TWIST MET MESSTEKEN TE DOKKUM. Dader onder invloed van sterken drank. Zaterdagavond kregen te Holwerd bij Dokkum twee jongelieden, vermoedelijk door dat zij onder invloed van alcohol verkeerden, twist. Onverwacht trok de 18-jarige R. Boonstra uit Driesem een schoenmakersmes en stak de 20-jarige F. de F. de Graaf uit Holwerd in de zijde. Het mes drong door buikholte en maag en veroorzaakte levensgevaarlijke ver wondingen. Na voorloopig te zijn verbonden is de ge wonde naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. Er bestaat echter wei- nog hoop op herstel. De dader, die niet gunstig bekend staat, is hedenmorgen op transport naar Leeuwarden gesteld om voor den officier van justitie te worden ge leid. KATHOLIEKENDAG TE DEN HAAG. Groote openbare bijeenkomst Gister is in Den Haag onder groote be langstelling de 13e Diocesane Katholieken dag in het Bisdom Haarlem gehouden. De dag werd begonnen met een Pontifica le Heilige Mis in de Kerk aan de Park straat, gecelebreerd door den bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent Onder de vele belangstellenden merkten we op minister van Schaik, staatsraad Ko len en oud-minister Marchant. Des middags werd op Houtrust een groote openbare bijeenkomst gehouden, welke door ongeveer 15000 personen werd bijgewoond Op de eeretribune merkten we naast de reeds eerder genoemde personen op mgr. Arigoni, mgr. Taskin, president van het Se minarie te Warmond, Kanunnik-deken van Den Haag, v. d. Tuin, eenige Tweede Ka mer-leden, wethouder van Den Haag, het Eerste Kamer-lid prof. Steger en vele ande re autoriteiten en geestelijken. Na een welkomstwoord door den heer Borghois, voorzitter van het Uitvoerend Comité, hield prof. mr. Romme een korte openingsrede, waarna de hoofdrede van de zen dag werd uitgesproken door dr. De Boer, rector van het R. K. Meisjes Lyceum te Den Haag, over „Crisis en Godsvertrou wen". Op het middenterrein waren 200.000 leden van De Graal, van de St. Jozefsgezellen en de K. J. M. V. met tal van vaandels in stervorm rondom het opgestelde altaar op gesteld, welke in spreekkoren deed hooren: ,,De nieuwe menschheid", zijnde een overwe ging van de jeugd van eigen tekort ko mingen en een opwekking aan allen tot nieu we katholieke actie. Voorts werd een Pontificale Lof gehou den door den bischop van Haarlem waarin mgr. Aengenent een kort woord tot de aan wezigen sprak. Tenslotte volgde na een gemeenschappe lijk zingen van Het Wilhelmus een indruk wekkend defile voor den bisschop, van de jeugd in haar kleurige uniformen. Besloten werd nog tot het verzenden van telegrammen van aanhankelijkheid en ver knochtheid aan den Paus en van aanhanke lijkheid en trouw aan H. M. de Koningin en K. H. de Prinses. COLLEGE VAN GEDEPUTEERDEN IN NOORDHOLLAND. Nieuwe samenstelling. Naar wij vernemen zal het nieuwe college van Gedeputeer den in Noordholland, dat a.s. Woensdag gekozen zal worden, bestaan uit de heeren mr. M. Slingenberg (v.d.), mr. Max Bruch (a.r.), mr. J. B. Bomans r.k.), mr. Witteman (r.k.), Edu- ard Polak (s.d.a.p.) en den heer A. W. Michels (s.d.a.p.) Mr. Wittema komt in de plaat6 van d- n heer Verschure en de heer Polak in de plaats van den heer Gerhard. Van de zijde van den Vrijheidsbond i6 getracht een zijner leden, n.L den heer Walrave Boissevain de plaats van mr. Sllngenberg te doen innemen, doch dit stuit op verzet van de andere partijen. Door de verkiezing van den heer E. Polak tot Gedeputeerde houdt deze op lid te zijn van den Amsterdamschen ge meenteraad. HET WATER LOKT Kon niet zwemmen. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 18- jarige P. v. A. uit Eindhoven, die te Zalt» bommel bij een zuster logeerde, bij het baden in de Waal verdronken. Hoewel de politie dadelijk aan het dreg gen ging, is het lijk nog steeds niet opge haald. Het slachtoffer kon niet zwemmen. In een draaikolk verdronken. Gistermiddag omstreeks half vijf is onder gemeente Rosmalen in de rivier de Aa ver dronken de 34-jarige spoorwegarbeider Handriks uit 's-Hertogenbosch. De heer H. was des middags met zijn vrouw en kinderen in een bootje de rivier opgegaan, waarbij de heer H. zich te water begaf, hoewel hij niet kon zwemmen. De rivier is echter zeer on diep. Nochtans bevinden zich op bepaalde plaatse diepere draaikolken en in één van deze schijnt de heer H. terecht te zijn ge komen. Voor hun oogen zagen zijn vrouw en haar kinderen hem verdrinken. Een voorbijganger wist tenslotte hem uit het water te trekken, doch toen waren de levensgeesten reed» ge weken. Onbekende Duitscher verdronken. Zondag is uit het Kanaal te Borger (Dr.) het lijk opgehaald van een Duitscher van ongeveer 25-jarigen leeftijd. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. In gevaarlijke vijver verdronken. In den vijver te Otterloo (Gld is gister avond wederom een jongeman verdronken vijver bevindt zich een aantal zeer diepe plaatsen door borden met „gevaarliil diep'' aangegeven. Ook personen, die d< zwemkunst niet voldoende meester zijn, gaan op deze diepe plaatsen zwemmen. Gister avond werd de ongeveer 25-jarige ongehuw de A. Elbertson uit Wokerom vermist. Zijn kleeding werd herkend, waarna men in den vijver ging dreggen. Te omstreeks half 12 is Jtet lijk opgehaald. KORTE BERCHTEN. In de week van 24 t/m. 29 Juni 1985 werden in Nederland 122 faillissementen uitgesproken. Qemeetitecadm WIERIMGERWAARO Vergadering van den raad der gemeente Wieringerwaara op Zaterdag. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede dat de veld waehtersverordêning is goedgekeurd, 1 Juli in werking getreden. In verband hiermede is de betrekking van bode opgeheven en de betreffende instructie ingetrokken. Van den minister van binnenlandsche zaken was een circulairen ontvangen met advies om de heffing op vergunningsrecht te doen geschieden volgens art. 23 der om zet van sterke dranken. Aldus besloten. Brieven waren ingekomen van de com missie tot uitvoering van den vleeschkeu- ringsdienst, waarbij werd voorgesteld een aanvulling voor de verordening van het hef fe* van keurloon. Conform besloten. Af- en overschrijvingen en »uppl. begrooting 1934. Op den gewonen dienst werd in uitgaaf voor steunverleenfng B gebracht 87.24 op de kapitaaldienst een storting van de be graafplaats 300. Voorts werd besloten tot het doen van verschillende af- en overschrij vingen op den dienst 1934, in totaal 487.41. Onderzoek geloofsbrieven van gekozen leden van den raad. Na dit onderzoek door de hêeren; Nieuw- boer, Goosensen Sybrands deelde laatstge noemde mede, dat alles in orde bevonden was, hij stelde voor de hêeren toe te laten. Na rondvraag ging de vergadering in comité. WIEftMGEN *De raad vergaderde Vrijdagmiddag on der voorzitterschap van burgemeester Kolff. Alle leden waren tegenwoordig. Aan mej. A. Boerendans werd op haar ver zoek ingaande 8 Juli a s. eervol onslag ver leend als onderwijzeres aan de O.L. school te Westerlartd. Een verzoek van de afd. Schagen en om strekken van den Nederlandschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters offl in den grondslag huurwaarde vöör koffie huizen en dergelijke lokaliteiten verminde ring aan te