Stad eti Omgeving. £ancU en Juinkum fsoe©«>o Jiadiopcogcamma 00 HeuMetcn EVAARLIJK SPEL TEGEN DICTATUUR. Meeting in den Muziektuin. het woord aan den heer E. Ver meer, uit Amsterdam, De tweede spreker. —O hier gold een strijd-demonstratie en geen Mei-betooging, waarin de jeugd wèl kan worden betrokken. De opstelling van den stoet achter de muziek en de vlaggen en vaandels had een vlot verloop en al heel spoedig kon de wandeling beginnen. Men trok door eer. aantal straten, ook door die waar het revolutionnair element nogal gced is vertegenwoordigd. Er wérd geen wan klank gehoord. DISTR1CTS-ABEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Telef. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: Groep bouwvakken: 1 Bouwkundige, 3 opz. teekenaars, 1 bouwk. opz., 2 waterbouwkundigen, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbik ker, 1 steenhouwer, 2 stratenmakers, 1 stra- t nm. opperman, 1 stuc. opperman, 1 tegel zetter, 6 betonwerkers, 37 opperlieden, 19 stu cadoors, 39 metselaars, 91 timmerlieden, 15 voegers, 43 schilders, 112 grondwerkers. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 17 bankwerkers, 2 car rosseriebouwers, 2 constructiewerkers, 9 elec- triciens, 3 fitters, 1 fraiser, 2 instrument makers, 2 kernmakers, 7 ketelmakers, 7 klinkers, 8 loodgieters, 2 lijnwerkers, 8 ma chinisten, 3 mach. teekenaars, 10 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 3 metaalslijpers, 14 monteurs, 2 plaatwerkers, 3 rijwielherstel lers, 4 scheepbouwers, 3 scheepstimmerlie den, 5 smeden, 14 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 2 vuurwerkers, 4 wagen makers, 2 werktuigbouwkundigen, 10 ijzer werkers, 1 zandbereider, 2 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 43 sigarenmakers, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 8 slagers, 1 kok, 9 chocoladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 off. choc. dragist, 16 bakkers, 2 bierbotte- laars, 1 zuivelbereider. Groep verkeerswezen: 47 chauffeurs, 6 koetsiers, 1 stuurman gr. vr., 1 motorschipper, 17 pakhuisknechts, 18 magazijnbedienden, 5 kellners, 1 hotel knecht. Groep boek- en steendrukkerijen: 4 Letterzetters, 2 drukkers. Groep houtbewerking. 18 Meubelmakers, 7 stoffeerders, 9 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 borstel maker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep landbouwbedrijven: 6 Tuinlieden, 11 boerenarbeiders, 4 bloe misten. Groep handel 16 Vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 1 étaleur, 1 colporteur. Overige beroepen: 7 Boekbinders, 2 wasschers, 3 kleerma kers, 1 rietwerker, 4 schoenmakers, 3 port. huiskn., 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 3 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 2 ambtena ren ter secretarie, 1 el. Iteènn, ingenieur, 1 kloihpenschilder, 1 cartonjiagebewerker, 13 kantoorbedienden, 3 administrateurs, 1 boekh. correspondent, 1' controleur, 4Z trans port-en 241 los arbefdSts. