DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nieuwe Engelsche regeering. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTFR ZOON. Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3?30. Ho. 139 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 15 Juni 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang IDxiQetiiksch De positie der conservatieven is sterker geworden door bezetting der voornaamste plaatsen. EEN KRACHTIG BESTUUR. De nieuwe Engelsche regeering heeft wat nieuw bloed. Het is niet alleen een zaak van omruiling van posten. Maar drastische verande ringen konden niet worden ver wacht van een kabinetsformateur, die niets van zijn overtuiging in de wenschelijkheid van een landsbe stuur met een nationaal karakter heeft prijsgegeven en die bovendien moeilijk zijn combinatie kon ver sterken met belangrijke mannen buiten den regeeringskring, daar aan deze nieuwe regeering immers hoogstens een jaar leven en mis schien niet meer dan vijf maanden leven beschoren kan zijn. Hoewel de Nationaal-Liberalen een extra zetel in het Kabinet hebben gekregen (zij hebben er thans vier), is de positie der Con servatieven nog sterker geworden dan ze reeds was. Immers het Premierschap, het Foreign Office en het presidentschap van het Hoogerhuis (alsmede de drie voornaam ste kabinetsposten) zijn van Labour- en Liberale Partijen naar de Conservatieven overgegaan. Inmiddels moet de onpartijdi ge beoordeelaar van meening zijn, dat de verandering een verbetering is geworden. Afgescheiden van de politieke wenschelijk heid moet de vervanging van Macdonald door Baldwin welkom worden geheeten. Baldwin is een man die veel meer algemeen vertrouwen wekt dan Macdonald en die om zijn bedaarden durf, zijn wijsgeerige onaan doenlijkheid en, vooral, om het sterk vrijzin nig element in zijn conservatief gemoed veel beter in aanmerking komt voor het leider schap in een nationaal bestuur dan zijn va gen voorganger. In de keuzen van zijn hel pers schijnt hij reeds weer te hebben getuigd van de grootmoedigheid van zijn Conserva tisme. Indien de regeering in haar samen stelling meer Conservatief is geworden, het is een Conservatisme van de moderne soort welke men vrij ruim vertegenwoordigd vindt in de jonge „backbenchers" van de groote behoudende partij in het Lagerhuis, een Conservatisme dat men niet langer reaction- nair kan noemen. De samenstelling van de nieuwe ploeg heeft een goede pers gekregen, de organen van de Oppositie incluis. De laatsten heb ben geklaagd over het feit, dat Lord San- key, een Labour-man, de regeering heeft verlaten op den „wolzak" in het Hoogerhuis is vervangen door Lord Hailsham die een vertegenwoordiger is van het oude reac- tionnaire Conservatisme. Er is echter reden te vermoeden, dat Lord Sankey zelf niet langer een regeeringspost begeerde. Hij is van den aanvang af de eenige Labour-mi- nister geweest, die niet gelukkig was in het nationaal bestuur, die bezwaar had tegen de wijze waarop het tot stand k im en die nooit vrede kon hebben met ue algemeene lijnen der regeeringspolitiek. Zijn aanwezig heid in het bestuur werd verklaard door zijn verlangen het zijne te doen om de Indische bestuurshervorming, een uitgesproken libe rale maatregel, door te zetten. Nu dit op een oor na gevild is, is de reden door zijn tegen woordigheid in de regeering vervallen. Lord Sankey is een advocaat die altijd zijn roeping buiten de politiek heeft gezocht. Zijn opvolger is een advocaat die daarente gen van huis uit zijn roeping in de politiek heeft gezocht. De verandering in het kabinet. Dat Sir John Simon het Foreign Office zou verlaten werd verwacht. Zoowel in zijn vaderland als in het buitenland heeft zijn be leid sinds lang aan ernstige kritiek blootge staan. Meermalen hebben mannen van in vloed, te samen met het meest invloedrijke persorgaan van het land, beproefd hem on mogelijk te maken. De buitenstaander heeft het altijd moeilijk gevonden voldoende recht vaardiging te ontdekken voor de bijna nij dige aanvallen op dezen functionaris. Ze moeten veelal een persoonlijk karakter heb ben gedragen, want het spreekf' vanzelf dat Simon nooit anders heeft gedaan dan hande len overeenkomstig de instructies van het Kabinet. Zijn staat van dienst, in het bijzon der die van het laatste jaar, verdient