DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verschillende belangrijke onder werpen besproken. De groote Europeesche vraagstukken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 149 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 27 Juni 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Eerste Kamer, De tariefwet aangenomen. De heer van der Hoeven over het Zuiderzee-vraagstuk. Nieuwe bepalingen in de armenwet, ook ten aanzien van verkeersongelukken. Minister Oud over het aftreden van minister Steenberghe. Den Haag, 26 Juni. Bij de behandeling van de nieuwe tarief- wet, welke de Kamer zonder stemming heeft goedgekeurd, zeide mr. Van Lanschot (r.k.) terloops of quasi terloops? dat de leden van het kabinet het over de tariefspoli- tiek niet eens schenen te zijn geweest. Mi nister Oud greep met beide handen deze ge- legenreid aan om met den grootsten nadruk te verklaren, dat het eenige punt, waarover de afgetreden minister Steenberghe en de andere bewindslieden van meening verschil den, de devaluatie was. Hij verzekerde op zijn woord, dat de Excellenties het op alle andere punten gloeiend eens waren geweest, en zei, dat het in 's lands belang was om in dit verband legendenvorming tegen te gaan Dit is, zooals men weet, ook in overeen stemming met wat mr. Steenberghe zelf over zijn aftreden heeft medegedeeld. Minister C>ud verklaarde, dat, als er iemand was, die diens heengaan had betreurd, het hijzelf, minister Oud, was. Dus: „er zat niets ach ter". Laat ons dankbaar zijn. Er zijn in deze wereld reeds te veel dingen, waar wat achter zit. Wij bedoelen hiermede geen onvriende lijkheid jegens het Kabinet-Colijn, de open hartigheid van welks leider door vriend en tegenstander wordt erkend. Het debat heeft o.a. een speech van prof. Diepenhorst te ge nieten gegeven. In een reeks van onberispe lijke volzinnen, met een gestadig vloeiend rhyihme en van een honingzoete welspre kendheid, tracht hij zijn tegenstander in de watten te wikkelen, met een stevig verband eromheen. Lukt het hem, dan ligt de tegen stander zacht en warm, maar tevens onbe wegelijk. Overigens, het lukt hem volstrekt niet altijd. Voorts vertelt de prof met een droog gezicht onbetaalbare grapjes. Bij voorbeeld, dat hij de heffing van dertig per cent op vreemde hersenen in blik niet als een bescherming van het nationale intellect wil beschouwen. De historische bijzonderheden, welke hij vertelde, waren er zichzelve wel aardig. Toen Pierson in 1900 het tarief van vijf op zes percent wilde brengen, griefde hij velen zijner vrijhandelsvrienden. En toen Harte van Tecklenburg in 1905 en Kolkman in 1913 naar de verboden vrucht van twaalf percent grepen, wekte dit groote beroering- Thans is een twaalf percents heffing bij Koninklijk besluit ingevoerd! Iets, waarover intusschen de heeren Van den Bergh (lib.) en De Zeeuw (soc. dem.) begrijpelijkerwijze hun afkeuring uitspraken. Minister Oud stelde ertegenover, dat, als men had gewacht tot de nieuwe tariefwet tot stand was gekomen, de schakist de opbrengst ervan, welke op 84 millioen wordt geraamd, nog een jaar had moeten ontberen. Z.Exc. verweet prof. Diepenhorst als historicus een cardinale fout, namelijk van geen rekening te houden met de omstandigheden van elk tijdsgewricht. De vrijhandelsperiode van voorheen is gevolgd door eene van alge- mepne, internationale protectie. Dat prof. Diepenhorst het zich een beetje gemakkelijk maakt met zijn vergelijking van heden en verleden, kan inderdaad niet worden ont- kend. Voor zijn studenten hopen wij, dat hij in zijn colleges deze cardinale fout weet te. vermijden. Volgens mr. Van Lanschot moet de regee ring een druk gebruik maken van de machti ging, welke zij heeft om, als een industrie met den ondergang wordt bedreigd, dein- voerrechten op de overeenkomstige producten te verhoogen. Zij moet dit, aldus deze afge vaardigde, doen voor de kunstzijde-industrie en, in verband met de Belgische devaluatie, voor tientallen industrieën. Excusez dü peu. Het lijkt ons een heel aardige, of eigenlijk onaardige, manier