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 13. ijk pers kantoorbedienden, 1 dienstbode, 5 werksters. Geplaatst 12 werkzoekenden. Vrouwelijk personeel: 1 steno-typiste, 5 RAPPORT OVER DEN FRUITTEELT IN NEDERLAND. Vanwege de Nederlandsche Pomologische Vereeniging Hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem werd een rapport uitgebracht over de fruit teelt in Nederland. Het rapport hetwelk een overzicht geeft over de fruitteelt in ons land is in de navol gende hoofdstukken ingedeeld: Inleiding; De ontwikkeling van de fruit teelt voor en in de oorlogsjaren; De ontwik keling na de oorlogsjaren; De invloed van de crisis op de fruitteelt; Crisismaatregelen; In welke richting kan de fruitteelt zich in ons land verder ontwikkelen; Ongebreidelde uitbreiding. De verschillende fruitsoorten en de vooruitzichten voor deze worden uitvoe rig besproken. Ernstig wordt gewaarschuwd voor de uitbreiding van de fruitcultuur door niet ter zake kuncfigen. Het rapport besluit met de navolgende con clusies 1. De Nederlandsche fruitteelt zal zich zooveel mogelijk vrij moeten ontwikkelen; Dinsdag 16 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8.— Gr.pl.. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.— Causerie mevr. R LotgeringHillebrand 11.30 Vervolg Francis Keth. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 1.30 Ka mermuziek door het Haagsche Trio. 2.15 Drs. P. Dijkema- Overburgt de kloof. 2.45 Gr.pl. 3.-4.— Eigen opnamen. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5. Voor kleine kinderen. 5.30 De Avro- Decibels olv. E„ Meenk. 6.20 Gr.pl. 6.30 RVU. Dr. J. G. v. Dillen Ber. 8.05 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, mmv. Alfred Cortot, piano. 8.50 Uit het Kurhaus te Schevenin- en: Finish v. d. 2de Avro-slipjacbt I reker G. de Clerq, mmv. Kovacs Lajos' orkest en P. Palla, orgel 9.15 Het Lyra-trio mmv. Topy Gle- rum. zang. 9.45 Verv. uitz. uit het Kurhaus. 10.20 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.-Ber. 11.1012. Uit „Bnttannia'", te Vlissingen: M. Marco en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Schla- germuziek en gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 3.Gr.pl. 4.HIRO. .5.10 Schlagermuziek en gr.ilaten. 7.15 Voordr. 7.35 Orkestconcert. 8. Ber. 8.05 Orkestconcert en repor tage. 9.50 Lezing. 10Orkestcon cert. 10.20 Ber. 10.35 Gr.pl. 10.50 —12.— Populair concert. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel concert Q. Maclean. 11.50 Gr.pl. 12.20 Het Ch. Enesco Kwintet. 1.20 Joseph Muscant en het Troxy Grand-orkest. 2.20 Gr.pl. 2.25 Rep. v. d. Vlootrevue te Spithead. 2.45 Gr.pl. 3.05 Falkman en zijn Apache Band. 3.50 Gr.pl. 4.20 Report, v. d. Vlootrevue. 4.35 Het Serre-Trio 5.40 Rep. v. d. Vlootrevue. 6.— Het BBC-dansorkest olv. Henry Hall. 6.20 Ber. 6.55 BBC-Midland-orkest olv. L. Heward. 7.45 „From the London Thearie". 8.05 Intern volksliederen en -dansen. 8.20 Dia loog. 8.35 „The music of men's lives", revue- progr. mmv. het BBC- RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Drkestconcert olv. Krettly. 9.05 Zang c. 1. v. Clérouc U 10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 _2 20 Strijkorkest olv. H. Ander. sen 4.20—5.20 Concert uit rest. Ritz. 8.20 Theateruitzending. KEULEN, 456 M. 6 35 Concert mmv. orkest. 12.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. 2.35 Gr.pï. 4.20 Pianorecital. 5.20 Orkestconcert. 8.30 „La Traviata", Verdi. Leiding H. Weisbach ROME, 421 M. 9 - „L'amoreche passa", spel van Quintero. 10.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest I.50-2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gr. pi 8 20 Salonorkest en radiotoo- neel. io.30-1120 Grpl. 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Orgelconcert. 6.20 en 6.50 Gr.pl. 7.05 Zang en mano 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Gason. 10 30-11.20 Dansmuriek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „La Traviata Verdi. