AKKERTJES DxxqeÜi&sch WOLKEN EN ZON IN FRANKRIJK. {Buitenland Pijn in de ledematen? Japari's houding tegenover China. F De nieuwe Fransche Regeering. Financieele angsten en zeer geslaagde feestelijkheden. DE REGEERINGS-CRISIS. AKKER.CACHETS Als er scholen vallen in een gedemililairiseerde zóne Nanking bukt voor Tokio. Het Italiaansch-Abessinisch conflict. le (Van onzen correspondent.) We hebben in Parijs een week van groote emoties achter den rug, en zijn bezig ons te herstellen van de schokken die dat ons ge geven heeft. Het Fransche volk heeft diep geleden on der die amputatie van vier-vijfden zijner waarde, die men tien jaar geleden den franc noodgedwongen heeft moeten doen onder gaan. Het is zeer ongerust dat allen die wat ter zijde gelegd hebben een nieuwe aderla ting zullen moeten ondergaan, en dat maakt dat het met gemengde gevoelens den strijd in Kamer en Beurs heeft gevolgd, die op den val van het kabinet-Flandin is uitgeloopen. Het klampt zich thans vast aan de hoop, die de flinkheid van den nieuwen minister-presi dent Bouisson en de ervaring en het door zicht in financieele zaken van den nieuwen minister van financiën Caillaux hebben doen ontstaan, dat de aanval van de internationa le speculatie ditmaal nog zal kunnen worden afgeslagen. Het heeft geen doel hier de bijzonderhe den van de debatten die den langen Flandin, gehandicapt door de gevolgen van zijn auto mobielongeluk, en zijn medeministers het po litieke leven gekost hebben, nog te gaan ver melden, of uiteen te zetten waarom de Ka mer in het bijzonder ten aanzien van den bekwamen maar „ouderwetsch" geachten fi nancier Germain-Martin niet heel billijk ge weest is. Maar met het oog op de toekomst moet nog even worden onderstreept dat, al blijft de groote meerderheid hier tegen elke devaluatie gekant, toch de redeneering van den voorstander van een nieuwe waardever mindering van den franc Paul Reynaud die pen indruk heeft gemaakt. Reynaud was het met de anderen eens dat men niet devalueeren moet in een paniek stemming als men het vermijden kan ten minste maar hij zette uiteen, dat het naar zijn meening onmogelijk is het in de toekomst te vermijden, omdat zonder dat de begroo ting onmogelijk sluitend gemaakt kan wor den. Van de ongeveer vijftig milliard der uit gaven zijn er 22 bestemd voor de rente op de eeningen en 12 voor de militaire uitgaven, waarop thans ook niet bezuinigd kan en mag worden. Laat men, veel gezegd, op de rest door een onverbiddellijke deflatie eens zes tot zeven milliard kunnen bezuinigen, dan houdt men nog altijd dit jaar 'n tekort van minstens datzelfde bedrag over. En het zijn die tekorten op de begrooting, die tel kens nieuwe leeningen noodig maken, die op den duur leiden tot een staatsbankroet, waaraan men dan slechts ontkomen kan door een devaluatie van den franc. Die zal dan tevens den stoot geven aan een weder opleving van het zakenleven, die het begin moet vormen van betere tijden. In het midden latende of en onder welke omstandigheden deze voorspelling zich ver wezenlijken zal, kan gezegd worden dat deze agitatie al heel ongelukkig viel, nu Parijs zich gereed maakt de groote feesten te be ginnen, waarvan men een grooten toevloed van vreemdelingen verwacht had. Men is uit de verte allicht geneigd sommige dreigingen erger te zien dan ze zijn, en stelde zich mis schien al voor dat de Parijsche straten op nieuw het tooneel zouden worden van bot singen en ongeregeldheden, zooals die hier in bewogen tijden meer zijn voorgekomen. De Normandië. Een van die opwekkender topics is de af bouw en indienststelling van het grootste schip ter wereld, de prachtige en geweldige „Normandië". Men mag zich afvragen of de „Compagnie Transatlantique" onder de tegenwoordige omstandigheden besloten zou hebben een schip te bouwen, dat