VOOR VERSCHILLENDE GELEGENHEDEN. WERKBESPARING VOOR DE HUISVROUW. KINDERKLEEDING. MET BABY OP REIS. Een prudisch idee HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. MEISJESJURK. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Iedere vrouw stelt er prijs op, bij elke gelegenheid de juiste kleeren te dragen en ge lukkig hebben de meeste vrou wen van tegenwoordig wel zooveel smaak, dat, wat dat betreft, geen groote blunders meer gemaakt worden. Weet men echter niet zeker, wat gedragen zal worden op een of andere gelegenheid, dan doet men het beste in een eenvoudig donker toiletje te verschijnen. Een complét is dan wel de meest ideale oplossing; vooral een complét, waarbij men een donkere mantel over een lichte japon draagt. Voor de heele mooie mid dagjaponnen of voor tuinfees ten ziet men veel crêpe de chine of crêpe satin imprimé. Deze materialen laten zich ver. werken tot allerliefste japon netjes met volants, ruches, enz. Vooral voor onze jonge meisjes is dit een ideale dracht. Oudere dames doen beter een model te kiezen, in het genre zooals het andere figuurtjes op de onderstaande teekenihg draagt. Een materiaal, dat deze zo mer zeer in de smaak valt, is taftzijde. En veel zijn de ja ponnen, die gecompleteerd wor den door een mantel van don kerblauwe taftzijde. Men moet natuurlijk een model kiezen, dat zich bijzonder leent voor taft. Een model dus met uit staande wijde pofmouwen en getailleerd, of een zeer wijd. Wat bij taftzijde bijzonder vol doet zijn stiksels. Stiksels langs voor- en onderkant en langs de zoom der mouwen. Op de tweede teekening ziet u een complét, bestaande uit een jurkje van lichtkleurige geruite zijde met een mantel van donkerblauwe taft. Daar naast een elegante japon van donkerblauw-gestreepte taft zijde met een jabot van witte crêpe satin. Ook als garneering wordt taft veel gebruikt en niet al leen geruit. Ook effen ziet men veel als kraag en revers op zomermantels en natuurlijk doorgestikt. Van geruite taft zijde zijn de kleine hoedjes, die de vorm hebben Tan de bekende Zuid-westers, die zee lieden en schippers dragen bij storm. Passend bij deze hoed jes een shawltje, dat onder de kin gestrikt wordt. JEANNE DE FL. Br wordt veel gesproken en geschreven over aMe mogelijke tijd- en werkbesparlng voor de veel geplaagde huisvrouw; alleen over dat eene, het verstellen, naaien en stoppen, hooren we niets en dat is juist het- getae, dat ons uren bezighoudt. Waarom hebben we eigenlijk een naal- mMhlne? De naaimachine kan ons uitstekende diensten bewijzen bij het verstellen der waach; in 10 minuten knappen we dan een wenkje op, waarvoor we anders minstens een uw noodig zouden hebben en dat, zon- dqr dat we bij de machine nog andere appa- nrtfcm, e.d. noodig hebben. Ds tjeginneltago kan het beste een rond qp&nraaim nemen, zooals voor borduren ge bruikt wordt en schuift de grootste ring onder de ijftgdvoert. beginnen met het eigenlijke stopwerk. We laten de naald 1 tot 2 centimeter van de rand van het gat neer en stellen ook het schuift en over mid- ktoine ring die In de Strak ge- (zie illu- na&ivoetje omlaag. Nu nemen we het raam met de linkerhand vast en naaien heel een voudig dwars over het gat heen, tot 2 centi meter over de andere rand heen. We begin nen het werk niet in het midden; maar aan de' kant. Terwijl men langzaam trapt, heft men, met de rechterwijsvinger de handle van het naai voetje een weinig op, schuift de ring langzaam naar achteren en naait vlak langs de eerste draad weer terug,, tot men de andere kant weer bereikt heeft. Dan laat men de handle neer en draait weer terug. Op deze manier spant men draden, net zoo als voor het steppen van een kous. Men moet natuurlijk zorgen, dat de draden dicht naast elkaar liggen. Is de laatste draad ge spannen, dan laat men de naald zoo ver mogelijk naar beneden gaan en draait de ring half om, zoodat de gespannen draden dwars komen te liggen. Nu naaien we pre cies zooals we eerst hebben gedaan, met kleine steken over en weer, zoodat de naald gaat. Op