OOR. VROUW M orre? WIEIB w manen 24b VAN ALLES WAT, EEN GEZELLIG PRAATJE. VOOR ONS HUIS. v,v Een schrijfbureau. OUD BROOD. SCHOONMAAK IN DE ZOMER. Sv7 ISAJ V yj EEN AARDIG KUSSEN. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. r im r De mode schijnt dit jaar ^en bijzondere voorkeur te hebben voor de rug van rr getrouwe onderdanen, sluiting, die eenige ja ren op zij of van voren zat, is al naar de rug verplaatst, evenals de verschillende garneeringen. Het meest moderne voor Bomerjurken zijn op het oogenbük, die jurken, die over elkaar slaan. En, daar alles, wat nieuw en interes sant is, zich op de rug be vindt, bevindt ook deze overslag zich op de rug. De teekening toont U zoo'n jurk van fijn-ge streept linnen, die een overslag op de rug heeft. Deze overslag is bijzonder grappig. Op het bovenstuk is hij schuin genomen en wordt aan de bovenzijde met een groote knoop ge sloten. In de rok is de baan echter recht geknipt; van uit de taille Zijn er onge veer 5 groote knoopen op genaaid, om als sluiting te fungeeren. Een niet te on derschatten voordeel van deze openslaande jurken is, dat ze zoo gemakkelijk ge streken kunnen worden Als de temperatuur het toelaat, zal men deze zo mer weer veel dames zon der kousen zien. In dit ver band willen we graag op een smakeloosheid wijzen, die we in ons land maar al te veel zien. Dat is het dragen van sokjes in de schoenen, als we een min of meer gekljeede jurk aanheb ben. Sokjes hooren we bij tennisschoenen te dragen; bij een sportieve witte tennisjurk. Bij gewone wandelschoenen hooren geen sokjes; willen we dus geen kousen dragen, dan gaan we met de bloote voeten zoo in de schoenen. Dat staat veel beter, vooral als we onze beenen een beetje bruin hebben laten branden. Een andere smakeloos heid, die we veel zien, is de te lange rok. Een rok heeft altijd een sportief idee; als we deze dus tot op de enkels dragen, dan maken we de fout twee stijlen door elkaar te dra gen. Een rok moet onge veer half op het been val len; dat is de juiste lengte voor een sportief kleeding- stuk. De meeste vrouwen ge ven er de voorkeur aan in de zomer schoenen met lage hakken te dragen. Het meest practische zijn de witte schoenen met half- hooge of lage hakken, die bij alle jurken gedragen kunnen worden. Wit is trouwens toch een kleur, die deze zomer sterk favo riet is. Wit zijn de schoe nen, de tasschen, de hoe den, de handschoenen, de ceintuurs. JEANNE DE FL. Voor vele van onze zoons of dochters is het een tot nu toe onvervuld gebleven wensch een eigen schrijfbureau of -tafel te hebben. Dat lijkt hun het toppunt van heer lijkheid en gewichtigheid. Zoo'n bureautje, met vakken en laden, waar je rustig aan studeeren of schrijven kan, waar je de woordenboeken en ander studiemateriaal dicht bij de hand hebt! Vaak genoeg stond het boven aan hun verlanglijstje; maar vader en moeder, die hun inkomen telkens verkleind zagen door allerlei salarisverminderingen zeiden: „Kind, hoe kom je er bij, een schrijfbu reau Nee, hoor; dat is veel te duur!" En het kind trok, een teleurstelling rijker, terneergeslagen af. Natuurlijk, het zou ook te duur zijn; wanneer we een bureau kant en klaar zouden willen koopen. Maar daarom heeft uw zoon of dochter toch niet gevraagd Ze hebben er toch niet bij ge' zegd, dat het uit de winkel moet komen T Dus waarom zou u het niet zelf maken of laten maken? Denkt u, dat zelf maken moeilijk is? Volkstrekt niet, mevrouw. En bovendien, ik zeg er ook met bij, dat U het bureautje zelf moet timmerenu hebt toch een man, die van knutselen houdt! Zoo vreemd zou het trouwens niet zijn wanneer u zelf knutselen kon. Op heel wat middelbare meisjesscholen wordt handen arbeid of „slöjd", zooals het in het Zweedsch heet, tegenwoordig onderwezen. Maar kunt ge het niet, geen nood; dan leest ge slechts aandachtig deze regelen en instrueert uw echtgenoot. In de eerste plaats hebt ge na tuurlijk een tafel noodig. Het best is, wan neer deze een beetje langwerpig model heeft. Nu knippen we van zwart zeildoek een rechthoek. Die plakken we op het laden, die op het bureau komen, kijken we eerst het kamertje, waar het bureau moet tafelblad en blijven överal een eindje van de kant. Voor alle zekerheid spijkeren we, op regelmatige afstanden van elkaar, langs kanten van het zeildoek nog kleine ko en spijkertjes- Voor we overgaan tot