ïïituiwlaüd Droeve lijst van verkeers-ongevallen. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DE „PRINSES JULIANA" IN AANVARING VOOR HARWICH Dame zwaargewond, twee lichtgewonden. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 1 JULI 1035 ni h,,n !ÏÏ'ngJVtn.de »Prins" uitmaken, °S «n week-end thuis doorgebracht. Het prachtige zomerweer eischte tal van slachtoffers. Veel roekeloosheid langs den weg. Het Nederlandsche s.s. „Prinses Juliana", van die Stoomvaart Mij. „Zeeland", metende 2908 ton en ge bouwd in 1920, is Zaterdag voor de haven van Harwich in aanvaring gekomen met een Deensch stoom schip, de „Esbjerg". De botsing van de beide schepen was zoo hevig, dat de „Prinses Ju liana" aan stuurboord zware averij bekwam en dat aan boord alles door elkaar vloog. Een dame werd dientengevolge zoo ernstig gewond, k dat rij, toen de „Prinses Juliana", jj jr na op eigen kracht de haven te 1 zijn binnengevaren, gemeerd werd aan de Parkestone-kade, onmiddel lijk overgebracht werd naar het ziekenhuis te Harwich, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Twee andere passagiers bekwamen nog blessures, die echter van minder ernstigen aard waren. Zij konden althans, na verbonden te zijn hun reis naar Londen voortzetten. Ook de „Esbjerg" had niet onaanzienlijke schade bekomen en achtte het raadzaam de reis het schip was juist de haven van Harwich uitgeloopen niet voort te zet ten. De passagiers van de „Esbjerg" zullen tvu met een ander schip hun reis moeten ver volgen. Omtrent de oorzaak van de aanvaring kon men ons hedenavond nog geen mededee- lingen verstrekken. Uiteraard wordt daar naar een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De „Qeanje Nassau" als plaats vervanger. De directie van de Stoomvaart Mij. „Zee land" heeft de „Oranje Nassau", welke op gelegd was, Zaterdagnacht om vier uur naar Engeland doen vertrekken ter vervan ging van de Prinses Juliana, die nu buiten dienst gesteld is. Met de „Oranje Nassau" gingen mee de heeren Koens en van den Broeke, inspecteurs, resp. van den uitvoeren den dienst en van de machine-afdeeling. De ze hebben de schade opgenomen en zijn he denavond te kwart voor zes weer met de „Oranje Nassau" te Vlissingen teruggekeerd. Deze deelden mede, dat de „Prinses Julia na" zeer ernstig gehavend is. Een speciale commissie zal een onderzoek naar den om vang van de schade vaststellen. De directie der Mij. moet nog beslissen, of het schip in Engeland zal worden gerepa reerd, of dat bet, na voorloopig te zijn ge dicht. naar Vlissingen zal terugkeeren om daar'te repaneren. Omtrent de gewonden kan worden mede gedeeld, dat dt zijn twee dames en een heer, allen Engelscben De heer was slechts licht gewond en kon de reis voortzetten. De beidt dames, waarvan één een hersenschudding had bekomen, zijn in het ziekenhuis opgeno men. Waarschijnlijk hebben eenige Neder landsche passagiers lichte kwetsuren, als schrammen e.d. opgeloopen. De dienst va» Zondagmiddag is overgeno men door de „Bruges" van de North Eastern Railwaj Company, die vaart op het traject AntwerpenHarwich. Het schip is op het gewone unr vertrokken en heeft behal ve de passagier» Vlissingen—Harwich ook de mail aan boord genomen. De vracht zal echter door de „Oranje Nassau" worden vervoerd. Toen wij Zaterdagavond bij de directie van de Mij. Zeeland inlichtingen inwonnen omtrent de aanvaring van de „Prinses Ju liana" kon men ons slechts mededeelen, dat de schade, die het schip bekomen had, b" en de waterlijn was toegebracht, waar eenige platen waren opengescheurd. De directie der Stoomvaart Mij. Zeeland bericht, dat de dagelijksche dienst van de Stoomvaart Mij. Zeeland ongewijzigd door gaat met de stoomschepen „Mecklenburg en „Oranje Nassau". De schade aan de „Prinses