Uiidschdftm Mackl&ecicfUm Geheimzinnige dood van een spion. (Pluimveeteelt. CALLANTSOOG BEVERWIJK SCHAGEN DIRKSHORN BURGERBRUG HENSBROEK HEILOO Voor kleine tuinen. Buitenland Dramatisch einde van een dronkaard na een vroolijken avond Ingewikkeld raadsel. WATERSCHAPPEN. Bij kon. besluit van heden is benoemd in de provincie Noordholland: met ingang van den eersten Donderdag in October, tot dijk graaf van het waterschap de Beemster C. Fock te Beemster; tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap van den Zeedijk beoosten Muiden, mr. P. G. van Tienhoven te Amster dam; tot hoogheemraad van het hoogheem' raadschap van den Zeedijk beoosten Muiden, A A. Bredius, te Aerdenout; tot heemraad van den polder Waard- en Groet, P. A. Mei chior te Barsingerhorn. INSTELLING VAN EEN OECONOMISCH- TECHNOLOGISCHEN DIENST. Geen industriebank in Noord- s, holland. In de vergadering van 27 November jl der Prov. Staten van Noordholland werd om prae-advies in handen van Ged. Staten ge steld een voorstel van de leden F. van de Walle c.s. dat betrekking heeft op een drietal onderwerpen, te weten: a de insteling van eene commissie, welke van voorlichting zal kunnen dienen voor de gemeentebesturen, om te komen tot uitvoe ring van bepaalde werken, en welke com missie ook activeerend en stimuleerend zal Jkunnen optreden; b. de oprichting van een oeconomisch- technologisch instituut voor deze provincie c. een onderzoek naar de mogelijkheid van het oprichten van een industriebank voor Noordholland. HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni Gemeenteraadsverkiezing. Bij een nadere berekening van den uit slag der op 5 juni j.1. gehouden gemeente raadsverkiezing, opgenomen in het nummer van 6 Juni j.1is gebleken, dat inplaats van L. J. van Wachendorff van Rijn (s. d. a. p.) is gekozen P. de Haan (s. d. a. p.) Bloembollencultuur. In verband met eene binnenkort te houden buitengew. algem. vergadering werden de leden der afdeeling in eene spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Ingekomen stukken. Het hoofdbestuur vroeg advies inzake voor 1934/35 afschaffing der saneering. De afdeeling Hillegom vroeg om onder steuning van haar voorstel om te geraken tot algeheele stopzetting van regeeringsbe- moeingen in het bloembollenbedrijf. Zoowel voor het advies als voor ge noemd verzoek waren de meeste leden te vinden voor afschafffing. Nog was ingekomen een adres van het anti-saneerings-comité voor medewerking der afdeeling welke schrijven begrijpelijker wijs voor kennisgeving werd aangenomen. Tot afgev. naar de algem. vergadering werden benoemd de heeren Jac. Meyer Gz. en P. Koster. Benoemd, In plaats van mej. A. Boontjes, aan wie eervol ontslag is verleend als kookdame van het Prov. Electrischbedrijf in Noordholland, is benoemd mej. J. Boontjes alhier. Schoolfeest, Onder leiding van den heer R. van der Laan, hoofd der school, werd Donderdag ten huize van den heer Pijper de jaarlijksche schoolfeestvergadering gehouden. Na opening legde de voorzitter, tevens penningmeester, de rekening van het school feest in 1934 over. Deze wees aan 'n batig saldo van ongeveer 4. Er volgde bespreking der te maken tochten, want het feest gaat dit jaar weder in tweeën. Besloten werd met klassen 1 tot en met 5 een rijtoer te maken naar Alkmaar, Bergen en Schoorl op 21 Juni a.s., terwijl de hoogste klassen een bezoek zullen brengen aan Amsterdam, met Artis en Schiphol op het programma, op 28 Juni. De terugreis zal gaan over Haarlem. Als altijd stelden zich eenige aanwezigen beschikbaar voor het aanbieden van intee- kenlijsten bij de burgerij. Schoolfeest. Begunstigd door goed weer hebben de leerlingen der hoogste klassen van de o.l. school alhier hun jaarlijksch