DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fixigdiikscfi OiKtzUfu ^Buitenland Britsche zorgen over het eiland Malta. Italiaansch-Abessin. conflict. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ho. Zaterdag 6 Juli 1935 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Het „Ierland van de Middellandsche Zee". REGEERING EN KERK. STUDENTENCORPS TE HEIDELBERG GESCHORST. Hitier niet 'genoeg geëerbiedigd. DE SPAANSCHE MINISTERRAAD EN HET LEGER. 1Vat vandaag de aandacht trekt... KEIZER VAN JAPAN BELEEDIGD. Gevolgen van een beleedigend artikel. ZIJN BAAN OF HET MEISJE. Huwelijksmoeilijkheden w Rusland. ENORME BRAND TE ABOTTABAD. Een heele wijk afgebrand. ALKMAARSCH 157 nummer bestaat utt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Het eiland Malta bereidt Enge land zorgen. Men noemt het met een schouderophalen het „Ierland van de Middellandsche Zee". Deze zorgen behoeft men intusschen niet al te ernstig op te nemen, want niets bedreigt de Britsche heer schappij over de machtige vlootba- sis tusschen Europa en Afrika, en niemand denkt er over storm te loo- pen op de bastions van La Valette. Maar met de innerlijke vrede van Malta wil het maar niet vlotten; de grondwet van het eiland, die in 1921 plechtig door den prins van Wales in naam van den koning werd afgekondigd, moest worden opgehe ven, daarna weer in eere hersteld, om in 1933 weer opgeheven te worden omdat de be woners van Malta en het daaraan grenzen de Gozo zich niet rustig wenschten te hou den. De schuld aan dezen toestand dragen de geschiedenis en de ontwikkeling van Mal ta dat nog dikwijls het land van allerlei Ita liaansche verlangens wordt genoemd. Gedu rende de eeuwenlange heerschappij van de Orde van Malta, totdat Napoleon het eiland bezette en het aan den tsaar van Rusland ten geschenke gaf, en ook nog in later tijd was inderdaad de Italiaansche invloed, of liever gezegd de invloed van Rome als zetel van den paus, toonaangevend Italiaansch was en bleef de taal van de geestelijkheid, de justitie en van eemge oude families. Gedurende het Italiaan sche „risor gimento" vonden de vluchtehn- gen uit Italië op het eiland een gastvrij ont haal, en hun nakomelingen voelen zich nog altijd ten nauwste met het lot van Italië ver bonden. Het grootste gedeelte van de Maltezer be- yolking bestaat echter geenszins uit Italia nen; het zou echter zeer moeilijk zijn hun na tionaliteit en herkomst vast te stellen Het is een zeer gemengd volkje uit allerhande ras sen, waarin het Arabische element overwe gend schijnt te zijn. De Maltezer taal is rij kelijk met Arabische woorden doorspekt, hce- wel zij ook iaan het Spaansch, het Ita- !iaa??c*1 #IBlRe Oostersche talen vele uit drukkingen heeft ontleend. Noch het Ita liaansch van de deftige kringen, noch het En- gelseh wordt door het volk verstaan Daar m het gunstigste geval slechts iedere vijfde Maltezer de kunst van lezen en schrijven machtig is, behoeft zulks ook niet veel ver wondering te baren. Maar alle Maltezers zijn fanatieke katholieken en geheel aan den invloed van de bisschoppen van La Valette en uozo onderworpen. Deze tegenstelling tuöchen kerk en Britsche autoriteiten heeft reeds dikwijls aanleiding tot gToote conflic ten gegeven. Men kan over het huidige Malta niet spre ien, zonder den naam van Lord Sfrickland in herinnering te brengen. Na de afkondi- gng van de grondwet streed hij als minis «/«lE1*8 twaalf jaar lang voor de auto- Vpiütf V3n eiland Zelf zeer rijk, onafhan- 7pnJi f" een katholiek, stond hij afwij- 'egenover zekere Italiaansche maatre- 7rw,n en,''et absolutisme van de bisschoppen. dn_rverbood hij b.v. de voltrekking van een .