BIACKBOy PRUIM TABAK Brochure Harchant Piet Pruim Peinst: Stad w Omgeving. fuchtuaact Jjiqzzmden Slakken J^oekea GESAUSDE ZWARE HEERHUGOWAARD TEXEL VEENHUIZEN HEILOO LANGENDIJK „TOT VERWEER". N. V. v.h. Herms. Coster 6t Zoon, Laat de wereld kraken, kreunen, Ik blijf steeds op mijn gemak; Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. MS2 PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK Na nog eenige besprekingen werd het salaris vastgesteld op 15.per jaar, nadat de heer S. Groen had voorgesteld, dat de kranten door Ploeger gratis werden rondgebracht. Dit voor stel werd onuitvoerbaar geacht. De penningmeester gaf een overzicht van de ontvangsten van den propaganda-avond. Deze waren 91.68, de uitgaven 66.30, alzoo een voordeelig saldo van 25.38. De geheele ontvangst over 1934 was 182.18, uitgaven 194.79, nadeelig saldo 12.61. De rekening begon met een nadeelig saldo van 20.54. De rekening werd vastgesteld. Voor het aanbrengen van een nieuw lid zal aan den bode een vergoeding worden gegeven van 0.25. De benoeming van een bode vond hierna plaats. De heer J. de Ruiter, die het ambt eenigen tijd had waargenomen, werd als zoo danig benoemd. De heer de Ruiter werd als afgevaardigde naar de alg. vergadering benoemd. Behandeld werd de beschrijvingsbrief van de alg. vergadering. Na rondvraag volgde sluiting Nieuwe kabel gelegd. Maandag werd door het bedrijf der poste rijen de nieuwe kabel gelegd, die den 15den Juni de verbinding met het thans in aanbouw zijnde postkantoor moet bewerkstelligen. Auto te water. Een minder aangenaam avontuur over kwam den veehouder B. te Heerhugowaard. Met een z.g. nulkkros haalde hij een paar balen stroo. Twee juist gelijktijdig passeerende auto's, waarvan er een met grooten aanhang wagen, manoeuvreerden zoo onhandig dat de wagen een „lik" kreeg, met zoodanig gevolg dat hij voor de woning van den heer Wuis te water geslingerd werd. Hulde aan de koningin gebracht. Gisteravond ongeveer half 8 arriveerde aan het station alhier de personentrein uit den Helder, waaraan de koninklijke rijtuigen waren toegevoegd. Dat dit bekend was ge worden, bleek wel uit het feit, dat ongeveer 300 personen uit de omgeving zich rond het station hadden verzameld. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. ook op ds. Dommer van Broek op Langendijk. Nadat een uitbun dig gejuich was opgegaan, werd het Wil helmus ingezet. Minzaam uit het portier groetend, dankte H. M. voor de Haar ge brachte hulde. Na ongeveer 2 minuten ver trok de trein weer. Donderdag 6 Juni a.s. zal het echtpaar rJac. KeyzerHeintje Boersen te Oosterend hun 60-jarig huwelijksfeest vieren. Hoewel mej. Keyzer reeds meer dan 30 jaren volsla gen blind is, genieten beide echtlieden nog een goede gezondheid en zijn niettegenstaan de deze ramp zeer opgewekt. De heer en mevr. Keyzer zijn beiden 88 jaar oud. Administrateur benoemd. Inplaats van den heer C. v. Twuiver, die wegens aanstaand vertrek uit de gemeente zijn functie als administrateur van de ge meentelijke begraafplaats alhier heeft neer gelegd, is met ingang van 1 Juli a.s. als zoo danig benoemd de heer A. Appel. Ontslag aangevraagd. De heer C. v. Twuiver heeft met ingang van 1 Juli a.s. ontslag aangevraagd als ker kelijk ontvanger bij de Ned herv. gemeente te Veenhuizen!' Voor de ontstane vacature heeft zich slechts één sollicitant aangemeld Schoolreisjes o. 1. school. Maandagavond werd de eerste jaarlijk- sche vergadering van de schoolfeestcommis sie van de openbare school gehouden. