f JUoouiciaal Tlieuws £atuU en JuÜH&otm Jiadiopco^tamnta feuilleton EVAARLIJK SPEL E Historische Tentoonstelling4 ■f, te Medemblik. De tenéoonstelüog. STOMPETOREN Kostelooze rijwielplaatjes. Tot het aanvragen en in ontvangst nemen van een kosteloos rijwielbelastingplaatje voor het tijdvak 1 Augustus 1936'36 kan men zich wenden voor de gemeenten Scher- merhorn, Zuid- en Noordschermer, Oterleek en een gedeelte van de gemeente Oudorp, liggende in de Schermer, tot den assistent- dienstgeleider der dir. belastingen te Stompe- toren op 18 Juli van 1820 uur, 22 en 27 Juli van 16—18 uur, 1 Aug. van 1820 uur en 3 en 6 Aug. van 1618 uur. Een verloting. B. en W. van Oterleek hebben vergun ning gegeven tot het houden van een groote verloting ten bat van de harddraverijvereeni- ging „De Schermeer", Benoemd. Tot agent van het Werktuigenbureau is benoemd de heer Jb. de Boer al: igenbi nier. Een zeldzame heester. Aan den Arentsweg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, staat in den vollen grond een bloeiende Hortensia die 7 M. in omtrek meet en ongeveer 500 bloemen rijk is. MEDEMBLIK De heer Evenhuis in beroep. Voor Gedep. Staten is dezer dagen be handeld het beroep van den heer Evenhuis tegen zijn ontslagverleening als hoofd der U.L.O. De heer E. werd verdedigd door een lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Onderwijzers. Het standpunt der gemeente werd toege licht door burgemeester "Peters. Gedep. Sta ten zullen later uitspraak doen. BROEK OP LANGENDUK Vergadering druivenkweekers. Een vergadering van druivenkweekers had plaats in het betaalkantoor, onder lei ding van den heer S. de Boer. Na opening werd eerstens de vraag ge steld of weer geveild zal worden te Broek, waarop bevestigend werd geantwoord. De heer C. Duif werd wederom gekozen de <fruiven te veilen. Als voorwaardt werd gesteld dat voor le s. de tros als minimumgewicht een half pond moet wegen, terwijl de druiven tevens goed rijp geoogst moeten worden. Elke koop die afgenomen wordt mag niet minder bedragen dan 25 K.G. Besloten werd dat binnenlandsche koop lieden de kisten mogen ruilen, met dien ver stande, dat 2 cent per kist betaald worde voor het interieur. Medegedeeld werd dat het vorige jaar 26929 K.G. is geveild, waaruit werd gecon stateerd, dat niet alle druiven uit den omtrek te Broek zijn geveild. Dienaangaande werd besloten tegen een kleine vergoeding deze op te halen, om zoodoende het te veilen kwantum te vergrooten. Druivenkweekers die aangesloten zijn bij een andere veiling waar het product niet gangbaar is, kunnen wel in Broek veilen, wanneer men eerst een aanvraag dienaan gaande heeft ingediend bij de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cat- tenburch te den Haag. Vandaar krijgt men dan 'n formulier, waarop men invult de producten en den naam der veiling waar ge veild moet worden. Het bestuur der eigen aangesloten veiling erkent dan het .formu lier, waarmede zij dan te kennen geeft de noodzakelijkheid om het product op een an dere veiling te veilen. HEILOO Zondag had op de Bedevaartsplaats van O. L Vr. ter Nood de treffende plechtigheid plaats van de overdracht van het nieuwe beeld van St. Willebrorcfus, geschonken door de afdeelingen van den RK. Volks bond in de gemeente Veleen—IJmuiden. Om half elf droeg pastoor Schoenmaker uit Velsen een plechtige hoogmis op met assis tentie van geestelijkheid uit IJmuiden. Na het lof trok men naar het terrein achter de kaarsenkapel. De oud-geestelijke adviseur onthulde het beeld, waarna pater Gratianus een feestrede hield. De afdeelingsvoorzitter, de heer A. Floris, droeg het beeld over aan het Bissch. Comité van