deze manier ziet het werk er als geweven uit. Voor alles moeten we er echter op letten, dat de machine op een fijne steek staat en dat we ook dun garen gebruiken. Opdat het werk er zoo netjes mogelijk uit zal zien stikken we in de richting van de weefdraden en zorgen, dat de rand van de stop recht is. Is het stuk waschgoed een keer gewasschen en gestreken, dan kan men van de stop niets meer ontdekken. Hoe uitvoerig de beschrijving ook moge klinken in theorie; in practjjk gaat het heel eenvoudig en vlug. Heeft men er eens een maal een uurtje over gedaan om te oefenen, dan stopt men nooit meer met de hand. Is men de kunst eenmaal machtig, dan kan men kleinere gaatjes ook zeer goed zonder spanraam stoppen. Op deze wijze stopt men in 10 minuten net zoo veel, als men anders in uren doet. Ik heb zelf bijvoorbeeld eens in een zakdoek een gat geknipt van 5 centimeter en dit gat heb ik met de machine in 3% minuut keurig dichtgeweven. Iedere vrouw kaai dus zelf uitrekenen, hoeveel tijd en geld ze op deze wijze uit spaart. Bovendien is het werk veel aange namer dan het met de hand stoppen. Heeft men is een stuk waschgoed meer dere kleine gaatjes te stoppen, dan heeft men niet telkens af en aan te hechten. Men kan, als één stop klaar is, de handle om hoog halen en zonder de draad af te knip pen, aan het volgende gat beginnen. Is alles klaar en het werk onder de ma chine vandaan gehaald, dan worden alle draadjes afgeknipt, RITA VAN B. De tijd, dat onze kinderen er uitzagen als kleine volwassenen, is gelukkig voorbij. Men heeft ingezien, dat hun jonge, nog niet voi- vormde lichaampjes andere eischen aan hun kleeding stellen, dan wij. Maar er zijn nog wel eens moeders, die een fout maken, vooral bij het kleeden van hun kleine meisjes. Ze kieeden ze te mooi! Ze trekken de kinderen jurken aan, waarin ze zich niet op hun gemak voelen; waarin ze. als het ware, gedwongen worden te loopen en te handelen als kleine modepoppen. Dat Is fout! Geef ze kleeren, die niet bederven kunnen, waarin ze kunnen stoeien en ravotten, zon der het beklemmende gevoel, dat er iets aan bun jurk zou kunnen komen. Dergelijke kinderen worden nooit natuurlijk. Het aantrekken van te mooie kleeren heeft bjj kinderen en vooral bij meisjes, een on gunstige invloed op het karakter, Natuurlijk kan men het kind niet kleeden, zonder eenigszlns rekening te houden met de beerschende mode. Zoo zal men ook voor onze kleine meisjes bijv. de compléts zien, die wij moeders, zoo gaarne dragen. Een zwart-wit geruit jurkje met een rood jasje of een blauw-wit ge bloemde jurk met een blauwe mantel staat altijd leuk bij elkaar. Vele ouders gaan niet op reis 's zomers, omdat ze er tegen op zien met hun jonge kinderen in overvolle coupé's, waar een adembenemende geur hangt, te reizen. Dat valt inderdaad wel te begrjjpen. Het kind raakt uit zijn doen, omdat het niet ge wend is aan die benauwde geur; het is niet gewend zoo lang op schoot te zitten, wordt moe en daardoor huilerig; het Is misschien niet gewend aan zooveel vreemde gezichten, iets dat ook al niet bevorderlijk is om het te kalmeeren enz. enz. De zakenman echter die telkens andere dingen „uitvindt", om de altijd-bezige huis vrouw het leven te veraangenamen en te vergemakkelijken, heeft echter iets bedacht, waardoor de ouders, met hun kind, toch op reis kunnen gaan, zonder dat het kind er al te veel hinder van hebben zal! Er is n.1. een opvouwbare wieg in de han del gebracht, die in zeer vele gevallen uit komst zal brengen. Zoo op reis bijvoorbeeld. Dit wiegje is ver vaardigd van kanvas, naturelkleurig, en heeft, wat vorm betreft, wel iets weg 'van een groote taartjesdoos. Het wiegje is zoo diep, dat baby er ge makkelijk in liggen kan, zonder dat er ge vaar bestaat, dat hij er uit zal vallen. Als u nu naar de bovenstaande illustratie kijkt, ziet u, hoe handig dat wiegske is, als we op reis gaan. En zijn namelijk draagban den aan gemaakt, zoodat we het aan het bagagenet kunnen hangen, zonder dat het erg uit zijn vorm zakt. Hierin