ABDUSIROOP DE LAATSTE LES VAN LANGELOT PINKSTERVACAN1IË PINKSTERFEEST TUSSCHEN PINKSTERBLOEMEN Raadsel hoekje Lichtstraal bij KINKHOEST Ho&t-Qriep-BrondilU&Asthma 10. 11. 11. 12. 16. Eindspel 891. Th. C. L. Kok abcdefgti Wit begint en wint. Wit kan hier de patstelling opheffen. Eerst zij opgemerkt dat wit niet het paard kan veroveren: de zwart K. zet dan de witte K. pat door op c7 te gaan staan. Ook het veld d6 kan de witte K. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden^ moet gebruik maken van Akkers Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: éKKWBV niet bereiken wegens 1. Kb4. Kg6. 2. Kc5 Pc7! (en Pb5f) Dus: 3. Kbli Khó 4. Kb7 (de K. kan het paard niet slaan anders komt 't zelfpat) Kh4 5. Kc8 Kh5 6. Kd8 en nu gaat 6. Kh4 niet wegens 7. Ke7 en 6Kg6 is ook fout wegens 7. Kc7 dus 6h6. 7. Kd7 (zetdwang Pa8 8. c7 9. Kc7 Nu is het paard verloren en wit is een vrijpion kwijt. Omdat p. c6 er niet meer is kan wit na 9Kh4 10. a8D h5 op e4 zijn Dame offeren en er volgt: 11. De4 fe4 12. fe4 Kg4 13. e5 fe5 14. fe5 Kf3 15. e6 Kg2 16. e7 Kh2 17. e8D Khl! 18. De4f! Kgl 19. Dg6f Khl. 20. Kd6. h2 21. Ke5 h4 Kf4 h3 23. Kg3 Kgl 24. Dbl mat. 0{) den Hemelvaartsdag zouden op drie' plaatsen nationale schaaktour- nooien gehouden worden n.1. te Nijme gen, Soest en Alkmaar. Die te Alkmaar ging niet door egens te geringe deel name. In Soest waren 76 inschrijvingen. Bijna geen Soester schaakspeler ont brak; in Alkmaar leverde de eigen plaats éêii inschrijver. De tijdsomstan digheden zullen hier wel een groote in vloed gehad hebben zoo niet een alles overheerschende, want liefhebberij is er gendeg. Een der attracties van Soest zal wel geweest zijn 't meespelen van de mees ters Spielmann en Kmoch. Er waren dan ook twee eeregroepen gevormd. n de eerste speelden behalve Kmoch, Ir. H. J. v. Steenis (le prijs), L. Prins en G. R. van Doesburg die om de tweede prijs lootten terwijl Kmoch als laagst uitkomende punt) geen prijs kreeg. In de 2e eeregroep kampten Jhr. Mr. Dr. J. H. O. van den Bosch (le prijs met 2K punt), W. A. T. Schelfhout (2e prijs met 1^ punt), Th. de Jong en Spielmann. Merkwaardig dat de beide meesters in hun groep 't laagst uitkwamen. Wij zijn zoo gelukkig geweest beslag te leggen op de notatie van de zeer fraaie partij die Van den Bosch won van Spielmann. Hier volgt ze: Fransche partij. d4 e6. e4 d5 Pc3 Pf6 Lgo Le7 eó Pe4 gewoonlijk speelt men hier Pfd7, de zwartspeler meende echter dat in zoo'n eendaags tour- nooi wel wat gewaagd kon worden. Le7 De7 Pe4 de4 De2. Pbd7. 0—0—0 f5! Hiertoe had zwart geen door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. 1 h 6. 7. 8. 9. hr-'V' Heer Snater wou met Pinkster Dit: jaar eens uit de stad. Omdat-hij juist zoo'n zin in Een Pinksterreisje had! 'i' 'v Hij ging dus. met zijn vrouwtje En alle kleuters -r- vier! Je zag het aan hun snuitjes; Wat hadden z'een plezier! ;*W Ze gingen naar 't station toe In 't allerbeste pak. Moes had versnaperingen Een taschvol en een zak! Zij wuifden voor het raampje Ons toe. De reis begon. 'kWou, dat ik met de Snaters Ook in den trein mee kon! Maar nu 'tniet gaat! wensch 'k allen Van harte: Veel plezier En kom na de vacantie Maar weer gezond naar hier! 'k Wensch ieder, die di nummer Van 't kinderkrantje leest: Een prettige vacantie En heerlijk Pinksterfeest! (Nadruk verboden). 13. 14. 15. 16 17, 17. 18. 19. 19. 20 21. 22. gelegenheid moeten krijgen. Maar wit vreesde na 9. De4 Db4f en Db2, wat hij nu verhinderen kan door c3. ef6 e.p. Pf6 g3? Om met Lg2. de e-pion te gaan winnen. Maar wit had ook wat moeten wagen door 11. f3 te spelen dan had hij mooie open lij- lijnen gekregen. 00 Lg2. e5! Wit krijgt nu een zware aanval te verduren als hij neemt. Le4 Pe4 De4 Tf2 Pgf3 Wi twil den Toren afsluiten en Lf5 verhinderen, maar hij helpt juist zwart zie maar: Df7. en nu is weer Lf5 met het doodelijke Tc2 terwijl Pf3 be scherming -behoeft. Wit 'gaat nu na banque spelen maar zwart laat zich niet intimi deer en; er volgt: Pg5 (dreigt mat. Toch is het alleen goed om stukken af te ruilen. Maar ook dat verzuimt wit en verliest daardoor! Lf5! Db7.?? Minder doodelijk was Pf7, Tc2f Kbl. Tcltü Zoover had zwart niet gerekend! Kcl gedwongen. Dc4f>; Kd2 Dd3 Kei. De9, V r.r Kfl. Altes^sgedwongen. En' nu volgt het tempo dat zwart noodig heeft -r- v Tf8 Wit geeft op. Wat hij ook speelt met de andere stukken dan de K. er volgt aftrekschaak of mat. Men probeere maar. door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. De and're dieren kijken, Zij vormen het publiek. 