O. L. Vr. ter Nood, waarna mgr. Nolet het namens het comité aanvaardde. Het beeld, modern beeldhouw werk, stelt den heilige voor in zijn geheel, doch zonder bisschopsstaf en mijter. In zijn hand wordt de symboliek van den kerkbouw uitgebeeld. *t Beeld doet 'n beetje onwennig aan als we gewoonlijk den heilige als bis schop zien uitgebeeld. De beeldhouwer is de heer O. Bieciot. Het voetstuk is gemaakt door bouwvakarbeiders in de gemeente Velsen. De districtsbestuurder bradht het afdee- lingsbestuur en den leden hartelijk dank. Na afloop vereenigde men zich in den theetuin van den heer K. Ruiter. MOORM Afscheid van den heer de Lenr. Maandag is in de stedelijke raadzaal te Hooorn afscheid genomen van den heer De Leur als directeur van den keuringsdienst en van het abattoir. Aanwezig waren o.m. bur- emeester Leemhorst en beide wethouders, emeente-ambtenaren, de directeur van 't g< slachthuis te Alkmaar, terwijl Wognum ver tegenwoordigd was door burgemeester Com mandeur, Schellinkhout door burgemeester Palenstijn, Oudendijk door burgemeester Stam en den heer Steketee, gemeente-secr., Blokker door wethouder Koeman en Aven- hom door wethouder Kamp. Ook was aan wezig de opvolger van den heer De Leur, de heer Veenstra. Nadat de heer De Leur met zijn familie door den gemeente-secretaris, den heer Room, was binnengeleid, nam burgemeester Leemhorst het woord om dien scheidende in zeer waardeerende woerden toe te spreken, waarbij hem namens B. ep W. een vouwbeen met zilveren bovenstuk werd overhandigd. Na den burgemeester schetste wethouder Betlem de groote verdienden van den heer De Leur als directeur val den vleeschkeu- ringsdienst en van het abattoir en bood hem namens den dienst een groote bloemenmand aan. De hulpkeurmeester Ott uitte zich in gevoelvolle woorden en bood namens de hulpkeurmeesters een rieten stoel aan. Wet houder Kamp van Avenhorn wilde niet ach terblijven, doch sprak niet namens een offi- ciëele instantie, maar als veehouder, die vele jaren van de diensten van den heer De Leur nad geprofiteerd. Hij had als zoodanig ook de beste indrukken gekregen. Ten slotte werd nog hulde gebracht d^or burgemeester Stam, omdat Oudendijk de gemeente was, die den dienst wel voor de meeste zorgen had ge steld. Ontroerd heeft de heer De Leur voor de bewezen hulde en ontvangen geschenken dank gebracht, waarmde deze voor hem on vergetelijke midda werd besloten. BROEK OP LANGENDIJK. Bloembollenveiling. Onder leidmg van den heer S. de Boer werd een bijeenkomst gehouden van de com missie voor de bloembollenveiling alhier. Na voorlezing van het verslag der twee gehouden bondsvergaderingen werd bespro ken de wijze van verkoopen en veilen der bloembollen voor dit jaar. De verkoop is evenals het vorige jaar gebonden aan een minimumprijs. Van eiken verkoop wordt 15 van de op- Donderdag 18 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Ensemble Lismonde. 10. - Morgenwijding. .30 Verv. ensemble 10.15 Gr.pl. 10.30 Lismonde. 11.Voordr. door J. Verstraete en vioolsol i B. Lensky. 12.— Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.Ensemble J. Cantor. 2.30 Het Bussumsch Dameskoor o. I. v. J. Hamel. Aan den vleugel: Jacques Hamel. Hierna pianospel door Betsy v. Praag, gr.pl. en zang door Hans Merz. Aan den vleugel Egb. Veen. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radiotooneel v. d. kinderen. 5.30 Omroeporkest olv. A. van Raalte. 6.20 Gr.pl. 6.40 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Disco-nieuws. 8. Ber. 8.05 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. E. Sack, sopraan. 9. Zwitsersche muziek met verbinden den tekst door H. Felderhof. 