schoolreisje ge maakt. Na een bezoek aan Schoorl, hebben zij zich vermaakt in den mooien Alkmaar- schen Hout en vandaar gingen zij naar het strand van Egmond aan Zee. Terug ging de reis over Bergen, waar een duinwandeling werd gemaakt en het Reigerbosch werd be zocht. Het werk stop gezet. Het werk in de werkverschaffing alhier is Vrijdagmorgen door den opzichter stop gezet in den vorm van schorsing van de al daar tewerkgestelde werkloozen. Het conflict is ontstaan doordat de ar beiders deze week niet hooger loon konden verdienen dan 9.60, wat met den Hemel vaartsdag er af op ongeveer 0.20 'per uur kwam. Daar Donderdag de nieuwe week weer begon hebben de arbeidrs hun uiterste best gedaan om tot hun loon te komen, maar het bleek al heel gauw dat ook de komende week even slecht zou zijn. Na er over met den opzichter te hebben gepraat, het werk wordt uitgevoerd onder toezicht van de Heidemaatschappij, ver klaarde deze, dat de tarieven absoluut niet konden worden verhoogd, waarmee de ar beiders geen genoegen hebben genomen, waarna de tactiek van de Heidemaatschappij werd toegepast en op staanden voet aan alle ontslag werd gegeven. Enkele zijn hierop naar den burgemeester gegaan en hebben de zaak uitgelegd. Deze zegde hun de volle medewerking in deze toe, afschoon dit na tuurlijk nog niet direct kan gebeuren, zoodat het nu afwachten is, Dat. 9 10 11 12 13 Hoogwater vm. nam. 9 45 10.13 10 40 11.12 11.46 0.17 0.43 1.09 1.39 Laagwater vm nam 547 615 6.42 7.17 7 46 8.25 8.47 9.26 9.42 10.21 HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nain. vm. nam. 9 9.42 10.10 5.35 6.03 10 1037 11.09 6.30 7.05 11 11.43 7.34 8 13 12 0.14 0.40 8.35 9.14 13 1.06 1.36 9.30 10.09 Vertrokken personen. H. Rem en echtgen., N.H., A 456a, van Wormerveer. R. de Beurs en echtgen., N.H., van Bergen (N.-H.) Wed. S. M. MaaslandLuijt en zoon, geen, A 485, van den Helder. D. Grootes en gezin, N.H., F 270, van Velsen. D. Bosscher en echt- genoote, R.K., A 192, van Alkmaar. A. Schrale en gezin, D.G., G 86, van Alkmaar. J. N. Kok en gezin, R.K., A 467, van Beemster. G. Blom en gezin, H.A.E.A., A 55, van Alkmaar. E. Buiskool en gezin, N.H., F 40, van Schagen. F. H. Beudeker en gezin, N.H., D 39, van Midwoud. T. Folmer, geen, F 253, van Alkmaar. Mevr. E. v. d. GulikBrederode, N.H., I 23, van Limmen. A. de Jong en echtgen., N.H., A 340, van Oterleek. A. Gras en gezin, N.H., C 71, van Hindeloopen. W. Oost- indiën en gezin, N.H., A 103, van Avereest. W. J. Pels en gezin, R.K., A 93, van N. O. Indië. J. Douma en echtgen., G.K., B 59, van Wijdenes. Mej. J. M. van der Peet, R.K., K 86, van Bergen (N.-H.) Mevr. M. C. BijwaardKoper, R.K., L 50, van Heems kerk. Mej. M. Hoogland R.K., C 365, van Oudorp. Mevr. E. FransWagenaar, G.K., B 35, van Broek op Langendijk. P. J. Brouwer en gezin, geen, L 23, van Am sterdam. H. Tuin, N.H., A 103, van Ave reest. J. J. Sturk, geen, F 214, van Den Helder. P. J. Potveer, R.K., I 149, van Heerhugowaard. Mej. L. A. P. Osse- waarde, N.H., F 4, van Alkmaar. Wed. H. SiegmanMater, N.H., F 134, van Amster dam. P. Rustenburg, geen, H 20, van Alkmaar. J. A. Valken, R.K., C 67, van 's-Gravenhage. W. L. de Nijs en echtgen., R.K., I 60, van Alkmaar. H. van Drunen en gezin, H.A., A 91, van Alkmaar. C. J. Bakker en gezin, R.K., E 21, van Spanbroek. J. Strooker en echtgen., N.H., D 10, van Bergen (N.-H.) Mevr. W. de GeusSmit, N.H., L 37b, van Graft. Mej. M. A. Sen- gers, R.K., B 165, van Beverwijk. N. Veenboer, R.K., K 86, van Bloemendaal. Mevr. P. de JongZentveld, R.K., I 214, van Alkmaar. S. van Manen, G.K., M 39, van Berge n(N.