Toezicht op het Lager Onderwijs. Verkoop grond aan de Houtmanstraat. Verkoop grond aan den Friesche weg. Medisch-hygiënsch toezicht bijzondere scholen. Wijziging verordening vergunningsrecht en verlofsrecht. Opheffing bezoldigde functie. T erreinbestemming. Verkoop grond aan de dr. Schaepmanstraat. Adres J. de Moei. Verlaging Slachthuistarieven. Wijziging overeenkomst Vleesch- keuringswet. £and: en Jmnbouw ONDERHANDSCHE VERPACHTING VAN 25 BOERDERIJEN. De polder groeit, staag, onge stoord. De arbeid boeit, het werk gaat voort! DE BETALINGSCONTINGENTEN VOOR DEN UITVOER VAN NED. TUINBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Antwoord op vragen van de heeren Kampschöer en Groen. DE BAKKERS EN HET MELKBROOD. De voorzitter: Del?ëzwaren gel den de grond- en huurprijzen. De heer Grondsma: De grond doet het hem dus. Laat de vereenlging het type wat vereenvoudigen. De heer Govers deelde de zienswij ze van den voorzitter. De heer v. d. V a 11 oordeelde de zaak van meer dan plaatselijk belang en wilde een uitspraak in hoogste instantie om vast te stellen of arbeiderswoningen op grond van 7 per M2. gebouwd mo gen worden. De heer W o 1 d e n d o r p vreesde ook teruggang naar den kazernebouwen sloot zich daarom bij het standpunt van den heer v. d. Vall aan. De heer S i e t s m a zag de noodzake lijkheid van hooger beroep niet in. Ook Alkmaar moet zich aanpassen. De bouw is, gezien de woningen van „Goed Wo nen" die leeg staan, niet noodig. De heer Venneker betreurde het dat er zijn die geen prijs stellen op een beslissing in hoogere instantie. Spr. oor deelde dat de buizen aan den Baansingel leeg staan omdat men in Alkmaar geen bovenwoningen wil. Spr. bleef op een in hooger beroep gaan aandringen. Dat de grond min stens een jaar daardoor moet blijven liggen, vond spr. niet zoo'n bezwaar. Wel dat straks het grondbedrijf voor arbei derswoningbouw geen 7 per M2. meer mag vragen. Laat men dit in den Haag eens uitmaken. De voorzitter vreesde, dat den Haag zal zeggen: „op het oogenblik geen arbeiderswoningen meer in Alkmaar" en Ged. Staten laten daarvoor de moge lijkheid open. De huizen van Volkshuisvesting zijn toch ook geliefd. De heer v. d. V a 11 Een lange rij. De heer Govers: Welen zijn er te vreden. De heer S i e t s m a bleef zijn bezwa ren handhaven en wees er op dat de raad met 10 tegen 9 stemmen tot den bouw besloot. Wethouder Klaver oordeelde dat Ged. Staten principieel niet willen, dat de gemeente medewerkt aan arbeiders woningbouw op grond van 7, met de geprojecteerde oppervlakte. Particulie ren blijven vrij er arbeiderswoningen te bouwen. Ged. Staten willen het type wel doch voor een lagere huur. De woninghuren moeten naar beneden. Het type is niet bepaald. De heer Venneker deed het voor stel om in beroep te gaan. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 11 stemmen. Tegen de heeren Stoutjesdijk, Lange- veld, Vogelaar, Hoyt'na, Govers. Kiaver, Sietsma, Grondsma, Geels en mej. Carels. q. een brief d d. 3 Juni 1935 van het lid van den raad A. Bakker, verzoekende aan P- en \7 vragen te mogen stellen met betrek- 'i i rot het nemen van maatregelen tegen rvuiling van de Bleekersloot. r. Een adres d.d. 4 Juni 1935 van de be sturen van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond Sint Joseph en den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bona, inzake de restauratie van de Groote of St. Laurenskerk. Voor kennisgeving aangenomen. s. Een brief d.d. 29 Mei 1935 nr. 35 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten ge leide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 17 Mei 1935, nr. 26, houdende goedkeuring van de bij raads besluit van 28 Maart 1935 nr. 13 vastgestel de verordening op de heffing van rechten onder den naam van leges. Als voren. t. Een adres d.d. 5 Juni j.1. van het Be stuur van de winkeliers van de Laat en aan sluitende straten, verzoekende niet in te gaan op het onder letter i gemelde adres van de besturen van middenstandsvereenigingen met betrekking tot de Zaterdagavondmarkt. