DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche kabinetscrisis opgelost. Bxiqdiiksch 3Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 133 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 7 Juni 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaarqang Laval doet een tweede poging, die slaagt! Een regeering samengesteld op nationalen grondslag. VOOR HOE LANG? Laval Piétri heeft gistermiddag na de besprekin gen met Herriot en Mandel niet afgewacht wat de uitslag zou zijn van Herriot's mede deelingen in de socialistisch-radicale Kamer groep. Piétri zou zich bij de besprekingen bereid verklaard hebben met beperkte vol machten genoegen te nemen en van geval to geval van het parlement afzonderlijke mach tigingen te vragen tot verdediging van den frank, bestrijding van de speculatie en her stel van het evenwicht in de begrooting. Hij zou hebben toegezegd de Kamer niet te ont binden. Verordeningen van de regeering zouden de financieele commissie uit Kamer en Senaat worden voorgelegd, aleer tot af kondiging over te gaan. Voor de socialisten was Piétri echter te zeer een man van het centrum met eerder rechtsche dan linksche neigingen en de radi calen hebben zijn toezeggingen zoo lauw ontvangen, dat Herriot er niet in geslaagd is de linkergroep van ziin partij voor een kabi- net-Piétri warm te doen loopen. Na een korte conferentie tusschen Herriot en den formateur is deze tegen 6 uur naar het Elysée gegaan en heeft zijn opdracht veer aan president Lebrun teruggegeven. Lebrun ontbiedt Bouisson. Er waren voor het Elyssée tientallen jour nalisten, die Piétri met vragen bestormden toen hij de groote deuren uitkwam. Piétri heeft alleen de vraag: „Wien hebt gij den president thans aangeraden te ontbieden?" beantwoord met een laconiek: Niemand", darmee men dus niet veel wijzer was. Het geduld van de journalisten en de vrij Alrijke menigte werd echter niet lang op de proef gesteld, want te 6.45 uur verluidde, ®at de president Bouisson nogmaals ontbo den had om een dringend beroep op hem te doen. Maar Bouisson deed geen tweede poging nadat ook de socialistisch-radicaal Delbos ^n opdracht geweigerd had, heeft Lebrun *ich nogmaals tot Laval gewend, die ten slotte een poging zou doen en die meende een kans van slagen te zullen hebben tot d? vorming van een kabinet van nationale een Verklaring van Laval. De radicaal-socialisten achter Laval. Laval geslaagd! HET NIEUWE ENGELSCHE KABINET. De nieuwe regeering. WIT-GARDISTEN IN BULGARIJE. TER DOOD VEROORDEELD. NOG TWEE DOODVONNISSEN. EEN VOORDEELIG BEDRIJF. Particulier telegraafkantoor ontdekt. NOODLOTTIGE KERKBRAND IN SPANJE. Vijf dooden, acht zwaargewonden. MIJNONGELUK EISCHT TWEE DOODEN. GEVAARLIJKE MEISJESHANDELAAR GEARRESTEERD. Juist, toen hij zijn slag zou slaan. HITTEGOLVEN IN AZIE EN AFRIKA. Groote sterfte onder de trekvogels in Egypte. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN OOST-AFRIKA. Waf vandaag de aandacht trekt,,. UIT HET AARDBEVINGSGEBIED. EEN MIDDEL TEGEN ZEEZIEKTE? ROOSEVELT'S NIEUWE N.R.A.- VOORSTELLEN. Staalindustrie blijft trouw aan de code. 3 ALKMAARSCHE COURANT. De Fransche kabinetscrisis is op gelost! Laval heeft na Piétri een tweede poging gedaan en dezen keer had hij meer succes dan eergisteren. En toch mag men niet al te luid juichen over dit succesje van Laval, want de regeering, welke thans ge vormd is, zal al evenmin sterk en krachtig zijn als de vorigen. Laval mag dan een handig en kunstig stuurman zijn, de Fransche Kamer is op het oogenblik een zeer hetero geen gezelschap, en op een voortdu- renden steun van bepaalde partijen al of niet toegezegd mag men niet rekenen. Zelfs een Laval niet. Zelfs een nationale regeering niet, zooals deze nieuwe heet te zijn! Tegenover al deze concessies had hij ech ter zijnerzijds den eisch gesteld, dat hij niet in zee zou gaan met een wankel kabinet, dat op papier misschien over 15 of 20 stemmen meerderheid beschikte, maar