Junana is nog niet in vollen omvang bekend, nogal omvangrijk. doch is „PRINS DER NEDERLANDEN" KOMT IN VERZET. Sleepreis naar Genua, waarheen het schip gesleept zou worden, uitge steld. Het Nederlandsche s.s. „Prins der derlanden", eenmaal één der trotsere pas sagiersschepen van de stoomvaart _Maa_- schappij „Nederland", vijf jaar Keled®". den vaart op Indië genomen en nog enkel, jaren van nut geweest als oefenschip den brandweer, heeft zich ^ar voorloopig met succes verzet tegen ste zeereis, welke in Genua zal "ad£ waar het schip door sloopers zijn einde ^Zaterdagmiddag was allesf."6/!,» Vv°aii het vertrek; De sleepboot ^dteSieepdienst L. Smit en Cos Internationalen - P te Rotterdam lag onder stoom voor d kenlange sleepreis naar Italië. Maar van den ouden „Prins der Nederlanden" wordt nog eeni ge krachtsinspanning gevraag Het schip moest zelf z'in ankers hieuwen, waarna het verder me rust zou worden gelaten. Toen men echter tot dit werkje wilde over gaan, bleek, dat de donkey-kcte lekte en geen stoom wilde hou en, hetgeen tot gevolg had vertrek moest worden uitgesteld. Alles wordt er thans op gezet om van aag z** te kiezen, want eiken dag dfe^e'bema8* 31 'iel>ben de tien runners BOND VAN JONGE LIBERALEN. o-Streekdag te Arnhem. een «fr» i!5 ?ond van Jon£e Liberalen s^ew je Arnhem, waar o.m. als sprekers optraden de heeren J. L. Verhofen Rr^°°u ,tteI van het hoofdbestuur en j! Liberaal"' administrateur van „De Jonge volgende" Breedvelt zeide ongeveer het „De Jonge Liberalen stellen zich als ide- aJ- Tf1 heraal Nederland, waarin ieder individu tot zijn recht komt, waar de libera le democratie heerscht en waar een gezond nationaal gevoel 'n hechten band vormt tus schen de burgers. Het algemeen belang moet in de eerste plaats geschieden door de stu wende en voldoende kracht van het individu zoo vrij makkelijk te laten. Pe liberalen eischen persoonlijke vrijheid, juist ter wille van de gemeenschap omdat deze slechts gebaat is bij een harmonische samenleving van vrije burgers. Spreker drong erop aan, dat de regeering spoed zal maken met maatregelen op het gebied van de jeugdwerkloosheid, zoodat weer een plaats te zullen krijgen in de pro ductie. De heer Breedvelt besloot zijn rede met opwekking tot oud en jong den Bond van jonge Liberalen te steunen in zijn werk vooral in dezen tijd, waarin een groot deel van het volk de waarde van het Liberalisme niet weet te begrijpen. Tot slot sprak de heer J. L. Verhagen (Vlissingen) vice-voorzitter van het hoofd bestuur over: „Onze strijd". Spreker herdacht de gebeurtenissen, juist een jaar geleden in Duitschland, die in on zen rechtsstaat ondenkbaar zijn. Het is spr. dreef te moede als hij ziet hoe de we reld zich tegen het liberalisme brood ge nomenschijnt te keeren. Hier denkt spr. aan communisten en nationaal socialisten. Voor de laatsten is de liberale staat een balk in het oog, omdat die zich niet laat verzoenen met het „soli Mussert gloria" alleen Mussert de eer van haar leidend beginsel. Het einddoel van den B. J. L. is een nieu we politieke groepeering rondom de liberale gedachte, waarbij het Barthianisme (een politiek van Christenen tegenover de z.g. Christelijke politiek van heden) een trouw bondgenoot zal blijken. Een wereld, die wat ons land betreft 400.000 werkloozen (w.o. 160.000 jonge menschen) telt, die de beoefenaars van de primair productieve bedrijfstak, de bodem cultuur niet in staat stelt hun producten te ruilen voor allereerste levensbehoeften, die de eindstrijd van het fatale grootkapitaal tegen de zich in de loopgraven van den ver foeilijken klassenstrijd verschansende ar beidersklasse te zien zal geven, die door een enghartige nationalisme (terwijl juist de in ternationale gedachte leven moest) opnieuw