NACHTELIJK ONDERDAK. £ucfitvaaet JCetk School SRucqedijke Siand JnqeimdeH Stukken GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN NACHTEGAAL HEEFT OPONTHOUD TE BAGDAD. Wegens plotselinge ongesteld heid van mecanicien Blok. NACHTVERLICHTING VOOR VLIEGTUIGEN. Wijk aan Zee en Duin. Uitgebracht werden 3423 geldige stemmen: S. D. A. P. 797 stemmen, 3 zetels N. D. 457 stemmen, 2 zetels Verb. Christ. lijsten 338 stemmen, 2 zetels R. Kath. Staatsp. 1619 stemmen, 6 zetels Communisten 130 stemmen, O zetels Neutrale lijst 87 stemmen, O zetels Gekozen zijn: S. D. A. P.: W. van Dok, A. Wernke en J. W. Cabel; V. D. v. d. Colk en J. P. Mel- chers; Verb. Christ. partijen: N. Passchier en A. v. Veldhoven; R. A.: R. Schelvis, H. Tervoort, Jac. de Wildt, J. P. N. v Doorn, W. v. d. Meulen en G. Bakkum Uitgebracht 2201 geldige stemmen. S. D. A. P. 412 stemmen, 2 zetels (1) R. K. (buiten de Staatsp. staande) 1005 stemmen, 5 zetels A. R. en Christ. Hist. 147 stemmen, O zetels (1) V. D. 186 stemmen, 1 zetel (1) R- K. Arb.partij 451 stemmen, 3 zetels Gekozen zijn: S. D. A. P.: T. Hellinga (aftr.), E. C. v. d. VijghR. K. (buiten de Staatsp.): P. M. Borst (aftr.), P. C. W. de Wildt, H. Hem- ma (aftr.) B. Res (aftr.) en G. F. Res (aftr) V. D.: F. J. Aukes (aftr.); R. K. arb. partij: P. de Vries, J. de Nijs (aftr.) en C. Tol. Harenkarspel. Uitgebracht werden 1407 stemmen. A. R. 83 stemmen, O zetels Neutr. Tuindersbond 118 stemmen, 1 zetel R. K. Staatsp. 840 stemmen, 7 zetels V. D. 211 stemmen, 2 zetels S D. A. P. 155 stemmen, 1 zetel Gekozen: Neutr. Tuindersbond: P. de Jong; R. K.: A. Dekker. S. Burger, C. Bakker A. Druy- ver, J. Beemsterboer, J. Blokzijl en J. Mole naar; V. D.: S. J. de Vries en C. Francis; S. D. A. P.: K. Doches. WARMENHUIZFM Woensdagavond werd in het lokaal van den heer Slikker een verkiezingsvergadering gehouden van de afd der S.D.A.P. onder leiding van den heer A. van Buuren. De voorzitter opende et een woord van welkom aan de aanwezigen, inzonderheid tot de sprekers de heeren Hart van Koedijk en Krijgsman uit Alkmaar en gaf het woord aan den heer Hart, die het onderwerp be handelde „Waarom de S.D.A.P. in den ge meenteraad?" Spreker behandeld de nood zaak om aanvoerders te hebben in den Raad. Als het niet in orde is in de gemeente, moet men werken om het beter te maken. Spr. be handelde het optreden van 30 jaar geleden toen de eerste loonarbeider in den Raad kwam. Nu hebben wij er drie, in de eerste plaats gaat het om het leed te verzachten en in de tweede plaats om te letten op he geld. Wij moeten werken binnen het raam der g-e meentewet en spr. behandelde hier bij de fi nanciën in verband met de progressieve be lastingheffing welke voorheen noodig was om de werkverschaffing uit te voeren. Onze gemeente is niet minder geworden dan an dere gemeenten die minder voor de werk verschaffing zorgden Ook behandelde spr. het bezetten der wethouderszetels wat be langrijk is voor de verbindingen met hoogere colleges in verband met hup en steun vragen voor de zwakke Hij gaf een overzicht van het behaalde resultaat met den steun in de gemeente Koedijk; door de S.D.A.P. naar voren gebracht en behandelde verschillende onderwerpen in dat verband. Hij wekte op om een afgevaardigde van de S.D.A.P. naar den gemeenteraad te zenden. Na een kleine pauze was het woord aan den heer Krijgs man over: De welvaartspolitiek der S.D. A P. Spreker wenschte Koedijk geluk met het behaalde resultaat en achtte hei noodig om in Warmenhuizen een S.D.A.P. in den raad te brengen. Hij behandelde het Noorsche plan om de crisis te bestrijden en wees hij hier op het werken in Zweden, waar de pro ducten niet naar de mestvaalt gaan, maar waar de koopkracht verhoogd wordt en naar 'België, waar