Provinciaal 'flieuws Rechtszaken ^iidschciftm_^__ ONDER-KONING VAN BR.-INDIE t- HERDENKING THOMAS MOORE. 400 jaar geleden terechtgesteld. GEWELDIGE BRAND TE LONDEN. Drie brandweerlieden omgekomen. ST. PANCRAS URSEM CASTRICUM GEEN VERBOD VAN WAPEN LEVERANTIES. Aan Abessinië en Kalië- Het ontwijkend antwoord van de Ame- rikaansche regeering aan den keizer van Abessinië heeft te Washington de vraag op doen komen, of Amerika ten minste maatre gelen zou nemen om den uitvoer van oor logsmateriaal naar Italië of Abessinië te verhinderen, in geval het tusschen beide landen tot een oorlog zou komen. Volgens de opvatting van het staatsdepar- tement te Washington is de regeering tot een dergelijk verbod niet gerechtigd. De des betreffende wetten machtigen de regeering slechts den uitvoer van oorlogsmateriaal te verbieden, wanneer het gaat om een burger oorlog. Maar ook die bepaling blijft beperkt tot Latynsch-Amerika en tot landen, waar de Ver. Staten van Noord-Amerika een exterritoriaal justitierecht bezitten, zooals bijv. in China. Voor den oorlog in den Cha- co, heeft het congres, gelijk men zich herin neren zal, door een speciale wet de regee ring gemachtigd tot een embargo op den wapenuitvoer. Overigens echter is de regee ring niet bevoegd de wapenleveranties te verhinderen. De conventie van Oeneve van 1925, die kortgeleden door den senaat ge ratificeerd is, wordt eerst van kracht wan neer zekere andere mogendheden, die muni tie vervaardigden, dit accoord eveneens gera tificeerd hebben. Het besluit inzake den wa- fenuitvoer, dat op het oogenblik met goed- euring van het Witte Huis ter beschikking ligt van de plenaire zitting van den senaat, zou weliswaar voor het mogelijk maken van publicaties inzake den internationalen wa penhandel iederen uitvoer van oorlogsmate riaal afhankelijk stellen van een licentie. De ze zou echter niet geweigerd worden, tenzij het om chemisch oorlogsmateriaal gaat. Over het algemeen zou dus de regeering wanneer het congres niet een andere beslis sing neemt en de regeering niet uitdrukke lijk machtigt, niets anders kunnen doen, dan onder voortzettig van de tot dusverre gevoerde politiek de buitenlandsche verte genwoordigingen instructie zenden den uit voer van Amerikaansch oorlogsmateriaal naar gebieden van onrust niet te bevorde ren, EIGENAARDIG VERBOD VAN BOERENOPTOCHT. Eenigen tijd geleden had de koning van Denemarken zich bereid verklaard op 29 Juli in het koninklijk slot Amalienborg te Kopenhagen een optocht van boeren, uit gaande van de vereeniging van landbou wers, te ontvangen. De boeren wilden den koning persoonlijk van hun nooden en ver langens in kennis stellen. Gister heeft nu de met de organisatie van den optocht belaste commissie een mededee- ling gepubliceerd, volgens welke de hoofd commissaris van politie te Kopenhagen den opmarsch der boeren naar de binnenstad op grond van een beslissing van den minister van justitie heeft verboden. Deze mededeeling heeft bij het Deensche publiek groot opzien gebaard. Op de vraag van verschillende dagbladen verklaarde de hoofdcommissaris, dat het verbod gegrond is op een sedert jaren be staande bepaling, krachtens welke optoch ten van dezen aard met het oog op het ver keer niet de binnenstad mogen binnentrek ken. Uitzonderingen konden niet worden ge maakt. De conservatieve „Dagens Nyheter", die evenals de rechtsche bladen in het alge meen, lange beschouwingen aan het verbod wijden, noemen het standpunt van den mi nister van justitie hoogst merkwaardig, aan gezien men den optocht der boeren moeilijk met een horde demonstreerende onruststo kers kan vergelijken. NIEUWE MYSTERIES INZAKE LAWRENCE VAN ARABIE? De Parijsche „Matin" meldt dat met een uit Brifsch-Somaliland te Marseille aange komen stoomschip Mevrouw Lawrence, de moeder van den onlangs overleden Lawrence van Arabië, is meegekomen. Zij stond niet op de