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D sen- der 8.409.20, Keulen 10.20— 11.20, Droitwich 11.2012 20, Brussel VI. 12.20-14.20, D.sender 14 20—15.20, Lond. Reg. 15 20— 16 50 D.sender 16.50—17.20 Brus sel VI. 17.20-19.20, Keulen 19.20 19.40, Parijs Radio 19.40—20.20 Keulen 20.20—2250, Boedapest 22.50—23.20, Parijs Radio 23.20 24 Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Lond. Reg. 10.35-13.20, Drolt- wich 13.20—18.20, Brussel (Fr.) 18.2018.45, Droitwich 18.45 20.20, Lond. Reg. 20.20-24.—. 2. De omzetbelasting is onbillijk tegenover de telers van het fruit, daar deze belasting niet wordt betaald door den verbruiker, doch komt ten laste van den teler. 3. Het verplicht veilen kan goed zijn, mits de veilingen voldoen aan de eischen, welke gesteld worden aan een goede verkoopsorga nisatie. 4. Het monopolierecht dient gehandhaafd te blijven voor zoover dit noodig zal zijn om overmatige invoeren van fruit uit het buiten land tegen te gaan in tijden waarin de Ne derlandsche teler in staat is aan de vraag te voldoen, terwijl het niet wenschelijk is dit recht als onderhandelingsobject te gebruiken bij het afsluiten van handelstractaten. 5. Uitbreiding van teelt van klein fruit is niet gewenscht. 6. Uitbreiding van de teelt van steenvruch ten is evenmin gewenscht. Er zal echter geen bezwaar bestaan op kalme wijze met den aan plant door te gaan, opdat de afgeleefde per- ceelen worden vervangen. 7. Een matige uitbreiding van de teelt van Pitvruchten, appels en peren, is toelaatbaar mits rekening gehouden wordt met het ge brek aan wintervruchten. Sterke aanplant van vroegrijpend fruit moet worden ont raden. 8. Betere cultuurzorgen moeten meer alge meen worden toegepast. Krachtige propagan da daarvoor is gewenscht. Controle op de ziektebestrijdingsmiddelen is noodzakelijk. 9. De bouw van bewaarplaatsen, zoowel van natuurlijke als van koelhuizen moet wor den bevorderd. Het onderzoek naar de betere bewaarmethoden enz. moet krachtig ter hand genomen worden en van Regeeringszijde worden gesteund. 10. De verwerking van fruit dient te wor den aangemoedigd, ten einde een zekere hoe veelheid aan de directe consumptie te onttrek ken. 11. De teler zal er rekening mede dienen te houden dat tegen een betrekkelijk lagen prijs een prima product geteeld moet worden, opdat het verbruik in het eigen land zal kun nen stijgen. 12. Het is niet gewenscht dat door niet goed onderlegde telers fruitaanplantingw worden gemaakt, daar deze op een misluk king moeten uitloopen. Het fruitteeltbedriji eischt naast groote werkkracht veel bedrijfs kennis en bovendien een aanzienlijk kapiaal, aleer het een bestaan kan opleveren. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De aardappelmarkt, aanvankelijk nog opgewekt en regelmatig, in overeenstemming met vorige weken, had te lijden onder den grooteren aanvoer, uitvoer- en betalings moeilijkheden en nog enkele andere facto ren. De gerustheid onder de aanvoerder» sloeg om in ongerustheid, vooral onder hen, die voor het eerst met rooien begonnen. Het zuidelijke deel van het gebied der Broeker veiling had al een belangrijk deel tegen be vredigende prijzen afgezet, voor de anderen zag het er nu minder goed uit. Nog was alle hoop niet vervlogen, toen de minimumprijs op 2.50 werd gesteld met de zekerheid, dat later nog 2.50 werd bijbetaald plus 50 ct. voor bewaarloon. Maar bij het lager stellen van deze bedragen, n.1. tot 2, begon het er nu voor de tuinders weer slechter uit