-H.) Mej. M. van Schouwen burg, D.G., J 203, van Noordwijk. J. G. Vriend, R.K., B 6, van Wateringen. K. van Veen, N.H., D 10, van Hensbroek. Wed. A. Stam—Kroon, D., I 29, van Koedijk. J. C. Amelung en echtgen., N.H, C 142, van Amsterdam. H. S. van Straten en echt- egnoote, R.K., K 84, van Haarlemmerliede. C. Boots, R.K., van Castricuni. Vertrokken personen. G. Bajema en gezin, naar Alkmaar. J. C. Zabel, naar Den Helder. N. Blokker, naar Bergen (N-H.) Mej. V. M. van der Molen, naar Amsterdam. Mej. G. C. de Bakker, naar Alkmaar. P. J. Rozing, naar Alkmaar. T. Boots, naar Castricum. Mej. A. Bakker, naar Alkmaar. Mej. G van Dok, naar Amsterdam. S. Warten- horst en echtgenoote, naar Zijpe. J. van Veen en gezin, naar Akersloot. J. Bakker, naar Akersloot. Mej. F. M. Dunselman, naar Amsterdam. D. J. Dunselman, naar Amsterdam. O. Altenburg, naar Nij megen. Mej. C. Hergaarden, naar Haar lem. Wed. H. C. KoelemanSkene, naar Ouder-Amstel. C. van Urk, naar Alkmaar. Mej. M. W. L. van Weert, naar Amster dam. Wed. H. A. Kroesvan Vasten- hoven, naar Velsen. D. Boot en gezin, naar Alkmaar. Mej. J. de Groot, naar Alkmaar. C. J. de Jong, naar Italië. Ons Nederland. De Juni-aflevering van „Ons Nederland", officieel orgaan der Alg. Ned. Ver. v. Vreem delingenverkeer, is een dik nummer gewor den, dat weer op velerlei wijze de aandacht vraagt voor Nederlandsch schoon. Joh. Wesselink schrijft over „Gelderland, triptiek der schoonheid". Onder den titel „Mixers der vreugden deden hun plicht" worden aanteekeningen gemaakt bij de ope ning van het Scheveningsche badseizoen. Henri ter Hall fabriceerde een wonderlijke geschiedenis ,,'t Vischcollege 't Aassie op reis", terwijl ditmaal de elf provinciëntocht door Friesland voert. Vele fraaie foto's ver luchten den tekst. Een ruime plaats wordt ingenomen door artikelen, foto's, critische nabeschouwingen enz. over de Nationale A.N.V.V.-tentoonstel- ling „Mooi Nederland". Voorts geeft het nummer uitgebreide rubrieken over het Ned. vreemdelingenverkeer en zijn propaganda binnen en over de landsgrenzen. Wat zaaien we in den groenten- tuin. Eindelijk is het Meiweertje, zooals we dat graag hebben. Het is nu heerlijk groeizaam en juist geschikt om boonen te leggenwe wachten dan ook niet langer. De tijd voor het leggen van sla- en snijboonen varieert zoo van begin Mei tot half Juni, maar zij die al langer tuinen weten uit ondervinding dat men bij het leggen van boonen terdege reke ning moet houden met het weer. Hebben we direct na het zaaien nat en koud weer, dan zullen de zaden op de meeste gronden deels verrotten of met kwade harten te voorschijn komen. Ook in het laatste geval komt er weinig van terecht. Voor alle zekerheid leg gen we steeds wat zaden op een nestje, dicht bijeen, opdat we wanneer de zaden opkomen reserve planten bij de hand hebben om moge lijke wegblijvers te vervangen. We leggen nu de boonen voor de hoofdpluk, dus ook voor den inmaak. Later leggen we omstreeks half Juni, ja zelfs nog einde Juni kleinere hoeveel heden, opdat we tot in aen herfst de beschik king zullen hebben over versche boontjes. Het is nu ook uitstekend weer om postelein in den vollen grond te zaaien. Denk er wel aan, dat dit zaad niet, of althans nagenoeg niet, met aarde moet worden gedekt. Bij zon nig weer heeft het dan ook licht kans om tijdens het kiemingsproces te verbranden. Daarom bedekken we het gezaaide met een zak of mat, totdat het behoorlijk opkomt. Dit is ook een groentensöort die, evenals spina zie, spoedig doorschiet. Daarom zaaien we b.v. om de 14 dagen een kleine oppervlakte. Ook de nu te zaaien kropsla schiet spoedig door, om welke reden we deze groentensoort nu ter plaatse ruim zaaien en de plantjes later uitdunnen tot op de voor een behoor lijke ontwikkeling benoodigde afstand van 25 c.M. Slaplanten, die verplant zijn, zullen veel