passagierslijst en haar aanwezigheid aan boord werd bekend doordat de aandacht viel op de groote politiemacht, die bij het bin- nenloopen van het schip aanwezig was. Me vrouw Lawrence is aan boord gebleven en in den loop van den avond heeft zij haar reis naar Engeland per schip voortgezet. Het „Journal" maakt melding van allerlei geruchten volgens welke achter de als Miss Shaw opgegeven geheimzinnige passagiere de doodgewone overste Lawrence zelf zou staan die immers ook onder den naam Shaw in een Engelsch vlieger-regiment heeft ge diend. De z.g. miss Shaw zou ondanks alle pogingen van Engelsche journalisten, die daarvoor speciaal uit Londen waren ge komen, geweigerd hebben haar hut te ver laten. Zij heeft te Marseille slechts eenige brieven in ontvangst genomen. Eenige pas sagiers en leden der bemanning zouden eveneens verklaard hebben, ervan overtuigd te zijn dat achter de geheimzinnige dame in werkelijkheid overste Lawrence staat. WIE MAG IN DUITSCHLAND ONDERWIJS GEVEN? In een verordening van 20 Juni heeft de Duitsche rijksminister Rust bepaald, dat be halve de reeds van bevoegdheid tot het ge ven van onderwijs uitgesloten niet-Arische personen, ook zij niet mogen worden toegela ten lot het onderwijs aan jeugdige personen onder de 18 jaar, die gehuwd zijn met iemand van niet-Arischen bloede. Ook hier van zijn oudstrijders, vaders of zoons van in den oorlog gesneuvelden uitgezonderd, evenals zij, die reeds voor den oorlog parti culier onderwijs hebben gegeven of een par ticuliere school hebben geleid, voor zoo ver het huwelijk voor 2 Juli 1933 gesloten was Wie daarna gehuwd is met een niet-Arische persoon wordt niet meer tot het onderwijs toegelaten. Gisteren is op 66-jarigen leeftijd ten gevolge van longontsteking te Londen overleden lord Amsfield, oud-onder- koning van Indië. EEN TUNNEI VAN 150 K.M. Tusschen Korea en Japan. Het Japaneche ministerie van binnenland- sche zaken heeft een plan opgesteld inzake den bouw van een or.derzeeschen tunnel ter lengte van 150 K.M. tusschen Korea en Japan. De kosten van dit ontzaggelijke werk worden geraamd om anderhalf milliard yen, uit te geven over 10 jaar. Deze tunnel, die bestemd zou zijn voor motorverkeer zou beginnen te Foesan op de Zuidpunt van Korea en uitkomen te Karatsoe in Kyoesjos, via Tsjoesjine en Iki, twee eilan- den. VOLKSTELLING IN GRIEKENLAND. Bezoek aan ex-koning George. In de jongste Grieksche kabinetszit ting is geen overeenstemming bereikt over de voorstellen inzake de volkstel ling over de kwestie van het voortbe staan der republiek of het herstel der monarchie. De volksstemming zal 'wor den uitgesteld tot 15 Nov. a.s., wat als een ernstigen slag voor de monarchisten wordt beschouwd. De Grieksche majoor Kotzias zal bin nenkort naar Londen gaan, voor een bé- spreking met den vroegeren koning van Griekenland George, wien hij de bizon- derheden zal mededeelen aangaande de volksstemming. Twee leden van het ka binet hebben Zaterdag in de Nat. Ver gadering de monarchie gesteund, ter- wiji de minister voor openbaar welzijn heeft verzekerd, dat de meerderheid der bevolking voor de republiek is. ZOU HIT ER KAAL" VAN AF ZIJN GEKOMEN? De tachtigjarige Louis Merkling, die te Kendaville in Indiana (Am.) woont, heeft dezer dagen voor het eerst zijn haren laten knippen. DE TERRORIST KISS. In Roemenië gearresteerd De politie te Gonstanza in Roemenië was er door een geheimen agent van een bevrien de mogendheid van in kennis gesteld, dat een Hongaarsche terrorist zich de Istanboel had ingescheept aan boord van een stoomboot, welke op weg was naar Constanza. Inderdaad is deze terrorist, zekere Lajos Kiss, op 27 Juni te Constanza aangekomen, waar hij gearresteerd werd. Zijn reispas was afgegeven door het con sulaat-generaal van Hongarije te Ankara, met de aanteekening, dat de houder employé van het consulaat was. Bij het onderzoek bleek evenwel, dat