ongeveer een milliard francs gekost heeft, en over de twee duizend passagiers vervoeren kan, en dat, nu het aantal kapitaalkrachtige toeristen en snelrei- zende zakenlieden zoo sterk verminderd is, vooreerst wel zelden of nooit zijn maximum aan levende lading te vervoeren zal krijgen. Maar het besluit daartoe is gevallen toen alles nog goed ging, en bovendien lieten het contract, dat de maatschappij met de Fran sche regeering heeft, en de eischen van de internationale concurrentie haar geen keus. Toen het toch een buitengewoon groot schip meest worden, was het ongetwijfeld 't beste het zoo groot en zoo mooi te maken dat het op degenen die voor zaken of voor hun plei- zier den grooten haringvijver over moeten steken, een groote aantrekkingskracht zou uitoefenen, en zoo krachtig dat het den over tocht aflegt in den kortsten tijd die tot dus ver bereikt is, vier en een halven dag, waar mee het symbolische „blauwe lint" aan Frankrijk komt. De Engelschen, die bezig zijn hun „Queen Mary" te voltooien, hebben trouwens geheel dezelfde redeneering gehou den. Wij hebben ter gelegenheid' van de feesten die voor de eerste reis te Le Havre aan boord gehouden zijn, gelegenheid gehad het prachtige schip te zien en in al zijn onder aeelen te bekijken, en zijn diep onder den in druk gekomen van deze machtige schepping. Met zijn bijna tachtigduizend ton, zijn meer dan driehonderd meter lengte (langer dan de Eiffeltoren hoog is!), zijn elf verdiepin gen, zijn drie vervaarlijke schoorsteenen, in elk waarvan een station van onzen Parij- schen ondergrondschen spoorweg gemakke lijk plaats zou kunnen vinden, zijn honderd tachtig-duizend paardekrachten en zijn elec- trische voortstuwing, is het uit een oogpunt van techniek even belangrijk als uit een oog punt van comfort en van uiterst luxueuse in richting. De groote eeetzaal, met haar wan den van gegoten glas en haar origineele ver lichting, neeft de afmetingen van de spiegel zaal te Versailles. Er is aan boord 'n zwem- basin van 25 meter lengte, een schouwburg zaal die 388 zitplaatsen bevat plus een pro- menoir, een kapel waar katholieke en pro- testantsche diensten worden gehouden, een wintertuin waar men tusschen de zeldzaam ste gewassen en volières met exotische vo gels achter een gebogen glaswand ook bij het slechtste weer veilig naar voren kan zit ten uitkijken. De geprivilegeerden die zich de uitgave van een luxe-appartement kunnen veroorloven zien een complete flat tot hun beschikking gesteld, slaapkamer met badka mer, eetkamer, salon voorzien van een vleu gel, en een eigen terras aan dak, alles even rijk en smaakvol ingericht. In de winkels aan boord kan men zich practisch alles ver schaffen wat men maar noodig kan hebben. En ook diegenen die het goedkooper moeten aanleggen, vinden in de toeristen- en in de derde klasse een behoorlijk ruime accomo- datie, en een uitstekende verzorging. Beroemd is aan boord van de Fransche booten het eten, en op de „Normandië" is dan ook aan de keuken de grootst mogelijke zorg besteed. De geweldige ruimte die daar voor gereserveerd is, wordt in het midden in genomen door een electrisch fornuis van ze ventien meter lengte, waarop de meer dan 150 koks de verfijnde en ingewikkelde scho tels toebereiden, die den gerechtvaardigden roem uitmaken van de „cuisine fran^aise". Behalve dat kan men er vrijwel alle nationa le schotels bestellen uit de voornaamste lan den van Europa, en er, als men eens afwis selen wil, Engelsch, Italiaansch of Russisch eten. Voor de geloovige Israëlieten is ge zorgd door de inrichting van een geheel af zonderlijke ritueele keuken. Het leven aan boord van de „Normandië", met al zijn verfijnde luxe, moet wel een bui tengewoon genot zijn, en het zou niet te ver wonderen zijn als voor vele passagiers het bericht dat