Hevige SNIJWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEH Voor 100 jaar. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband me! KLOOSTERBALSEH geneest de wond in 24 uur AKKER'S Geen goud zoo goed" Een huldiging. NED. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN Algemeene vergadering te Utrecht. Sitmnieuws DAME VOOR EEN DAG. REPRISE DE PATROUILLE DES DOODS. A. B. T. OM EEN MENSCHENLEVEN. Bioscoop Theater Harmonie. DE ROMAN VAN EEN NACHT. Victoria-theater. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE MAJESTIC FILM. Lou Bandy in de hoofdrol. Dagbladen en hun reclamewaarde. r 'Provinciaal 'flieuws GROOTSCHERHER HEILOO Begrafenis F. H. Koch. Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn hinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje mei dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." R OaiOINIIk TIM INZAQI Onovertroffen b(J brand- en sn(j wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bfj Rheumatiek, spit en ptyniyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Schroefdoos 35 ct Potten: 62)4 ct. en f 1.04 Het opvolgen dezer voorschriften is nood zakelijk, om aan groote moeilijkheden te ont komen. Twee aangesloten fabrieken moesten den strijd om het bestaan opgeven en bedankten voor het lidmaatschap. Daartegenover staat de toetreding voor drie andere fabrieken. Opgewekt werd tot het steunen van de kaaskeuring in den loop van '35. De gezamenlijke aankooo der leden beliep minder dan vorige jaren. Gewezen werd op het voordeel van het collectief aankoopen van benoodigde artikelen. Het aantal onderzoekingen aan het station voor melkonderzoek neemt gestadig toe. Hel groote nut hiervan werd in het licht gesteld. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. De voorzitter herinnerde aan het 25- jarig jubilé van den heer J. Smit als kaas maker aan de fabriek Bredercde in de Eg- mondermeer. Spr. wenschte hem daarmee van harte geluk onder het constateeren van de veelomvattende werkzaamheden voor een kaasmaker aan een kleinere fabriek. Spr. roemde de groote toewijding van den jubi laris voor zijn werk, blijkende ook uit diens functie van voorzitter der vereeniging van oud-leerlingen der vakschool voor kaasma kers. Als bewijs van hoogachting had spr een medaille willen overhandigen, maar een vergissing van den maker hiervan was oor zaak, dat zulks niet in deze vergadering kon gebeuren. De heer Smit dankte voor de gebrachte hulde. De voorzitter bracht hierna verslag uit van de vergadering der vereeniging van oud-leerlingen van de vakschool voor kaas makers. Na rondvraag, waarbij crisismaatregelen in bespreking kwamen, volgde sluiting. De algemeene vergadering van den Neder- landschen Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, ditmaal te Utrecht ge houden, was goed bezocht. Mededeeling werd gedaan, dat de bond zal deelnemen aan de internationale tentoon stelling van volkskunst, welke ter gelegen heid van het congres van de A.C.C.W. (As sociated Country Women of the World) te Londen zal worden gehouden. Een fraaie collectie van Marker borduurwerk, kantklos- werk, Friesch kantbreiwerk en oude letterdoe- ken, mitsgaders een album met foto's van ontwerpe nvan kloskant, werd voor dit doei bijeengebracht en naar Londen gezonden. De bond is vanwege de directie van den Wieringermeerpolder uitgenoodigd, zitting te nemen in een commissie van drie personen, die, in overleg met genoemde directie, in den polder een onderzoek zal instellen naar (te doelmatigheid van het woongedeelte der in de Wieringermeer door dezen dienst gebouw de en nog te bouwen boerderijen. Aangezien een belangrijk deel der kolonisten uit de Noordelijke provincies komt, ligt het voor de hand, dat elk der meest in aanmerking ko mende gebieden, Noord-Holland, Friesland en Groningen, een lid aanwijst. Voor den bond zal mevrouw Westra—Hornstra, te Tzum, zitting in deze commissie