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat de baten, waarover men de vorige aren nog kon beschikken, totaal uitgeput zijn. Toch was de commissie unaniem van oordeel, dat de mooie en leerzame schoolreisjes, die zoo zeer bij de jeugd in de smaak allen, ook dit jaar moeten doorgaan, wanneer de finan ciën het eenigszins toelaten. De lijsten zullen eerstdaags aan de burge rij afiügebpdëih Voor de kinderen van de 6e en 7e klasse staat weer een reisje naar Oosterbeek op 't programma: voor de leerlingen der lagere klasse wordt de tocht op. de eerstvolgende vergadering vastgesteld. In de vergadering van de Floralia-com- missie is gebleken, dat het zelfstandig organi- seeren van een floralia- en hüisvlijttentoon- stelling veler sympathie heeft. Niet minder dan 110 donateurs en donatrices hebben een jaarlijksche bijdrage van 0.50 toegezegd. Ook de afname van kinderplanten (een 500) wijst op groote belangstelling. r Uitbetaling surplus-bollen. De uitbetalingen van de surplus-bollen, welke begin Mei zouden geschieden, beginnen thans af te komen. Het gaat er niet bijzpnder mee naar wensch. Was men eerst van gedachte 85 pet. van den minimumprijs te zullen ontvan gen, bij de uitkeeringen bleek, dat vooreerst met 60 pet. wordt volstaan. Alweer geen mee valler. TARIEVEN GEBRUIK GEMEENTE- SLACHTHUIS. In bijlage no. 81 schrijven B. en W.: De noodzakelijkheid is gebleken om en kele wijzigingen aan te brengen in de tarie ven voor het gebruik van het gemeenteslacht huis of van de diensten vanwege de gemeen te in het slachthuis te verstrekken, teneinde deze tarieven in overeenstemming te brengen met dit, welke elders worden toegepast. Zoo kunnen de keurloonen voor kalveren en scha pen, die te hoog zijn in verhouding tot groo tere dieren als runderen en paarden ver laagd worden. Eveneens kunnen de voeder- gelden, zoomede de huur voor de koelcellen verminderd worden. Daarnaast zijn nog enkele voorzieningen van minder belang ge- wenscht. Wij geven uwe vergadering in overweging, in overeenstemming met het advies der com missie van bijstand voor het slachthuis, de verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het gemeenteslachthuis te Alkmaar te wijzigen. De verordening tot wijziging der verorde ning op het heffen van rechten voor het ge bruik van het gemeente-slachthuis te Alk maar, wordt dan als volgt gewijzigd: Artikel I. Artikel 2 der verordening op het heffen van rechten voor het gemeente-slachthuis (gemeenteblad nr. 799), zooals deze verorde ning sedert is gewijzigd (gemeenteblad nrs. 836, 962 en 1278) wordt gewijzigd als volgt: 1. het bepaalde onder IB wordt gelezen: „Indien voeder wordt verstrekt, bovendien een door den directeur van het gemeente- slachthuis te bepalen bedrag, hetwelk ech ter niet hooger zal zijn dan de aan het ver strekken van voedsel verbonden werkelijke kosten. De aard en de hoeveelheid van het voeder worden bepaald door den directeur". 2. het bepaalde onder II sub d, e, g, h en i wordt gelezen: d. voor een kalf met een levend gewicht van meer dan 80 K.G. 3.— e. voor een kalf met een levend gewicht boven 50 K.G., schaap of lam 1.25; 9. voor een varken met een maximaal le vend gewicht tot 80 K.G. 2.— h. voor een varken boven 80 K.G. levend gewicht 3.50; i. voor een bok, geit of zuiglam 0,50. 3. aan het bepaalde sub III wordt toege voegd „Indien het volgens deze bepalingen goed gekeurde vleesch niet wordt afgeleverd aan de betrokken instellingen, wordt bovendien een recht geheven van 0.03 per K.G. vleesch". 4. het bepaalde sub VI wordt gelezen: Voor het gebruik maken van het koelhuis en het voorkoelhuis of wel van het koelhuis alleen is verschuldigd voor een jaarlijksch koeltijdperk van 10 maanden of een gedeelte van dat tijdperk per vierkanten meter koel cel-oppervlakte 30. 5. de in het bepaalde sübVII onder a en b genoemde bedragen van 0.50 en 0.25 worden onderscheidenlijk vervangen door 0.40 en 0.20. 6. aan het bepaalde sub VIII wordt toege voegd „Deze bedragen zijn niet verschuldigd voor het stereliseeren van 'vleesch of vet, af komstig van te Alkmaar geslachte dieren". 