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Van het comité voor de overdekte zwem inrichting was het volgende adres ingeko men: Naar aanleiding van bijlage no. 84 heeft het comité tot stichting eener Overdekte Bad en Zweminrichting de eer u het volgende mede te deelen: le. Wat betreft de garantie van een even- tueele straat, het onze hypotheekhoudster voldoende is, wanneer deze straat alleen komt te liggen langs ons gebouw, dus van af Paternosterstraat tot aan de Molenbuurt, dus met uitsluiting van Dubbele buurt en de daaraan verbonden kosten. Men zou dus alleen de zekerheid behoeven te geven, dat langs ons gebouw een verhard gedeelte zou komen te liggen, ongeveer ter breedte van 6 meter, in het geval dat men het oude ziekenhuis-terein voor een ander do; zou gaan gebruiken, dan openbaar plein Waar B. en W. het zelf zeer onwaarschijr lijk achten, dat ons gebouw ingesloten zo komen te liggen, gezien de bouwverorderin: enz., zouden wij het ten zeerste op prijs ste' len, wanneer uwe raad zou willen beslui ten ons de gevraagde garantie wel te willen verstrekken, om zoodoende de mogelijkheid uit te sluiten dat ook dezen keer dé plannen van het comité weer zouden afspringen. 2e. Verder meent het comité de voorwaar den en bepalingen wat betreft punt 3 niet te kunnen accepteeren. Waar het comité den grond koopt en betaalt, en verder geenerlei concessies van de gemeente gevraagd wor den, als garantie, enz., wenscht het comité dan ook de volle beschikking over dezen grond te hebben zonder eenigerlei beperking. Hier bij diene nog opgemerkt, dat niet als ver meld in de bijlage het comité 15 per M2. geboden zou hebben, doch wel de gemeente dezen prijs gevraagd heeft en dit door het comité geaccepteerd is geworden. Van een concessie als goedkoope grond is dus vol gens ons ook geen sprake. Reden waarom het comité u verzoekt dit punt geheel te willen laten vervallen. Dit adres werd bij het betreffende punt gevoegd, - -■ - - - Benoeming leden Schattingscommissie. Voorgesteld werd om de heeren W. J. D. Appel, R. J. Schierbeek, P. Termaat en H. Haytema van 1 Mei j.1. af voor den tijd van 4 jaar te benoemen tot leden van de Schat tingscommissie voor de Inkomstenbelasting. Benoemd werden de voorgedragenen. In verband met het eervol verleende ont slag aan den heer W. Seigers werd voor lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de volgende aanbeveling gedaan: daan: 1. mevr. G. J. van Buren Lensinck—'Roe- lofsen; 2. mevr. J. C. Hartkamp—Tack. Benoemd dte eerst voorgedragene. Voorgesteld werd aan den heer P. Dek ker 385 M2. grond aan de Houtmanstraat te verkoopen voor 2695. Conform besloten. Voorgesteld werd aan mej. P. J. Bakker te 'sOravenhage voor 1370 137 M2. grond te verkoopen gelegen aan den Friescheweg. Als voren. In verband met de verschillende verlagin gen per leerling voor medisch-hygiënisch toezicht bijzondere scholen, werd besloten in de betreffende regeling niet meer een be paald bedrag te noemen, doch dit te vervan gen door een jaarlijks door den raad vast te stellen bedrag. Conform besloten. Voorgesteld werd om eenigc technische wijzigingen aan te brengen in de betreffen de verordening. Als voren. Voorgesteld werd om de bezoldigde func tie van secretaris der bioscoopcommissie van 135 op te heffen. Conform besloten. B, en W. stelden voor om het terrein op den hoek van de Bleaustraat en de Nicolaas Beetskade te blijven bestemmen voor een openbaar gebouw zooals dit thans in het uitbreidingsplan „West" is aangegeven, en het voorloopig als grasveld te