nemen. Voorts kwam in behandeling een voorstel, om actie te voeren tegen het streven, om de Warenwet geheel of gedeeltelijk buiten wer king te steflen. Uit de discussies bleek, dat men overtuigd is van het groote nut van de Warenwet en dat men van intrekking dezer wet vreest, dat weinig financieel krachtige gemeenten spoedig geneigd zullen zijn, hel subsidie in te houden. Besloten werd, te dezer zake een adres te richten tot de Tweede Kamer. In verband met het verhoogen van den toe latingsleeftijd voor de lagere school, werd door de afdeelingen verslag uitgebracht over de hieraan verbonden voordeelen of bezwa- *en- Uit de rapporten bleek, dat van de zijde der moeders wel bezwaren worden ondervon den, doch dat de doktoren en de onderwijzers het een voordeel achten, dat de kinderen op lateren leeftijd op school komen. Zij zijn dan minder vatbaar voor ziekten, terwijl ze beter in staat zijn de leerstof op te nemen. Dif geldt vooral voor de buiten-kinderen, die uiteraard veel in de buitenlucht verkeeren Hier en daar wordt overgegaan tot het vor men van kleuterklassen, maar in verschei dene gemeenten zijn de groote afstanden en de kosten een bezwaar. Mede kon uit de rap porten worden vastgesteld, dat het zevende leerjaar in vele gevallen dikwijls heel goed op de praktijk is ingesteld. In Cinema Americain. 't Is een gezellig programma wat deze week draait in het bioscoop-theater aan de Nieuwesloot. Allereerst brengt het Profilti- nieuws vele interessante foto's op het gebied van sport en het verder wereldgebeuren: herdenking oprichting regiment wielrijders te Den Bosch, de bloeiende Betuwe de Brus- selsche wereldtentoonstelling, enz. Dan ma ken wè een reisje door de Pfalz met kijkjes in steden en dorpen, fabrieken en landschap pen. De goedmoedige Cohen en Kelly, die we al meermalen op het doek zagen, geven zich nu uit als loodgieters en hun belevenis sen als zoodanig doen de bezoekers schate ren van den lacn. 't Is dan ook geen kleinig heid zooals zij bij dit werk een ruïne in een woning weten te maken bij het zoeken naar een in een waterleidingbuis verloren ring. En dan het hoofdnummer: Dame voor één dag. Het gaat hier als in een sprookje, de geschiedenis speelt echter in Amerika en niet in bet Oosten. De oude bloemenverkoop- ster Annie, beschermelinge van een heele rij bedelaars, heeft een dochter, wat niemand evenwel weet, een beeldschoon meisje, dat niet bij haar thuis woont en in de meening verkeert, dat haar moeder een rijke dame is, die apai tementen bewoont in een zeer voor naam hotel. Annie heeft die meening bij haar doen postvatten en zij strekt die door aan Louise steeds te schrijven op het mooie postpapier van een voornaam hotel, wat haar verschaft wordt door een portier, die ten slotte om zijn bemiddeling ten behoeve van Annie's correspondentie wordt ontsla gen. Hij had een aan haar gerichte brief willen wegnemen en was daarbij gesnapt. Als hij dit aan Annie vertelt, dringt zij het hotel binnen en met veel moeite weet zij den brief te bemachtigen, waarin haar dochter haar mededeelt, dat zij vanuit Bar- celona moeder zal opzoeken in gezelschap van graaf Carlos die nader kennis wil ma ken alvorens in het huwelijk te treden Nu komt Holland in last, want Louise mag de waarheid omtrent moeders leven niet we ten. Annie poogt den chef van het hotel te bewegen, haar tegenover Louise, als deze arriveert, voor dood te verklaren, maar dan neemt de geschiedenis een zeer onverwachte wending. Dave, een duister type, nauw betrokken bij het cabaret van Missouri Martin, is een bijgeloovig man, die meent dat geen zijner ondernemingen kan slagen als hij niet te vo ren een appel van Annie heeft gekocht, en hij is overtuigd dat alles hem zal meeloo- pen, indien hij haar in de nu voor haar aan brekende moeilijke dagen kan helpen. In overleg met andere duisterlingen weet hij te bewerken, dat Annie gedurende een paar da- fen onder den naam van mevrouw Was- ington—Manville in het groote hotel lo geert, er wordt iemand gevonden die voor haar echtgenoot zal doorgaan, en dan be gint de comedie eerst recht. De boot uit Spanje komt aan, met aan boord de beide jongelieden, vergezeld met mevrouw W.