DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De spanning in het Verre Oosten. Qxtqeliiksch Springstoffabriek in de lucht gevlogen. Vrijdag 14 Juni 1935 Japan heeft al dagenlang groote troepen transporten naar het vasteland gezonden en stelt nieuwe, scherpe eischen aan Peking. Peking zeer opgewonden. Buitenland. Een ramp van zeer grooten omvang. - Het aantal dooden nog steeds niet bekend. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330, No. 138 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaarqan r22ü3r Sinds eenige dagen is de toe stand in China weer zeer ernstig geworden en er dreigt thans in het Verre Oosten onmiddellijk oorlogs gevaar. Het is dan ook geen wonder, dat een massale vlucht uit Peking be gonnen is, terwijl er in de plaats van de gelatenheid, die er tot dus ver in Peking en omgeving heersch- te, thans een zeer groote nervositeit is getreden. Er schijnt en we wijzen er in verband met bovenstaande nadrukkelijk op veel meer gebeurd te zijn in het Oosten dan tot nu toe bekend was. Zoo wordt thans pas ge meld, dat de militaire voorbereidingen van Japan voor het optreden in Noord-China reeds op 9 Juni begonnen zijn. Tot Dinsdag zijn 13 troepentransporten de stad Sjan Hei-kwan aan de lijn MoekdenPeking ge passeerd. Het eerste Japansche troepen transportschip is gistermorgen te Tangkoe aangekomen. De troepen worden in twee treinen naar Tientsin gebracht. Voor morgen is het bezoek van een eskader Japansche vliegtuigen uit Jehol te Peking aangekondigd. Het eerste Japansche troepentransport schip is Woensdagmorgen te Tangkoe aan gekomen. De troepen zijn in twee treinen naar Tientsin gebracht Het garnizoen te Tientsin is met 700 man versterkt, Vrijdag wordt te Tsjing Wang Tao en Zaterdag wordt te Tangkoe versterking verwacht. Zaterdag zal het aantal Japansche mili tairen te Tsjihi 4000 man bedragen. Sedert Maandag zijn twaalf treinen met Japansche troepen en een pantsertrein Sjan Hei-kwan gepasseerd. De nieuwe eischen, door het Japansche leger van Kwantoeng aan Peking gericht, behelzen o.a.: Onderdrukking van de anti-Japansche actie in geheel China; economische samenwerking tusschen China en Japan zal Mandsjoekwo moeten omvat ten; vestiging te Peking van een Japansch-ge- zinde administratie die een buffer vormt, onder bestuur van Hosang-foe, gouverneur van de provincie Hoepeih. Hajasji, de Japansche minister van oorlog, heeft bij aankomst op Korea verklaard, dat de tegenwoordige toestand geen verminde ring der militaire uitgaven in Mandsjoekwo toelaat. De minister kondigde voorts een reorganisatie van het leger aan met een ster kere cencentratie van troepen, die van de politie zullen worden gescheiden. Optimisme ten aanzien van de Sowjet-Unie, aldus Ha jasji, is niet gerechtvaardigd, daar haar vredelievendheid slechts met het oog op ver volmaking van de bewapening is voorge wend. Het incident van Tsjahar. In een verklaring van het Japansche leger van Kwantoeng ten aanzien van het incident van Tsjahar wordt, in tegenstelling met de Chineesche lezing beweerd, dat de gear resteerde militairen vijf dagen lang onder vernederende omstandigheden zijn vastge houden, ofschoon zij in het bezit waren van de vereischte indentiteitspapieren. Chineesche autoriteiten deelen mede, dat reeds gedurende vijf weken iederen Dinsdag het vliegveld van Nan Joean 16 K M bezui den Peking door de wacht van de Japansche legatie werd bezet ter gelegenheid van de aankomst van Japansche militaire vliegtui gen uit Tsjingtsau. Het vliegveld bleef bezet tot na het vertrek van de toestellen. De nieuwe Japansche eischen, waarbij Japan de controle zou krijgen over het benoe men van ambtenaren in Noord-China, zijn volgens een Reuterbericht uit Peking inge diend door kolonel Takahasji, die, naar men zegt, zonder toestemming van zijn superieu- ten heeft gehandeld. Hierdoor wordt verklaard, waarom van Japansche zijde getracht wordt den ernst van den toestand minder te doen lijken, zonder evenwel de eischen te loochenen. Mogendheden brengen hun troe pen buiten Japansche