bestemmen. Door dit besluit moet het verzoek van Rochdale om daar 7 arbeiderswoningen en 1 winkelhuis te bouwen, worden afgewezen. Conform besloten. Voorgesteld werd aan de heeren C. de Bakker en C. de Graaf 18 M2. grond aan de Dr. Schaepmanstraat voor 126 te verkoo pen. Als voren. De heer J. de Moei, aannemer te Heiloo, richtte zich op 16 April j.1. tot den raad met een adres, waarin hij verzocht te bepalen, dat voor de rioolaansluiting van 6 door hem aan de Regulierslaan te bouwen woningen geen kosten van hem zullen worden gevorderd, subsidiair goed te vinden, dat alle door hem gemaakte kosten worden vergoed of ver- rekend met de heffing van de bijdrage van 45 per woning. Dit adres stelde de raad op 25 April j.1. in handen van B. en W. om bericht en raad. B. en W. stelden thans voor op het adres afwiizend te beschikken. De heer Venneker was met het ant woord van B. en W. niet tevreden, omdat hij betwijfelde, dat met de beslissing in den geest van de verordening werd gehandeld. Spr. ontwikkelde zijn zienswijze uitvoerig. De man heeft 300 kosten moeten maken eu zou zeker 1000 kosten hebben gehad, als hij niet van een ander had kunnen profitee- ren. Nu moet hij nog 45 voor ieder aange sloten perceel betalen. Spr. was van oordeel, dat dit niet juist was, Hier heeft men te doen met een eigen aangelegd riool en spr, was van oordeel, dal hier voor aansluiting op het riool in de Nieuwpoortslaan te veel berekend wordt. Ook achtte hij het riool aan de Nieuwpoortslaan niet berekend om daarop alle perceelen, die gebouwd zullen worden tusscnen de Nieuw poortslaan en de Regulierslaan te doen aan sluiten. Spr. was tenslotte van oordeel, dat tegen over adressant een onbillijkheid was be gaan, en vroeg den man, als deze weer 6 wo ningen gaat bouwen, schadeloos te stellen. Weth. Klaver was van oordeel, dat adressant volkomen op de hoogte was en ten onrechte meende, dat hem onrecht ge schiedt. Van onbillijkheid is geen sprake De man wordt gelijk anderen behandeld. Wan neer wordt gedaan wat de heer Venneker voorstelt, dan begint men juist onrecht tegenover anderen. Hier is correct de verorde ning uitgevoerd. Spr. was van oordeel, dat de aad zich aan de bijlage moet houden. De heer Venneker bleef van oordeel, 'at een onbillijkheid is begaan tegenover idressant, die het riool niet als anderen, in !e nabijheid van zijn perceelen vond en extra kosten moest maken. Alleen als men hem de kosten vergoedt, die hij gemaakt heeft, staat hij gelijk met anderen. Spr. wees op het geval aan den Westerweg. De heer Sietsma: Dat geval lag an ders. Daar was een riool en de gemeente legde er één naast. De heer Venneker bleef van oordeel dat billijkheid tegenover adressant betracht moet worden, door hem gedeeltelijke ver goeding van gemaakte kosten te geven. De heer Stoutjesdijk gevoelde veel voor het betoog van den heer Venneker Vol gens de verordening kan het goed zijn, doch de billijkheid vordert een andere houding. Weth. Klaver waarschuwde er voor, om zich door zijn goede hart te laten leiden De man was op de hoogte van den toe stand. Iemand, die eerder bouwde, moest ook voor eigen rekening vanaf zijn panden een riool leggen om het aan te sluiten op het gemeente-riool. Per woning is het bedrag niet hoog en de man was volkomen op de hoogte, welke kosten aan het daar bouwen yerbonden waren, Ernstig gaf spr. den raad in overweging, niet in te gaan op het voorstel van den heer Venneker. De bijlage werd hierop aangenomen. Tegen mej. Carels en de heeren Stoutjesdijk, Venne ker, Sietsma, Woldendorp en mevr. Jor- ritsma. Voorgesteld wordt de tarieven voor net Slachthuis voor kalveren en schapen te ver lagen en eveneens de voedergelden en de huur voor koelcellen te verminderen. De heer van Drunen vroeg, welke maatregelen B. en W. hebben getroffen