DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fixtgeliiksch Oveczicht L'Buitenland Het nationaol-socialisme in Duitschland. No. 130 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 4 Juni 1935 137e Jaargang Het nationaal-socialisme is geen partij, maar een beweging op de basis van een wereldbeschouwing. EN TOCH WEINIG VRIENDEN. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Het Duitsche nationaal-socialisme heeft vele vijanden en naar verhouding weinige vrienden. In een groot Berlijnsch blad las ik dezer dagen daarover een belangwekkend hoofdartikel, waarover ik mij kort daarna in clubkringen met eenige vooraanstaande Duit- schers onderhouden kon. Ik trachtte bij die gelegenheid een antwoord te geven op de eenigszins bange vraag van het blad, wat wel de reden mag zijn van dat algemeene wantrouwen, dat internationale verzet, waar door het Duitsche volk en zijn staat tegen woordig weer eens meer dan ooit in de een zaamheid dreigt te geraken. En ik zei daar bij ongeveer: „Ik begrijp niet, dat men zu'ke vragen stelt, omdat het antwoord toch eigen lijk voor de hand ligt. Het nationaal-socialis me heeft zich onmiddellijk aangekondigd niet als een zuiver-Duitsche beweging, maar als een wereldbeschouwing. Wereldbeschouwin gen hebben de reputatie, dat ze niet aan na tionale staatsgrenzen gebonden zijn, maar in laatste instantie voor de geheele mcnsch- heid geldigheid hebben. Dat sluit ook m-cr of minder in zich, dat ze een aanwervend ka rakter hebben, dat ze strijdbaar zijn en de verbreiding harer denkbeelden als plicht be schouwen. Alle religieuse bewegingen, alle sociale omwentelingen hebben deze eigen schap. Het nationaal-socialisme is geen par tij, wil tenminste geen partij zijn, maar een beweging op de basis van een wereldbe schouwing. Minister Göbbels ging dezer da gen zelfs zoo ver in zijn toespraak tot de jongste generatie der Hitleriaansche dag bladschrijvers te constateeren, dat natio- naal-socialisten een duidelijk te herkennen uiterlijke houding hebben en zeer eigenaar dige gelaatstrekken, dat ze dus een ni»uw type mensch vertegenwoordigen en dat men in de meeste gevallen niet tot dit type kan overgaan, maar als zoodanig geboren moet worden. Dat klinkt een beetje verwarrend, maar er is toch ook een grond van waarheid in. Sterke levensimpulsies, een zeer gepro nonceerde phylosophische kijk op de dingen van dit leven, brengt dikwijls een groep der menschheid voort, die als 't ware het beroep in gestalte, in beweging en in gelaatsuitdruk king met zich ronddraagt. Wie zal ontken nen, dat men den Christelijken voorganger, den zeeman, den soldaat van beroep, den vlieger, den kloostermonnik, den professor, niet vaak als zoodanig onmiddellijk herken nen kan, zonder dat hij het den waarnemer, door uniform of ander beroepskleed gemak kelijk maakt. De nazi een bizonder mensch? „Het interessante van een en ander zie ik intusschen niet daarin, maar in de omstan digheid, dat de Duitsche nationaal-socialisten er zoo onomwonden prijs op blijken te stel len, een bijzonder en erkenbaar type van mensch te zijn, of althans zoon type te willen kweeken Een type, dat innerlijk en uiterlijk getuigt van een zeer bijzondere, eigen, en geheel nieuwe wereldbeschouwing. Men zal als Duitscher van heden namelijk moeten toe geven, dat ook dit streven onderstreept, hoe het nationaal-socialisme, dat zich Adolf Hit- Ier tot ideaal gesteld heeft, een internatio- naal-wervende kracht in zich draagt, ook al doet men tegenwoordig ongewenschte ge volgen steeds duidelijker voor zich ziende zijn best er den niet-Duitscher van te over tuigen, dat dit ideaal typisch-Duitsch, deze „wereld"-bcschouwing als