„n r en bisschop opgelegde verbanning van een Maltezer, naar een Afri- Tiiot klooster, met de bewering, dat het °Pg'ng een volksgenoot naar het bui end te verbannen, ook niet, indien de desbetreffende persoon een monnik was. De bisschoppen hieven protest aan, op het eiland ontstond een geweldige opwinding en toen lord Strickland zelf naar Rome reisde om met het Vaticaan te onderhandelen, werd hij als „persona non grata" niet ontvangen. F.en pauselijk gedelegeerde, monseigneur Robinson, vertrok naar Malta. Maar ook.hij kon niets uitrichten. Londen deed te Rome di plomatieke stappen, die eveneens zonder uit werking bleven. Toen tenslotte de kerkelijke ban over lord Strickland en zijn regeering was uitgesproken en op hemzelf door een fa naticus een aanslag werd gepleegd, hief de gouverneur de grondwet op en verklaarde Malta tot kroonkolonie. De moeilijkheden waren daarmede echter niet uit den weg ge ruimd. De nationale partij (pro-Italiaansch) en de grondwetpartij (pro-Britsch) lagen voortdurend met elkaar overhoop. De clerus beschuldigde de regeering van ketterij, d.w.z aan ambtenaren van het Anglicaansche ge loof de voorkeur te geven. Toen besloot de regeering tot een radicalen maatregel over te gaandoor een wet werden de voor rechten van de Italiaansche taal bij de justi tie en het onderwijs opgeheven en het Malte zer dialect en het Engelsch als eenig gelden de officieele talen ingevoerd Alle protesten van Italiaansche zijde bleven vruchteloos de regeering wenschte niet op haar besluit terug te komen Intusschen liet zij aan de plaatselijke bladen de volle vrijheid, om de toestanden te critiseeren De weinige Engel- 9che bladen spraken van „lage intrigues van het fascisme" op het eiland, terwijl het Italiaansche dagblad Malta daarentegen meende, dat Engeland een zware misdaad had begaan tegenover de cultuur en dat het land weer met Italië vereenigd moest wor den Het volk bemoeide zich intusschen wei nig met dezen strijd op papier alleen al op grond van het feit, dat het over het algemeen geen couranten kan lezen. Voor de Maltezers bestaat er een eigen dagblad, Berka ge naamd. De ondertitel luidt Izzid Tithawwad en wanneer men deze courant eens doorge keken heeft, dan is men ervan overtuigd, dat het Maltezersch geen latijnsche taal of een Italiaansch dialect is. Een werkelijk separistische beweging be staat er op Malta niet. Ook de ijverigste vrienden van Italië zijn er tenslotte van over tuigd, dat nagenoeg de geheele bevolking van de Britsche oorlogshaven leeft. De Britsche zee-officieren worden overal gevierd, en het Engelsche pond staat hooger in kcers dan de lire. Slechts de religieuze kibbelpartijen en de strijd om de „home rule" schijnen niet uit de wereld te kunnen worden geholpen. Als derde macht moet nog de souvereine ridderorde genoemd worden, w ier grootmeester, de vorst van Chi- gi Albani, die in een groot paleis te Rome woont, zijn „rechten op Malta", dat de orde door keizer Karei V geschonken werd, niet wil opgeven Mussolini is eere-Baljuw van de orde, en hij heeft aan de Maltezer ridders als blijk van zijn bijzondere achting hun paleis op Rhcdos, waaruit zij door de Turken ver dréven werden, teruggegeven. Bij het laat ste feest van de orde werden de leden door koning en hof bijzonder geëerd In La Valet te herinneren de oude bastions, de burchten en de nauwe straatjes nog aan den glorierij ken riddertijd en aan den strijd tegen de Sa- racenen. Tusschen de Plazzo Chigi en de Maltezer nationalisten worden over het Vaticaan heen heel wat verborgen draden geweven, die mis schien eens van zekere politieke beteekenis zullen worden. De Fransch-Engelsche tegen stelling. Strekking tot de Engelsche bemoei al??1 ',n !?et Italiaansch-Abessynische vraag- in rii{t de Parijsche „KJeuvre", dat men w t00naangevende Fransche kringen, wiiJ16er ^ng€land bij zijn optreden vooral door °P i Hnauw> welken de Volkenbond zou ^'^Hseh'Abessynischen oorlog „l^.f/'lSen hiertegenover de meening pevxf i frankrijk met het Abessynische kenx„ "i "l^.'t slagen of mislukken der Vol kan f itiek kan gelijkstellen. Met rechl p ,ra".krijk zich verbazen over het feit, dat 8tplii„arme' zooveel vlijt de Geneefsche in- vprrJVK Volkenbondspact en de sancties 1910 F 1°^'100n juist Engeland sedert wan ra!J. r'jk steeds in den weg is getreden, etr dit land gebruik van sancties tegen- tie, hoe Frankrijk het beste zijn houding zal kunnen bepalen, niet minder netelig is De „Temps" merkt overigens op, dat het betreurenswaardig is, dat