slechts met een regeering, die op een breede republikeinschc meerderheid zou steunen. heid, dat zou loopen van de rechterzijde tot en met de socialistisch-radicalen. Toen Laval het Elysee verliet, verklaarde hij: „De president der republiek heeft mij wederom de regeeringsformatie aangeboden. Met het oog op den ernstigen toestand heb ik niet gemeend mij aan deze opdracht te kunnen onttrekken. Ik zal dus de regeering vormen". Uit deze verklaring meende men in par lementaire kringen te mogen concludeeren, dat Laval zonder rekening te houden met het standpunt van de verschillende fracties, in het bijzonder de radicaal socialistische, nog in den loop van den nacht een kabinet zou samenstellen, waarmede hij zoo snel mo gelijk voor de kamer zal verschijnen. Laval is, naar men meende, vastbesloten de kamer voor de verantwoordelijkheid te plaatsen. Men geloofde dat hij ditmaal succes zal kunnen hebben, temeer daar zich ook bij de openbare meening ernstige onrust kenbaar maakte. De radicaal-socialistische Kamer-fractie was gisteravond opnieuw bijeengekomen. Zij heeft het fractie-bestuur en de partijleiding volledige vrijheid van handelen ten aanzien van de oplossing der crisis toegestaan. In de wandelgangen van de Kamer werd dit be sluit uitgelegd als een onvoorwaardelijke medewerking aan een kabinet-Laval. In de zitting heeft Herriot met klem be toogd, dat het niet langer een politieke kwestie betrof, doch dat het ging om het lot der' republikeinsche constitutie. Ook Chau- temps zou de waarschuwing van Herriot, om niet te zeer in te gaan op doctrinaire pun ten, gesteund hebben. Het besluit der radicaal-socialisten schijnt vrij wat ontspanning te hebben gebracht. Een afgevaardigde der Kamerfractie heeft vervolgens zich in verbinding gesteld met Laval, die zijn besprekingen toen reeds be gonnen had. Toen de radicaal-socialistische delegatie om over tienen 't ministerie verliet, verklaar de Chautemps: „Alles is in orde; ik geloof, dat Laval zeer spoedig gereed zal zijn. Hij heeft nog slechts enkele portefeuilles te verdeelen. Ik hoop, dat de radicaal-socialistische afge vaardigden als één man de aanwijzingen van het partijbestuur zullen opvolgen". De radicaal-socialistische senator Steeg verklaarde: „Ik begrijp niet dat men be weerd heeft, dat onze partij geweigerd heeft de vorming van een kabinet-Pietri te verge makkelijken. Reeds tegen den middag had den wij besloten het kabinet onzen steun toe te zeggen". Het schijnt inderdaad juist te zijn, dat Pietri van het vormen eener nieuwe regee ring heeft afgezien, omdat de socialisten zijn economisch en financieel program on aannemelijk hadden verklaard. In den loop van den nacht is Laval er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stel len. Hij heeft den president der republiek Lebrun de volgende lijst van ministers kun nen voorleggen: Minister president en buitenlandsche za ken: Laval. Ministers van staat: Herriot, Marin en Flandin. Justitie: Berard. Binnenlandsche zaken: Paganon. Oorlog: Fabry. Marine: Piétri. Luchtvaart: Generaal Denain. Handel: Bonnet. Openbare werken: Laurens Eynack. Koloniën: Rollin. Koopvaardij: Mariot Roustan. Arbeid: Frossard. Pensioenen: Maupoil. Landbouw: Cathala. Volksgezondheid: Lafont. P. T. en T.: Mandel. Onderstaatssecretaris en toegevoegd aan den premier, belast met de zaken van Elzas Lotharingen: Blaisot. Financien: Reinier. Onderwijs: Marcombes. Het kabinet omvat vier senatoren, n.1. Laval, Berard, Reinier en Roustan. Buiten het parlement staat generaal Denain. De anderen zijn kamerleden. Dertien ministers maakten deel uit van het kabinet Bouisson Van de nieuwen behooren Flandin en Febry tot de groep der linksch-republikei- nen. Eyres Monsell (ongewijzigd); minister luchtvaart: Sir Phiiïpp Cunliff Lister, die Volgens een bericht van de „Evening News" zal de kabinetslijst, die Baldwin he den, na de terugkeer van Macdonald, aan den koning zal voorleggen, er als volgt uit