Qememtecaden JjUtuwtand !huilCetoa I1EVAARLIJK SPEL ZWOSCHARWOMC De nieuwe secretaris beëedigd. „ZIEKENZORG" BESTAAT VEERTIG JAAR. Een der grootste ziekenfondsen van Amsterdam. Bezoek aan het eigen Kinderherstellingsoord „Huis-ter-Duin" te Egmond aan Zee. JONGETJE DOODGEREDEN. DE KETELONTPLOFFING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. PRINSES JULIANA TE LEEUWARDEN. Autorit door de provincie. STAKINGEN TE OLDENZAAL. In textielfabrieken. DE ONTHULLINGEN UIT OSS. De bekentenissen van P. de Bie. HET BEZOEK VAN EMIR SAOED. Te Leiden. (Wordt vervolgd). De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Het eenige punt op do agenda ver meldde de installatie van den nieuw- benoemden gemeente-secretarie, den heer G. C. Post. Ter gelegenheid van deze installatie waren aanwezig: mevr. Post, de burge meester van Aalsmeer, de heer Kaste lein; de gemeentesecretaris, beide wet houders en de twee hoofdambtenaren ter secretarie, aldaar. In de eerste plaats heette de voorzitter welkom, mevr. Post, het gem.-bestuur van Aalsmeer, den gem.-secr. en zijn hoofdambtenaren. Uit hun aanwezig heid hier leidde de voorzitter af, dat de heer Post goed aangeschreven stond te Aalsmeer. Zich hierna tot den heer Post wendende, wees spr. op de belangrijk heid van de functie van gemeentesecre taris, tevens er aan herinnerende, welke bevoegdheden de heer Post al zoo bezit. De verantwoording is zeer groot, zeide de voorzitter, en ging volgens de Ge meentewet en het standaardwerk van den heer Van Loenen over het gemeente recht de verplichtingen van den secreta ris na. De benoeming geschiedde vroeger door den koning, ook was het een heer lijk rech„. Zuidscliarwoude is ook een heerlijkheid, al mist men misschien in de omgeving die dingen, welke het wo:rd zou doen verwachten. Over de vereisch- te bekwaamheden laat de gemeentewet zich niet uit. Deze worden zeker akn het gemeentebestuur te onderzoeken overge laten. De taak in een kleine gemeente is soms nog omvangrijker dan in een groote, omdat men in het laatste geval meestal eenige ambtenaren tot zijn be schikking heeft. Uw antecedenten, di- p'oma's en de inlichtingen in aanmer king genomen, is het niet zoo ontzettend moeilijk geweest, de voordracht op te stellen. Deze waren van dien aard, dat direct speciaal de aandacht op U werd gevestigd. Hierna legde de secretaris in handen van den voorzitter ,de vereischte eeden af. De voorzitter zeide hierna, in de aan wezigheid van 't gem.-bestuur van Aalsmeer te zien. dat men den heer Post noode uit Aalsmeer ziet vertrekken. De verschil lende werkzaamheden, als werkver schaffing enz. werden door den burge meester nog besproken. Bij eventueele moeilijkheden zal spr. gaarne bereid zijn, te helpen, al heeft de heer Post de eerste dagen al niet veel hulp noodig gehad. Dat belooft veel voor de toekomst. De voorzitter hoopte, dat de heer Post het secretaris-ambt hier jarenlang mag vervullen. De heer Post dankte voor de tot hem ge richte woorden en voor het vertrouwen in hem gesteld. Spr. gaf de verzekering te zul len trachten dit vertrouwen te behouden. De taak zal niet gemakkelijk zijn, met de vele wetten en verordeningen, waarmee men thans te maken heeft. Spr. hoopte dat het hem met toewijding mocht gelukken zijn taak te volbrengen. De raadsleden voerden vervolgens het woord. De heer Bekker die met den heer Post in het stembureau had samengewerkt, had in hem direct een persoonlijken vriend gekre gen. Spr. hoopte, dat de samenwerking goed mag zijn. weth. de Burck had dezelfde gewaarwor ding gehad als de heer Bekker. Onmiddel lijk kreeg spr. den indruk, dat men een goe den secretaris aan den heer Post zal hebben, n.a.v. zijn bezadigdheid, welwillendheid en voorkomendheid. Spr. geloofde dat men een goede keus had gedaan