de loonen worden verhoogd. Daar is vertrouwen in de sociale regeeringen, daar de aangegane leeningen door de regee ringen ruim worden overteekend. Spreker vroeg: Wie smijten met het geld der belas- tingsbetalders? De regeering, die groote uit gaven doet aan het militairisme, terwijl er M) het onderwijs zoo'n wanbeheer is met de be zuiniging. Wij S.D.A.P.ers zeggen niet, dat Colijn de crisis heeft gemaakt, maar wij zeg gen, hij staat verkeert tegenover deze crisis. Wij zeggen de rijkdommen moeten komen ten bate van de gemeenschap en dit geldt ook voor de gemeenteraden en geen enkele andere partij heeft een program achter zich om de crisis op te heffen. De werkloosheid is onder de regeering-Colijn 100 verhoogd en het onderwijs is afgebroken. De christelijke regeering heeft de cultureele ontwikkeling tegengewerkt. Er wordt gewerkt aan de aan passingspolitiek. De regeering-Colijn geeft een voedingsbodem voor het fascisme. Spreker behandelde het ontwikkelingsplan der S.D.A.P., n.1. het plan van den arbeid en gaf als stelsel aan het aanbrengen van koopkracht der massa, wat de werkloosheid opheft. De S.D.A P. wacht erop, dat zij de macht heeft om met het verleden te breken en daarvoor is noodig de steun van groot en klein, om een betere samenleving te krijgen. Spreker besloot met de opwekking om bij de gemeenteraadsverkiezing te stemmen op de candidaat der S.D.A.P. Het Indië-vliegtuig „Nachtegaal", dat Woensdag naa- Batavia is ver trokken, heeft oponthoud tengevolge van een plotselinge ongesteldheid van den werktuigkundige, den heer P. B. Blok, die te Bagdad in het ziekenhuis moest .worden opge nomen. De „Koetilang" op weg van Bata via naar Amsterdam, die vandaag volgens het reisschema tot Jodhpur zou vliegen, heeft opdracht de reis voort te zetten. Bij aankomst te Bag dad zal de werktuigkundige van de Koetilang aan boord van de „Nach tegaal" overgaan. De „Oeverzwaluw", die Zaterdag van Schiphol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve-werktuigkundige mee om de bemanning van de „Koetilang" te Bagdad weer voltal lig te maken, waarna dit vliegtuig de reis naar Amsterdam voortzet. De K. L. M. hoopt zoodoende het ononthoud tot een minimum te be perken. „FLYING CLIPPER" TE HONOLOELOE. S. Francisco—Pearl Harbour in nog: geen 18 uur. Een Reuter-bericht uit Honoloeloe meldt, dat het superwatervliegtuig van de Pana- merican Airways de „Flying Clipj>er" al daar is aangekomen. Het vliegtuig heeft den afstand San Francisco—Pearl Harbour af gelegd in 17 uur en 58 minuten en zette kort na aankomst koers naar het eiland Midway. VAN DE MOK NAAR CALSHOT. Oefenvlucht van drie water vliegtuigen. Het ligt in het voornemen, drie zeevlieg tuigen op 27 Juni een oefenvlucht te doen maken van De Mok naar Calshot. De terugkeer der vliegtuigen zal geschie den op 2 Juli. In „Het Vliegveld van deze week besluit de heer M. Pattist van de K. L. M. zijn belangwek kende beschouwingen over de feilen die het huidige systeem van nachtverlichting aankle ven. Hij constateert, dat krachtige schijnwer pers, die bij goed vurenzicht op vele kilometers afstand zichtbaar zijn, bij nevel een bron van verblinding worden en dan over een doordrin gingsvermogen beschikken, dat slechts eenige tientallen meters bedraagt. Verder stelt de schrijver vast, dat bij mist een kleine heldere lamp aan den voet van een vuurtoren, op den zelfden afstand zichtbaar is als het enorme licht van den schijnwerper zelve. De heer J. v. d. Muelen beschrijft bij een van uitvoerige verklaringen voorziene teeke- ning de C30P autogiro. SCHOOLFEESTVERGADERING TE NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond werd in „Concordia" een vergadering gehouden voor het school feest der O. L. school. De voorzitter, de heer L. Mallecote, hoopte dat men ondanks de tijdsomstandigheden weer in staat zal zijn het schoolfeest op een prettige wijze te vieren. Het verslag van den penningmeester den heer J Deutekom luidde als volgt: ontvang sten 308.59, uitgaven 352.28, alzoo een nadeelig saldo van 43.69. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren G. Bakker, A. v. d. Meulen en K. Wage naar Wz. in wiens plaats thans gekozen werden de heeren D. Schuitemaker, A. Boot en J. Bleek. Hierna werden de lijsten uitgereikt voor de inzameling. De heer Jb. Smit Pz. vroeg of het niet mo gelijk is, dat de oudere leerlingen een uit stapje ondernemen en dan overnachten in 'n jeugdherberg, dit ook in verband met de kos ten. Door anderen werd er nog op gewezen dat Amsterdam met bezoek aan Artis en Schip hol voor velen een bijzonder mooi uitstapje blijft. Besloten werd eerst eens af te wachten wat de opbrengst der lijsten is. De reis voor de kleinen gaat weer naar Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee of Castricum. Voorloopig werd .de datum voor het schoolfeest vastgesteld in het laatst van Juni. DE OXFORDBEWEGING. Mr. Jan Duys over de soc.-dem. en de beweging. Het socialistische Kamerlid mr. J. E. W. Duys heeft, zooals aangekondigd was, op de Pinkesterbijeenkomst van de Oxfordbewe- ging op het kasteel Kronenburg te Else- neur (Denemarken) het woord gevoerd. Het verslag van de „Berlingske Tidende" noemt hem een langen, zeer gedistingeerden heer met grijs haar en een geoefenden spre ker. Hij zette uiteen, hoe zijn eigen geestelij ke toestand geweest was voor hij Christus en de Oxfordbeweging ontmoette, en zijn erva ringen nadat hij tot de kerk was terugge keerd. Duys wordt oud, hadden naar hij zeide zijn vrienden spottend verklaard, hij lijdt aan seniele aftakeling. Het eenige wat Oxford wil, zeide mr. Duys tot zijn Deen- sche toehoorders kan geformuleerd worden in den zin: „terug naar Christus". Weg met dat Zondagschristendom van anderhalf uur. Overigens verklaarde spr. dat hij geens zins wenschte zijn socialisme op te geven zelfs al was hij christen geworden maar hij had ingezien dat men er met intelligentie alleen niet kwam. Intellectueele menschen hebben wij meer dan genoeg in Genève, zei de hij, de hotels zijn er vol van. Voorts zeide de heer Duys: Als men ge looft, dat wij Oxford-menschen heiligen zijn, dan vergist men zich! Wij zijn heel gewo ne, zondige menschen met beide beenen op den grond. Het laatste deel van de rede van den Ned. sociaaldemocraat deed volgens het Deensche blad zeer eigenaardig aan. Waarschijnlijk had de heer Duys niet 't doel politieke pro paganda te maken, maar zijn woorden stui ten in ieder geval verscheiden toehoorders tegen de borst. Hij zeide n.1.: Kijk eens naar uw vlag, gij Deensche sociaal-demo craten! Gij kunt gelukkig zijn omdat er in uw vlag zoowel de roode grond te vinden is, welke kleur die is van de sociaal-democratie als 't witte kruis, het zinnebeeld van Chris tus! Zoo moet het voor ons zijn! Laat ons alle partijen verzamelen onder Christus' kruis! PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juni. Oroote Kerk, 10 uur, ds. Warners; 6 uur, ds. v. d. Linden, van Lopik. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. tv. Luth. Kerkgeen dienst. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Oern., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., v. d. Meystraat 16, 10.15 uur, ds. Ruys; 2.30 uur, Zondagsschool. Stads Evangelisatie, Laat 56, Zondag morgen 10 uur wijdingssamenkomst, 12.30 uur Zondagsschool, 8 uur openbare samen komst; Woensdagavond 8 uur openbare samenkomst; Donderdagavond van 8—9 uur oipenluchtsamenkomst in Heiloo tegenover Ter Coulster. Nederl. Leger des Heils, Hekelstraat C 9, Zaterdag 8 uur straatzang; Zondag 10 uur weidingssamenkomst, 4 uur openluchtsamen komst bij de strafgevangenis, 8 uur verlos singssamenkomst; Dinsdag 8 uur verlos singssamenkomst; Donderdag 8 uur wei dingssamenkomst, geleid door luitenante Horstman. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Gem., 10 uur, ds. R. v. d. Veen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. Kerk, 10 uur en 5 uur, hulpprediker J. H. Slager. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer G. Chr. Dun, van Alkmaar. BURGERBRUG, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, Oud kath. kerk. 8 uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 7 uur vesper. EGMOND-BINNEN, 10 uur. ds. Nobel. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 7 uur n.m., ds. Bloemhoff, tekst 2 kor. 3:17, onderwerp: „De ware vrijheid", medewerking doopsgezind kerk koor. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, aan de Kerklaan, 10 uur, ds. van Hoogenhuyze, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10.30 uur, de heer v. d. Kam, cand. te Oterleek. LI MM EN, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, 8 uur n.m., ds. Boeke. Doopsgezinde Gemeente, geen dienst. OUDORP. 9.30 uur, ds. Terlouw. OTERLEEK, 11.30 uur, ds. van Mullem. SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema, doop. SINT MAARTENSBRUG, geen dienst. SINT PANCRAS, 9.30 uur o. t., ds. Mol, leesdienst. PETTEN, 10.30 uur, ds. Vorstman. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer w. van Veen, van Amsterdam. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, geen dienst. WINKEL, geen dienst. KOEDIJK (Mei 1935. Geboren: Johannes, z. van Simon Dek ker en Marie Stuijfbergen. Elizabeth Ca- tharina, d. van Johannes van Zelm en van Geertruida Groen. Cornelis, z. van Pieter van Esseveld en Hiltje Ploeger. Diete Willy, d. van Willem Jan Twisk en Dieuwer- tje Kunnen, Annie, d. van Pieter Balder en Neeltje Geertruida Leijen. Overleden: Reinouwtje Otto, oud 3 jaar. Gehuwd: Johannes Scheid en Trijntje Dijkstra. Cornelis Blom en Catharina Santina Kolijn. BROEK OP LANGENDIJK (Mei). Ondertrouwd: P. Pilkens en Tr. Bruin. Getrouwd: W. Slot en A. Wagenaar. J. Frans en E. Wagenaar. J. Stam en J. Lupinxky. C Balder en D. v. d Schaaf. Overleden: Alb. Schoon, echtg. van M. Duinmeijer, 65 jaar. C Wagenaar, wedn. van A Bak, 60 jaar. K. Zwier, echtg. van G. de Bree, 80 jaar. M. de Vliet, wedn. van G. Fluiter, 81 jaar. Geboren: Wilhelmus Arie, z. van A, v. d. Gragt en M. Schuurman. Afina Anna, d. van M. Ooijevaar en A- Wagenaar. Tini, d. van C. Zeeman en J. Derogee. Klaas. z. van G. Wagenaar en N. Duif. Jan Cornelis, z. van C. de Ruiter Jz. en M. Perry. DE RAADSVERKIEZINGEN IN OTERLEEK. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou ik door middel van dit stukje klaarheid willen hebben inzake het berichtje in Uw krant over de gemeenteraadsverkie zing te Oterleek. Daar staat n.l.„ dat de vrijzinnig-demo craten 138 stemmen hadden. Velen zullen met mij verbaasd naar de letters vóór de cijfers hebben gekeken. Meermalen is den volke hier toch bekend gemaakt, dat de heer Heringa dezen keer de lijstaanvoeroer was van een onafhankelijke arbeiderspartij. En het was toch een publiek geheim, dat de vroegere v.-d.er zijn partijgenoot in den raad liet zwemmen, in de hoop, dat hij met zijn lon ken naar de werklooze arbeiders een wet houderszetel hoopte te bemachtigen? Dat is zijn zaak. Doch een publieke zaak is wel, of de onafhankeliike lijst nu plotseling in die der v.-d. is omgetooverd. Er staan toch can- didaten op, die nimmer lid var. de v.-d. zijn geweest? Men kan nu schermen naar twee kanten. Gebeurt er iets, waar de werkloozen niet over tevreden zijn, dan is de geachte afge vaardigde v.