Moord weer behandeld. GROOT SUCCES VOOR* ONZE SIGARETTEN-INDUSTRIE Brochure Marchant DE LAATSTE LES VAN LANGELOT "de loting voor den dienstplicht. Rechtszaken CAIRO, 10 Juni. - Door de N.V. Kyriazi Frères te Amsterdam is een nieuwe sigaret FINAS gecre- eerd, die hiermee opnieuw Kyriazi's wereldreputatie hoog zal houden. Deze buitengewone sigaret, FlNAS, zal in 3 modellen: Oval, Round en Grande tegen den frappant-lagen prijs van 25 ct. de 20 stuks verkrijgbaar zijn. Nederlands rookers zullen spoedig overtuigd worden, dat Kyriazi in de „FINAS" een ongewone sigaret brengt! Het hof hoogte. stelt zich ter plaatse op de Verdere verhooren. De eisch. EEN RAADSLID DAT ZIJN STEM VERKOCHT. „TOT VERWEER". N. V. v.h. Herms. Coster Zoon, HET ONGELUK OP DE SLEEPBOOT „RISICO". Oorzaak nog niet vastgesteld. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE FINSTERWOLDE. Communisten behalen de meerderheid. KIND VERDRONKEN. Moeder springt gekleed te water. AMERIKAANSCHE OLIETANKER. In de Amsterdamsche haven. METSELAAR VAN SCHOORSTEEN GESTORT. Bijna dadelijk overleden. dezen nood der tijden, doch kan alleen toe zeggen het algemeene Alkmaarsche belang boven het partijbelang te zullen stellen. ^Nadatnog eenige vragen waren beant woord, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. De jaarlijksche loting voor den dienst plicht, die meer en meer de publieke belangstelling trekt, zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 14 Juni a.s., 's mid dags om 2 uur precies, in de z.g.n. „Rol zaal", Binnenhof 8, te 's-Gravenhage. De loting geschiedt in het openbaar. De Rolzaal is gelegen achter de algemeen bekende „Ridderzaal". De ingang is aan de zijde van de Hofstraat. De loting wordt ditmaal gehouden voor de lichting 1937. Het gaat Vrijdag a.s. dus om het belang van de jongelie den, die behoudens een enkele uitzonde ring, zijn geboren in 1917, en die volgens de thans geldende voorschriften in Ja nuari 1936 voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven. Do mogelijkheid bestaat echter, dat hun inschrijving eerder zal moeten geschieden; dit in verband met een bij de Tweede Kamer do.' Staten Generaal ingediend wetsont werp tot wijziging van de Dienstplicht wet. Zooals thans wel algemeen bekend zal zijn, heeft de loting ten doel, den inge schrevene aan te wijzen, die in elke ge meente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be stemd, m.a.w. die lotingsnummer één krijgt. Dit doel wordt bereikt door het trekken van slechts één nummer uit een getal lotingsbiljetten, hij de loting aan wezig in een verzegelde lotingsbus. In die bus zijn door de lotingscommissie evenveel genummerde biljetten gedaan als er personen zijn ingeschreven in het alphabetisch register van Amsterdam voor do lichting 1934.Wolk register wordt gebruikt, wordt jaarlijks door den Mi nister van Defensie benaald. Uiteraard moet altijd een register aangewezen worden van een vroegere lichting dan t .earvoor wordt geloot; de inschrijving voor laatstbedoelde lichting moet im mers nog piaats hebben En het doet er ook weinig toe. welk register wordt ge bezigd, want het gaat er slechts om een register te hebben met een groote ver scheidenheid van namen in zuiver al- phabetisch-lexicographische volgorde. Wat er vóór de openbare zitting van de lotingscommiseie door deze commis sie is verricht, wordt het publiek bij den aanvang van de loting bekend gemaakt. Het publiek wordt daarna door den voor zitter in de gelegenheid gesteld o zich van te overtuigen, dat de lotingsbus goed gesloten en verzegeld is. Nadat de biljetten nog eens goed dooreen gemengd zijn, gaat de voorzitter, na ontzegeling van de bus, over tot het trekken van één biljet, dat voor duizenden jongemannen de beslissing zal brengen. Dit biljet wordt aan het publiek getoond en daar na gaan de leden van de lotingscommis sie na, wie onder het getrokken nummer ingeschreven is en hoe de geboorteda tum luidt. Deze naam en geboortedatum worden ook aan het publiek bekend ge maakt, waarna er voor de aanwezigen gelegenheid bestaat het register in te zien. De