om met volle zeilen naar het protectionisme te stevenen. Wel, deze soep zal niet zoo heet gegeten worden, als zij wordt opgediend. Van minister Oud verna men wij, dat de regeering onderzoekt, voor welke bedrijfstakken de machtiging kan wor den toegepast en hoe. De begroeting van het Zuiderzeefonds bracht een speech van den heer Van der Hoeven (c.h.), welke een voorbeeld was van hoe men niet in het parlement moet spreken, wil men het niet in discrediet brengen. Een eindelooze rede, opgebouwd uit herhalingen van herhalingen en met lange citaten van deskundigen over het ontziltingsvraagstuk. De heer Van der Hoeven is tegenstander van zout water; vandaar wellicht, dat zijn speech ook alle Attisch zout miste. Nochtans komt het ons voor, dat men, wat hij zeide, met een korreltje zout moet nemen. Hij vreest, dat de noordoostelijke inpoldering de ontzilting van het IJselmeer zal verhinderen en dat dit daardoor niet zal kunnen dienen tot drinkwatervoorziening voor het westen des lands. Het vraagstuk is natuurlijk heel be langrijk, maar de heer Van der Hoeven sprak erover, alsof de Zuiderzee is afgesloten ter wille van de drinkwatervoorziening. Dit nu is niet precies het geval. Het schijnt noodig, erop te wijzen, dat landaanwinning het oog merk was. En wat de ontzilting aangaat, heeft men aanvankelijk slechts gedacht aan een zoodanige, dat de aangrenzende land streken konden worden voorzien van water met zulk een chloorgehalte, dat het voor landbouw en veeteelt als zoet water kon wor den gebruikt. Eerst later is de vraag gerezen of het IJselmeer zou kunnen dienen als prise d'eau voor drinkwatervoorziening. Een com missie onderzoekt deze vraag. Zal de heer Van der Hoeven, als zij ontkenend wordt be antwoord, gaan betoogen, dat de afsluiting van de Zuiderzee geen zin heeft gehad? He Zuiderzeedebat is nog lang niet afge- loopen. De wijziging van de armenwet is ook aan genomen. Wanneer in een inrichting voor hulpbehoe venden menschen zijn opgenomen voor eigen of anderer rekening en zijzelven of die anderen kunnen de verplegingskosten niet meer betalen, komen die kosten voortaan voor rekening van de gemeente, waar zij hoofdverblijf hadden. Zoo worden de ge meenten, waar deze inrichtingen zijn geves tigd, van een drukkenden last bevrijd. De andere wijziging betreft verkeersonge lukken. Als een automobilist of een motorrij der op zijn al te snellen tocht door het land een ongeluk krijgt en in een ziekenhuis wordt opgenomen, is het voortaan mogelijk, dat de gemeente, waar hij woont, voor de verple gingskosten moet opkomen, als hij ze zelf niet betalen kan. Mr. Heerkens Thijssen (r.k.) maakte zich ongerust, dat de kosten van „behandeling" niet onder die van „verpleging" zouden val len, en minister De Wilde zei, dat het wel zal losloopen en dat er desnoods een nieuwe wet zal komen. Genoemde afgevaardigde be pleitte ook andere wijzigingen van de armen wet, ten aanzien van krankzinnigenverple ging. Dit blijven voorloopig nog vrome wen- schen. Dxiqdiiksch De Engelsche regeering bespreekt de politieke problemen, welke tegenwoordig brandende zijn. De Italiaansch-Abessinische kwestie. .58uUmiottd DE BESPREKINGEN VAN EDEN TE ROME. Een beschouwing van de Giornale d'Italia. De Giornale d'Italia schrijft over de be sprekingen tusschen Eden en Mussolini, dat, zonder tot accoorden te leiden, hetgeen ook niet op het programma stond, de ge- dachtenwisselingen tusschen de beide staats lieden gelegenheid hebben gegeven tot een breede en nuttige uitwisseling van inzchten, welke zal worden gecompleteerd te Parijs in de gedachtenwisselingen tusschen Eden en Laval. Het blad voegt hieraan toe, dat de besprekingen te Rome de gelegenheid heb ben gegeven tot constateeren, dat de solidai- repolitiek der drie groote mogendeden van West-Europa, welke te Stresa tot stand was gekomen, geen enkele wijziging heeft onder- faan. Wat de Abessijnsche kwestie betreft, adden de besprekingen uiteraard uitslui tend een informatie karakter met betrek king tot de wederzijdsche standpunten. In dit opzicht wordt de politiek