-d. Kijken de v.-d.ers zuur, dan is men lid der onafhankelijke arbeiders. Een frissche boel, zeer vertrouwenswekkend voor de toekomst. Doch hiervan kan men m.i. niet de politiek de schuid geven, zooals dat tegen woordig gebruikelijk is, doch de-kleine eer zuchtige mensch, die zijn eerstgeboorterecht verkoopt voor een schotel linzenmoes. Met dank voor de plaatsing, L. v. d. WAL-DE BOER, Stompetoren. Men kan inbreken en in elkaar zakken. Men kan listiglijk tegen zijn medemenschen optreden en door zijn eigen persoon ver schalkt worden. Men kan een houding van uiterste voorzichtigheid gekozen hebben en door raadselachtige lichtzinnigheid zijn eigen dupe worden. Maar het was heelemaal geen inbraak, het was een inklimmerij. De publieke opinie noemt die soort menschen ook inbrekers; zou ze met „inklimmers'' genoegen nemen, dan zou ze de crimineele zaken nog gecompliceer der maken; die zijn verward genoeg. Het was een regenachtige nacht en hij dacht aan den hooischuur of aan een groot hondehok, zooals er in die streek voor de St. Bernhard's zoo zorgzaam worden getim merd. Daar heden ten dage de hond daarmee niet meer zoo wordt verwend, maar het slaapvertrek met zijn meester moet deelen om volgens zijn stand te leven, staan de honde- hokken voor de dakloozen leeg. Zelfs al zou den je beenen er ook geen plaats in vinden en nat worden tot aan de knieën is men dan toch op het droge. Maar hij hoopte meer op het hooi om de uitgehongerde vlooien in de vloerkleedjes van de hondehokken te ontgaan. Hem was echter iets veel beters dan hooi en vlooien wachtende Tien uur 's nachts duisternis en striemende regen, waarin alle uitzicht, alls geluid werd benomen. Alleen maar de eigen sloffende schreden over den weeken straatweg nam hij waar. Verspreide huisjes van een goedkoope, landelijke villa wijk doken hier en daar op uit de terreinen naast den grooten weg. Hij tuurde de voch tige omgeving af: nergens een schuur, geen verlaten honde-behuizingen. Hier woonden geen boeren, hier leefde de burger in de be scheiden conditie van den gepensionneerde en temidden van ambtenaren. Verlangend bleef hij staan. Dacht hij er al aan te gaan stelen? Onderweg had hij alléén maar gedacht droog te mogen slapen. Daar zag hij in een roze-gesausden muur de zwarte rechthoek van een venster ingesne den met één sprong zou wel de lijst te grijpen zijn; zonder eenige haken stond het open, dat venster wat een goed geloovige ziel woonde daar of was het een val? Het kleine tuinhek was ook niet dicht. Hij liep er voorzichtig door, hij sloop om het huis heen. Waar sliepen ze? Nergens was licht Sliepen ze in de kamer met het open raam? Waar schijnlijk. Hij vermoedde sterk, dat dit zoo was, maar hij kon niet meer weg. Reeds had dit huis, die donkere kamer zich van hem meester ge maakt, voordat hij haar kon bemeesteren. Hij luisterde naar alle kanten; geen ge luid. Een kat zelfs niet! Of? In de vol gende minuut was hij opeens overtuigd, dat er in elke ruimte drie menschen loerden. En dat allen hem reeds ontdekt hadden. Niettemin was het hem onmogelijk van de plaats weg te gaan Daar, daar voor hem, was die pikdonkere hoek, die hem aantrok, hem naarbinnen trok. De regen bleef vallen. Hij had den indruk, hier, al staande, natter te worden dan als hij liep. Dat was onzin natuurlijk, maar men verbeeldt zich bij het gaan toch enkele regen droppelen te ontloopen. O, maar hij liep heelemaal niet verder, hij vond een kruiwagen en schoof dien lang zaam onder het venster. Het grint knarste Nu worden ze wakker en alles is ge beurd. Ik kan altijd dan nog zeggen, dat ik mij tegen den muur op den omgevallen krui wagen heb willen beschutten voor den nacht in den regen. Geef mij een onderdak! Mis schien onder