meer lof dan blaam. Als uitvoerder van de regee ringspolitiek is hij allerminst in gebreke ge bleven. In de hacheliikste omstandigheden en omringd van de lastigste humeuren en de gevaarlijkste spanningen is hij er in ge slaagd voor Duitschland den terugweg naar Genève, indien het land hem wil betreden, vrij te houden. „Indien het land hem wil be treden". De twijfel hieromtrent eischte als complement van de genoemde politiek een poging tot stichting van een stelsel van col lectieve veiligheid voor het geval de vrede door een Duitschland, dat niet naar Genève wilde terugkeeren, werd bedreigd. Het kan Sir John Simon niet euvel worden geduid, dat eenerzijds deze alternatieven nog niet tot een klaren en vasten toestand in internatio nale politiek hebben geleid of dat ander zijds het alternatief plaats heeft gegeven aan den algemeen gewenschten toestand waarin Duitschland als lid van den Volken bond zijn deel heeft in een algemeen stelsel van collectieve veiligheid. Men kan den af getreden Foreign Secretary slechts loven omdat hij er naar zijn vermogen en binnen de mogelijkheden, welke de internationale toestand biedt, in is geslaagd, de kansen voor verzoening in Europa eerder beter dan slechter te maken. Zijn vervanging door Sir Samuel Hoare in plaats van door Anthony Eden is voor de progressieve gemoederen in het land een teleurstelling. Maar er is reden genoeg te hopen, dat men over deze teleur stelling heen zal worden geholpen door Sir Samuel Hoare zelf, die als minister voor Indië in zijn verdediging van het ontwerj voor de bestuurshervorming in Indië ziel niet alleen als een bekwaam en moedig maar ook als een vooruitstrevend man heeft leeren kennen. Tegen het verzet van invloedrijke en machtige mannen en groepen in heeft hij dit ontwerp nagenoeg ongeschonden door het Lagerhuis gebracht. Hardnekkigheid, vastberadenheid, volhar ding en verstandig gebruik van het beginsel van geven en nemen hebben hem daarin geholpen. De zelfde eigenschappen zijn ver- eischt voor zijn nieuw ambt. Eden is daarbij belast geworden met een voornaam deel van het internationaal werk door zijn benoeming tot minister voor Volkenbondszaken. Simon en Macdonald blijven in het kabinet. De pro tagonisten van den Volkenbond zijn dus in drukwekkend in de nieuwe regeering ver tegenwoordigd. Andere veranderingen verlangen geen be spreking. Men kon niet verwachten dat Lloyd George in dit stadium tot deeiname aan de regeering zou worden uitgenoodigd. In de eerste plaats is, naar hierboven is gezegd, de regeering van te korten duur om haar door figuren van eminente beteekenis maar van ander karakter dan de regeering in het algeqieen vertegenwoordigt onherkenbaar te kunnen veranderen. In de tweede plaats is het stadium waarin men Lloyd George als kabinets-candidaat kon voorstellen, voorbij. Toen dat werd gedaan stond de regeering zwak en verloor zij ziender oogen aan po pulariteit. De later intredende internationale spanning, welke een schoone gelegenheid werd voor de onheilsprofeten om in schrik barende termen nationaal gevaar aan te kon digen en extra bewapening te eischen, Ireef binnenlandsche ontvredenheid naar den achtergrond en versterkte, als steeds, de po sitie van een van nature rechtsch lands bestuur. Lloyd George's New Deal staat thans niet in het brandpunt der openbare be langstelling. Wellicht zal de Witte Toove- naar van Wales, wanneer hij het oogenblik geschikt acht, zijn campagne met vernieuwde kracht hervatten; wellicht ook niet. Het is thans niet te zeggen. Wel schijnt vast te staan dat de nieuwe regeering nadat de oude Lloyd George's plannen in een lang durig en naar sommige beweren tijdwinnend proces heeft onderzocht er verder geen aandacht aan zal schenken. Inmiddels heeft de regeering reeds plannen van den aard welke Lloyd George verlangt, voorgesteld en zij heeft zich extra moeite gegeven aan te duiden dat de actie van Lloyd George er niets mee te maken heeft gehad. En daar verder de kabinetsminister zonder Portefeuille, Lord Eustace Percy, belast schijnt te worden met reconstructieplannen, schijnt het dat de re geering bezig is te beproeven alle aanleiding tot een veraeren veldtocht voor een New Deal door den oud-Premier te ontnemen. J&Mtettland De ontruiming van Hopci. De Japansche eischen. DE ONTPLOFFING TE REINSD0RF. Gistermiddag bedroeg het aantal geborgen dooden 45. De verlieslijst is nog niet afge sloten. 