U Stad en Om #®o®©«o Jiadiopeogtamma ©©<9®®®® feuilleton EVAARLIJK SPEL Raadsvergadering. VOORSTEL INZAKE RESTAURATIE GROOTE KERK. zich graag op straat ver loonen met 'n ou der- wet sch kapothoedje op? Natuurljjk niet, dat zou Ga dan ook mat Uw tijd ma* mat Hat klaakan van Uw witjoad Noem Cfoütudat blaakt WITTER an bijt nooit 9aatj*s in Uw goed voor VIJF wazichan 16 el vVaVASSSSM ft RA fe De gemeenteraad van Alkmaar vergadert op Donderdag 11 Juli a.s., nam. één uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming commissie van onderzoek der gemeenterekening over 1934. 3. Voorstel tot goedkeuring der begrootin gen voor 1935 van instellingen van welda digheid, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas (bijlage Nr. 87). 4. Idem tot verbetering van den hoek Friescheweg—Munnikenweg (bijlage Nr. 88). 5. Idem tot verlaging van den pachtprijs van den Stedelijnen muziektuin (bijlage Nr. 89). 6. Idem tot verkoop van grond gelegen tus- schen de Bisschop Bottemannestraat en de Van der Lijnstraat (bijlage Nr. 90). 7. Idem betreffende eigendomsoverdracht toegangswegen naar het spoorwegstation (bijlage Nr. 91). 8. Idem tot aanvulling van de artt. 66 en 207 der Algemeene Politieverordening (bij lage Nr. 92). f 9. Idem tot opheffing van de bezoldigde functie van administrateur van het gemeente lijk pensiioenfonds (bijlage Nr. 93). 10. Idem tot wijzigin gder verordening voor den gemeentelijken keuringsdienst van een en vleesch (bijlage Nr. 94). 11. Idem tot verlenging van de tijdelijke ver laging van het marktgeld voor boter (bijlage Nr. 95). 12. Idem tot niet-goedkeuring van de supple- toire begrootingen, dienst 1934 en 1935 en van de rekening, dienst 1934, van het Centraal Ziekenhuis (bijlage Nr. 95). 13. Idem tot verlaging van het maximum der vergunningen voor den kleinhandel in sterken dank en der verloven A (bijlage Nr. 97). 14. Idem tot het geven xan namen aan stra ten (bijlage Nr. 99). 15. Idem tot intrekking van het Raadsbesluit van 28 Februari 1935, Nr. 16. inzake het venten met bloemen in de nabijneid van bloe menwinkels (bijlage Nr. 100). 16. Idem tot verkoop van grond gelegen aan de Juliana van Stolberglaan (bijlage Nr. 103). 17. Idem tot wijziging der gemeente-begroo ting voor 1934 (bijlage Nr. 106). 18. Wem tot herziening der salaris- en loon regeling van gemeente-personeel (bijlage Nr. 105). 19. Idem inzake den toelatingsleeftijd tot de scholen voor lager onderwijs in deze gemeen te en het maximum aantaf leerlingen per klaase( bijlage Nr. 104). 20. Idem inzake het aanbrengen van bezui niging op uitgaven voor het Lager Onder wijs (oijlage Nr. 98). 21. Idem inzake organisatie van het open baar gewoon lager onderwijs, schooljaar 1935 36 (bijlage Nr. 102). 22. Idem inzake restauratie van de Groote kerk (bijlagen Nrs. 83 en 101), In bijlage nr. 101 schrijven B. en W.: Van het uitstel der behandeling van ons voorstel tot beschikbaarstelling van een subsidie van 60 000,— voor de voortzetting der restauratie van de Groote Kerk (bijlage nr. 83) hebben wij gebruik gemaakt om nadere inlichtingen in te winnen omtrent de wijze van uit voering der werkzaamheden. De Minister van Sociale Zaken zond onj in antoord op onze vragen den vol genden brief d.d. 24 Juni 1935: „In aansluiting aan de met U gevoer de besprekingen heb ik de eer Uw Col lege mede te deelen, dat ik het noodza kelijk acht, indien thans de Raad van