de trap! Gelooven zullen ze mij niet, vrees ik, maar ze zullen me wegjagen. Niemand werd wakker. De kruiwagen stond rustig in afwachting. Hij klom er op en rekte zich uit. Hij kwam met zijn neus nog even boven de lijst van de vensteropening Hij rook iets van eten. Een muffige warmte dreef de geur van appels en brood naar bui ten. Dichtbij, op de vensterbank, herkende hij een flesch melk. Hoe hongerig hij was, voelde hij eerst nu. Hij riep een naam de donkerte in, eerst zachtjes, dan luider. Wanneer iemand erop ingaat, zeg ik: pardon, ik heb mij in het huis vergist, woont hier niet mijn vriend Karei? Maar meteen overwoog hij, dat zijn shabby- achtig voorkomen een vriend Karei, die in een villa woont, niet geloofwaardig zou kun nen maken; daarom riep hij alleen maar: Hola of och, hoor eens! De roep vond geen echo Er is dus nie mand in die kamer, dat is prachtig! Een golf van vreugde en hoop sloeg over hem neen. Hij trommelde op de vensterbank, hij riep harder, hij had heelemaal geen angs' meer, de kamer hoorde hem reeds toe. Hij klom naar binnen. Voor niets was hij bevreesd, dan voor die melkflesch, die hij zou kunnen om verstoot en. Hij stiet haar niet om. De ruimte was heelemaal niet klein, het was geen eetkamer daarover had hem het groote venster reeds ingelicht. En toch een eetkamer, want hier' viel van alles te eten. Een „mooie kamer" schijnbaar, die als uit-de-hand-zet-ruunte ge bruikt werd. Een divan en een gladde tafel, kachel en commode herkende hij door rond te tasten. Hier ben ik als vroeger thuis! Wat ook boter? En daar flesschen, maar melkfles- schen zijn het niet gelukkig, hoera! Hij onderzocht hoe het met de deur ge steld was. Die was van buiten afgesloten, ai Doet er niet toe wij doen van binnen de knippen er ook op. Jij kunt niet naar mij en ik niet naar zou komen, prachtig! „Thuis" voor één uur! Misschien ook wel voor twee uur thuis. Niemand, die nu nog melk komt halen. En morgen? Niemand vroeger dan vijf uur. Laten we zeggen zes uur. Neen, toch beter te denken om vijf Dus dan kan er nu gegeten worden. Kan men ook zijn natte schoenen uittrekken ook al, omdat men dan geluidloozer loopt? Ook uw tapijt bevuilen wij dan minder, me vrouw.... Hij had geen rust, hij sloop rond, hij leerde de plaatsen der meubelen van buiten, terwijl hij intusschen appelen at en brood, en uit een glas iets dronk, al naar het hem voor de hand kwam. Of die commode was open te maken, zonder veel kabaal? Het ging En de groote kast daarginds? De deur piepte, maar hij kon dit voorkomen door haar wat op te heffen; nu draaide de deur zonder geluid in haar pinnen verder open. Hij vond een mannen-costuum, een winter jas, die sterk naar motballetjes rook en wat lijfgoed. Hij trok de natte rommel uit, die zijn kleverig-koude lichaam bedekte en kleed de zich opnieuw. Hoe weldadig was dat! Alsof men het eigen dierbaar tehuis weer vond. En nu hem gauw gesmeerd? Neen, nu niet weg; nu gaan we toch niet noodeloos direct weer den regen opzoeken en dit mooie, kostelijk-droge pak kleeren bederven, baasje! We weten immers dat wij tot zes uur den tijd hebben. Nou ja, ik weet wel, tot vijf, zoodat we absoluut nog in volslagen duisternis de Slaat zullen poetsen, nu het September is. !ier is toevallig ooit een divan; daar vind ik wijn! We gaan ons eens netjes neervleien en het verhemelte kittelen met een paar slok ken edel vocht en dan even maffen. Ja zeker en je verslapen! Och neen, dat kan niet, we zijn te zeer op onze hoede, te licht slaaps, maartoch is het te ge waagd Maar het Is nog niet eens middernacht, een volle zeven uur heb je altijd, man, daar kan je niets gebeuren. Maar hij stond weer overeind. Daar gelaten, dat hij het koud had, hoewel hij reeds de motvrije jas had