het land alweer in zicht is, eigen lijk veel te vroeg kwam. Parijsche feesten. In Parijs zijn intusschen de feesten begon nen, die zes weken zullen duren. De groote tentoonstelling van oude Ita- liaansche kunstwerken is iets ongelooflijk moois geworden. Men kan in de schitterende collectie in het Petit Palais den geheelen ont wikkelingsgang van deze ongeëvenaarde schilder- en beeldhouwkunst volgen „van Cimabue tot Tiepolo", zooals de titel luidt, aan de allergrootste meesterwerken. De groote eere-salon, waar enkele van de be roemdste werken van Michelangelo, Leonar- do da Vinei, Rafaël, Correggio, Giorgione, Titiaan, Giovanni Bellini, Bordone, Pierodel- la Francesca, bijeengebracht zijn, is 'n oord Botticelli's, een zaal met de machtigste wer ken van Tintoretto, Veronese, den stralenden Tiepolo. De zaal der primitieven bevat wer ken van Giotto, Duccio, Fra Angelico. In de beide hallen aan weerszijden van den ingang is beeldhouwwerk van een Donatello, een Verrochio, een Nino Pisani, met bronzen, en wonderen van glas- en aardewerk. Er zijn dagen noodig om al deze schoonheid te be kijken en in zich op te nemen. Het geweldige bezoek dat deze tentoonstelling trekt is dan ook volkomen begrijpelijk, en wie goed wil zien doet verstandig zoo vroeg mogelijk te komen, en gebruik te maken van de kalmere uren tijdens déjeunertijd. Verder hebben we de plechtige herdenking gehad van het halve eeuwfeest van Victor Hugo, waaraan eenige duizenden schoolkin deren hebben deelgenomen, die bloemen hebben gestrooid voor het beeld van den grooten dichter in het Pantheon, en bij wel ke gelegenheid gratis voorstellingen zijn ge geven in 't Théatre Francais. Het nachtfeest van de vliegerij in Villacoublay is gisteren door den regen bedorven, maar dat in den Moulin de la Galette op Montmartre, dat aan Toulouse-Latrec en zijn tijd gewijd was, heeft een groot succes gehad Zoo gaat het nu voortaan iederen dag door, en degenen die in deze dagen gelegen heid mochten hebben er te Parijs wat van te komen zien zullen kunnen constateeren dat men er in weerwil van de moeilijke tijden die we beleven, het feestvieren nog niet heeft verleerd Gistermiddag om 5 uur is de nieuwe Fransche regeering in een kabinetsraad bijeengekomen. Met algemeene stemmen werd de regeeringsverklar.ing van Laval goedgekeurd, evenals het wetsontwerp inzake de door de regeering voor te 6tellen buitengewone volmachten ter verdediging van de i franc en ter be strijding van de speculatie. De tekst van dit wetsontwerp luidt: „Teneinde de devaluatie van de munt te vermijden, machtigen Kamer en Se naat de regeering tot 31 October 1935 bij decreet alle schikkingen te treffen met klacht van wet voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc". In de Kamer en den Senaat. Gistermiddag hebben Laval in de Kamer en de minister van justitie in den Senaat de regeeringsverklaring voorge lezen, waarin o.m. gezegd wordt: Onze regeering is gevormd om te strijden tegen de speculatie en den franc te verdedigen. De volmachten, die wij voorstellen, respecteeren het organische en politieke statuut des lands. De toe stand der staatsfinanciën is de eenige bedreiging, die drukt op den franc. Onze goudvoorraad moet, zooals ieder weet, voldoende zijn om onzen franc onaan- >m< 1 Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumont tastbaar te maken. Slechts het voorhan den zijn van een al te drukkend begroo- tingsdeficit zou tenslotte de valuta tref fen, wanneer gij niet door een onmid dellijk handelen uiting geeft aan Uw vasten wil de handteekening van den staat te respecteeren en de valuto ah soluut te handhaven. Het zal echter niet voldoende zijn de uitgaven te beperken en de misbruiken op te heffen. Wij zul len moet enovergaan tot een herstel van de nationale economie ;de