deze mededeeling in strijd was met de waarheid en dat Kiss van be roep slotenmaker is Hij zou naar Constanza zijn gekomen met de bedoeling in Roemenië aanslagen te plegen op Roemeensche politici en gezanten van vreemde mogendheden. De eerste gelegenheid daartoe had hij zich ge dacht bij de beëediging van nieuwe officieren op 1 Juli. Meer dan 10.000 Engelsche katholie ken hebben te Canterburry de heilig verklaring gevierd van Thomas Moore ter gelegenheid van de herdenking, dat het 400 jaar geleden is, dat Moore werd terechtgesteld. In de openlucht is een hoogmis gecelebreerd, terwijl in een processie de relequien van den heiligen Thomas Abecket werden meegedragen. HET GELD VIEL UIT DEN HEMEL. Tijdens een regenstorm zijn in de hoofd straat van Little Rock (Arkansas) eenige geldstukken op straat gevallen Later is ge bleken, dat de munten uit een damestasch afkomstig waren. De dame in kwestie be vond zich in het vliegtuig, dat boven de stad in moeilijkheden had verkeerd. Een geweldige brand, die aan drie brandweerlieden het leven heeft gekost, heeft gisteren een zakkenfabriek met magazijnen, geleden aan de Theems in het Eastend van Londen, nagenoeg geheel vernield. Ondanks het feit, dat meer dan twee honderd brandweermannen met bijna honderd slangen den strijd tegen de vuurzee aanbonden, slaagde men er niet in de vlammen te stuiten. Het geheele complex werd in de asch gelegd. Alleen de muren aan de voorzijde van de ge bouwen bleven intact. SLUITING VAN SUEZ-KANAAL. Juridisch mogelijk? Uit Genève wordt gemeld, dat de inter nationale juristencommissie zich heeft bezig gehouden met de mogelijkheid van sluiting van het Suezkanaal als middel om pressie te oefenen op Italië. Hierbij is het standpunt verdedigd dat de statuten der Suez Kanaal Maatschappij een sluiting van het kanaal tegen een oorlogvoerende mogendheid niet toestaan doch dat de leden van den Volken bond op grond van artikel 20 van het Vol kenbondsstatuut afzonderlijk er in hebben toegestemd, dat door dit artikel alle ver plichtingen, die in strijd komen met bepaalde voorwaarden buiten werking kunnen worden gesteld. Men kan derhalve, wanneer de Volken- bondsraad den uitvoer van wapenen naar Somaliland en Erythrea zou verbieden, alle door het Suezkanaal varende schepen onder zoeken en de inbeslagneming van alle onder het verbod vallende ladingen gelasten. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, zal in het begin van de vol gende week naar Londen komen en het is mogelijk dat hij oa. deze kwestie met de Britsche regeering zal bespreken. Voorloopig is het echter nog de vraag, of de Volken bondsraad zich voor een dergelijk verbod zal uitspreken. EEN BIDDAG VOOR DE ABESSINIERS. Ben comité van New-Yorksehe predi kanten, waaronder veie negers, heeft be sloten op 18 Aug. een biddag te houden voor Abessinië, om voor dat land te bid den en als protest tegen de bedoelingen van Italië, om dit land te onderdrukken. WEGENS SPIONNAOE TER DOOD VEROORDEELD. Het Roemeensche krijgsgcrecht heeft na een behandeling van 4 dagen den Tsjecho- Slowaak Ludwig Szelecky en korporaal Ni- kolaus Szamosfalvy wegens spioonnage ver oordeeld tot den dood door dén strop. Verscheidene andiere spionnen weiden ver oordeeld tot zware tuchthuisstraffen. Szelcz- ky had in Februari j.1. met behulp van Szamosfalvy een inbraak in het bureau van de Hongaarsche grensautoriteiten gepleegd, waar hij, evenals uit het bureau van een militaire instantie, vertrouwelijke documen ten stal. Szeleczky was voornemens geweest de gestolen documenten nog in den nacht van -den inbraak „p hun plaats terug te brengen, doch toen werd1 hij door een Hon gaarsche grenswacht gearresteerd. 