zien: Minister-president: Baldwin; Lordpresi- dent van den geheimen raad: Ramsay Mac Donald; minister van financiën: Neville Chamberlain (ongewijzigd); Lordkanselier: Lord Hailsham; minister van binnenland sche zaken en plaatsverv. premier in Lager huis: Sir John Simon; minister van buiten landsche zaken: Sir Samuel Hoare; minister van dominions: Thomas (ongewijzigd); mi nister van koloniën: Malcolm Macdonald; eerste lord der admiraliteit: Sir Bolton van die tot peer verheven wordt; minister van onder wijs: Oliver Stanley; minister van arbeid: Ernest Brown; minister van landbouw: Walter Elliot (ongewijzigd); minister van gezondheid: Sir Hilton Young (ongewij zigd); minister van economische zaken: Walter Runciman (ongewijzigd); minister van posterijen: Sir Kingsley Wood (ongewij zigd); minister van Schotland: Sir Godfrey Collins (ongewijzigd); staatscommissaris v. openbare werken: Sir Ormsby Gore (onge wijzigd); minister van verkeerswezen: Hore Belisha (ongewijzigd); Lordgrootzegelbe- waarder: Antony Eden (ongewijzigd). Tot staatssecretaris voor Indië zal waar schijnlijk Lord Linlithgow benoemd worden. Voor de functie van minister van oorlog wordt de tegenwoordige secretaris van fi nanciën van het departement van financiën, Duff Cooper, genoemd. Uit het kabinet van Macdonald treden uit: de minister van onderwijs lord Halifax; de lordkanselier lord Sankey; de minister van binnenlandsche zaken Sir John Gilmour en de minister voor luchtvaart lord London- derry. Volgens de tot dusverre getroffen schik kingen zal de offieieele ministeriijst niet voor hedenavond bekend worden gemaakt. Geheel Engeiand is vandaag vol van de a.s. kabinetswijziging. Ramsay MacDonald legt na precies 6-jarige ononderbroken ambtswerkzaamheden als minister-president de leiding der nationale regeering neer en maakt plaats voor den leider der conserva tieve partij Stanley Baldwin. De wijzigingen in de regeering zijn zoo danig, dat het nationale karakter der regee ring behouden blijft. De voornaamste wijzi ging is de vervanging van den oorspronke- lijken Labour-minister-president door een con servatieven. Alle ochtendbladen publiceeren reeds vol ledige ministerlijsten, die alle met elkaar overeenstemmen en behoudens enkele uitzon deringen neerkomen op de publicaties van de laatste dagen. Als nieuwe minister van oorlog wordt thans genoemd lord Halifax, de tegenwoor dige minister van onderwijs en eerediensten. De lord-grootzegelbewaarder Eden zal waarschijnlijk worden benoemd tot minister zonder portefeuille en daardoor lid van het kabinet worden. Hij zal zijn werkzaamheden in het foreign-office voortzetten en zich zoo als tot nog toe voornamelijk met Volken bondskwesties bezig houden De minister voor de luchtvaart, lord Lon- donderry, wordt leider in het Hoogerhuis en krijgt volgens de bladen tegelijkertijd den rang van lord-zegelbewaarder. Baldwin zal heden, Vrijdagavond, als nieuwe minister-president een radio-toespraak tot het Engelsche volk houden, die ook naar Amerika zal worden uitgezonden. MacDonald woonde gisteravond een ver gadering bij van de nationale Labour-groep en verzocht haar de nationale regeering o.l.v. Baldwin met dezelfde geestdrift te steunen, als zij tot nog toe hem had gedaan. Naar het agentschap Tass meldt, heeft de Sovjet-Russische gezant te Sofia een nota doen toekomen aan het Bulgaarsche ministe rie van buitenlandsche zaken, waarin ge protesteerd wordt tegen de actie van Rus sische organisaties van Wit-Gardisten in Bulgarije. Deze organisaties aldus de nota voeren een terreur-actie tegen de Russenonder meer zou een employé van het Russische gezantschap te Sofia door hen overvallen en zwaar gewond zijn. De 40-jarige Bruno Nietzschmann uit Leipzig is wegens moord ter dood veroor deeld tot 10 jaar tuchthuisstraf en levens lang verlies van burgerlijke rechten. De 27-jarige bruno Weisshaupt te Ulm is wegens roofmoord op een 72-jarige vrouw ter dood veroordeeld. Het