arbeiders des lands moeten zich gesteund en be schermd voelen. Men moet de landelijke bevolking, de kooplieden en de industri- eelen den afzet van hun producten ga randeeren. Men moet den internationa len goederenruil vlotter maken, men moet de banden, die het moederland met zijn overzeesche gewesten verbinden, veelvuldiger en nauwer aanhalen. Men moet de jeugd het gebruik van zijn ca paciteiten en zijn drang naar activiteit mogelijk maken. Men moet kortom een ieder de mogelijkheid geven in een eens gezinde gemeenschap te werken en het rechtvaardige loon te vinden voor zijn werk. Dit is een omvangrijke taak, waarvoor de samenwerking van parle ment en regeering standvastig moet blij ven. Frankrijk heeft reeds ernstiger be proevingen doorgemaakt. Het zal deze door zijn moed en eensgezindheid weten te overwinnen, waartoe de oudstrijders het prachtige voorbeeld hebben gege ven. De geheele wereld heeft de oogen op ons gericht. Gij zult niet toelaten, dat ons aanzien benadeeld wordt. Onze bui tenlandsche politiek, de politiek de- vei ligheid en des vredes, welker bestendig heid een ieder erkent, en die gij op ver standige wijze goedgekeurd hebt, zou 6lechts in twijfel getrokken kunnen worden, wanneer gij het aanschijn wekt alsof gij die politiek wilt opgeven en dat zult gij niet wilden. Een groote meerderheid voor de regeering. Na de voorlezing van deze verklaring en van de interpellatie-aanvragen stelde Laval verdaging van de interpellaties voor en stelde daarmee de kwestie van vertrouwen. Met 142 tegen 137 stemmen werd de regeering van Laval gesteund en in den nacht werden de gevraagde volmachten met 324 tegen 160 stemmen goedgekeurd. Beroep van Laval. Aan het einde der beraadslagingen deed Minister-president Laval een be roep op de Kamer om mede te werken aan de redding van den franc. Laval ging in op de omstandigheden, waaronder zijn kabinet gevormd is en verzekerde, dat de oud-strijders eerst in de allerlaatste plaats offers zouden moe ten brengen. Hij bestreed de van socialis tische zijde verdedigde stelling, dat de rechten van het Parlement door de vol machten schade zouden lijden. Laval verklaarde, nooit sterker het gevoel ge had te hebben, dat hij de republikein- sche instellingen verdedigt. Het Parle ment kan er zeker van zijn, dat de Begeering slechts zal handelen in eng contact met de bevoegde commissies. Het tekort op de begrooting, aldus vervolgde Laval, bedraagt rond 6 mil liard francs en dat op de Staats Spoor weg Maatschappij rond 4 milliard. Wel is de goudaf lociing in de laatste d- gen geremd, doch daarentegen zijn bij cle Spaarbanken vele deposito's opge vraagd. Een dergelijke toestand kan niet ;tiger zonder gevaar voortduren. Nogmaals terugkomende op de kwes tie der oud-strijders, stelde Laval de vor ming van een pensioenkas in uitzicht. Hierna volgde de reeds gemelde stem ming over de machtigingswet,- waarbij Laval de kwestie van vertrouwen had gesteld. IJSLAND WIL ONAFHANKELIJK BLIJVEN. Een der leiders van de IJslandsche Natio nale Partij, Giali Sveinsson, die het duizend jaar oude Alting (het IJslandsche parle ment) tijdens de feesten ter viering van het 500-jarig bestaan van den Zweedschen Rijksdag heeft vertegenwoordigd, heeft in een interview met het blad „Stockholms Tidningen" verklaard, dat de bestendiging van de onafhankelijkheid van IJsland een der richtsnoeren zou zijn bij de onderhande lingen die zullen worden moeten gevoerd, wanneer de herziening van de bestaande overeenkomst met Denemarken ter sprake zal comen. IJsland is op het oogenblik door een spe ciale overeenkomst met Denemarken verbon den, ofschoon laatstgenoemd land IJsland als souveraine staat erkent. Na 31 December 1940 kunen het Deensche parlement en de IJslandsche wetgevende vergadering verlan gen, dat onderhandelingen