Bondskanselier Schuschnigg heeft een auto-ongeluk. Qageliiksch Overzicht 31uUwtand JUoviitcicuil Tlieuws JjigezoHden Stukken ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 15 JULI 1935 Zijni vrouw overleden. - Hij zelf ongedeerd, doen lijdende aan een zenuwschok. DE OVERSTROOM INGS- RAMP IN CHINA. LANGENDIJK EGHOND A. D. HOEF BOYENKARSPEL HEILOO UITGEEST De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg- heeft Zaterdag een ernstig auto-ongeluk gehad in de nabijheid van Ebelsberg bij Linz, terwijl hij op weg was naar de plaats, waar hij zijn vacantie wilde doorbrengen. Vermoedelijk doordat de chauffeur onwel werd en de macht over het stuur verloor, reed de wegen tegen een boom. De bondskanselier werd uit de auto geslingerd. Hij liep geen verwondin gen op, doch kreeg een zenuwschok. Mevrouw Schuschnigg werd op slag gedood. Een politieagent, die ook in den wagen ihad plaats genomen, werd licht gekwetst, de chauffeur levensgevaarlijk. Het kan voor den bondskanselier nog als een geluk beschouwd worden, dat het portier openstond, waardoor hij naar buiten werd geslingerd. Het ongeluk had te één uur in den middag plaats. Op verzoek van president Miklas heeft de minister van buitenlandsche zaken Berger- Waldenegg voorbereidingen getroffen om 200 spoedig mogelijk een ministerraad bij een te roepen, doch waar een groot deel van de leden van het ministerie niet te Weenen is, is het nog dp vraag, wanneer de de bijeenkomst kan plaats hebben, waarop de situatie in oogenschouw zal worden ge- n°Wel is de gezondheidstoestand van den bondskanselier naar omstandigheden goed, doch zooals gezegd, is hij lijdende aan een zenuwschok en men neemt aan, dat hij in verband daarmede geruimen tijd met verlof zal moeten gaan. Starhemberg nit Italië terug geroepen. Vice-kanselier Starhemberg is telegrafisch teruggeroepen uit Italië, waar hij met verlof vettodde. Hij wordt nog heden per vlieg tuig te Weenen verwacht. Aangenomen wordt, dat hij belast zal worden met de ver tegenwoordiging van den bondskanselier. Bijzonderheden. De Bondscommissaris voor Heimataienst. kolonel Adam, heeft namens de Bondsregee- ring de mlgende bijzonderheden aangaande het aato-ongeval van Bondskanselier Schuschnigg medegedeeld. Om half tien ver trokken Dr. Schuschnigg en zijn echtge- noote, vergezeld van hun zoontje Kurt, per auto uit Weenen, om te St. Gilgen aan het Wolfgangmeer de zomervacantie door te brengen. De wagen werd bestuurd door den chauffeur van den bondskanselier Piehl, die reeds jarenlange ervaring bezit. In een twee den auto hadden de beide adjudanten van den Bondskanselier plaats genomen. Om 12 uur 25, toen de auto vlak bij Linz was, tusschen de plaatsjes Aesling en Ebelsberg, wendde de chauffeur plotseling den wagen naar links en reed met voile kracht tegen een boom. De Bondskanselier bleef onge deerd, doch werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Mevrouw Schuschnigg schijnt van haar plaats in den wagen omhoog te zijn ge worpen en daarbij met den kap van den wagen in aanraking te zijn gekomen en op slag gedood te zijn. De zoon van den Bonds kanselier werd levensgevaarlijk gewond. net ber.zine-reservoir van de auto vloog in biand, doch het gelukte den inzittenden van «n volg-auto den brand snel te blusschen. Als oorzaak van den ramp kunnen slechts twee mogelijkheden denkbaar zijn, daar het wegdek ter plaatse goed is, ten eerste dat de nauffeur plotseling niet goed geworden is W daardoor de beneersching over het stuur verloor, of dat een defect aan den wagen ontstaan is, dat te laat werd bemerkt. teiten doen, in samenwerking met de buiten landsche consulaire ambtenaren alles om 't gevaar te keeren, doch het heeft den schijn alsof slechts een wonder Hankau voor over strooming kan behoeden. De situatie wordt Schuschnigg, die Zaterdag een auto-ongeluk kreeg. Naar deze laatste mogelijkheid wordt nog een onderzoek ingesteld, doch de wagen werd