Thomas Mores's leven en werken. Een heldhaftige dood. Moor kleine tuinen. PLESMAN KRIJGT DE SNIJDERS- MEDAILLE. D.A.W. I SLAAT PINQUINS I MET 5—1. Cijfers, die spreken D.A.W. II wint van de Kroos duikers I met 41. Een 20 overwinning van D.A.W. Hl oo Nereus IV. De D.A.W.-dames slaan de Kruisduikers-dames met niet minder dan 6—1. HONGARIJE WINT VAN NEDERTAND SPORT IN BEELD. Alcmaria's trainer. 2 L. water, 80 G. (4 afgestre ken eetlepels) boter, ongeveer 2 af gestreken eetlepels zout, 200 G. (2 ons) geraspte kaas, 4 theele pels Maggi's Aroma. Laat in een pan van ongeveer 3 L. inhoud de boter smelten, voeg er de gesnipperde uit, ue in stukken gesneden tomaten en het zout en laat alles samen gaar smoren. Vul de pan bij met het water, laat dit aan de kook komen, breek er dan de macaroni in en laat die er zachtjes in gaar worden (dikke maca roni ongeveer V, uur, dunnere spaghetti on geveer een kwartier). Roer ten slotte alles door elkaar met de geraspte kaas en de Maggi's Aroma. Op den 5den Juli 1935 dus 400 jaar geleden werd Sir Thomas More, een dei- nobelste figuren uit de zestiende eeuw ter dood gebracht. Men weet, dat hij kort gele den door de R.K. kerk heilig verklaard werd. Het is wel belangrijk om aan de geschiedenis van dezen merkwaardigen mensch te lezen, die den moed had, tegen den wil van koning Hendrik den Achtsten in te gaan, door te weigeren, hem als hoofd der kerk in Enge land te erkennen, waardoor More de zeker heid had, zijn leven op het schavot te moeten eindigen. Thomas More werd in 1480 in Londen geboren. Zijn vader was rechter aan de King's Bonch en hij beleefde het nog, dat zijn zoon lord-kanselier werd. De goede ver standhouding tusschen vader en zoon, blijkt o.a. hieruit, dat Thomas eiken morgen voor bij met zijn rechtskundig werk aanving, steeds naar de zetel van zijn vader ging en voor hem neerknielend, hem zijn vaderlijken zegen vroeg. Deze gewoonte behield hij zelfs, toen hij reeds lord-kanselier was. Tho mas toonde al heel vroeg zijn intelilectueele capaciteiten. Toen hij 17 jaar was, ontmoette hij in Oxford Erasmus, die reeds een wereld naam had en hoewel er een verschil van 13 jaar in leeftijd was, ontstond toen een hech te vriendschap tusschen beiden Ma zijn universitaire sfuéieën wilde Th. More zich eerst aan het religieuse leven wij den en om te onderzoeken, of hij zich aan de strenge regels der Franciskanen zou kunnen houden, hield hij zich vrijwillig aan de le venswijze dier monniken. Hij droeg het ruw harig hemd, hetgeen hij zijn geheele leven vol hield en hij sliep op den harden grond, terwijl hij als kussen slechts een blok hout gebruikte. Later besloot hij zich echter aan een juridische loopbaan te wijden en een ge lukkig gezinsleven op te bouwen. Hij had van zijn eerste huwelijk drie dochters en een zoon; het tweede huwelijk bleef kinderloos. Zijn huis in Chelsea was bekend om de op gewekte en gezellige geest, die er heerschte. Th. More had in den loop der jaren er al lerlei zeldzame planten en ongewone dieren bijeengebracht. In zijn huis liepen b.v. een aap, een wezel, een fret en een vos vrij rond. Niettegenstaande dit drukke huishouden, zag 'More kans, vaak ten koste van zijn nacht rust, te arbeiden aan zijn „Utopia" of aan philosofische of theologische verhandelingen. More had een sterk gevoel voor humor, het geen hem zelfs in zijn laatste uren niet ver liet. Menige anecdofen worden hierover