in een massamoord zal worden gestort (de particuliere wapenfabricage spint alweder zijde) kan bezwaarlijk de doelstelling van een idealistische jongerenbeweging als de B. J. L. zijn. Spr. citeerde Thorbecke als gemeenschaps- mensch en vertolker van het ideaal in zijn geloofsbelijdenis met een krachtige opwek king voor steun aan den B. J. L. in het be lang van een nieuwe staatkundige, econo mische en sociale orde. ORDEVERSTORING BIJ COLPORTAGES. De politie zal met groote gestrengheid optreden. Naar wij vernemen heeft de Am- sterdamsche hoofdcommissaris van politie een order uitgevaardigd, waar bij de politie van alle secties wordt opgedragen om bij colportages in de stad, welke aanleiding geven tot ordeverstoringen, met groote ge strengheid op te treden. OOSTENRIJK'S ZAAKGELASTIGDE ONTVANGT DE PERS. Op een thee in het „Carlton"- Hotel. De vertegenwoordigers van de hoofdstede lijke pers zijn Zaterdagmiddag in het Carl- ton-Hctel te Amsterdam de gast geweest op een :hee, welke de sinds een tweetal maanden in functie zijnde zaakgelastigde van Oosten rijk te 's-Gravenhage, Graf dr. Felix Orsini und Rosenberg, ter kennismaking had aan geboden. Graaf Orsini, die den journalisten werden voorgesteld door den consul-generaal van Oostenrijk te Amsterdam, mr. dr. J. S. van Tienhoven, betoonde zich een aangenaam en vlot gastheer, alsook een prettig causeur, die ondanks den nog korten tijd van zijn ver blijf hier te lande reeds goed geïnformeerd bleek te zijn over de economische en politieke °nWafz!jngeigen land betreft, nam hij als vertegenwoordiger zijner regeering uiteraard de gelegenheid te baat om de journalisten zoo uitvoerig mogelijk daarover in te lichten, echter niet dan nadat hij de naar hij zeide groote opjectiviteit, waarmee de Neder landsche pers in 't bijzonder alle Europee, sche vraagstukken behandelt, ten zeerste had geprezen. Hij deed in zijn beschouwingen over het eigen land o.m. uitkomen dat Oos tenrijk met de nieuwe grondwet, die op 1 Mei van het vorig jaar van kracht is ge worden, een hecht en geheel uit den geest en de behoefte van onzen tijd voortgesproten fundament voor zijn verdere wetenschappe lijke en economische ontwikkeling heeft ver kregen. De regeering voert langs vaste lijnen haar herstelprogram uit; de gezonde demen cratische elementen, die men uit vroege e tiiden heeft overgenomen, blijven o.m. consti tutioneel verankerd in de handhaving vanide autonomie der gemeenten. Inmenging van buitenaf wordt niet geduld en daarmede zijn ï'SSLpaai Sii. - alle bericht®over een in Oostenrijk heerschende dictatuur of van oneenigheid in den boezem der regeerin^, yanzelf naar het rijk der fabelen verbannen De zaakgelastigde vestigde er vooruit de aandacht op, dat in Oostenrijk de begrooting in evenwicht is en dat men beschikt over een stabielen munt-standaard. Met dat al is het zoo besloot graaf Or sini zijn beschouwingen verantwoord om te gelooven aan een stijgende economische ontwikkeling, die ons heden meer dan ooit de vaste overtuiging geeft, dat een tweede Duit- sche staat en dat is Oostenrijk geroe pen is, onze chriselijk-Duitsche cultuur door alle stormen heen te behouden. S. D. A. P. NIET SAMEN MET COMMUNISTEN. In den Amsterdamschen raad. Naar aanleiding van de uitnoodiging der C.P.H. aan de S.D.A.P. om samen te werken in den nieuwen Raad van Am sterdam schrijft „Het Volk": „Nu de heeren communisten de tal rijke en steeds weer afgewezen aanbie dingen van .eenheid van actie" van de laatste maanden laten volgen door een concreet voorstel, beoogende samenwer king van sociaal-democratische en com munistische vertegenwoordigers in den Amsterdamschen gemeenteraad, is het noodig, nóg eenmaal een concreet ant woord te geven. Dit antwoord kan naar onze stellige