7. het bepaalde sub IX vervalt; 8. het in het bepaalde sub X genoemde be drag van 2.50 wordt vervangen door 2. •Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den dag volgende op dien der afkondiging. NAAR DE PLASSEN VAN JISP EN WORMER MET DE NATUURHISTORISCHE VER. De heer A. H. Bijleveld alhier schrijft ons: Zoo'n raar land hebt ge toch zelden ge zien! 't Is eigenlijk geen land, 't is water, al maar water, maar daartusschen liggen groote langwerpige stroken, niet al te regel matig van vorm, die min of meer op de naam van land kunnen bogen. En wat voor land! Veen en nog eens veen in verschillen de stadia van ontwikkeling, maar op vele plaatsen zóó week, dat men zeer moet op passen, of men zakt er door; door de welige groei van mossen en schrale grassen ziet men niet, op welke verradelijke bodem men stapt; zijn de grassen wat hoog, dan kan men het best telkens een bundel gras omlaag bui gen, om daarop bij het voortgaan te steunen, tot men hooger op en wat droger en vaster plek vindt. Op die geweldige wateren van Zwet en Merken kan men uren rondwaren en naar vogels speuren. Want die zijn er niet weini gen. In het riet hoorden we al gauw het geluidje van de graspieper en even verder 't harde „Karre, Karre", van de kleine Kare- kiet, zittend in een hooge rietpluim. Maar al dra trekken de grootere soorten de aan dacht: in de verte een blauwe reiger, maar van heel dichtbij telkens de prachtig rossig- kniine grutto, met zijn lange pooten en lange rechte snavel, angstig rondvliegend met langgerekte uitroepen van „Iet! iet!", of zieh parmantig neer-zettend op 'n rustiek, 'h'alïvergaan hek, de ómtrek naa'r a!4e zijden oönsmend. Een gJO£»jè,vafl>»n soort„vloog. dë.v>te.Yoc*t.q% m ©WW», ™Ï>J PttWa gwrtéoji' Cwt«Sr'ele tujeluuFS/JW .viëvrlen vërtoomjNsn in afwissehiigl met, onder luid geroep, een .j5»r bonte lieg- wen. JL E-n op het water een «iele tamme eendS maar óók (en dit'v^fc belangwekkend) hieg en daar zwemmend de dónkere gedaante van een fuut met zijn zwarte kuif en witte jplekken (of het wijfje door het broeden geel gewoiMene) aan hals en gezicht. Maar eensklaps is zoo'n fuut verdwenen, duikt hij onder, om een heel eind verder weer boven te komen. En éénmaal troffen wij het, dat een ouder-fuut rondzwom met het donkere jong op de rug. even later zwom het voort naast de moeder. En dan op dat lange, schrale weiland die eenvoudige nestjes van sterns en grutto's bijna alle rèeds verlaten, op een paar nako- mers na, in één zaten de vier bijna zwarte jongen dicht bijeen, een ervan met het gele snavelbekje wijd open; in het andere lagen drie eieren; in twee ervan was het jong be zig met snavel en eitand (een hard, wit puntje boven op 't snaveltje) de schaal lang zaam open te breken. Als de koeien er daar nu maar nooit op trappen! Tusschen het riet was de fauna ook nog vertegenwoordigd door de rups van de rietspinner en een even flink exemplaar van de bruine beerrups. Maar nooit te vergeten zijn die prachtige kemphanen met hun schitterende kragen van grijs tot heerlijk roodbruin en bijna zwart, tennaastebij 20 in getal, die op een bepaalde plek aan het begin van een breede zijsloot telkens overvlogen en van de eene oever naar de andere, maar die weigerden te poseeren voor de camera. Zij hadden wel wat anders in den zin. Want zie, 't werd een verrukkelijk schouw spel: een fel tournooi tusschen twee ge- kraagde ridders, die elkaar met hun lange, spitse speervormige snavels, onder hooge sprongen met wijduitgespreide vleugels, ge weldig te lijf gingen. En 't hield niet spoedig op, ettelijke minuten lang hield 't schouwspel aan, tot we de achtste ronde telden en nóg was 't niet uit, want nu begonnen andere paren elkaar óók aan te vallen. Vele van die veenlanden werden om zoomd door groote scharen van de weide- koekoeksbloem met haar vroolijk rose, vier- slippige bloemblaadjes. Zij vormden daar wel den hoofdschotel met de nog niet hoog opgegroeide rietkragen