DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Zwitsersche volk spreekt zich uit. Ttxujdiiksch Oxiemcht ^Buitenland, No. 129 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 3 Juni 1935 137e Jaargang Het crisis-initiatief-ptan verworpen. Tegen devaluatie van den franc. Wat vandaag de aandacht trekt DE AARDBEVING IN BELOEDSJITAN. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Zwitsersche volk heeft in een referendum met rond 566.000 tegen rond 426.000 stemmen de voor stellen inzake het z.g. crisis-initia tief verworpen. Deze voorstellen voorzagen in de opneming van een nieuw artikel in de grondwet. De tegenstanders van het crisis-initiatief bestreden de voorstellen hoofdzakelijk met het argument, dat de uitvoering der geëischte maatregelen de draagkracht van den staat te boven zou gaan en afbreuk zou doen aan de souvereiniteit der kantons. In 18 kantons werden de voor stellen verworpen, in vier kantons werden zij aangenomen. Gestemd werd door 84 der stemge rechtigden. Het crisis-initiatief werd afgewezen in 16 kantons en vier half-kantons terwijl het voorstel aanvaard werd in de kantons Bern, Solothurn, Schaffhausen en in de half-kan- tons Bazel-stad en Bazel-land, waar de in vloed van de sociaal-democraten zeer groot is. Daarentegen heeft de grootste industrie stad van het land, Zürich, waar de sociaal democraten eveneens zeer sterk vertegen woordigd zijn, het crisis-initiatief van de hand gewezen. De grootste nederlaag hebben de voorstanders van het voorstel geleden in de kantons Waadt, Freiburg en Tessin. Ook te Genève, waar de sociaal-de mocraten in de regeering eveneens het sterkst vertegenwoordigd zijn en waar hun leider Nicole een hartstochtelijke en ongebreidelde propaganda voor het crisis-initiatief ge voerd heeft, werd het voorstel met een meer derheid van 9.000 stemmen verworpen. Met deze volksstemming is de poging der sociaal-democraten het principe van een radicaal staats-socialisme in Zwitserland ingang te doen vinden, mislukt en het Zwit sersche volk heeft getoond, dat het van een dergelijk experiment niets wil weten. Tegelijkertijd beteekent het resultaat van het referendum evenwel ook, dat het Zwit sersche volk afkeerig is van een devaluatie van den franc. Hierbij valt op te merken, dat ook de aanhangers van het voorstel, n.1. diegenen die werkelijk de devaluatie van den Zwitserschen franc gewenscht hadden, zeer gering in aantal waren en het den overi gen alleen niet duidelijk was, dat het crisis- initiatief door de speculatie tegen den Zwit serschen franc werd uitgebuit. In ieder geval zal het resultaat van de volksstemming ook met betrekking tot de po sitie van den Zwitserschen franc een gunsti- fen invloed hebben, te meer, daar men in et buitenland in de meening verkeerde, dat bij een aanvaarding van 't crisis-initiatief de Zwitsersche franc niet op peil gehouden zou kunnen worden en de buitenlandsche specu latie haar manipulaties met dit argument ondersteunde. Verder zal het resultaat van het referendum vooral in verband met het door de nieuwe Fransche regeering ingenomen standpunt de positie van de goudblok-landen op een hechter basis brengen. Het thans door de meerderheid der bevol king van Zwitserland verworpen voorstel was reeds eerder door het parlement van de hand gewezen, waarna, ingevolge een door 35.000 kiezers ingediend verzoek een volks stemming moest worden gehouden. Voorge steld werd een nieuw artikel in de grondwet op te nemen, waarbij de regeering de vol macht kreeg loonsverlagingen te beletten en de prijzen te beschermen met het doel den arbeiders een voldoende inkomen te verzeke ren. Verlaging der hooge productiekosten der industrie moest belet worden, het loon- en prijsniveau moest kunstmatig worden ge handhaafd. Ter dekking van