worden geopend inzake herziening van de verhouding tus schen de twee landen. ,,Wij vergeten niet", aldus Sveinsson, „dat wij met Engeland de nauwste en meest uitge breide handelsbetrekkingen onderhouden, meer dan met eenig ander land. Wij hebben met Engeland steeds in de beste verstand houding geleefd, en er zijn ontelbare banden, die de twee volken verbinden, zoowel intel- ectucel als materieel. „Doch het zij in vereeniging met Dene marken of mogelijk met Engeland zal IJs- and zijn nationale onafhankelijkheid krach tig en eensgezind verdedigen1. Wij willen niet de banden met Denemarken verbreken alleen maar om ons in de armen van een andere natie te werpen," Japan is zeer machtig. Als er ergens schoten vallen, waarbij Ja panners als doelwit worden ge bruikt, weet Japan zich genoegdoe ning te verschaffen. Verleden week vielen er zulke schoten in de ge demilitariseerde zone in Noord- China. Ziehier de gevolgen: De Chineesche ambassadeur te Tokio, generaal Tsian Tso-ping, heeft een bezoek febracht aan den Japanschen minister van uitenlandsche zaken, Hirota, wien hij mededeelde, dat China er ten zeerste op ge steld is, een vriendschappelijke regeling te bereiken van de nieuwe situatie, welke is ont staan, doordat Japan zekere eischen met be trekking tot noord-China heeft gesteld. Japan heeft plannen voorbereid inzake de uitbreiding der gedemilitariseerde zone ten zuiden van den Groote Muur; China is be reid, hierover in onderhandelingen te treden en toe te stemmen in sommige der door Japan te berde gebrachte wenschen. Het moet evenwel weigeren in te gaan op het verzoek, den militairen gouverneur van de provincie Tsjili te ontslaan, aangezien dit een binnenlandsche aangelegenheid van China is. De ambassadeur verzocht den minister, voorloopig af te zien van een opmarsch door het Kwantoeng-leger in de gedemilitariseer de zone van noord-China. Hij gaf toe, dat in dit gebied anti-Japansche onlusten zijn voor gekomen, doch beloofde, dat de Chineesche regeering op energieke wijze tegen de anti- Japansche onruststokers zou optreden. In een kabinetsraad heeft Hirota later uit voerig rapport over de situatie in noord- China uitgebracht, waarbij hij er den nadruk op legde, dat krachtens de bestaande verdra gen de geheele aangelegenheid door de mili taire instanties in Kwantoeng geregeld moet worden. De eischen, welke China zal hebben te ver vullen, formuleerde de minister als volgt: 1. Ontslag van generaal Joe, den militai ren gouverneur der provincie Tsjili. 2. verplaatsing der militaire bureaux uit Tientsjin naar Paoting ten zuiden Van Peking. 3. Ontbinding van alle anti-Japansche en anti-Mandsjoerijsche organisaties, van de organisatie der blauwhemden en van de poli tieke afdeeling, die in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn voor de jongste onlusten 4. China moet op eigen verantwoordelijk heid zorgen voor de rust en de veiligheid in de gedemilitariseerde zone. Vervolgens voerde ook minister Takahasji het woord, die er op wees, dat men in de politiek jegens China kalmte, grootmoedig heid en gereserveerdheid moet betrachten. China kan zich niet plotseling veranderen, nadat het jarenlang een tegen Japan gerichte politiek heeft gevoerd, die tot de gebeurte nissen in de gedemilitariseerde zone hebben g leid. Dat de tegenwoordige Chineesche regee ring er krachtig naar streeft, tot een vriend schappelijke regeling der aangelegenheid te komen, blijkt naar uit Sjanghai wordt ge meld ook uit het feit, wat de officieele instanties aldaar tegenover de scherpe ver klaring der Japansche militairen gereser veerdheid en gematigdheid in acht nemen en er den nadruk op leggen, dat de Japansche bevelhebbers slechts mondeling hebben ge protesteerd. Algemeen verwacht men te Sjanghai, dat de incidenten spoedig geregeld