van Italië ter verdediging van de nationale Italiaansche belangen, die voortdurend worden aange vallen door de bewezen vijandschap van Abessinie, in de allereerste plaats bepaald door de politiek van dit land. Nadere uitwerking van de richtlijnen van Londen en Stresa, waarover in het officiee le communiqué wordt gesproken, is aldus de Lavoro Fascista practisch alleen mo gelijk, wanneer Engeland besluit een dui delijker houding aan te nemen. ENGELSCHE HOOGERHUIS BIJEEN. Het Duitsch-Engelsche vloot accoord. In het Engelsche Hoogerhuis hebben gis ter debatten plaats gevonden over militaire en vlootzaken, in het middelpunt waarvan het Duitsch-Engelsche vlootaccoord stond. Lloyd George verklaarde, dat de voor waarden van het vlootverdrag verheugend gunstig waren voor Engeland, doch zij zijn tot stand gekomen zonder effectieve rugge spraak met Frankrijk of Italië. De politiek met Duitschland te werken en het overige Europa aan zijn lot over te laten, kan mis schien de juiste blijken, spr. prefereert het echter zich te houden aan de beproefde vrienden van Engeland. Men kan Duitsch land geen eenzijdige revisie toestaan. Wat de duikbooten betreft, heeft Engeland theore tisch en practisch toegestemd in de pariteit van Duitschland. Duitschland heeft slechts duikbooten noodig met een geringe actiera dius voor de Oostzee en het Kanaal, terwijl Engeland groote duikbooten voor de doelein den van het Britsche rijk noodig heeft. Spr. acht den hoop, dat een bewapeningswed loop ter zee door de overeenkomst verhinderd worden zal, ongemotiveerd, integendeel die zal overal tot bewapeningsuitbreiding leiden en Frankrijk heeft reeds zijn behoefte aan verdere en snellere uitbreidingen medege deeld. Lord Strabolgi van de labouroppositie ver klaarde, dat een der feilen van de overeen komst was, dat men het eens was geworden over een bewapeningsbegrenzing in plaats van te streven naar een algemeene bewape- ningsverlaging. De vlootovereenkomst doet afbreuk aan de grondslagen van de collec tieve vei 1 igheidspol itiek en aan de samen werking der naties voor de instandhouding van den vrede. Engeland zou op zijn minst een beroep hebben kunnen doen op Duitsch land terug te keeren naar den Volkenbond, nadat het de overeenkomst had ondertee kend. Voorts beval spr. de bijeenroeping aan van een internationale vlootconferentie, waaraan Duitschland en Rusland zouden deelnemen en waar een collectief veiligheids verdrag voor steun ter zee tegen een aanval ler zou worden afgesloten. Admiraal Beatty verklaarde o.a.: Het Londensche vlootverdrag heeft voor zien in de pariteit met andere mogendheden en eenige mogendheden, die het Londensche verdrag niet hebben onderteekend, hebben de pariteit zelfs overschreden, Frankrijk bijv. bezit 180 pCt. van de Engelsche duikbooten. Om die reden ben ik van meening, dat er geen gevaar voorhanden is, dat wij een fout met Duitschland hebben gemaakt. Het moet zeer bevredigend zijn voor de Engelsche re geering, dat Hitier verklaard heeft, dat de Duitsche regeering bereid' is tot volledige af schaffing van de duikbooten. Ongelukkig echter vallen eenige andere landen de Engel sche politiek niet bij. De leider der labouroppositie, lord Pon- sonby, verklaarde, dat zijn partij de overeen komst als zoodanig niet veroordeeld, maar alleen de ihethodes, waarmede zij tot stand gebracht werd. Men zou overieg hebben moeten plegen met Frankrijk. VLEESCHVERGIFTIGING. Korten tijd geleden waren te Bielefeld en Brackwede (Dtl.) 20 personen ziek gewor den na het gebruik van rauw gehakt. Inmid dels zij'n 3 der patiënten overleden, terwijl bij eenige anderen de toestand zorgwekkend is geworden. Wat vandaag de aandacht trekt,,. INBREKER SCHIET AGENT NEER. Een uit ee« Duitsch concentratie kamp gevlucht communist. Te Salzburg heeft een inbreker, die op het punt stond door een agent te worden ge arresteerd, dezen neergeschoten. Een mili taire patrouille wist hem op te sporen en gevangen te nemen. Toen bleek, dat de man, de 34-jarige chauffeur H. Robel uit München, uit een Duitsch concentratiekamp ontvjucht