invloeds zone. De diplomatieke missie van de Vereenigde Staten in China, welke kort geleden is ver heven tot een ambassade, zal worden over geplaatst naar Nanking; die brengt mee da' ook de marinewacht van de ambassade wordt overgeplaatst. Verder zullen de Vereenigde Staten het regiment infanterie, dat overeenkomstig het Bokser-verdrag te Tientsin is gelegerd ter bescherming van levens en eigendommen van de Amerikaansche burgers vrijwillig buiten de nieuwe Japansche invloedszone brengen vóór Japan hierom vraagt; naar vernomen wordt zullen de andere mogend heden, die overeenkomstig het verdrag troe pen in China hebben, een gelijken maatregel nemen. In diplomatieke kringen verwacht men, dat zoodra de nieuwe toestand geconsolideerd is, de Japansche troepen Sjantoeng zullen bin nenrukken; misschien zal dit nog voor het einde van dit jaar geschieden. Uit Peking zijn twee divisies Chineesche troepen vertrokken, evenals uit Tientsin. Allen hebben zich naar de provincie Sjansi begeven. In Noord-China blijven nog slechts twee divisies van generaal Tsjong-tsjen en zeven divisies van generaal Wang Foe-lin, van wie de Japanners niet geëischt hebben, dat zij vertrekken. Journalisten, die vroegen of de Vereenigde Staten economische waarnemers naar China zouden zenden, gelijk Engeland, kregen van Francis Huil, den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken ten ant woord: „Ofschoon geen enkele beslissing is genomen, zoo zouden de Vereenigde Staten kunnen samenwerking met rfhdere mogend heden bij de bestudeering van den economi- schen en financieelen toestand van China, met inbegrip van het muntvraagstuk. De oorsprong van de nieuwe spanning. Uit goedingelichte bron verneemt Reuter, dat de nieuwe spanning tusschen China en Japan haar oorsprong vindt in het volgende incident: Generaal Ho Jinq Tsjin zou hebben geconstateerd, dat de op lijst van concessies, door China toegekend en door de Japanschen militaire attaché te Peking voor teekening overhandigd, een bepaling voorkwam tot het verplichten van China om geen een rechter lijk ambtenaar te benoemen, dien de Japan ners in de provincie Hoepeih onwenschelijk achten. Bij de pourparlers wds in geen enkel opzicht sprake geweest van een dergelijke be paling. Wederom buitenlandsch schip in verboden wateren. Volgens een bericht uit Takao op Formosa is wederom een buitenlandsch stoomschip in moeilijkheden geraakt met plaatselijke auto riteiten. Het Britsche stoomschip „Christina Moro" metende 800 ton met op sleeptouw ae „Salvador" van 700 ton is Kaiko in het Zuid westen van Formosa oo 11 Juli j.1. binnen- geloopen, onderweg van Ilo Ilo op de Philip- pijnen naar Sjanghai. Kaiko is een gesloten haven, doch de kapitein van de „Christina Moro" bracht te zijner verdediging naar voren, dat hij verplicht was geweest daa: binnen te loopen ten gevolge van een tekort aan water. Deze verklaring achtten de plaat selijke autoriteiten niet voldoende, weshalve zij bevel gaven de schepen naar Takao tot het instellen van een onderzoek te doen varen. De „Christina Moro" heeft een be manning aan boord van 7 Engelschen en 40 Chi neezen. Ariyosji in Nanking. Akira Arivosji, de eerste Japansche am- assadeur in China is gistermiddag uit 'anking te Sjanghai aangekomen, waar hij een bezoek gebracht heeft aan Wang Tsjing Wei, den Chineeschen minister van buiten landsche zaken. Ariyosji zal op 14 Juni zijn geloofsbrieven overhandigen aan de Chinee sche regeering. Okada en maarschalk Kanin bij den Keizer. Eerste minister Okada en maarschalk Kanin, den chef van den Generalen Staf van het Leger zijn gistermiddag door den Japan schen keizer ontvangen voor het uitbrengen van rapport over den toestand in Noord- China. De houding van Amerika. De publieke opinie in de Ver. Staten ver zet zich tegen eiken stap van Amerikaansche zijde, waardoor de Ver. Staten betrokken zouden kunnen worden in den toestand in het Vere Oosten, die zich in het huidige sta dium gemakkelijk tot een conflict kan ont wikkelen. De Amerikaansche regeering volgt echter met gespannen