DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qaqetiiksch Overzicht ^Buitenland het conflict 'Talie—abessin ie. De anti-semietische beweging in Duitschland. De „Maraboe" verongelukt. No. U>6 Woensdag 17 Juli 1935 137e Jaargang De gebeurtenissen op de Kürfursterdamm; wat er gebeurde en wat de politie deed. Alle inzittenden gered. Waf vandaag de aandacht trekt URANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Elders onder de rubriek „Buitenland" heb- h- wij een bericht opgenomen over de her- Siwóe anti sem.etische beweging m Duitschland en gisteren hadden we een der- ïïjk bericht uit Berlijn waar zich inciaenten hebben voorgedaan op den Kurfurstendamm De nieuwe anti-semietische golf had echter reeds voordien in andere deelen van Berlijn aanleiding gegeven tot situaties, welke moei- tik in overeenstemming waren te brengen ïïet een vlotte afwikkeling van het verkeer ÏVrtde openbare orde, ZOodat alle pohhe- org nen niet precies schenen te weten of, en tod ia in hoeverre zij moesten ingrijpen, daar het voor haar niet gemakkelijk te beslis sen was, in hoeverre de demonstranten han delden in overeenstemming met hoogde in stanties en in hoeverre zij slechts uit eigen "zoo^chrijB^Berlijnsche N. R. C.-corres- pondent en hij vervolgt. De politie te Berlijn is voortreffelijk en zeer sterk, maar aarzeling in bepaalde ge vallen bergt het gevaar in zich voor iedere politie, dat haar gezag zal worden onder mijnd, daarom werd door de bevolking reeds< sedert eenigen tijd verlangd naar een fUtt-. forme regeling van het optreden der politie tegen orde storende excessen. Deze regeling is nu na het voorgevallene op den Kurfürstendamm blijkbaar in overeen stemming tusschen de politie en de partij instanties, de S.S., S.A., P.O. en de H J. tot stand gekomen zoodat herhaling van de uit spattingen niet meer te duchten schijnt. Met dit bewustzijn was het vandaag in alle café s weder vol en zag men er ook wederom vele joden zitten. Dat men het eens is geworden over de voorkoming en eventueele onderdrukking van herhaling werd in den loop van den na middag reeds duidelijk uit de officieele mede- deelingen, wlke naar aanleiding van het geval werden gepubliceerd In de eerste mededee- ling worden weliswaar de demonstraties be grijpelijk genoemd, maar tevens gewag ge maakt van „aan den staat vijandige duistere elementen die door tumulten den staat en de beweging in discrediet trachten le brengen" Daarentegen had zich de P.O. en de S.A. (dat is de leiding daarvan) zich ter beschikking van de politie gesteld om in samenwerking met haar iedere verstoring van de openbare orde in de toekomst te verhinderen. De tweede publicatie geMt een bevel aan de S.A. om zich van alle demonstraties te onthouden ook in civiele kleedmg. Zij moet echter voorloopig doorloopend uniform dragen en er zal worden gecontroleerd of "dit bevel strikt zal worden uitgevoerd. Uit deze order zou men kunnen-opmaken dat de S. A. in civiele Meeding aan de demon- fat.es heeft deelgenomen, maar het is niet de bedoeling, dat men deze conclusie uit het geval trekt, want volgens de officieele lezing beeft men te doen met een poging van „volks vreemde elementen om de S.A in discrediet e brengen Hierop afgaande zou men dus aannemen, dat gisteren joden tegen j, ere joden te keer zijn gegaan, teneinde .ardoor de schijn te wekken dat de relletjes b'tpngen van S.A. lieden in civiel. Over de gebeurtenissen op den Kurfürsten damm schrijft de correspondent nog het voteende: Van het punt uit, waar toen de grootste v^was, heeft de politie de straten gezui- rö- Deze zuivering blijkt echter later op den avond in eerste instantie slechts halfslachtig .W gelukt, want zoo tegen middernacht .eooen zich de scènes verder op den Kur- urstendamm meer in de richting van Halen- U't!'euwd- Vele