18 lijken heeft men kunnen identifi- ceeren. Het opruimingswerk wordt voortgezet. Op de plaats van de ontploffing is het op ruimingswerk in vollen gang. Te Wittenberg was gistermorgen de rust teruggekeerd. Als teeken van rouw zijn alle bioscopen en plaatsen van ontspanning gesloten en ook de sportvereenigingen hebben hun wed strijden voor Zondag a.s. afgelast. Alle zaken, die na het ongeluk gesloten hadden, zijn weer geopend, doch in alle straten ziet men met planken dichtgespijkerde etaleges en beschadigde daken. Glazenmakers en dakdekkers zijn reeds weer aan het werk om de schade te herstellen. Het meest hebben natuurlijk de het dichtst bij de plaats van de ramp gelegen dorpen, vooral Reinsóorf zelf en Braunsdorf, geleden. Vele daken zijn hier afgerukt en gevels inge stort. In de eerste opwelling van schrik hebben vele bewoners hun beuden uit de huizen gehaald en den nacht in de open lucht door gebracht. In de straten van Wittenberg ziet men vele menschen die verbonden zijn. Het zijn licht gewonden, die weer uit de ziekenhuizen zijn ontslagen en thans van hun schrik bekomen. Nadat in den loop van den nacht de brand in de geteisterde fabrieksgebouwen te Reins- dorf gebluscht kon worden is het oprui mingswerk begonnen. Met het oog op deze werkzaamheden is het geheele gebied in wijden omtrek door de naburige S.A.-kampen en veldjagers afgezet, terwijl het opruimings- werk door den Arbeidsdienst uit de omge ving geschiedt. Wanneer en waar de teraardebestelling der slachtoffers zal plaats vinden is nog niet be kend. Een groot aantal verongelukten is af komstig uit de nopi'lndende gebieden van het Ertsgebergte en Thüringen. Nadere bijzonderheden van de ramp. Naar de bijzondere verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau van de plaats des onheils meldt, stijgt nog steeds rook uit de puinhoopen van het verwoeste gedeelte van de abriek. Slechts aan de ingenieurs en aan de leden van de reddingsbrigade wordt de toegang toegestaan. Men ziet een warw'nkel van ijzerwerk, gesprongen ketels en zuur- retorten. Ook gistermiddag werden de afzet tingen nog gehandhaafd, omdat men onrust tengevolge van nieuwe ontploffingen wilde vermijden De verslaggever wijst op den bijzonderen offerzin, die de arbeiders na de ramp aan den dag gelegd hebben. Een bijzonder gevaar vormde na de ramp een groot reservoir met ontplofbare stoffen Met levensgevaar dron gen eenige werklieden hiertoe door om een kameraad, die bij het reservoir steeds op wacht staat, in veiligheid te brengen. Op het herhaalde geroep verscheen de laatste onge deerd en verklaarde niet van de plaats te zullen wijken, aleer de geheele inrichting onder water was gezet. Deze plichtsvervul ling heeft een uitbreiding van het aantal slachtoffers verhinderd. Zoo zouden er nog vele staaltjes te melden zijn. Groote hulpvaardigheid heeft ook de be volking getoond. Zij hebben bijv. een voed selvoorziening georganiseerd en uit hun kringen komen geregeld giften binnen. Om overigens de arbeiders van de thans zoo noodzakelijke geldmiddelen te voorzien, heeft men de loonen uitbetaald. Onder toezicht van de politie zijn de jour nalisten in de gelegenheid gesteld een be zoek te brengen aan de dorpen in de omtrek van de fabriek, die allen droevige sporen ver- toonen van de ontploffing. Een bezoek aan de fabriek zelve echter werd niet toegestaan, zoomin als aan het ziekenhuis te Wittenberg. Ook mocht er geen enkele fotografie genomen worden. De N.S.A.P. heeft aan de gewonden en de nagelaten betrekkingen van de dooden een bedrag van 100.000 mark doen toekomen VIJF SOLDATEN TENGEVOLGE VAN GEFORCEERDEN MARSCH OVERLEDEN. Tijdens de manoeuvres in de Beiersche ber gen van het te Regensbrug gedetacheerde regiment infanterie zijn, naar V.D. uit Mün- chen verneemt, vijf soldaten ten gevolge van een geforceerden marsch langs een der open wegen in groote hitte en zware bepakking, overleden. TROTSKI BEDANKT VOOR DE EER. Een aantal radicale studenten te Edin- burgh hebben tot Trotski het verzoek gericht of zij hem candidaat mochten stellen voor het rectorschap van hun universiteit, waar voor de volgende maand gestemd wordt. Trotski heeft de jongelui aangemaand, in hun