eerder doorschieten dan de ter plaatse gezaaide. Op dezelfde wijze zaaien we nu zomerandijvie. Daar deze groentensoort nog weer gemakkelijker doorschiet, zorgen we vooral voor een rijk bemesten, stikstofrijken bodem, opdat we een sneller groeien mogen verwachten. Voor 'n behoorlijke ontwikkeling hebben ze minstens den afstand van krop sla noodig. Een minder bekende groenten soort, die we nu ook zaaien, is bindsla. Ze heeft een langgerekten vorm en doet denken aan suikerbroodskool. We kunnen ter plaatse zaaien er uitdunnen ofwel de plantjes later elders uitplanten. Ook deze groentensoort verlangt een vruchtbaren grond. Ze is alleen geschikt voor gebruikt als stoofsla. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. Over gist in het knikenvoer. In mijn laatste artikel besprak ik naar aanleiding van het crisis-diermeel-besluit het feit, dat melkpoeder in kuiken- en kippen voer van groote waarde is. Melkpoeder be vat naast hoogwaardige eiwitten, mineralen vitaminen en koolhydraten en met melk en graan alleen kan men in de pluimveevoede- ring reeds een heel eind komen, vooral bij losloopende kippen. Nu ontving ik deze week weer een publicatie van den directeur van het Rijkslandbouwproestation voor Veevoederonderzoek te Wageningen, welke de aandacht vestigt op een ander zeer be langrijke grondstof van pluimveevoeder, n.1. de gedroogde gist. De mededeeling luidt: Gedroogde gist. Inde thans ge bruikelijke voederrantsoenen voor pluimvee en ook voor andere dieren wordt dikwijls ge droogde gist als een der grondstoffen ge bruikt. Gedroogde gist is een eiwitrijke voe- derstof, die gemiddeld ongeveer 48 eiwit achtige stoffen bevat. Dit hooge eiwitgehalte geeft er ook een zekere waarde aan, maar 't is niet de reden, waarom men de gist in het rantsoen opneemt; dat doet men wegens het hooge gehalte der gist aan B-vitaminen. Gist wordt wel uitgetrokken om preparaten te maken, die de B-vitaminen bevatten. De uitgetrokken gist, die overblijft, bevat niet meer de B-vitaminen en het eiwit is ook voor meer dan de helft verwijderd. De voeder- waarde van de gedroogde uitgetrokken gist is dus niet groot. Ik acht het daarom noodig er de aandacht op te vestigen, dat in den laatsten tijd verschillende leveranciers uit getrokken gist als onuitgetrokken gist ver- koopen; de daarvoor gevraagde prijzen zijn in verhouding tot de geringe voederwaarde der uitgetrokken gist vele malen te hoog en de verbruiker kan schade lijden door het ont breken der B-vitaminen in het door hem ge bruikte voedermengsel. Hieruit blijkt dat een bedrog, waartegen ik reeds meerdere malen gewaarschuwd heb, in zwang gekomen is en een zeer schadelijk bedrog. Gist is vooral voor vastzittende kui kens een zeer waardevolle grondstof en voor batterij-kuikens absoluut noodzakelijk en wel omdat het vitamine B (of beter ge zegd de groep B-vitaminen) noodig is voor het groeiende dier en wel om verschillende redenen. Bij een tekort ontstaat bij kuikens een eigenaardige vorm van beenzwakte (ze nuw-verlamming) waarbij de teenen ineen krimpen en de kuikens tenslotte niet meer loopen kunnen. Welnu, deze ziekte komt in de laatste jaren meer en meer voor en dit moet voor een deel aan de ondeugdelijke gist toegeschreven worden. Uitgetrokken gist is goedkoop en is voor den gewonen kip penhouder niet van onuitgetrokken gist te onderschreiden, de weg tot bedrog staat dus open. Behalve als vitaminebron en eiwitbron is gist nog een middel dat sterk den eetlust op wekt, wat voor vastzittende dieren van be lang is. Het gaat met de gist als met de le vertraan, wie goedkoop uit wil zijn komt be drogen uit en wie in zijn voer uitgetrokken gist of ondeugdelijke levertraan mengt zal geweldig veel last van beenzwakte