en was overtuigd, dat de heer Post zijn uiterste best zal doen. Spr. twijfelde er niet aan of de nieuwe se cretaris zal dezelfde medewerking verlee- nen als de heer Kunnen heeft gedaan. De heer Kramer maakte eveneens van de gelegenheid gebruik, het welkom toe te roe pen. Het doet prettig aan, dat de vertegen woordigers van het Aalsmeersche gemeente bestuur hier zijn, dat geeft hoop, dat men een goede keus neeft gedaan. Spr. hoopte, dat de heer Post het goed met de Langendijker bevolking kon hebben. Ze zijn nogal gemoe delijk. Het zal hem ongetwijfeld gelukken. De heer Dijkhuizen had direct den indruk gekregen bij het eerste bezoek, dat dit een goede secretaris zou zijn. Spr. hoopte, dat net den heer Post naar den zin mag gaan in deze gemeente en dat hij hier mag vinden, hetgeen hij zoekt. De heer Muller sprak de beste wenschen uit. Wie goed doet, goed ontmoet, zegt een spreekwoord. Hieraan heeft spr. direct ge dacht, toen hij met den heer Post samenwerk te op het stembureau. De heer Kroon geloof de eveneens, dat men een goede keus had ge daan en hoopte op den heer Post in het ver enigingsleven, evenals de vorige secretaris zich veel voor het vereenigingsleven heeft gegeven. De heer Kastelein, burgemeester van Aalsmeer sprak namens de gasten zijn groo te erkentelijkheid uit voor de geboden gele genheid, hier aanwezig te kunnen zijn. Spr. memoreerde de opleiding van den heer Post vanaf de Lagere school tot aan zijn werk kring in Aalsmeer. Inlichtingen zijn wel eens niet, zooals ze moesten zijn, merkte spr. op. Wanneer men een ambtenaar wil loozen, zijn ze wel eens heel goed. In zijn diensttijd voor het vaderland verwierf de heer Post tenslotte de rang van serg.-majoor-admi- nistrateur. Spr. schetste de werkzaamheden van den heer Post in zijn gemeente. Naast plichtsbetrachting bezit de heer Post ook de tact, om met de menschen om te gaan. Zijn werk werd zeer gewaardeerd en zijn prae- adviezen over de steunverleening werden al tijd door B. en W. en den raad, onveranderd aangenomen. Het deed spr. genoegen, dat de heer Post op zijn 24ste jaar het ambt van secretaris kan aanvaarden. Het gebeurt niet veel, dat aan een zoo jong persoon een der gelijke taak wordt opgedragen. Spr. wensch- te de gemeente en het gemeente-bestuur geluk met aeze benoeming, en geloofde, dat het niemand zal berouwen. De promotie wordt den heer Post gaarne gegund, maar toch ziet men hem met spijt vertrekken. Hij was een correct, onkreukbaar ambtenaar. Thans is de heer Post benoemd als secretaris, doch op dezen jeugdigen leeftijd heeft hij reeds de bekwaamheden voor het burgemeesterschap van een kleine gemeente. De voorzitter was buitengewoon aange naam getroffen door de woorden van bur gemeester Kastelein, bovenal voor de woor den tot B. en W. en den raad gericht. Na de gasten te hebben bedankt voor hun aan wezigheid, in het bijzonder tot den burge meester, sloot de voorzitter de vergadering. Een instelling, welke op het gebied van de volksgezondheid zegenrijk en in zekeren zin baanbrekend werk heeft verricht, de vereeniging „Ziekenzorg", een der grootste ziekenfondsen, zal 17 Juni a.s. veertig jaren bestaan. Bij de oprichting 412 leden tellen de, groeide de vereeniging met welker oprichting beoogd werd een einde te maken aan de op ziekenfondsgebied bestaande wantoestanden en de ziekteverzorging van arbeiders en hun gezinnen in goede banen te leiden eerst met groote sprongen, later meer geleidelijk. Op 31 December 1934 telde zij 43.140 volwassen leden en 11.768 kinder leden; een totaal zielental derhalve van 54.908, omvattende ongeveer 14.000 gezin nen. Niet minder dan 250 artsen, 110 spe cialisten en 120 apothekers zijn thans bij „Ziekenzorg" aangesloten, behalve het hoodkantoor, gevestigd in een eigen gebouw