Uwe gemeente een beslissing neemt in zake de U bekende restauratie. De be schouwingen welke mij in de onlangs gehouden conferentie door de organisa ties van de bouwvakarbeiders zijn ken baar gemaakt, hebben mij niet tot de overtuiging gebracht, dat er aanleiding is, de uitvoering op te schorten. Trou wens, de mogelijkheid om dit werk als normaal werk uit te voeren is niet aan wezig, terwijl ook het Werkfonds ten deze geen medewerking zal kunnen ver- leenen. De uitvoering is derhalve alleen mo gelijk in werkverschaffing. Door U werden per telefoon nog enk©: le rragen gesteld en wel de volgende: 1. Zullen uitsluitend werkloozen uit Alkmaar bij dit werk worden ge plaatst? Ik kan hierop antwoorden, dat in de eerste plaats werkloozen uit Uwe ge meente zullen worden tewerkgesteld. Zijn die er niet, omdat men vakmen- schen moet hebben, dan zullen uit de omgeving geschikte werkloozen worden genomen, doch dan komt het loon van die menschen voor reko- ning van de betrokken gemeente en het Rijk en niet van de Uwe. 2. Of de loonen voor de werkloozen die tewerkgesteld zullen worden bij deze restauratie-werkzaamheden hooger zullen zijn, dan voor de gewone werkverschaffing in Uwe gemeente het geval is? Ik kan U hierop antwoorden, dat het aanvankelijk in de bedoeling ligt, drieërlei loonregelingen toe te passen en wel het gewone werkver- schaffingsloon van 38 cent voor het eenvoudige werk, terwijl voor meer geschoold werk de belooning 43 cent zal zijn en tenslotte voor het zeer fijne werk nog iets meer dan 43 cent. De juiste cijfers stel ik mij voor vast te stellen, zoodra vast staat dat met de werkzaamheden zal kunnen worden aangevangen". Deze brief is voor de Wethouders aan leiding geweest, bezwaar te maken tegen het aanvankelijk door het geheele Col- lepe ingediende voorste', zoodat dit voor stel vervalt en vervangen wordt door het voorstel om het aanbod van het Rijk niet te aanvaarden. De Wethouders, aanvankelijk in de meening verkeerende, dat omtrent de te betalen loonen overleg zou worden ge pleegd met de vakbonden, zijn teleurge steld, dat de Minister geen overleg over de loonen wenscht te plegen en dat de restauratie mitsdien geheel als werkver- scl affingsobject zal worden beschouwd, terwijl de loonen eenzijdig door den Mi nster zullen worden vastgesteld op een bedrag, aanmerkelijk lager dan het nor male loon. De Wethouders zijn boven dien van oordeel, dat van werkverschaf fing in den gewonen zin van het woord niet kan worden gesproken, omdat althans een deel van het werk vakbe kwaamheid, zelfs bijzondere vakbe kwaamheid zal vereischen. Het uitvoe ren van een gedeelte der restauratie werkzaamheden is niet van gevaar ont bloot en moet gerangschikt worden on der de werken van een hoqgere gevaren- klasse. Om die reden ontvingen de ar beiders bij de vroeger plaats gehad heb bende restauratiewerkzaamheden 5 cent per uur extra boven het gewone con tractloon. De kans bestaat zelfs, dat door uitvoering van het werk door min- er geschoold personeel ongelukken bij het werk zullen voorkomen. Het gaat daarom volgens de Wethouders niet aan er toe mede te werken, dat werkver- schaffingsloonen, zij het dan eenigszins verhoogd, zullen worden uitbetaald. Zij zijn met de adresseerende vakbonden van oordeel, dat op deze wijze de terug keer tot normale verhoudingen wordt bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk ge maakt. Door