het en van de verschillende houten vakken en komen te staan, eens rond. We moeten n.1. rekening houden met de plaatsing en de valling van het licht, Is de kamer ruim ge noeg, dat het bureau dwars voor het raam kan staan, dan plaatsen we de opstaande vakken aan de korte kant van de tafel. Moet het bureau echter langs de muur staan, zoodat het licht van links op de tafel valt dan kunnen we de opstaande rand aan de lange zijde van de tafel plaatsen. We moeten ook rekening houden, met het studiemateriaal van de toekomstige bezit ter (ster) van bet bureau. Of dit bestaat uit teekenvoorwerpen, of uit boeken. Al naar gelang daarvan maken we een verdee ling voor de kastjes en laden. De opstand wordt van gewoon wit hout gemaakt; later beitsen we alles in de kleur van de tafel. Is het bureautje voor een meisjeskamer, dan verven we liever met goede glansverf in de kleur van de overige meubeltjes. Ook plakken we dan geen zwart zeildoek op de tafel; maar maken een keu rige losse onderlegger van wit vloeipapier, afgewerkt met hoekjes in de kleur van het bureautje. Het spreekt vanzelf, dat we voor verven of beitsen gaan, alles eerst goed glad schaven, anders pakt de verf niet en bestaat bovendien de kans, dat de geluk kige bezitter (ster) zijn (haar) handen hij het werken eraan, openhaalt en met splin ters krijgt. RITA. We leven in een tijd, waarin niemand zich meer behoeft te schamen, voor het feit, dat hij of zij wel degelijk op de kleintjes moet passen, om rond te kunnen komen van het veelal verminderde inkomen. Dat het meestal „zij" is, die op de kleintjes moet passen, spreekt bijna wel vanzelf. In geen geval mogen we echter zoo bezuini gen, dat de algemeene gezondheidstoestand van de gezinsleden er onder lijdt. Maar dat is ook volstrekt niet noodig. Vele huisvrouwen hebben de gewoonte brood, dat een paar dagen oud Is en niet meer gegeten wordt, eenvoudig op de schil len te leggen. Dat is heel verkeerd! v We kunnen dit oude brood nog in zeer vele gerechten verwerken. Niet alleen tot flensjes en broodpap en In gehakt; maar nog tot vele andere voedzame en smake lijke spijzen. Daarvoor moet men het brood in de ge- haktmolen fijnmalen, zoodat men een soort meel krijgt en dat kan men dan in allerlei vormen verwerken. Wilt u eenige van deze brood-gerechten hebben? Luister maar: pikante broodsoep met vleesch; pudding van rijst en brood; broodpudding met chocolade; omelette van brood; broodtaarten? augurken, gevuld met brood; enz. Dat zijn er eenige, (Se ik bedacht heb en omdat ik zelf geen prima huisvrouw ben en toch al deze spijzen heb kunnen be denken, weet ik zeker, waarde lezeres, dat u er nog veel meer zult kunnen samen stellen. De belooning voor de kleine moeite, die u zich er voor moet getroosten, vindt u in het batig saldo in uw huishoudboekje en in de goedkeurende woorden van echtgenoot en kinderen, Rita van B. Vele huisvrouwen verkeeren in de mee ning, dat schoonmaken alleen een werkje is voor het voorjaar of het najaar. Daarin hebben ze ongelijk. In de zomer, wanneer de temperatuur hoog is en er bijna geen regen valt, is alles veel stoffiger. Het is dus niet meer dan een kwestie van hygiëne, wanneer ook in de zomer de vertrekken eens een goede beurt krijgen. We bedoelen nu niet, dat u alles overhoop moet halen. Bij zoo'n zomersche schoonmaak moeten we met nog meer overleg te werk gaan, dan bij de gewone groote schoon maak. In de eerste plaats worden natuurlijk niet alle kamers tegelijk gedaan. We nemen rustig kamer voor kamer. En die halen we dan ook niet heelemaal leeg en maken de grootste wanorde; nee, we werken rustig volgens een systeem. In de eerste plaats be ginnen we niet aan zoo'n schoonmaak, wan neer het buiten regent en ook niet, wanneer er een hittegolf is. We wachten op een niet te warme mooie zomerdag. Dat ls veel ge zonder. En we werken zooveel mogelijk vóór de middag, als de zon nog niet op haar hoogst staat. We beginnen dus 's morgens vroeg en brengen de bekleede meubelen zoo veel mogelijk in de frissche lucht en kloppen ze daar met een mattenklopper of een dun rietje, flink stofschoon. U zult verbaasd zijn over de hoeveelheid stof, die er uitkomt. Is dat gedaan, dan wordt alles in de was geaet; ondertusschen zijn in de kamer de overgordijnen geklopt, de plinten zijn afge nomen, het zeil is gewreven; ook de kleedjes rijn geklopt. Men