brengen, werd om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Aan J. Jaspers en wed. S. Dijkshoorn werd ontheffing verleend van reinigings rechten. In verband met de bepalingen van het ambtenarenreglement was aan den tijde- lijken ambtenaar ter secretarie N. H. Klomp, die als zoodanig drie jaar gefungeerd heeft, een vaste aanstelling gegeven. Daarom was het noodig voor zijn jaarwedde een regeling te treffen. B en W. stelden voor 1000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 100 tot 1400, waarbij, ingevolge raadsbesluit van 29 Juni 1934 het pensioenpremieverhaal ongedaan wordt gemaakt door een verhoo ging tot hetzelfde bedrag. Als tijdelijk amb tenaar genoot hij 1200. Werd goedgekeurd. De heer Oden had de volgende vragen ge steld over het gedrag van de brandweer na den brand in het perceel van N. de Haan: „Is het uw cölle|e bekend, dat op het ter rein van den brand van de lunchroom van oen heer N. de Haan aan den Slingerweg in den nacht van 8 op 9 Juni j.1. eenige brand weerlieden zich in staat Van dronkenschap bevonden. Indien dit uw college bekend is of eventueel bij onderzoek de juistheid daarvan mocht blijken, is dan uw college voornemens ter zake maatregelen te nemen en zoo ja, welke?" De voorzitter antwoordde, dat na een inge steld onderzoek was gebleken, dat de betrok ken brandweerlieden inderdaad teveel ge dronken hadden. Echter is tevens komen vast te staan, dat de brand reeds gebluscht was en de spuit was vertrokken. Betrokkenen hebben dit zelf erkend en hebben toegezegd, dat het niet meer zal voorkomen. De heer Oden was met deze verklaring te vreden. De voorzitter verklaarde nog, dat hem tevens ter oore was gekomen, dat eenige brandweerlieden drank hadden meegenomen naar huis. Dit was echter gebeurd met toe stemming van den eigenaar, die meende, dat de drank als gevolg van de hitte toch onver koopbaar was. Spr. meende goed te doen, ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen, dit mede te deeien. Met 10 tegen 1 stem (die van den heer M. Kooij Pz.) werd besloten het contract met den vleeschkeuringsdienst te Den Helder in gaande 1 Januari a.s. op te zeggen. De oor zaak daarvan is. dat te Wieringen een vee arts is gevestigd, dien de landbouwers daar graag willen houden. De practijk is echter te klein om hem een behoorlijk bestaan te waarborgen. Daarom had het gemeentebe stuur van Wieringen verzocht hem op de een of andere wijze op te nemen in het ambtena rencorps van den vleeschkeuringsdienst. In een daarover gehouden conferentie te Den Helder was toegezegd, dat hij bij afwezig heid of ziekte van den directeur diens functie zou kunnen waarnemen, waarvoor een jaar- lijksche vergoeding van 400 was genoemd. Den Helder liet echter niets meer van zich hooren en daar het contract vóór 1 Juli moest worden opgezegd, ging de raad hiertoe over. De voorzitter zelde nog de voorkeur te geven aan het toekennen van een jaarlijksche toelage aan den veearts. Tenslotte werd nog goedgevonden den toren te Westerland te doen restsureeren naar een vereenvoudigd plan, dat 800 zou kosten. Een ander plan, waarbij een balustrade was ontworpen, zoodat en om den toren kon loopen, zou f 1500 koeten, doch met het oog op de gemeente-financlën hadden B. en w bezwaar de uitvoering daarvan voor te stel len. Hierna sluiting. Geneeskundige brieven XXXIII. ZIEKENFONDSEN, ZIEKENHUISVER- PLEGINGSVEREENIGINGEN EN MIDDENSTANDSZIEKTE VERZEKERING. II. Wa hebben tn den vorlgen brief, ge toetst aan de cijfers van een redelijk zie kenfonds ln een bescheiden provincie stad, gezien dat een