was, waar hij was opgesloten wegens commu nistische activiteit. Hij was naar Oostenrijk ontkomen. ALGEMEENE ARBEIDSDIENSTPLICHT INGEVOERD. Naar het Duitsche Nieuwsbureau van particuliere zijde verneemt, is in de zitting van gister van het Rijkskabinet de algemee ne arbeidsdienstplicht wettelijk vastgelegd. In aansluiting daarop heeft de Rijkskan selier verordend, dat de diensttijd in den arbeidsdienst tot nader order een half jaar bedraagt. De sterkte van den arbeidsdienst zal ge durende het dienstjaar van 1 October 1935 tot en met 30 September 1936, met inbe grip van het oorspronkelijke en 't hulpper soneel, de 300.000 man niet overschrijden. Thans kunnen dus de in het jaar 1915 geborenen in twee lichtingen worden opge roepen Arbeidsdienstplicht officieel gevestigd. Het bericht van de invoering van den al- gemeenen arbeidsdienstplicht wordt thans officieel bevestigd. Verder is een wet aangenomen, waardoor de positie van den staat en de rechten der bevolking bij de luchtbescherming worden geregeld. Tenslotte heeft het Rijkskèbinet een wet aangenomen, waardoor de rijksminister van binnenlandsche zaken wordt ingeschakeld in de besluitneming inzake rechtsaangelegen- heden der Evangelische kerk. AFKOELING TE PARIJS. Stormschade in Zuid-Frankrijk. Te Mont de Marsan in Zuidwest-Frank rijk is in den afgeloopen nacht door een krachtigen wervelstorm aanzienlijke schade aangericht. Van verschillende huizen wer den de daken afgerukt, boomen werden ont worteld en muren ingedrukt. De kelders van talrijke gebouwen liepen onder water. In de geheele omgeving is de oogst vernield. Te Parijs, waar het de laatste dagen druk kend warm was geweest, heeft het gister middag gedurende een kwartier geregend en gehageld, terwijl er een sterke wind stond. De temperatuur is aanmerkelijk ge daald. DE TOESTAND IN NOORD-CHINA. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota en de minister van oor log, Hayasji, hebben gister rapport uitge bracht in den privy council over den toestand in Noord-China. Naar verluidt heeft Hirota daarbij den leden van den staatsraad de verzekering gegeven, dat een vriendschappe lijke regeling van het Noord-Chineesche conflict versneld is door de gelijkluidende opvatting, die bestond tusschen het departe ment van buitenlandsche zaken en dat van oorlog in deze aangelegenheid. De staats raad heeft er, naar voorts luidt, bij den mi nister van buitenlandsche zaken en den minister van oorlog op aangedrongen een nauwere samenwerking tot stand te brengen tusschen hun beider departementen en ver der de vastgestelde politiek voort te zetten. ALKMAARSCHE COURANT. iftt Het Engelsche kabinet is gis teren bij'een geweest, om tal van Europeesche vraagstukken op politiek gebied te bespreken. Een der voornaamste punten is natuurlijk wel geweest de Itali- aansche-Abessinische kwestie en een tweede punt, dat in de belangstelling stond, was bet nieuwe Engelsch-Duitsche vloot- accoord. De ministers hebben deze pun ten vrij uitvoerig besproken ep uiteengezet. Op een vraag van den liberalen afge vaardigde Geoffrey Mander antwoord de de minister van buitenfandsche zaken Sir Samuel Hoare dat Abessinië geen enkele concessie gedaan heeft aan Groot Brittannië, inzake den bouw van een dam in den Blauwen Nijl, nabij het Tsanameer. De voorwaarden voor den bouw van dezen dam vormen nog het onderwerp van onderhandelingen met Abessinië. Op een andere vraag van Man der ver- k'aarde Sir Samuel dat het Britsch- Duitsche vlootaccoord niets behelst dat nieuwe bewapeningsbeperking op mari tiem gebied door middel van een alge- meene conventie kan verhinderen of bemoeilijken. In antwoord op een vraag van den labourafgevaardigde Gocks zeide Sir Samuel dat het Britsch-Duitsche vloot accoord geen bepaling behelst, dat dit ac.coord voorbestemd is ingevoegd te worden in een algemeen deel, dat weer voorbestemd zou zijn om deel V van het Verdrag van Versailles te vervangen. Evenmin behelst het vlootaccoord de voorwaarde dat Duitschland naar Geiiève zal terugkeeren. Minister Hoare voegde hieraan nog de