lagere loonen te betalen dan in het particulier bedrijf worden ge geven ontstaat daarenboven het gevaar, da> de beste vaklieden, wanneer zij an der werk kunnen krijgen, weggaan, zoo dat het werk met minder geschikte werklieden moet worden voortgezet. In dit verband wordt mede gewezen op het bij de stukken overgelegde adres van de afdeeling Alkmaar van den Nederl. Aan- nemersbond, waarin verzocht wordt om bij uitvoering van werken de aannemers in te schakelen, ook wanneer dit in werkverschaffing geschiedt, hetgeen hier blijkbaar niet het geval is. De Wethou ders meenen bovendien te weten, dat dit het eerste voorbeeld is van een zoo omvangrijke restauratie, die op deze condities zou worden uitgevoerd. Dit verleent aan het plan naar hun meening voor het geheele land een bijzondere be- teekenis. Voorts wordt in verband met de me dedeelingen van den architect voor de bespottelijk ooderwetscb staan Handaliand. »Emka" Apaldoorn restauratiewerkzaamheden door de Wethouders betwijfeld, of er in Alkmaar voldoende vaklieden, die voor de restau ratiewerkzaamheden worden vereischt, beschikbaar zijn. Uit de door den archi tect voor de restauratiewerkzaamheden verstrekte inlichtingen is gebleken, dat er voor het werk vermoedelijk geen of niet voldoende leidekkers en steenhou wers in Alkmaar kunnen worden gevon den, zoodat hiervoor werkkrachten van elders zullen moeten komen. Uit het on derhoud, dat Burgemeester en Wethou ders met bedoelden architect hebben ge had, is verder komen vast te staan, dat de kosten van uitvoering van het geheele werk op de wijze, zooals de Minister van Sociale Zaken zich dit voorstelt, duurder zijn dan bij uitvoering onder normale arbeidsvoorwaarden. Tenslotte zijn de Wethouders overtuigd, dat aanneming van het voorstel van den Minister finan cieel geen voordeel aan de gemeente brengt: de gemeente ontvangt immers evenzeer in de kosten van steunverlee- ning als in de kosten van werkverschaf fing subsidie van het Rijk. Wel zouden zij er zich mede kunnen ve-eenigen, wanneer de restauratie van de Groote Kerk werd uitgevoerd overeen komstig de voorwaarden van uitvoering van werken, die gefinancierd worden uit het Werkfonds, daar in dit geval de loonen en arbeidsvoorwaarden niet een zijdig door de Regeering worden vastge steld. De Burgemeester zou Jiet uiteraard eveneens op prijs hebben gesteld, dat deze restauratie evenals de vorige op normale loonbasls zou kunnen worden uitgevoerd. De Minister maakt dit even wel door de gestelde voorwaarden on mogelijk. Staande voor je vraag, of deze voorwaarden moeten warden aanvaard dan wel hef subsidie "n^^ worden afge wezen, meeat de Burgemeester, dat een beantwoording in eérsfgemeldeh zin wel o ivermijdelljk zal tsijn. De Burgemeester vraagt zich al. af, wat een weigering van het subsidie zou betëekenen. In de eerste plaats zou het werk niet worden uitgevoerd/zeer ten schade van dit kost bare en fraaie gebouw." In de tweede plaats zou deze kans op werk voor 35 ar beiders gedurende 3X jaar (zij het dat wellicht enkelo arbeiders niet-Alkmaar- ders zullen zijn), waardoor deze onttrok ken zouden worden aan het demoralisee rt r.de nietsdoen gelurende dien tijd, verloren gaan, terwijl toch in elk geval v/vrkverschaffing de voorkeur verdient boven steunverleening. In de derde plaats zou achterwege blijven het wel zeer belangrijke subsidie van het Rijk, dat in totaal ongeveer 