-M. zal plaats vinden. Dave en zijn gezellen staan aan den wal, om Annie en de reizigers te beschermen tegen al te nieuwsgierige reporters, van wie er dan op eens een drietal spoorloos verdwijnen! Dave instrueert zijn bende hoe zij zich netjes heb ben te gedragen op een receptie, door den graaf te geven, om de familie en vrienden van zijn aanstaande schoondochter te lee- ren kennen. Een bokser moet een gezant voorstellen, enz., enz. Zoo ver komt het in- tusschen niet, want de politie, op zoek naar dé verdwenen verslaggevers, steekt voor de ze vertooning een stokje. En deze tusschen- komst wordt juist de redding van het plan van Dave, om Annie inderdaad te helpen. Wij zullen nu niet verklappen hoe dit alles gebeurt, men moet zich een gang naar Cinema Americain getroosten, om te verne men langs welke wegen uitkomst komt, en wij voorspellen, dat naast deernis met de grootheidswaanzin lijdende Annie ook een gevoel van waardeering voor haar vrienden niet zal uitblijven, al zijn deze nu juist niet voor honderd procent achtenswaardige men- schen. Aan humor ontbreekt het in deze film ooi* niet! Het voorprogramma is zeer interessant en uitgebreid, o.a. Ufa-journaal, 2 leuke teeken- filmtjes, twee grappige 2-acters ,,'t Verjaars cadeautje" en „Het regent, het regent", waar werkelijk om gelachen moet worden. Het hoofdnummer is een buitengewoon mooi sensationeel filmwerk n.1. „De Pa trouille des doods". Tijdens den wereldoor log speelt zich op de oneindige zandvlakten van Arabië een drama af, dat zeer sterk uit laat komen hoe moeilijk het voor Europea nen is om te vechten in woestijnen, waar ze te lijden hebben door gebrek aan water, ver hit door de moordende zon en een vijand te bekampen hebben die ze niet openlijk ont moeten. Sluw en verradelijk wordt hier een heele patrouille, één voor één, dood gescho ten, door een vijand die niet te zien is en die de steeds minder wordende overblijvenden tot aan de krankzinnigheid martelt. Ze wa ren verdwaald, omdat hun gids, de eerste was die doodgeschoten werd. Tot hun geluk waren ze nog bij een oase gearriveerd, maar verder zijn ze niet gekomen. Allen sneuve len, op den sergeant na, waarna een leger- afdeeling verschijnt, en met verwondering vraagt, waar zijn mannen zijn. Een verwij zing naar de heuveltjes met sabels er in ge plant, is voldoende om den vrager op de hoogte te brengen. De sergeant, Victor Mac Laglen, is in dit stuk een figuur van beteekenis. Een stoere kerel, met een klein hartje, ruw en toch goedig dit alles ligt in z'n geheele spel, waardoor deze film „af" is. Ook de bekende acteur Boris Karloff, die nu de rol heeft van de godsdienstige Sanders, is zeer goed, en mag zeker niet minder genoemd worden Met hun medespelers hebben ze een filmpro duct gemaak, dat een fel beeld geeft, van wal er op woestijnvlakten in een oorlogsperiode geleden kan worden. Sedert men Harry Baur in ons land heeft leeren kennen als één der sterkste spelers van het witte doek, is elke nieuwe film met dezen Franschen acteur in de hoofdrol een attractie. De film, die thans het hoofdnum mer vormt van het Harmonie-programma tot Maandag, laat de toeschouwer van het begin tot het einde geen oogenblik losj wat mede te danken is aan het zeer sterke spel, dat de hoofdpersonen geven. De film begint in Montparnasse, in dé Eden-bar. Tot de vaste bezoekers behooren Willy Ferrière en zijn vriendin Edna. Willy verkeert in financieele moeilijkheden. Als iemand uit de courant voorleest, dat voor honderd francs een vrouw is vermoord, zegt Willy: Ik zou er honderd duizend francs voor over hebben als iemand mijn tante Hen- derson doodde. En tot zijn