bij kui kens hebben. De beenzwakte kan door verschillende ziekten veroorzaakt worden. Bij gebrek aan D-vitamine (uit levertraan) ontstaat Engel- sche ziekte. Bij een onjuiste toevoer van me- neralen (onjuiste verhouding tusschen kalk en phosphorus) ontstaat een ontsteking van de gewrichten en de omgevende weefsels van de gewrichten die men „dikke hakken-ziek- te" noemt en bij te weinig toevoer van B- vitamine (uit gist) ontstaat een zenuwaan doening. Al deze drie ziekten vertoonen zich onder het beeld van beenzwakte en alleen een diep gaand onderzoek kan uitmaken welke oor zaak daaraan ten gronde ligt. Men zij dus gewaarschuwd, vooral bij een aankoop van kuikenopfokvoer. Gist en lever traan zijn dure grondstoffen en de zucht om ze weg te laten of goedkoopere soorten in 't voer te mengen is groot. De er op volgende schade is nog grooter want kuikens, die een maal aan beenzwakte geleden hebben, heb ben voor hun geheele leven een leelijke knak te pakken. Dr. B. J. C. TEN HENNEPE. Nadruk verboden. N.V EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 8 Juni 1935. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 215000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 58—60 2.20 2.40, 60—62 2.302.50, 62—64 2.30— 2.60. Bruinen 2.50-/ 2.70. Eendeieren 1.80-/ 2.80. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 8 Juni 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 25 Paarden 125250; 14 Melkkoeien 100-/ 150; 23 Nuchtere kalveren (slacht) 5-ƒ 12; 11 Vettescha^ pen 15.50; 14 Lammeren 46; 22 Biggen (10 weken) 1013.50; 11 Bok ken en geiten 710. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 8 Juni 1935. Op de heden gehouden botermarkt werd 6714—75 cent. Eieren: kip (groothandel) 2—2.50 en eendeieren 1.70. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 7 Juni 1935. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard- appelen per 100 K.G. 2.90; Aardbeien per 100 doos 15—31Aalbessen per 100 doos 26; Andijvie per 100 stuks 0.70 3.70; Asperges per 100 bos 1538; Bloemkool Ie s. 6.5011 en 2e s. 3 5 per 100 stuks, Kropsla per 100 krop 1 3.70; Komkommers per 100 stuks 3— 8; Prei per 100 bos 3.20; Pieterselie per 100 bos 2.40; Ferziken per stuk 6—12 cent; Postelein per bakje 1019 cent; Peu len per 100 pond 21—23; Rabarber 1 4, Raapstelen 0.70, Radijs 0.90 2.60 en Selderie 1.20—/ 3.10 per 100 bos; Spinazie per 100 bak J 16—/ 48; Snij boonen per 100 pond 26—27, Dubbele spercieboonen per 100 pond/35; 1 omaten per 100 pond 5-/ 7; Wortelen per loo bos 25. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juni '35. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt; 7300 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 11.60—12.60, Drielingen 12- 13.50, Kleine*/ 11.60-/ 12.70; 13 K.G. Tomaten: A 10.7015.80, B 10.90— 11.20, C 8.10—8.40 en CC 2.80— 3, alles per 100 K.G. PURMEREND, 7 Juni 1935. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Schotsche muizen 3.25— 3.50, Bonte 0.96 en Borgers 58—62 cent per kist, 25 K.G.; Slaboonen: dubbele 81— 89 cent per K.G.; Peulen 11.5015 en Dopertwen 10.50—15 per kist, 50 K.G.; Roode Aalbessen 0.70 per 1 K.G.; Aard beien 1320 cent per doosje; Komkom mers 1.80—6 per 100 stuks; Tomaten: A 12—16 en C 10 p. 100 K.G.; Bloem kool le s. 5—10.60 en 2e s. 1.50— 4.50 per 100; Spinazie 12—46 cent en Postelein 12—36 cent per K.G., 6 K.G.; Sla i2.40 per 100 krop; Andijvie 10—40 cent per kist; Rabarber 1 2.70; Wor telen 4—9.30 per 100 bos; Sjalotten (preij) 1—.' 