230.000 zou be dragen, een steun, die in dezen ook voor he'. Rijk zorgvollen tijd wel dubbel mag worden op prijs gesteld. Dit alles overwegende, wenscht de Burgemeester de verantwoordelijkheid voor een verwerping van het aanbod van het Rijk niet te dragen Nu, zeer on verwacht, het Rijk een dergelijke bij drage in uitzicht stelt, moet de gemeen te deze kans om het kerkgebouw volle dig gerestaureerd te krijgen, naar zijn meening met beide handen aangrijpen. Het gemeenschapsbelang, betrokken bij het herstel van dit de geheele stad do- mineerende en om zijn schoonheid alom P 82 <$oe Dinsdag 9 Juli. HILVERSUM. 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9 Ensemble J. Cantor. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Verv. J. Cantor- 11— Kookpraatje mevr. R. Lotge- ring^-Hillebrand. 11.30 Orgelcon cert Fr. Hasselaar mmv. A. Steiner, zang. 12.30 Het Cantabilé-orkest 0 1. v. E. Beetkma 11 en gr.pl. 2.30 Voordr. door R. Geraerds. 2.50— 4.Omroeporkest olv. A. v. Raalte. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoor zang olv. J. Hamel. 5.Voor klei ne kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 7.10 H. Felderhof: Abessinië (li). 7.30 Radio-volks zang olv. P. C. Poortman. 8.— Be richten. 8.05 „Les cloches de Corne- ville", van Planquette. Verkorte uit voering mmv. solisten, koor olv. H. van Wielink en orkest. Leiding Max Tak. 9.05 Voordr, mr. Ph. C. la Chapelle en Ans Koppen. 9.25 Het Aeolian-orkest. 10.— Voordr mr. Ph. C. la Chapelle. 10.15 De Avro- Decibels olv. Meenk mmv. Topy Glerum, zang en de „Jungle Sere- naders". 11.— Ber. 11.1012. Or.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 1130— 12— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en Schlagermuziek 2.— Vrouwen uur. 3.-4.Gr.pl. 4.15 Orkest concert en grpl. 6.40 Lezingen. 7 35 Gr.pl. 7.50 Causerie. 8. Ber. 8.05 Schlagermuziek en gr.pl. 9 25 Sportnieuws. 9.40 Gr.pl. 10. Populair concert. 10.30 Ber. 11.30 -12.- Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11 20 Orgel spel H. Ramsay. 11.50 Gr.pl. 12.20 BBC-Northern-orkest 0.1. v. Morri- son. 1.20 J. Muscant en zijn orkest. 2.20 Gr.pl. 3.05 Het Wynford Rey- nlds-octet. 3.50 Gr.pl. 4.35 Kwar- ..tetconcert. 5.35 ïroise en zijn Man doline-orkest mmv. Don Carlos, zang. 6.20 Ber. 6.50 Het Serge Krish Septet. 7.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 8.20 „Sedgmoor", his torisch spel van relton. 9.10 Mili tair concert uit Italië. 9.50 Ber 10.20 BBC-Theater-orkest olv. St. Robinson. 11.35—12.20 De Grosve- nor House Dance Band olv. S. Lip ton. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orxestconcert olv. Krettly. 5.20 Orgelconcert. 9.05 Zang olv. Bonnaud. Hierna gev. concert. KALUNDBORG. 1261 M. 1220 —2.20 Strijkorkest olv. Thyregod. 3 50—5.50 Orkest van werklooze musici olv. O. Olsen. 8.20 Vocaal kwartet. 9.— Piarto-recital. 9.20 Rep. 10.05—10.35 en 10.50—11.25 Revue-progr. KEULEN, 456 M. 6.35 Orteft* concert. 12.20 Middagconcert uit Leipzig. 2.35 Gr.pl. 4.20 Koorcon* eert. 5.20 Concert uit Koningsber gen. 8.30 Vroolijk progr, ROME, 421 M. 9— Piano* en vioolrecital. 10.10 Zang door Marg. Cossa. 10.50 Concert door Mando line-kwartet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 0. I v. Douliez. 1.50-2.20, 5.20, 6.50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omdat ik zwart ben", voordr. en concert. 9.35 Om roeporkest olv. Douliez. 