lotingsbus wordt wederom ver zegeld, waarmede het einde van de openbare loting gekomen is. Natuurlijk zal het hoogstzelden, wel licht nooit, voorkomen, dat er in een gemeente bij de nieuwe lichting een in geschrevene zal zijn met denzelfden naam en bovendien met denzelfden ge boortedatum als dien van den door het lotingsnummer aangewezen inge schrevene van de vroegere lichting. Daarom is bepaald, dat dan nummer 1 wordt toegekend aan hem, wiens naam a'phabetisch direct op den vastgestelden naam volgt. Zijn er in een gemeente of in een groep van gemeenten twee of meer personen met dezelfden naam, dan geeft de geboortedatum den door slag. De lotingscommissie bestaat ook dit jaar weer uit de heeren Mr. R. W. J. C. de Menthon Bake. raadsheer in den •>Ten Raad, M. Bolzer, luitenant-gene raal, lid van het Hoog Militair Gerechts hof, en Th. Sanders, directeur der Staatsloterij. Plaatsvervangers zijn wederom Mr. J. van Heerde, cud-administrateur ter ge meente-secretarie van Amsterdam, J. G Leverland, luitenant-generaal-tit.-b.d. en mej. J, M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van den gemeenteraad van Rotter dam. Secretaris is V H. Laforêt, hoofdcom mies bij het Departement van Defensie, adjunct-secretaris C. de Wilde, admi- nstratief ambtenaar le klasse bij de Staatsloterij. Als eerste getuige in de zaak tegen den eiectrotechnicus, die zich te verant woorden had wegens doodslag op zijn pleegvader te Hoofddorp, werd gisteren opgeroepen de inspecteur van politie te Hooiddorp, die verklaarde dat men in he-, schuurtje, door een der raampjes een met bloed bevlekt karton duidelijk kon zien. Pres.: Verdachte, toen u wegreed met uv fiets, was het licht. Verdachte: Het begon licht te worden. 3res.: U had de voordeur dichtgetrok ken? Verdachte: Jawel, en daarna ben ik, met mijn fiet6 aan den hand, over het grintpad naar buiten geloopen. Pres.: Er was in iet huis van uw pleegvader geld uit den muntmeter ge stolen. Heeft hij u daar niet over aange spreken Verdachte: Hij heeft er tegen mij niets Vin gezegd. Getuige J.: Zijn pleeg/ader heefi eens tegen me gezegd: „Zog nooit, dat ik ge zegd heb dat hij het gedaan heeft. Er was ook een ander bij mij thuis, die de schuldige kan zijn." Op een vraag van den president deelt verdachte mede, dafhij dien morgen op zijn fieta naar Haarlem was gereden, en daar op den trein naar Amsterdam stapte; verder was hij naar Bilthoven gsreisd. Het was ruim negen uur, toen hij daar aankwam. Raad heer mr. Lewe van Nijenstein (tot getuige Jelsma): Zou getuige v. W., als hij door het raampje van de werk plaats keek, ook de beenen van den verslagene hebben kunnen zien? Getuige: Neen, dat lijkt me uitgeslo ten. Hierna werd gehoord de huisarts van de buurman van den verslagene, dr N. Deze buurman had op den ochtend van den moord, toen hij den geheelen nacht wakker had gelegen, in het huis naast hem geluiden gehoord. Dr. N. is huisarts van verdachte's zus ter, die op den ochtend van 6 September een ziekenbezoek van verdachte ontving. De vraag is vroeger gerezen of dit zie kenbezoek een plausibele verklaring is Voor het feit, dat verdachte te laat op zijn werk te Zeist is gekomen. De dokter verklaart, dat haar toestand wel ern stig, doch niet direct gevaarlijk was. Een chauffeur uit Vijfhuizen, te Haar lem werkzaam, verklaart dat hij ver dachte, dien hij kende, begin September heeft gereden en hem toen had medege deeld, dat zijn zuster ernstig ziek was. Hij wist dat omdat hij verdachte's moe der en zuster ,die te Vijfhuizen woont, uit het ziekenhuis had gehaald, waar zij in observatie was geweest. Pres.: En schrok verdachte toen erg? Getuige: Dat weet ik niet; dat zie je niet als iemand naast je zit. De arts verklaart nogmaals, dat het ziekenhuisbezoek werkelijk is geschied. De buurman van den verslagene legt verklaringen af omtrent zijn bevindin- gen in den nacht van 5 op 6 September en op den vroegen morgen, toen hij niet had kunnen slapen. Pres.: Merkte u iets van de verhou ding tusschen verdachte en zijn pleeg vader? Getuige: Neen. Pres. (tot verdachte)U