eenzijdig-Duitsche kijk op „de wereld" bedoeld is, en, evenzeer als het fascisme van Benito Mussolini, „geen exportartikel is". „Het komt er m.i. namelijk niet op aan, welke uitlegging men heden aan een en an der geven wil, maar hoe de niet-Duitscher, niet-iascist en niet-nationaal-socialist in an dere landen over deze nieuwe wereldbeschou wing en haar internationaal-voelbare conse quenties denkt en daarop reageert. En daar mee kom ik dan vanzelf tot de vraag, die door het Berlijnsche blad gesteld is, de vraag, waarom Duitschland zich door het aanvaarden van de Hitlersche idealen zoo veel buitenlandsche en internationale vijan den gemaakt heeft: „Het Duitsche nationaal- socialisme heeft aan machtige wereld- en staatsbeschouwingen een strijd op leven en dood aangekondigd. Ik noem hier het com munisme, het socialisme, het liberalisme, het conservatisme, het parlementarisme, de de mocratie, de vrijdenkerij, het loge-wezen, het joodsche ras en zijn religie, het private kapitalisme, het internationaal karakter van de Roomsch-Katholieke kerk, het Oude Jesta- ment als een der grondvesten van het Lhns- iendom, de politieke invloed der kerken op het staatsbestuur, de vrijheid van drukpers, het pacifisme, de inwerking van de Room- sche geestelijkheid op de opvoeding van het kind. Laten we het bij deze opsomming. „En nu verwondert de nationaal-socialist in Duitschland er zich over, dat hij met zijn wereldbeschouwing zoo ongeveer de geheele wereld in het geweer geroepen heeft! De ge weldige organisatie der Roomsch-Katholieke kerk bijvoorbeeld ziet zich in Duitschland uitgescïiakeld uit haar vroeger zoo machtige binnenlandsch-politieke verbindingen, invloe den en vertakkingen, zij ziet zich door de Hitlerjeugd-organisatie bedreigd in haar laatste inwerkingen op het katholieke kind, zij moet waarnemen, hoe deze staatsjeugd ondanks alle officieele verzekeringen van het tegendeel in anti-clericale richting omge praat en ten slotte tot uittreden uit de kerk verleid wordt. Zij ziet, hoe deze nieuwe geest der jeugd zich ook op het Roomsche ge zinsleven overplant. Zij beleeft een princi- pieelen strijd van den Totalen Staat van ra dicaal-nationalistische tendens tegen een kerk, die h.i. naast en als 't om het laatste en hoogste gaat ook boven den staat een opper sten leider in Rome gehoorzaamt. Zij moet met bitterheid constateeren, hoe, alweer on danks alle officieele ontkenningen, malversa ties van kloosterlingen, gelijk die op het oogenblik in Duitschland (en niet ten on rechte!) de woede van groote, ook katholiek- geloovige, volkskringen opwekken, door de organen van staat en openbare meening (wat hier hetzelfde is) tot' het uiterste uitge buit worden en zich natuurlijk tegen de zij het ook niet onmiddellijk betrokken kerk richten. „Het nationaal-socialistische Duitschland beklaagt zich ook alweer vaak niet ten onrechte! - over een eenzijdig-vijandige houding in de buitenlandsche pers, en vraagt zich niet af, of zij niet wellicht deze scherpe reactie uitgelokt heeft door bij voorbaat alle bladen, die katholieke, marxistische, libera listische, conservatieve, christelijke-behouden- de, democratische wereldbeschouwingen ver dedigen, van anti-semitisme niets weten wil len, en vaak in vele rubrieken nog bovendien door joden geschreven worden, tegen zich in het harnas te jagen en de pers in het al gemeen (zie de laatste rede van Hitier) te bedreigen met internationale propaganda voor een vrijheidsberooving, gelijk die in Duitschland reeds doorgezet is! „Is het wonder, dat het protestantisme in de geheele wereld in opstand komt, als het verneemt, hoe het Derde Rijk met vriende lijke belangstelling binnen zijn grenzen be