HOLLAND's STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT. OUDESLUIS SCHOORL TEKST EN TEEKENINGEN VAN LEO 2ELDENRUST. OUD-AMSTERDAM. 1JIV' NOORDSCHARWOUDE GROOTSCHERMER EGMOND BINNEN Uw stuwkracht, juist omdat ge voelde, dat het gesproken woord tot de arbeiders, be lichaamd op het tooneel, zooveel zegt. Spr bracht hem dank en zeide- rust zacht, vriend Koch. Namens het personeel van de Ringers Fabrieken sprak de heer de Leij. Hij herinner de aan zijn vriendschap voor allen. Hij was tot zijn heengaan altijd „Pa Koch". Ook deze spreker bracht dank en een laatste groet aan den overledene. Een zoon dankte de fa milie Ringers voor haar tegenwoordigheid en voor de wijze, waarop zij voor zijn vader zorgde en de partijgenooten voor hun vriend schap en de schitterende begrafenis. Diep be wogen verliet men de begraafplaats. De St. Willebrordusstichting vergroot. De Sint-Willebrordus-stichting het zieken huis voor geesteszieken, is dezer dagen weer vergroot met een paviljoen voor toevallijders en hulpbehoevenden. Zonder uiterlijk vertoon, zonder officieel be zoek en toespraken is na de kerkelijke inze gening het gebouw in gebruik genomen. Hiermede is het zesde paviljoen „St. Corne- lius" genaamd in gebruik. De architecten Thun- nissen en Hendriks te den Haag, die alle ge- gebouwen hebben ontworpen, hebben onder toezicht van den opzichter J. W. Linssen, Hei- loo en uitgevoerd door den aannemer P. Bot te Heer-Hugowaard, een monument van bouw kunst geleverd. Het nieuwe gebouw, dat geheel aanpast aan de andere, heeft weer andere con structie, zoodat het zich onderscheidt. Trou wens niet één paviljoen is gelijk. Het nieuwe paviljoen is 80 meter lang, ge middeld 14 meter breed, bij een hoogte van 16 meter. Aan de achterzijde is er een uitbouw van 18 bij 21 meter. De eentonigheid van zoo'n lang gebouw is vermeden, doordat het voor front wordt gebroken door erkers en een uit bouw. Wanneer men het gebouw betreedt heeft men aan de rechterzijde de onderzoekkamer en van daar komt men in de groote hal, welke dienst doet voor patiënten en bezoekers. On der de hal is de centrale verwarming. De hal verdeelt het gebouw in twee deelen. Rechts het lokaal voor werkzaamheden en verblijf- zaal. Daarnaast slaapzaal, begrensd door broe derkamer, separeerkamer en garderobe. Langs deze zalen is de eetzaal, uitkomend achter het achtergedeelte. De linker afdeeling is gelijk aan de rechter, met uitzondering dat hier gere kend is dat de patiënten, liggende op hun bedden, kunnen werken. Achter in de hal, in den uitbouw, waarin de ingang voor verpleegden, heeft men kleed lokaal en toiletten. In den uitbouw bevindt zich e-n keukentje, badkamer voor kuipbaden, dou ches en voetbaden. De eerste verdieping is in tweeën verdeeld, rechts de zalen voor hulpbehoevenden die bed- verpleging genieten, met badkamers. Ook hier de eetzaal naast de kamers. De linkerzijde is geheel gebruikt voor slaapkamers. De zaal langs den achterkant is lighal. De uitbouw is weer voor badkamer, linnenkamer en gardero be ingericht; benevens een keukentje. De twee de verdieping, te bereiken door een ruime hoofdtrap, is ingericht voor slaapzalen voor de broeders-verplegers, tooneelzaal en bergplaats en op den uitbouw een groote bergruimte. De gebouwen, welke over de volle breedte op den Kanaalweg of de tuinen der stichting uitzien, zijn niet alleen van alle gemakken voorzien, docht het licht en de kleur en de ruimte wer ken mede om een rustige sfeer te scheppen, zoodat men zich er thuis gevoelt. In dat opzicht zijn de architecten kunstenaars. Het fraaie ge bouw past volkomen aan bij het architectonisch plan van tuinarchitectuur, uitgevoerd door den heer C. K. van Nes te Apeldoorn, die zijn spo ren op dat gebied verdiend