te zien, ofschoon moet worden erkend, dat de rege ling beter was dan het vorige jaar. Aanvan kelijk werd voor groote aardappelen nog 1 5 tot ruim 6 betaald, al naar kwaliteit. Eiken marktdag ging er echter iets van dien prijs af, zoodat op net laatst der week nog slechts 4 tot 4.80 werd betaald, terwijl verschillende partijen doordraaiden. Bonken of grove werden verkocht voor 3.50 tot Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL „Nog meer van uw orders?" vroeg ze spottend. „Voorloopig niet". „A propos, ik kan wel wat geld gebrui ken, voor ik wegga". „Ik zal je dadelijk wat zenden. Goeden dag en veel succes". „Goeden dag". Valda vond er een eigenaardig genoegen in om geld van den baron te ontvangen. Haar liefde voor Guy had haar standpunt geheel veranderd. Nu waren al haar sym pathieën voor de Britsche marine. Ze min achtte den baron en beschouwde hem nu als een vijand. In Ryderstraat hoorde ze, dat mijnheer Guy Hallam den vorigen avond vertrokken was. „Maar de oude heer Hallam is thuis", zei de bediende. „Dan zal ik hem opzoeken", antwoordde zij en ging naar de zitkamer. „Goeden morgen, mijnheer Sylvester. Kunt u me ook zeggen of mijnheer Hallam al naar Weyport is vertrokken?" vroeg ze vroolijk. „Pardon, mijn naam is Hallam". Valda keek hem aan en lachte. „Ik moet u werkelijk mijn excuses maken. Is Guy in Weyport? „Ik weet het niet", antwoordde Hallam wat stijfjes. „Ik ben juist teruggekeerd". „Heeft u Guy niet gezien?" vroeg ze. „Sinds verscheidene dagen niet". „Dus dan weet u ook niet, dat wij gauw gaan trouwen?" „Dat is nieuws voor me, en het spijt me dat ik het hoor", antwoordde hij beslist. „U is niet heel beleefd tegen uw aan staande schoondochter". „Het is nu de tijd niet voor beleefdheid. Misschien moet ik u een verklaring geven. Mijn zoon houdt van juffrouw Cameron. U kunt niet verwachten dat ik blij zal zijn te hooren dat hij met iemand anders gaat trou wen". „Zij heeft het afgemaakt. Ik ben hem trouw gebleven. Hij handelt uit vrijen wil. Ik heb hem aangeboden om hem zijn woord terug te geven, maar hij heeft geweigerd Gelooft u mij niet?" „Neen. Ik wil niet grof zijn, maar „Vraag het dan aan Guy zelf. Ik heb u de waarheid verteld. Goeden dag". Valda was er in geslaagd haar drift te bedwingen, maar toen ze op straat stond, was haar gezicht rood van boosheid. Ze {ing naar de admiraliteit en vroeg admiraal angton te spreken. Ze bracht liem de op dracht van den baron, dat zij naar Weyport zou gaan, over. „Zal ik gaan?" eindigde zij. „Ja. Morgen. Mijnheer Hallam zal u wel zeggen, welke berichten u moet zenden. Heeft u geld noodig? „Neen de baron zorgt er voor", ant woordde ze. „Doe ik er goed aan dat geld aan te nemen?" vroeg ze. „Uitstekend. Bent u van plan met Hallam te trouwen?" „Waarom vraagt u dat? U weet waarom ik voor u werk. Moet ik van mijn belooning afzien?" „U is een vrouw dat is antwoord ge noeg. Maar handel niet overhaast. Neem den tijd om er over te denken. Hij is een beste kerel". „Dat weet ik en ik zal hem gelukkig ma ken, gelooft u dat niet?" „U zult zeker uw best doen en ik wensch u geluk". „Maar u is er niet zeker van, hè?" „Ik houd veel van juffrouw Cameron. Het leven is vreemd, juffrouw Glyn". De rest van den dag ging voor Valda langzaam voorbij. Tegen den avond ontving ze een flinke som gela van den baron. Marie bracht haar een smakelijk diner, maar ze kon niet eten. Guy was in Weyport en ze zou geen rust kennén -oor ze daar zelf ook was Het was bijna twee