ver teld. Zijn vrouw had eens een hondje ge kocht, dat gestolen bleek te zijn. Zijn vroe gere eigenares ontdekte het dier in Chelsea en eischte het terug, maar mevr. More wei gerde het Toen More van het geval hoorde, zeide hij: „Ik ben lord-kanselier en ik zal een beslissing nemen. Daarop liet hij' beide vrou wen op een afstand van elkaar staan, terwijl hij in het midden ging zitten met den hond op zijn schoot. Daarop beval hij de vrouwen het hondje te roepen en onmiddellijk sprong de hond op den vloer en rende naar zijn vroegere eigenares. Het was aan geen twij fel onderhevig, aan wie de hond had toebe hoord. Salomon zou het More niet verbeterd hebben. Het was bekend,dat Sir Thomas de rechtzaken altijd snel afwerkte, zoodat het eens is voorgekomen dat hij aan het gerechts hof komende, moest vernemen, dat er geen enkele zaak meer af te doen was. Toen de moeilijkheden met Hendrikde Achtste kwamen, scheen hij een voorgevoel te hebben, van het lot, dat hem wachtte. Hij vroeg zijn dochter Margaret met wie hij de sterkste banden van innerlijk vertrouwen had; hoe het aan het hof was, waarop zij antwoordde: „Niet erg goed, de koningin denkt alleen aan dansen en aan sport". „Ar me ziel", zei sir Thomas, „straks zal ze on ze hoofden als voetballen er af dansen en dan zal het niet lang meer duren, of haar eigen hoofd zal het onze volgen". En zijn voorgevoel heeft hem niet bedrogen. In den Tower werd hij bewaakt door een luitenant, die zich tegenover zijn ouden vriend Sir Thomas verontschuldigde, dat hij hem zulk een behandeling moest laten on dergaan, waarop More zei: „Ik heb mij vol strekt niet over uw behandeling te beklagen, maar mocht ik toch eenig verwijt jegens u uiten, dan geef ik u vergunning om mij bui ten de deur te zetten. De Iconing hoopte tot op het laatste oogen- blik, dat More zich nog eens zou bedenken en toen deze zich eens in dien geest uitliet, bracht men direct de boodschap aan den koning over, die daarop aan More liet vra gen, of hij zich werkelijk bedacht had. More antwoordde toen: „Ja, ik ben van gedachte veranderd. Eerst had ik het plan, mijn baard voor mijn dood af te scheren, maar nu bedenk ik mij, dat het beter is, dat mijn baard met mijn hoofd meegaat". Op weg naar het schavot, riep een vrouw More toe, dat hij nog eenige familiedocumen ten in verband met een rechtszaak in zijn bezit had. More keerde zich naar de vrouw toe en zeide met een glimlach: „Heb geduld met mij, over een uur zal de koning mij van alle zorgen over uw papieren ontheven heb ben". En zelfs toen More reeds zijn hoofd op het blok had neergelegd, kon hij niet na laten een grap te maken. Hij vroeg den beul nog even te wachten, opdat hij zijn baard op zij kon leggen, want die wordt ten minste niet van hoogverraad beschuldigd. Tot het laatst bleek hoe volkomen onbevreesd Tho mas More den dood tegemoet ging. Zijn Utopia. Maar Th. More's beteekenis blijkt vooral uit de merkwaardige ideeën, die hij in zijn „Utopia" verkondigd heeft. Hoezeer stak hij hoofd' en schouders boven zijn tijdgenooten uit. Hij wist echter heel goed, dat zijn ideeën een storm zouden verwekken, als hij ze niet in den juisten vorm zou weten te kleeden. Daarom koos hij het model van den staatsro man, zooals ook Plate met zijn „Republiek" gedaan heeft. En na More hebben andere vooruitstrevende denkers zijn voorbeeld ge volgd. In 1621 schreef Bacon zijn „Nova At- lanis"; in 1656 