heeft. Amsterdam! Wat al gedachten van oude romantiek en moderne nieuwe zakelijkheid be stormen ons. De stad heeft aan de laatste een plaats ingé- ruimd, gelukkig niet geheel ten kaste van de eerste. Welk een genot is het nog te wandelen langs de oude grachten, waarvan Havard eén jaar of dertig geleden schreef: „Rien n'est plus curieux et j'ajouterai rien n'est plus intéressant, plus entrainant que de suivre d'un pas discret et lent, les vieux ca- naux dont les perspectives sombres et solitaires vont se déroulant des deux cötes de 1 Am- stel" Te wandelen langs die grachten en te genie ten van de oude gevels, waarachter thans wel iswaar de plaatsen der rijke patriciërs in vele gevallen zijn ingenomen door nuchtere zaken- menschen, doch die uiterlijk toch nog getuigen van de grootheid en glorie van onze voorvade ren. Daar vinden we de huizen van Kromhout, de huizen gebouwd voor La Garde s, de Six en en de Vogelaar's. Huisvlijttentoonstelling. In een bestuursvergadering van „Bur gerkring" alhier werd besloten in September of October a.s. een Huisvlijttentoonstelling te houden, waaraan, behoudens goedkeuring, een verloting zal worden verbonden ter be strijding van de kosten. Men is van plan op den sluitingsavond een gondelvaart te organiseeren, terwijl aan de tentoonstelling een afdeeling „fruit" zal worden toegevoegd, waardoor et geheel aan trekkelijker zal zijn. Buitengewone ledenvergadering van V. V, V. „Noord-Kennemer- land". De opkomst was tamelijk groot, een 46-tal leden hadden zich in de zaal van den heer Schuijt vereenigd, toen de voorzitter, de heer Kielstra, de vergadering opende. Spr. deelde mede, dat hij voornemens was om in de na jaarsvergadering, wanneer er toch weder ver kiezingen van het bestuur aan de orde zullen komen, zijn functie als voorzitter neer te leg gen, omdat hij door werkzaamheden te vaak uit de gemeente moet zijn. Verder deelde hij mede, dat op verzoek van den heer H. Verver Jr. en 16 anderen deze ver gadering belegd moest worden. Deze 17 heeren hadden per eerste onderteekenaar twee punten op de agenda doen plaatsen, waarvan het eerste punt een voorstel is om een zomerfeest te organiseeren als vorige jaren. De laatste ge wone ledenvergadering heeft besloten dit niet te doen, doch op eenvoudiger wijze, in de kom van het dorp, enkele dagen te organiseeren, welke ook wel van belang kunnen zijn voor de zomergasten, t Bestuur toog hiervoor aan het werk, en ziedaar, daar komt het verzoek, om nu weer op dien weg te keeren, en een zomer feest te organiseeren. Spr. betwijfelde, of zoo iets wel in overeenstemming was met de waar digheid van de Vereeniging, en óók met de waardigheid eener ledenvergadering. Wie waarborgt ons, wanneer we, wat spreker niet hoopt, op een vorig besluit terug gaan komen dezen avond, dat nu over enkele dagen weer eenige andere personen weer een andere buitengewone vergadering wenschen, en dan de dingen van nu weder op zijn kop trachten te zetten. Spreker had geen bewondering voor zooiets, en wilde eerst eens zien uitgemaakt of deze vergadering wel accoord gaat met de 17 heeren, en of ze wel een bespreking over punt 1 wenscht. De heer Schuijt vroeg, of het bestuur werke lijk olannen had, om in Schoorl iets te doen. Ja Vondel, Neerlands groote dichter kon zich niet weerhouden uit te roepen: Leg ons marmersteene vloeren, Treek de gevels, hemelhoogh, Trots van buiten in het oogh. Bouw de zalen trots van binnen, Kleet de wandt van 't graftpalleis In tapijt, ontzie geen kosten. Dat de schoorsteen met haer posten Vrij van louter marmer glimm Dat de stoep bij trappen klimm Als een troon, en kunst van leunen Onzen Adel ondersteunen..,. Beziet in verband met Vondel's gedicht slechts „het Huis van Bartolotti" op de Heeren gracht, dateerend uit de 17de eeuw. Hier woonden velen van Amsterdams' roemruchte geslachten als Corver, Trip, Pater, Pancras en Tarelink. Een van de mooiste grachten is zeker de Keizersgracht, nog even deftig als weleer en toch had het maar weinig gescheeld of haar schoonheid was in 1612 voorgoed verloren ge gaan. In de vergadering van 2 September 1614 werd voorgeslagen van dè Keizersgracht een .