de onkosten zouden premie- en gewone leeningen uitge geven moeten worden. Het einddoel van dii voorstel, dat vooral gesteund werd door de socialisten en de vakvereenigingen, was te komen tot een soort van economische dicta tuur. „Het gezond verstand heeft overwonnen". De verwerping van het crisis-initiatief, al dus de „Basler Nachrichten", is een onbe twistbaar succes der burgerlijke partijen, want de socialistische partij beschouwde de stemming van gister als de eerste etappe naar de verovering der macht in Zwitserland. De overwonnen van 2 Juni zijn de marxisten voor wie het crisis-initiatief zou hebben ge leid tot een afscheiding van Zwitserland van de internationale markt. De „Tribune de Genève" stelt vast, dat het gezond verstand heeft overwonnen. Dit wil echter niet zeggen, dat elk gevaar thans voor de toekomst is afgewend. De „National Zeitung" schrijft, dat het crisis-initiatief met al zijn zwakheden en ge varen van de baan is en de weg thans vrij is voor een krachtiger politiek tegen de crisis. DE ENGELSCHE KONING LICHT ONGESTELD. Vandaag is de koning 70 jaar. De Engelsche koning heeft een lichte kou de gevat en zijn geneesheeren, die hem heb ben bezocht, hebben hem als voorzorgsmaat regel aangeraden om voorloopig zijn kamer te houden Niettegenstaande zijn lichte onge steldheid zet de koning zijn gewone dagelijk- sche bezigheden voort. Het staat nog niet vast of de koning gevolg zal geven aan zijn bedoeling om tegenwoordig te zijn bij de ceremonie van „trooping of the colour op heden ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag. De koning heeft Vrijdag zijnb ezoek afgezegd op de receptie, welke de Londensche County- council gaf ter eere van het koninklijke jubi leum. In hofkringen legt men er den nadruk op, dat de verkoudheid van den koning geen enkele ongerustheid hoeft te wekken en dat hij uitsluitend en alleen bij wijze van vooi- zorgsmaatregel en niet om de ernst van het geval zijn kamer houdt. DE LONDENSCHE VLOOTBESPREKING. De Duitsche delegatie. Gistermiddag te ruim 12 uur is de Duitsche delegatie naar de Londensche vlootbesprekingen van de Berlijnsche luchthaven Tempelhof naar Londen "vertrokken. De speciale gevolmachtigde Von Rib- bentrop, Vice-Admiraal Schuster en Kapitein ter Zee Kiderlen namen plaats in het vliegtuig „Oswald Boelke". In hun gezelschap bevonden zich oa P™ Graaf von Birkheim, de attaché Dr. Kordt en Von Ribbentrop's adjudant Vandaag zal de minister van buitenland sche zaken Sir John Simon von Ribbentrop voorstellen aan den eersten minister in het Engelsche Lagerhuis. Vervolgens zal het hoofd van de Duitsche delegatie een onder houd hebben met de eerste Lord van de admi raliteit, Sir Bolton Eyres Monsell. Dinsdag zullen de besprekingen worden geopend op het ministerie van buitenlandsche zaken in aanwezigheid van Sir John Simon. Zooals bij dergelijke besprekingen met ver tegenwoordigers van buitenlandsche mogend heden het geval pleegt te zijn, zullen deze be sprekingen voorloopig beoogen het uitwis selen van de wederzijdsche inzichten, terwijl eerst daarna de meer formeele onderhande lingen zullen aanvangen, welke zullen kun nen leiden tot een internationale overeen komst tot beperking van de bewapening ter zee. BALDWIN VOLGT MACDONALD OP. De vervanging a.s. Vrijdag. Naar verluidt, zal Vrijdag a.s. MacDonald officieel aftreden als minister-president en daarna als president van den staatsraad in het gewijzigde kabinet opgenomen blijven. Onmiddellijk na het aftreden van Mac Donald zal Baldwin zijn plaats als eerste minister innemen. Waarschijnlijk zal Bald win dus reeds a.s. Zaterdag in zijn nieuwe functie spreken op een vergadering in Himley Hall. Contact met Ierland. De „Daily Herald" meldt, dat Baldwin voornemens is kort na zijn aanvaarding