verscheen „Oceana" van de hand van James Harrington. Later kwam Swift met zijn beroemde „Gulliver's reizen", daarin de toestanden van dien tijd scherp gehekeld werden. Niet alleen in Engeland brak de nieuwe dageraad van een meer verlichte periode door. Ook in Duitschland, Frankrijk, Spanje, Italië traden denkers, dichters en schrijvers op, die door hun revolutionnaire denkbeel den een nieuwen tijd in Europa inluidden. Maar hoevelen hebben hun stoutmoedigheid niet met den martelaarsdood1 moeten bekoo- pen; men denke b.v. aan Giordano Bruno, die in 1600 in Rome levend verbrand werd, aan Campanelle, die in een kerker ontzetten de martelingen heeft moeten doorstaan. Keeren wij tot More's U'topia terug. Wij willen volstaan met het aanhalen van enke le denkbeelden: More laat een vreemdeling vertellen, dat hij jaren onder een merkwaar dig volk geleefd heeft, dat hun maatschap pij op gemeenschappelijk bezit gebaseerd had. De Utopiers werkten slechts zes uur per dag en gebruikten de rest van hun tijd voor ontspanning van nobelen aard. Hun staat is een arbeidsgemeenschap, gebaseerd op de organisatie van den nationalen arbeid. Het is wel merkwaardig in dezen tijd, waarin zoo vaak gesproken wordt over de noodza kelijkheid, de gansche maatschappij vooral voor de productie, den arbeid en consumptie betreft te organiseerenideeën te ontmoeten, die reeds 400 jaar geleden een zelfde rich ting schijnen aan te geven. Het is niet doen lijk in een kort artikel een overzicht te geven van den inhoud van „Utopia", maar wij wenschen nog even aan te halen, wat More van den godsdienst der Utopiërs verteld. Deze vormt a.h.w. de basis van de Utopisti sche maatschappij. Hoewel er verschillen zijn in den eeredienst in verschillende plaat sen heerseht er groote verdraagzaamheid, een eigenschap, die vooral in die trden, waarin iemand om een verschil in geloof gedood of gemarteld werd, zeer zeldzaam was. Alle Utopiërs namen een toekomstig le ven aan. De dood is slechts dé overgang tot een beter leven. Zelfs dieren hebben een ziel. Men rouwt niet om een doode; daarom is een begrafenis in Utopia nimmer een zwaar drukkende plechtigheid, doch een ernstige gebeurtenis, waarin een verheven stemming van blijmoedigheid de hoofdtoon vormt. Zoo heeft Th. More op geniale wijze zijn ideeën aan de wereld geschonken zonder al te heftige tegenstand te verwekken. Zijn le ven en werken zijn een duidelijk bewus, dat More behoorde tot de groote inspireerende leidende krachten in het geestelijk en cultu- reele leven van Europa. Zijn ideeën gingen ver uit boven de bekrompen, conventioneele en kerkelijke opvattingen van de zestiende eeuw. Sir Thomas was een geestelijke pio nier, die na de duistere middeleeuwen den nieuwen dageraad over Europa inluidde. Klapbessen 1.101.65 per 100 K G.; Perziken 2.70—4.30 per 100 stuks; Blauwschokkers 0.511.07 p. 15 K-G. Aardbeien 1427 cent per doosje (1 K.G.); Bloemkool 4ƒ11 per lOOstuks; Sla 0.50—1.70 per 100 krop; Andijvie 8— 40 cent per kist; Wortelen 2—4.60 per IOC bos. Mackt&ecichten AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM. 10 Juli 1935. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgf: Noordhollandsche muizen t%—7 cent, Purmerender muizen 66 cent, Westland- sche muizen 7—TA rent, Hillegommer mui zen 8—8X cent, Kleine muizen 4—4 A ct., Bonken 5—5M cent en Malta's 1114—12 ct. per K G. Aanvoer 271.200 K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM. 10 Juli 1935. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en priizen als volgt: 136 Vette kalveren, le kw. 421-48 cent, 2e kw. 34-40 cent en 3e kw. 28—33 cent per K.G. levendgewicht; 71 Nuchtere kalveren 36; 249 Varkens vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 4243 cent, zware varkens 3940 cent en vette varkens 38—39 ct. p. K.G. slachtgew. Ter veemarkt waren heden 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken aange voerd. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juli '35 Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 380.000 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 5—6.10, Drielingen 2.504; 10000 K.G. Roode kool 2.904, per 100 K.G.; 1300 bos Wortelen 2.50—3 20 en 800 stuks Bloemkool 13.50—16.10. NOORDSCHARWOUDE, 9 Juli 1935. 114400 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 56.10, Grooten 3.504, Drie lingen 2.50—3.10, Kleine 1.20 1.60; 50 K.G. Zilveruien: zilvernep 5.70; 300 K.G. Witte kool 4.40, alles per 100 K.G. en 75 stuks Bloemkool 6.20 WARMENHUIZFN, 9 Juli 1935. Schot sche: muizen 5—6.10, grove 3.60— 4.10, drielingen 2.50—7 3.80 en Kriel 1.30—2; Bloemkool le s. 5.10 en 2e s 2.50. Aanvoer: 6010C K.G. Aardappelen, waar van 800 K.G. doorgedraaid. PURMEREND, 9 Juli 1935. „Afslag- vereeniging, Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen: Schotsche muizen 1.25—1.30 en Kleine 0.63—1.10 per kist, 25 K.G.; Dubb. Slaboonen 3.60 3.90 per kist, 15 K.G.; Snijboonen: Stam (smalle) 2.85—4.C5 per kist, 15 K.G Tuinboonen 25—29 ren per kist, 15 K.G.; Peulen 1.50-/ 5.50 per kist, 50 K.G Doperwten f 1.503 per kist, 50 K G Roode Aalbesstn 8—7 22 per 100 K.G.; De zorg voor onze bloemen. De zomer geeft ons in den siertuin veel te genieten, maar bezorgt ons ook veel werk. Bij de dahlia's plaatsen we nu een stevige stok waaraan de scheuten, niet te stijf, wor den aangebonden. We behouden niet meer dan 3 scheuten; zijn er meer dan worden de zwakste weggebroken. Het is nu tijd voor het zaaien van viooltjes. We zaaien op goed vochthoudenden grond én brengen bij zon nig weer eenige bescherming aan. Ook wordt bij droog, zonnig weer 't gezaaide 'n paar maal daags met een fijne broesgieter besproeid opdat de grondoppervlakte, voor al tijdens het kiemingsproces, regelmatig vochtig blijft. Waar vergeetmenietjes heb ben gestaan, zullen deze zichzelf reeds heb ben gezaaid en kunnen we straks na een paar weken voldoende jonge plantjes opne men om deze op te kweeken tot krachtige jonge planten die in het najaar weer op de perken komen. We kunnen nu ook vergeet menietjes zaaien, waarvoor we een verloren hoekje van den tuin nog zeer goed kunnen gebruiken. In deze, en in de volgende maand stekken we ook geraniums of Pelargonium zonale. We snijden de stekken ter lengte van 6 tot 8 c.M. juist onder een bladkop af, om dat ze daar, in verband met de ophooping van reserve-bouwstoffen, het gemakkelijkst zullen wortelen. We plaatsen de stekken on diep, maar stevig, in bladaarde vermengd met scherp zand. Het is niet noodig deze onder glas te plaatsen. We kunnen ze ook zeer goed een plaatsje buiten geven, wan neer we ze de eerste dagen bij zonnig weer maar schermen. Om te groote verdamping tegen te gaan en daardoor verdrogen der stekken te voorkomen, nemen we het onder ste blad geheel weg en snijden we de ove rige volgroeide bladeren half door. Een be langrijk