verbazing leest hij spoedig een briefje met een mededeeling, dat iemand voor de belooning bereid 5s het plan te volvoeren. De tante wordt inderdaad gedood. Joseph Neurtin, een arme duivel wordt gearresteerd. Alles pleit tegen hem, maar de politiecommissaris Maigret, die een groot menschenkenner is, is al spoedig over tuigd, dat Neurtin slechts een werktuig is geweest in handen van een ander. En om uit te vinden, wie dat is geweest, laat Maigret Joseph opzettelijk ontsnappen en al spoedig trekt een zekere Radek de aandacht van de commissaris. Deze Radek gaat enkele dagen later Willy bezoeken om zijn belooning te halen. Hij is een zieke, die nog maar een korten tijd heeft te leven. Alleen Edna wekt zijn begeerte op. Zij en Willy moeten hem als vriend overal introduceeren. Maar dan komt Maigret, de commissaris, weer in actie. Kalm, maar zonder omwegen, gaat hij op zijn doel af. Hij weet Willy tot een beken tenis te dwingen, waarna deze zelfmoord pleegt. Radek ontsnapt, doch vindt op zijti vlucht den dood onder een autobus. Maigret heeft het leven van den onschuldigen Joseph Heurtin gered. Volkomen beheerscht en toch zeer scherp speelt Harry Baur met veel talent den com missaris Maigret. Maar niet minder boeiend is het spel van Inkymoff, een artist van Azi atische origine in de rol van Radek. Verder noemen wij nog Gina Manès als Edna en de bekende chansonnière Damia in een van haar succesnummers. Een film vol spanning en leven, boeiend van het eerste tot het laat ste beeld. Het voorprogramma bracht allereerst twee zeer goede journaals van Paramount en Fox Het eerste bracht reeds de nieuwste opnamen van de trouwpartij in Zweden. Een komische twee-acter van twee zonderlinge detectives en een teekenfilm voltooide het programma. Voor hen die de Hollandsche film „De vier Müllers" nog g.'arne willen zien, be staat daarvoor de gelegenheid Dinsdag avond, benevens Woensdagmiddag en -avond Aldus luidt de titel -van een boek en om dit boek nu is een vdrhaal geweven, zoo buitengewoon knap geënsceneerd en met zulk een verve op het witte doek gebracht, dat deze Afifa-film reeds bij den aanvang der recensie een woord van warme aanbe veling verdient. Immers, we zien hier niet de groote Liane Haid in al haar glorie en ten toon sprei dend haai' beste spel, doch meer nog springt naar voren het knappe spel van haar partner Gustav Diessl, Deze is in „De roman van een nacht" de gewetenlooze mis dadiger Alexander Gregor, die niet schroomt om een menschenleven te ontzie len als dit hem in het belang van zijn „werk" nuttig voorkomt. Het toeval wil, dat terwijl men in de Pullmann-expres Parijs- Kopenhagen zoekt naar Alexander Gregor, waarvan men weet, dat hij op weg is naar Kopenhagen, dat deze charmante misdadi ger zich inderdaad in den bedoelden trein ophoudt, dochin gezelschap van de dochter van den beroemden politie-perfect Petersen, zoodat, als men de passen gaat controleeren, men vermoedt dat Alexander de geheime detevtive is van Helga Petersen. Inmiddels echter heeft Helga zelf eenigen argwaan gekregen en alhoewel zij in haar hart op Alexander verliefd is, behandelt ze hem met een zekere reserve in haar spreken en handelen, waardoor ze echter alleen bereikt, dat hij nog meer geprikkeld wordt door haar charme en dan de tanden op el kaar zet om tot het bittere einde vol te hou den. Dat haar daardoor gevaar loopt, zich vrijwillig in de armen van zijn belagers te werpen, komt er, sinds hij Helga kent, min der op aan. In dien zelfden nacht ontmoeten zij elkaar op een aristocratisch bal en mede door het sluwe optreden van den sigarettenjongen (Paul Kemp) lijkt het, alsof de schare detec tives die tot eiken prijs Alexander willen vangen, succes zullen hebben. Als dan vrijwel onomstootelijk bewezen wordt, dat Alexander de gevreesde boef is, brengt Helga op werkelijk verbluffende wij ze redding, zich daardoor niet alleen de on genegenheid van