8 8 8 Rede van den heer W. H. Vliegen. DE STRIJD OM HET BLAUWE LINT. Stad en Omgeving. De algemeene lijnen van het kabinet-Colijn veroordeeld. Langs democratischen weg kan machtsvorming ter verbetering worden bereikt. Een Amsterdamsch communist in debat. ii. De pionier der ocedanreuzen was de in 1854 gebouwde „Great Eastern". Dit zee kasteel qiat 18 915 ton. De machines ontwik kelden 11.000 P.K. Dit'was tevens het eerste stoomschip, waarvan de bouwkosten één millioen pond sterling beliepen. Het schip bleef in.de vaart tot 1890. Pas in .1903 werd dit schip in grootte over troffen door de „Celtic" van de „White Star Line". De „Cunard Line" heeft er echter steeds naar gestreefd de snelst varende schepen te construeeren. Vóór den bouw van bovenge noemd zeekasteel had de maatschappij ver schillende kleinere, doch uiterst snelvarende booten in het verkeer gebracht. Het 3300 ton metende stoomschip „Persia" had een snel heid van 1214 knoop, welke snelheid echter weer door de „Scottia", die in 1862- in de vaart kwam, overtroffen werd. Deze boot ontwikkelde een gemiddelde uursnelheid van veertien, knoopen en maakte de overtocht in recordtijd: acht dagen en drie uur. Intusschen had de „Cunard Line" verschil lende concurrenten gekregen. Zoo bracht de Amerikaansche stoomvaartmij. „Collins- en Inman Line" de „City of Brussels" in de vaart. Dit schip veroverde „Het Blauwe Lint" door de overtocht in zeven dagen twee- en-twintig uur te maken. In 1871 trad de „White Star Line" in het strijdperk met de „Oceanic", een schip, dat vijftien knoopen per uur voer. Deze maat schappij liet het hier echter niet bij en bouw de twee. zusterschepen, de „Brittannië" en de „Germanic". De beide schepen, met hun machines van 5000 P.K., brachten de reis- duur op zeven dagen en tien uren. Kort daarop werd de „White Star Lïne" het blauwe lint ontnomen door de iets groo- tere „Arizona" van de „Guion Line", die een uursnelheid van 161/4 zeemijl ontwikkelde. Dezelfde maatschappij verbeterde haar eigen record in 1883 met de „Oregon", die een snelheid van negentien knoopen had. De ree- derij kwam echter in financieele moeilijkhe den en was genoodzaakt haar schip aan de „Cunard Line" te verkoopen. Inmiddels had de „White Star Line" niet stil gezeten en bracht twee 10.000 tons sche pen in de vaart. Het waren de „Teutonic" en de „Majestic". Deze schepen hadden machi nes van 17.500 P.K. en konden een gemiddel de snelheid van twintig zeemijlen bereiken. In 1890 kwam het blauwe lint weer in Amerikaansche bezit. De „City of Paris" werd met 2114 knoopen het snelste schip en maakte de' overtocht in vijf dagen, veertien uur en veertien minuten. Kort daarop ver huisde de blauwe wimpel weer naar de „Cu nard Line", die twee schepen in de vaart had gebracht, de „Campania" en de „Luca- nia",. welke 12.500 ton maten en machines hadden met een capaciteit van 30.000 P.K. Irt 1897 bond de „Nord Deutsche Lloyd" voor het eerst den strijd aan. De „Kaiser Wilhelm der rosze", een 23 knoopen per uur varend schijp," veroverde het blauwe lint voor Duitschland. In 1900 wisselde de trophee van eigenaar en kwam in het bezit van de „Ham burg-Amerika Lijn", die in de 23)4 knoopen per uur varende „Deutschland" de snelste cceaanstoomer bezat. In 1902 was het we derom de „Nord Deutsche Lloyd" die zege vierde, doch vijf jaar later moest zij het eere- teeken weder afstaan aan de „Cunard Line". Deze ondernemende maatschappij had twee groote vier-schroefs-stoomschepen laten, bou wen, de „Mauretania" en de „Lusitania" (welke laatste tijdens den wereldoorlog ge torpedeerd werd). Deze schepen maakten de overtocht van Southampton naar New-York in vierdagen, 18 uur en 17 minuten. In 1929 werden de „Bremen" en de „Europa", sche pen, die 50.000 ton meten, de bezitsters van het blauwe lint. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal de „Nord Deutsche Lloyd" spoedig het blau we lint moeten afstaan. Twee maatschap pijen maken zich op het oogenblik gereed voor den aanval. Het zijn de Fransche maat schappij „Compagnie Générale Transatlan tique" en de „Cunard Line", die ieder een nieuw schip gebouwd hebben. Het formaat van deze schepen is zóó groot, dat men veel eer van een drijvende stad. dan van een drij vend paleis kan spreken. Het zijn de „Nor- mandië" en de „Queen Mary". Hoewel deze schepen niet in het geheim gebouwd zijn, heet men bij de constructie alle voorzorgen genomen, die bij den bouw van een oorlogschip gebruikelijk zijn, uit vrees, dat de concurrentie zich van het ver nuft der bij den bouw betrokken ingenieurs bedienen zou. De „Queen Mary" is verleden jaar September van stapel geloopen, zoodat liet minstens nog wel een jaar zal duren, voordat het schip zijn eerste vaart zal ma ken. De „Normandie" daarentegen zal tegen het einde van deze maand haar eerste reis maken. De officieele proefvaart van St. Na- zaire naar Havre is vlot verloopen en zoo wel directie van de Cie. Transatlantique als kapitein en bemanning van de „Normandie" zien vol vertrouwen de toekomst tegemoet. In het begin van dit jaar heeft de Cie. Transatlantique te Parijs de maquettes van haar nieuwste schip geëxposeerd. Deze ge beurtenis droeg volkomen het cachet van een „évenement parisien". In dichte drommen defileerden de Parijzenaars langs de vitri nes, waarachter maquettes, plattegronden, salons, statiehutten, machinekamer enz. enz. in verkleind formaat tentoongesteld waren. Men zag hetzelfde publiek, dat schilderijen en beeldhouwwerktentoonstellingen bezoekt. Bekende critici en kunstenaars bewonderden en prezen om strijd de mooie luxueuse en toch doeltreffende inrichting van het schip. Thans ligt de „Normandie" „in levende lijve" in de haven van le Havre. Dunne rook wolkjes puffen reeds uit de drie eigenaardi ge volgens stroomlijnprincipe gebouwde sehoorsteenen. Alles is gereed om straks met sneltreinvaart de golven van de oceaan te doorklieven. Even scheen het of een zeelie denstaking roet in het eten zou gooien, doch het 'conflict is intusschen bijgelegd, zoodat de „Normandie" op tijd vertrekken zal. (Wat inmiddels ook gebeurd is. Red.) De directie van de Cie. Transatlantique was zoo vriendelijk de pers in de gelegen heid te stellen een dag aan boord van het schip te verblijven, teneinde dit in- zoowel als uitwendig te bezichtigen. Dat hiervan een dankbaar gebruik ge maakt is, behoeven wij niet nader te betoo- gen. Evenmin, dat de maatschappij bewezen heeft een goede gastvrouw te zijn. Kapitein en staf hebben zich uitgesloofd om ons zoo veel mogelijk te laten zien en om ons alles zoo goed mogelijk uit te leggen. (Slot volgt.) De groote zaal van de Harmonie was gis teravond geheel gevuld ter gelegenheid van de aangekondigde politieke rede van den heer W. H. Vliegen in verband met de aanstaande gcmee n t eraadsverkiezi ngen De voorzitter der afdeeling S.D.A.P., de heer C. Couwen hoven, sprak bij de opening der vergadering zijn tevredenheid uit over het talrijke publiek, de hoop uitend, dat aan volgende oproepingen door het be stuur weer door velen gevolg zal worden ge geven. Een enkel woord wijdend aan eenige reeds bekende uitslagen van raadsverkiezin gen in den omtrek, constateerde spr., dat in een paar gevallen de S.D.A.P. versterkt of als nieuwe partij in den raad zal komen. Speciaal het werk van de partijgenooten in Egmond aan Zee werd door spr. geroemd dat de uitslag niet beter was, kwam doordat pastoor van Kleef zich als lijstaanvoerder liet plaatsen uit vrees voor rood. Rede van den heer Vliegen. De heer Vliegen, hierna het woord verkrijgend, begon met oo te