wegingen sterker en sterker ziet worden, die er op uit zijn, het begrip nationaal-socialis me met eenheid van geloof, en liefst nog met eenheid van Heidensch geloof onder uitscha keling van het beroepspriesterdom als be middelaar en voorganger, te gaan samen smelten? De groote kerken in Duitschland, in het bijzonder de Roomsch-Katholieke kerk, zijn er zich zeer van bewust, dat dit opko men van een anti-christelijke gezindheid die naar een Duitsch-Heidendom streeft en reeds een zeer dreigend aantal proselieten gemaakt heeft, ten slotte tot uiterst gevaarlijke con sequenties zal moeten voeren. Het is overbe kend, in welke scherpe tegenstelling de mach tige protestantsche oppositie, die zich Be kentenissynode noemt, tot den Totalen Staat geraakt is, tot welken zij behoort. Het is bui ten Duitschland minder bekend, dat de Roomsche kerk op Duitsch gebied een wel licht nog felleren strijd voert en dingen zegt, van welke men nauwelijks zou aannemen, dat ze hier nog zonder gevaar gedrukt kun nen worden. (Het hagelt dan ook verboden van katholieke kerkbladen). „In de organen van de „Duitsche Geloofs- beweging" had onlangs een gedicht gestaan dat in deze kringen dagelijks gezongen wordt waaruit we de volgende regels willèn aanhalen: Der Pabst sitzt in Rom auf seidenem Es sitzen bei uns seine Pfaffen. [Thron, Was hat einer deutschen Mutter Sohn Mit Pabst und den Pfaffen zu schaffen? Die Zeit verging, der Pfaffe blieb, Dem Volke die Seele zu rauben. Und ob er 's römisch, ob lutherisch trieb, Er lehrte den jüdischen Glauben. Wir brauchen zum Himmel die Mittler Uns leuchten ja Sonne und Sterne. [nicht, Und Blut und Schwert und Sonnenrad Die Kampfer in jeglicher Ferne". [sind „Hoe reageerde nu het „Katholisches Kir- chenblatt" van het bisdom Berlijn d.d. 26 Mei 1935 op deze dichtregelen?: „Het Chris telijke Duitschland moge er niet over in twij fel zijn, dat zulke liederen bij dat deel van ons volk, dat van de kerk vervreemd is, niet zullen nalaten hun uitwerking te hebben. Pfaffe en der Pabst auf seidenem Thron, deze en dergelijke ophitsingen en beleedigin- gen, die steeds weer opdagen, kunnen de schrijvers en propagandisten deze verzeke ring brengen: zulke slagen heien den paal van den haat diep in de Duitsche volksge meenschap. Gaat men dezen weg verder, heeft men te gelegenertijd voldoende groote massas tegen de kerk opgehitst, dan staat Duitscher tegen Duitscher. In een verbitter den strijd om de laatste vragen der mensch heid, en dat zijn en blijven steeds de reli gieuze vragen. Een zegen voor ons volk zal den strijd, dien de tegenstanders van het Christendom heden uitlokken, echter niet zijn. Wij hebben gewaarschuwd". „Dat zijn woorden, in het tegenwoordige Duitschland gedrukt, die m.i. het absolute bewijs leveren, dat binnen de Duitsche gren zen andere wereldbeschouwingen dan het nationaal-socialisme zich als bedreigd be schouwen en den strijd aandurven. Verwon dert het u aldus vroeg ik nogmaals mijn Duitsche clubvrienden dat buiten uw staatsgrenzen zoo ongeveer alles in het ge weer gekomen is om te verhinderen, dat ook daar cultureele en religieuse binnenlandsche oorlogen( om van i de politieke en den vrede bedreigende, zij het ook niet gewenschte conflicten, die de mentaliteit van „Schwert, Blut und Sonnenrad" zou kunnen uitlokken, maar niet eens te spreken) nieuwe ellende over de menschheid brengen?" „Maar begrijpt men ons dan overal en met opzet verkeerd?" merkte een dezer vol strekt niet tot fanatisme neigende luisteraars op. „Wil men dan niet gelooven, dat wij ten slotte het beste willen, dat ons streven alleen op het Duitsche volk gericht is, dat wij vrij willen maken en sterk en gezond? En dat