14-JARIGE KNAAP PLEEGT DRIE MOORDEN. Het jeugdgerechtshof te Weenen heeft zich moeten bezig houoen met een gruwelij ken misdaad, gepleegd door een veertien jarigen knaap, den herdersjongen Johann Uebermasser, uit Leonding, ten zuiden van Linz, die na elkaar drie moorden gepleegd had. Hij lokte eerst met kreten van „De os is lyosgebroken" den boer Josef Preining, zijn baas, naar den stal en sloeg hem daar van achteren met een bijl neer. Daarop riep hij diens dochter, Marie, die hij eveneens neer sloeg. Ten slotte riep hij nog de boerin, die eveneens onder zijn bijlslagen bezweek. Daarop beroofde hij zijn slachtoffers en stak de boerderij in brand. Bij de behandeling van zijn zaak toonde hij in het geheel geen berouw. Hij werd tot 10 jaar veroordeeld. HET DUINGEBIED VAN DE PROVINCIE. Toen in 1928 Ged. Staten van Noord holland, zich, ingevolge een door de heeren Polak en Thomassen ingediende motie, te genover Provinciale Staten bereid verklaar den te onderzoeken op welke wijze de be schikking over de duingebieden voor de Provincie was te verkrijgen, hebben wij zoo schrijft de redactie van de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode ons daarover verheugd. Wij begrepen dat dit groote offers zou vragen, maar toch achtten ook wij dit de eenige manier om voor de komende ge slachten iets van het schoone Kennemerland te behouden. Wij hebben ons er over verheugd dat dit tengevolge heeft gehad dat in 1933 tot den aankoop van de duinen te Egmond en Heems kerk werd besloten, waardoor de provincie, die reeds te Castricum een landgoed van 1700 H.A. bezat en te Bergen een dito van 254 H.A., in het bezit is gekomen van een reservatie-oord ter grootte van ruim 5000 H.A. Wij hebben toen tevens de hoop uitge sproken, dat de bevolking, die de lasten var. de daarvoor benoodigde gelden heeft te dragen, er wat de mogelijkheid betreft om in de natuur te verkeeren doordat het gebied overheidsbezit, dus gemeenschapsbezit werd, op zou verbeteren en niet zou moeten ervaren, dat door autoritaire ambtenarij en een ruime financieele mogelijkheid om in die ge bieden te experimenteeren, de toegankelijk heid tot deze gebieden geringer werd dan met het particulier gebied het geval was. Gezien de dictatoriale neigingen van den di recteur van het Prov. Waterl- en Electrische Bedrijf en de gemakkelijkheid waarmede de wel goedwillende Prov. Statenleden Ged. St. in de door de ambtenaren aangegeven rich- tirfg volgen, waren wij in dit opzicht niet gerust. Wij gaven desondanks toch de voor keur aan het in overheidsbezit brengen van- deze gebieden, omdat die gebieden er dan ook nog zullen zijn wanneer in breeder kringen de cultureele waarde van dergelijke natuurreservaten meer zal worden erkend en het eenvoudig aan ambtenaren niet meer zal gelukken de vertegenwoordigers van de be volking er genoegen mede te doen nemen om die gebieden af te sluiten. Reeds einde 1932 bleek, dat onze vrees niet ongegrond was Plotseling verrees aan het einde van dat jaar het beruchte 2300 M. lange hek in de Berger duinen, waardoor het 250 H.A. groote landgoed van het in 1930 80 H.A. groote natuurreservaat, waar voor ook de provincie een offer van 40.000 bracht, werd gescheiden. Dit hek kwam tot stand, zonder dat de staten daarvoor de gelden gevoteerd hadden. Het lid van Ged. Staten, mr. Bruch, aan wien Bergen overigens dank verschuldigd is voor de sympathieke wijze waarop hij in 1930 de Provinciale bijdrage voor het natuurreser vaat had verdedigd, had in de zitting van 18 Jan. 1933 al zijn talent noodig om te voorkomen dat een motie van de léden Tho massen, Wendelaar en Asscher, waarin werd i voorgesteld dit hek te doen verwijderen, werd aangenomen. Dat deze motie ten slotte 1 met 35 tegen 21 stemmen werd verworpen, was uitsluitend het gevolg van het feit, dat mr. Bruch had medegedeeld, dat er aan de vrijheid om in dit gebied te wandelen, niets veranderde en dat daarvoor zelfs geen wan- delkaarten noodig waren. Men zie hiervoor blz. 620 van de notulen van genoemde Statenzitting. Hoewel wij de plaatsing van het hek uit aesthetische