merken, dat thans elke verkiezing (ook die voor de ge meenteraden) een uitspraak is over de lands- politiek. Dit komt doordat de regeering in Den Haag een groot deel ook van het ge meentelijk bewind in handen heeft genomen en dus ook de verantwoordelijkheid daarvan draagt. De raadsverkiezingen hebben daar door een algemeen belang ten aanzien van de lijn, door de regeering-Colijn gevolgd. Aan die algemeene lijn der regeering dient wel een en ander te worden gewijzigd, meen de spr. Hij wees dan op het nog voortduren van de crisis, die volgens minister Colijn geen gewone crisis is, maar een gevolg van de structuur, de maatschappelijke toestanden. Als dit juist is, dan meet aan de inrichting der maatschappij iets haperen. De crisis heeft reactie gewekt, die de demo cratie tracht te vernietigen, niet alleen in het buitenland, maar ook in ons eigen land. Men roept om een „sterken man"; in ons land was dat de heer Colijn, van wien verwacht werd, dat hij handel, industrie, landbouw, enz. zou kunnen verlevendigen en dus de werkloosheid verminderen. Hoe de regeering-Colijn de crisis het hoofd biedt. De uitkomst was tot dusver anders: de werkloosheid steeg onrustbarend; Colijn's politiek is slechts gericht op het behouden van wat er is; er is geen sprake van nieuwe wegen zoeken; het is een verdedigingspolitiek tegen de omstandigheden, er wordt geen poging tot verbetering gedaan, elk offensief bleef uit. Intusschen heeft de crisis een anti-kapita listische stemming gewekt, wat nog niet be- teekent een socialistische stemming, maar eerder op moedeloosheid wijst. Men wil, dat er iets gebeurt, om aan de onzekerheid een einde te maken. In dit verband wees spr. op wat in andere landen gebeurde, waar men opleving zocht, toen de crisis haar offers eischte. In Neder land vielen die offers ook: er gingen groote kapitalen verloren. Het verschil is, dat men hier niets deed om tot herstel te komen, wat men b.v. in Zweden wèl ziet, waar men nieuwe offers daarvoor bracht. Spr. wees op de gevolgen van de crisis, die groote uitgaven eischt aan steungelden op verschillend terrein, maar dit alles is niet anders dan als afweer te beschouwen en er is geen enkel punt in te ontdekken, waar op de regeering een nieuwen weg inslaat. De regeering wil door haar bezuinigings- ontwerp het evenwicht herstellen en het heet, dat zij er een portefeuillekwestie van maakt. Interrupties: „Laat ze maar gaan". Van dit ontwerp gaf spr. eenige cijfers, om te doen uitkomen op welke wijze de regee ring evenwicht wil brengen in de financiën. Met verschillende der voorgenomen bezuini gingen zou spr. accoord kunnen gaan, echter niet met de verlaging der steunuitkeeringen voor werklooze Nederlanders in het buiten land, en evenmin met de bezuinigingen op het lager onderwijs (kweekelingen in de klas en verhooging leerlingental in de klassen voor u.l.o.) Wat op het hooger onderwijs zal worden bezuinigd, staat in schrille tegenstel ling met dat voor het lager onderwijs. Op defensie zal een half millioen worden bezui nigd voor direct en in de toekomst nog door het kapitulantenstelsel (wat beteekent, dat elke onderofficier na zes jaar dienst recht heeft op een burgerlijke betrekking d.w.z. bij spoor, posterijen, gemeenten enz. wat beteekenen zal een langzame ver-militairisee- ring van het ambtenarenkorps.) In de toe komst zal de bezuiniging hierin zitten, dat men de betrokkenen niet zal behoeven te pen sion neeren. Op waterstaat wil men 14 millioen uitspa ren, wat neerkomt op het uitvoeren van min der werk en dus vergrooting van het leger der werkloozen. „Sociale zaken" zal 17)4 millioen minder krijgen, met bedreiging dat ook de ouder domsrente en invaliditeits-uitkeeringen wei eens verlaagd zullen moeten worden. Voorts zullen salarissen en pensioenen