uur den volgenden dag toen ze aankwam en naar het Royal-hotel reed. Ze had uit Londen een telegram naar Guy gezonden om ..em te vragen haar zoo gauw mogelijk te komen opzoeken. Na de lunch wandelde ze langs de kade, waar verscheidene oorlogsschepen lagen, de Clytie voorop. „Kunt u me ook zeggen of mijnheer Hal lam aan boord is?" vroeg ze aan een onder officier van de Wacht. „Neen, juffrouw. Hij is vanmorgen aan wal gegaan", was het antwoord. Valda begreep, dat hij haar telegram niet ontvangen had. Wat zou ze doen? Zou ze Stella kunnen gaan opzoeken? Er behoorde moed toe om dat bezoek te brengen, maar ze aarzelde niet lang. Ze riep een taxi aan en beval den chauf feur haar naar mevrouw Cameron's huis te brengen. „Hij is er natuurlijk niet", zei ze vol ver trouwen in zich zelf. Maar waarom ging ze dan? Toch zeker niet om Stella te zien? De meid had geen bevel om „niet thuis" te geven, dus werd Valda in de zitkamer gela ten, die ledig was en waar ze eenige minuten bleef. Eindelijk ging de deur open en kwam me vrouw Cameron binnen. „Wat wenscht u?" vroeg ze verontwaar digd. »Ilc,„ben hier om Stella te spreken. Is ze thuis? antwoordde Valda kalm. it "ir0e durf,t u. °,ns onder de oogen komen? héb? veSo"^ *e'Uk Va" ,ritnd'n Wï2°ï'Steïïa?^ Waa'0Ver 'l™1' „U kunt haar niet spreken Ik moet u ver zoeken dit huis te verlaten. Wilt u goed be grijpen, dat wij u niet langer wensdien te kennen?" „Dat spijt me, ik houd van StellaI» mijnheer Hallam hier?" „Ik wil niet tegen u spreken. Ik zal u uit laten zei mevrouw Cameron en deed haar best waardig te blij^n. „Het is niet de moeite waard om te trach ten me te verdedigen. Maar ik moet u alleen zeggen dat Stella Guy den bons heeft ge geven. Nog sterker, ik zei, dat ik hem ze» zoo graag mocht en zij liet me geheel vrij >>Je bent een schaamteloos vrouwspersoofl- Blijf, ik ben van gedachten veranderd", nep ze „Valda Glyn, ik ben altijd goed yo°r,^ geweest en ik wil een beroep doen op je bet" 'k Ik geloof niet dat je absoluut sleo» bent". „Dank u", zei Valda drooogjes. „Hallam is hier. Ik zal hem roepen. Vra» hem of hij zijn vrijheid terug wenscht en a h>J „ja" zegtJ „Ik heb al aangeboden om hem vrij te ten". ,»En wat zei hij?" <e „Alleen, dat hij van plan is met me trouwen". flf „Ik ben overtuigd, dat je op de andere manier hem in je macht hebt. „a hem datzelfde aanbod nog eens, waar o cn ik bij zijn, dan za! ik je gelooven - - „«Neen. Die deugdzame bui is weer h'jzeide Valda beslist. (Wordt v«rvo De Muziektuin was gistermiddag bezet door plm. achthonderd menschen, die hadden gevolg gegeven aan den op loop van de afd. Alkmaar der S.D.A.P. en den Alkm. Bestuurdeisbond, om te demonstreeren tegen elke dictatuur, zoowel die van links als die van rechts. Verschillende afdeelingen hadden vaandels en vlaggen meegenomen met allerlei opschriften, vertolkende leuzen der S D.A.P. Nadat het arbeidersmuziekgezelschap Excelsior een nummertje had laten hoo ien, sprak de heer Couwenhoven, voorzitter der afd. Alkmaar S.D.A.P., een kort openingswoord. Hij uitte zijn te'eurstelling over het z. i. zéér onvol doende bezoek, geen enkele partijgenoot had mogen ontbreken. Vergeleken bij den grooten toeloop voor de meeting der N.S.B. van verleden week, meende spr., dat de opkomst thans wel bedroevend was. Spr. deelde nog mede, dat was afge wezen een aanbod van de communisten om te demonstreeren voor door hen aan te geven leuzen. Deze afwijzing was ge schied, omdat de soc.