radicale beginselen te volharden, maar afgezien van het feit of een vreemdeling het rectorschap in Schotland zou kunnen beklec- den, moest hij bedanken om reden zijn poli tieke beginselen te eenzijdig en te gepronon ceerd anti-kapitalistisch waren om aan een universiteit van den meest kapitalistischen staat ter wereld in eenige functie van het minste nut voor het onderdrukte proletariaat te kunnen zijn. DE HERTOG VAN KENT ALS MACHINIST. Na eenige lessen te hebben genomen, heeft de hertog van Kent gisteren een trein van Waterloo naar Charing Cross gereden en daarbij het fortuintje gehad, dat hij zijn tegenwoordigheid van geest kon toonen, want even voorbij Lambeth was een andere trein onklaar geraakt en de hertog moest onmid- delijk stoppen, hetgeen hij keurig gedaan heeft. Op het eerste station is hij 10 yard te ver doorgereden, maar bij zijn "d-macni aankomst kreeg hij" van den hoofcf-macbinist-instruc- teur een pluimje voor zijn koelbloedigheid en keurig rijden. DE WAPENSTILSTAND IN DEN GRAN CHACO. De vreugde in Zuid-Amerika De totstandkoming van den wapenstil stand tusschen Bolivië en Paraguay, is in geheel Zuid-Amerika met greote vreugde gevierd, doch het grootst was de geestdrift te Buenos Aires, de Argentijnsche hoofd stad, waar de bemiddelaars het heugelijke resultaat hebben bereikt. Groote troepen bewogen zich overal door de versierde straten%i een groote studenten- betooging met vaanaels en opschriften begaf zich naar het regeeringsgebouw, waar de Argentijnsche President, generaal Justo, met verschillende leden van het kabinet en de ministers van buiteniandsche zaken van Bolivië en Paraguay, op het balcon ver schenen. Onder reusachtige geestdrift van de menigte drukten de beide laatsten elkaar de hand en omarmden elkaar, wat schier Waf vandaag de aandacht trekt Do nieuwe Engelsche regeering. (Dag. Overzicht). De ontploffing te Reinsdorf; nadere bizonderheden van de ramp. (Bui tenland). De Wapenstilstand in den Gran Chaco; vreugde in Zuid-Afrika. (Buitenland). De Japansche opmarsch in China. (Buitenland). Onthulling van Heutz-monument te Amsterdam. (Binnenland). Nieuwe onthullingen uit Oss. (Binnenland). Het Uiver-rapport gepubliceerd. (Luchtvaart). De bokswedstrijd Baer—Braddock. (Sport). Uit het Parlementaire leven. (Ar tikelen). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DEEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. eindeloos daverende toejuichingen uitlokte. Op de Plaza de Mayo werd in aanwezig heid van de vertegenwoordigers van alle aan de vredesconferentie deelnemende Ame- rikaansche staten een groote zanguitvoering gegeven. Het officieele gedeelte der feestelijkheden werd besloten met een groot diner, aangebo den aan alle afgevaardigden ter conferentie, in het regeeringspaleis. Ook buiten Argentinië is in alle hoofd steden feest gevierd en vele Zuid-Ameri- kaansche parlementen zijn in feestzitting bij eengekomen. MANICURE KRIJGT 4A JAAR GEVANGENISSTRAF. Wegens afpersing van rijken industrieel. Het Assizenhof te Florence heeft een ma nicure, die zich Comtesse de St. Germain liet noemen, wegens afpersing van een rijken Franschen industrieel, tot 414 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De ware naam van de vrouw is Maria Bassi Lombardi. Als manicure kwam zij naar Parijs, waar zij wegens haar schoon heid aanstonds tal van bewonderaars telde. Zij nam den titel van Comtesse de St. Ger main aan en liet zich door den Franschen industrieel in een luxe villa installeeren. Na korten tijd kwam zij in kennis met een boe renzoon, die het beroep van bordenwasscher uitoefende, doch evenals de pseudo-gravin sociale pretenties had en den naam aannam van Comte Alexandroff. Zij trouwden met elkaar en trokken naar Florence. Van hieruit zonden zij brieven naar den industrieel, waarmede de gravin bevriend was geweest, en persten hem groote sommen gelds af. Ten slotte echter ging de industrieel naar de politie, waarna arrestatie volgde. DE ONTVOERDERS VAN GEORGE WEYERHAEUSER. De gearresteerde medeplichtigen bij de ontvoering van den 9-jarigen George Weyer haeuser, Harmon en Margaret Waley, die hun schuld hebben bekend, zullen tengevol ge van een compromis, dat zij hebben geslo ten met de Federale autoriteiten, waarschijn lijk aan de hun anders wachtende doodstraf