van de functie van eerste minister den Ierschen minister-president uit te noodigen voor een bespreking te Londen. In politieke kringen is men van meening, dat Baldwin de wijziging van het Britsche kabinet wil gebruiken om de onderhandelingen met Ierland opnieuw te beginnen. OPENING VAN DE „FüHRERSCHULE. Der deutsche Aerzteschaft. De plaatsvervanger van den Führer minister Rudolf Hess heeft Zaterdag de „Führerschule der deutsche Aerzte schaft" te Alt Rhese geopend. In zijn rede zeide Hess, dat de voorstelling wel ke de nationaal-socialistische partij van den goeden arts heeft, deze is, dat in het middelpunt van zijn levenstaak het volk staat, welk6 gezondheidstoestand hij op peil tracht te houden of te verbeteren. Dit soort artsen weet dat een volk niet alleen met medicamenten en instrumen ten gezond kan worden gehouden. De medische wetenschap dient te worden uitgeoefend door menschen met geeste lijken invloed op het geheele volk. Een dergelijke invloed kan echter slechts van hem uitgaan, die niet in de stu deerkamer zijn medische kennis opdeed, doch zich bekwaamde, verbonden met zijn volk. INBESLAGNEMING VAN DE „KLADDERADATSCH". Op bevel van het Duitsche rijksminis terie voor propaganda is het laatste nummer van het weekblad „Kladdera- datsch" in beslag genomen. Het blad had een caricatuur opgenomen van den Ita- liaanschen ministerpresident Mussoüni, welke aanleiding zou kunnen geven tot een verstoring in de betrekkingen tus- schen Duitschiand en Italië. EEN ARISTOCRATISCH DUEL. Tibor Eckhardt daagt minister president Gömbös uit. Nadat j.1. Vrijdag overeenstemming was bereikt tusschen de beide leiders der Hon- faarsche oppositie graaf Bethlen en Tibor ekhardt heeft thans de leider van de plattelandspartij Tibor Eckhardt zich ge noodzaakt gezien minister-president Gömbös op formeele wijze uit te dagen tot een duel. Tibor Eckhardt motiveert dezen stap in zijn schrijven aan den minister-president met een verwijzing naar de verklaring van graaf Bethlen, dat deze zijn vroegere scherpe aan vallen op Tibor Eckhardt gebaseerd had op bepaalde mededeelingen van ministerpresi dent Gömbös. Ten aanzien van deze mede- deeling wil Tibor Eckhardt ridderlijke ge noegdoening of opheldering verkrijgen. Het optreden van den fractieleider van de plattelandspartij worden in politieke kringen tamelijk zwaar opgenomen, aangezien Tibor Eckhardt tot de ontbinding van het parle ment in het voorjaar de regeering-Gömbös over de geheele linie heeft gesteund en zich aan het hoofd gesteld van de oppositie tegen graaf Bethlen. REDE VAN PRESIDENT LEBRUN. Op het Wijnfeest te Reims. Ter gelegenheid van het Nationale Fee6t van den Wijn heeft de Fransche president Lebrun te Reims een rede ge houden, waarin hij de hoop uitsprak, dat de in vele landen bestaande beper kingen tegen den invoer van Fransche wijn spoedig zouden mogen vervallen. Ongetwijfeld zou de terugkeer naar den vrijen handel allen volkeren ten goede komen. Frankrijk kan naar waarheid getuigen, dat het hiervoor heeft gedaan wat het kan. Door collectieve overeen komsten tracht het alle onrust-verwek kende factoren uit den weg te ruimen en door veiligheid het vertrouwen te her stellen. Frankrijk verdedigt krachtig het be ginsel der valuta^stabiliteit, waar zon der het economische goederenverkeer nooit zijn vroegeren bloei kan herkrij gen. HET KABINET-BOUISSON. Gunstige ontvangst. Het kabinet Bouisson heeft in Fransche parlementaire kringen zoowel als in de pers een gunstige ontvangst genoten. Men schijnt in parlementaire kringen te rekenen op een vlotte verleening van de veel omstreden vol machten. ALGEMEENE STAKING IN ZUID-SLA VIE. Critieke toestand in Kroatië. De „Joetarnji List" te Belgrado meldt, dat de laatste dagen in geheel Kroatië een levendige