geheel vernield, terwijl ook de chauf feur nog niet verhoord kon worden. Het stoffelijk overschot van mevrouw Herma von Schuschnigg werd in Ebelsberg bij Linz opgebaard. De Bondskanselier her stelde zich in het ziekenhuis zeer snel en reed vervolgens naar Ebelsberg, waar hij ongeveer een kwartier vertoefde bij de baar van zijn echtgenoote. Vervolgens begaf de Bondskanselier zich wederom naar het zie kenhuis. Het stoffelijk overschot an Mevr. Schuschnigg zal Zaterdagavond om vijf uur van Ebelsberg naar Linz worden overge bracht en aldaar in de Karmeliter-kerk wor den opgebaard. De bondspresident zal zich naar Linz begeven. Schuschnigg's zoon geopereerd. Naar uit de Bondskanselarij verluidt is de ministerraad Zaterdag even na vieren bijeen gekomen onder voorzitterschap van den minister vat. financiën Buresch. Besloten is tot het betuigen van deelneming aan den bondskanselier. Uit Linz wordt gemeld, dat Schuschnigg in zooverre hersteld is, dat hem de dood van zijn vrouw kon worden medegedeeld. De bondskanselier heeft iedere herinnering aan het feit van het ongeluk verloren. De zoon van Schuschnigg, die ernstig aan het gezicht werd gewond, is geopereerd. Uit het medisch onderzoek is gebleken, dat de chauffeur zonnesteek had opgeloopen, waardoor hij onwel werd. Deelneming van von Papen. De Duitsche gezant Von Papen, die Zater dagmiddag tegen drie uur per vliegtuig naar Berlijn is vertrokken, ontving nog voor den start van het vliegtuig het bericht van het ongeluk. Hij heeft een telegram van deel neming tot den bondskanselier gericht. Actie tegen Schuschnigg? Tengevolge van het auto-ongeluk van bondskanselier dr. Schuschnigg, waarbij deze een zenuwschok opliep, is er in Oos tenrijk eenige politieke onzekerheid ont staan in fascistische kringen. Men zou hier van definitief willen gebruikmaken om hem uit zijn ambt te stooten. Vice-kanselier von Starhemberg zou hem dan ovolpgen. Naar verluidt is echter de toestand van dr. Schuschnigg goed vooruitgaande. Ook de chauffeur overleden. In den loop van den avond is in het zieken huis te Linz de chauffeur van dr. Schusch nigg aan zijn verwondingen bezweken. Kort voor hij stierf deed hij nog het vol gende relaas omtrent de wijze, waarop hij onwel werd, voor het ongeluk gebeurde: „Ik reed rustig over den weg. Eensklaps kon ik niets meer zien. Alles werd zwart voor mijn oogen en ik weet niet, wat er daarna gebeurde''. verergerd, doordat in Tibet de dooi is inge treden. STRAATGEVECHTEN TE BELFAST. Eén doode, tal van gewonden. Vrijdagavond werden deelnemers aan een optocht lastig gevallen. Er ontstond een vechtpartij, welke ontaardde m een straatge vecht, waaraan de politie moest te pas ko men met pantserwagens en machinegeweren. Het centrum der gevechten was wederom de omgeving van Yorkstreet, waar de laat ste weken en maanden reeds herhaaldelijk bloedige gevechten hebben plaats gehad. Een optocht van Schotsche leden der protestant- sche Oranjepartij, die hadden deelgenomen aan de jaarlijksche herdenking van den slag aan de Boyne in 1690 geleverd tusschen den Nederlandschen koning-stadhouder Wil lem III tegen den katholieken Jacobus II kwam in botsing met Iersche nationalisten en na korten tijd was een formeel straatge vecht aan den gang, waaraan honderden aanhangers van beide partijen deelnamen. Met steenen en flesschen werd geworpen, terwijl weldra ook van vuurwapens werd ge bruik gemaakt. Toen het gevecht zijn hoogtepunt bereikte, arriveerde de politie met een groot aantal pantserwagens en met machinegeweren werd op de menigte geschoten. Alle toegangstra ten werden onder vuur genomen en te ruim 1 uur was de orde hersteld. Tot de slachtoffers behoort een vrouw, die een schot in de longen kreeg en korten tijd later overleed. De meeste gewonden, w.o. vier politiebeambten, moesten in ziekenhui zen ter verpleging worden opgenomen. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Zondagnacht hebben opnieuw ongereld- heden plaats gevonden, waait>ij militairen met pantserauto's moesten worden gerequi- reerd. Twee personen zijn bij de botsing zoo ernstig gewond, dat zij nog in denzelfden nacht zijn gestorven. ONTPLOFFING IN EEN JAPANSCHE MIJN. 66 slachtoffers? In de mijnen der Mitsoei Tagawa Maat schappij bij Tokio zijn tengevolge van een ontploffing drie arbeiders gedood en 63 be dolven. Men vreest, dat dezen om het leven zijn gekomen. HET ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND. Weer een gemengd huwelijk verboden. Evenals onlangs te Wetzlar, heeft dezer dagen een ambtenaar van den burgelijken stand te Bad Suiza nabij Weimar gewei gerd het huwelijk te voltrekken tusschen een jood en een niet-joodsch meisje. De aam staande bruidegom diende een klacht in bi; de rechtbank, doch deze besliste, dat, hoewel er geen wettelijk verbod van 'n huwelijk van een jood met een Arische vrouw bestond, geen enkele overheidsinstantie officieel ge dwongen kon worden een dergelijk huwelijk te sluiten, aangezien dit in strijd met het nationaal belang zou zijn. Een dergelijk huwelijk zou in strijd zijn met de belang rijkste wetten van den staat, die berustte op de cultiveering en handhaving van de zui verheid van het Germaansche bloed. kJB6 waterstand van de Gele Rivier «eeft tusschen Kaifong en Tsinan geleid tot ^schillende dijkdoorbraken. Aan den bene- <tenloop van de rivier stuwen zich geweldige Watermassa's op, die ten deele in de richting Van het Keizerkanaal, ten deele door de oude rivierbedding in de richting van het Keizer- •anaal, ten deele door de oude rivierbed- in de richting van Noord-Kiangsoe af- y^eien. Vooral op dezen nieuwen weg richt water groote verwoestingen aan. Met Portsachtigen haast werkt men aan de ver kering der vervallen dijiken langs den ouden rivierloop. In het gebied van de Yangtse eischt het Water steeds meer slachtoffers. Bij Itsjang *'jn door dijkdoorbraken ruim 100.000 per- ^nen dakloos geworden en te Hankau is de Wijk Tsjiaokau geheel overstroomd. Te Ha- Jang konden de bewoners nog tijdig op de daken vluchten. .Ook in de stad Fangstjeng aan de Hanri- verdronken vele bewoners en bevinden ph duizenden in levensgevaar. Dagelijks tomen te Hankau groote troepen vluchtelin gen aan. Volgens berichten van vluchtelingen is de Tien Moen geheel door het water ver ast en zouden duizenden bewoners ver bonken zijn. Ook Hankau bedreigd. Volgens te Tokio ontvangen berichten w°rdt de stad Hag^aw ernstig bedreigd. Gis termiddag was het water daar n.1. gestegen tot 51 voet zes duim, hetgeen de plaatselijke autoriteiten aanleiding heeft gegeven ruim 10.000 man troepen te mobiliseeren, met in begrip van de gendarmerie en de vlieger troepen, teneinde al het mogelijke in het werk te kunnen stellen om de dijken in stand te houden en een doorbraak te voorkomen. De dijken worden thans bewaakt over een lengte van 20 mijl. Wanneer de wateren van de rivier nog maar zes duim wassen, zal Hankau volkomen overstroomd worden, van welk gevaar men zich eenigszins een begrip zal kunnen vormen, wanneer men weet, dat reeds thans het niveau van de rivier 53 duim hooger ligt dan de straten der stad, die over vol is met vluchtelingen uit Tien Mein Hsin en elders. Mocht Hankau overstroomd wor den, dan zullen, volgens de meening van financieele kringen, daaruit groote economi sche nadeelen voortvloeien, aangezien er een vrijwel totale stilstand in den handel het gevolg van zal zijn, hetgeen de grootste moeilijkheden zal opleveren om weer tot een normalen toestand te komen. Ten slotte wordt nog gemeld, dat Woe Tsjang Sjasi en Kiekiang ernstige schade hebben geleden. Honderdduizend dooden in het overstroomde gebied? Volgens berichten uit Hankau zijn de overstroomingen van de Yangtse-Kiang even ernstig als in 1931. De zijrivier Han is bui ten zijn oevers getreden en heeft het geheele gebied van Tien-Mion-sin overstroomd. Honderdduizend menschen