•WI'MIUWI. MTIUI «CE* ISn64AH55k««r-HJIHSTklAJL 4'MB. breede straat te maken, une belle vidère. Iets dergelijks als hét Haagsche Voorhout. Gelukkig echter viel dit plan in duigen. Op de Heerengracht treft men een prachtig koopmanshuis aan, dat iedere rechtgeaarde Amsterdammer U kan wijzen, het zoogenaamde „Huis met de Hoofden". Een legende verhaalt, dat de dienstmeid, toen zij op zekeren dag al leen in het huis was, de hoofden van een heele serie inbrekers stuk voor stuk afhakte en ze op een rijtje uitstalde toen de heer en vrouw des huizes thuiskwamen. De hoofden aan den gevel zouden de koppen der inbrekers zijn. Toch is er van het Amsterdamsch grachten- schoon al veel bedorven door demping. In die gevallen vormen de huizen geen geheel met hen. Ze staan erbij of zij er niet bij behooren. We zien dit duidelijk bijvoorbeeld aan de Palm-, de Rozengracht en de Nieuwezijds- Voorburgwal. Eenige der aardigste grachten zijn de Raam gracht en Achterburgwal. Dit zijn de grachten zooals zij in vroegere eeuwen reeds bestonden. De stille, de ingetogenen Op de Keizersgracht vond men eertijds de schouwburg, die waarschijnlijk in 1772 af brandde. Hier las men boven den ingang: Blijft voor de poort niet staan, treed binnen lieve jeugd Het doolhof thans vernieuwt, bied U de schoonste vreugd: Fontijn en orgelspel, vertooningen naar 't leven Dit alles zal aan U veel stof tot blijdschap geven. Zij was ontstaan uit de zoogenaamde „rede rijkerskamers", voornamelijk uit die, bekend onder den naam „In Liefde bloeiend". Hun doel was tooneelstukken op te voeren, hetzij onder elkander, hetzij voor het volk. Aan hunne opvoeringen werd in den regel zeer groote zorg besteed. Een verdienstelijk man, die veel voor deze kamers deed en in Amsterdam de Nederduitschè Academie sticht te, was Dr. Samuel Coster (1617). Van deze kamer werden zelfs alle groote dichters en schrijvers uit die dagen lid. Deze stichting voerde den naam van Amsterd^msche Schouwburg, doch zij had nog geen eigen ge bouw, dat kwam pas in Januari 1638. Het stuk, dat er het eerst gespeeld werd, was de „Gijsbrecht van Aemstel". Deze eerste Am- sterdamsche Schouwburg was een sieraad voor de hoofdstad, hetgeen blijken moge uit de woorden van een Amsterdammer uit dien tijd: „Het gebouw van onze schouwburg is van binnen ruym en groot, doch eer men daar in komt, gaat men van de straat af door een stee- nen poort. Boven de deur van deze Poort staan deze twee vaerzen: „De Weerelt is een Speel-Tooneel Elk speelt zijn rol, en krijgt zijn deel". „Voorts van daar, na 't overgaan van een open vierkante plaats, daar ter wederzijde op houten paneelen verscheyde vaerzen staan af- gemaelt, komt men in een Galderij, daar ter linkerzijde op een paneel met gulde letteren deze vaerzen tot waarschuwinge van alle onge bondenheden en moetwil te lesen zijn: „Geen kindt den schouwburg lastig zij, Tobakpijp, bierkan, snoeperij Noch geenerley baldadigheyt Wie anders doet, wordt uytgeleyt", „Het tooneel, daer op de speelen der Dich- teren door de Tooneelspeelderen vertoont wor den, is cierlijk en gevoeglijk met uit- en ingan gen, kolommen en diergelijke opgemaakt. Ge beurt het nu, dat er quanzuys eenige onder- aartse schimmen of geesten moeten vertoont worden, te dien eynde zijn in 't Tooneel twee losse houte luycken, waardoor de geesten met katrollen kunnen