ziekenfonds tegen 'n weekcontrlbutie van 25 cente ln staat is den huisarts volledig te honoreeren en de onkosten voor specialistische hulp op spreekuur, op polikliniek of in consult eveneens op te vangen. Aan apothekers uitgaven bleek ongeveer evenveel uit gegeven te worden als aan de huisartsen te samen werd uitbetaald. De vraag of hierop bezuiniging mogelijk is, moet be- bevestiglng worden beantwoord en wel door invoering van het z.g. Zaanlandsche systeem. Collega De Goeje uit Zaahdam heeft in een kort betoog in Juni 1930 het ver- kseende woord gesproken ter zake van de te hooge rekeningen aan geneesmid delen ln de ziekenfondsen. Men heeft hierbij met drie partijen te doen, nl. den apotheker, den dokter en den patiënt. v«.n deze drie partijen is slechts één groep bevoegd en ln staat de werkelijke noodzakelijkheid van een bepaald medi cijn te beoordeelen en dat is de genees heer. in het algemeen zal een patiënt zich niet verzetten tegen het feit dat hem een geneesmiddel wordt voorge schreven. Eerder zal het tegendeel te constateeren zijn en kunnen we bemer ken, dat de patiënt onbevredigd is, wan neer hem geen drankje wordt voorge schreven en zal hij gaarne willen, dat allerhande voorschriften, die wel aange naam, lekker of wenschelijk zijn, nu ook van fondswege als medicijn worden voorgeschreven. Een apotheker zal wel meer of minder vaak een duurder preparaat door een gelijkwaardig goedkooper middel kun nen vervangen maa- hij kan al evenmin a de patiënt de noodzakelijkheid van het voorschrift beoordeelen. Apotheker en patiënt hebben sich dus bij de ge- drogUfyn van den arts neer te leggen. Inderdaad bestaat de moeilijkheid, dat voor verschillende siekteproceesen di- veise wegen tot het dpel, d.w.a. de ge nezing leiden en het ie niet moge'ijk en niet toelaatbaar, alle artsen te willen dwingen voor elk ziekteproces dezelf den weg, die tevens uit een oogpunt van pharmaceutische hulp de goedkoopste moet zijn, te volgen. Geneeskuhst is van veel te veel indivldueele factoren afhan- kf'ijk om alles star in een gemeenschap pelijk nauwsluitend keutVijf te willen dv ingen en leent zich hiet voor te ster ke schematiseering. Toch is het moge lijk gemiddelden en normen aan te geven met behulp hiervan uitwassen uit te roeien. Medicijnen per 1000 zielen. Op alleszins betrouwbare wijze heeft do Goeje nagegaan welk bedrag aan me dicijnen gemiddeld per jaar per 1000 ze len redelijkerwijze utgegeven behoort te worden om goede geneeskundige be handeling te waarborgen. Ter wille van de billijkheid zijn bepaalde dure prepa raten er buiten gehouden (b.v. ihsullné), om te voorkomen, dat een arts onver diend een strop zou hebben. Zoo kwam men in Zaanland tot de conclusie dat per verzekerd hööfd ruimschoots vo'doende was voor een behoorlijke g«- neesmidd^lenvoorzening, aldus ver- detld: 0.85 per jaar voor de huisartsen receptuur en 0.15 voor specialisten re ceptuur en bijzondere risicos'. ïlet ei van Columbus was niet spoedig uitgebroed. De huisartsen die de eeni ge verantwoordelijke personen zijn voor de voorgeschreven receptuur mogen 0.85 per verzekerde per jaar voorschrij ven. Hebben ze dus 2500 ingeschreven verzekerden, dan mogen ze 2500 X 85 s= 2125 per jaar aan geneesmiddelen ver bruiken. Komen ze hierboven uit, dan moeten ze dit uit éigen beurs bijpassen, tenzij ze bijzondere overmacht kunnen aantoonen. Het resultaat van de ingevoerde proef neming beantwoordde ten volle aan de verwachtingen. Zonder dat er gemoti veerde klachten van de zijde der verze- keiden kwamen, daalde de receptuur neg beneden