met hier en daar een blaartrekkende boterbloem, de enorme bladen van de waterzuriug, een enkele lisch en eèn pol' gewoon lepelblad met zijn witte Cruci- fcerbloempjes en ronde hauwtjes. Natuurlijk prijkten de groote weilanden met hun gele boterbloemen en bruine zuring, waar we elders slechts eenige Carex-soorten (Zegge) vonden en een enkel plantje van Knoopige Vetmuur. Zoo ging de tocht voort onder moeizaam werk van de dappere roeiers, alles onder aanwijzing en zeer welwillend, deskundig geleide van den heer Dubbeld, voorzitter van de afd. Zaandam, die ons zelfs bracht tot de verste belangwekkende plek, de Baanakkers Deze schrale veenweide levert den mensch economisch slechts wat riet aan den water kant; de rest is voor den botanicus. Hier vonden we (behalve reeds vermelde planten) de harlekijns-orchis en al een enkel hande- kenskruid, afgewisseld met flinke bossen moerasvaren en heele plekken veenmos (sphagnum) met mooie zonnedauw ertus- schen; maar wat voor de studie van 't ont staan onzer venen zoo belangrijk is: behalve dit veenmos vindt ge daar, waar de 'bodem al wat hooger is, gewone hei (Erica) en ook Kraaiheide (Empetrum), n.m. met de bessen eraan! Deze flora is dus wel bijzonder interes sant, wat trouwens gezegd kan worden van die heele Baanakker met zijn vrij groot ber- kenboschje (óók moerassig, waar ook wilgen en ander hout groeit) en overige flora, als Smeerwortei gewone hoornbloem, watereppe, haarmos (met sporendoosjes), akkerhoorn- bloem en met een afwijkenden vorm van de wei-koekoeksbloem (o.a. veel korter en af gestompte bloemblaadjes), vermoedelijk ver oorzaakt door een Brandzwamsoort. Ja, ge wone paddestoelen, in kleinere soorten, wer den er ook aangetroffen; iets grooter was de fopzwam en de weide-kringzwam. Last not least vonden we nog een heel mooi eenden- nest met drie groote, blauwachtig witte eieren. Eindelijk moest de lange terugtocht wor den aanvaard waarbij 't opgewekt toeging en de bootjes weer door 't vroolijke gezel schap aan den verhuurder, den heer Rem, weiden atge.e-.crd. En de auto bracht allen weer op tijd van Wormer naar 't station Wormerveer teug. Een hoogst prettige en belangwekkende ex cursie. Wanneer gij juist vandaag iets nieuws hebt aangekregen Waarom dan toch dit nieuws tot Zaterdag verzwegen? HET LICHTE VLIEGTUIG. In Frankrijk begon het. Daar bouwde een zekere Henri Mignet een klein vlieg tuigje met een motortje van 15, 20 P.K. en ging er mee vliegen. Dat wil zeggen, begon er mede zich zelf het vliegen te leeren, want hij kon het nog niet. Zijn machinetje was zoo eenvoudig, dat in derdaad het bijna voldoende was om alleen maar te weten, dat om te stijgen je moet trekken en om te dalen je moet duwen. En hij schreef een boekje, waarin hij een volledige beschrijving van dit vlieg tuigje, de nu beroemde Pou du Ciel, met een heele hoop teekeningen en degene, die dat boek kocht kon aan de hand er van die machine zejf bouwen. De be langstelling bleek zoo groot, dat de eer ste oplaag al spoedig was uitverkocht en het duurde niet lang of zoo'n beetje overal in Frankrijk en in Marokko en Algiers gingen handige knutselaars hun Het gouden doctors jubileum van mr. W. C. Bosman, advocaat en procureur te Alkmaar. Een foto tijdens de receptie ten huize van den jubilaris. eigen sportvliegtuigjes bouwen. Ook in Engeland en België begon men er mede en een vrij groot aantal van deze machi nes zijn intusschen gereed gekomen, waarmede reeds heel wat aardige vluch ten zijn gemaakt. Oorspronkelijk stond de industrie nog al vijandig tegenover die beweging van amateurs. In de eerste plaats was die industrie geheel ingesteld op het maken van veel grootere en duurdere machi nes, want de sportvliegerij was tot nu toe een liefhebberij van menschen met geld. In de tweede plaats is men zelfs in de vliegerij een beetje conservatief en