ver laagd worden; de regeering zou die kunnen invoeren zonder medewerking der Kamer. Spr. wees er hierbij op, dat in de afdeelin- gen der Kamer de stemming niet gunstig was voor de wet, maar dat beteekent nog niet een absolute tegenstand, want, zei spr., we hebben vaker gezien, dat vooral de r.k. ten slotte zich toch achter de regeering schaar den, als het ging over een ontwerp, waar zij aanvankelijk tegen waren. Spr. gaf voorts nog een uiteenzetting van het plan tot verlaging der storting door de werkgevers voor de ongevallenverzekering, een verlaging die volgens hem totaal onbe- teekenend is, doordat zij in doorsnee slechts 3 cent per arbeider per week bedraagt. Bij dit alles ontbreekt een verlaging van de vaste lasten voor de burgerij. Wel is er een zekere bescherming voor de-slachtoffers der crisis gekomen (verbod van executie-ver koop, enz J, maar van verlaging van huis huur een zware post op het budget van den arbeider is geen sprake, behalve dan dat er iets is gedaan vóór de met rijksvoor schot gebouwde woningen. De particuliere eigenaren van huizen worden op geen enkele wijze genoopt tot huurverlaging. De regeering dwingt ook de gemeenten tol het nemen van maatregelen, die anders ach terwege zouden zijn gebleven. Aan de ge? meenten worden daartoe groote bedragen onthouden, zoodat het prachtige sociale werk, dat in vele gevallen werd gedaan, niet meer zal kunnen worden voortgezet. Uit een en ander blijkt wel, zei spr., dat wij niet in alles tevreden kunnen zijn over de regeering-Colijn. Als nu de nieuwe minister Gelissen, de opvolger van den heer Steen- berghe, ook als minister blijft zooals hij tot dusver was, zal het ministerie waarschijnlijk een anderen koers moeten inslaan. Hij was altijd een voorstander ,van meerdere in dustrialisatie van ons land als. middel tot werkverschaffing en kapitaalvorming (spr citeerde uit de stellingen van de rede van den heer Gelissen, gehouden in April j.1. in het Troelstra-oord voor het kader uit de arbei dersbeweging.) Spr. had eenige hoop, dat, nu er nieuw bloed in het ministerie komt, de heer Colijn een andere richting zal moeten gaan, al zal het niet gemakeklijk zijn hem daartoe te be wegen. De gemeenteraden het middel om tot andere landspolitiek te komen. Kunnen nu de gemeenteraadsverkiezingen helpen om den algemeenen gang van zaken in het land te veranderen? Zeer zeker! Maar hoe? Stellig niet door de N* S. B. te stemmen. Als die de macht krijgt, worden de verkie zingen afgeschaft. De N. S. B. neemt niet deel aan de raads verkiezingen, omdat in die colleges steeds gedaan moet worden, wabbeloofd is. En bij de N. S. B. was het: meerlwerk en lager belasting. De v era n t w<So rd e i ij k h eid voor deze beloften durft de N.cS. B: niet aan Spr. waarschuwde ook tegen Nationaal Herstel, de partij, die als plaatsvervangster van de N. S. B. hier en daar optreedt bij de raadsverkiezingen. De dictatuur moeten we hier niet hebben, het volk moet zelf blijven uitmaken hoe het wil worden geregeerd. Het krachtigst kan men zich uiten vóór een welvaartspolitiek door de S. D. A. P. te stemmen. Zij heeft die politiek reeds van den aanvang der crisis af aanbevolen, maar had. daarmee weinig succes, doordat de andere partijen, hetzij uit overtuiging of schoor voetend, de regeering volgen. Nu kan men het best demonstreeren, dat men een wel vaartspolitiek wil, als men in versterkte ge lederen de soc.