aandacht den gang van za ken in Noord-China, doch zal waarschijn lijk niet tot directe actie behoeven over te gaan. g£ N, Te Reinsdorf nabij Wittenberg is gisteren een springstoffenfabriek in de lucht gevlogen. Meer dan hon derd personen zijn bij dezen ramp gedood en sedert gistermiddag is men bezig met het bergen van de lijken en de gewonden. De ontploffing vond plaats op een oogenblik, dat alle werklieden in de fabriek waren. De fabriek ver schafte werk aan eenige honderden arbeiders. Men vreest, dat allen gedood of zwaar gewond zijn, aangezien vrij wel de geheele fabriek werd ver nield. De ontploffing was zoo hevig, dat verscheidene kilometers in den omtrek de ruiten sprongen. Alle beschikbare ambulances zijn ge- requireerd, alle doctoren uit het district Wittenberg zijn naar de plaats des onheils ontboden. Rijks- weer, S.A., S.S. en Arbeidsdienst zijn behulpzaam bij het opruiming6- werk. 10 dooden geborgen. De ontploffingsramp heeft plaats gehad in de fabriek van de firma Westfaelisch-An- haltinische Sprengstoff-Fabrik (Wasag) Men heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Na de eerste ontploffing ontstond een brand in den loop waarna nog verdere ont ploffingen zich voordeden. De laatste ontplof fing geschiedde om 6 uur. Eerst tegen 8 uur kon men doordringen tot de plaats van den brand. De omvang van den ramp valt nog niet in bijzonderheden vast te stellen. Tot dusverre zijn 10 dooden geborgen. Afschuwelijk verminkt. Gedurende zeven uren zijn de ziekendra gers thans reeds bezig de slachtoffers van den ramp te Reinsdorf naar de geïmprovi seerde ambulances te vervoeren. Onder geen beding wordt een particulier op het gebied van den ramp toegelaten. De dooden en ge wonden zijn voor het meerendeel afgrijselijk verminkt, zoodat men den bloedverwanten der slachtoffers niet toestaat hen te zien, hetgeen aanleiding geeft tot hartverscheuren de tooneelen, wanneer de politie vrouwen, moeders en kinderen van slachtoffers ver wijdert uit de gebouwen, waar zij liggen. Twintig dooden geborgen. Het Deutsche Nachrichten Büro deelt mede, dat bij den verschrikkelijken ramp in de fabriek van ontplofbare stoffen te Reinsdorf ongeveer 50 dooden zijn te betreuren. Tot dusverre zijn 20 dooden geborgen. Volgens het Duitsche bureau zijn er tot dusverre 73 zwaargewonden en ongeveer 300 lichtgewonden geteld. Rouw in Duitschland. Te 22.15 gisteravond is over alle Duit sche zenders mededeel ing gedaan van den vreeselijken ramp te Reinsdorf. Ten teeken van rouw werden de uitzendingen 5 m. ge staakt. Daarna werden wijzigingen ge bracht in het muzikale programma, zoodat alleen ernstige muziek ten gehoore werd ge bracht. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Ar beidsfront, heeft order gegeven, dat bij alle gebouwen van het Arbeidsfront de vlag halfstok moet worden geheschen. Verder is vijf dagen rouwfloers voorgeschreven. Het Duitsche Arbeidsfront heeft onmiddellijk een bedrag van 50.000 Mark beschikbaar ge steld. 22 dooden geborgen. Tot dusverre zijn 22 dooden geborgen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau mede deelt, worden nog 30 arbeiders vermist. Er bestaat weinig hoop dat deze nog levend geborgen zullen worden. Verder zijn tot LUI 'VU J" dusverre 75 zwaargewonden en 300 lichtge- wonden geteld. Bij deze lichtgewonden be- ireft het echter en veel gevallen zeer geringe kwetsuren, zoodat velen hunner reeds mor gen of overmorgen hersteld zullen zijn. Deelneming van minister Goebbels. Rijksminister dr. Goebbels heeft het vol gende telegram doen toekomen aan den be drijfsleider der Westfaelisch-Anhaltinische Sprengstofffabrik: „Bij het ontzettende ontploffingsongeluk te Reinsdorf, waarbij zooveel brave arbeiders het leven hebben moeten laten, betuig ik u mijn warme en oprechte deelneming. De slachtoffers dezer catastrofe zijn als soldaten van den arbeid op het veld der nationale eer gevallen Het Duitsche volk zal hun nage dachienis hoog en heilig houden. Ik verzoek u den nagelaten betrekkingen de uitdrukking van mijn diep medegevoel en den gewonden mijn beste wenschen voor een spoedig herstel te willen overbrengen". 