aangetrokken, bleef hij onrustig. Een wekker had je noo dig! Maar dat ging ook niet, want die wek te mogelijk nog door den muur den huis heer. Hij draaide wat rond, zocht nog naar een beschuttenden deken. Op de commode stond een groot ding, door een wollen doek toege dekt. Hij trok de doek weg en tastte: een vogelkooi. Oude herinneringen! Zijn vader, die schoenmaker geweest was, fokte vogels. Schoenmakers zijn vaak groote vogelvrien den; hoe dat zoo komt, wie zal het zeggen. Hij hief het kooitje omhoog tegen het even lichtere schijnsel bij het raam. Twee kana ries! Een paartje. Misschien werden ze wel naar dit stille vertrekje verbannen, omdat ze oudervreugde tegemoet gaan. Ken dat nog, oude herinneringen. Een sterk mannetje ge loof ik, dat eene kanarietje, kijk er eens! Maar dan is er meteen ook een wekker ge vonden! Hij had niet anders te doen dan de kooi naast zich op de tafel te zetten en het mannetje zou bij het eerste morgenlicht zijn aria's aanheffen niet te overhooren. Vere van dat het noodig zou zijn maar in alle mogelijkheden was nu voorzien. En ook al is het geen aria, dan zullen beide beginnen te piepen, zoo sterk, dat een lijk er wakker van wordt. Ja zeker en het heele huis erbij. Neen, het huis juist niet, dat is het mooie, die zijn zoo gewend aan hun vogelgepiep, dat dit niet meer opvalt. Buitenaien, ik dek ze da delijk toe en verdwijn. Hij plaatste de kooi op de gewreven ta fel en schoof die vlak bij den divan, plaatste twee flesschen wijn onder de tafel, ging nog eens weer liggen en omwikkelde zich mei datgene, wat de kast had willen afstaan: met een broek, een vest en een jas. Terwijl hij dronk, zag hij de kleine silhou etten der vogels tegen het venster. Zij had den de kopjes nog niet weer in hun veeren estoken, zij waren nog angstig. Toen zij et deden, kwamen ze hem als onthoofden voor, die in den doodsstrijd hun. klauwen zoo om de stokjes gekromd hadden, dat hun rompen niet omlaag konden storten. Ten langen leste wordt jij ook nog onthoofd als je zoo doorgaat peinsde hij. Die vo geltjes zonder kop hinderden hem; hij tikte eens tegen de kooi meteen zaten de kleine kopjes weer op de lichaampjes. Slaap i k niet, behoeven jullie ook niet te slapen, dat zullen wij straks doen. Hij dronk, hij sprak in gedachten met de dier tjes, hij onderhield zich met de fokexempla- ren in de groote broedplaats van den schoen maker, van zijn vader; hij zag de eieren van de grootte van een nagelpink en de armzali ge, naakte jongen. Een traan uit de ooghoe ken droop kietelend langs zijn wang neer zóó al liggend kwam dat maar over wie huilde hij? Over den ouden vader met zijn bespottelijke kanarie-teelt? Malle sentimen taliteit! En toen sliep hij in; en de vogels, niet meer opgeschrikt, sliepen, met weggedoken kopjes, even vast in. En dan ontwaakten de vogeltjes en maak ten lawaai. De menschen, die rechtmatig tot het huis behoorden werden ook wakker. Maar hij, op zijn divan, sliep, hoorde niet hoe iemand tevergeefs de kamer wilde bin nenkomen, hoe iemand van buiten op den kruiwagen klom en ontsteld naar hem staar de, evenals naar het geheel ontredderde ver trek hoorde niet hoe de gewaarschuwde politie met een ladder naar binnen kroop, 't raam sloot, de knip van de deur wegschoof en toen met flinke, stevige passen op hem afkwam. Eerst nadat hij door elkaar ge schud was, kwam hij terug in den nuchteren dag 's morgens zeven uur Alles heeft hij bekend, op alles, wat men hem onder het oog bracht, heeft hij „ja" ge zegd. Alles lag dan ook zonneklaar open, vragen werd bijna overbodig. Alléén: waar om hij die kanarievogeltjes naast zich had staan, was een raadsel. Maar daarover heeft hij elke opheldering geweigerd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11