onze conflicten met de kerken morgen voor bij zijn, als deze kerken zich buiten de poli tiek en de staatsleiding willen houden en ons geweldig opbouwend werk niet voortdu rend wenschen te saboteeren?" DE POOLSCHE VALUTA. De Poolsche minister van financiën Zawadzki, heeft eem verklaring aan de pers doen toekomen, waarin hij het succes consta teert, dat behaald is met de binnenlandsche leening, waarna hij herhaalt, dat de economi sche en monetaire politiek van Polen onge wijzigd gehandhaafd zal worden. De stabili teit van het Poolsche geld zal niet geschokt worden door de huidige stroomingen, experi menten zullen niet worden uitgevoerd en evenmin zal invloed hierop worden uitge oefend door schokken, die zich voordoen, of voordoen zullen in landen, die economisch sterker zijn dan Polen. De minister verwacht niet, dat zich zoodanige schokken zullen voordoen, maar hij stelt er prijs op te verkla ren, dat zelfs, wanneer zij mochten ontstaan, zij de monétaire politiek van Polen niet zul len wijzigen, in welke politiek het land zijn vertrouwen heeft getoond door in te schrij ven op de bovengenoemde leening. HET NIEUWE TSJECHISCHE KABINET. De vermoedelijke wijzigingen. Volgens mededeelingen uit particuliere bron zullen de volgende personen zitting hebben in het nieuwe Tsjechische kabinet: Nationale defensie: Machnik (agrarische partij). Sociale Voorzorg: Necas (Tsjechisch soc - democraat). Handel en nijverheid: Najman (Tsjechi sche ambachtspartij). Openbare werken: Dostalek (Volkspartij, tot dusverre minister van handel). Volksgezondheid: Dr. Cech (Duitsch soc- democraat, tot dusverre minister van open bare werken). Minister zonder portefeuille: Dr. Spina (Landbouwersbond, tot dusverre minister van gezondheid). Overigens zouden geen wijzigingen in het oude kabinet worden aangebracht. NOG STEEDS NIEUWE AARDSCHOKKEN. Een stroom van vluchtelingen. De spoorlijn Quetta-Sibi is in den nacht van Zondag op Maandag weder beschadigd door nieuwe aardschokken. De lijn kon welis waar na zes uur hersteld worden, doch de lichte aardschokken, die voortdurend worden waargenomen, doen vreezen, dat de dienst op dit traject tenslotte toch gestaakt zal moe ten worden, vooral met het oog op de vele bruggen, die op het traject voorkomen en welker herstel zeer tijdroovend zou zijn. De stroom van vluchtelingen door Sibi houdt nog altijd aan. Tot dusverre hebben ongeveer 5.000 vluchtelingen de stad gepas seerd. De stank in de treinen is ontzettend, daar ook gewonden, stervenden en dooden worden meegevoerd. In hun panischen schrik hebben de vluchtelingen hun verwanten lie ver onderweg laten sterven, dan dat zij één oogenblik langer hadden moeten vertoeven op de plaats der verschrikking. Daar komt nog bij, dat de temperatuur in de schaduw nergens beneden 45 graden Celsius is, terwijl de spoorlijn door een volkomen schaduwlooze woestijn voert. KONING GEORGE V 70 JAAR. Te Londen gevierd met de jaar- lijksche parade der Horseguards- De zeventigste verjaardag van koning George is gister in alle deelen van het Brit- sche rijk op plechtige wijze gevierd. Te Londen droeg de viering een bijzonder plech tig karakter. Zijne Majesteit was voldoende hersteld van de verkoudheid! van de vorige week, om te Londen de schitterende plechtigheid van de vaandelparade der Horse Guards te kun nen bijwonen, die ieder jaar op 's konings verjaardag gehouden wordt. De parade trekt steeds groote massa's nieuwsgierigen maar ditmaal was de be langstelling toch wel buitengewoon groot- De geheele Mali langs stonden de menschen opgepakt en ook de balcons van alle bij het Paradeveld gelegen gebouwen, tot zelfs de daken waren met nieuwsgierigen gevuld. Het was