-dem. willen de monstreeren voor eigen leuzen en tegen d ctatuur zoowel van links als van rechts. Hierop gaf de muziek weer een num mer ten beste en dan was die begon met te zeggen, dat deze bijeen komst beschouwd zou moeten worden a\s een getuigenis van trouw aan de soc.-democratie en als een protest tegen het fascisme in den algemeenen zin van het woord. Deze bijeenkomst is een aan klacht tegen de onmacht van de huidige maatschappij om aan ieder arbeid en brood te geven en tegen de leiders der in dustrie, die door hun productiewijze het fascisme in de hand werken over de hoole wereld. Spr. keurde af, dat Volk en Vaderland week aan week het fascisme verdedigt en bewondert, want dit is de bewonde ring van het regiem van gummieknup pel en revolver, het is een solidair-ver- klaring met de Duitsche rijksdag-brand stichters, met de veemmoorden, met den diefstal van de vakvereenigingsgelden in Duitschland, met de jodenvervolging, enz. enz. vipifulmineerde heftig tegen dit alles, wat naar hij zei in het blad V. en V. wordt verheerlijkt en wat hij niet anders noemde dan een terreur, die op vree ge lijke wijze zich tegen de tegenstanders keert: moord en mishandeling is hun deel. -Spr. herinnerde aan de uitlating van ir, Mussert in Hillegersberg, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat Mussolini zijn plannen zal uitvoeren,wat beteekent, dat de N.S.B. hoopt op den oorlog in Abessinië. Hierin zag spr. een waarschu wing, dat Mussert ook voor Nederland een oorlog niet on-welkom acht als middel om uit de crisis te komen. In Oostenrijk heeft het fascisme de kr.i.onnen gericht op de arbeiders, in Italië noch in Duitschland is het fascis me in staat gebleken blijvende verbete ring te brengen in de conjunctuur, en in Nederland zal men hetzelfde zien. De Nederlandsche arbeidersklasse nnet de werkwijze der fascisten in het buitenland afkeuren en moet trachten te bewerken, dat het Nederlandsche fas cisme zich niet verder uitbreidt dan nu reeds het geval is. De Nederlandsche fascisten weten niet wat zij willen, zij spreken ove^ den corporatieven staat maar weten niet hoe dien op te bouwen; zij belagen en be lasteren de soc.-dem. en zelfds de nage dachtenis van Troelstra, zij spreken reads over brandstapels voor alle socia listische boeken. Aan het adres van mr. van Leeuwen, den leider der Alkmaarsche fascisten, d e strijd aankondigde tegen de r. k Staatspartij en de S.D.A.P., zei spr., dat zijn partij dien strijd aanvaardt, zich sterk zal maken om haar plannen en be ginselen tegenover die van de N.S.B. te stoilen en zal bewijzen, dat die sterk en machtig zijn. Tegen de terreur zal de kieet „Vrijheid" worden gesteld in on verzwakte eenheid van de arbeiders massa. Door onvermoeide propaganda zal het fascisme in Nederland in iederen man en iedere vrouw een vijand moeten zien. Onverzettelijk en onverbiddelijk moet worden gestreden tegen de fascis ten, die in concentratiekampen de tegen standers meenen te mogen mishandelen en zelfs te mogen vermoorden. Den men schen van christelijken huize wees spr. erop, dat in Duitschland hun geestver wanten eenzelfde lot ondergaan als de socialisten. Daarom moeten ook zij zich bij hen scharen in den strijd, om de overwinning op het fascisme te bevech ten. De jongeren hebben in dezen strijd den plicht om te zorgen straks vaardige strijders te kunnen zijn om de taak der ouderen over te nemen. Krachtig wekte spr. op om allen deel te nemen aan de demonstratie aan het eind der