zijn om het le ven gekomen, terwijl een kwart millioen hui zen zijn weggespoeld. In de stad Hankau staan hier en daar de straten reeds blank. De plaatselijke autori- GROOTE BRAND BIJ EEN GOEDERENSTATION. Op het goederenstation van Halle (Duitschland) speelden gister kinderen na bij een opslagplaats van veevoeder met lu cifers, waardoor een wagon stroo in branc geraakte. De vlammen sloegen over op twee wagens en ten slotte op een loods, welke flesschen koolzuurgassen bevatte. Een reeks ontploffingen, welke een half uur aanhief den volgde. De scherven van de metalen flesschen vlogen ver in het rond en bemoei lijkten het werk van de brandweer niet wei nig. Toen men na drie uur den brand onder de knie had, bleek midden in de brandende loods een voorraad van honderden kilo's carbid te liggen. Men zag kans de carbic met vereende krachten in veiligheid te brengen, evenals eenige vaten benzine, die in de nabijheid lagen. Bij het blusschingswerk werden vijf personen licht gewond. MIJNGASONTPLOFF1NG BIJ LUIK. Acht mijnwerkers gewond Op de mijn Laubonyer nabij Luik werden tengevolge van een mijngasontploffing 8 mijnwerkers zwaar gewond. Vijf hunner ver- keeren in levensgevaar. AUTOBUS IN EEN KANAAL GEREDEN. Elf dooden. Gistermiddag heeft te Turnhout (België) een ontzettend autobusongeluk plaats gehad. Een autobus uit Willebroeck, die naar Baarle-Hertog was geweest, kwam om streeks vijf uur bij brug no. 1 over het kanaal van Turnhout naar Antwerpen bij het uit wijken voor een wielrijder in het water terecht. Van de 21 personen, die zich in de autobus bevonden zijn er elf omgekomen. AARDSCHOKKEN IN BULGARIJE. Geen schade aangericht. In de vroege morgenuren van Zaterdag zijn in geheel Bulgarije heftige aardschok ken waargenomen. Eenige schade is echter naar tot dusverre ontvangen berichten niet aangericht. Het seismografisch instituut te Sofia deelt mede, dat de haard is gelegen ongeveer 260 K.M. ten noorden van Sofia. STAKINGSONLUSTEN IN TACOMA. Naar uit Tacoma in den Amerikaanschen staat Washington wordt gemeld, hebben daar ernstige botsingen plaats gehad tus schen een duizendtal stakende arbeiders en de nationale garde. De staker- deden een hagel van steenen neerkomen over de natio nale garde die daarop zich met de geweer- colven verdedigde. Nadat de onlusten vier uur geduurd hadden, konden de stakers met traangas worden teruggedreven. Tien perso nen zijn gewond, van wie zes ernstig. Veer tig arrestaties zijn verricht. De arbeiders eischen erkenning hunner vakvereenigingen, loonsverhooging en invoe ring van de 40-prige werkweek. NOG STEEDS MEER GOUD UIT DE „EGYPT". Het Italiaansche bergingsvaartuig „Ar- tiglio" arriveerde te Plymouth met een waarde van 45.000 pond sterling aan gou den baren en gouden sovereings aan boord, geborgen uit het wrak van het gezonken stoomschip „Egypt". De „Artiglio" heeft dit jaar evenals vo rig jaar, met het bergingswerk weer bijzon der veel succes gehad. In totaal heeft zij op het oogenblik 90.9% van de sovereings, 97.4% van het zilver en 98.25% van het goud dat de „Egypt" aan boord had, weten te bergen, een buitengewone prestatie als men bedenkt dat het wrak in volle zee onge veer 130 meter onder den zeespiegel ligt. Zeven jaar geleden begon men met de po gingen tot berging. Op 30 Augustus 1930 werd definitief de plaats van het wrak vast gesteld en op 22 Juni 1932 werd het eerste goud uit het wrak door de „Artiglio" boven water gebracht. ZANGWEDSTRIJD NOORDHOLLAND SCHE ZANGERSBOND. De gemengde zangvereeniging „Vox-Hu- mana" te Santpoort, dirigent Johan Brands te Alkmaar, behaalde op den gister gehouden wedstrijd, le afdeeling, te Santpoort het hoogste aantal punten (33IX) over den heelen wedstrijd. Ze kwam daardoor in het bezit van den wisselprijs en den prijs voor 't hoogst aantal punten vrijwerk. De Berger koorvereeniging eveneens on der dezelfde leiding, bracht het in de su perieure afdeeling tot 303)4 punt, alzoo