gerecht te Amberg heeft voorts den 24-jarigen Ludwig Weber wegens drievoudi- gen roofdmoord ter dood veroordeeld. De politie te Lodz in Polen heeft een zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Eenige oarganisatie en vereenigingen hadden in de stad een eigen, zeer goed georganiseerden telegraafdienst op touw gezet, die uitstekende winsten afwierp. Een postbode, die een felicitatie-telegram kwam bezorgen in een huis, waar een bruiloft werd gevierd, ontdekte op de tafel een aantal andere telegrammen, die niet van het rijks telegraafkantoor afkomstig waren. Hij bracht rapport uit en een nog tijdens de bruiloft in gesteld onderzoek bracht het bedrog aan het licht. Men heeft berekend, dat het rijkstele graafkantoor door deze affaire belangrijke verliezen heeft geleden. Bij een kerkbrand in Lerida zijn vijf per sonen gedood en acht levensgevaarlijk ge wond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Naar de mijndirectie te Unna (Westfalen) mededeelt, heeft zich in den nacht van 4 op 5 Juni een ernstig ongeluk voorgedaan bij het schieten, met het gevolg, dat twee mijnwer kers gedood werden. De politie te Boedapest heeft een gevaar lijken meisjeshandelaar gearresteerd, die juist op het punt stond, een jonge tooneel- speelster uit de provincie met den sneltrein uit Triest naar het eiland Malta over te brengen. Naar werd vastgesteld, is de man reeds wegens soortgelijke vergrijpen uit Italië uit gewezen. De onderzoekingen der politie hebben tot dusverre aan het licht gebracht, dat de meisjeshandelaar reeds een groot aantal Hongaarsche meisjes aan de „nachtholen" van verschillende steden in het Oosten ver kocht heeft. Eén van de talrijke agenten van den meis jeshandelaar kon eveneens worden gear resteerd. De politie gelooft op het spoor te zijn van een wijdvertakte internationale ben de handelaars in blanke slavinnen. Uit het Zuiden van Britsch-Indië, alsmede uit Noord- en midden Afrika worden hitte golven van buitengewone hevigheid gemeld, die groote ellende teweerbrengen. Een be richt uit Madras meldt o.a., dat 24 personen door een zonnesteek zijn gedood. Het water is schaarsch en er hebben talrijke branden gewoed, welke door de intense hitte zijn ver oorzaakt. Te Ellore, een belangrijke handelscentrum, zijn meer dan 280 huizen tot den grond toe afgebrand. Uit Cai'ro wordt gemeld, dat duizenden ooievaars en andere trekvogels in de Arabi sche woestijn door de warmte zijn omgeko men. De lijken dezer vogels liggen overal op het gloeiend heete zand verspreid. De vogels, die nog in leven zijn, hebben, vermoeid en ziek, een schuilplaats gezocht in de graan velden aan den rand van de zandwoestijn. Senator Castellani, van de universiteit te Rome, die ook in het buitenland bekend is als medicus, die verscheidene ontdekkingen op zijn naam heeft staan op het gebied van tropische ziekten, is uit Oost-Afrika terug gekeerd, waarheen Mussolini hem had ge zonden met den ondersecretaris van koloniën, Lessona, teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar den sanitairen toestand der be volking, der arbeiders en der soldaten, heeft in een interview met de Giornale d'Italië verklaard, dat de medische en sanitaire toe stand in Oost-Afrika zeer goed is. De ge zondheid der troepen is uitstekend, evenals die der stadsbevolking. Het aantal zieken onder de soldaten is 3 lager dan dat on der de soldaten in de stad. Wat de geruchten over epidemiën en massale sterfte betreft, ver klaarde de senator, dat dit geruchten zijn zonder eenigen schijn van waarheid. Er heb ben zich eenige gevallen voorgedaan van zonnesteek, benevens een aantal gevallen van malaria en dystenterie, maar geen enkele zware epidemie en niets dat onrust zou kun nen wekken. Ten besluite concludeerde Castellani, dat de gezondheidstoestand voor al voor de arbeiders zeer goed is, de medische bijstand zeer ontwikkeld is en nog vervol maakt zal worden. De Fransche kabinetscrisis. (Dag. Overzicht.) Het nieuwe Engelsche kabinet. (Buitenland.) De indijking en droogmaking van den N O.