menschen werden uit de Jroehuizen gehaald, gelijk het café Am Kur fürstendamm op den hoek van de Wilmers- dorferstrasse, het nieuwe café Ansbach enz. Alle Uuberfallcommando's uit de buurt waren in actie, de organisaties van de herriema kers, welke voornamelijk in wit hemd met opgestroopte mouwen zonder jas en vest gingen, waren hen dikwijls te vlug af. De kof fiehuizen kregen van de politie den raad hun zaken zoo snel mogelijk donker te maken en te sluiten. Velen van hen deden dat cok reeds uit zich zelf. Met dit al kon niet worden ver hinderd, dat een aantal rustige ijswinkeltjes in de stille zijstraten er aan gingen en nog tot half een klonken van tijd tot tijd kreten van verschillende zijden van menschen, die werden lastig gevallen, geslagen en getrapt. Een man werd door een overmacht achter volgd, op den grond geslagen en getreden Niet-joden met donker uiterlijk werden de dupe en blonde joodsche vrouwen kregen op hun gezicht, omdat zij met hun eveneens joodsche maar donkerharige echtgenooten liepen en aldus, bij lieden die niet weten dat er blonde joden zijn in verdenking kwamen dat zij de zuiverheid van het arische ras niet hoog wilde houden. Een Deensche persfotograaf, die met een collega in een autc zat, werd door de jongens met opgestroopte hemdsmouwen aangehou den. De beide journalii en riepen een politie agent te hulp en toonden dezen hun pa pieren Dc agent nam Len daarop in bescl:ei ming, maar kon niet verhinderen, dat Ras mussen, toen hij weer in de auto had plaats genomen, een vuistslag op het hoofd kreeg. Er werden in het geheel door de politie ongeveer 25 personen gearresteerd, welke na verhoor weder werden vrijgelaten. Men zag er onder de lieden met opgestroopte hemdmouwen die door de politie werden aan gehouden gesticuleeren met papieren, maar dit zal, gelijk gezegd, nu niet meet helpen, nadat de autoriteiten eenerzijds en anderzijds zijn overeengekomen, dat zulke incidenten niet meer mogen voorkomen en derhalve de politie weder met haar volle gewicht zal kunnen optreden. Door dit pijnlijke geval is onder dat ge deelte van de bevolking, hetwelk zich voor zulke dingen interesseert, de discussie weüer levendig geworden over de vraag of Julius Sreicher toch nog naast het gouwleiderschap van Franken het gouwleiderschap van Berlijn op zich zou kunnen nemen, resp ook nog politie-president van Berlijn zou kunnen worden. Men was algemeen van meening, dat de kansen van Streicher om voor deze pos ten te worden benoemd door de gebeurte nissen van gisteravond zijn gedaald en dat het gezag van de regulaire politie weder is hersteld. De politie patrouilleerde heden met den stormband onder den kin. De SA komt weer meer op den voorgrond. Officieel wordt medegedeeld: Volksvreem de en joodsche elementen trachten op dezelf de wijze als in het Munsterland de S.A. in discrediet te brengen. Al moet ook het ge drag van lieden van vreemde rassen ten zeeste veroordeeld worden, toch moet de S.A.-discipline handhaven en wederom be wijzen, dat zij de taken, die door den leider gesteld zijn, weet uit te voeren. De groep Berlijn-Brandenburg beveelt derhalve, dat de S.A. zich verre zal houden van alle demonstraties en betoogingen, ook als zij in uniform gekleed is. Alle S.A.-man nen moeten buiten hun beroep onmiddellijk tot nader uniform dragen. De S.A.-leiders moeten zich in overeenstemming met deze instructie onmiddellijk door het houden van appèl in de stormlokalen overtuigen van de uitvoering der instructie. De Giornale dTtalia polemiseert verder. vanrf^i0rna'e d'ltalia gaat in op de vraag en u '.'mes, wat Italië eigenlijk precies wil Wil rïjft» Italië allereerst een herstel QncMav beleedigingen van Oeal Oeal, die die n aar z'in en een ware aanval vormen, dfrdü?''