ontsnappen. Volgens de nog niet bevestigde berichten zullen zij alleen volgens de Lind- bergh-wet worden vervolgd, aangezien zij zich bereid zouden hebben verklaard de po litie mededeelingen te doen omtrent William Mahan, hun medeplichtige en de hoofd schuldige bij de ontvoering, op wien de po litie in Montana en in Canada nog steeds jacht maakt. SLEEPBOOT GEKAPSEISD. Vier dooden. Aan de Noorsche kust is een sleepboot ge kapseisd. Vier opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. NOODWEER IN GUATEMALA. Boven de hoofdstad Guatemala heeft zich gisteren een buitengewoon hevig onweder ontlast, dat gepaard ging met ontzettenden regenval. Gedurende verscheidene uren wa ren de lichtleidingen gestoord. Bij de Sebastiaansbrug werd het water opgestuwd, zoodat het over de brug sloeg en het verkeer stilgelegd werd. ALKMAARSCHE COURANT. Losse nummers 5 cents. DE JAPANSCHE OPMARSCH. China vraagt hulp van dc Wes- tersche mogendheden. In politieke kringen te Londen heet het, dat de Chineesche gezant aldaar, gedurende de laatste dagen herhaalde bezoeken heeft afge legd aan het ministerie van buiteniandsche zaken, ten einde zich te vergewissen omtrent de mogelijkheid van Engelsche hulp tegen de Japansche actie. Gisteren nog zou de gezant uiteengezet hebben, dat het China niet moge lijk is eenige nieuwe concessie aan Japan te doen. China acht nu den tijd gekomen, dat de be langhebbende mogendheden intervenieeren om de Japansche actie tegen te gaan. Deze toch is een schending van het negen mogendhedenver- drag. Het schijnt dat ook te Washington de Chi neesche gezant de regeering in gelijken zin heeft gepolst, zonder echter de gevraagde ver zekeringen ta verkrijgen. Gisteren zijn te Tsjing Wang-tau en Tangkoe 1700 man Japansche troepen aangekomen, om het huidige Japansche garnizoen in China af te lossen. Dit brengt het aantal der de laatste da gen in Peking aangekomen troepen op 2400. Van de 13 treinen met Japansche troepen, te Sjanhaikwan aangekomen, zullen er acht aldaar in gereedheid worden gehouden, om door te gaan naar het Zuiden. Verder wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het leger van Kwantoeng de spoorbaan Peking-Tientsin door Japansche troepen volgens een vastgesteld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni vol tooid zijn. In alle gebieden die thans door Ja pansche troepen bezet zijn, werden alle organi saties der Kwomintang ontbonden, waarbij als reden werd opgegeven, dat de Kwomintang de aanstichtster is van de anti-Japansche actie in China. De Japansche militaire attaché te Peking, Takahasji, die de Japansche eischen aan de Chineesche autoriteiten had overhandigd, heeft toegegeven, dat de Japansche troepen Koepei- kau zijn doorgetrokken en waarschijnlijk reeds te Mioen op 30 mijl ten Z. van eerstgenoemde plaats zijn aangekomen. Voorts zijn gisteren Japansche vliegtuigen boven Peking verschenen. De volkomen ontruiming van Hopei (Tsjili) door de Chineesche troepen van generaal Joe Tsjoe-tsjoeng en door de troepen van de re geering van Nanking, zal waarschijnlijk op 25 Juni volledig haar beslag hebben gekregen. Het Japansche nieuwsagentschap Rengo ont vangt uit Peking de mededeeling, dat Woepei- foe, de voormalige dictator van Noord-China, die in 1927 door Tsjiang Kai-sjek werd verdre ven, waarschijnlijk het hoofd zal worden van een nieuwe regeering van Noord-China. Een bericht uit andere bron, ditmaal uit Pe king, behelst, dat er in Noord-China heel wat steun is voor de Japanners, die uit zijn op de instelling van een nieuw bewind in Noord- China onder Japansche leiding. Te Peking is een corps voor de handhaving van de orde ge vormd of zal worden gevormd, zulks in over eenstemming met den wensch van Japan. De correspondent te Tokio .wan de Daily Te- legraph heeft op het Japansche ministerie van oorlog vernomen, dat van Japansche zijde nieu we eischen ten aanzien van Noord-China zijn gesteld door een Japansche kolonel, zonder dat zijn superieuren daartoe officieel opdracht heb ben gegeven. De generale staf en ook de regee ring gaan echter met deze eischen volle 'ig accoord en naar uit Nanking vernomen wordt, zouden zij reeds door de Chineesche autoritei ten zijn ingewilligd. (Zie verder eventueel Iaatate berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1