heerlijk warm weer en de zonne- srhijn verhoogde nog de schoonheid van het unieke en pittoreske schouwspel. Een ware orkaan van toejuichingen bege leidde den koning, toen hij de Mali af reed naar Whitehall. De koningin was reeds, in gezelschap van haar twee schoondochters en haar twee kleindochters, gezeten op het balcon van het hoofdkwartier der Horse Guards, toen de stoet arriveerde. Achter den koning, die de scharlaken uni form der Irish Guards droeg, reden zijn vier zoons, de prins van Wales, de hertog van York, de hertog van Gloucester en de hertog van Kent. Daarna kwamen de Indi sche adjudanten van den koning, de Maha- radja's van Bikanir en Kashmir en Sir Umar Hayat Khan in hun prachtige uniforms, ge volgd door de buitenlandsche militaire at- tachè's. Ongeveer twee duizend Gardisten namen aan de parade deel. Toen de koning zich na afloop van de plechtigheid aan het hoofd plaatste van de Kings Guards en vervolgens langs de Mali naar Buckinghampalace terugreed, weerklonk een bijna onafgebroken gebulder van saluut schoten. GEEN DUEL TUSSCIJEN ECKHARDT EN GOEMBOES. Het conflict bijgelegd. In bevoegde kringen te Boekarest deelt men mede, dat Tibor Eckhardt twee zijner vrienden naar minister-president Goemboes heeft gezonden, om een verklaring; te ver krijgen, maar zij konden hem niet bereiken. Men wijst er overigens op, dat er geen sprake is van een uitdaging en dat het niet tot een duel zal komen. Het persoonlijk conflict tusschen den leider der kleine boerenpartij, Tibor Eek hardt, en ministerpresident Goemboes is in allen vorm bijgelegd. De secondanten der beide partijen kwamen gisteren in het gebouw van den minister president bijeen voor een conferentie, waar bij, naar de avondbladen berichten, het ge lukte, een definitieve en vriendschappelijke afwikkeling van het voorval te bereiken. DE ONLUSTEN IN NOORD- RHODESIE. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister van koloniën gister inzake de berich ten over de onlusten in Noord-Rhodesie, dat de directie der mijnen volkomen vrij uit gaat en dat geen loon- en arbeidsconflicten aan wezig waren. Kortgeleden heeft de gouver neur belastingmaatregelen genomen, tenein de een egaliseering tot stand te brengen tus schen de armere inboorlingen en de overige inboorlingen. De staking schijnt door de leiders van een geheime organisatie van in boorlingen te zijn ontketend. Zij hadden daarbij gebruik gemaakt van de wijziging van het 'belastingtarief om onrust te verwek ken. Naar uit Noord-Rhodesie gemeld wordt, is het aantal dooden bij de onlusten inmid dels gestegen tot 14. Tijdens het week end was de toestand in het koperdistrict rustig De troepen, die ter onderdrukking van de onlusten derwaarts gezonden zün. zijn nog niet teruggezonden. DRAMA IN DE WOESTIJN. Op 22 Mei j.1. waren uit Agadez, in Fransch Afrika, vier personen per auto naar den Hoggar vertrokken. Toen men na eenige dagen niets meer van hen vernomen had, ging men hen opsporen en na veel moeite vond men de auto op een wtestijnpad, dat niet meer gebruikt wordt. Onder den wagen lagen twee der touris- ten, broodmager en half waanzinnig van hitte en dorst. De beide anderen hadden ge tracht te voet redding te zoeken, maar waren in de woestijn van dorst omgekomen Hun lijken zijn gevonden. Het zijn een 25- jarige Engelsche weduwe van een vlieger, die pas een maand geleden gestorven is en een in Zwitserland wonende Engelschman vader van drie kinderen. Het nat.