ook een len prijs. De keuring was gister strenger dan de week te voren. Van de 11 koren die uitkwamen, behaal den slechts 5 een len prijs. Een handicap was, dat er gewisseld is met een jurylid. Verleden week zat de heer Bonset, inplaats van den heer Boedijn, die ?ister zijn plaats innam, zooals oorspronke- ijk bepaald was. Dat is voor een juiste be oordeeling niet aan te bevelen, te meer als de afdeelingen gesplitst zijn. Dal goed en goedkoop samen kan, Toont BOOG Asijn U duid'lijk in een ALCOHOLSTOKERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Brandende alcohol geeft vuurzee in de rivier. Boven de omgeving van Gisors (Frank rijk) heeft Vrijdagavond een hevig onweder gewoed, dat vooral het dorp Etrepagny heeft getroffen. De bliksem sloeg daar niet minder dan dertig maal in. Een boerderij werd verwoest. Een alcoholstokerij werd eveneens door den bliksem getroffen, waarbij 15.000 liter alco hol in brand geraakten. Om een explosie te vermijden, heten de brandweer lieden de- brandenden alcohol naar de nabijzijnde rivier vloeien. Daarna werden de sluizen gesloten. De bewoners van het dorp konden en deze wijze een vuurzee aanschouwen, vanwaar de vlammen tot 15 nieter hoogte oplaaiden. Het bollenrooien is thans in vollen gang. Verscheidene tuinders zijn reeds vrij ver gevorderd met deze werkzaamheden, ter wijl ook het bollenpellen vele handen werk geeft. De eerste bloembollenveiling zal dit jaar worden gehouden op 26 Juli a.s. Het slotterrein. De opgravingen op het terrein van het „Slot op den Hoef" zullen worden voortge zet onder toezicht van de Heidemaatschappij. Werkloozen uit andere gemeenten zullen de werkzaamheden verrichten, daar het voor deze gemeente niet mogelijk is financieel hier in bij te dragen. Met het uitpompen van de gracht werd reeds aangevangen. Momenteel werken nog 25 man in de vrije bedrijven, slechts 2 komen stempelen. Postdirecteur benoemd. Met ingang van 1 September a s. is de directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer D. Jorritsma als zoodanig benoemd in Groningen. Dit jaar geen L.E.T.T. De L.E.T.T. hield Zaterdagavond verga dering in café Roozing, onder presidium van den nieuwen voorzitter, den heer A. Schroo- der. De voorzitter opende, heette welkom en schreef het matige bezoek toe aan den hooi- •)ouw. Het bestuur heeft de leden bijeen ge roepen voor een belangrijk punt: Zal de L.E. T.T. dit jaar door gaan of niet? Alvorens Tiertoe te besluiten deelde spr. mede dat de heer de Boer, de pachter van de consumptie tent in rechten was aangesproken. Toen hij was veroordeeld is men tot een compromis gekomen en de laatste termijn zal 27 Juli be taald worden. Het al of niet doorgaan van de L.E.T.T. vormde een punt van langdurige bespreking. Alle bestuursleden hebben een bedrag van 50 gestort. Er zijn 37 aandee- len van f 10. Van de verloting hebben we gezien de slechte bedrijfsresultaten in land en tuinbouw. Er is geen grooter verwachting dan een 2000 te plaatsen. De huur voor het Sportterrein, groot 250 hebben we niet ge accepteerd. De secretaris, de heer Kostelijk zeide dat de onzinnige eisch van den heer van Gemeren dadelijk was uitgeschakeld. We hebben ons in verbinding gesteld met Wa- tenstaat om den ouden parallelweg te krijgen alleen voor de tentoonstelling. In Alkmaaf was men welwillend, doch het strandde in Haarlem. We zouden „De Kortelingen" kun nen krijgen van „Natuurmonumenten", doch er is meer. Door de verkiezing is hier de toe stand verscherpt en we hebben elkander noo- dig om te slagen. Van een concours-hippique zou toch geen sprake kunnen zijn. Daarom zouden we beter een jaar kunnen overslaan, misschien wijzigt zich de toestand en het vol- end jaar hebben we geen verkiezing. De eeren Swart en Roozing vroegen of het niet mogelijk was om alleen klein vee te vragen en paardekeuring, dat kost toch niet zooveef. De voorzitter betwijfelde of de verscherpt* toestand in de gemeente