overweging bleven betreuren en daarin ook een onnoodige 'beperking van den mensch om zich in de natuur te bewe gen, bleven zien, verheugden wij ons toch over de toezeggoing van Ged. Staten dat de gelegenheid om er vrij langs de paden te wandelen, zou worden gehandhaafd. Hoe onnoodig de plaatsing van dit hek was, is wel gebleken uit het feit, dat de open stelling van het er aan grenzende natuur reservaat van de gemeente, dat dichter bij het dorp ligt en dus door meerdere personen wordt bezocht, heeft geleerd dat de bezoe kers het duingebied eerbiedigen, wanneer men het gaan over de paden maar gemakke lijker maakt dan dit op de begroeide duin strook het geval is. In de jaren 1933 en 1934 zijn vanwege de directie van het bedrijf verdere aanvallen op de bewegingsvrijheid in dit 1 r I. 1A n ✓nLi 4, bezit uitgebleven en wij c onze groote grimmige bui Provinciaal dachten reeds dat luurman een goede buur was geworden, die beter is dan een verre vriend. Plotseling gewerd het bureau van de V. V. V. echter een pak verschillende toegangskaarten van het Waterleidingbedrijf, waaruit bleek dat de wandelaar in het 250 H.A. groote duingebied van de Provincie voortaan per dag 10 cent, per maand 50 cent en per seizoen f 1.50 zal moeten be talen. Het seizoen loopt van 1 Juni tot 31 Dec. Wie echter van Juli of Augustus tot Dec. een kaart wenscht, zal eveneens 1.50 moeten betalen. Wij namen hiervan allesbehalve in een prettige stemming kennis en hebben daarom zoo'n kaart eens critisih bekeken. Zelfs de tekst van de kaart maakt den indruk, dat de heer Oldenburgh zich er niet van bewust is, dat men hier te doen heeft met een Provin ciaal bezit, dat door de belastingbetalers be taald is. Wij lezen op de kaart niet dat door óe Provincie of het bedrijf onder opvolging van de voorschriften tegen betaling toegang verleend wordt, doch de kaart vermeldt dat „óe Directeur" dit recht verleent en is „Voor den Directeur voornoemd geteekend door het hoofd óer afd. Terreinen". Wij ergerden ons hieraan een weinig, doch deze ergernis is wel overkomelijk. Hoofdzaak is, dat hierbij gehandeld wordt in strijd met gedane toezeggingen en gemaakte overeenkomsten. Dit is ons inziens het geval, gezien de toezegging door het lid van Ged. Staten, mr. A. Bruch, in de zitting van 18 Januari (blz. 620 van de officieele staten) en gezien de gemaakte bepaling bij den verkoop van het terrein door den heer J. van Reenen aan óe Provincie. Deze bepaling toch verplicht de provincie om op het bij deze acte verkochte terrein vrije wandeling toe te staan aan de per sonen die in het bezit zijn van wandelkaar- ten, door den comparant van Reenen of de Bouw-Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee uitgegeven voor hun respectieve ter reinen. In elk geval werd vriie wandeling voorbehouden op den Uilevangersweg, op het pad, loopende van den Zwarteweg naar den van Blijdensteinweg en op het Berger Paadje. Wij verwijzen hiervoor naar blz. 619 van de notulen van genoemde zitting, waar uit tevens blijkt, dat de provincie uit te geven vrije wandelkaarten in Bergen verkrijgbaar moet stellen. Nu zal een ieder begrijpen, dat geen mensch er aan denkt, waar hij bij de Bouw- Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee voor 0.25 per seizoen een wandelkaart kan krijgen, voor een ruim 1000 H.A. duingebied, waarbij hij, krachtens bovengenoemde be paling tevens het recht verkrijgt om in het 250 H.A. groote duingebied van het Provin ciaal Waterleidingbedrij! te wandelen, om voor het 250 H.A. gebied alleen een kaart van 1.50 te koopen. Het is ons echter ge bleken, dat door controleerende ambtenaren, ook houders van kaarten van de Bouw- Exploitatie-Maatschappij „Bergen aan Zee" worden aangehouden, en vernlicht tot het koopen van een kaart aan het Waterleiding bedrijf, wanneer zij althans in dit gebied op de paden willen wandelen. Wij aarzelen niet, deze