aan de Keizersgracht, waar de hoofd-tand- deelkundige polikliniek en de inrichting voor kinder-heilgymnastiek gevestigd zijn, bevin den zich in het oostelijk, noordelijk en wes telijk deel der stad nog drie bijkantoren. „Ziekenzorg" is een der eerste, zoo niet het eerste ziekenfonds ge weest, dat zich, reeds kort na de oprichting, in sterke mate op sociaal terrein bewoog. Ook op het terrein van de kinderuitzending verricht de vereeniging nuttig en heilzaam werk. Sinds 14 Mei 1924 exploi teert zij te Egmond aan Zee een kinderherstellingsoord, „Huis ter Duin'' genaamd, een vroegere villa, die door ingrijpende veranderingen binnenshuis voor haar nieuwe be stemming geschikt werd gemaakt en sinds kort een nieuwe, zeer belang rijke verbouwing en uitbreiding heeft ondergaan. Waar de voltooiing van dit werk samen valt met het jubileum der vereeniging, zal Zondag a.s. in „Huis ter Duin" de herden king, in den vorm van een receptie door het bestuur, geschieden. Deze week zijn wfj in de gelegenheid ge weest, daartoe uitgenoodigd door de heeren J. J. Drilsma, voorzitter, J. H. Hes, penning meester en Is. Santcroos Dzn., secretaris, de verbouwing en uitbreiding, en daarmede het geheele gebouw, te bezichtigen. Aan deze bezichtiging deed de heer' Sant croos eenige mededeelingen voorafgaan. Hij wees er op dat „Ziekenzorg" een strikt neu trale vereeniging is en dat derhalve ook in „Huis ter Duin" elk kind, van welke religie ook, welkom is. Het vacantie-koloniehuis is bestemd voor de kinderen der leden, die op medisch advies, voor een verblijf van ten minste zes weken, worden uitgezonden. Voor meisjes varieert de leeftijd van 614, voor jongens van 612 jaar. In tien jaren heeft „Huis ter Duin", dat slechts enkele maan den van het jaar, van November af, geslo ten is, ongeveer twee duizend zwakke kinde ren, van alle gezindten, met in totaal 61.563 verpleegdagen, hetzij geheel kosteloos of te gen een geringe bijdrage in de kosten, als de ouders daartoe in staat bleken te zijn, in verpleging gehad. De exploitatie geschiedt geheel uit de eigen middelen van „Ziekenzorg'; subsidie uit overheidskassen wordt niet genoten en is ook nimmer gevraagd. Tijdens de rondgang troffen de persver tegenwoordigers in de eetzaal een groep kin deren aan den maaltijd, die den volgenden dag weer naar huis zouden gaan. Het was een vroolijk troepje jongens en meisjes, dat gaarne de soep eenige oogenblikken in den steek liet om de bezoekers op enkele uit volle borst gezongen „kampliedjes", in hoofdzaak gedicht door directrice E. Cohen, die op Huis ter Duin den scepter zwaait en bij groot en klein geliefd is, te vergasten. Men kon den kinderen aanzien, dat het langdurige verblijf in de vrije natuur, ver weg van de benauwen de omgeving der stad, hen goed had gedaan. Zij waren desnoods bereid om het bezoek den ganschen middag bezig te houden, maar de kundige geleidsters, die in de zaal toezicht uitoefenden, slaagden er in, de aandacht der kleinen na het muzikale intermezzo weer naar den maaltijd te trekken Bij de rondgang viet' het op, op welk een handige en bekwame wijze in het gebouw met de ruimte is gewoekerd, zonder dat de hygiëne in het algemeen ook maar eeniger- mate in bet gedrang is gekomen. Tot de slaapzalen elk met aangrenzende geleid sterkamer kan licht en lucht vrij toetre den. De jongste verbouwing evenals de vroegere geschiedt onder leiding van architect D. Beyllanse, die ook het hoofd kantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam ontworpen heeft heeft tot gevolg gehad, dat naast de bestaande groote eetzaal is bij gebouwd een groote rejtreatie-speelzaal, waar de kinderen, bij eveptugeig ongunstige weers- gestedheid, kunnen vënoeven. De ligging en bouw van deze nieuwe zaal is zoo, dat zij ook als lighal