-dem. in de gemeenteraden brengt. Met klem waarschuwde spr. tegen splitsing in de gelederen der arbeiders. De S. D A. P. is de eenige partij, die met ernst streeft naar machtsvorming der' arbeiders. Wil men druk uitoefenen op de regeering, om maat regelen te nemen, die ons zullen terugvoeren uit de rampzalige omstandigheden van thans, dan dient men volgens spr. de S. D. A. P. te stemmen. Met de geringere middelen, waarover de gemeenten in onze dagen beschikken, kan toch nog wel wat goeds gedaan worden in de richting van de sociale politiek, mits er energie en de wil tot doorzetting aanwezig zijn. Komende tot het slot zijner rede, zei spr., dat het kapitalisme heeft gekweekt den geest van: Hoe kan ik zooveel mogelijk halen? De geest van het socialisme is: Hoe kan ik zooveel moge'ijk geven? Het wil samenwerking, geluk en vrede. De S. D. A. P. is'de eenige partij die koersverandering van de regeering kan bewerken, zij staat stevig ondanks de actie der N. S. B die een bres kon schieten in de andere partijen. Het res pect dat de Statenverkiezingen in deze rich ting voor de S. D. A. P. afdwongen, moet uiting vinden in de stemming voor de ge meenteraden. De S. D. A. P. zal gaarne de verantwoordelijkheid aanvaarden voor haar plannen ten aanzien van een welvaarts politiek. Debat. De heer Steenbrugge (Amsterdam) kwam in debat voor de communistische partij. Hij wees op den band, die zijn partij bindt met de S D. A. P.: het socialisme. Echter spr. wees erop, dat de heer Vliegen geen enkele maal sprak van strijd, klassen strijd en arbeidersbelangen. Hij zei wel, dat de regeering-Colijn niet deed, wat verwacht werd, maar dit wisten wij allen wel! Met een verwijzing naar het gebeurde bij de loonsverlaging der Amsterdamsche ge meente-werklieden, zei spr., dat de socialisten hun beginsel verloochenden. De socialisten hebben het de regeering mogelijk gemaakt, in te grijpen in de "gemeentelijke huis houding. Spr. wees erop, dat het afdeelingsbestuur der S. D. A. P. niet heeft willen ingaan op de voorstellen dér comrnünisten inzake samen gaan. Als er werkelijk verandering zal komen, moet men daadwerkelijk durven strijden voor het socialistisch beginsel, Machtsvor- Zaterdag 8 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Orgelspel C. Steyn. 8:30 Grpl. 10— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA-tooneel olv. W. van Cappel- len. VARA-orkest olv. P. Tiggers. 12.—Trio Guaroni olv. L. Cohen en gr.pl. 2.Hoe de toonkunst groei de. 2.20 Filmpraatje M. Siuyser 2 35 Saqr van Alphen, zang en J. Jong, piano. 3.Jelle Troelstra: De kunstenaar en ce crisis. 3.20 Muzikale causerie P. Tiggers. 3.45 Gr.pl. 4.45 Causerie over „De Blauwe Week". 5.20 Orgelspel C. Steyn. 5.40 Voordr. J. v. d. Woude. 6Sportpraatje. 6.15 Gr.pl. 6 30 Esperanto-uitz. 6.50 Gr.pl. 7. Orgelspel Johan Jong. 7.30 De Roodborstjes olv Leida Hulscher, mmv. J. Kickhefer, piano. 8.— SOS-ber., Vaz Dias en VARA- Varia. 8.13 Wij vragen Uw aan dacht voor8.15 Vlaamsch pro gramma mmv. Ch. Maskens, gezant van België, burg. Huysmans van Antwerpen, het VARA-orkest o 1. v. R. Veremans, Jefke Bruininckx en W. Benoy, deel. F. BuyL Pola Cor- tez, J. Dirickx en A. de Quick, zang F. Vaerewyck, zang en deel. Cor Steyn, piano en H. Wiggelaar viool. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12 30 Orkestconcert en gr.pl. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Lezing. 3. 4— Kinderuur. 4.15 Gr.pl. 4.30 Orkestconcert. 5 20 Gr.pl. 6.20 7.Lezing en gr.pl. 7.15 Causerie en gr.pl. (8.Vaz Dias). 8.35 Schlagermuziek en voordracht 9.40 Zang en piano. 9.50 Lezing. 10. Schlagermuziek. 10.20 Zang en piano. 10.30 Vaz Dias. 10 35 Schla germuziek. 11.12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.pl. 12.05 BBC Nortnern-orkest o. 1. v. Crawford McNair, mmv. D. Phil lips, sopraan. 1.20 Commodore Grand-orkest o. 1. v. H. Davidson. 2 20 BBC-Northern-orkest o. 1. v. P. Montgomery. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 John Reynders' orkest mmv. G. Kassen, bas. 4.50 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Ambrose en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch inter mezzo. 