overtuiging slechts luiden „Neen." Geen samenwerking met lieden, dio niet slechts steeds weer hebben ge toond en erkend, ónze doodsvijanden te zijn, doch tevens moeten worden be schouwd als de doodsvijanden van de mocratie en menschelijkheid." OSS NOG MEER GEZUIVERD. Kippenkoopman gevat. De Ossche marechausseebrigade zet met kracht het zuiveringsproces voort. Nu de daders van de zware misdrijven opgespoord en achter slot en grendel ge zet zijn, komen de handlangers, de tus- schenpersonen en helers aan de beurt die op eenigerlei wijze in contact met de bende hebben gestaan. Zaterdagavond heeft de marechaussee der. 38-jarigen kippenkoopman M. v. d. E. uit Oss gearresteerd die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den roofoverval te Deurne. Bij het eerste onderzoek in deze zaak had men reeds verdenking tegen een kippenkoopman, die daags voor den overval onder het voorwendsel om jonge kippen óp te koopen, de situatie in de woning van G. was komen opnemen. Daar de marechaussee bij het onderzoek meer en meer tot de overtuiging kwam dat ook hier de beruchte Ossche bende aan het werk was geweest, reeds bij haar tevens ernstige vermoedens tegen ge noemden v. d. E., die te Oss vaak in ge zelschap van personen uit beruchte mi lieus' werd gezien, v. d. E. werd in voor- lcopige hechtenis genomen en met het slachtoffer geconfronteerd. De oude man herkende den kippenhandelaar toen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, doch daar de beide verdachten Ceelen en De Bie wegens onvoldoende be vijs door de rechtbank waren vrijge- spioken, werd v. d. E ook niet vervolgd. Thans is gebleken dat de kippenkoop man indertijd aan de bende inlichtingen heeft gegeven en daarvoor een gel lelijke bolooning heeft ontvangen. Gewoonlijk kregen de handlangers als provisie voor hun waardevolle medewerking 10 van de>. buit. Van der E. zal naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch wor den overgebracht. DE TOESTAND VAN BUZIAU. Naar wij vernemen is de toestand van onzen populairen komiek Buziau voor uitgaande. Weliswaar lijdt hij nog on der de gevolgen van den val, maar het is waarschijnlijk, dat hij vandaag zoo ver hersteld is, dat de dokter hem het optreden in de revue „Met Vlag en Wim pel" zal toestaan. DEFILE VOOR H.M. DE KONINGIN. Door Nederlandsche Reserve- Officieren. Zaterdagmiddag hebben de bezoekers van de jaarvergadering te Apeldoorn van de Al- emeente Vereeniging van Nederlandsche eserve-Officieren voor H.M. de Koningin op het paleis Het Loo gedefileerd. H.M. was vergezeld van H.K.H. prins Juliana en de prinses Von Arbach, die als gast ten Paleize Het Loo verblijft. Aan dit défilé, waaraan ongeveer 200 per sonen deelnamen, onder wie generaal Gene- raad Snijders, werd medewerking verleend door de stafmuziek van het zesde regiment infanterie uit Breda. Gistermiddag is te Dreumel (N.-Br.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Tij dens de muzikale rondwandeling van de muziekvereeniging „St. Barbara" door het dorp, waarbij een groote menschen- menigte meeliep, reed plotseling een automobilist met groote vaart tusschen het publiek. Een aantal personen zag nog kans op het laatste oogenblik op zij te springen, doch twee kinderen, die zich door de drukte niet tijdig meer uit de voeten konden maken, werden door den auto van den woesteling gegrepen en een eindweegs meegesleurd. De 12- jarige W. v. Leur kreeg daarbij een der wielen over het lichaam. Zwaar gewond, met een gapende hoofdwonde en met blessures aaan de beenen bleef de knaap op den weg liggen. Zijn vriendje, de lt-jarige Th. v. Teeffelen, werd circa 15 meter meegesleurd en ook hij had ver schillende verwondingen. De woeste rijder bekommerde zich niet om het lot van zijn beide