tot het nemen van zonnebaden kan worden gebruikt. Wandrekken bieden de ge legenheid tot het doeh van gymnastische oefeningen, terwijl ook de zaal zelf, als dat niet op het terras in de buitenlucht geschie den kan, zich leent tot het houden van de dagelijksche vrije en orde-oefeningen, als ge zonde lichaamsbeweging voor kinderen, en Ier bevordering van een goede lichaamshou ding. De 'vroegere speelzaal is voor de helft verbouwd tot een rustig gelegen ziekenzaaltje met 4 bedden (uitzicht op zee), waar kinde ren, bij lichte ongesteldheid, enkele dagen zoo noodig afzonderlijke verpleging krijgen. Be halve dit nieuwe ziekenzaaltje, heeft inen nog de beschikking over een isoleervertrek in ge val van twijfel omtrent het ziektegeval. Ten slotte heeft de verbouwing nog opgeleverd een nieuwe vestiaire, met afzonderlijke drooggelegenheid voor kleedingstukken en schoeisel en een wasch ruimte. Gisteravond omstreeks half zes is in de Brouwerstraat te Rotterdam een 5- jarig jongetje H. Poots, wonenide in deze straat op een met kolen beladen vracht wagen, welke met twee paarden was bespannen geklommen. Het kind viel van den wagen en kreeg een der achter wielen over het hoofd en was op slag dood. De sleepboot „Risico", welke te Alphen a. d. Rijn na de ketelontploffing, welke Woensdag heeft plaats gehad, is gezon ken, zal vandaag worden gelicht door het bergingsbedrijf Van der Graaf en Koelman, te Rotterdam. Gistermiddag om vijf uur precies is H. K. H. Prinses Juliana te Leeuwarden gearriveerd. De Koninklijke auto werd vooraf gegaan door een politie-auto, waarin gezeten waren de opper-wacht- meei ter der Koninklijke Marechausi.ee, Toering en de brigadecommandant van het 8ste district der Rijksveldvvacht B. Tiomp. De auto's kwamen uit de rich ting van den Overijselsche Straatweg, roden langs het Zuiderplein, Wirdum- merdijk en St. Jacobsstraat en zwenkten daarna het Hofplein op. Op het bordes van het Paleis werd H. K. H. begroet door den Commissaris der Koningin én diens echtgenoote, Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten. H. K. H. was geheel in het grijs ge kleed en was vergezeld van freule de Brauw. Direct na aankomst werd de Ko ninklijke Standaard op het Paleis ge- heschen. Toen de duizendkoppige menigte het Wilhelmus inzette, verscheen de Prin ses voor een der ramen en wuifde de aanwezigen vriendelijk toe, waarna zij' zich terug trok. Daar het gejuich echter niet ophield, verscheen H. K. H. andermaal voor een der ramen om nogmaals de samenge stroomde menigte te groeten. Vandaag zal de Prinses uitrijden voor een toer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland, vergezeld van den Commissaris der Koningin. De route van den tocht is als volgt vastgesteld. Quatrebras, Berghem, Suameer, Nije- ga, Opeinde, Drachten, Olterterp, en te rug via Ureterp, de Molenlaan op tot Duurswoude, waar de lunch zal worden gebruikt. Vervolgens zal de tocht worden voort gezet over Wijn je terp, Hemrik, Beester- zwaag, Gorredijk, Jubbega-Schurega, Nieuwe Herna, Mildam, Katlijk, Oranje woud, waar men te ongeveer vijf uur hoopt te arriveeren en waar de thee zal worden gebruikt op het buitengoed van Graaf van Limburg Stirum. Daarna gaat de tocht via Heerenveen naar Leeuwar den, waar men te zes uur denkt aan te komen. Zaterdagmorgen vertrekt de prinses over de Afsluitdijk naar de hoofdstad. In een gedeelte van de spinnerij van de textielfabrieken der firma Gelder man Zonen te Oldenzaal is een wilde staking uitgebroken, omvattend onge veer 200 jeugdige arbeiders en arbeid sters. Oorzaak van de staking is volgens mededeeling der arbeiders een toege paste loonsverlaging van 5 pet. of meer. Ook in de weverij was onder het perso neel staking ontstaan om dezelfde reden. Deze werd echter opgeheven