dit direct besproken zal worden. Waarland en Harenkarspel wezen er op, dat door de kanalisatie men wegens de diepte de veiling niet meer kan bereiken. Men zou door de sluis te Oudkarspel moeten, maar die is dan te klein. Harenkarspel wilde belanghebbenden bij eenroepen in een vergadering. Aldus besloten. Het Waarland stelde nog voor, dat het marktbestuur protesteere tegen elke heffing, die er is en die nog zal komen. De voorzitter antwoordde, dat dit moei lijk is. Men moet iedere heffing op zichzelf beoordeelen. De Eendracht vroeg naar de gelden van de N.U.M. De voorzitter zeide, dat er was 27.500 als aandeelkapitaal en die is volledig terug gegeven aan de tuinders Verder vroeg De Eendracht of doorgegaan moet worden met de z.g. patvorming. De voorzitter zou dit niet willen staken. Gevraagd werd door De Eendracht om van de steunbedragen niet meer dan 1 te heffen. De voorzitter zeide, dat dan het marktper- centage verhoogd moet worden. De heer Wonder zeide, dat de voorzitter wel alles wil laten doorgaan, maar de kun stenaar moet nog geboren worden om zonder geld toch alles te betalen. De heer Hazeloop stelde het op zeer hoo- gen prijs, dat hem ae gelegenheid is geschon ken de beraadslaging bij te wonen. Het deed spreker genoegen, dat de tuinders nog den moed hebben hun bedrijven gaande te hou den. We mogen aannemen, dat op deze tijden weer andere tijden moeten volgen. Het afslui ten van de grenzen is een economische dwaas heid en dit is één der oorzaken van de crisis. Een luchtpuntje is, dat men dit inziet. De heer Slot dankte namens de gasten voor de uitnoodiging. Spreker wees nog eens op de misvatting alsof Warmenhuizen een concurrent is. Dit is uitgesloten. Wij weten,' dat wij samen moeten werken. De eere-voorzitter, de heer Brugman, wees nog eens op het verlies van den heer Koste lijk. Het doet spreker genoegen, dat er tijdens deze vergadering zoo'n goede toon heerschte. NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Algemeene Vergadering te Alkmaar. Deze vergadering werd gistermiddag ge houden in het café Central en werd bijge woond door een twintigtal heeren. De v o o r z i 11 e r, ae heer A. S c h r o o- d e r, besprak de misère in den zuivelhandel, waarvan de kaasprijzen ook van gister weer een beeld gaven. Het groote aantal ambtena ren, als gevolg van de crisis, vond spr. een ergernis. Hij hoopte, dat ook daaraan spoe dig een einde mag komen en sprak overigens den wensch uit, dat in den toestand in 't zui velbedrijf binnen niet te langen tijd verbete ring zal komen. Geen samenwerking met den Coöp. Bond. Nadat de notulen waren goedgekeurd, her innerde de voorzitter aan de verschil lende acties, die worden gevoerd door de be langhebbenden in de veehouderijmelkbrood, behoud proefzuivelboerderij, enz. Indertijd was besloten .en dezen samen te werken met den Coöp. Bond, maar op vragen en mededeelingen aan dien bond was tot dus ver nog geen antwoord ingekomen. Spr vond dit zeer onaangenaam en was er vóór om af te zien van verdere pogingen tot sa menwerking in federatief verband en voortaan liever alléén verder te gaan. Uit de hierna gevoerde besprekingen bleek wel, dat de aanwezigen het stilzwijgen van den Coöp. Bond evenzeer betreurden en het met den voorzitter eens waren, dat bij voor komende gelegenheid in het vervolg geen samenwerking meer behoeft te worden ge zocht met dien bond. Komt van die zijde een verzoek daartoe, dan zal men daar niet af wijzend tegenover staan. Ingekomen stukken. Onder de dopr den secretaris, den heer T. G r o o t Cz., voorgelezen ingekomen stukken, bevond zich een verslag van het sta tion voor melkonderzoek over 1934, waaruit bleek, dat voor ruim 220 was onderzocht. De subsidie van den Nieuwen Bond had 150 bedragen. De fabrieken, die hun taxe hvbben overschreden, hadden slechts weinig bij te betalen. Het Eet Melkbrood-comité deelde mede, dat tot ontbinding moest worden overgegaan uit gebrek aan voldoende medewerking en ces der actie, gezien hetgeen de handel thans „kern" van de provinciale commissie. De