propagands wordt ge voerd voor de proclamatie van de alge- meene staking op 3 Juni, den dag, waar op de nieuwe Skoeptsjina te Belgrado voor het eerst bijeenkomt. De leider der oppositie, Dr. Matsjek, heeft beslist verklaard, dat hij# ondanks alle geruchten geen deel heeft aan deze propaganda, wclk£ naar zijn mccning waarschijnlijk geleid wordt door perso nen, die'niet het volk vertegenwoordi gen De te Belgrado verschijnende „Praw- da" maant aan tot bezonnenheid en schrijft, dat anarcho-communistische elementen de bewerkers der propaganda zijn. De communisten, gesteund door buitenlandsche vijanden van den staat, aldus het Bhid, streven er naar, ook in Zuid-Slavië binnenlandschen strijd uit te lokken. OVERSTROOMINGEN IN STIERMARKEN. Vele landstreken staan blank. Uit Stiermarken komen nog steeds be richten binnen omtrent verwoestingen aangericht ten gevolge van overstroo mingen in het midden Enr.s-dal. Een ar beider is verdronken, toen een hoeveel heid van 1000 kubieke meter hout dooi de woedende elementen werd meege sleept. In de nabijheid van Klein-Reif- ling werd eveneens een groote hoeveel heid hout door het water medegesleurd met het gevolg dat in de nabijheid van Steyr het water tot ongekende hoogte werd opgestuwd. Enkele deelen van laatstgenoemde stad staan reeds blank. RELLETJES TE GENEVE. Zaterdagavond hebben te Geneve rel letjes plaats gevonden naar aanleiding van den optocht der patriottistische ver- eenigingen, die ieder jaar op den natio- nalen feestdag wordt gehouden. De poli tie greep in en arresteerde 12 personen. Eenige politieagenten werden licht ge wond. TWAALF MENSCHEN IN DE WOLGA VERDRONKEN. Op de Wolga is gisteren een ongeluk gebeurd, waarbij twaalf menschen om het leven zijn ge komen. In de nabijheid van een spoorbrug is ee:. motorboot, waarmede 28 personen werden overgezet, omgeslagen. Slechts zestien der opvarenden gelukte het, zich te redden; twaalf personen verdronken. Tot dusverre heeft men nog 6lechts van één hunner het lijk kunnen bergen. Het Russische agentschap Tass meldt, dat de bestuurder van de motor boot, die eerst een maand dienst deed, niot het geringste begrip had van het besturen van een boot. De geredden heb ben medegedeeld, dat door de opvaren den van het passeerende schip „Birjoe- 6a" geen pogingen zijn gedaan om de drenkelingen te redden. Kapitein en bootsman van dit schip zijn in arrest gesteld. ERNSTIGE BOTSING TE WEENEN. Vijf dooden en vijf zwaarge wonden. Een particuliere auto, die met tien inzittenden van een wijnfeest kwam, is in volle vaart in botsing gekomen met een tramwagen. De auto werd geheel verbrijzeld en vijf der inzittenden waren op slag dood. De vijf overige werden zwaar gewond opgenomen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE MOEDER VAN PILSOEDSKI. In den namiddag van Zaterdag heeft de stoet, welke de asch van de moeder van Pilsoedski met zich meevoerde, de Poolsch- Lithausche grens overschreden in de nabij heid van Pustylki op 42 K.M. van Wilna. Te Pustylki hebben drie broers van den over leden maarschalk zich bij den stoet gevoegd, terwijl de officieren van het garnizoen te Wilna benevens kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders het stoffelijk overschot eerbewijzen hebben gebracht. In den laten avond is de stoet aangekomen in Wilna, waarna het stoffelijk overschot in tegenwoordigheid van vele autoriteiten is bij gezet in den grafkelder van de familie Filsoedski. DE MOEILIJKHEDEN MET DE N.R.A. Een besluit van Roosevelt. In verband met de N.R.A. waren door en tegen de Amerikaansche regeering 411 zaken aanhangig ge maakt. Thans heeft president Roo sevelt met het oog op de beslissing van het Opperste Gerechtshof goed gekeurd, dat deze zaken verder blijven rusten. NIEUWE