wijze van doen het sabotteeren van een aangegane overeen komst te noemen en vertrouwen er zelfs op hierin de heer Luden, die in de zitting van 22 Dec. 1932 van oordeel was, dat de V. V. V. in haar adres tegen de plaatsing van het hek in de juinen, blijk had gegeven van gemis aan eerbied voor het gezag, waar om hij deze voor het verstrekken van wan delkaarten wenschte uit te sluiten, aan onze zijde te vinden Wij vertrouwen er n.1. op dat ook hij van oordegl zal zijn, dat een ge zag dat er recht op heeft geëerbiedigd te worden, in de eerste plaats een gegeven woord moet hoog houden en in de tweede plaats een aangegane overeenkomst be hoort na te komen. In ieder geval vertrouwen wij er op dat vooral die Statenleden, die zich vertegen woordigers van de bevolking gevoelen, tot Ged. Staten het verzoek zullen richten om den betreffenden directeur duidelijk te maken, dat het in dezen tijd allerminst past om aan de bevolking voor het bezoeken van een met de belastinggelden van die bevolking be taald natuurreservaat, dergelijke lasten op te leggen. In verband met het bovenstaande heeft de V. V. V. te Bergen, in het wel- vaartsbelang van de plaats aan Ged. Staten verzoekt maatregelen te treffen, waardoor deze belemmerende maat regel ongedaan gemaakt wordt. Collectief contract. Vrijdag werd een gecombineerde ver gadering gehouden van de drie alhier ge vestigde patroonsvereenigingen in het tuin bouwbedrijf, n.1. L T. B„ N. T. B. en C. B. T. B. en de drie arbeidersverenigingen, r.-k moderne en christelijke. Mede waren aanwezig de hoofdbestuurs leden der arbeidersorganisaties de heeren Dekker, v. d. Ham en Rubbens. Als voorzitter fungeerde de heer Hoog land. 6 Voor eenigen tiid was een gecombineerde vergadering aangevraagd, om te komen tot wijziging in het bestaande contract. Dit luidde dat het loon bedraagt 18 per week; door de slechte uitkomsten van het bedrijf, meende de L. T. B. dit te moeten wijzigen, waar de N. T. B. en C B. T. B. mede accoord gingen. De heer Bijpost als vertegenwoordiger der L. "1 B. zeide, dat, gezien de verandering welke heeft plaats gevonden, doordat ook de gemeente Koedijk in óe proef is opgenomen en de leden van den L. T. B. bijna allen in dé gemeente Koedijk wonen de zaak thans even anders staat dan toen de vergadering voor eenige weken werd aangevraagd Spr wenschte dezelfde regeling als te Koedijk is vastgesteld, n.1. f 17 per week Dit besluit is door het gemeentebestuur ge nomen in samenwerking met werkgevers en werknemers. De heer de Vries N T B. sloot zich bi den vorigen spreker aan. De heer Kloosterboer, N. T. B., zeide dat zich thans aardige verhoudingen voordoen. In het begin der proef is het loon vast, gesteld te St. Pancras op 18, gezamenlijk bepaald door den arbeidsinspecteur, wei*, gevers, werknemers en gemeentebestuur. Echter kwam na 14 dagen bericht van de arbeidsinspectie, dat, omdat de loonen in de omgeving 16.50 waren, deze voor St. Pan- j cras daar ook op werden gesteld. In de Streek echter is thans het loon 25 en wordt daar ook toeslag op verleend. De heer Wagenaar, C. B. T. B., is geen be- wonderaar van een collectief contract. Toen de proef later op 15 werd gesteld, hebben vele werkgevers zich schuldig gemaakt aan contractbreuk, de arbeider moest noodge dwongen wel toegeven. De heer Dekker, hoofdbestuur, bestreed de verlaging en meende, dat de toestand in het tuinbouwbedrijf niet slechter is dan het vorig jaar. De heer Kloosterboer bestreed dit. Spr. wilde, dat de heer Dekker eens een blik kon slaan in de beurs der tuinders. Iedere bèta- ling, hoe klein ook, is te groot. Ten slotte werd na langdurige bespreking besloten, om het contract te handhaven en een comissie te vormen, die de zaak verder uitwerkt. In deze commissie werden be noemd de heeren G. Smit, L. T. B., Jb, Kloosterboer, N. T. B. en J. Wagenaar, C. B. T. B. Gezamenlijk met de drie hoofd