om den Keuringsdienst te behouden. De voorzitter: U vergist zich. Dit is niet aan de orde. Conform het voorstel werd hierop besloten. Voorgesteld wordt de overeenkomst met de kringgemeenten gesloten inzake den vleeschkeuringssdienst te wijzigen: a. voor wat betreft de gemeenten Aker sloot, Egmondbinnen, Egmond aan Zee, Heiloo, Limmen, Oudorp, Ur- sem, Zuid- en Noordschermer wordt in artikel 2 het bedrag van 7.5 cent vervangen door 6.75 cent en in arti kel 3 het bedrag van 3.50 vervan gen door 3.15; b. voor wat betreft de gemeenten Oter- leek en St. Pancras wordt in artikel 2 het daarin vermelde bedrag per inwoner gebracht op 6.75 cent; c voor wat betreft de gemeente Castri- cum wordt in artikel 2 het bedrag van 45 cent per inwoner vervangen door 40.5 cent per inwoner; d. voor wat betreft de gemeente Bergen worden in artikel 8 de daarin ge noemde bedragen van 3500 en 30 vervangen door 3150 en 27; een en ander met dien verstande, dat de voornoemde wijzigingen geacht zullen worden in werking te zijn getreden op 1 Januari 1935. Conform besloten. Restauratie van de Groote kerk. Van de kosten van voltooiing der restauratie, welke eerst geraamd waren op 430.000.— zullen de N. H. Gemeente, d gemeente Alkmaar, de provincie en het Rijk gezamenlijk ongeveer 200.000 hebben te betalen, zoodat een bedrag van ongeveer 230.000 ten laste zal komen van het werklcosheidssubsidie- fonds. De verdeeling van het bedrag van 200.000 heeft de Minister zich gedacht als volgt: kerkelijke gemeente ten minste 20.000 burgerl. gemeente ten minste 60.000 provincie ten minste 60.000 het Departement van Onderwijs enz. ten hoogste 60.000 Totaal ƒ200.000 B. en W. stellen voor de gevraagde 60.000 beschikbaar te stellen en daar voor een leening aan te gaan. Aangehouden. Verkoop terrein voor overdekte bad- en zweminrichting. B. en W. stelden voor aan de heeren D. Saai, K. Langendijk en W. Stroink 1400 M2. grond te verkoopen, gelegen achter het Gym nasium voor 15 per M2., onder voorwaar de, dat daar binnen een jaar een overdekte bad- en zweminrichting wordt gebouwd. De voorzitter stelde mede aan de orde het nog ingekomen adres en las een ingekomen telegram voor van de Maat schappij Zwembadenbouw te Amsterdam, waarin er op gewezen werd, dat de garan tie van de gemeente voor het Victoriebad in gevaar kan komen, als gemengd zwemmen wordt toegestaan. B. en W. namen terug de bepaling, dat in de bestemming van het perceel geen veran dering mag worden gebracht, dan na mach tiging van den raad. De heer B u 1 e n s had geen bezwaar te gen gemengd zwemmen en oordeelde, dat 'n beperking in deze voor de open inrichting beperkend werkt. In de Karperton wordt voor 100 pCt. gemengd gezwommen en als de gesloten inrichting dit ook mag, dan komt de garantie voor de open inrichting in ge vaar eh spr. gaf in overweging art. 4 van de bestaande verordening terug te nemen, opdat de garantie van de gesloten inrichting niet zoo groot wordt, dat de gemeente de garan tie voor de open inrichting moet gaan beta len. Mr. Langeveld bracht een woord van hulde aan het college voor de betoonde voortvarendheid en oordeelde, dat de bijlage behoorde te worden aangenomen. Het tele gram wilde hij terzijde leggen. Men mag de open inrichting niet tot een monopolistisch bedrijf maken. De heer Woldendorp wees erop, dal 60 van de zwemuren in de open inrichting aan banden zal worden gelegd. Spr. oordeel de den heer Bulens niet juist. Weth. B o n s e m a had met besprekingen niets te maken. Het comité is volgens dezi voorwaarden vrij. Spr. heeft geen bezwaar, maar komt in een volgende vergadering op de voorwaarden van de andere inrichting terug. Devoorzitter deelde mede, dat B, en W. ook de voorwaarden onder 7 terugnemen Z.h.s. werd de bijlage hierop aangenomen Aankoop grond. Voorgesteld werd ten behoeve van het door trekken van de Nicolaas Beetskade 1990 M2 grond aan te koopen van de wed. T. Nieuwe- Boer voor 10.200. Conform besloten. Levering gas door muntgasmeters. Voorgesteld werd om de huurwaardegrens uit de verordening voor de levering van gas door de muntgasmeter te doen vervallen. Als voren. Vragen van den heer Bakker. Ondergeteekende A. Bakker, lid van Uwen Raad, verzoekt aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: le. Kunnen B. en W. mededeelen, of er reeds iets gedaan wordt tegen vervuiling der Bleekerssloot? 