een beletsel zou zijn om te slagen. We konden belanglooze mede werking krijgen van Roozing en Sleeper. Ook de heer Zeeman had voor een 50 een bruik baar terrein aangeboden. Doch het zwaarte punt was de verloting. De heer Smits vroeg hoe 't stond met den inventaris, waarvoor de aandeelhouders een bedrag hebben gestort. Op het sportterrein wordt alles door de jeugd vernield. Spr. is huiverig als de gebouwen zijn vernield dat de inventaris zal volgen-. Voorts vroeg spreker of er geen 30 a 35 per sonen te vinden zijn die een renteloos voor schot willen geven. Zal als we besluiten een jaar te wachten in 1936 de minister toestemming geven tot een verloting? De voorzitter betreurde de vernieling. Hij sprak zijn teleurstelling uit dat de politie niet meer toezag. We zullen een andere plaats zoeken hebben die reeds gevonden voor onzen inventaris. Spr. betwijfelde of men een 300 renteloos voorschot kon krij gen. De heer Kostelijk meende dat de mi nister wel weer toestemming zou geven, alles hing af van den burgemeester. Dat is wel ge bleken in 1933. Uiteindelijk werd zonder hoofdelijke stemming besloten om in 1935 geen tentoonstelling en evenmin een con cours-hippique te houden. Na bespreking van interne zaken, volgde sluiting. Geitenfokvereeniging. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de geitenfokver. „Heiloo'' werd be sloten om deel te nemen aan de jubileumten toonstelling te Zaandam op 10 Augustus en wel met 9 dieren. Gezien de beperkte kasmid delen werd besloten om de leden aansprake lijk te stellen voor het vervoer. Ook besloot men om geen bijdrage te geven. Alleen de secretaris stelde een zilveren medaille be schikbaar. In de commissie van uitvoering werden benoemd de heeren van Hulzen, Ploeger en Smits. Weer een muziektent. De heer Baltus, eigenaar en exploitant van het café Wilhelmina, heeft, behalve de groote uitbreiding van zijn zaak, door aan bouw van een flinke ruime concertzaal, ook een muziektent aangeschaft. De tent komt te staan op het open terrein tegenover het café aan den Middelweg, zoodat ze tevens een mooie plaats krijgt meer in het centrum van het dorp. We mogen hopen dat er vele con certen gegeven zullen worden. Personalia. Dezer dagen slaagde voor einddiploma costuumnaaien aan de huishoudschool te Beverwijk Mej. K. de Groot Pd. Geslaagd is voor het examen Warenkennis de heer W. Zonneveld Wz. R.K. Bijz. Meisjesschool. Tengevolge van de daling van het aan tal leerlingen bij de R.K. Bijz. Meisjesschool alhier is aan Mej. D. Loman met ingang van 1 Januari a.s. onslag aangezegd uit hare be trekking. DE VERBINDINGSWEG HELDERSCHEWEG—BERGERWEG. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het bericht in Uw Courant, waar ik volkomen mee instem, kwam bij mij toch de vraag: is die weg GasfabriekBergerweg wel zoo noodzake lijk? Men zegt wel voor het snelverkeer, doch wees verzekerd, als de weg daar eenmaal is, dat ieder, die van den Oost- of Zuidkant komt en naar Bergen of naar de zee gaat, gebruik zal maken van dien weg om spoe diger het doel te bereiken en de binnenstad links te laten liggen. Hoe vele fietsers zullen van dien weg gebruik maken, die anders eerst Alkmaar zullen aandoen! En zoo stelde ik mij de vraag: is het van de overheid wel goed gezien een weg te laten maken, die de vreemdelingen niet door de stad, doch om de stad heen leidt, zoodat niemand aaa die menschen een cent kan verdienen. Volgens mijn bescheiden meening dient het tunnelplan eerst opgelost te worden. Dat brengt de vreemdelingen tenminste in de stad en de toegangswegen zijn daarvoor toch verbreed en verfraaid. Bergen gaat toch ook geen weg maken vanaf den Bergerweg tot aan de Fransch- man alleen maar om Bergen te ontlasten en de vreemdelingen buiten het dorp om te leiden. Mijnheer de redacteur, ik meende dit onder de aandacht te moeten brengen. Met dank voor de plaatsing, X. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9