Engeland zich zoo laat zijn verplichting tot nakoming van internationale verdragen herinnert, nadat het kortgeleden eerst met Duitschland een overeenkomst had gesloten, dat de schending van deel V van het verdrag van Versailles bevestigde. Wat de berichten in de bladen inzake even- tueele economische sancties t^jen Italië, in geval dit land zich niet neerlegt bij een be slissing van den Volkenbond, betreft, schrijft het blad, dat men deze geruchten met bui tengewone reserve moet opnemen. Tot op dit oogenblik heeft men van den kant van Engeland, noch te Parijs, noch te Washing ton in dit opzicht gepolst of men eventueel zou deelnemen aan dergelijke economische sancties. Er is echter nog een andere kant aan de zaak, die de opmerkzaamheid van die En- gelschen verdient, die den Volkenbond wil len brengen tot een systematische actie. Bij het Chineesch-Japansche conflict heeft men n.f. er niets van gehoord, dat Engeland het initiatief genomen zou hebben tot economi sche of andere sancties tegen een der mo gendheden, die het Volkenbondspact hebben overtreden. Wanneer het uittreden van Ja pan uit den Volkenbond dezen reeds zeer heeft verzwakt, zal het uittreden van Italië nog veel ernstiger zijn. Men kan zelfs aan nemen, dat de Volkenbond dat niet zou over leven. Wanneer men derhalve systematisch den Volkenbond twen Italië opzet en wan neer men, gelijk de Engelsche bladen, spreekt over eventueele sancties tegen Italië, loopt men gevaar het eenige ter wereld bestaande vredesinstrument te Vernielen. De „Intransigeant*' schrijft, dat die Brit sche regeering er in geslaagd is in den tijd van een week zoowel Frankrijk als Italië te verontrusten en ontevreden te maken. De Duitsche academische discipli neraad van de universiteit van Hei delberg neeft besloten met alge meene stemmen het studentencorps Saxo-Borussia Heidelberg voor den dduur van vier semesters met in gang van het wfnter-semester 1935—36 te schorsen wegens grove schending der verplichtingen eener studentenvereniging jegens volk, staat en hoogeschool. Een aantal studenten wordt gestraft met een ernstige berisping, terw ijl één student van de universiteit wordt ver wijderd. Aanleiding tot deze besluiten is het feit, dat op Dinsdag 21 Mei 1935 de leden van het corps Saxo-Borusia voor het begin van de groote rede over de buitenlandsche politiek van Adolf Hitier een feest hadden gevierd met wijn en cl rmpagne en tijdens de rede het corps gebouw verlieten en zich in rok of smo king naar een café begaven, waar zij met zeer veel lawaai binnenkwamen hoewel Hitier nog sprak. Ten tweede hebben op 26 Mei 1935 bij het eten van asperges in een an Ier restaurant te Heidelberg de leden van het corps in een op lu'den toon gevoerd tafelgesprek de vraag behandeld, hoe men nu eigenlijk precies asperges moest eten en in het bijzonder hoe Hitier nu wel asperges at. Ten derde heeft het corps Saxo-Borus- si? in strijd met de bestaande voor schriften drie personen als actieve leden toegelaten, hoewel zij de daaarvoor ge eischte examens niet hadden afgeiegd. over Duitschland wegens overtreding van het Verdrag van Versaille eischte. En Engeland zelf heeft onlangs door de onderteekening van het Engelsch-Duitsche vlootaecoord het Verdrag van Versailles met voeten getreden. In elk geval verwacht Laval een nota van de Engelsche regeering, welke niet alleen Engelands houding ten aanzien van het Abessynisch geval nauwkeurig zal vaststellen doch ook enkele vragen aan Frankrijk kan bevatten. Het blad gelooft, dat Engeland, nauwkeurig beschouwd, in deze nota een accoord met Frankrijk inzake Abessymë zal zoeken, waartegenover het zijn steun in vraagstukken, welke speciaal Frankrijk be troffen, zal waarborgen. Laval zal zich ech- er in geen geval laten afbrengen van het standpunt, dat hij ten opzichte van de nota van Mussolini heeft ingenomen, n.1. Italië niet te hinderen. Frankrijk en het Abessijnsche I conilict. In Parijs maakt men zich ernstige zorgen om den Volkenbond, die door het Abessijn sche conflict in een netelige positie dreigt te geraken. Men verheelt zich