weet toch dat uw pleegvader vermoord is? Verdachte: Ja, dat wel. Pres.: U was dien nacht met hem in huis en de moord moet 's morgens ge pleegd zijn. Hoe verklaart u den moord? Verdachte: 't Kan zijn dat de dader al in huis was. Ik ben over het grint met mijn fiets geloopen en niet weggereden. Pres.: 't Is toch erg onwaarschijnlijk dat, nadat u wegging, een of andere landlooper naar binnen is gekomen en uw pleegvader vermoord heeft! Dan wordt opgeroepen de monteur v. W. Pres.: v. W., ben je zoo ontdaan over hetgeen de kranten over je geschreven hebben? Getuige: Ja, dat ben ik zeker. Pres.: De kranten hebben niets ver keerde over je geschreven, er staat toch niets van in, dat in je nadeel i6? Getuige: Iedereen, die me tegen komt, zegt wat er over me in de kranten stond. Ze denken dat ik meer van de zark weet! Pies.: Tracht u nu eens duidelijk te maken wat u op den ochtend van 6 September heeft gedaan. Toen men u met open deed, hebt u gewacht, niet? Getuige: Ja, meei dan een uur! Pres.: En u bent niet om het huis ge loopen of hebt door het breede raam ge- k-ken? Getuige: Ja, had ik dat maar ge daan. Ik heb geen oogenblik gedacht di'.t er iets ergs gebeurd kon zijn. Pres.: U hebt zoo'n tijd gewacht, dacht u dat de vern.oodc komen z.u? Getuige: -- Ja, dat wèet ik niet precies. Mr. Eskens (een der verdedigers): Hebt u dien Dondei dag door het achter raampje ook de fiets van den vermoor de geziep? Getuige: Ja. Mr. Ten Bokkel (de tweede verdedi ger): Wist u niet dat er in het schuur tje een groot voorraam was? Getuige: Nee. Mr. Ten Bokkel: En toen ik voor he1 eerst over de zaak sprak, zei u, dat u dat raam zelf had gemaakt. Getuige herinnert zich dat niet meer- Getuige D. B., landbouwer, verklaart den verslagene gekend te hebben. Op een keer had hij getuige opgezocht en tegen hem gezegd: O, ik ben zoo bang, wil je niet voor me bidden? Pres.: Voor wien was hij bang? Getuige: Voor verdachte. Pres.: Woonde verdachte toen bij him? Getuige: Ja. Pres.: Was u z'n eenige vriend, dat hij bij u z'n hart uitstortte? Getuige: Och, dat weet ik niet. Pres.: Heeft hij gezegd dat hij v. W. graag mocht? Getuige: Dat vertelde hij mij $ens. Pres. (tot verdachte): Kunt u die bangheid van uw pleegvader tegenover u verklaren? Verdachte: Neen. Pres. (tot getuige): Was de versla gene een beetje zonderling? Getuige: Wat zal ik zeggen, hij was in den Bijbel goed thuis! Het woord is dan aan den procureur generaal, mr. D. Reiling Dzn., die ver wijst naar zijn requisitoir, waarin hij als zijn oordeel had te kennen gegeven dat alleen verdachte het feit kan hebben gepleegd. Na nog op enkele belangrijke feiten in deze zaak o.a. de verklaring van getuige Den B. te zijn ingegaan, zeide spr. dat wel zeer duidelijk naar voren is gekomen de groote angst, die de versla gene voor verdachte, uit hoofde van mishandelingen en bedreigingen, voor verdachte heeft gehad. Gebleken is dat getuige V. W. het lijk niet door het tui melraampje van de werkplaats heeft kunnen zien. Hij is slechts nalatig ge weest toen hij, geen gehoor krijgende, geen onderzoek heeft ingesteld. Als deze getuige aan het misdrijf debet zou zijn geweest, zouden zijn antwoorden ge heel andere geweest zijn. De schuld van verdachte staat, naar spr.'s oordeel vast: hij heeft nog getracht een vreemde tus schen de zaak te schuiven, die dan de schuldige zou zijn geweest, maar het is hem niet gelukt dit aannemelijk te maken, daar vaststaat, dat na 7 uur 10 de voordeur niet meer is geopend. De tijd, gelegen tussche.a zijn vertrek en dit laatste moment, waarop de krant door de bus is gevallen, is te gering om het mogelijk te doen zijn dat het misdrijf toen door een ander gepleegd zou kun nen zijn. Spr. persisteerde dan ook bij zijn eisch van tien jaren gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Th. Eskens en P. C. ten Bokker, de laatste heeft ver dachte voor de rechtbank te Haarlem bijgestaan concludeerden evenals in hun vorig pleidooi voor het Hof tot vrij spraak. Arrest 26 Juli. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd in hooger beroep de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen J. H. N., lid van den gemeenteraad té Geulle. Verdachte werd door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf we gens het in strijd met de gemeentewet en den ambtseed een bedrag van twee honderd gulden aannemen voor het uitbrengen van zijn stem op A. Banens, die solliciteerde naar de betrekking van secretaris der gemeente Geulle. De pastoor bemoeide er zich mee en wist het raadslid aan het verstand te brengen dat hij het ontvangen geld moest terugge ven, aan welke vermaning verdachte heeft voldaan. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat meerdere candidaten een bod hadden gedaan aan raadsleden en men zelfs tot duizend gulden was gegaan. Verdachte verklaarde o.m. een anoniemen brief te heb ben ontvangen waarbij hem 2000 was be loofd indien hij vier gemeenteraadsleden kon aanwijzen, die bereid waren om op een aan gewezen candidaat te stemmen. Verdachte wilde zich er uit redden door de verklaring dat hij al wel dertig jaren boerendiensten had verricht voor vader Ba nens en dat het verstrekken van die 200 niets anders was dan de betaling van de rekening welke hij echter nooit aan vader Banens had aangeboden. Verdachte ontkende dat Banens hem ge zegd heeft: „Als mijn zoon tot secretaris ge kozen wordt, dan krijg je nog 200". Verd. zegt vaak héél véél meer te kunnen verdie nen door zijn stem te verkoopen, maar hij heeft het nooit gedaan. Hij heeft ook aan Banes niet beloofd op diens zoon te zullen stemmen. De adv.-gen. stelde vast, dat in niets bleek dat verdachte geld heeft ontvangen voor boerenwerk en dat hij art. 362 W. v. S. heeft overtreden. Spr. eischte de maximumstraf van 3 maanden gevangenisschap. De verdediger mr. Tripels pleitte vrij spraak. Verkrijgbaar bij Voordam, C 9 Alkmaar. De N. R. Crt. correspondent te Alfen a. d. Rijn meldt: Gistermiddag hebben wij nogmaa'e een bezoek gebracht aan de plaats, waar gisterochtend de Rotterdamsche sleep boot Risico tengevolge van een ketel- ontploffing is vergaan. Wij hadden daar bij een onderhoud met een der brug wachters van de Gouwsluische brug, welke de sleepboot juist gepasseerd was. Van eenig onraad aan boord van de Risico, die een aak en een woonschip sleepte, was op dat oogenblik nog niets te bespeuren. De kapitein, J. Kooren, stond aan het roer en de machinist Bouvin bevond zich in de machine kamer. Zeer langzaam stoomde de sleep in de richting van de spoorbrug over de Gou we, welke gesloten was, zoodat men moest wachten. Nauwelijks had de brug wachter zich weer naar binnen begeven of hij hoorde een hevigen knal, welke de bewoners van alle omliggende woningen naar buiten deed snellen. In een mini mum van tijd had de ramp zich voltrok ken en niemand heeft eigenlijk goed be grepen wat er gebeurde. De eenige ooggetuige was waarschijn lijk een knecht, die op de voorplecht stond van de aak, welke door de sleep boot werd getrokken. De man hoorde plotseling een geweldigen knal, zag een rookwolk en een vuurzuil en viel van schrik achterover in het ruim. Een wiel rijder, die op de Gouwekade reed toen de explosie plaats had, werd van zijn fiets geslingerd en tegen het hek gedrukt. De man, die ongedeerd bleef, sprong over eind en verborg zich achter een boeren woning. Wanneer men de situatie ter plaatse en de overal verspreid liggende deelen van sleepboot en ketel ziet, staat men werkelijk verstomd dat bij dit ongeluk slechts twee menschenlevens te betreu ren zijn. Langs de Gouwekade toch staan eenige boerderijen en arbeiderswoningen naast elkaar. De dertien ton wegende stoomketel is over de daken van deze huizen heen ongeveer 200 M. verder in een weiland terecht gekomen. Kleinere deelen zijn o.m. gevallen op het dak van de woning van den brug wachter, met wien wij een onderhoud hadden. Het dak is gedeeltelijk ingestort en de bewoner vond later verschillende onderdeelen van de sleepboot op zolder. Ook het dak van een groote boerderij heeft het moeten ontgelden en zooal9 gemeld ging het tegenwicht van den ketel dwars door het dak van een hooi berg. Stukken