bijeenkomst. Het door hem in gezette „Vrijheid" werd door het publiek onder handgeklap driewerf herhaald. De tweede spreker van den middag, de heer K. Jaegers, uit Amsterdam, merkte op, dat de strijd der sociaal-de mocraten zal moeten gaan tegen de dictatuur van rechts zoowel als tegen die van links. Wijzende op Rusland, zei spr, dat Sta- lin een anderen koers inslaat en over eenkomsten sluit met kapitalistische landen. Spr. herinnerde aan den strijd, dien he; communisme jaren lang tegen het socialisme voerde en die in Duitschland vord gepredikt door Thalmann, welke leider thans zelf in handen der „Hitier- barbaren" is. Thans vragen de commu nisten steun van de socialisten voor de vorming van een eenheidsfront, maar hun bedoelingen zijn niet reëel: in Frank rijk, waar dat eenheidsfront tot stand kwam, bleken de communisten het weer in den steek te moeten laten, toen de Rvs Litwinof met Laval had gesproken. Ook in Nederland hebben de commu nisten zich niet doen kennen als goede strijders voor de democratie, zij waren steeds de ergste remmen in den strijd daarvoor. Van een eenheidsfront met hen kan nooit sprake zijn: samenwer king zou alle krachten in de S.D.A.P. lam leggen, omdat de comm. partij moet groeien van den angst der bevolking en geen opbouwplannen heeft, gelijk de S.D.A.P. die naar voren brengt in haar welvaartspolitiek, welke de democrati sche gedachte zal doen opbloeien. Het dreigend gevaar wordt niet over wonnen met een „Weg met het fascis- niet de socialistische opbouwplannen. De met de socialistche opbouwplannen. De dagen van thans eischen, dat ieder den ernst van dezen tijd begrijpt. Wij kunnen niet beginnen met een eenheidsfront met de communisten, om dat zij geen democratische.rechten-ken nen, voorstanders als zij zijn vap dicta tuur. Wij willen het. democratische so cialisme scheppen in aller hoofd en hart en daarvoor zullen wij straks demon streeren in Alkmaar's straten. Dit ge- zrmenlijke optrekken is ons een eer en een belofte om als één man te staan in den strijd voor de constructieve politiek, die leiden zal tot opbouw en welvaart. (Applaus.) Een teleurstelling was voor velen, de mededeeling van den voorzitter, dat het programmanummer „declamatie van den heer Arie Das" niet kon worden ge geven, aangezien deze declamator om nog onbekende reden niet was versche nen. De muziek speelde nog een paar num mers (o.a. de Internationale, die staande luide werd meegezongen) en toen sprak de heer H. van Dru- n e n een kort slotwoord, waarbij D r u n e n een kort slotwoord, waarbij hij als voorbeeld van dictatuur noemde den wensch van den minister om de Groote Kerk te Alkmaar te restaureeren in werkverschaffing op door hem vast te stellen voorwaarden. Nadat de heer B u 1 e n s eenige orde voorschriften voor den te vormen stoet had gesproken en de route had meege deeld, uitte hij den wensch, dat de op tocht zou zijn een weerspiegeling van den geest en de discipline in de soc.- dem. gelederen. Hij wees er nog op, dat in den stoet geen plaats zou zijn voor jongelieden beneden 16 jaar, omdat het Gedeeltelijk werklopg Metaalindustrie 11, tabaksindustrie 18,. Overige beroepen 3 jr-PL Tij- revue-koor, het BBC-Theater-orkest en solisten olv. E. Longstaffe. 9.50 Ber 10.20 Pougret-Morrison-Pini- Trio 1135 Report, v. d. Vlootrevue te Spithead. 11.45-12.20 Lew Stone en zijn Band. 10.50 en lï.05 Ber. 11.20—12.20 Dansmuziek olv. R. Gaden. 82)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6