500 tot 1500 dooden. Naar thans bekend wordt omtrent de ont zaglijke ontploffingscatastrophe in Rheins- dorf moet gevreesd worden, dat het aantal dooden minstens 500 zal bedragen. Het aan tal slachtoffers ligt vermoedelijk tusschen 500 en 1500. Het geheele district is door de politie afge zet. De enorme, hoog opschietende vlammen zijn kilometers ver in den omtiek zichtbaar als een luguber teeken van den verschrikke lijken •amp. Onder de bevolking spelen zich vreeselijke tooneelen af. Behalve genoemde 5001500 dooden zijn er nog een zeer groot aantal gewonden. Bijzonderheden. Een speciale verslaggever van het Duit sche Nieuwsbureau deelt het volgende mede over den ramp in de fabriek voor ontplofbare stoffen. Toen de eerste ontploffing kort voor drie uur plaats had, was de uitwerking in het op een afstand van 8 K.M. gelegen Wittenberg buitengewoon hevig. In de naaste omgeving van de fabriek en zelfs in de straten aan de zijde van Reins dorf werden de spiegelruiten van verschil lende groote zaken vernield; van de hoogere verdiepingen vielen hier en daar glasscher ven, waardoor eenige voorbijgangers wer den gewond. De verwarring werd nog ver groot, doordat verschillende paarden ver schrikt door het geweld van de ontploffing op hol sloegen Beschadigd werden overigens bijna alleen oudere gebouwen in de buiten wijk aan den kant van Reinsdorf. De eerste ontploffing had verscheidene branden tengevolge, waarna van tijd tot tijd nieuwe ontploffingen volgden. Reeds na 20 minuten kwamen de eerste gewonden-trans porten uit de fabriek. Het scheen hier hoofdzakelijk arbeiders te betreffen, die door gesteente of machinedeelen gekwetst waren. Alle particuliere auto's der stad wer den gerequireerd, alle dokters, ook uit verdere omgeving, opgeroepen. Toen het ziekenhuis overvol was, zijn andere gewon den in particuliere woningen opgenomen. De gewonden, die vervoerd konden worden, werden getransporteerd naar naburige ste den, gedeeltelijk zelfs naar Halle. Men stelde er hoogen prijs op, de familie leden zoo spoedig mogelijk van het gebeur de in kennis te stellen. Dit was zeer moeilijk, daar het grootste deel dezer familieleden op betrekkelijk groo ten afstand van de fabriek woont. Zooals altijd bij dergelijke gebeurtenissen deed een menigte valsche geruchten de ronde, doch de autoriteiten konden de bevolking geruststel len en haar er van overtuigen, dat voor haar geen gevaar meer bestond. In den loop van den middag sloten de Wittenbergsche zaken hun deuren. De speciale verslaggever meldt verder, dat bij een eerste bezichtiging van het terrein des onheils bleek, dat niet de gansche fa briek, doch slechts een deel door den ramp is getroffen. In de overige deelen is slechts materieele schade aangericht. Het bedrijf als geheel zal geen ernstige onderbreking ondergaan. Ook in den laten avond waren 't gebouw en de omgeving tot in een dichten rook gehuld, waarin nu en dan vlammen zichtbaar waren. Na de eerste ontploffing werd onmiddel lijk opgetreden door de fabrieksbrandweer, die ook den gewonden de eerste hulp verleen de. Zeer spoedig waren ook de brandweren uit Wittenberg en omgeving aanwezig, even als ziekendragers en S.A.- en S.S.-mannenj die het terrein afaetten. In de late avonduren is de rust in Witten berg teruggekeerd. De opwinding, die zich onmiddellijk na de eerste ontploffing van de bevolking had meester gemaakt, werd zeer spoedig bedwongen door het ingrijpen der politie en geleidelijk werd de stemming weer kalmer. Doordat vele arbeiders uit de be treffende fabriek en uit naburige werkplaat sen na de eerste ontploffing hun lokalen hadden verlaten, was het aanvankelijk be trekkelijk moeilijk, een overzicht over het aantal slachtoffers te krijgen Van de onge veer 300 lichtgewonden konden de meeste nadat noodverbanden waren aangelegd, naar hun woningen gezonden worden. Zelfs uit Berlijn en Leipzig waren dokters ontbonden. In de omliggende plaatsen en in Wittenberg zelf hebben de explosies in hoofd zaak slechts materieele schade aangericht. 