ligt baby nu heerlijk rustig, zon der dat hij last en hinder heeft van het schokken van de wagon. In de zomer kunnen onze meisjes geen jurken genoeg hebben. Iedere dag een schoone jurk is in de heete dagen volstrekt geen luxe. Gelukkig zijn de katoentjes, die men tegenwoordig koopt, haast alle, zonder uitzondering, licht-, lucht- en waschecht, zoodat dit wasschen de jurkjes niet bederft. De modellen, die men van deze eenvoudige katoenen stofjes maakt, kunnen niet een voudig genoeg zijn. Onze teekening toont een jurkje voor meisjes van 8 10 jaar, dat vervaardigd is van gestreept katoen. Voor dit modelletje heeft men 1.40 meter stof noodig van 100 centimeter breedte. Het jurkje krijgt de aardige noot, door de streepverwerking. We beginnen het meisje, voor wie we het jurkje zullen maken, de maat te nemen en dan knippen we van papier het patroon, dat op het schemja geteekend is. Het jurkje bestaat uit: een voorand, een rugdeel, 4 banen voor de rok, twee volants voor de mouwtjes, een kraagje. Dit kraagje wordt geknipt van effen wit piqué of katoen. Het blousje wordt met een splitje aan de voorkant gesloten. We stikken de jurk in elkaar en werken de naadjes aan de binnenzijde goed af. Dan kunnen we bij katoen het beste doen, door de naadjes tegen elkaar te stikken. Zoom en volants van de mouwen kunnen het beste met een biesje afgewerkt worden. Dit biesje kunnen we zeil van schuine banen stof knippen, of wel klaar koopen. Het kraagje behoeft niet dubbel geknipt te worden, omdat het toch plat op de jurk gestikt wordt. Met knoopjes en met lusjes sluit men de jurk van voren. Op de teekening kunt ge duidelijk zien, hoe men de jurk knippen moet, om de stre pen op een aardige manier te verwerken. De strepen in het blousje loopen recht; ter wijl die in de rok schuin genomen zijn. Aan de rugzijde vallen de strepen op dezelfde manier, als aan de voorkant. Ten slotte strijken we het jurkje op. TJ zult eens zien, hoe trotsch uw doch tertje is. °P deze door moeder zelf gpmaakte MARIAN B. n we tuaeefcen iedere twee draden een maal neer Zondag: bloemkoolsoep; blinde vink, postelein, gekookte aardappe» len; sn eeuwpudding; fruit. Maandag! 1 biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen! appelmoes. Dinsdag: kalfslappen, doppers, gekookte aard* appelen; wentelteefjes. Woensdag! harde eieren, sla, gebakken aardappelen! rjjst met rabarber. Donderdag! gehakt, spinazie, gekookte aardappelen! rödgröd. V r ij d a g! gestoofde baars, citroensaus, gekookte aardappelen; flensjes. Zaterdag! saucijsjes, bloemkool, gekookte aardappe* len; karnemelkpudding. i» Nr. 356: jurkje voor meisjes van 4 tot 7 jaar. Het materiaal is wasch-, licht- en zon- echte katoen in een vrooljjk frisch tintje. Het rokje heeft eenige diepe plooien, die het kind de noodige bewegingsvrijheid verleenen. De eenige garneering bestaat uit het door geregen lint aan de hals, dat op de schou ders gestrikt wordt. Benoodigd materiaall 2.75 meter katoen van 90 centimeter breedte, Prijs van het patroontje; 0.38 ets. per stuk. Nr. 357: aardig overgooiertje van linnen voor meisjes van 6 tot 9 jaar. Ook hier zijn diepe plooien in het rokje aangebracht. Be noodigd materiaal: 2.75 meter linnen van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 0.38 ets. per stuk. Van het blousje is geen patroon verkrijgbaar. Deze patroontjes zijn dus in alle maten tegen bovenvermelde prijzen te verkrijgen bi) de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam. Bij deze prijzen wordt echter nog 6 ets. extra berekend voor porto-kosten. Toezendjng zal geschieden na ontvangst van het bedrag dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels, of wel per post giro 14632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gwenschte nummer en tevens de ver langde maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz., benevens de leeftijd van het meisje voor wie het patroontje bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opeturing.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12