zullen zijn. Met de taak der bijlegging heeft de Nan- king-regeering den minister van oorlog, Hoy Ing-tsjin belast. Te Peking is ook nog prins Teh-wang aan gekomen, de leider der autonomistische be weging in Mosgolië, ten einde zich met de Chineesche autoriteiten te beraden over de eischen, welke het Japansche Kwantoeng- leger hem heeft gesteld. Naar verluidt, is on langs een Japansch militair vliegtuig bij zijn paleis geland. De inzittenden stelden hem een aantal eischen ter hand, waaronder de verplaatsing van zijn hoofdstad van Pai- lingmiau naar Hsilimlau, 150 kilometer ten noorden van het Dolo Nor aan den grooten weg van Mandsjoekwo naar Mongolië ge legen. Voorts eischten de Japansche militairen, dat zij in de nieuwe hoofdstad een bureau zouden mogen vestigen. Men meldt nader uit Tokio: De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, heeft een langdurig onder houd gehad met den Chineeschen gezant te Tokio, met wien hij den politieken toestand en in het bijzonder de situatie in noord-China heeft besproken. Hirota deelde den gezant mede, dat het z.i. onmogelijk was, het ge schil in noord-China langs den diplomatie- ken weg te regelen. De woordvoerder van den Japanschen generalen staf heeft verklaard, dat het ge schil moet worden opgelost zonder inmen ging van Tokio of Nanking, aangezien het van zuiver lokalen aard is. Deze oplossing dient gebaseerd te zijn op de stipte uitvoering der bepalingen van den wapenstilstand van Tangkeoe en met inachtneming van het sta tuut der Japansche concessies te Peking en Tientsjin. Het heeft er allen schijn van, dat de auto riteiten te Peking den eisch tot vervanging van generaal Joe Swe-tsjang, den gouverneur der provincie Hopei, welke door ae Japan ners is gesteld, wel thans zullen inwilligen. Men beschouwt in verband daarmede de Chineesch-Japansche verhouding te Tientsjin en Peking op het oogenblik als minder ge spannen. Volgens een bericht uit Tsoensjoea, in de gedemilitariseerde zone, heeft men daar van daag de lijken gevonden van den Japanschen officier der gendarmerie Tamoto en van zijn adjudant Kawamaki, die beiden zijn doodge schoten. Er wordt een grondig onderzoek in gesteld. Eden laakt actie der Italiaansche pers. Bij het debat over de motie tot verdaging van het Engelsche Lagerhuis, gedurende de Pinksterdagen, waarbij het Italiaansch-Abes sinisch conflict ter sprake kwam, heeft minis ter Eden verklaard, dat bij haar poging om beide partijen te helpen het incident van Walwal op vreedzame wijze te regelen, de Britsche regeering niet enkel door egoïstische beweegredenen werd gedreven, zooals b.v. het belang voor eigen koloniën, maar ook door den wensch naar vreedzame verhou dingen in gebieden, welke grenzen aan Britsch territoir. Ook werd Engeland niet gedreven door het verlangen, zich te verzetten tegen den Italiaanschen invloed in Ethiopië, want de Britsche rechten zijn nauwkeurig beschermd bij verdrag en er is geen reden, waarom zich geen gemeenschap pelijke belangen en harmonieuze betrekkingen zouden ontwikkelen. Ik zeg dit, zeide Eden, wegens de vele be schuldigingen, welke in de Italiaansche pers tegen Engeland zijn geuit. Het is te betreuren dat men de publicatie van dergelijke valsche voorstellingen heeft toegestaan, vooral in verband met den invloed, welken zij kunnen hebben op de inderdaad uitmuntende betrek kingen tusschen beide landen. Eden zeide verder, dat hij deze valsche voorstellingen niet in bijzonderheden zou jehandelen. Zij waren alle belachelijk, fantas tisch en kwaadwillig. Wij hebben steeds getracht, ging Eden verder, een permanente wederkeerige rege- ing tot stand te brengen, welke zoowel Italië als Ethiopië tevreden stelde en waarbij rekening wordt gehouden met onze verant woordelijkheid, evenals met de verantwoor delijkheid