ë n'et kan aanvaarden. Italië kent kw«!e ^et recht niet toe zich te mengen in van n van ziln nationale eer. Het minsl kenlJÜj k.ent net dit récht toe aan den Vol rond, die ifltervenieeren kan als hij wil sini-0nwaardigheid te erkennen van Abes- ovph en 'a"d uit te sluiten buiten het Tn v?n geciviliseerde landen. verband hiermede preciseert het blad, dat Italië niet de vernietiging van den Vol kenbond wil en evenmin zijn fundamenteele principes niet wil erkennen inzake de vreed zame betrekkingen van vertrouwen tusschen de naties. Italië is echter van meening, dat dit systeem alleen waarde heeft tusschen be schaafde volken, die in staat zijn te begrij pen en verbintenissen te respecteeren en eer bied te toonen voor een loyalen en rechtvaar digen vrede. Italië weigert op hetzelfde plan te onder handelen als gelijke met een land, dat alleen nog maar bewijzen heeft gegeven op deloyale wijze zijn woord niet te houden en dat te genover vriendscha fisbetuigingen een ant woord stelt, dat bestaat in oorlogsvoorberei ding. Geen enkel land voelt zich in staat voor Abessinië definitieve en absolute waarborgen te geven, welke Italië toch noodig heeft. Wanneer men Engeland uitsluit, dat voort gaat te herhalen, dat het geen enkele verbin tenis op zich wil nemen ter waarborging van den vrede van anderen, is er dan a - dus vraagt het blad, iemand, die zijn hand- teekening wil plaatsen ten behoeve van Abes sinië en te worden aangezien voor falsaris? Iet blad noemt in dit verband als voorbeeld voor de valschheid van Abessinië het ver drag van Ucciaii van 1889 dat slechts een valstrik was voor het beter kunnen voeren van den oorlog, die door Menelik geleid werd. VHegtuiémoederschip naar Oost- Afrika. Het vliegtuigmoederschip „Miraglia" is in zee gestoken met bestemming naar Oost- Afrika. Het schip heeft aan boord twee es- caders van 24 vliegtuigen elk en het daarbij behoorend personeel. Het schip werd uitge leide gedaan door den onderminister van luchtvaart Val le en tal van civiele en mili taire autoriteiten. Binnenkort 300 bommenwerpers naar Oost-Afrika. Behalve de beide vliegtuigeskaders, welke Dinsdagmiddag met het vliegtuigmoeder schip Miragli naar Italiaansch-Oost-Afrika zijn scheep gegaan, zullen binnenkort 300 bommenwerpers naar Erythrea en Somali- land worden verscheept Men verwacht, dat generaal Valle, de staatssecretaris van het ministerie van lucht vaart, die, zooals hij gisteren bij het vertrek der beide vliegtuigeskaders uit Napels ver klaarde, zélf het commando op zich zal ne men over de 300 bommenwerpers, het opper bevel zal voeren oter de gezamenlijke lucht strijdkrachten in Italiaansch-Oost-Afrika. Het Italiaansche belang tn Oost- Airika. Het bericht van de mobilisatie der divisies Sila en 1 Februari is overal met voldoening ontvangen. De Italiaansche pers levert commentaar op het achtste communiqué van het ministe rie voor pers en propaganda, waaruit blijkt, dat Italië onwrikbaar zijn weg vervolgt. De militaire voorbereiding van Italië tegenover de dagelirksche provocaties van Abessinië bewijst, dat de tijden van zwakheid en tole rantie voorbij zijn. J2e Italiaansche koloniën in Oost-Afrika moeten worden gewaardeerd en Italië moet tif «o ét tactiek van Abes sinië, welke ten doel heeft het verkeer af te leiden van de natuurlijke afvoerwegen, ten einde Italiaansch Somaliland en Erythrea te verarmen, reageeren door middel van een compacte militaire voorbereidingen, waarbij militie en leger eendrachtig moeten samen werken. Overeenkomstig de in de afgeloopen maanden genomen besluiten, zal iedere een heid, welke naar Oost-Afrika vertrekt, wor den vervangen door een nieuwe eenheid, ten einde de militaire macht van Italië in Europa niet te verzwakken. De besprekingen van Avenol te Parijs. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, die thans te Parijs vertoeft, voert besprekingen o.m. met den gezant van Abessinië. Laval zal Avenol vandaag ontvangen, in dien de voorbereiding der aan de orde zijnde wetsontwerpen den Franschen premier daar toe gelegenheid voor laten. De Volkenbond begin Augustus bijeen? In Fransche kringen verwacht men, dat, indien vóór 25 Juli geen overeenstemming tot stand zal komen aangaande de benoe ming van den neutralen arbiter, de Volken bond zal worden bijeengeroepen tegen begin Augustus. Tot dan zullen de onderhandelin gen omtrent een vreedzame bijlegging van het Italiaansch-Abessinische geschil kunnen worden voortgezet. Het schijnt echter, dat men van deze on derhandelingen geen definitieve resultaten verwacht. Misschien zullen de onderhandelingen de besprekingen, welke de delegatieleiders te Geneve zullen voeren, vergemakkelijken. HET MIJNONGELUK BIJ DORTMUND. Nog een doode. In den loop van gistermiddag is in het zie kenhuis te Dortmund nog een zwaargewonde gestorven, zoodat het aantal dooden tenge volge van het mijnongeluk in de mijn „Adolf von Hansemann" thans in totaal 14 be draagt Men vreest, dat de doodenlijst hier mede nog niet zal kunnen worden gesloten. Donderdagmorgen om 11 uur zal de bijzet ting der slachtoffers op plechtige wijze ge schieden. Nog een mijnwerker overleden. Gisteravond is wederom een mijnwerker uit de mijn Adolfson Hansemann aan de ge volgen overleden, waardoor het aantal slachtoffers is gestegen tot 15. NOODWEER IN SPANJE. Vijf personen gedood. In verschillende provincies in Spanje zür. door noodweer 5 personen door den bliksem gedood. In de Vega Mula (provincie Murcia) wordt de aangerich te schade geschat op vele millioenen jh seta. Hondong, gezagvoerder van de Maraboe. Het K. L. M.-toestel de „Mara boe", gezagvoerder Hondong, dat gisteren normaal te Bushir een tusschenlanding maakte, heeft later op den dag op weg naar Bagdad wegens de slechte weersomstandig heden een noodlanding moeten maken ongeveer 10 K.M. ten zui den van Bushir nabij het plaatsje Risher, aan de Perzische golf, waar geen vliegveld is. Hedenochtend is het vliegtuig in den aanloop bij den start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zeven passagiers en de vier leden der bemanning ble ven geheel ongedeerd. Nader wordt gemeld, dat 't toestel, nadat het op den grond botste, in brand vloog. Het toestel verbrand de geheel, terijl ook de post en de bagage geheel vernietigd werden. De „Rietvink" met Parmentier is hedenmorgen direct vertrokken, om zoo spoedig mogelijk de 11 in zittenden van de „Maraboe" naar Amsterdam te brengen. Enkele bizonderheden. De bemanning van het totaal vernielde vliegtoestel, die evenals de passagiers, gelukkig in veiligheid konden komen, bestond uit Hondong, eerste piloot, Ruppling von Keffikou, tweede piloot, Veenendaal, werktuigkundige en v. d. Smagt, radio-telegrafist. Parmentier, commandant van de Rietvink. Het Douglas-toestel „Rietvink" is van morgen om 10.20 uur gestart, om zoo spoedig mogelijk de plaats van het on geval te bereiken. De tweede piloot is Brinkhuis, Prins is werktuigkundige en v. Brugge de radio-telegrafist. De „Rietvink" zal morgenavond de pliats des onheils bereiken. De bemanning in Bushir. Wij vernemen nog nader, dat de direc tie van de K.L.M. hedenochtend getracht heeft een Engelsch of Fransch vliegtuig in Bagdad te charteren en de opvaren den van de verbrande machine van Rishar naar Bagdad te brengen, waar zij de komst van de „Rietvink" zouden kunnen afwachten. Er was echter geen enkele machine beschikbaar, zoodat de passagiers en de bemanning in Bushir moesten blijven. ZES KASSIERS VAN HET CENTRAAL STATION VAN WARSCHAU GEARRESTEERD. De politie van Warschau heeft onder de ambtenaren van het centraal station aldaar een omvangrijke bedriegersaffai re ontdekt, welke geleid heeft tot de