2.20 per 100 bos. ZAANDAM, 7 Juni 1935. Veilingvereen. „De Zaanstreek". Sla 20—60 cent en Andij vie 20—75 cent per kist; Peen 4—10 ct. per bos; Pieterselie 2—5 cent en Selderie 3—6 cent per bos; Bloemkool le s. 8—11 cent en 2e s. 1146 cent per stuk; Raapstelen 34— 1 cent per bos; Citroenen 2.60—2.80 per 100; Snijboonen 22—25 cent en Peulen 13—16 cent per pond; Komkommers 5—8 cent per stuk; Rabarber 3514 ct. per bos; Sjinazie 10—40 cent per kist; Postelein 10 —25 cent per kl. kist; Tomaten 614—8 ct, per pond en Radijs 114—3 cent per bos. Vroolijk begin en droef einde. De volgende geschiedenis, welke in kleu ren en geuren voor de jury van het Assisen- Hof verteld en gedemonstreerd werd, zou gevoegelijk „De Geheimzinnige Dood van een Spion" kunnen heeten, schrijft een Pa- rijsche correspondent. Het eerste hoofdstuk brengt ons op zeke ren avond te middernacht aan de Gare Saint Lazare. Het is precies 10 uur 57 en de laat ste internationale trein van dien dag is bin nen. Honderden Amerikanen en Engelschen zijn het station uitgestroomd en aan de an dere zijde van het thans leege perron wacht geduldig, puffend, het lokaaltreintje voor de banlieue. En dan is er bij hen die in den trein wachten even een kleine emotie: op het per ron verschijnen twee politie-agenten, die een elegant gekleeden dronkaard onder den arm hebben genomen. Policeman moiIpolice- man, zoo hikt de dronkaardIkSir Donald Ross De agenten lachen, openen een coupé der de klasse, waarin reeds drie jonge kerels, die een sigaretje rooken, hebben plaats geno men. Hij is een beetje boven z'n theewater, zoo lacht een van de dienders. In Maisons Laffitte moet hij er uitwillen jullie hem wel waarschuwen als-ie snorkt? En de drie jongelieden lachen en beloven. De moord. Tweede hoofdstuk: Een zonnige Zondag middag, midden-September. De heer Donald Ross junior vraagt den commissaris van po litie van Maisons Laffitte te spreken. Ik ben mijn vader komen opzoeken en ik heb hem te voren van mijn komst verwit tigd, zoo vertelt hij. Ik heb hem dood op den vloer gevonden. Zijn handen en voeten waren gebonden met een koord en hij had een prop in den mond. Alle meubelen zijn geforceerd en de gordijnen gescheurd. De politiemannen kijken den jongen man aan; ze moeten erkennen, dat hij een betrou- wenswaardig voorkomen heeft. U woonde bij uw vader in? vroeg de commissaris. Neen, mijn vader was aan den drank verslaafd en mijn moeder en ik hebben hem lang geleden verlaten. Als hij dronken was ranselde hij er op los Was hij rijk? Ja, dat wil zeggen Goedgoed. De inspecteurs trokken er op uit en ze vonden inderdaad in het villatje, 53 Rue des Cótes, een toestand, zooals de jongeman had beschreven. Maar u had dus de sleutels om zoo binnen te komen? vroeg de commissaris plotseling. Jawelmijn moeder had een paar sleutels laten maken vóór we mijn vader verlieten. De geneesheer werd' ontboden. Hij onder zocht het lijk en constateerde dat Sir Donald Ross door verstikking om het leven was ge komen. Het was alles zoo duister en zoo on verklaarbaar dat de politie besloot den zoon nader te ondervragen en de eerste vraag welke men hem stelde was hoe hij zijn tijd had besteed. Zondag heeft hij met mij gedejeuneerd, zoo verklaarde de verloofde van Donald Ross junior en in het aangeduide restaurant bevestigde men deze verklaring. Men moest hem dus, waar hij een alibi had, op vrije voeten stellen. Maar, daar ontdekte een van de rechercheurs, dat het rijwiel van den zoon was verdwenen. De moordenaar moest er mede van door zijn gegaan; de schuldige moest dus het bestaan van het rijwiel ken nen Een spion. De onderzoekers tastten in het duister en kwamen geen stap verder. En daarom be sloot de commissaris alle correspondentie, alle papieren in het huis van den verslage- ne in beslag te nemen. Kijk, kijkdat is merkwaardig, mompelde hij, toen hij begon te lezen. Hier is het bewijs dat Donald Ross een van de ijverigste spionnen, agent