-soc. in Duitschland. (Dag. Overzicht). De „Normandië" wint den blau wen wimpel. (Buitenland). Loods op het stations-emplace- men. te Rotterdam afgebrand. (Bin nenland). Het bezoek van de Koningin aan Den Helder. (Provinciaal Nieus). De kabinets-wisseling. (Binnen land). Wat de pers zegt van de benoe ming van Prof. Geliseen tot min. van economische zaken. (Binnen land). Onze reis-redacteur schrijft over de passie-spelen te Tegelen. (Arti kelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE ONTVOERING VAN GEORGE WEYERHAUSER. De wegens medeplichtigheid aan de ont voering van George Weeyrhaüser gear resteerde Davis heeft bekend, dat hij ver leden jaar deel heeft gehad aan de ontvoe ring van Bremer, eigenaar van een bierbrou werij. Tot dusverre zijn nog geen bijzonder heden bekend over de rol, die Davis heeft ge speeld bij de ontvoering van George Weyer- haüser. WEDEROM EEN INCIDENT IN OOST-AFRIKA. In het grensgebied tusschen Italiaansch Somaliland en Abessinië heeft zich een nieuw incident voorgedaan. In gezaghebbende instanties kent men wel iswaar nog geen nadere bijzonderheden, doch de verzekering wordt gegeven, dat het een betrekkelijk ernstig incident is, al heeft dit dan ook niet den omvang van de botsing bij Oèal Oeal van December 1934. .Zoodra nadere bijzonderheden bekend zul len zijn zal een officieele mededeeling ver strekt worden. In Italiaansche politieke kringen geeft men uiting aan de meening dat het nieuwe incident een merkwaardige inlei ding vormt voor de Donderdag a.s te Mi laan bginnende werkzaamheden van de Italiaansch-Abessijnsche arbitrage-commis sie. Steeds nieuwe troepen naar oost-Afrika. Uit Napels en Genua zijn gisteren twee groote stoomschepen naar Oost-Afrika in zee gestoken. Aan boord van den Rosario Sauro bevinden zich 1000 artilleristen, 70 onderofficieren en 54 officieren. Het uit Ge nua uitgeloopen stoomschip „Duchessa de C.osta" heeft ongeveer 800 geschoolde ar beiders aan boord. Officieele Italiaansche lezing. Betreffende de nieuwe Italiaansch-Abes- synische grensincidenten wordt van officiee le Italiaansche zijde het volgende medege deeld: „Een groep gewapende Abessyniers heeft op 1 Juni in het gebied der Dankali een aanval gedaan op een inboorlingen-voor post, die was ingesteld ter bescherming der Italiaansche grens. Bij den aanval zijn 300 inboorlingen gedood, terwijl ongeveer 2000 stuks vee als buit werden weggedreven. De militaire autoriteitc in dit district hebben de noodige voorzorgsmaatregelen ter bescher ming der grenzen genomen. Op denzelfden dag hebben bij Moestahil in Somaliland ongeveer 20 gewapende Abessyniers getracht, de Italiaansche linies te overschrijden. Nadat de Italiaansche in boorlingen troepen hadden hadden gewaar schuwd, openden de Abessyniers het vuur, dat van Italiaansche zijde werd beantwoord. De aanvallers hebben verliezen geleden". Italiaansche bladen over de Abessynische kwestie. Het „Giornale d'Italia" schrijft, dat de mogelijkheid van een vergelijk tusschen Ita lië en Abessynië steeds problematischer wordt. De schuld daarvan ligt volgens het blad niet bij Italië, doch bij Abessynië, resp. bij de buitenlandsche mogendheden, die Abessynië in zijn houding aanmoedigen. „Lavore fascista" zegt, dat men tot nog toe Italië imperialistische doeleinden heeft verweten, terwijl thans de keizer van Abes synië in een interview met de Berlingske Ti- dende" zelf verklaard heeft, dat Abessynië een uitgang naar zee verlangt en dat de Europeesche mogendheden moeten afzien van hun politieke en economische belangen in Afrika. Abessynië aldus het Italiaan sche blad i— wil een uitgang naar zee heb ben uit militaire en expansionistische over wegingen. Het wil de Europeanen in zee drijven. De oorlog tegen Italië is daarom slechts het voorspel voor een grootere actie, die zich op het geheele zwarte continent zal afspelen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1