opgehesen worden. Ook is er een cierlijk geschilderde hemel, daarmede kan men verscheyde Perzonaadjen doen afda len en weder opnemen". Van het gebouw zelve is nu bijna niets meer bewaard gebleven. Slechts een klein poortje op de Keizersgracht, tusschen Beeren- en Run straten vormt het overblijfsel, van wat eens de schouwburg was. (Wordt vervolgd). Copyright IPO-PRESS. Nadruk verboden. Natuurlijk, zeide de voorzitter. Het bestuur kreeg een opdracht van de ledenvergadering, en zal dit als goed bestuur stellig uitvoeren. Na nog eenig heen en weer gepraat maakte een stemming uit, dat punt één niet in behan deling zou worden genomen, en het besluit van de laatste ledenvergadering gehandhaafd blijft. Deze stemming was 30 tegen 13 en 3 blanco. Vervolgens kwam het tweede en laatste punt aan de orde: „Bespreking bestuursbeleid, inzake Gids „l"^, en voorstel tot levering van de benoo- „digdheden ten behoeve der V. V. V. in het al gemeen door leden van de V. V. V. ter plaatse, „zoo noodig met controle". De voorzitter wenschte dit voorstel te split sen en bracht eerst het bestuursbeleid inzake gids 1935 ter sprake. Aan dit beleid is niets veranderd. We hebben, evenals in 1933 en 1934, in opdracht en krachtens den wensch van de ledenvergadering, een gids in druk gegeven, na een gehouden inschrijving. Beleid beteekent het uitvoeren van besluiten, zooals een vergadering dit wenscht. Door de vergaderingen is nimmer critiek uitgeoefend op het beleid (spreker legde vooral den klemtoon op dit laatste woord) en ook in 1935 is niets anders geschied, dan voor heen zonder aanmerking op dit beleid is ge daan. Dit, zoo sprak de voorzitter, is de mee- nii g van het geheele bestuur. Thans geef ik het woord aan den eersten onderteekenaar van het verzoek voor deze vergadering, aan den heer H. Verwer. Deze heer meende, dat, wan neer 't prijsverschil der dingen niet te groot was, men de dingen best aan leden van V. V. V. kon gunnen. Dit, zoo sprak de voorzitter, tast niet het be stuursbeleid aan. Deze wensch had men in de gzwone vergadering kunnen uiten. Wanneer u wenscht wat u nu zegt, best, doch uit u dien wensch dan bij het behandelen van zooiets. De heer Oldenburg meende dat het niet ging om het beleid, doch om de gunning van een gids aan een drukker die minderwaardig werk heeft afgeleverd. De voorzitter: best, als leeken kunnen we een fout maken, doch dit raakt het beleid niet, We hadden papiermonsters waarop is gegund. Ook het groote prijsverschil lokte ons wel. De heer Zuurbier vroeg, of de pensionlijst al is gegund. De voorzitter zeide, dat ook deze spreker zich niet houdt aan zijn opzet, om eerst uitge maakt te zien of het beleid goed is geweest. De heer Zuurbier zeide, dat het laatste ge deelte van het voorstel samenhangt met het eerste, en van de besprekingen in het geheel het oordeel over het beleid afhankelijk zal zijn. De voorzitter zeide, dat niet de heer Zuur bier, doch hij de leiding der vergadering heeft, en hij zal deze leiding ordenen zooals hijzelve dit wenscht. Hij kan dus niet toestaan dat de laatste spreker doorgaat op zijn manier, en wil allereerst de beleidskwestie in orde hebben. De heer Gutter: Als de vergadering nu be kent, dat het beleid goed is, dan kunnen we toch verder gaan? De heer Groen: Als er fouten zijn, zullen die niet alleen door het bestuur, doch ook weel door de ledenvergadering zijn gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming werd het be stuursbeleid goedgekeurd. Thans kwam de gids zelve ter sprake, en bleek uit de verschillende discussies dat deze niet door den drukker is uitgevoerd zooals men dit algemeen wel zou wenschen. 