hout en zelfs ijzeren platen van de isico vond men later in de Zeilmaker straat, welke op een afstand van ongeveer 300 meter van de Gouwe kade is gelegen. Tal van ruiten in de buurt sprongen door den hevigen lucht druk, maar merkwaardigerwijze werd niemand gewond. De kapitein van de boot is over de k'tjinen der boomen heen geslingerd en daarop in een sloot terecht gekomen Men heeft bijna een uur moeten zoeken voor men het slachtoffer gevonden had. De machinist, die in de onmiddellijke nabijheid van den ketel heeft gestaan, werd gruwelijk verminkt op de Rijnaak gevonden. Zijn ledematen waren op tal van plaatsen gebroken en de geheele schedel was weggeslagen. Een geluk mag het ongetwijfeld nog genoemd worden, dat de ramp niet eeni ge minuten eerder, toen de sleep de Gouwsluischebrug passeerde, heeft plaats gehad. Het aantal slachtoffers zou dan zeker aanmerkelijk grooter zijn geweest. Van de sleepboot was vrijwel onmid dellijk na de exploisie niets andere meer te zien, dan een ijzeren plaat, welke half boven het water uitstak. De plaats waar het wrak ligt, midden in de Gouwe, is door roode vlaggen en palen afgezet. Gistermiddag heeft de hoofdinspecteur van het stoomwezen een voorloopig on derzoek ingesteld. Naar wij vernemen is de oorzaak van de explosie daarbij nog niet aan het licht getreden. De ketel zag er betrekkelijk goed uit en vertoonde geen enkele oude plek. Men heeft echter opdracht gegeven eenige platen uit den ketel te snijden, welke voor ander onder zoek naar den Haag zullen worden op gezonden. De stoffelijke hulsels der beide slacht offers zijn gistermiddag door de justitie vrijgegeven. De gisteren te Finsterwolde ge houden gemeenteraadsverkiezingen1 bleken buitengemeen verrassend te zijn geweest. Van de 1355 geldige stemmen, waren op de communis tische partij 682 uitgebracht, op de Vereeniging voor gemeentebelangen 245 en op de Neutrale Kiesvereeni- ging 428 stemmen. Van de elf zetels behaalden de communisten 6, de Ver. voor Gem. belangen 2 en de Neutrale Kiesver- eeniging 3. Gister is te Werkhoven (Utr.) het vier jarig dochtertje van de familie Klokke bij het spelen in de z.g. Oude Rijn, achter de ouderlijke woning, geraakt. Niemand had net ongeval bemerkt, totdat eenigen tijd later de moeder eenig waschgoed ging uitspoelen. Zij bemerkte plotseling, dat de klompjes van het kind op het water dreven. Gekleed begaf zij zich te water, waarna zij het kind op het droge bracht. Door eenige leden van de E. H. B werd kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. Te zeven uur is gisteravond in de Amster damsche haevn aangekomen de 11.628.54 bruto register ton metende Amerikaansche olietanker „Australia". Het schip heeft een diepgang van 94 d.m dus bijna 10 meter. Schepen met een derge- lijken diepgang heeft onze haven nog slechts weinig gezien. De „Australia", die over alles 530 voet lang en 70.3 voet breed is, heeft ligplaats ge nomen aan den steiger van de Taxaco Maat schappij, aan de Petroleumhaven, waar het schip, dat van Port Arthur komt, 5.000 ton olie moet lossen. Waarschijnlijk zal het reeds morgen zijn reis naar Londen vervolgen. Gistermiddag omstreeks h-tlf vijf is de metselaar A.H., tijdens het herstellen van een bouwvallige fabrieksschoorsteen te Boxtel (N.-Br) met een gedeelte der schoorsteen naar beneden gevallen. Met een gebroken nek werd de man opgenomen. Hij overleed bijna onmiddellijk na net ongeluk. Zijn stoffelijk overschot is per brancard naar het Sint Lud- winaziekenhuis te Boxtel overgebracht. 13. Dit was echter onbegonnen werk. De twee teven- de bezems waren haar veel te vlug af. Ze sprongen vlug opzij, gooiden de emmers met water leeg mid den in de mooie kamer en holden terug naai den put, om nieuwen voorraad te halen. 14. Langelot was radeloos! De beide bezemman netjes holden op en neer en brachten maar nieuwe emmertjes water aan. Dansend en huppelend gooiden ze deze leeg over de glimmende vloeren en kleeden van grootmoeder. Langelot wilde ze pakken om ze aan splinters te slaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7