7.20 BBC-orkest olv. J. Le- wis. 8.20 Variété-progr. 9.50 Ber 10.20 3de acte van „La Bohème", Puccini. 10.50 Alfredo Campoli's Trio. 11.20—12.20 BBC dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gf.pl. 12.35 Symph .-concert o. 1. v. J. Doyen. 8.20 Radiotooneel mmv. solisten en orkest olv. L. Mas- son, 10.55 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest olv. H. Ander- sen. 3.50—5.50 Omroeporkest olv. Mahler. 8.20 Liederen van Schu- bert en Bralims. 8.40 Omroeporkest olv. Reesen, mmv. solisten. 10. Oude Fransche dansen. 10.35 Gr. pl. 10.50 Operettemuziek, olv. Ree sen. 11.2511.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Omroep- dansorkest en solisten. 12.20 Gevar. concert. 2.35 Concert. 4.20 Gevar. progr. mmv. orkest en solisten. 7.20 Schumann-concert. 8.30 Orkestccn- cert m. m. v. solisten. 9.20 „Fauler Zauber", spel van Albrecht. 10.50 —12.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9.15 „L'elisir d'amore". BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20, 4.20, 4.50 en 5.20 Gr. pl. 6.50 Salonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-conccrt olv. J. J. B Schrey. 10.30 Grpl. 11.20—12.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 en 1 30—2.20 Het Constantin-orkest 4 35 Gr.pl. 5.20 Populair concert 6.20 Gr.pl. 6.50 Gev. concert 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Gason. 8.35 Hoorspel. 9.10 Verv. concert. 10.30 12.20 Populair coneert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8 35 Bonte avond uit Stuttgart olv. Fr. Gansz 10.20 en 11.05 Ber. 11.20—1.15 Dansmuziek door Ilja Livschakoff en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8-50, D.- sender 10.10.20, Keulen 1020 14.20, D.sender 14.2015 20, Mo- tala 15.20—15.50, Kalundborg 15.50—16.20, Keulen 16.20—18.20, Brussel Fr. 18.2019.50, Lond. Reg. 19.50—20.40, Keulen 20.40— 21.20, Rome 21.20—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg 11.05—13.20, Droitwich 13 20— 18.20, Straatsburg 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50—19.20, Droit wich 19.20-21.50, Boedapest 21.50 —22.20 en Droitwich 22.20—24. Zondag 9 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.55— 10.— en 5.-8.— VARA, de VPRO van 10.—12.en de AVRO van 12—5.—en 8.—12.— uur). 8.55 Gr.pl. 9.Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 9.45 A Pleysier: Van Staat en Maatschap pij. 10.Gr.pl. 10.30 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Herv. te Rotter dam. Voorg. ds. G. Westmijse. Or gel: G. de Vries, mmv. het Vrijz. Herv. Kerkkoor. 12.Klokkenspel en uurslag van de „Petrus Banden- kerk" te Hilvarenbeek. 12.05 Film praatje L. J. Jordaan. 12.30 Disco- nieuws. 1.J. Godefroy: Het schil derij van de maand. 1.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.Boeken halfuur. 2.30 „Een Midzomer- nachtsdroom", blijspel van Shakes- peare. Vert. dr. L." A. J. Burgers- dijk. Bew. en regie: K. Kleyn. Mu ziek van MendelssohnBartholdy, mmv. solisten, Omroeporkest o. 1. v. A. v. Raalte, Dameskoor olv. H. v. Wielink. 4.40 Gr.pl. (4.45 Vaz Dias). 5.Orgelspel Cor Steyn. 5.30 Voetbalpr. 5.45 H. Wiggelaar, viool en J. Vogel, piano. 6.15 Sportnieuws. 6.25 „Orvitropia", o. 1. v. J. v. d. Horst. 7.Gr.pl. 7.10 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 7.30 Gr.pl. 8.— Vaz Dias. 8.15 Om roeporkest olv. N. Treep, mmv. P, Anders, tenor en W. Haak, voordr. 9.10 Orgelconcert P. Palla. 9.30 Causerie W. Vogt. 9.40 Kovacs La jos en zijn orkest. 10.15 Radio journaal. 10.30 Avro-Decibels o.l.v. E Meenk, (11.—Vaz Dias). 11.30 —12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9 30—12.15 en 5.— 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerk dienst uit de Evang. Luth kerk te den Haag. Voorganger ds. H. C. Zwahler. Orgel J. R. Gravelotte. Hierna orgelspel. 