verklaring toe: „De invoeging van dit vlootaccoord in een algemeene ontwapeningsconventie blijft echter het doel van onze politiek." Op een andere vraag van Cocks zeide minister Hoare nog dat de clausules van het Verdrag van Versailles, wat betreft den invoer van oorlogsmateriaal in Duitschland onveranderd van kracht blijven. Het Italiaansch-Abessinische geschil was het ontwerp van bespreking op den ministerraad. Het negatieve resultaat van de besprekingen van Eden te Rome wordt niet verheimelijkt. Het kabinet besprak voorts het ont werp voor een luchtpact en bereidde het antwoord voor inzake dit onderwerp aan de hand van eenige voorstellen, welke de Fran°che regeering heeft medege deeld aan Eden tijdens zijn bezoek te Parijs. Verder besprak de ministerraal het rapport van zijn sub-commissie, die aangewezen was voor de bestudeering van de voorstellen, vervat in het zooge naamde „New Deal" van David Lloyd George. De regeering zal zoo spoedig mogelijk haar standpunt aangaande deze voorstellen bekend maken, maar men gelooft niet dat deze plannen steek houdend zijn. volgens goedingelichte kringen te Rome heeft Mussolini tegenover Eden op de volgende wijze de doelstellingen van Italië wat betreft Abessinië uiteen gezet. In de eerste plaats wenscht Italië zijn koloniën in ongestoord bezit te hebben; in de tweede plaats wil het recht van toegang hebben in Abes sinië en het recht om er wegen, bruggen en spoorwegen aan te leg gen, en er scholen te bouwen. Ten derde wenscht Italië het recht te hebben zijn goeden invloed aan te wenden om Abessinië te civilisee- ren. Men wijst er in deze goed inge lichte kringen op dat Italië niet van zins is achter te blijven bij Duitsch land bij het hernemen van zijn recht om koloniale expansie na te streven. Tn officieele Italiaansche kringen zegt men dat Eden bij zijn conferenties met Mussolini geen enkel voorstel heeft ge daan tot regeling van het Ethiopisch geschil. Eden had van zijn regeering de bevoegdheid gekregen eenige voorstellen aan de hand te doen, maar, toen hij ge hoord had wat Mussolini in te brengen had, heeft hij begrepen dat Italië niet be reid is eenige slechts gedeeltelijke rege ling van deze kwestie te accepteeren. De officieuze „Giornale d'Italia" schrijft: „De besprekingen van den Duce met Eden gaven zonder dat zij leid den tot accoorden, welke ook niet op de agenda voorzien waren alle gelegen heid voor een nuttige gedachtenwisse- ling op groote schaal. De Romeinsche be sprekingen veroorloven de vaststelling dat de politiek van solidariteit tusechen de drie groote mogendheden in West- Europa, welke te Stresa tot stand is ge komen, geen enkele verandering heeft ondergaan. Wat betreft de Ethiopische kwestie hadden de besprekingen klaarblijkelijk het karakter van een eenvoudige op de hoogte stelling van de wederzijdsche standpunten. Dat de politiek van Italië, welke uit sluitend gericht is op de verdediging van nationale belangen, voortdurend het voorwerp is van vijandige aanvallen, is de schuld van de politiek van Ethiopië". Volgens de „Lavoro Fascista" is de ontwikkeling van de grondslagen welke gelegd zijn te Londen en te Stresa, en waarover het aofficieele communiqué over de conferentie tusschen den Duce en Eden rept, practisch alleen mogelijk indien Engeland ertoe besluit een meer preciese houding aan te nemen. Do groot© Europoos cho politiek© vraagstukken in den Engelschen ministerraad besproken. (Dag. Overzicht). Doodvonnis van Matuschka be krachtigd. (Buitenland). Dynamiet ontploft in Texas; 16 arbeiders gedood. (Buitenland.) Het is de bedoeling met de be noeming van een nieuwen minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te wachten tot na de be handeling van het bezuinigingsont- werp. (Binnenland). De beleende effecten inzake de fraude te Wormerveer in beslag ge nomen. (Binnenland). De burgemeester van Albury komt pas in Augustus in ons land. (Luchtvaart). Ernstig ongeval te De Rijp door het springen van een steriliseer- ketel. (Stad en Omgeving.) (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1