haar vorige aanbidders voorgoed op de hals halend, doch tevens aan den dag leggend haar groote liefde van een genieusen misdadiger. Echterals de filmband tot zoover is afgedraaid, worden we gegrepen door een buitengewoon knap gevonden slot. Wanneer we echter nu reeds uit de school zouden klappen hoe de schrijver van dit scenario de oplossing gevonden heeft, dan zou ongetwijfeld de zoozeer ge- wenschte spanning gebroken zijn en dus zwijgen we als 't graf. Aan deze film gaat een goed-verzorgd voorprogramma vooraf. Naast de actueele wereldnieuws-opnamen, een Amerikaansche klucht: „Alles om 't kind" en tot slot (en hiervoor vragen we de bijzondere aandacht) een interessante zwemfilm, die juist in deze periode met des te meer aandacht aan schouwd zal worden, omdat ze niet alleen knap is van regie, doch als bewijsmateriaal, dat ieder Nederlander ook inderdaad zwem mer moet zijn, een groote propagandische waarde heeft. Onder regie van Haro van Peski begin nen aanvang Augustus de opnamen van een nieuwe film, waarin Lou Bandy de hoofdrol zal vervullen. De rolprent wordt onder medewerking van Will Tuschinski vervaardigd naar een idee van Walter Schlee, onder productielei ding van Willem Hartog. Deze nieuwe Majestic film wordt in Ne derland uitgebracht door de N.V. Filma. Op het congres van het Genootschap voor Reclame, gehouden te Gouda op 31 Mei 1935, 'besprak ir. A. Heldring, directeur van het „Algemeen Handelsblad": Dagbladen en hunne reclamewaarde. Spreker vertoonde eeri aantal buitenland- sche en binnenlandsche dagbladen en wees op het groote verschil in uiteriijk. Waar een dagblaa op straat gekocht, in treinen en café's of zelfs staande op straat gelezen wordt, moet het uiterlijk daarmede rekening houden. Opschriften in groote, vette letters soms van 8 c.M. hoog, korte berichten in sensationeelen vorm bevredigen reeds de nieuwsgierigheid. Artikelen mogen niet lan ger zijn dan een halve kolom, want zij ver storen het evenwicht en de straatlezer heeft weinig tijd. De courant is dan zoo gedrukt, dat men de vellen niet afzonderlijk kan door lezen, in een vollen trein is dit te hinder lijk vaak zijn ze zelfs aaneengeplakt of gehecht. In het buitenland bedraagt de straatver koop van couranten vaak 50 pet. en soms 75 pet. van de oplage en daar vindt men veelal zulk een samenstelling In andere landen, oij uitstek in Nederland, is de straatverkoop ge ringer bij ons niet meer dan 5 net. en in vele gevallen slechts 1 pet. Daarom is in Nederland de courant bij uitstek ingericht om thuis gelezen te worden. In het buitenland koopt men elk uur van den dag op straat een nieuwe editie -- in Nederland wordt de cou rant een of twee maal per dag thuis be zorgd op zulk een geregeld uur, dat het geluid van de courant die in de bus gestoken wordt als een soort klokslag van een bepaald uur wordt aangenomen. Men, dat is het ge heele gezin, wacht op de courant. Terwijl in het buitenland soms vijf per sonen uit een huisgezin ieder een courant koopen op straat, en zeer haastig doorzien, wordt in Nederland één blad verlangend af gewacht en rustig gelezen door vier of vijf personen om daarna dikwijls netjes ver zameld nog in een ar.der huisgezin weer de zelfde vierendeeling te ondergaan. De samen steller van een Nederlandsche courant moet hiermede tei dege rekening houden. Hij moet een veel vollediger courant geven dan de bui tenlander, hij moet tal van rubrieken uit- voerig verzorgen, die elders alleen in vak- bladen voorkomen. Juist het tijdig aan huis bezorgen maakt hier den spoed en de kosten van gereedmaking en verzending veel grooter. Men zal zich wel wachten de vellen aan elkaar te plakken: men geeft hoofden van matige groote, doorwerkte artikelen, uitvoe rige verslagen van plaatselijke voorstellingen en vergaderingen. Alles in rustigen stijl even als de advertentie. De Nederlander wenscht bi' het lezen van zijn courant niet gestoord te