-polder van het IJse'meer. (Provincie.) De regeering bereid om tot ver laging van woninghuren te komen. (Binnenland.) De gouverneur van Suriname, prof Kielstra naar Nederland. (Bin nenland.) Een bedrijfsraad voor het kap- persbedrijf. (Binnenland.) Jac. Urlus f. (Kunst.) Brutale inbraak te Rustenburg. (Stad en Omgeving.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) Geen levende ziel bevind zich thans meer in Quetta. Rond de stad is door de soldaten een cordon getrokken. Tusschen de 4000 en 5000 personen zijn thans reeds geëvacueerd Er zijn maatregelen genomen om hen onder te brengen en te verzorgen, waarvoor de autoriteiten van den Pendsjab en Sind zorg dragen. Duizenden vluchtelingen zijn van alle middelen van bestaan verstoken en of schoon de regeering van Indië alles doet wat in haar vermogen is, blijft snelle en ruime hulp, waartoe de onderkoning ee heeft uitgevaardigd, noodzakelijk. Een bureau is ingesteld ter behandeling van de eischen inzake verloren eigendommen in het aardbevingsgebied. Het reddingswerk wordt mede in verband hiermede voortgezet voor zoo ver dit met de veiligheid en open bare gezondheid in overeenstemming kan worden gebracht. Van tijd tot tijd verschijnen nieuwe mid delen tegen de gevreesde en lastige zeeziekte, tegenwoordig ook vaak tegen luchtziekte, aan welker afdoendheid door velen getwijfeld wordt. Thans verklaart, een medicus te Go- thenburg in Zweden, dr. A. Wassén, een on feilbaar middel tegen de ongevaarlijke doch hoogst onaangename ziekte te hebben uitge vonden, bestaande uit het toedienen van een injectie met een bepaald eiwit-preparaat waardoor de behandelde patiënt immuun te gen zeeziekte zou zijn. Eenige personen, die meestal onmiddellijk zeeziek verklaarden te zijn, hebben de behandeling ondergaan en verklaarden zelfs bij stormachtig weer niet zeeziek te zijn geworden. In kringen van afgevaardigden wordt Roosevelt's nieuwe voorstel inzake de N.R.A. gunstig beoordeeld. Waarschijnlijk zal het ontwerp heden officieel worden ingediend. Volgens Roosevelt's voorstellen zou het werk der N.R.A. worden verlengd tot April 1936. De president zou niet langer het recht heb ben, codes voor te schrijven of op te heffen. Ook de vakvereenigingsleiders bespreken in vergaderingen de situatie, die ontstaan is door de uitspraak van het Hooggerechtshof. Zij overwegen, wat den vakvereenigingen te doen staat om de voordeelen voor de arbei ders te behouden, die verworven zijn onder het regime van de N.R.A. De leiders hebben medegedeeld, dat in hun nieuwe programma twee punten vooropstaan: de versterking hunner organisatie tot het verkrijgen van collectieve onderhandelingen en het doen aannemen van verschillende arbeidswetten, die op het oogenblik in het Congres behan deld worden. Op een vergadering van de American Iron en Steel Institute te New York is een motie aangenomen om de door de N.R.A.-code vastgestelde werktijden en loonen te hand- fa .ven. Voor deze motie stemden meer dan 200 leden van het instituut, die 90 van de Amerikaansche staalindustrie vertegenwoor digen. Bovendien werd besloten, dat het recht der arbeiders op collectief onderhande len beschermd zal worden. De voorzitter, Eugene Grace, zeide, dat het voor de staal industrie gelijk zou staan met zelfmoord, indien zij zich niet zou houden aan de over eenkomsten, die met de vakvereenigingen zijn gesloten onder het regime van de oude N.R.A. Johnson, de gouverneur van Colorado, heeft Roosevelt telegrafisch in kennis gesteld van zijn plan om de N.R.A. te redden. Hij stelt voor, dat de staten, die hun eigen N.R.A.-codes hebben, een verdrag sluiten, terwijl hij het verder wenschelijk acnt, dat het congres maatregelen goedkeurt, waardoor deze staten worden beschermd tegen de con currentie van de Staten, waar geen codes be staan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1