2e. Zoo neen, willen B. en W. dan mede deelen, of er spoedig een openbare aanbeste ding van het boren der bronnen en het sta len der pompinstallaties is te verwachten? 3e. Indien B. en W. niet tot openbare aanbesteding denken over te gaan, kunnen zij dan mededeelen, of er reeds bij verschil lende firma's prijsopgave is gevraagd, en welke aanbiedingen eventueel zijn binnenge komen? De heer Bakker lichtte deze vragen nader toe en hij oordeelde den prijs van de bron abnormaal hoog. Hij wilde daarom een openbare aanbesteding en in ieder geval prijsopgave van verscnillende firma's, omdat hij overtuigd is, dat het voor de helft goed gemaakt kan worden. De heer Sietsma vroeg, of de toege zegde proefboring reeds heeft plaats gehad en welk resultaat die heeft opgeleverd Weth. K 1 aver antwoordde op vraag één, dat er met spoed aan wordt gewerkt Overigens is alles voor elkander. Waar de bronnen geslagen worden gaat steeds aan de ingebruikneming een proefboring vooraf, die behoort tot het geheele werk. Over een proefboring, die aan <je opdracht vooraf gaat, is men in relatie getreden met een fir ma in Noordholland, die zich een goeden naam verwierf. Het geldt een werk van beteekenis en daarom mag de proef niet in gevaar worden gesteld. Bij aanbesteding kan men wel goedkooper klaar komen, doch dan heeft men niet die zeggenschap die hier noodig is en daarom wil het collge zich wenden tot die firma die de meeste kans van slagen biedt. Laat dit een 1000 meer kos ten. Spr. gaf een technische uiteenzetting van het werk. B. en W. zijn in onderhandeling met een firma in Haarlem en hebben niet de bedoeling hiervoor een openbare aanbe steding te houden. De heer Bakker laakte het, dat P. W. bezig is, het aan een bepaalde firma te geven, zonder prijsopgave bij anderen en daarom wil spr. daarover in besloten zitting een en ander zeggen omdat hij het jammer zou vin den, als de gemeente zoo doorging. Spr weet. dat het voor minder dan de helft goed gedaan kon worden. De heer Grondsma steunde het voor stel van den heer Bakker. De heer Stoutjesdijk was ook van oordeel, dat men voor het boren van een put niet speciaal iemand uit Haarlem behoefde. Spr. was van oordeel, dat de opdracht ge splitst kan worden. Weth. Klaver had geen bezwaar tegen comité-vergadering en aangezien men tevens aan het einde der agenda was, werd de openbare vergadering hierop gesloten en ging de raad in comité. (Ongecorrigeerd) Een bus vol drukwerk weer de daad'lijksche penitentie. Dit wijze winkelier plaatst liever 'n advertentie. De waarheid van deze enkele regelen, waarmede de excursiegids 1935 van de Wie- ringermeer besluit, vindt haar bevestiging ook weer in de voortvarendheid, waarmede niet de uitgifte van boerderijen in den nieuwen polder wordt voortgegaan Nauwelijks hebben de eerste 46 pachters hun bedrijf betroffen, of opnieuw wordt een aantal boerderijen in dit nieuwe landgebied in pacht aangeboden He; is wel een unieke gebeurtenis in de agrari sche geschiedenis van ons land, dat gelijk tijdig 52 boerderijen, met een totaal opper vlak van circa 2000 h.a., aan de markt wor den gebracht Feitelijk is het aantal, dat dit jaar voor uitgifte in aanmerking komt nog grooter, want ruim 20 bedrijven konden