arrestatie van 6 kassiers van de afdee- ling spoorkaartjes. Geconstateerd werd, dat deze personen geruimen tijd in nauw contact hebben gestaan met een bende valsche munters, die hun valsch zilvergeld in stukken van 2, 5 en 10 zloty leverden voor de helft van de nominale waarde. De kassiers bewaarden dit ge'd it> aparte laden en brachten het onder het publiek bij het wisselen van geld. De anti-semietische beweging in Duitschland. (Dag. Overzicht). Het Italiaansch-Abessinisch con flict. (Buitenland). De bijzetting van mevr. Schusch- nigg. (Buitenland). Bij Bazel een petroleumtank in de lucht gevlogen. (Buitenland). De bankier Schaap naar Haarlem overgebracht. (Binnenland) De N.S.B.-leider, ir. Mussert, naar Indië vertrokken. (Binnenland) De pensioengerechtigden van den Kon. Holl. Lloyd. (Binnenland) Dextrine-fabriek te Foxhol (Gr.) tot den grond toe afgebrand. (Bin nenland) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland) Wederom arrestaties te Oss. (Bin nenland). Het K L.M.-vliegtuig „Maraboe" bij de Perzische golf verongelukt; de inzittenden gered. (Luchtvaart) Valsche munters te Alkmaar ver oordeeld. (Rechtszaken), C. J. Tjaden. f (Stad), (Zie verder eventueel laatste berichten.) BIJZETTING VAN MEVROUW SCHUSCHNIGG. Het stoffelijk overschot van Mevrouw Hernia von Schuschnigg, die Zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven is ge komen,» i6 gistermiddag plechtig bijge zet. In de Hietzinger parochiale kerk waren, behalve de bloedverwanten van de overledene, aanwezig de hondspresi dent, de geheele bondsregeering, het corps diplomatique, waaronder von Pa pen, en vele vertegenwoordigers van de society van Oostenrijk, henevens eenige vertegenwoordigers van het huis Habs- burg. Kardinaal-aartsbisschop dr. Innit- zer zegende het stoffelijk overschot in. Voor de kerk was een afdeeling van het bo ïdsleger en van de politie opgesteld. Na de inzegening bewoog de doodenstoet zich naar het Hitzinger kerkhof. Langs de' weg stonden de Wehr-bonden opge steld. NIEUWE AARDSCHOK OP FORMOSA. De vierde sinds April van dit jaar! Uit Taihoke op het eiland Formosa wordt gemeld, dat hedennacht een nieuwe aard schok het eiland heeft geteisterd en groote materieele schade heeft aangericht, tengevol ge waarvan vele verkeersverbindingen zijn verbroken. Vooral de provincies Tsjihoenan, Bioritsoe en Taiko hadden van de aardschokken te lij den. Dit is de 4e aardbeving, die het eiland teis tert sedert den grooten brand van 21 April, waarbij meer dan 3000 personen om het leven kwamen. BRAND OP GOEDERENSTATION VAN BAZEL. Petroleumtank in de lucht ge vlogen. Op het goederenstation Wolf (Bazel) is Dinsdagavond1 na 11 uur een petroleumtank geëxplodeerd. Voortdurend hoort men ont ploffingen. Geweldige vuurzuilen teekenen zich tegen den hemel af. De brand is tot ver over de grens, in Duitschland, zichtbaar. 200 M. hooge vlammen. Deze petroleumbrand nam een grooten om vang aan over 'n oppervlakte van 10000 M2. Op het in brand geraakte terrein staan voorraadsloodsen der Zwitsersche bonds- spoorwegen, waarin voornamelijk voorraden benzine en petroleum worden bewaard. Op sommige plaatsen sloegen de vlammen 200 M. hoog de lucht in. De heele stad Bazel was uitgeloojten. De brand is waarschijnlijk door zelfont branding ontstaan. De omgeving was afge zet, doch na middernacht moest ook de brandweer zich terugtrekken wegens het ontploffingsgevaar. De groote benzinetank was toen nog niet ontploft en men begon een woonwijk in de omgeving te ontruimen, om dat het gevaar steeds grooter werd. Een voorbijganger en een jxistbeambte werden zeer zwaar gewond De postbeambte moest een been worden geamputeerd. Vannacht om 2 uur viel er aan blusschen niet te denken. Het vuur woedde onverzwak' voort.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2