12.15 Orkest concert, lezing en gr.pl. 3.Koor concert en lezing. 4.Gr.pl. 4.15 Ziekenlof. 5.Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk (Pauluskerk) te Oegstgeest. Spr. ds. T. J. Jansen Schoonhoven OrgelD. J. v. d. Reek. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Causerie. 8.05 Gr.pl. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Gevar. progr. 9.15 Or kest- en koorconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. 10.4011. Epiloog. ming wil zeggen het vormen van een ge meenschappelijk front tegen de reactie Er zit in de S. D. A. P. geen groei meer in de laatste jaren, zei spr., zij strijdt slechts voor naar bestaan. Het plan van industrialisatie zal op geen stukken na zoo veel arbeiders vragen als men verwacht. Wij moeten voorzichtig zijn met wat nu als socialistische politiek wordt voorgezet, zei spr. met een verwijzing naar wat Amerika en België te zien gaven. De juiste socialistische politiek is die van de communisten, betoogde spr., de ver dwijning van de crisis en haar gevolgen in Rusland heeft dat geleerd. Spr. besloot met een opwekking tot het stemmen van de communistische lijst. Repliek van den heer Vliegen. In zijn repliek betoogde de heer Vliegen, dat de woorden klassenstrijd enz. niet anders moeten worden gebruikt dan daar, waar het moet, opdat de arbeiders niet geïsoleerd komen te staan. Spr ontkende, dat hij niet zou hebuen aangegeyen, wat er moet gebeuren, on een andere richting te krijgen in de algemeene politiek. Verkeerd noemde spr. de voorstelling van den gang van zaken bij de loonvoordracht in Amsterdam. Spr. gaf dit nader aan. Beerta heeft aangetoond, dat de communis ten onbekwaam zijn tot het besturen eener gemeente. Zij voeren een negatieve politiek, ook door te weigeren mee te werken aan het benoemen van wethouders. Wegens de onbetrouwbaarheid der com munisten in de politiek kunnen de soc.-dem. niet met hen samengaan. Zij zouden niets dommers kunnen doen, dan zich door de communisten te laten meevoeren op den door hen gevolgden weg. Ook de Fransche socialisten zullen érvaren. dat het door hen gesloten eenheidsfront met de communisten zal leiden tot een reactionnaire regeering. En Duitschland? De communisten zijn oorzaak, dat Hitier daar aan het bewind kon komen. Bij de beoordeeling van de sterkte der S. D. A. P. moet men niet vergeten, dat er de laatste jaren een ware stormloop op haar was gedaan. Dat de gevolgen daarvan thans zijn overwonnen, is een bewijs van inner lijke kracht van het beginsel. Spr. wilde zich niet blind staren op Rusland, er kon daar véél anders gaan dan hier, omdat daar veel minder menschen wonen op eenzelfde oppervlakte dan in ons land, en ook omdat de toestanden daar heel anders (honderd en meer jaren ten achter) waren dan in West-Europa. Zij, die Rusland bezochten en na drie weken terugkeerden en een gunstig beeld gaven van dat land, zijn eigenlijk naïvelingen; zij kunnen immers 'in zoo ko-ten tijd geen juist beeld krijgen van de toestanden in het groote Rusland. Spr beschouwde de staking in de Bori- nage (België) niet anders dan als een po ging der communisten om de regeering, waar van de socialisten deel uitmaken, dwars te zitten. Spr. bleef erbij, dat alleen langs democra tischen weg machtsvorming kan worden ver kregen. Sluiting. De heer Couwenhoven sloot de ver gadering met een opwekking, om op 19 Juni te stemmen op de candidaten der soc.-dem. en voor hen te werken in de dagen die komen. Spr. wees erop, dat het stellen van candidaten door communisten en R. S. A. P. in plaatsen, waar zij geen kans hebben, ge kozen te worden, leidt tot het verloren gaan van socialistische zetels (als bewijs noemde spr. het gebeurde te Nieuwe-Niedorp).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6