met, dat de kwes HITLER'S LIEVELINGSMARSCH. Is heilig verklaard. De nieuwe Duitsche nationale muziekka mer is van oordeel, dat Hitiers lievelings- marsoh, de „Badenweiler Marsch", niet over al te pas en te onpas gespeeld dient te wor den, daar het stuk voor iederen Duitscher h e i 1 i g is. De Badenweiler marsch" is geschreven door een onbekenden componist, kapelmeester tijdens den wereldoorlog. Hitier hoorde de muziek voor het eerst tijdens de Duitsche overwinning aan het westelijk front en sinds dien is het steeds zijn lievelingsmarsch ge weest. Bij iedere betooging waar hij ver schijnt, wordt de marsch gespeeld. De Muziekkamer heeft thans bepaald, dat de marsch „niet langer gedegradeerd" mag worden door het ten gehoore brengen in koffiehuizen, amusementsgelegenheden of café's. DE BRAND IN DE KOLENMIJN TE DOMBROWA. Met het oog op het gevaar, dat daaraan verbonden is, heeft men besloten de blus- schingswerkzaamheden in de steenkolenmijn te Dombrowa (Polen) waar reeds drie da gen lang 'n brand woedt, te staken. De mijn is overigens bijna geheel verwoest. EX-KEIZERIN ZITA NAAR OOSTENRIJK? Het orgaan van den Heimatschutz van Weenen, de „Oesterreichische Abendzeitung", publiceert onder het opschrift: „De keizerin-weduwe komt naar Oostenrijk" het bericht, dat Zita von Habsburg en haar kinderen, met uitzondering van Otto, nog in den loop van dezen zomer voor een vacantiever- blijf naar Oostenrijk zullen komen en hun intrek zullen nemen in het kasteel Reichenau aan den voet van het Rage gebergte in Neder-Oostenrijk. Van welingelichte zijde wordt in dit verband verklaard, dat er officieel van dergelijke plannen niets bekend is. MUSSOLINI EN DE ADMIRAALS. De prestaties der zeestrijdkrachten moeten worden verhoogd. De bijeenkomst der Italiaansche admiraals onder voorziterschap van Mussolini, werd gister gesloten. De besprekingen betroffen, volgens een officieele mededeeling, diverse maatregelen tot verhooging der prestaties van de Italiaansche zeestrijdkrachten. GEEN ITALIAANSCH—FRANSCHE MILITAIRE OVEREENKOMST. Van bevoegde zijde wordt het van Brit sche zijde verspreide gerucht tegengespro ken, dat te Rome, ter gelegenheid van het bezoek van den chef van den Franschen ge- neralen staf, Camelin, een militaire overeen komst zou zijn gesloten. De Spaansche ministerraad heeft den aan koop goedgekeurd van 900 machinegeweren, eenige bommenwerpers en ander materiaal voor de luchtstrijdkrachten. ECHTSCHEIDING TE MOSKOU ONTSTELLEND. De meeste echtscheidenden laten hun kinderen in den steek. Volgens bericht uit Moskou aan de „Daily Telegraph" wekt het „euvel der echtschei ding' bij de autoriteiten ernstige bezorgdheid en wordt verwacht, dat binnenkort maat regelen zullen worden genomen om de be staande groote vrijheid in dit opzicht aan banden te leggen. De „Iswestia", het regee- ringsorgaan, zegt daaromtrent, dat „het hoog tijd" is de luchthartigheid in familie zaken tot misdaad te verklaren en ontrouw een vergrijp tegen de moraal van het Sowjet- regiem. In de stad Moskou werd het vorig jaar een nieuw huwelijk ingeschreven op iedere tachtig inwoners, doch ook één echt scheiding geregistreerd op ongeveer iedere tweehonderd inwoners. In de vijf eerste maanden van 1935 be droeg het aantal echtscheidingen 38.3 van de nieuw geregistreerde huwelijken. In Mei liep dit percentage met 2.040 echtschei dingen te Moskou op tot 44.3 De „Iswestia" constateert, dat alle volwassenen te Moskou gemiddeld 1.3 keer gehuwd zijn geweest. Er zijn veel meer echtscheidingen van personen van middelbaren leeftijd dan van jonge menschcn Het ergste probleem betreft de kinderen. Bijna tweederde van de gescheiden paren te Moskou heeft kinderen, doch slechts tien pet treft schikkingen voor hun onderhoud. De Sowjet-rechtbanken besteden veel tijd aan het opsporen van weggeloopen vaders, die in tusschen nieuwe gezinnen in andere steden hebben gesticht. EX-KONING ALFONSO HEEFT AUTOONGELUK. De bladen melden uit Follonica, dat een auto, welke werd bestuurd door den vroege- ren koning van Spanje, Alfonso XIII, door nog onbekende oorzaak