nadat in een conferentie was toegezegd, dat de maximum-verlaging niet meer dan 5 pet. zou bedragen. In de confectie-zaak Unicum, even eens te Oldenzaal, hebben nagenoeg alle arbeidsters het werk neergelegd, niet om eenige loonsverlaging, doch wegens het invoeren van een gewijzigde arbei ds regeling. In verband met de ingevoerde loons verlaging en de wilde staking in de spinnerij der textielfabriek van de N.V. firma A. P. Gelderman en Zoon te Ol denzaal, heeft gistermiddag een con ferentie plaats geha 1 van de hoofdbe stuursleden van de betreffende textiel arbeidersbonden St. Lambertus, Unitas en Eendracht en de secretaris der Twent- sche fabrikantenvereeniging, mr. A. C. van Eek, met de directie der firma Gel derman. Deze laatste verklaarde, gezien den abnormaal slechten toestand in haar bedrijf, onherroepelijk de ingevoerde Iconsverlaging van vijf pet. te moeten handhaven. Van dit resultaat is aan de ctakers mededeeling g.'daan. Hun stand punt zullen zij in een vandaag te houden bi eenkomst nader bespreken en zoo mo gelijk nader bepalen. Wordt niet spoedig het werk in de spinner*' hervat, dan zal het omvangrijke bedrijf dezer firma ge heel moeten worden stilgelegd. De overgroote meerderheid der stakers is niet georganiseerd. Zooals wij in ons vorig nummer heb- benij gemeld, heeft P. d, B. gisteren zijn halsstarige houding laten varen en is hij aan het vertellen gegaan. Bovendien verklaarde hij zich teza men met de Rut te hebben schuldig ge maakt aan de inbraak bij den hergergier van Dinther te Schayk waar een partij flesschen gedistilleerd werd buitge maakt, Voor dit feit is hij destijds met de Rut tot gevangenisstraf veroordeeld, doch hij bleef, als gewoonlijk, hardnek kig ontkennen. lens lotte heeft P. de B. den sluier ge licht van het duistere misdrijf, dat in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 te Megen heeft plaatsgevonden. Op dien datum brak brand uit in een complex, waarin een winkelhuis, woonhuis, bakkerij en: maalderij van J. B. gevestigd was. De lieer B. had des avonds een telefonische boodschap gekregen dat zijn vader ster vend was. Hij had zich met zijn familie per auto daarheen begeven. Een knecht en een dienstbode waren alleen in het huis achtergebleven. Plots ontwaakte het meisje door stemmen. Zij hoorde eenige mannen zeggen: Nu we het geld toch hebben kunnen we den boel wel in brand steken. Vrijwel onmiddellijk daarna stegen de vlammen op en het complex stond spoedig in lichte laaie. Het meisje vergat in haar zenuwachtig heid den knecht te waarschuwen en snelde naar de politie, intusschen wa9 de knecht op het laatste oogenblik door buren gered. i Daar B. een niet al te gunstige reputa tie had, en betrekkingen met de Ossche onderwereld bleek te onderhouden, ver trouwde men het zaakje niet. Later werd B. gearresteerd als verdacht van opzet telijke brandstichting, doch wegens ge brek aan bewijs moest hij weder op vrije voeten worden gesteld. P. de B. heeft verrassende onthullingen omtrent deze zaak gedaan, doch om het politieonder zoek niet te bemoeilijken kunnen hier omtrent geen publicaties worden ge daan. In verband met de uitlatingen van P. de B. heeft de marechaussee gistermid"- dag te Vught den 54-jarigen B. gearres teerd. B„ die vroeger de bakkerij, winkel en maalderij te Megen exploiteerde, is ervan verdacht eenige leden van het Ossche milieu, waaronder P. de B. tegen betaling te hebben opgedragen brand in bovengenoemd complex te stichten. Om de politie op een dwaalspoor te brengen was men overeengekomen het te doen voorkmen alsof er in het perceel was ingebroken, en daarna de zaak in brand te steken. B. zou gistermiddag naar Oss worden overgebracht, waar hij met verschillende personen zal worden geconfronteerd. Donderdagmiddag heeft Emir