de 0.85 per verzekerde per jaar en per huisarts. De uitgaven voor de receptuur in Zaanland hadden in 1928 nog 35.069 bedragen én liepen in 1929 ondér het nieuwe systeèm terug tot 24.502, d.t. eên besparing van ruim 10,500. Tn den loop der verdere jaren is dit Zij en hij Zij aan zij Op de hei... Maaï^ïijerr^e^^l van dit Zaanlandsche systeem m i. nie ernstig genoegd worden aanbevolen. Dit m;d<lel legt het zwaartepunt in het ge neesmiddelen voorschrijven bij den. be- hendelenden arts en verdient Juiet daai om d« voorkeur boven een systeem, waarbij da patiënt een bedrag moet bi] betalen. Ook in het fonds, waarvan ik het jaarverslag als uitgangspunt nam zou hierdoor een paar duizend gulden kunnen worden bespaard die dan allicht konden worden gebruikt voor de ver vulling van thans afgeweten, doch niet onredelijke wenechsn. Zlekenhnisverplegintfsvcr- eenigiasf. Thans moge een beschouwing volgen naar aanleiding van het jaarverslag van de eiekenhuisverplegingsvereeniging. Déze vereeniging omvat dezelfde provin ciestad en bovendien een aantal dorpen in de omgeving. Bij een weekcontribu- tie van 5 ets voor personen boven 16 jaar (jongeren genieten sterke reductie) wordt na een wachttijd van 6 maan den 30 dagen ziekeniiuieverpleging per jatr tégen 3e klas tarief tot een maximum van 3.75 per dag vergoed. Tevens wordt een bedrag voor gebruik van de operatiekamer, voor hét vervoer heen en terug en voor sommige bijko mende ziekenhuiskoeten betaald. Dit alles geschie t rechtstreeks tusschen vereeniging en ziekenhuis. Slechts zie kenhuisopname voor een gewone beval ling valt buiten deze verzekering. Er b-.staat geen geneeskundige controle Deze vereeniging bestaat ruim 6 Jaar. beschikt over een flinke reserve en om vat thans ruim 24.000 leden Terwijl oorspronkelijk het aantal leden in de stad aanzienlijk hooger was dan van het platteland thans bijna opgeheven. De stad leverde 11.473 leden (54.5 oer be volking), het platteland 12.608 (46 9 Het is merkwaardig hoe sterk alt per centage op verschillende dorpen uit e|n kan loopen; het wisselt van 23,8 rot 74.8 Plaatselijke propaganda spee't hierbij natuurlijk een rol, maar ook de mentaliteit van de bevolking (o.a door geloofsovertuging) is een belangrijke factor. Daar waar het ziek.mfondswezen reeds behoorlijk wortel had beschoten Is ook de ziekenhuisverpleging populair geworden. In totaal werden er 614 feden ln een ziekenhuis verpleegd en 'ere ge noten 10.633 verpleegdagen tot een to taalbedrag van bijna 39 000 Becijfering. We kunnen nu allereerst de v olgcnde Cijfers geven: Leden ïiekto- verpleeg- aantal gevallen dagen. Platte land 12.608 262 4434 M stad 11.478 352 6218* De opnameduur splitsend in groepen komt de verslagschrijver tot de volgende cijfers: dagen dagen dagen langer stad 79 139 60 74 piatte land 65 111 41 45 144 250 101 119 Per 1000 leden bedroeg het aantal op- genomenen in 1931 23.2 d.i. 2.32 1932 23.1 d.i. 2.31 1933 30.- d.i. 3 1934 '26.- d.i. 2.6 Het Ziekenhuisbedrag per geval bedroeg: in 1931 62.50 in 1932 61— in 1933 63.50 in 1934 63 50 Het gemiddeld aantal verpleegdagen per geval bedroeg: in 1931 18.15 of 3.46 kosten per dag 1932 17.5 of 3.60 kosten per dag 1933 17.75 of 3.57 kosten per dag 1934 17.67 of 3.66 kosten per dag Dat de gemiddelde kosten per dag stegen komt o.a. doordat steeds meer bij komende kosten werden vergoed- We zien dus dat gemiddeld 26 per 1000 leden in een ziekenhuis per jaar terecht komen en bij een maximale vergoeding van 30 dagen (of 115) er op een gemid deld aantal verpleegdagen van 18 moet worden