werk in onzen siertuin is nu het knippen van hagen. We wachten daarmee gewoonlijk tot den langsten dag gepasseerd is, omdat we dan den sterken groei gehad hebben. We mogen echter ook niet te lang wachten omdat ze anders door het in vorm knippen te kaal worden. Wanneer we hier over hagen spreken, denken we allereerst aan hagen van Ligustrum ovalifolium, die tegenwoordig wel het meest voorkomen. Maar ook hagen van haagstuk of Carpinus Betulus of doorns of Crataegus monogyna worden nu geknipt, waarbij we steeds zor gen dat ze boven smaller dan beneden zijn. We voorkomen dan dat de groeikracht in 't bovengedeelte te sterk wordt en de hagen daardoor beneden kaal worden. £uc/Uüaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Lijster (heenreis) arriveerde 9 Juli van Karachi te Calcutta. De Nachtegaal (terugreis) arriveerde 9 Juli van Athene te Schiphol. Rietvink (terugreis) arriveerde 9 Juli van Jodhpoer te Bagdad. Gistermiddag om half een heeft in het Palace-hotel te Den Haag de plechtige uitreiking plaats gehad van de gouden „Ge neraal Snijders-medaille" aan den heer A Pies man, directeur der K.L.M. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, had het bestuur van het Generaal Snijders fonds in zijn vergadering van 16 Mei beslo ten deze zeldzame onderscheiding aan den heer Plesman toe te kennen als bewijs van waardeering van zijn vele verdiensten voor dë Nederlandsche burgerlijke luchtvaart. In het Palace-hotel waren gistermiddag bijeengekomen de eere-voorzitter van het fonds, generaal Snijders, de leden van het dagelijksch bestuur, ir. de Vogel, kolonel Walaardt Sacré en de heer E. Fuld met een tiental bekende persoonlijkheden uit lucht vaartkringen. Eeregasten waren de heer en mevrouw Plesman. De heer de Vogel, voorzitter van het Ge neraal Snijdersfonds, bracht in een korte toespraak naar voren de groote verdiensten van den heer Plesman. Hij achtte het in het geheel niet noodig in den breede uiteen te zetten, waarom oen heer Plesman de gou den medaille was toegekend, omdat iedereen in ons land weet, wie Plesman is en wat hij voor Nederland gedaan heeft. Het is ongetwijfeld aan hem te danken, dat de Nederlandsche burgerluchtvaart op zoo'n hoog peil staat, en spr. bracht hem hier gaarne hulde voor alles, wat hij in het belang daarvan heeft verricht. Vervolgens overhandigde ir. de Vogel aan den heer Plesman de gouden medaille, ver gezeld van een oorkonde. De medaille draagt de beeltenis van gene raal Snijders en aan de keerzijde staat: Aan Albert Plesman, directeur der K.L.M. en der K.N.I.L.M. De heer Plesman heeft daarna met enkele waarden bedankt voor de hem uitgereikte onderscheiding. Hij heeft daarbij in het bij zonder woorden van waardeering en dank baarheid gesproken tot die mannen, welke hem altijd zoo trouw geholpen hebben en aan wie de Nederlandsche luchtvaart ook zoo veel verschuldigd is. Daarna vereenigde men zich aan een noenmaal. Spoct Waterpolo. Dat D.A.W. I waarlijk tot betere resulta ten in staat is, dan in den aanvang van het seizoen deed vermoeden, heeft zij gisteren op overtuigende wijze bewezen. Wist zij den thuiswedstrijd tegen Pinquins uit Bussum, door het te koude water niet verder te bren gen dan 'n gelijk spel (1—1), de uitwedstrijd toonde duidelijk de "superioriteit over alle Scheidsrechter Coerengel, wiens beslissin gen niet altijd even correct waren, floot om even over achten het volledige Pinquins-ze- vental het water in, waar tegenover D.A.W. I de volgende ploeg, met een invaller stelde: v. d. Linden Caarls Sr. Koorn v. Beek Velthuis Leenheer v. Ooyen Reeds direct na het fluitsignaal zit D.A.W. er op, doch moet na een duel voor het doel den bal aan Bussum afstaan. De D.A.W.