slachtoffers, doch trachtte in hetzelfde tempo door te rijden. De menigte ,in woede ontsto ken over het gedrag van den automobi list, die geen enkel waarschuwings signaal had gegeven, sprong op de tree plank van den wagen en dwong den be stuurder, den boomkweeker De J. uit Dreumel, te stoppen. Op dat oogenblik kwamen eenige poli tiemannen tusschenbeide. De auto werd in beslag genomen en de bestuurder naar het gemeentehuis overgebracht om verhoord te worden. Er werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De automo bilist blee kniet in het bezit te zijn van eei rijbewijs. Dit was hem drie weken geieden afgenomen omdat hij toen in Geldermalsen, eveneens ten gevolge van woest rijden, twee personen had aange reden. Gisteren was de auto, die reeds eerder in beslag was genomen, juist v i. er vrijgegevei. De zwaargewonde Van L. werd naar het ziekenhuis overgebracht waar dr. v. d. Kley de eerste hulp verleende. De jongen blek bij onderzoek ook nog een hereeischudding te hebben opgeloopen, terwijl ook een been gebroken was. (N. v. d. D.) Motorrijder verongelukt. Gisteravond ongeveer negen uur is op den rijksweg Roermond-Sittard, onder de gemeente Maasbracht, een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij de 27- jarige schildersknecht C. op slag werd gedood. Hij reed met een vaart van ruim 70 K.M. en botste vermoedelijk door de groote vaart tegen een boomhet motor rijwiel werd totaal vernield. Een arts, die zich in een passeerenden auto be vond, verleende de eerste hulp. Hij kon slechts den dood constateeren. Wielrijders aangereden. Gisteravond omstreeks elf uur reed op den Helvoortscheweg fe Den Bosch de reiziger W. T. V. uit Udenhout met zijn auto twee fietsers van achteren aan, die in de richting Vught reden. De berijders werden over den weg geslin gerd en liepen eenige verwondingen op. Do fietsen werden totaal vernield. De reiziger reed met kleine lichten in ver band met het tegenliggend verkeer en had de fietsers niet opgemerkt ondanks het feit dat hij met geringe snelheid reed. De gemeente-politie heeft van een en ai der proces-verhaal opgemaakt. Rijwiel-ongeluk. Gistermiddag reed de 13-jarige W. W. in de buurtschap Boekelo per rijwiel met zeer groote snelheid links door de bocht. Jui6t kwam van de andere zijde een auto aanrijden, bestuurd door S. W. kwam in aanraking met de kap van de auto en werd van zijn fiets geslin gerd. Hij vloog door de voorruit van den auto en kreeg een gapende wonde aan her hoofd. Na voorloopig ter plaatse door in zeer ernstigen toestand naar het een dokter te zijn verbonden, werd hij ziekenhuis „Ziekenzorg" vervoerd. Tegen motorrijtuig gereden. Gistermorgen om kwart voor twaalf reed mej. P. alt otterdam op den hoek Zijdelaan en Rijksstraatweg door eigen onvoorzichtigheid tegen de achterzijde van een motorrijtuig, bestuurd door H. uit Den Haag. Mej. P. viel en kreeg een ernstige inwendige verbloeding in de buik. Per ziekijauto werd zij naar het Academisch iekenhuis te LeideZn ver voerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE NOORDWIJKERHOUT. Motorrijder gedood; duo-passagier gewond. Zaterdagmiddag omstreek» vier uur heeft op het kruispunt Gooweg- Langelaan onder Noordwijkerhout een aanrijding plaats gehad tus schen een auto en een motorrijwiel, dat aan den bestuurder van het motorrijwiel het leven heeft gekost, terwijl zijn duo-passagier er met eenige lichte verwondingen afkwam. De motorrijwer L. T. uit Haarlem met als duo-passagier den heer de W. eveneens uit Haarlem, kwam uit de Lange Laan en wil de het kruispunt oversteken. Hij had een een vaart van ongeveer 60 K.M. per uur. Tegelijkertijd naderde uit de richting Noordwijkerhout een personenauto bestuurd door den heer E. de G. uit Noordwijk. Auto en motorrijwiel