gerekend. Bij een wacht tijd van H jaar en een voldoend aantal leden blijkt dit risico met een weekcon trlbutie behoorlijk te dekken te zijn. Verlichting van lasten. Voor diegenen, die in een ziekenhuis moeten worden opgenomen kan dit een aanzienlijke verlichting van materieele lasten en zorgen beteekenen. In verband hiermede behoeft het ons dan ook niet te verbazen, dat daar waar geen mder- lihge ziekenhulsverplegingsvereeniging bestaat het aantal ziekenhuisopnamen per 1000 mènschen beneden onze cijfers blijft, vooral op het platteland. Wil men dus ergens een zlekenhuisverplegings- fonds oprichten, dan dret men goed met een stijging van het aantal gevallen te rekenen, want zulk een fonds werkt en dit i« sociaal hygiënisch een groot voordeel ziekenhuisopname ln de hand. Stijgt dit aantal sterk boven de hierboven gegeven cijfers dan zal ge neeskundige controle niet kunnen wor den gemist. Al étende krijgt men vaak honger; het kan ons dus hiet verbazen dat leden en besturen steeds meer wenschen hebben en dat vooral de leden er regelmatig op aandringen nu ook alle onkosten, aan ziekenhuisopname verbonden, via deze verzekeringsinstellingen collectief te diagen en af te wikkelen. Daarmede komen we aan de beta'lng van de z.g. klinische med i s c he hulp, speciaal 6pecialistenhulp dus. Hierover zal lk ih den volgenden brief nader mijn standpunt ten beste geven. 'PiuitetdiuuL STAKINO BEE1NDIOD. la de Krimpsche venen. De samenwerkende Landarbeidersbonden hebben te Utrecht het voorstel van den Rijks. bemiddelaar Bloemers. td oplossing van het conflict in de Krimpsche venen aangenomen zoodat de werkstaking ia het veenbedriji mi, behoudens een klein oadcrdeelen, tot het verleden behoort. MODERNE MUMMIES. Aan loopenden band vervaardigd. In den laatsten tijd hebben tal van Ame- rikaansche musea voor groote bedragen „echte Egyptische" mummie» gekocht. Bij een nader onderzoek heeft men echter kun nen vaststellen, dat deze mummies, ofschoon echt Egyptisch, nog vrrsch waren. Het on derzoek van een Amerikaanschen detective in dienst van een groot museum, heeft aan het licht gebracht, dat zich te Cairo mummie-fabriek bevindt, welke sinds jaar als het ware mummies aan den loopeil den band fabriceert. De fabriek betrok haal „materiaal" van doodgravers van kerkhoven» die lijken van pasbegravei Egyptenaren le verden. Na een speciale bewerking, welke de directie van de fabriek geheim houdt, doch voor zoover bekend een uitvinding van een Engelsch scheikundige is, werden de versche lijken in antieke mummies veranderd, die zelf* door kenners moeilijk als vervaischin- gen te herkennen waren. LAWRENCE DE GEHEIMZINNIGE. Gpnicuw twijfel gerezen aan zijn dood. Zooals men weet werd eetige weken ge leden uit Engeland gemeld, dat overste Law- rence, die altijd door een gebttmzinnig waas omhuld was, door een motorsngeluk om het leven was gekomen. Thans doen opzienbarende en hardnekki ge geruchten in de Fransche pers de ronde, waarin beweerd wordt, dat Lawrenoe nog in leven ia en zich in Abessinië bevindt Een correspondent van de „Oeuvre" meldt MUMÉafaMHi uit Cairo zeer betrouwbare bron heb ik vernomen, dat de geheimzinnige overste Lawrenee, wiens dood eenige weken gele den gemeld werd zich gezond en wel te Ad dis Abeba bevindt. Hij vertoeft er reeda van af 21 Mei en speelt een rol id't Italiaansch- Abessinisch conflict". De geheimzinnige overste m In het etod van April met een vrachtboot te Dnr-es- Saiam in Afrika zijn aangekomen. HIJ werd niet dadelijk herkend, maar wel zijn oude medewerker Oardner uit Mesopotamië, die