300 licht-gewonden verbonden. Van de ongeveer 300 lichtgewonden kon het grootste deel na het aanleggen van een noodverband weer naar huis gaan. Het aantal werklieden in de fabriek be- Ernstige toestand in het Verre Oosten. (Dag. Overzicht.) Ontploffing in springstoffenfa briek te Reinsdorf. (Buitenland.) De bekentenissen van Piet de Bie. (Binnenland.) Stakingen in textielfabrieken te Oldenzaal. (Binnenland.) Ziekenzorg" bestaat 40 jaar; be zoek aan het vacantie-koloniehuis Huis ter Duin" te Egmond aan Zee. (Provincie.) Bezuinigingsontwerp door de Kamerleden scherp becritiseerd. (Binnenland.) Verlanglijstje betreffende het regeeringsbeleid. (Binnenland.) Nieuwe bekentenis van P. de Bie. (Laatste berichten.) Valsche munterij te Den Helder ontdekt; dader bekent. (Stad en Om geving (Zie rerder eventueel laatste berichten.) droeg 7000, doch toen de ontploffing plaats had, bevonden er zich slechts 3000 in de werkplaatsen. De eerste ontploffing had plaats in dit bedrijf in 1917, de tweede in 1925, maar die van gisteren is de hevigste. DE WAPENSTILSTAND IN ZUID- AMERIKA. Uit Asuncion wordt gemeld: Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert de volgende verklaring: „De heldhaftige, in den oorlog overwinnen de Paraguaysche soldaat heeft den vrede voor het vaderland veroverd. Een verdrag maakt een einde aan den strijd met Bolivië. Het is om 12 uur te Buenos Aires ondertee kend". Het geheele diplomatieke korps begaf zich Donderdag naar het regeeringspaleis en bracht aan president Ayala de gelukwen- schen van den buitenlandsche regeeringen over. Ofschoon op grond van het verdrag de vijandelijkheden reeds Vrijdagmiddag moeten worden gestaakt, is de oorlog in den Chaco voorloopig voortgezet. De Paraguayers ho pen nog voor de inwerkingtreding van den wapenstilstand het plaatsje Ravelo te kun nen nemen. Een telegram van den minister van buitenlandsche zaken van Argentinië aan den Volken bond. De minister van buitenlandsche zaken van Argentinië heeft aan den voorzitter der bui tengewone Volkenbondsvergadering voor het Chacogeschil, de Vasconcellos, een telegram gezonden, waarin hij mededeeling doet van de te Buenos Aires verkregen overeenstem ming over het protocol, dat aan het bloedi ge geschil een einde maakt. De Vasconcellos heeft den Argentijnschen minister voor zijn mededeeling bedankt en als voorzitter der buitengewone Volkenbondsvergadering aan de regeeringen van Argentinië en van de an dere bemiddelende staten zoowel als aan die van Bolivië en Paraguay zelf de warmste gelukwenschen met het bereikte succes aan geboden. Een mededeeling van den per manenten gedelegeerde van Bolivië bij den Volkenbond. De permanente gedelegeerde van Bolivië bij den Volkenbond, Costa du Reis, heeft aan den secretaris-generaal van den Volken bond, in opdracht zijner regeering meege deeld, dat ae president van Bolivië overeen komstig het eenstemmig advies van den mi nisterraad de minister van buitenlandsche zaken heeft gemachtigd tot de onderteeke- ning van het protocol van Buenos Aires, waardoor het Chaco-geschil op vreedzame wijze zal worden opgelost. De regeering van Bolivië verheugt zich erover te zijn toegetre den tot een diplomatiek instrument, dat de beginselen van het Volkenbondsverdrag hoog houdt en dat gegrond is op de rechtvaardige aanbevelingen van de buitengewone Volken bondsvergadering. Bolivië wenschte hierdoor de oprechtheid van zijn vredelievende bedoelingen te bewij zen. Bolivië hoopt, dat, dank zij de loyale en onophoudelijke energie van de Amerikaan sche volkeren het gedurende 50 jaren onop losbare Chaco-geschil thans een juridische oplossing van het Haagsche internationale gerechtshof zal ontvangen, indien de recht- streeksche onderhandelingen haar doel niet zouden bereiken. In afwachting van zulk een rechtsoplossing stelt Bolivië prijs erop nog maals zijn gehechtheid aan het Volkenbonds verdrag en zijn vertouwen in een vreedzame oplossing te verzekeren.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1