van Frankrijk en Italië overeen- comstig het drievoudig verdrag van 1906, waarbij Engeland, Frankrijk en Italië zich verbonden samen te werken, teneinde de po- itieke en territoriale integriteit van Abessinië te handhaven. Deze regeling moet worden opgenomen in het kader van het Volken- jondspact, het Kelloggpact en het verdrag van vriendschap tusschen Italië en Ethiopië van 1928. Het bereiken van deze regeling is onze wensch en meest levendige hoop. Wij moeten het resultaat van de bespre kingen van de verzoeningscommissie, welke gisteren te Milaan bijeen is gekomen, af wachten. Wij hopen oprecht, dat de arbeid bevredigend voortgang zal maken en dat het niet noodig zal zijn den Volkenbondsraad bij een te roepen, teneinde een vijfden arbiter te je noem en. Niets zou de regeering van Groot- ïritannië zoo voldoen als een vreedzame en iuurzame regeling van het conflict en het ïerstel van de vriendschappelijke betrekkin ten tusschen beide landen, waarvan één een :uropeesche groote mogendheid is, waar mede wij reeds zeer lang traditioneele vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, ter wijl beide in Afrika onze buren zijn. Het debat werd hiermede gesloten. Verzoeningscommissie op 25 Juni te Scheveningen bijeen. Een bericht uit Milaan meldt, dat de be middelingscommissie voor het Italiaansch- Abessinisch conflict, die gistermiddag te Milaan vergaderde, besloten heeft op 25 Juni opnieuw bijeen te komen in Nederland en wel te Scheveningen, teneinde haar werkzaamheden voort te zetten. Bij informatie op Buitenlandsche Zaken vernamen wij, dat daar gisteren van dit voornemen nog niets bekend was. Nader wordt gemeld, dat de commissie te Milaan een voorloopige bespreking over het incident van Wal Wal heeft gehouden. Deze voorloopige besprekingen zijn nu geëindigd. Over het resultaat is niets bekend geworden. De Amerikaansche en de Fransche gedele geerde, die voor Abessinië optreden, zouden vandaag naar Genève vertrekken. De Italia nen zijn gisteravond naar Rome terugge keerd. JAPANSCHE GARNIZOEN VERDUBBELD. Ai te lossen troepen te Tiëntsin vertrekken niet. Het vertrek van het Japansche garnizoen uit Tiëntsin, waavan de aflossing door nieu we strijdkrachten op 12 Juni was bepaald, is opgeschort. Daardoor wordt voor onbe- paalden tijd het effectief der Japansche troe pen in Noord-China verdubbeld. Men meent te weten dat in strijd met de verwachtingen van Nanking de maatregelen, door de Chi neesche regeering genomen ter voldoening aan de Japansche eischen, in Japansche mi litaire kringen niet bevredigend worden ge acht. Men verwacht, naar nader wordt gemeld, dat Japan thans spoedig zal overgaan tot militaire actie om kracht bij te zetten aan zijn eisch tot uitbreiding van de gedemilitai- riseerde zone in Noord-China ten Zuiden van den Grooten Muur, zoodat ook Peking en Tiëntsin er in komen te liggen. Er zal dezer dagen n.1. een krijgsraad der militaire commandanten van het Japansche leger in Mandsjoekwo en Noora-China worden ge houden, die, naar men vreest, zal besluiten tot militaire acties in Noord-China. Uit Moekden meldt Reuter, dat het opper- commanda van het Japansche leger van Kwantoeng mededeelt, dat in verband met den onopgehelderden toestand in Tiëntsin vandaag een bataljon infanterie naar Tiënt sin wordt gezonden, om daar de bescher ming der Japansche belangen op zich te ne men. Bovendien wordt een eskader bommen werpers naar Tiëntsin gedirigeerd ter ver sterking van de daar reeds aanwezige vlieg tuigen. Volgens een bericht uit dezelfde bron is gisteren in de haven van Tangkoe een Ja pansch stoomschip door Chineesche natio nalisten aangevallen. Slechts door het optre den der Chineesche politie is het gelukt, ern stige incidenten te voorkomen,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6