10.30— II 20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30 —2.20 Gr.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.20 Gr.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.20 Zang. 8.20 Hoorspel 8.50 Salon orkest olv. Walpot. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Robert Gaden's orkest mmv. solisten en piano-duo. 10.20 Ber. 10.50 Orgelspel. 11.05 Weer- ber. 11.20—12.20 Kamermuziek door strijkkwartet OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8.4010.20, Keulen 10.20- 12 20, Brussel VI. 12.20-14.20, D.sender 14.20—15.20. Lond. Reg. 15.20-17.20, Brussel VI. 17.20- 19.20, Brussel Fr. 19.20—19.40, Parijs R. 19.4020.20, D.sender 20 20—22.—, Beromünster 22.-— 22.35, Weenen 22.35-24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—10.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droit- wich 11.2018.20, Brussel (Fr.) 18 20-18.50, Droitwich 18 50- 20.20, Lond. Reg. 20.20-21.10, Droitwich 21.10—21.50, Lond. Reg 21.50-22.20, Droitwich 2220- 24-. bekende en beroemde kerkgebouw, vor dert, dat de gemeente deze kane niet laat voorbij gaan. Ook de Burgemeester betreurt, dat daarbij belangen van parti culieren in het gedrang komen. Maar het resultaat van het op den voorgrond stellen van deze belangen brengt naar de Burgemeester meent niet mede, dat dan wèl met die belangen rekening zal worden gehouden: het werk wordt dan immers niet uitgevoerd. De meerderheid van ons College is door dit betoog niet overtuigd en geeft Uwe Vergadering mitsdien in overwe ging het voorstel van den Minister van Sociale Zaken niet te aanvaarden, tenzij in de gestelde voorwaarden wijziging wordt gebracht. HERZIENING SALARIS- EN LOON REGELINGEN. In bijlage no. 105 schrijven B. en W.: De minister van binnenlandsche zaken deelde ons bij brief van 21 Februari j.1., nr. 21423 afd Ambtenarenzaken, welke wij voor u ter inzage hebben gelegd, mede ten aan zien van ae salarieering van eenige functies in deze gemeente bedenking te hebben. In de eerste plaats bestond bezwaar tegen de loo nen der werklieden, welke niet onbelangrijk boven het gemiddeld plaatselijk loonpeil zou den uitgaan. Voorts achtte ae minister en kele ambtenaarsfuncties, alsmede de betrek kingen van hoofdagent en agent van politie, te hoog bezoldigd. De minister noodigde ons college uit te bevorderen, dat de salaris- en loonregelingen op die punten spoediig zou den worden gewijzigd. Gelijk uwe vergade ring bekend zal zijn. houdt het standpunt van den minister verband met het rapport der commissie-Schouten, waarin de wenache- lijkheid wordt uitgesproken, dat de loonen en salarissen van net personeel der publieke lichamen worden getoetst respectievelijk aan den plaatselijken loon- en levensstandaard en aan de bezoldigingsnormen voor het rijks personeel. Omtrent deze aangelegenheid hebben wij het advies ingewonnen van de commiasies voor georganiseerd overleg. Deze commissies gaven ons in overweging krachtig stelling te nemen tegen de door den minister naar voren gebrachte desiderata. Naar haar mee ning is noch van een onjuiste verhouding tusschen de salarieering van het ambtena- renpersoneel dezer gemeente en die van het rijkspersoneel, noch van een te hooge bezol diging van de werklieden sprake. Daar wij deze opvatting in het algemeen kunnen onderschrijven, hwben wij ons na der met den minister in verbinding gesteld. In een drietal conferenties