bestuurders zal getracht worden, om met de arbeidsinspectie en de gemeentebesturen van Sint Pancras en Koedijk deze zaak te regelen. Bijslagregeling in de gemeente Ursem ook voor het veehouders- bedrijf van kracht verklaard. Bij ministerieel schrijven d.d. 17 Juni 1935 is de gemeente Ursem in de gelegen heid gesteld toe te treden tot de bijslag- regeling betreffende het opnemen van arbei ders in het tuinbedrijf (groenteteelt). In antwoord op een schrijven van B. «n W. dezer gemeente deelde de minister van sociale zaken mede, dat de bovenbedoelde regeling ook van toepassing is verklaard op de veehoudersbedrijven, zoodat ook voor arbeiders, werkzaam in het veehoudersbedrijf 1/3 van het netto loon kan worden uitbe taald, mits die arbeiders voor steun c.q. voor werkverschaffing in aanmerking komen en de veehouders dezer gemeente kennis ge geven hebben ter secretarie dezer gemeente, dat zij wenschen toe te treden tot boven bedoelde regeling. Gemeente-administratie. De heer H. Nielen, ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente, is geslaagd voor het examen gemeente-administratie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van 5 Juli 1935. Overtredingen van de motor- en rijwielwet: A. C. K. te Castricum, 4 boete of 1 week tuchtschool. C. v. B. te Amsterdam, C. V. te Amsterdam, J. B. te Alkmaar, G. A. P. te Heiloo ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. S. te Alkmaar. 2 x 2 boe te of 2 x 2 dagen hechtenis. G. L. te Heer- hugowaard, 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis. H. K. te Sijbecarspel, H. S. te Hoorn, J. A. J. B. te Haarlem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. Z. te Egmond aan Zee, A. B. te Wieringerwaard, J. E te St. Maarten, W. K. te Heiloo, J. N. M. te Beemster, ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis. J. A. J. G. te Arnhem, W. H. te Alk maar, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. N. G. te Den Heider, C. H. K. te den Hel der, ieder 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. E. S. te Oudorp, 8 boete of 8 dagen hech tenis. D. C. B. te Wormerveer, P. K. te Ha renkarspel, ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. te Heiloo, 20 boete of 15 dagen, hechtenis. Overtredingen van de politieverordening: F H. te Amsterdam, 1 boete of 1 dag hechtenis. W. Y. L. te Amsterdam, P. J. M- te Alkmaar, W. P. B. te Beverwijk. W. P. B. te Beverwijk, D. N. te Amsterdam, G. T. te Heemskerk, ieder 2 boete of 2 dagen hech tenis. A. S. te Alkmaar, G. de B. te Scha- gen, A. H. te Schoorl, F. B. te Schoorl, ieder J 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wet- n j3n S^ra'recht (dronkenschap).: P- de V. te Castricum, 6 boete of 6 da gen hechtenis. A. L. te Alkmaar 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding van de visscherijwet: J- K. te Winkel, 2x2 boete of 2 x 2 da gen hechtenis. M. F. te Amsterdam 2 x f 5 e. °f 2 x 3 dagen hechtenis. M. G. 'e Amsterdam, B. B. te Amsterdam, G. de L. te Amsterdam, J. Z. te Amsterdam, ieder J 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de vogelwet: K. Z. Pzn. te Egmond aan Zee 7-50 boete of 3 dagen hechtenis. 3 Overtreding van het crisisakkerbesluit: ui *e Heemskerk, ontslag vaD rechtsvervolging met bevel tot teruggave van de opbrenst van de in beslag genomen aardappelen De Waterkampioen. Foto-nom®®*" net nummer van deze week is weer die verzorgde speciale uitgaven van de terkampioen, n.1. een Foto-nummer. f Niet alleen dat het uitgebreide nuBI het zelf een keur van foto's bevat, rnaar f t0. geeft ook interessante artikelen ovtr grafeeren, b.v.: Iets over het maken v-1 jö. to s op onze watertochten, „Hebt gU i:t totoestel aan boord?" Moderne FoMrfum verder nog de Kulenwache, Njords 'oeeu- i oei wedstrijden en kanoreunize op do wijksche Plassen. Een mooi ïiunnfl6^

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8