reeds in pacht worden toegewezen aan land bouwers, die bij het in cultuurbrengen van de jonge poldergronden als bedrijfsleider of anderszins waren ingeschakeld en die thans den tijd gekomen achten zich als zelfstandig ondernemer op het nieuwe land te vestigen. Een bewijs, dat deze landbouwers, die reeds geruimen tijd de ontwikkeling van den bodem en de daarop verbouwde gewassen van nabij hebben kunnen volgen, vertrouwen stellen in deze jonge gronden. De ervaring bij de vorige verpachtingen in de Wieringcrmeer opgedaan, heeft aange toond, dat er in ons land rog groote behoefte aan boerderijen bestaat Aanbieding van be drijven in zoo grooten getale als thans plaats heeft, verschaft dan ook ongetwijfeld aan vele landbouwers, die de laatste jaren tever geefs naar een hun passend bedrijf hebben uitgezien, een welkome gelegenheid hun wen- schen thans te kunnen bevredigen. Het be langrijke aantal beschikbaar hoeven stelt in staat „elck wat wils" te bieden. Groote, zoo wel als middelgroote en kleinere bedrijven treft men er aan, terwijl de grondsoort uit eenloopt van zware klei tot zand. De grond soort bepaalt in hoofdzaak de bedrijfsrich- ting. Zoo zijn er 13 geschikt voor het zuivere akkerbouwbédrijf, 20 voor gemengd bedrijf en 19 voor weidebedrijf. Van de weidebedrijven mag als regel hoogstens een derde gedeelte als bouwland worden geëxploiteerd. Bij deze verpachting is het 'beginsel van verdeeling van het economisch risico aan vaard. De grondpachtsommen zijn voor elk bedrijf afzonderlijk vastgesteld en houden verband inet grondsoort en cultuurtoestand van den bodem. Zij varieeren van 25 tot 55 in het eerste en tweede pachtjaar tot 45 a f 80 in het vijfde en zesde pachtjaar Overigens is de werkelijke pacht, behoudens een minimum en een maximum, afhankelijk van een conjunctuur-indexcijfer, dat voor het grasland den melkprijs en voor het akker- bouwgedeelte het algemeen indexcijfer voor akkerbouwproducten, zooals dit door de Directie van den Landbouw wordt gepubli ceerd, tot grondslag heeft. De behuizing van de bedrijven is gedeelte lijk reeds aanwezig, voor een ander deel moet zij nog worden gesticht. Uiterlijk 1 Mei 1936 zal zij evenwel op alle bedrijven gereed zijn Er wordt naar gestreefd den boerenstand in de Wieringermeer tot zoo hoog mogelijk peil op te voeren, doch tevens wordt de vesti 1 ging van een gemengden boerenstand in den "polder zooveel mogel brengt mede, dat bepaalde vestigingseischen moesten worden gesteld. Als pachter kunnen dan ook alleen in aanmerking komen de genen, die: lo. landbouwtechnisch voldoende geschikt worden bevonden om een hun toe te wijzen bedrijf te exploiteeren en 2o. over voldoende bedrijfskapitaal kunnen beschikken om zoodanig bedrijf in stand te houden. Met inachtneming van deze beide factoren kunnen als pachter in aanmerking worden gebracht: a. degenen, die persoonlijk over voldoende middelen beschikken; b. boeren en boerenzoons, wier ouders of verwanten in staat en bereid zijn, hen aan het benoodigde bedrijfskapitaal te helpen; c. zij, die, hoewel zelf over een gedeelte van het benoodigde bedrijfskapitaal beschikkende, voor het resteerende gedeelte door verwan ten worden geholpen, wanneer op grond van hun antecedenten overigens voldoende vast staat, dat zij, eventueel met inwonende kin deren, door noeste vlijt in staat geacht kun nen worden, het gewenschte bedrijf naar be- hooren te exploiteeren. De pacht voor de cultuurgronden1 van de thans aangeboden boerderijen gaat 1 Novem ber a.s. in en duurt 6 jaren. Het behoeft nau welijks gezegd, dat de aanmelding als pach ter voor landbouwers uit alle streken van ons land open staat. Degenen, die voor deze verpachting be langstelling koesteren, kunnen gratis een prospectus verkrijgen, aan te vragen bij het Domeinkantoor van de Directie van den Wie- ringermeerpolder te Slootdorp. Op de vragen van de heeren Kampschöer en Groen: Acht de minister het tijdstip niet aange broken om een nieuwe overeenkomst met de Duitsche regeering aan te gaan om ten be hoeve van den Nederlandschen tuinbouw hoogere betalingscontingenten te verkrijgen b.v. door vermindering van den last van de rentevorderingen? Zoo ja, is de minister dan bereid hiertoe de noodige stappen te doen? Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan niet van mee ning, dat de Nederlandsche tuinbouw met de huidige maatregelen ten gronde gaat? heeft de minister van economische zaken geantwoord: le. Omtrent de vaststelling der betalings- contingenten voor den uitvoer van Neder land en de overzeesche gewesten naar Duitschland zullen binnenkort wederom be sprekingen met de Duitsche regeering wor den gevoerd. Besprekingen over een nieuwe transfer regeling zijn momenteel gaande. 2e. Deze vraag is met het bovenstaande beantwoord. 3e. Zoolang het resultaat der besprekingen te Berlijn niet vaststaat, kan deze vraag niet worden beantwoord. De Holl. Mij. van Landbouw heeft besloten zich rechtstreeks te wenden tot den minister met het verzoek, om melkbroodbereiding ver- plicht te stellen (d.w.z. waterbrood te ver bieden). Het feit doet zich voor, dat hoewel de bak kers tegenwoordig hun melk tegen industrie- prijs (2 cents per K.G. goedkooper) mogen koopen, zij daarvan niettemin geen gebruik maken, doch volle melkpoeder gaan gebrui ken; omgerekend komt eeri liter melk hun dan op 2% cent aan huis te staan, die nog goedkooper is dan industriemelk. OTERLEEK. T uinbou wvergadering. De tuinbouwvereeniging kwam Woens dagavond in vergadering bijeen in café O. de Vries. Zooals gewoonlijk was de opkomst niet groot, waarover de voorzitter, de heer S. Hoogvorst, zijn leedwezen uitsprak. Het vervoer in 't komende seizoen vormde een punt van beraadslaging, met als resul taat, dat de heer Beers, evenals vorige jaren, hiermede werd belast. Ingekomen was een circulaire van de L. G C., meldende dat de oogstvergunningen kunnen worden afgehaald, onder overleg ging van de tecltvergunning. De heer Datema deelde mede, reeds ver schillende pogingen te hebben aangewend om in 't bezit te komen van zijn teeltvergun ning. Tot nog toe evenwel zonder resultaat. Op een vraag zijnerzijds aan de betrokken instanties waar die vergunning kon uithan gen, kreeg hij ten antwoord: „waarschijnlijk in den Haag". Uit hetgeen andere leden dienaangaande als hun ervaring ten beste gaven, kwam wel vast te staan, dat er op een eigenaardige manier met de tuinders wordt omgespron gen. Zonder teeltvergunning wordt geen oogstvergunning afgegeven en zonder oogst- vergunning mag a niet geveild worden. Hoe de tuinders straksun aardappelen ter markt moeten krijgen, Is voor velen een puzzle, welke ze niet vermogen on te lossen. Bij de rondvraag bracht de heer de Vries den steiger ter sprake. In verband met de werkzaamheden aan den nieuwen weg wordt de steiger zelf door de provincie opgehoogd en misschien wel verbeterd, doch hij is als laad- en losplaats onmogelijk te gebruiken. Door de ophooging is het met mogelijk den draai goed te .lemen vanaf de gevaarlijke brug. Men zal met de geladen wagens eerst den weg moeten Inrijden om den steiger te kunnen bereiken. Met het oog op het toene mende en snellere verkeer Is dat levensge vaarlijk voor nrmsch en dier ;e achten. Het resultaat der geanimeerde besprekin gen was, dat het bestuur opdracht kreeg te trachten met alle ten dienste staande mid delen, daarin verbetering te krijgen. Ver schillende mogelijkheden werden daarbij on der 't oog gezien, velke zeer goed uitvoer baar zijn, indien gemeente en provincie me dewerking verleen en,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10