kwamen op hetzelfde mo ment op het kruispunt en bemerkten elkaar, daar het uitzicht tengevolge van houtgewas sen op dit kruispunt zeer slecht was pas op het allerlaatste moment. De auto trachtte nog naar links uit te wijken, doch een aan rijding was onvermijdelijk. De motorrijder reed den auto in de rech terflank aan. De duopassagier werd van den motor over de straat geslingerd en bekwam een wonde aan het voorhoofd en brak zijn duim. De bestuurder van het motorrijwiel sloeg tegen den weg en overleed enkele oogenblik- ken daarna. De doktoren Niekerk uit Noord- wijk en Koster uit Noordwijkerhout verleen den geneeskundige hulp. De politie heeft het lijk van den motor rijder, het motorrijwiel en de auto in be slag genomen. Noodlottig ongeval. Gistermorgen omstreeks negen uur is de 29-jarige wielrijdster, mevrouw van der Kemp uit Schaarberg, door tot nu toe onbe kende oorzaak tegen de puur van het via- duc over den Schaasbergerweg te Heerlen, gereden. Zij had haar kindje achterop, vrouw en kind kwamen te vallen en werden in zeer ernstigen toestand opgenomen, en door de gemeente politie naar het St. Jo- seph ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Beide hadden ernstige hoofdwonde, ter wijl de dokter bij de vrouw een hersenschud ding constateerde. Zij was gisteravond nog niet tot bewustzijn gekomen. AUTO-ONGELUK TE LAREN. Vrouw en drie kinderen gewond. Op den Stationsweg te Laren, heeft Zondagmiddag omstreeks twaalf uur een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, waarbij een dame en drie kinderen gewond werden. De heer J. van Waard uit Haarlem reed met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en zijn drie kinderen en een twaalfjarig neefje ge zeten waren, in de richting van het station. Uit tegenovergestelde richting kwam een auto, bestuurd door den heer D. uit Laren, wiens aandacht werd afgeleid door een wiel rijdster, die links van den weg reed. Hierdoor zag de heer D. de andere auto te laat eu botste hij met zijn wagen er tegen aan. De auto van den heer van W. werd tegen het postkantoor gedrukt en nagenoeg geheel ver nield Mevrouw van W. kreeg een ernstige hersenschudding, terwijl ook drie der kinde ren ernstige wonden aan het gelaat opliepen. De heer van W. en het vierde bleven vrijwel geheel ongedeerd. Mevrouw van W. en de drie kinderen werden naar het St. Jans-zie- kenhuis te Laren overgebracht. De toestand van mevr. van W. was Zondagmiddag ernstig. Ook de kinderen moesten voorloopig opgenomen worden. H.M. de Koningin onderhield zich met den voorzitter en secretaris der vereeniging. Voor dit défilé werd van de zijde van het publiek groote belangstelling getoond. Aan het einde van de plechtigheid zong de menigte den vorstinnen het eerste couplet van het Wil helmus toe. KORTE BERICHTEN. Max Baer, de gewezen wereldkampioen boksen zwaargewicht, is met zijn bruid mej. Mary Ellen Sullivan uit Ithaca (staat New- York) naar Atlantic City vertrokken, waar aj de wittebroodsweken zullen doorbrengen. 43. Dien middag werd er een gemeenteverordening uitgevaar digd, waarin het aan iedereen verboden werd om oude kofiie- potten en emmers op de vuilnisbelt te gooien. Vóór alles wilde de burgemeester een herhaling van de gebeurtenissen in dezen nacht voorkomen en de dikste veldwachter moest rondgaan om de bevelschriften op de zuilen te plakken, 44. De koffiepot, die langzamerhand begrepen had, aan welk een kwaad en straatschenderij hij zich had schuldig gemaakt, was stilletjes naar een ketellapper gewandeld en had daar alle gaatjes netjes laten soldeeren. En berouwvol kwam hij heele- maal hersteld bij grootmoeder binnenwandelen. Deze was weer blij, dat ze haar ouden koffiepot terug zag.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9