even goed als jaren geleden de automo bielfabrikanten de Ford belachelijk trachtten te maken, zoo konden ook de officieele vliegtuigbouwers het nut van een dergelijk licht vliegtuigje niet in zien. Echter, Mignet had een vrij groot suc ces. Immers, overal wordt sterk propa ganda gemaakt voor de luchtvaart en zoo langzamerhand is het publiek en meer speciaal de jeugd zeer enthousiast geworden voor de vliegerij. In zeer veel gevallen ontbrak het geld, noodig om die vrij dure vlieglessen te kunnen beta len en hoewel het zweefvliegen tot op zekere hoogte de jongeren de illusie van het vliegen gaf, zoo was het toch niet je dat. Toen dan ook de mogelijkheid ge opend werd om een écht vliegtpigje te bezitten voor betrekkelijk weinig geld en waarvan bovendien de vliegkosten gering waren, bleek de belangstelling er voor zeer groot, grooter zelfs, dan Mignet had verwacht. Intusschen is de industrie hard bezig te trachten haar achtei stand op dit ge bied in te halen. Verschillende belang rijke fabrieken zijn doende goedkoope er. lichte vliegtuigen te bouwen en het ziet er naar uit dat men hiermede zeer goed zal slagen. In Amerika wordt van regeeringswege een en ander aangemoe digd en daar echte vliegtuigmotoren nogal duur zijn, heeft men goed gevon den, dat bepaalde automobiel-motoren worden ingebouwd.1 In vele gevallen is de keuze de vier-cylinder Ford-motor geweest, welke ongeveer 60 P.K. sterk L. Deze motor heeft in de harde prak tijk bewezen zeer betrouwbaar te zijn en biede bovendien het nie te onderschat ten voordeel, dat onderdeelen overal en tegen lage prijzen te verkrijgen zijn. Bovendien kunnen reparaties in vrijwel iedere gewone garage worden uitge voerd tegen bedragen welke heel wat lager liggen dan die, welke gevraagd moeten worden voor reparaties aan „echte" vliegtuigmotoren. Het vliegtuig zelf vraagt slechts weinig onderhoud zoodat wij mogen verwachten, dat de bedrijfskosten van deze sportvliegtuigen ook laag zullen zijn, vermoedelijk zelfs lager dan die van een automobiel. Ook de Nederlandsche vliegtuigindus trie blijft niet achter. De Koninklijke Maatschappij ,.De Schelde" te Vlissin- gen, waaraan sedert eenigen tijd de heer Slot als vliegtuigconstructeur is verbon den, gaat een licht één-persoons sport- vüegtuig bouwen voorzien van een 20 tot 30 P.K. motor, dat, in serie gebouwd, verkocht zal kunnen worden voor 1500. Frits Koolhoven gaat een twee-persoons machine bouwen met twee luchtgekoel- de motoren van elk ongeveer 20 P.K. Twee motoren omdat een geschikte en goedkoope motor van 40 tot 50 P.K. niet bestaat en die twee motoren van 20 P K. tesamen minder kosten dan een vliegtuigmotor van 40 P.K. Deze machi ne kan naar wensch geheel gemonteerd worden afge'everd ofwel alle onderdee len verpakt in een kist, zoodat de kooper zelf voor de montage, onder controle der Inspectie van den Luchtvaartdienst, moet zorgen. De prijs wordt in het twee de geval naar evenredigheid natuurlijk lager. Beide machines zullen zeer ge makkelijk zijn te vliegen en iedereen in het bezit van het brevet van den sport vlieger, zal er zonder eenige moeite mee kunnen omgaan. En zoo zal in de nabije toekomst het vliegen ook binnen liet bereik komen van hen, die niet over duizenden be schikken. Natuurlijk zal men van die lichte vliegtuigen geen prestaties kun nen verwachten als van de zwaardere maar ook veel duurdere sportvliegtui gen Waar weer tegenover staat, dat ook do bezitters van die duurdere machines slechts bij groote uitzondering werke lijk lange tochten gaan maken. Als re gel beperken zij zich tot een vluchtje van Amsterdam naar Eelde (Groningen) of van Rotterdam naar Knocke in Bel- g"ë en heel dikwijls gaan ze alleen maar op een mooien middag of avond „zoomaar een eindje vliegen", zooals trouwens ook de automobilist 6lechts zelden groote tochten gaat maken, als hij