van de Intelligen- ce Service is geweest. En de geheime Engel- sehe dienst heeft hem kort voor zijn dood ontslagen wegens misbruik van alcohol. Getuigen werden opgeroepen. Een hunner verklaarde: Zaterdagavond hebben we Do nald Ross senior in gezelschap van vrienden in Parijs gezien. Het waren een man en twee vrouwen. Eén van deze dames was als man verkleed. En de tweede getuige zei: Donald Ross is op een gegeven oogenblik woedend geworden en hij schreeuwde, dat hij thuis alles kort en klein zou slaan. Verleden week, zoo schreef een vrijwil lige getuige uit Le Havre, heeft een man, dien ik niet kende en die een groot lidteeken op zijn gezicht had, me 's avonds aangespro ken in een dancing en me gezegd: kameraad als je Engelsch spreekt heb ik een goed zaak je voor je. Hij was dronken en ik sloeg er dus geen aandacht op, maar ik herken hem beslist uit de foto's welke de couranten van Donald Ross hebben gepubliceerd. Het raadsel werd dus steeds ingewikkel der. Andere getuigen weer wisten te verha len dat de verslagene geregeld bezoek kreeg van een dame, die Altijd een rose japon droeg en die bloemen in den tuin plukte. Een tweede onderzoek van de medici wees uit dat Donald Ross langzaam was gestikt door den prop in zijn mond. Brief van een gevangene. Iedereen gaat dus vrij uit. Het onderzoek hokt. Maar (zevende of achtste hoofdstuk), ver van Parijs, vlak bij de Fransch-Zwitsersche grens, in Saint Julien en Genevois is een ijve rige gevangenbewaarder, die op zekeren dag een briefje van één zijner „gasten" onderschept. Het is een schrijven van een zekeren Sauva geot, die aan zijn mede-arrestant Guilleminot mededeelt: „Denk er aan dat je 16 September niet in Pa rijs bent geweest. Men weet niet of „hij" dood is. De couranten zeggen, dat men hem den .17den nog heeft gezien". De cipier haastte zich om den inhoud van dat geheimzinnige briefje ter kennis van zijn chefs te brengen, die geen oogenblik aarzelden om den inhoud daarvan mede le deelen aan de Parijsche prefecture. Men sloeg de registers op en men zag dat er dien dag slechts één sensa- tioneele affaire werd gesignaleerd: die van Mai sons Laffitte. Het geheim ontsluierd. Serge Sauvageot, Guilleminot en René Auchisi die terzelfder tijd werden gearresteerd, wegens inbraak, werden aan een nader onder zoek onderworpen en tenslotte bekenden ze. Den 15den September te 22 uur 57, hadden ze aan het Parijsche station Saint Lazare den banlieue-trein voor Mantes genomen met het voornemen daar in te breken. Plotseling was de deur van hun coupé opengegaan en twee agen ten hadden een dronken vreemdeling, die keu rig was gekleed, naar binnen gedrongen met h t verzoek, hem er in Maisons Laffitte uit te zetten. Het toeval leverde hier dus een prooi. De dronken reiziger, Donald Ross, was na een oogenblik suffen, weer eenigszins tot bezinning gekomen en hij had zijn drie medereizigers uitgenoodigd, om bij hem thuis nog een flesch open te trekken. Men dronk en toen vielen ze gezamenlijk hun gastheer aan, bonden hem handen en voeten, stopten een prop in den mond, plunderden het huis... en later eerst vernamen ze dat hun slachtoffer was gestikt. Hoewel (en dit wordt de piloog van het poli ticdrama) er hier dus waarschijnlijk niet sprake kon zijn van voorbedachten rade, zullen de ad vocaten van de drie bandieten toch voor een zware taak komen te staan. Immers Auchisi is reeds tienmaal veroordeeld en den laatsten keer tot 8 jaar cellulair en 15 jaar verblijf- verbod. Guilleminot telt 13 jaar gevangenisstraf en daarvan moet hij er nog twaalf in dwang arbeid doorbrengen en Sauvageot, al niet min der recommandabel, heeft nog 12 jaren dwang arbeid te goed.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8