voorzitter twijfelde aan het suc ces der actie, gezi enhetgeen de handel thans nog aan de melk verdient. Deze winst zal ge ringer moeten worden, als men het eten van melkbrood werkelijk wil bevorderen. De Crisis-Zuivelcentrale ried aan om de uitkeering voor melk voortaan te doen ge schieden naar het gehalte aan melkvet, zulks om onnoodige werkzaamheden te voorkomen. Verschillende heeren brachten bezwaren hiertegen naar voren. Den sAretaris werd in overweging gege ven het C.Z.C. te herinneren aan de destijds gedane toezegging tot vergoeding van de door de veehouders verrichte extra werk zaamheden als gevolg van de crisis-verplich tingen. Rekening 1934. De kasrekening 1934 sloot met 1521.91 (saldo 75)de balans per 1 Jan. 1.1. met 1883.73 (het reservefonds bedroeg 1074.23). De winst- en verliesrekening droeg als eindbedrag 970.41 (saldo verlies 24.16). De balans voor de afd. Verkoop wees aan als actief en passief op 1 Jan. j.1. 311.13, de verlies- en winstrekening voor deze afdeeling sloot met 131.02. Namens de financieele commissie werd ge rapporteerd, dat alles in orde was bevon den, zoodat tot goedkeuring werd geadvi seerd. Aldus werd besloten. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij: Het veehoudersbedrijf was wederom niet loonend. Waar het heen moet met alle voorschriften in verband met de tijdsomstandigheden, is nog niet te zeggen sobit.4!»/^ Bloemen is toch de groote mode dezen zomert* Zulke snoezige bloemenmotiefjes en zulke fijne tinten heb je in geen andere zuivere tijde voor maar f 0.80 per el. En Sorita houdt zich zoo prachtig in de wasch.. De.zijde blijft 6oepcl en zacht en zelfs de teerste kleuren komen ongerept uit een sopje. Voor kinderjurkjes is 't eenigl En er is geen flatteuzer en practische» materiaal voor lingerie I GERH. JANNINK l ZONEN H. V. ENSCHEDE Ut op dafl rtoom SORITA g«stemp«ld op don solfkont nlvcrt Bcmberg tijde wascf> en Itchtecht Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 46) De prins knikte kortaf en keerde zich om. Hij vond het prettig, dat hij Furber kon gebruiken, maar in zijn hart minachtte hij den man, die de uniform, die hij droeg, ver ried. Toch twijfelde hij niet aan diens loyali teit tegenover den keizer. Het patriottisme van een man hangt grootendeels af van zijn opvoeding. De lessen, die men in zijn jeugd leert, worden zelden vergeten. Liefde voor Duitschland was hem reeds als klein kind ingeprent en tot het eind van zijn leven zou hij Duitsch blijven voelen. De baron kwam binnen en zij praatten langen tijd over de toekomst. Het scheen wel of 't heele Britsche eiland overdekt was met een netwerk van spionnen en heel spoe dig zou de arbeid van jaren op de proef worden gesteld. „We wenschen niet met Engeland te vech ten, maar we moeten voorbereid zijn. Alles nioet tegen het einde van de maand gereed zijn", zei de prins veelbeteekenend. „Zoo gauw al? Het zal een opluchting zijn, maar ik vrees, dat u de macht van Engeland niet volkomen inziet als het uit haar langen slaap ontwaakt,"t „Als het ooit ontwaakt!" zei de prins kalm. De baron keek op zijn horloge en stond op. „Het is tijd om naar onzen jongen vriend te gaan. Heeft u nog orders prins?" „Neen. Laat mij spreken. Ik ben wel ge neigd Hallam te vertrouwen, maar Hij zweeg en dacht na. „We moeten het er op wagen. Ga mee". Toen zij in Hallam's kamers kwamen, zat Valda daar te praten met Sylvester en de prins keek den baron vragend aan. „Goeden morgen", zei Valda tot den laatsten. „Graaf, dit is juffrouw Glyn. Valda, mag ik je graaf Feldenstein voorstellen?" zei de baron. De prins boog en ging naar haar toe. „Ik had het genoegen uw moeder te ken nen. Het deed me leed van haar overlijden te hooren". Sylvester was opgestaan en de baron druk te hem de hand. „Ik heb mezelf op de lunch geïnviteerd, ben ik niet te veel?" vroeg Valda en keek den prins aan. „Uw gezelschap zal ons hoogst aange naam zijn. Ik heb er naar verlangd kennis met u te maken, om uw moeders wil", ant woordde deze. „En nu om mijzelf, hoop ik", zei zij en