't Ging vooral om den buitenkant, om den omslag, waarvan het papier volgens den heer Oldenburg van veel minder kwaliteit was als de opgave van het bestuur dit eischte. Doch ook deze heer vond als deskundige het zeer lastig om hier over te oordeelen, en ten slotte vond men het beter om een commissie van twee deskundigen, welke geheel geen belang bij deze zaken heb ben, met daaraan toegevoegd den plaatselijken drukker, te laten beoordeelen of de drukker al dan niet aan zijne verplichtingen heeft voldaan. Nog keurden enkelen het af, dat een verte genwoordiger van een drukkersfirma in het be stuur van V. V. V. zitting heeft. De voorzitter vond hier niets tegen, als hij zich maar buiten de besprekingen hield, als het ging om de be langen van zijn firma. Trouwens, bij de uitgave van de gids was deze persoon nog geen agent van de bewuste firma. De heer Beudeker vond dat het bestuur vrij g>ng, doch door den drukker is genomen. Spreker wil den drukker korten, en vroeg: wist het bestuur niet dat de drukker in moei lijkheden kwam met den bond? De voorzitter zeide dat het bestuur hier on kundig van was, en, trouwens, wat hebben wij daarmede te maken? De heer Mol verzekerde, dat het bestuurslid van der Garde 't toch wel wist, wat deze per tinent ontkende. De heer Groen nam onvoorwaardelijk aan, dat het bestuur in deze te goeder trouw was. De heer Gutter vond dat de najaarsvergade ring de plaats is waar we verder hebben te praten hoe we in den vervolge weder zullen doen. De heer Oldenburg wilde nu de dingen zien uitgemaakt, waarna nog weder een discussie volgde tusschen dezen heer en den heer van de Garde. Waar het tenslotte hier ging over het laatste gedeeltee van het voorstel, zei de voorzitter dat gunning van leveranties steeds al gegeven werden aan de leden. Echter zou hij bezwaar maken om dit ook toe te passen met drukwer- k-n, omdat we daarmede gebonden zouden zijn aan den heer Oldenburg als eenige drukker ter plaatse. Hij stelde voor om in het algemeen (dus zooveel mogelijk) ook dit werk ter plaatse te gunnen, zoo noodig met voorlichting van deskundigen die geen belangen hebben. Dit werd door de vergadering goed gevonden. De voorzitter sloot hierna de bijeenkomst, meende dat er al weinig in de wereld was ver anderd, doch dat de vergadering deze goede kant heeft gehad, dat we de atmosfeer wat zui verder hebben gemaakt. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Concert. Door de besturen van de vijf plaatselijke muziek- en zangvereenigingen is besloten ook dit jaar weer een gezamenlijk concert te geven. Gemeentebode, In verband met de vacature voor gem.- veldwachter alhier, is tot tijdelijk gemeente bode benoemd de heer H. Kromhout Jr. te Driehuizen. Van het dak gevallen. De rietdekker J. V., werkzaamheden ver richtende op de schuur van den heer F. P., had het ongeluk van het hooge dak te glij den. De val is nog al aangekomen, zoodait geneeskundige hulp werd ingeroepen. Huisvlijt en Floralia. Huisvlijt en Floralia heeft wederom haar planten aan de leden uitgereikt. Afgegeven werden een 60 stel planten van vier, n.T. een granium, begonia, coleus en fuchsia. Voor kinderplanten waren beschikbaar een mignon dahlia en een aster. Oprichting Kruisweg. Begunstigd door mooi weer had Donder dagavond de oprichting plaats van den Kruis weg op den St. Adalbertusakker. De inzegening werd verricht door deken Rengs van Alkmaar, die vooraf een toelichting gaf van de verdiende aflaten. Bij de bevestiging der kruisjes aan de staties werd Z. H. E. geassiteerd door pastoor Looy- aard van Rinnegom. Een viertal bruidjes droe gen de emblemen van het Lijden. Velen woonden de plechtigheid bij, waaron der ook de voorzitter van het St. Adalbertus- comité, pastoor Nolet van Amsterdam en de burgemeester van Egmond-binnen. ■iteT MMti ï'i

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8