SPANNING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. De Japansche eischen overhandigd. Uit Nanking wordt gemeld, dat de jongste eischen der Japansche militaire autoriteiten in Noord-China, die geheel in overeenstem ming zijn met de bedoelingen der hoogste Japansche regeering, Zaterdag ter kennis zijn gebracht van den Chineeschen onder-mi nister van buitenlandsche zaken der Nan- king-regeering Tang Yoe Sjcn, door den Het Zwitsersche crisis-initiatief plan verworpen bij het gisteren ge houden referendum. (Dag. Over zicht). Twaalf menschen in de Wolga verdronken. (Buitenland). De aardbevingsramp in Britsch- Indië. (Buitenland). De Duitsch-Engelsche vlootbespre- kingen. (Buitenland). De Engelsche koning op zijn 70sten verjaardag licht ongesteld. (Buiten land). Oud-minister Cohen Stuart. f (Binnenland). Het personeel van 17 stationsrestau rants bij de spoorwegen ontslagen. (Bin nenland). Het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Den Helder gaat waar schijnlijk niet door. (Binnenland). Minister Steenberghe afgetreden; zijn vermoedelijke opvolger Prof. Dr. Ir. Gelissen. (Binnenland). Congres van N.V.V. en S.D.A P. te Utrecht. (Binnenland). Liefdes-drama te 'Loon op Zand; jongeman tracht zijn vroegere meisje dood te schieten. (Binnenland). Vele verdrinkingsgevallen. (Bin nenland). De „Remavi" te Den Helder ge opend. (Provincie). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Japanschen consul-generaal te Nanking Yakishiro Suma, die in opdracht van de regeering te Tokio Zaterdagmorgen een be zoek aan het Chineesche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft gebracht. Suma heeft er bij den onder-minister Tang op aan gedrongen, dat onmiddellijk maatregelen zul len worden genomen voor het bereiken van een bevredigende oplossing der verschillende problemen in Noord-China. Naar verluidt, heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek te Hsinkau een conferentie van vooraanstaande leiders der Nanking-regee- ring bijeengeroepen ter bespreking van de Japansche eischen en den toestand in Noord- China. Het reddingswerk te Beloed- sjistan (Br.-Indië) in het door de aardbeving geteisterde gebied wordt met koortsachtige haast voortgezet. Om het uitbreken van besmet telijke ziekten te voorkomen, worden de dooden onmiddellijk na de berging begraven. Nieuwe aardschokken te Quetta. Te Quetta i6 de brand in de hoofdstra ten gebluscht. Onder leiding der mili taire autoriteiten is men bezig met het bergen der vele honderden, die onder de puinhoopen bedolven zijn. Te Quetta is de uitzonderingstoestand afgekondigd, aangezien men verwacht, dat roofzuch tige grensstammen de stad zullen aan vallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden uit Quetta nieuwe aardschokken gemeld. De op 6 K.M. ten Oosten van Quetta gelegen vulkaan Sharig is gaan werken en braakt lava en zwaveldampen uit. Zandstorm waait over het ge bied. Den geheelen Zondag heeft te Sibi een zandstorm van ongewone heftigheid ge woed. Men gelooft, dat deze storm in verband staat met de aardbeving. Hij maakte het onmogelijk, naar Quetta te vliegen. De watervoorziening te Quetta is stil gelegd. Er bestaat gelukkig voorloopig nog geen gebrek aan levensmiddelen, doordat men veel vee per trein naar Quetta heeft kunnen ve woeren. De tele grafische verbinding met Quetta is nog steeds verbroken. De uitbarstingen van den Sharig hebben opgehouden. Gemeld wordt, dat in Mastoeng het aantal dooden 5000 bedraagt. Hoeveel dooden in Quetta gevallen zijn, is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Weer 200 Britten gedood? Volgens nog niet bevestigde berichten zouden ongeveer 200' Britsche onderda- t.en het leven hebben verloren. De stad Akalat en het Miri-paleis zijn

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1