glimlachte verleidelijk tegen hem. Guy belde en de lunch werd opgediend Hij begreep niet waarom Sylvester deze ont moeting had gewenscht en voelde zich lang niet op zijn gemak. De prins en Valda praatten het meest, maar hun gesprek was zeer oppervlakkig. Toen de maaltijd was af geloopen, stond Sylvester op en liep naar de deur. „Ik heb een afspraak, juffrouw Glyn, kan ik soms zoover met u meegaan?" vroeg hij „Ik heb nog geen lust om weg te gaan", antwoordde zij. „Misschien wilt u met me gaan theedrin ken in het Carlton hotel. Zullen we zeggen om vijf uur in den palmentuin?" stelde de prins voor. „Natuurlijk, als u me kwijt wilt zijn", begon zij. „Eerlijk gezegd, ja", zei de baron ronduit, doch zij lachte om zijn ruwheid. „Mijnheer Hallam, wilt u me vanavond mee uit dineeren nemen? Ik verwacht u om half acht", zei ze tegen Guy en de an deren vroolijk toeknikkend, volgde ze Syl vester. „Een bijzonder knappe vrouw", zei de prins verrukt. „Maar een lastige pupil", antwoordde de baron knorrig. „Ik vind mijnheer Hallam een gelukkige sterveling", ging de prins voort. „Mag ik vragen waarom?" zei Guy, maar zijn gezicht was rood geworden. „Om de gunst van zoo'n mooi meisje; me dunkt de meeste mannen van uw leeftijd zouden zich gelukkig noemen daarmede". „Wij zijn vrienden. Zij is eenzaam en „O, u behoeft me geen uitleg te geven, ik begrijp er alles van. Ik ben ook jóng ge weest. Maar nu terzake. Wat is uw werk op het oogenblik? U is bij de admiraliteit, nietwaar?" „Ja, momenteel". „En wie is uw chef?" „Admiraal Langton". „Een knap man. Wat is de aard van uw werk?" „Ik heb niets te doen. Ik meld me iederen dag, dat is alles", zei Hallam naar waar heid. De baron keek nadenkend. Hij was er nog niet achter kunnen komen of de admirali teit wist, dat hij dat draadlooze rapport in zijn bezit had. Doch hij was van meening, dat zij geen reden hadden om Hallam van verraad te verdenken. Hij wist niet, dat de papieren door Sylvester in den zak van Hal lam's jas waren gevonden. Hij nam den jongen officier nog eens goed op en kwam tot de conclusie, dat deze niet in staat was een rol te spelen, die zooveel huichelen ver- eischte. Hij had een eerlijk open gezicht intelligent, maar zonder eenige valschheid De prins was van dezelfde meening, maar was het nog niet geheel en al met zichzelf eens. „Ik heb u uw vrijheid beloofd", zei hij plotseling. „Ja mijnheer, en ik hoop, dat u me die zult geven. Ik ben beu van dit werk". „U is goed betaald geworden". „Ik heb nog geld te goed", zei Guy snel. „De baron zal het u dadelijk uitbetalen. Eer u uw vrijheid herkrijgt, verlangen wii nog een laatsten dienst van u. Admiraal Langton is het hoofd van de wetenschappe lijke afdeeling van uw marine, nietwaar?" „Ja". „Hij heeft de geheime oorlogsplannen in zijn bureau. U moet die voor ons bemachti „Dat is onmogelijk". „Dat is een woord, dat wij niet kennen. Als u er in slaagt zullen wij u schitterend beloonen". „Het is onmogelijk en al was het dat niet „Ja?" vroeg de prins kalm. „Dan zou ik het toch weigeren. Ik ben een Engelschman en „En in onze macht. De vragen, die u zoo goed waart ons te beantwoorden, zijn in uw schrift geschreven. Wanneer wij ze naar de admiraliteit zenden, zou dat uw onder gang beteekenen. Denk er eens rustig over na. Het is waar, dat u eenig gevaar zult loopen met te doen wat wij verlangen, maar uw succes zal u vrij maken. Wanneer u daarentegen weigert, zullen wij u niet spa ren". Guy dacht snel na. Hij was besloten het te doen, maar hij moest zich houden alsof hij er toe gedwongen werd. „Ik kan mijn land niet verraden", riep hij. „U kent de condities". Hij wendde zich eenige minuten af en toen hij zich weer omdraaide, scheen hij zijn besluit te hebben genomen. „Ik zal het probeeren. Maar ik moet hulp hebben". „Kunnen wij die geven?" vroeg de prins aan den baron. „Dat hangt er van af, wat de heer Hal lam verlangt". „Is er niemand anders bij de marine in dezelfde positie als ikzelf?" vroeg Guy nieuwsgierig. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6