heeft dan de schoone meubelen zoo voor het neerzetten. De lijsten en glazen van schilderijen of etsen worden met de zeem- leeren lap afgenomen; ook de ramen zijn ge lapt; de pullen en vazen heeft men eveneens afgenomen. Alleen het op orde brengen rest dan nog. Dat is een kwestie van eenige mi nuten. De kamer ls heerlijk frisch na zoo'n beurt. Nu doet men het verstandigst om niet de zelfde week een andere kamer te nemen; maar deze rustig te laten wachten tot de volgende week. Op deze manier wordt zoo'n tusschentijdsch schoonmaakje ook geen nachtmerrie voor de huisvrouw. Ze kan alles op haar gemak doen en de boel verwaar loost toch niet. Ook voor de gezondheid der huisgenooten vooral als er jonge kinderen zijn, is het goed, dat er af en toe eens zoo'n groote „stofop- rulming" buiten de gewone schoonmaak beurten gehouden wordt. R. teekening ziet. Dan beginnen we met bor duren, De blaadjes worden in twee nuances groen gehouden, de bloemen worden geel en oranje; de steeltjes worden bruin. We kun nen natuurlijk ook heel goed andere kleu rencombinaties maken, maar deze is bijzon der vroolijk. Zijn we klaar met borduren, dan knip pen we van het linnen een ongeveer 10 cen timeter breede rand die een lengte heeft van 160 centimeter. Deze naaien we tus- schen de beide ronde oppervlakken, zoodat het geen plat kussen is, maar een 10 cen timeter hoog kussen. Voor het doorstuiven van de vulling, die uit kapok of ander ma teriaal kan bestaan, maken we een kussen van gewoon katoen, dat precies dezelfde vorm heeft van het buitenovertrek. Dit vul len we en dan stoppen we het in het goede overtrekje. De naden werken we af met mooi dik, bruin of goudkleurig koord. We hebben nu een kussen, dat niet alleen erg leuk is om op de divan in de huiskamer te gebruiken; maar dat ook in de tuin uit stekend van pas kan komen, omdat het vroolijk van kleur is en n et al te besmette lijk. MARIAN B. Kussens zjjn grappige dingen. Het ziin voorwerpen, waarvan men nooit te veel kan hebben. Ze maken het huis niet alleen ge zellig; ze zijn ook nuttig. Het doet er niet toe, of het een kostbaar of een zeer goed koop kussen is, het is, mits natuurlijk in be schaafde kleuren gewerkt, toch altijd ge zellig. Het schjjnt, dat men in de zomer nog i meer kussens kan gebruiken, dan in de win- ter. En eigenlijk ls dit heel goed te ver klaren. Bij het tuinameublement hebben we kussens noodig. In de heerlijke luie ligstoe len, ligt men dan pas prettig, wanneer men aan alle kanten kussens kan stoppen. Bet spreekt vanzelf, dat we biervoor niet onze Smyrna- of andere Perzische kussens gebruiken. We hebben kussen noodig van steviger materiaal, dat vroolijker van kleur is. Cretonne kussens zijn goed en wel; maar een zelf-geborduurd kussen is soms toch nog wel eens aardiger. We laten hier de beschrijving volgen van zoo'n mooi en toch stevig „zomer-kussen". Het is gemaakt van grof ecru-kleurig lin nen, en opgewerkt met wol in felle, vrooüjke kleuren, als- geel, oranje, groen, bruin. enz. We knippen van het linnen twee ronde vlakken met een middellijn van 50 centi meter. Op het stuk, dat we als bovenkant willen gebruiken, teekenen we nu met pot lood of krijt het aardige motief, dat u op de Ditmaal zjjn het een paar stukken linge rie, waarvan we de patronen leveren. Nr. 553: keurig model voor een onder- Jurk. De rok bestaat uit vier banen, die naar onderen toe iets klokkend uitloopen. Dit model is zeer aangesloten en kan onder de meest aansluitende japonnen gedragen worden. Als materiaal kieze men crêpe de chine of batist. Benoodigd materiaal: 2.50 meter van 70 centimeter breedte. Nr. 554: bijpassend nachthemd van het zelfde materiaal als de onderjurk. De coupe is gracieus en vrouwelijk, vooral door de breede kraag, de korte wijde mouwtjes en de gestrikte ceintuur. Benoodigd materiaali 4.50 meter van 70 centimeter breedte. Deze patronen zijn tegen de prijs van 38 ets. per stuk in alle maten te verkrijgen bi) de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij ,.De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam. Bij deze prijs wordt echter ets. extra berekend voor portokosten. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo vol ledig mogelijk te vermelden; men voor komt daardoor onnoodige vertraging in da opsturing. sM

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12