- achterhoede geeft echter niet thuis en de bal belandt weer bij den Pinquins-doelmond, waar hij corner geslagen wordt. Velthuis nam aeze corner, doch de scheids rechter geeft doelworp. Nog discusseeren de spelers over de onjuiste beslissing of Everard van Pinquins komt ongestoord op het D.A.W.-doel af en plaatst van zeer dicht bij den bal in het net (1—0). Na de bekende schouderbeweging wordt weer opgezwommen en het is D.A.W., die door Leenheer op keurige wijze den gelijk maker scoort (1—1). Het combineeren, het plaatsen en b'albe- handelen gaat D.A.W. goed af en als van Beek dan ook even vrij komt te liggen, geeft Leenheer hem de kans, van Beek aarzelt niet om D.A.W. de leiding te bezorgen (1—2). Met dezen stand breekt de rust aan. Direct na half-time wordt weer stevig aan gepakt. Allen zwemmen voor wat ze waard zijn en Koorn krijgt den gevaarlijksten man op den 2 meterlijn te houden, die bij hem in veilige armen (en beenen) bleek. Steeds worat nu door Pinquins op dezen man ge speeld, zoodat ook keeper v. d. Linden af en toe moest ingrijpen. Deze laatste plaatst een juist gehouden schot voor Caarls, die met een prachtige rush direct op het Bussum-doel afgaat en no. 3 keihard in het net doet be landen (1—3). N'u is het pleit beslecht, temeer waar even later een Pinquinspeler wegens ongeoor loofd vasthouden het veld moet verlaten. Een D.A.W.-er komt vrij te liggen en dan duurt het niet lang of de Pinquinkeeper, die reeds eenige ballen zeer verdienstelijk ge stopt heeft, kreeg no. 4 voor het nakijken. (14). De Pinquins probeeren het met verre schoten, doch plaatsen slecht. D.A.W. hier tegenover combineert en sluit Pinquin steeds meer m, van steeds dichterbij wordt het Bus- sum-doel bestookt; dan door Leenheer, dan door van Ooyen, dan door v. Beek, totdat de veropgedrongen Caarls, o.L binnen de twee meter-lijn, de vijfde goal weet te ma ken (15). Al met al een best gespeelde wedstrijd, welke D.A.W. haar plaats in de 3e klasse ten volle rechtvaardigt. Met een groote bus gingen gisteravond 3 zeventallen met hun supporters naar de Zaanstreek, om terug te komen met drie klinkende overwinningen Daar was aller eerst het tweede zevental, dat zijn eerste wedstrijd speelde van dit seizoen tegen Kroosduikers I uit Westzaan. Onder de rustige leiding van den heer M. Bos begaf het volgende zevental zich te water: R. v. Beek v. d. Weide Hansen Biskanter Caarls Jr. Kostelijk de Haan Het begin kenmerkt zich door een nervosi teit van beide ploegen. De Kroosduikers zwemmen allen op tot vlak voor de goal en het spel is nauwelijks één minuut oud, of de Kroosduiker-midvoor geeft met een keurigen doorslagbal zijn club de leiding (10). E>och dan komt D.A.W. tot bezinning, de voorhoede zit fel op den bal en zoowel Kos telijk als de Haan weren zich duchtig. De Kroosduiker-doelman kan tenslotte door den bal corner te stompen, redden, en deze corner loopt op niets uit. Met D.A.W. in de meerderheid komt de rust. Zoo twijfelachtig de eerste helft geweest is, zoo overtuigend was het spel na de rust. Voortdurend spelen Kostelijk en de Haan elkaar den bal toe en het duurt niet lang of de gelijkmaker wordt genoteerd. Met hernieuwden moed trekt de actieve D. A.W.