niet moet, doch zich zal beperken tot een uurtje rondtoeren. En dergelijke tochten zijn met die lichte vliegtuigen ook te maken. C. VAN STEENDEREN Jr. (Nadruk verboden). GASKWESTIE TE HEILOO. Geachte Redactie. Gaarne zag ik opname van het hier voigende: Klein zielig raadsbesluit of wij kijken de kat uit den boom. In de raadsvergadering van Woens dagavond te Heiloo werd het verzoek behandeld van J. M. van Veen tot het aanleggen van een gasleiding voor vier bestaande nieuwe perceelen aan de Groenelaan, terwijl met den bouw van twee nieuwe perceelen een aanvang zal worden gemaakt, dus zes woonhuizen, hetgeen de raad van Heiloo te weinig acht om deze perceelen van gas te voor zien. Wat zulks geeft te denken, zal ik maar niet noemen, doch zeker is, dat een dergelijk besluit onaannemelijk moet worden genoemd. En indien zulke be sluiten moeten gehandhaafd blijven, waarom maakt heel Nederland dan zulk een reclame om toch meer gas te ge bruiken? Hoogachtend, J. M. v. VEEN, Heiloo. (Zooals de heer v. V. heeft kunnen lezen in ons raadsverslag, is het verzoek voorloopig afgewezen, omdat nog slechts één bewoner van de Groenelaan om aansluiting had gevraagd. Zoodra er meerdere komen, zal on getwijfeld de gevraagde garantie wor den verleend, ook zelfs al blijft het te verwachten gasgebruk voorloopig nog beneden die garantie. De raad heeft wel meer blijk gegeven de belangen der in woners ten deze te willen behartigen. Red. Alkm. Crt.) Verkrijgbaar bij Voordam, C 9 Alkmaar. „Voor hun vaderland", door Bruno Brehm, uitgave van „De Karavaan' te Den Haag. De Oostenrijksche schrijver Bruno Brehm, die in den grooten oorlog als officier op ver schillende fronten streed, heeft na het intre den van den vrede grooten naam gemaakt als literator. Een van zijn voornaamste wer ken was „Apis und Este", dat door S. Vest dijk in het Nederlandsch is vertaald en hier te lande onder den titel „Voor hun vader land" verscheen. Este is de Oostenrijksche aartshertog Franz Ferdinand, die op 28 Juni 1914 te Serajewo tegelijk met zijn gemalin viel als slachtoffer van de kogels, afgevuurd door den Serviër Princip. En Apis is de naam van den leider der Servische broederschap „Ver- eeniging of dood", die de vereeniging van alle Serviërs in Zuid-Oost-Europa tot één staat ten doel heeft. Van de wegen, nu, die ge volgd werden om dat doel te bereiken, ver telt dit boek, dat daardoor voor allen, die iets meer willen weten van de oorzaken van den oorlog 1914/18, van groote waarde is. De naam van de broederschap duidt al aan, dat hare leden voor niets terugschrik ken: het doel heiligt de middelen. Maar het moet gezegd worden: ook als het hun zelf betrof, toonden zij geen vrees voor de gevol gen van hun optreden, zelfs al wisten zij met vrij groote zekerheid, dat hun leven ermee gemoeid zou zijn. „Voor hun vaderland" begint met den moord op koning Alexander van Servië en zijn gemalin op 11 Juni 1903 door officie ren van zijn eigen leger, vertelt terloops van de beide Balkan-oorlogen, waaruit een groo ter Servië geboren werd, en komt dan tot Juni 1914, de maand waarin het bezoek van den Oostenrijkschen troonopvolger aan Sera jewo werd voorbereid, maar waarin ook de lieden van „Vereeniging of dood" niet stil zaten We lezen van de macht der hof kliek in Weenen; van het streven van Franz Ferdinand om te komen tot een grooten, machtigen Duitschen staat, waarin Oosten rijk de lakens zal uitdeelen; van de inwen dige zwakte van het rijk van Franz Jozef en van zooveel meer, wat vooral hen, die thans den middelbaren leeftijd zijn genaderd, zal interesseeren, omdat zij in dit boek veel terug vinden, waarvan zij in hun jongere jaren reeds hadden gehoord, thans verteld door een Oostenriiksch officier, dus iemand die met voldoende kennis over een en ander kon schrijven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8