Saoed, kroonprins van Arabië, met gevolg een bezoek gebracht aan Leiden. Op het pro gramma stonden vermeld een bezoek aan de werkkamer van het Legatum Warneriarium, waar een kleine ten toonstelling van Arabische en andere Oostersche handschriften was georga niseerd. Behalve de hoogleeraren Snouck Hurgronje en Wensinck was ook dr. C. van Arendonk in de werk kamer ter ontvangst aanwezig. Voorts is eeh.bezoek gebracht aan het Oostersch 'instituut, waar tevens Oos- tersche'handschriften waren tentoonge steld en een kleine tentoonstelling was georganiseerd van Oostersche werken van de firma Brill uit Leiden. Verder is een bezoek aan de universiteit gebracht, alsmede aan den Hortus Botanicus. Ten huize van prof. Snouck Hurgronje is de thee gebruikt. Uit bet Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 56) HOOFDSTUK XXXII. Guy besloot vóór hij naar huis ging eerst even den afdruk van den brandkastsleutel bij den baron aan te reiken. „Prachtig. Heeft u dien kunnen maken zonder achterdocht op te wekken?" vroeg de baron scherp. „Als ze argwaan hadden, denkt u dan dat ze me ongehinderd de admiraliteit zouden hebben laten uitgaan? Maak u niet onge rust het ging heel gemakkelijk. Ik heb het al zoo geregeld, dat ik morgen laat blijf werken. Admiraal Langton wil hebben, dat ik een rapport maak, en dat zal eenige dagen in beslag nemen. Ik zal een excuus vinden om te blijven. Wie is die Sinclair, dien u zult zeden?" „Kent u hem niet?" „Zou het niet beter zijn, als ik hem eerst eens ontmoette? Het is beter als ik hem ken". Kom dan morgen tegen lunchtijd, dan is hij hier. U kunt nu gaan. ik heb het druk Guy glimlachte ironisch over de ruwheid van den baron. Wat zou hij dien man haten, als hij werkelijk in zijn macht was geweest. Hij ging naar zijn kamer om zijn avond- costuum aan te trekken en voelde zich zeer terneergeslagen. Hij had geen aangename avond voor den boeg en was in de verzoe king om een verontschuldiging te zenden; maar discipline was hem ingeboren en hij kon dit diner niet beschouwen als een ge wone gezelschapsplicht. Hij kon niet twij felen aan de bedoeling van den admiraal. De admiraal had het wel niet in ronde woorden gezegd, maar hij had er toch op gezinspeeld, dat Hallam gebruik zou maken van Valda's liefde en haar zou overhalen hem te helpen. „Nog erger", zei Guy in zich zelf, „hij wil dat ik mezelf aanbiedt als een soort van aansporing". Hij kon zich maar niet los maken van die gedachte. Er waren geen woorden noo dig om hem te zeggen hoe groot de dienst zou zijn, die Valda Engeland kon bewijzen. Het bezit van de Duitsche plannen van spionnage zou van onschatbaar gewicht zijn. Het zou lafheid zijn om deze waarheid niet onder de oogen te zien. Het was de be doeling, dat hij Valda zou vragen om zijn vrouw te worden en dat hij haar zou trou wen, terwijl zijn hart vervuld was met ver langen naar een andere vrouw. Hij was even verlangend als de admiraal om haar geheim uit haar te krijgen. Hij stelde zich zelf gerust met de gedachte, dat geen en kele vrouw een man zou willen trouwen, die een andere vrouw liefhad en Valda kon niet aan zijn liefde voor Stella twijfelen. Precies om half acht belde Guy aan een van de ouderwetsche huizen achter de West minster Abdy. Het was de eerste keer, dat hij mevrouw Langton ontmoette, die hem zeer vriendelijk ontving. Hij zag onmiddel lijk dat er een volkomen begrijpen heerschte tusschen den admiraal en zijn vrouw. Na jaren lang getrouwd te zijn geweest waren ze nog dol op elkaar en schaamden zich niet die genegenheid te toonen. Eenige minuten daarna opende een dienst bode de deur en Valda kwam binnen en Guy kreeg een levendigen indruk van haar oogen, haar mooie witte schouders en haar lange, slanke figuur. Ze bezat 'n zelfbeheersching, die een