-voorhoede ten strijde en daar de achterhoede zich eveneens behoorlijk van haar taak kwijt kunnen doelpunten niet uitblijven'. Geleidelijk verhoogt D.A.W. de score en binnen 5 minuten is het 14. Vlak voor het einde wordt v. d. Weide met zijn partner wegens een ongemotiveerde schermutseling het water uitgestuurd. Met Kroosduikers in de meerderheid komt dan het einde. Het tweede zevental heeft getoond een goed partijtje waterpolo te kunnen spelen. Het derde zevental had tegen Nereus IV een harde dobber. Immers, de Nereus-6pelers zijn forsch gebouwd en zij voelden zich on tegenzeglijk in dezen thuiswedstrijd reeds bij voorbaat sterker. D.A.W. III speelde in de volgende opstel ling: ROMAR Groet Biskanter Gilles Imhülsen Jr. Ooyevaar Cloeck Nereus tracht in den aanvang D.A.W. te intimideeren door krachtig en vaak ontoe laatbaar spel. Doch met een souplesse, som mige D.A.W.ers eigen, weet de D.AW- voorhoede door te breken en met een tweetal keurige schoten bezorgt de jeugdige, veelbe lovende Dicky Imhülsen zijn club de over winning. Ook het derde heeft zich gisteravond prachtig gehouden, het kampioenschap komt steeds meer in zicht. Last not least het verslag van de dames polo-wedstrijd, welke een vlot verloop had en in de allerprettigste verhouding is gespeeld De dames waren volledig en speelden in de volgende opstelling: To v. Beek Aag Hoed Hanny de Carpentier wr-ll n tr«. J T, j°P'e Oostwouder Willy Pesie Eli v. d. Berg Maaike Oudes Doordat deze dames reeds meerdere malen hadden samengesteld, viel het betere combi neeren direct op. De baltechniek en het T" menspel staan zeker op een veel hooger pian dan vorige keeren en dat waren dan ook h" factoren, waardoor zulk een groote ovenvin ning uit het water werd gesleept. Het spel van Willy Pesie en Hanny Carpentier viel wel bijzonder op. Waar h t betreft het opzetten van aanvallen, naia Willy steeds de leiding, waar het betreft het bedwingen van de Kroosduiker-voorhoedt had Hanny het heft in handen. Naast deze dames vormden echter de andere dames een goed geheel en tegen een zoo goed-ingespeeld zevental hadden dan ook de Kroosduiker, dames niet veel in te brengen. Regelmatig volgde doelpunt op doelpunt en tenslotte wisten de Westzaansche dames nog de eer te redden. o '1 De polo-afdeeling van D. A. W. zooals j we hierboven vermeld zien is gisteravond dcor een toevallige samenloop van omstan- digheden op volle sterkte uitgerukt. En wan neer wij de verschillende verslagen doorzien dan valt niet alleen in 't oog, dat D.A.W* j vier overwinningen wist te boeken, doch dan leest men uit elk verslag met welk een geest driftig enthousiasme de diverse polo-ze\ jntal- len zich stuk voor stuk in den strijd gewor. pen hebben, een sportieve strijd, welke geken. merkt werd door fair spel en door een ïooge j opvatting van de wijze, waarop deze wed strijden gespeeld moeten worden. F.r blijkt tevens uit deze successen, dat D.A.W. zich in een grooten bloei mag ver- heugen. Alkmaar heeft jarenlang slechts een bescheiden rol gespeeld op zwemgebied, doch het ziet er thans naar uit, dat D.A.W. een glorierijke toekomst tegemoet gaat. Moge dan binnenkort het overdekte bad zijn onmis bare medewerking hiertoe verleen en, opdat inderdaad Alkmaar op het terrein van de zwemsport een duchtig woordje zal gaan meespreken. Athletiek. De athletiekwedstrijd