morden allerminst door een onrustigen vuiUi van de courant zelve. Natuurlijk is ook in Nederland het dagblad primair een bren ger van nieuws en dat moet dan ook on danks het rustige gehee! in korten vorm spoedig vindbaar zijn. Dat de werking van een goed gestelde en opgemaakte en technisch goed verzorgde goed geplaatste advertentie in een rustig Nederlandsch dagblad en naar verhou ding zijn ze alle rustig zeer veel grooter is dan in het buitenland spreekt van zelf Niet alleen komt één courant onder de oogen van vijf of zelfs tien menschen, maar ze komt er op het gunstige oogenblik, ze is welkom, ze wordt met spanning verwacht en dan met rust gelezen. Op zulke oogenblikken is de lezer het vatbaarst voor indrukken en de advertentie wier inhoud hij vaak onbe wust in zich opneemt, associeert zich met een behagelijke herinnering. Daarbij komt nog een andere onbewuste werking. Elk goed Nederlandsch dagblad streeft naar be trouwbaarheid, wordt op allerlei gebied als de raadgever en de vriend van het huisgezin beschouwd. Men hecht aan zijn oordeel, al is men het ook niet altijd eens met alle artike len. Wat in de courant staat wordt in eerste instantie als absoluut waar aangenomen dit lot strekt zich ook uit over de adverten- tiën, al wil om practische redenen geen uit gever van een courant zich ooit garant Stel len voor de volkomen betrouwbaarheid der advertentie. Hij kan alleen dat weren, wat hem ver dacht voorkomt. Maar wanneer een advèr- tentie niet voldoet aan 's lezers verwachtin gen, dan krijgt de uitgever de klacht „het stond toch in m ij n courant". Zoo iets kan met het per post verzonde re clamedrukwerk evenmin bereikt worden als door het aanplakbiljet, de lichtreclame of de advertentie in een programmablad. Desniet temin hebben deze ook hun groote waarde, indien zij doelmatig worden toegepast en in geschakeld in een algemeen schema. Elk dag blad dat voor zijn verspreiding propaganda maakt, gebruikt aan ook op bepaalde oogen blikken, gaarne die andere middelen. Hoe doeltreffend zij ook kunnen zijn als aanvul lende publiciteit, hoe welkom ze aan een speciale groep personen ook mogen zijn en hoe betrouwbaar hun inhoud ook luiden moge, zij missen natuurlijk voor iedere recla me van algemeenen aard de psychologische voordeelen van steeds gelezen te worden op een welkom oogenblik en in 's lezers geheu gen weg te zinken met het cachet van be trouwbaarheid. Men heeft allerlei proeven gedaan omtrent het resultaat van bepaalde advertentiën in dagbladen, maar het is uiterst moeilijk zulk een proef zuiver te nemen, daar het opnemen in zich van een advertentie op niet altijd te traceeren manieren geschiedt. Daarentegen is te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een enquête ingesteld, door deskundigen niet aan dagbladen verbonden bij ruim 9000 gezinnen uit alle klassen der bevo'king naar de belangstelling die er heerschte voor Vit de Alkmaarsche Courant van 1 Juni 1885. Uit Finstorwolde, in Vries land, wordt van den 17den de zer gemeld: „Gisteren in den namiddag, omstreeks 4 ure, vertoonde er zich aan den hemel eene don- derlucht, in het zuidwesten, en men hoorde van verre het rate len der donderslagen; deze wee den weldra opgevolgd door een hevige wind, vergezeld van eene verschrikkelijke hagelbui uit het zuiden. De hagelsteenen geleken naar stukken ijs, en waren zoo groot, dat zij de grootte van duiven- eijeren overtroffen; dit verwekte in deze gemeente groote onge rustheid, vooral, daar men be greep, dat die stukken ijs het goud-geel graangewas (de hoop der landbouwers in dit dorp) zouden hebben vernield; een ieder 6poelde zich naar den Finsterwolde-polder, en het bleek ook helaas! dat vele stuk ken deerlijk geteisterd waren, de bladeren der veldboonen wa ren in stukken geslagen, de vruchtboomen in de tuinen, vooral in den omtrek van de predikantswoning en in den tuin van den predikant, zijn grotendeels