hem ook thans weer vergezeft. Samen reis den zij naar het Victoriameer, onderweg werden zij herkend door een officier, die tijdens den wereldoorlog in Mesopotamië lag en Lawrenee zeer goed kende. Met een kara vaan is de overste naar het Noorden ge trokken. Men verneemt van verschillende kanten dat de Negus van Abessinië »p 21 Mei een nieuwen militairen en politielen raadsman heeft gekregen en de omstaidigheden na gaande, neemt men aan, dat dit Lawrenee moet zijn. Ook in alle mogelijke marfregelen, welke thans van Abessintacne zijd» worden ge troffen herkent men de hand van den ge- heimzinnigen Engelschman. Het uitreiken van gasmaskers aan de buferbevolking in de betwiste grensgebieden en de wijze, waar op dit is gebeurd, lijkt indgdaad op het werk van den zoo gevreesde! agent van den EngeUchen geheimen dienst Gok zijn reisgenoot en nbdewerker Oard- ■r is geen onbekende. Hij heeft de Fran- schen leelljk parten gespeel! tijdens den rif- strijd, toen nlj Vickers-wajen aan Abd-el- Krfin verkocht. I Zoo luiden de berichten iver den bijna Ie- gendarischen overste Lawtnce, van wiens daden men nooit het fijne beeft vernomen, en waarvan men nu zelfs hiet weet, él hij dood dan wel in leven is., Jieck School HÉERHUGOWAARD Jubilé pist oor dc Meulder. Zaterdagavond werd de heer de Meul der, die den dertigsten Juni zijn veertig jarig priesterjubileum vieide, verbonden met zijn 25-jarig pastoors-jibileum door de parochianen feestelijk ingehaald. Hiervoor had zich een stoet geformeerd waarin we o.a. zagen het dagelijksch bestuur der gemeente, 'n drietal kapelaans die voorheen in de parochie gestaan hadden, benevens tal van auto'6 met familie en vrienden, de diverse katholieke verenigingen uit de parochie, enkele versierde fietsen en een praalwagen, welke laatste wel de meeste aandacht trok zoowel door de opstelling der in het wit gekleede jonge meisjes als door de devote aandacht, waarmede door hen de deemoed werd vertolkt. Zoowel de prachtig onderhouden tuin der pastorie, de kerk, aio de pastorie waren schitterend versierd en tijd noch moeite wa ren gespaard om de kostbare bibliotheek van den jubilaris, waarin duizenden waar devolle boeken een plaab vinden zoodanig in te richten dat ook minder gevoelvolle menschen iets als van Ontroering door zich voelden gaan bij het aanschouwen van *1 deze van piëteit getuigende daden. Bij de kerk hadden honderden zich ver zameld en het welkomstlied gezongen in vlug en forsch tempo door de kinderen der parochiale school onder leiding van den noofd-onderwijzer den liiti Ohms werd te* sloten met een driewerf uitgeroepen hoera. Zondag werden de diverse godsdienstoefe ningen met den meesten luister gevierd, ter wijl des avonds op het sportveld^ dat feeste lijk was versierd en waarop een groot open- luchttooneel was gebouwd, door een twee honderd vijftig personen het hoorspel „D* geheimen der H. Mlf' werd gegeven, waarvan de strekking is, da» men niet alleen uiterlijk Christen moet zijn, doch door inner lijke beleving tot de groote'en diepe waarhe den van het geloof moet komen, om deze tenslotte ln het groote leven tot practijk om te zetten. Met ingang van 1 September i« de late violist van het concertgebouworkeat, de heer Jo. Hek ster, tot concertmeester benoemd. ™r*:Cr hivrodigend. Tevens wordt er een bron van deloyale concurren- gemakkelijk voldoe aan bepaalde wenschen, door wegge- WrtÜr waar in dezen tijd ziekenfondsen moeite hebben, de financieel* eindjes aan elkaar te knoopen, kan de invoering oA

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10