weinig onnatuurlijk aandeed in zulk een jong meisje, maar toch was haar ver schijning sympathiek. Mevrouw Langton be groette haar hartelijk en Guy vroeg zich af of zij iets van de geschiedenis af wist. Aan tafel kreeg Guy den indruk, dat de admiraal tegen zijn vrouw had gezegd, dat er een liefdeshistorie bestond tusschen Val da en hem Het gesprek was algemeen, maar Guy sprak zoo weinig mogelijk en was opge lucht toen mevrouw Langton opstond en de dames de kamer verlieten. „Ik geloof, dat juffrouw Glyn de mooiste vrouw is, die ik ooit gezien heb", zei de ad miraal met oprechte geestdrift. „Haar va der was een buitengewoon knappe man. Het is jammer van het meisje". „Dat vind ik ook", antwoordde Ouy. „Heeft u al over mijn voorstel nage dacht?" „Ik heb nog niet veel tijd gehad". „Ik kan u niet meer tijd geven. U moet vanavond handelen. U moet juffrouw Glyn thuis brengen. Ik hoop, dat ze me morgen ochtend zal komen opzoeken". „Ik kan het niet doen, mijnheer. Ik ben natuurlijk bereid om juffrouw Glyn te vra-. gen wat u wenscht te weten" „Ze zal er betaling voor verlangen". Guy legde zijn sigaar neer en keek den admiraal recht in de oogen. „Stel u zelf eens in mijn plaats, mijn heer. Stel u voor, dat u van een vrouw hield en dat voorstel werd u gedaan. Zoudt u het doen?" vroeg Guy ernstig. „De* vrouw die je liefhebt gaat met een anderen man trouwen".. „Ze zal nooit met Furber trouwen. Syl- vester verdenkt hem ervan, dat hij in dienst is van Duitschland". „En toch heeft ze je de bons gegeven". „Dat was uw schuld, mijnheer. U hadt me het stilzwijgen opgelegd. Ik durfde haar niets vertellen en zij begreep alles verkeerd. Ik zal spoedig in staat zijn alles uit te leg gen", zei Hallam heftig. De admiraal ontstelde van zijn uitbar sting, maar ofschoon hij haatte wat hij doen moest, week hij toch niet van zijn plan af. „Wetende wat ik weet, zeg ik ronduit, dat een mensehenleven en een menschengeluk niet de moeite waard zijn vergeleken bij de ontzettende belangen, die op het spel staan. Hallam, ik twijfel er niet aan of je zoudt je leven zonder aarzeling opofferen voor je land". „Dat zal ieder soldaat doen. Maar u eischt nu dat ik mijn eer opoffer". „Ik ben dat niet met je eens. Je bent aan geen vrouw gebonden. Je bedriegt juffrouw Glyn niet. Ze zal geen kat in den zak koo pen". „Is u daar zeker van?" vroeg Guy ernstig. „Wij mannen begrijpen de vrouwen niet. Als zij iets willen hebben, deinzen ze voor geen middel terug om het te krijgen. Juf frouw Glyn houdt van je. Ze wil jou boven alles in de wereld hebben en ze denkt vast, dat Ze je liefdé zal kunnen winnen. Dat neem ik haar niet kwalijk. Ze is allerliefst en ik weet, dat er niet veel mannen zullen zijn, die. haar zullen kunnen weerstaan. Waarachtig, er wordt heusch niet zooveel van je gevergd", eindigde de admiraal lachend,' maar zijn lach klonk niet natuur lijk. „U vindt het denkbeeld net zoo afschuwe lijk als ik, mijnheer". „Maar al vond ik dat, dan zou ik het toch doen als i|c in jouw positie was". .„Pardpn, .mijnheer. Herinner u eens dén tijd toen u uw vrouw liefhad voor uw huwe lijk; zoudt u toen een andere vrouw heb ben kunnen trouwen?" „Met dezelfde dingen, die op het spel staan, zou ik het gedaan hebbenzelfs al had ik mezelf later van kant gemaakt", voegde hij er binnensmonds bij, maar Guy ving de woorden op. „Dus is er geen andere weg, mijnheer?" „Geen en ik moet zelfs er op aandrin gen dat je het plan uitvoert met een lachend gezicht. Als de koop eenmaal gesloten is, tracht dan ook het meisie gelukkig te ma ken. Het zal niet moeilijk zijn om vriende lijk tegen haar te zijn". „Ik kan haar niet bedriegen, ik kan niet doen of ik haar liefheb. Ze weet dat ik van een. ander.houdt".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7