van bladeren, bloe sem en vruchten beroofd. Niemand, zelfs de oudste inge zetenen, heeft immer zulk een hagelbui zien vallen". diverse rubrieken van couranten. Deze en quête heeft aangetoond, dat voor de redac- tioneele rubrieken deze belangstelling zeer verschilde naar mate van den welstand der lezers; maar overtuigend werd vastgesteld, dat in ale klassen de advertentie-pagina's onder de meest gelezen rubrieken behooren. Over het algemeen werden zij slechts door de fotopagina overtroffen. Dat wil echter niet zeggen, dat men misschien weken later als men tot koop van het artikel overgaat zich precies rekenschap kan geven, dat men dit iding van een bepaalde ad vertentie in een bepaald blad. Zelfs het doet naar aantel bep systeem van inzenden van een bon uit de courant faalt als controle-middel, omdat de eene klasse lezers veel gemakkelijker over gaat tot het invullen en inzenden van een bon dan de andere, hoewel de laatste toch evengoed naderhand als kooper optreedt. Het is echter zeker, dat het effect van een advertentie in een dagblad grooter wordt naarmate zij deskundiger optreedt in de greepeering der advertentiën op de pagina. Zorg hiervoor is thans meer dan ooit noodig. Wat de opstelling betreft, Nederland be schikt tegenwoordig over een flink aantal knappe reclame-experts, die vorm en inhoud der annonce uitstekend weten te verzorgen en in het dagbladbedrijf wordt steeds groo ter aandacht gewijd aan de meest doelmatige groepeering. In dezen crisistijd grijpt de adverteerder met een dalend budget allicht naar nieuwe middelen dit ziet men thans in Neder land. Het is zijn goed recht, zelfs zijn plicht om niets onbeproefd te laten. Maar in Engeland en Amerika, waar alle nieuwe wegen het eerst geprobeerd worden, keert men weer terug tot het dagblad. In Enge land nam de dagblad-reclame in 1934 met 22 pCt. toe tegenover 1933 over het laat ste kwartaal zelfs met 40 pCt. en in 1935 gedurende de eerste maanden met een nog hooger percentage. Dinsdagavond vergaderde de afd. Groot- Schermer van den Bondi voor Staatspension- neering onder voorzitterschap van den heer F. Kluit ten huize van den heer H. v. Truyen. De belangstelling was zeer gering. Slechts een achttal leden van de 52 waren aanwezig. De afdeeling zal zoo mogelijk 11 Juni ter jaarvergadering te Amsterdam door den heer S. v. Stralen, vertegenwoordigd worden. In de bestuursvacature S. Kriek werd voorzien door de benoeming van den heer H. Kieft Czn. Evenals het vorige jaar zal getracht wor den door middel van inteekenlijsten gelden te verkrijgen ten behoeve van een uitgaansdag voor de ouden van dagen te Groot-Schermer. Woensdagmiddag had onder buitenge wone belangstelling de begrafenis plaats van wijlen de heer F. H. Koch, een der oudste oprichters van de S. D. A. P -groep. Ge dragen door partijgenooten en rustend onder de partijvlag, gevolgd door den jeugdbond, die een baar met bloemen droeg, ging de oude strijder naar zijn laatste rustplaats. Ge volgd door bijna alle partijgenooten en een groot deel van het personeel van de Ringers, fabrieken, waar de overledene tot voor enkele jaren bedrijfschef was, was het een indrukwekkende begrafenis. Aan de groeve voerde het woord de heer W. van de Vall, die niet alleen een partijgenoot, maar ook een vriend van den overledene was. Met diepe ontroering gewaagde spr. van de kracht en overtuiging, die van hem uitging. Geen man van veel woorden, doch van de daad, als die partij hem riep. Is het voor ons aldus spreker een groot verlies, niet minder voor zijn echtgenoote en zijn kinderen, waar aan hij zoo innig gehecht was. Spr. hoopte, dat de familie de kracht mag vinden, om dezen slag te dragen. Namens de A. T. V. „Falkland" sprak de heer J Rossenbacker, die er aan herinnerde, dat de overledene een der oprichters was van de Arbeiders Tooneelvereeniging. Groot was i

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7