NederlandHonga. rije, welke voor een paar duizend bezoekers in het Olympisch Stadion gisteravond werd gehouden, is op een groote overwinning voor Hongarije uitgeloopen. Slechts op de 200 M. werd een Nederlander winnaar, n.1. Osendarp, terwijl de 100 M. een puntenver- deeling bracht, omdat Berger en Osendarp 2de en 3de werden. De uitslag was:. Hoogspringen met aanloopt 1 Kesmarki 1 m. 85; 2, 3 en 4 Rovo (Hongarije), Jansz en Roelofs (Nederland) allen met 1 m. 80. Kogelstooten: 1 Daranyi (Hong.) 14.83 m.: 2 De Bruyn (Ned.) 14.47; 3 Csanyi (Hong.) 13.98)4; 4 Houtzager (Ned.) 13.17 m. Hinkstapsprong: 1 en 2 Szirmark (Hong.) en W. Peters (Nederland) beiden 14 m. 283 Bessenyei 13.75; 4 Blankere 12.85. 400 m.: 1 Zsitvai (Hong.) 49.8 sec.: 2 Vadas 50.1; 3 Klasema (Ned.) 52.9: 4 Jan sen (Ned.). 100 m.: 1 Sir (Hong.) 10.6 sec.; 2 Ber ger (Ned.) 10.7 sec.; 3 Osendarp (Ned.) 10.8 sec.; 4 Gerö. 110 m. horden: 1 Kovacs (Hong.) 15V sec.; 2 Kaan (Ned.) 15.2 sec.; 3 Mesman Schultz 15.5; 4 Szabo (Hong.). 800 m.: 1 Szabo (Hong.) 1.56.6; 2 Igloi (Hong.) 1.56.7; 3 Taeckema (Ned.) 1.59 4 Bouwman (Ned.). 200 m.: Osendarp (Ned.) 21.7; 2 Ko vacs (Hong.) 21.8; 3 Berger (Ned.) 22.2; 4 Gyenes (Hong.). Polstokhoogspringen: 1 en 2 Csanyi en Zsuffka beiden 3.80 m.; 3 Oorschot 3.50; 4 Hoven 3.40. Discuswerpen: 1 Donogan (Hong.) 45.94; 2 Madarasz 44.02; 3 De Bryun (Ned.) 42.91 en 4 Van Dijk (Ned.) 39.35. 5000 m.: 1 Kelen (Hongarije) 15 min. 9. 4 sec.; 2 Szilagyi (Hong.) 15 min. 14.8 sec.; 3 Petit (Ned.) 15 min. 57.8 sec.; 4 Meyer (Ned.). 4 x 100 m. etstafette: 1 Hongarije in 41.9 sec.; 2 Nederland 42. 4 sec. Totaaluitslag; Hongarije 73H pnt.j Ne derland 46 k pnt. S. I. B. De Revue der Sporten bevat uitvoerige artikelen, verlucht met actu- eele foto's, van de Nederlandsche wieier kampioenschappen. Interessant is wat G oothoff schrijft over de training en de trainers bij den K.N.V.B., vooral ook omdat Alcmaria hierbij genoemd wordt Hij zegt o.m.: Een sterk voorbeeld van de wijie, waarop de buiterulandsche trainers ons land geheel inpalmen, vind ik weer in het clubblad van Alcmaria Victrix. Der* club wilde een oefenmeester hebben- Door Longin, die op het oogenblik bij Blauw Wit werkzaam is, werd toen aan* bevolen zijn broer, die ergens in Joeg» Slavië als trainer werkzaam was en ook a's tiainer een paar jaar in Duitschland heeft gewerkt. Dat was tenminste op* gc-geven. Of dat laatste waar is, betwijfel ik daar buitenlandsche trainers reeds lang in Duitschlaud niet meer werkzaam mogen zijn. De Duitsche clubs, om infor maties gevraagd, zwegen dan ook. bn ALmaria Victrix wist dus van 's mans capaciteiten niets, doch zijn broer, d« Blauw Wit-trainer, had beweerd: en ik zijn kinderen van één vader, zi]'1 bloed is mijn bloed en zijn vleesch is ha zelfde als mijn vleesch. Ik heb bij Blau Wit iets bereikt. Faalt hij, faal ik ook' want wij dragen denzelfden naam'. Op deze aanbeveling heeft Alcmar dezen vreemdeling met ingang vaD Juji 1-1. in dienst genomen en dat, wijl Neder'andsche oefenmeesters spelleiders volkomen voor hun taak rekend, thans werkloos zijn. we Lot zoover dit artikel, waaruit slechts enkele zinnen hebben oV bomen. Verder brengt het blad een JeP »lag van de T. T.-wedstrijden bu en daarnaast Wimbledon-accenten. s nieuws, het bekende leeken watersportnieuws, enz. En dat verlucht met fraaie kieken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10