met een door den minister aangewezen hoofdambtenaar heb ben wij onze bezwaren naar voren gebracht. Het is ons echter niet gelukt overeenstem ming te verkrijgen ten aanzien van de thans geldende regelingen in haar geheel. In ver scheidene gevallen bleef men ten departe- mente, met een beroep op de gegevens van het Rijk, de provinciën of andere gemeenten, vasthouden aan de in den brief van den mi nister reeds aangegeven normen of althans aan lagere normen dan de tegenwoordige. In- tusschen kon in hoofdzaak overeenstemming worden bereikt met betrekking tot de hierna volgende punten, naar aanleiding waarvan wij uwe vergadering in overweging geven Uit het Engelsoh van PAUL TRENT door ADA VAN ARK EL 76) HOOFDSTUK XLIII. Toen Guy en Valda de kamer verlieten keek Furber naar de gesloten deur en lach te. „Daar gaan een gek en een gentleman. Ik wed dat hij haar met laat schieten", zei hij droogjes. „Ik hoop van niet, ik mag juffrouw Olyn graag lijden", antwoordde Sylvester. „Ja, het Is net het soort vrouw, dat u zult bewonderen. Zoo slim als de duivel en met even weinig gewetensbezwaren", „Daar ben ik nog zoo zeker niet van", zei Sylvester nadenkend. „Het spijt me dat u haar verraden hebt". „Dat moest ik wel. Ik wilde achter de waarheid komen". „Het heeft u niet veel goed gedaan. Zit u goed?" „Best, maar lk heb honger. Ik hoop dat u me niet wilt uithongeren". „Neen, we zullen samen dineeren. Ik heb er allang naar verlangd u fe pakken te krijgen. A propos, was u hef, die den baron de plannen heeft gegeven van den nieuwen torpedojager?" „Ik beantwoord geen vragen. Wa bent u van plan met me te doen?" vroeg Furber „Geef je gerust over. Dan is mijn taak ten einde. Als ik u een raad mag geven, dan zou ik vannacht inaar de vrijheid vaarwei zeggen. U is veel te gevaarlijk om te laten losloopen". „Sylvester, je bent nog zoo kwaad niet Ik wou dat je me een revolver wilde leenen, een oogenblik maar". „En zelf een kogel krijgen nee, dank je zei Sylvester droog. „Ik geef je mijn woord van eer, dat ik niet op je zal schieten". „Jouw woord van eer", zei de agent min achtend. „Je kunt het gelooven of niet die ver.baron. Door hem ben ik in dezen toestand gekomen", zei Furber opeens woe dend. „Toch niet. Ik heb je al een tijd in het oog gehouden. Misschien zal het een ver schil voor je maken, wanneer je je vrien den aan ons wilt verraden". „Ik ben niet heelemaal een ploert. Ik ben een Duitscher". „Maar in Engeland geboren en je vader was een genaturaliseerde Engelschman". „Toch blijf ik in mijn gevoel een Duit scher. Kunt u niet begrijpen, waarom geen van ons onze nationaliteit wil opgeven? Wij Duitschers zijn bestemd om de wereld te regeeren! Over een paar jaar beteekent Engeland niets meer. Dan zijn al de kolo nies van ons en Sylvester lachte luid. „Dat verhaaltje heb ik al eens meer ge hoord", riep hij. „Geef me een whisky soda". „Je kunt alles krijgen wat je hebben wilt, als je redelijk blijft antwoordde Sylvester en toen hij de kamer doorliep vielen zijn oogen op de telefoon. „Waarom niet?" zei hij en nam den hoorn van den haak. Ja, ad miraal Langton was thuis en de toestand werd hem uitgelegd. „Ik kom dadelijk", antwoordde de admi raal. Voor het eerst toonde Furber teekenen van onrust, toen hij hoorde van het nade rend bezoek, maar hij hield zich goed en zei niets mear tot de admiraal in de deurope ning stond. „Zoo, dus je hebt hem