bij Follonica is ver ongelukt. Don Alfonso werd licht aan het voorhoofd gewond, terwijl zijn adjudant eveneens kwetsuren opliep. Beide gewonden zijn in het ziekenhuis te Follonica gehol pen, waarna zij hun reis voortzetten aan boord van een schip, dat hun naar Genua zal brengen, vanwaar zij naar Parijs zul len gaan. DE VERHOür 1NO TUSSCHEN WERKGEVERS EN WERKNEMERS IN AMcRIKA. President Roosevelt heeft de z.g. Wagner- bill onderteekend, welke de betrekkingen re gelt tusschen werkgevers en werknemers. De nieuwe wet voorziet o.m. in de stich ting van een permanent federaal arbitrage bureau. De vertegenwoordigers der industrie zijn scherp tegen de wet gekant en men acht het moglijk, dat de grondwettigheid ervan bij het opperste gerechtshof zal worden aange vochten. Britsche zorgen over het eiland Malta. (Dag. Overzicht). Amerika houdt zich afzijdig in het Italiaansch-Abessynisch conflict. (Buitenland). Het studenten-corps te Heidelberg geschorst. (Buitenland). Het nieuwe strafwetboek in Duitschlandd. (Buitenland). Overstroomingen aan het Vier- woudenmeer. (Buitenland). Prof. Dr. D. Plooy f (Binnenland). Fabrieksbrand te Doetinchem. (Binnenland). Ernstige malversaties bij de Tar- weorganisatie in Gelderland. (Bin nenland). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). Marine-vliegtuig te Soerabaja ver ongelukt. Een officier gedood. (Zie verder eventueel laatste berichten.) De reeds gemelde publicatie van een be.eedigend artikel over den keizer van Japan in een te Sjanghai verschijnend tijdschrift heeft aanleiding gegeven tot zeer omvangrijke diplomatieke stappen van Japansce zijde. Nadat de burge meester van Sjanghai het betrokken tijdschrift reeds in beslag had genomen en de zaak in handen van de justitie had gegeven, heeft de Japansche consul te Nanking thans geëischt, dat de pers chef van de Kwo Mintilang uit zijn functie zou worden gezet omdat de cen suur der partij het artikel had laten passeeren. De Kwo Min Tang heeft reeds besloten tot ontslag van de verantwoor delijke ambtenaren van het censuur bureau. De Japansche pers te Sjanghai roept de Japansche kolonie op zich van elke ondoordachte handeling te onthouden zoolang de kwestie in behandeling Is om verdere incidenten te vermijden. De Japanners motiveeren hun eischen op grond van de verordening der Chinee- sche regeering inzake het staken van de actie tegen vreemdelingen. De hoofdcommissaris van politie in Leningrad, Wesselinsky, een verstokt vrijgezel, ontmoette kortelings een schoone Italiaansche jongedame, die een bezoek bracht aan de Russische Oost- zee-haven. De politieman verloor zijn hart aan het jonge meisje en vroeg haar ten huwelijk, d. w. z. op de Sovjetma nier. De Italiaansche bleek wel bereid met den commissaris in het huwelijks bootje te stappen, doch verlangde, dat het huwelijk in de R. K. kerk voltrok ken zou worden. Goede raad was duur. Wat moest de commissaris doen? Tenslotte begaf hij zich naar zijn chef, den minister voor het Politiewezen te Moskou. „Indien u in een katholieke kerk trouwt, aldus deze bewindsman, dan zult u uw func tie moeten neerleggen en uit de commu nistische partij moeten treden". Het eenige wat den verliefden com missaris thans nog overbleef was te trachten zijn aangebedene te overreden er van af te zien in de kerk te trouwen. Hij gebruikte daartoe al zijn overre dingskracht, maar alles te vergeefs. Zij bleef er op staan, dat het huwelijk in de kerk ingezegend zou worden. Toen stond den commissaris nog maar één weg open. Hij gaf zijn loopbaan bij de politie er aan, trad uit de communis tische partij en trouwde volgens de wenschen van zijn geliefde. Het huwe lijk heeft enkele dagen geleden plaats gehad, meldt de „Daily Express". Gemeld wordt, dat Vrijdag de stad Abot- tabad (provincie Hazara, noordwest Indië), welke ten noorden van Rawalpindi is gele gen, door een enormen brand ernstig is ge teisterd. De geheele Indische wijk, waarin meer dan 100 huizen stonden, een Hindoe-tempel en een moskee zijn een prooi der vlammen geworden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1