'kWeet vast, dat z'ook genieten Van dans en van muziek! Daar tusschen Pinksterbloemen Is het nu volop feest. Wat was ik op 't partijtje Döl-, dólgraag toch geweest! Maar wacht! 'k ga 't plaatje kleuren, Dan leeft het töch voor mijl En kan 'k er nog naar kijken, Als Pinkster is voorbij! 4. 1. 2. 3. Mijn moeder was niet moe, hoewel zij reeds uren geloopen had. Deze boeken zijn erg zwaar en daar om neem ik liever de tram. Ik dacht, dat die heele reeks terstond vervallen moest. Mijn eerste is een middelpunt, Mijn tweede steeds nog best. Onbrandbaar ben 'k in mijn geheel, Al brandt de heele rest! Voor kleineren. - Wanneer loopt de soep het eerst Uit de soepterrien? 'k Heb 't met eigen oogen, hoor! Gist'ren goed gezien! Wat wordt de wolf, als hij zijn staart verliest. Vul deze 9 vakjes in met: 4A 3D IK 1P maar doe het zóó, dat je van links naar iechts en van boven naar be neden leest: le een dier, dat goed springen kan. 2e een meisjesnaam. 3e een deel van een gebouw. 4. Wat doet zoowel de reiger als de ooievaar, als hij op Mn poot staat? (Nadruk vlrbou.n,. zijn (zonne) schijn; regen tegen. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 13 letters ge schreven en noemt een feest. Een 1, 8, 2, 3, 5 is een vorstelijk per soon. Een 5, 6, 10, 11, 4 is een hoofddeksel. Een 8, 2, 9 is een gevaarlijk iets in zee. Een 9, 2, 7, 6, 5 is een vervoermiddel. 1, 2, 10, 13 is een jongensnaam. Een 4, 7, 11, 6 is een houten ge bouwtje. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een koninkrijk. X X X X i XXXXXXXXX i i i X i X X X le rij een medeklinker. 2e een slim, viervoetig dier. 3e een gedeelte van een etmaal. 4e een stad in Nocrd-Holland. 5e 't gevraagde woord. 6e een stad in Gelderland. 7e een roofdier. 8e een groote steen. 9e een medeklinker. 3. Verborgen vogels. Door al het slib is het aan der kant van het water gevaarlijk. Oplossing der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Mos, sel aout); mossel. 2. Ik zou dat boek graag willen bezitten maar noodig is het niet. (Arno). Word toch niet zoo gauw kwaad, daar heb je later zelf spijt van! (Adda). Laten we Gerrit vragen, met ons mee te gaan. (Eger). Ik zeg het vooruit aan Hans om me zelf later geen verwijt te maken. (Somme). 3. Orleans. Ros, snel, lor, ransel, rose, Leo 4. Eksteroogen. Voor kleineren. 1. Valk Vingerhoed mi e r gang hoog kies brem hond boor pret lood 2. Een flesch. 3. Beek. 4. Giet niet; (ver) velen spelen; (be)gon kon; Kijk, tusschen Pinksterbloemen Is het nu volop feest. De bloemen en de dieren Zijn nooit zoo blij geweest* Heer Krekel speelt een wijsje. Wit graag maakt hij muziek, De warme zomerlucht maakt Hem altijd dubbel kwiek. Heer Groenrok voert een dans uit, Heel sierlijk op de maat, Zooals dat bij de Kikkers Alleen met Pinkster gaat! (Nadruk verboden). Ik pluk m'n heele mandje vol En breng naar huis ze vlug. Nog vóór m'n moesj is opgestaan Ben ik al weer terug! Ik zet den heelen bloemenschat In elke vaas en pul, Die ik maar vinden kan in huis! De bloemenfee was gull 't Is Pinksterfeest, het bloemenfeest, Het feest voor jong en oud; Omdat er wel haast niemand is, Die niet van bloemen houdt] RO FRANKFORT—WERKENDAM. 7. Langelot dacht dat de tooverkracht in het staafje zat, waar grootmoeder altijd mee zwaaide. Maar 's middags, toen Langelot den stal achter het huis met den bezem wilde vegen, zei grootmoeder tegen hem, dat hij voorzichtig moest zijn en nooit de woorden LEO TIGER CROCODILLUS mocht zeggen. Daarna ging ze uit om boodschappen te doen. 8 Langelot was echter een eigenwijs ventje. Nauwe lijks was hij in den stal of hij zèi LEO TIGER CRO CODILLUS. En daar begon de bezem, dien hij in de hand had, opeens te leven. De bezem greep een paar emmers en rende naar de waterput, tot groote verba zing van een reusachtige rat, die met zijn handen in de zakken stond toe te kijken. Dan ga ik naar de groene wei En kijk met blij gezicht Naar 't schoons, dat 's nachts de bloemenfee Weer voor ons heeft verrichtl Daar bloeien madeliefjes teer En boterbloemen geel. En Pinksterbloemen, paars en wit O, o, wat zijn er veell (Nadruk verboden). 'tls Pinksterfeest, het bloemenfeest, Ik ga er vroeg op uit; Als pas de zon is opgegaan, Een enk'le vogel fluit.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11