eindelijk te pak ken", riep hij voldaan. „Jij mijnheer. We zullen hem hier hou den tot morgen", antwoordde Sylvester. „Dat is niet voldoende. Hij moet van nacht nog naar Weyport worden gebracht. Bestel een auto tegen middernacht. Als het noodig is moeten we hem 'n doek voor den mond binden. Zijn arrestatie moet absoluut geheim worden gehouden". „Dat begrijp ik, mijnheer". „De baron mag het in geen geval weten. Waar is mijnheer Hallam?" Sylvester vertelde wat er gebeurd was en toen hij uitgesproken had, keerde de admi raal zich tot Furber en sprak voor het eerst tegen hem. „rlceft u iets te zeggen?" vroeg hij kortaf „Niets, mijnheer" hij aarzelde. „Al leen zou ik willen, dat U weet dat ik alleen mijn plicht heb gedaan. Ik ben Duitscher in alles, behalve mijn geboorte". „Dat is geen excuus. U heeft den koning van Engeland jaren lang gediend. U heeft zijn salaris aangenomen. U heeft zijn ge heimen leeren kennen maar ik kan niet met u spreken". „Het is beter van niet, mijnheer We zul len elkaar nooit begrijpen". „Wanneer u bereid bent ons alles wat u weet te vertellenU moet zeer veel we ten, wat ons van nut kan zijn", zei de ad miraal veelbeteekenend. „Ik ben niet dat soort verrader, mijn heer. Wat ik gedaan heb, heb ik met open oogen gedaan en volkomen wetend welk ge vaar ik liep. Ik ben gesnapt en zal gestraft worden; maar ik zal traenten mijn straf te dragen als een man. Ik zei juist tegen Syl vester, dat ik óók mijn eergevoel heb", zei Furber met kalme waardigheid. Vóór de admiraal kon antwoorden kwam Hallam de kamer binnen. „Sylvester, ga de auto bestellen. Mijn chauffeur zal jullie brengen. Hij is onder officier bij de marine geweest en volkomen betrouwbaar", beval de admiraal. „Heel goed, mijnheer", zei Sylvester en ging heen. „Furber, ben je bereid te bekennen? Ik bedoel hier alleen die kwestie van het draad- looze rapport", vroeg de admiraal. „Waarom zou ik dat doen?" „Het is alleen maar een officieele kwes- halendntWOOrdde fldmiraal lch°uderop- „Ik geloof dat ik het begrijp. U wilt elk spoor van verdenking van Hallam flfweil. telen. Ik ben daartoe geheel bereid U moogt wel weten dat ik van plan was schuld te bekennen, maar ik zal me niet overgeven aan de genade van den krijgsraad. Als u zoo goed wilt zijn om de banden los te ma ken van mijn armen „lk zal eens even nazien of nij geen an dere revolver bij zich heeft", zei Hallam be daard. Furber werd donkerrood, toen Ouy zijn hand over zijn zakken liet gaan. Eenige oogenblikken later was hij vrij en strekte zijn ledenmaten uit. Toen ging hij naar de tafel en schreef eenige minuten „Is dit voldoende? vroeg hij. De admiraal keek het papier door en knik te. „Nu zou ik graag wat te eten willen heb- be" "i Furber luchtig. De deur ging open en de bediende ets* zijn hoofd om de kier. „Baron Branden is er, mijnheer. Ik j*J hem dat u in gesprek was, maar n,J zegt De admiraal hield Furber ln een ijzeren greep vast. „Hallam, ga naar beneden en scheep baron af. je bediende kan hier blijven me helpen als ik soms last met Furber je hoed en ga ala het noodig j- den baron weg. Wek in geen geval afgwaan op". n v Gehoorzaamheid was een Instinct bi;1 e" 1''j greep zijn hoed. en snelde de trajr af De baron, die ongeduldig ln de wachtte, knikte kortaf jij „Heb je Fuiber ook gezien?" vroeg scherp. (Worrtt vervolgd IJ**»» epdj 1 n

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6