9.30 Het Avro-Aeolian Orkest. 10.15 Gr. pl. 10.30 De Avro-Decibëls olv. E. Meenk. 11.— Ber. en gr.pl. 11.15— 12.Verv. der Avro-Decibels. HUIZEN, 301 M. (8.—10.— en II.-2.- KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.11.30 uur). 8 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Mor gendienst olv. ds. J. P. v. Heest. 10.45 en 11.— Gr.pl. 11.30-12.— Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon cert en gr.pl. 2.— Cursus fraaie handwerken. 3.Voor de vrouw. 3 30—3.45 Gr.pl. 4.— Bijbellezing dr. G. Verdoes Kleyn, mmv. bariton en orgel. 5.— Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zang Gusta Scheep maker, alt mmv. mej. R. de Cocq, piano. 6.43 Causerie H. Amelink. 7.15 Gr.pl. 7.30 Weekoverzicht. 8. Ber. 8.05 Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 9.Ds. J. L. v. Schaick; De vogeltrek. 9.30 Kamer orkest „Ars Nova et Antiqua", olv F. Gaillard. (10.25 Ber.) 11. 11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.25 Orgel concert H. Croudson. 12.05 Het Commodore Grand orkest olv. H. Davidson. 12.50 Gr.pl. 1.35 Patti- son's Salonorkest olv. N. Stanley. 2.35 Gr.pl. 3.20 Vesper. 4.10 H. Darewski en zijn orkest. 5.05 Orgel concert G. Thorp. 5.35 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Orgelconcert R. Dixon. 7.20 BBC- Militair-orkest o. 1. v. B. Walton ODonnell. 8.05 Intern, volksliede ren en -dansen. 8.20 Het Twilight Trio. 8.35 „The mulberry bush", spel van Delafield. 9.50 Ber. 10.20 Kerkdienst. 10.35 't Leslie Bridge- water kwintet. 11.3512.20 Jack Payne en zijn band, RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 cn 8 20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek olv Doyen 3.50 Orkestconcert o. 1. v'. Foiirestier. 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht. 11.10—12.35 Dans- muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2 20 Concert uit rest. Wivex. 3.50 5 50 C. Rydahls orkest. 8.20 Or- gelconcert J. Nielseti. 8.40 Omroep- orkest olv. Reesen. 9.40 Zang en piano 10.—Omroeporkest olv. Ree sen. 10.5511.30 Symphoniecon. eert olv. Reesen. KEULEN, 456 M. 6.35 Orkest- concert. 12.20 Omroeporkest. 2.35 Gr pl. 4.20 Zang en piano. 5,20 Or kestconcert. 8 30 Omroepkleinorkest o 1 v Eysoldt en solisten. 10.50 Dansmuziek. 11.20 Orkestconcert. 11 5012.20 Dansmuziek. ROME. 421 M. 9 „II ballo dellê ingrate", opera van Monteverdi. Orkestleiding Amfitheatrof. Koor- leiding Conca. II. „Scampolo", ope ra van Camussi. Orkestleiding Am fitheatrof. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M l 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkeat, I.50—2.20, 5.20 en 5.50 Gr.pl. 6.35 Salonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert olv. André. 9.20 en 10 3011.20 Het Vlaamsche Kwar- tet. 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Het Constantin-orkest. 5.20 Salon- orkest. 6.20 Gr.pl. 6.50 Pianoreci tal. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 9.20 Hoorspel. 9.45 Verv. concert. 10.3011.20 Dans* muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 157f M. 8.30 Stubenball in Oberstdorf, Beiersch progr. 9.20 „Juli", maand overzicht. 10.20 Ber. 10.50 Concert, II.— Weerber. 11.20 Concert uit Stuttgart. 11.50—12.20 Dansmu ziek door Oskar Joost en zijn orkest, KE RADIO- GEMEENTELIJKE R DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.8.40, D sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20-. 12.05, Parijs Radio 12.05—14.20^ D.sender 14.20—15.20. Lond. Reg. 15.20-16.20, Dsender 1620— 17.20, Keulen 17.20—18.50, Brus sel Fr. 18.50-19.50, Parijs Radio 19.50—23.05 Weenen 23.05—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8 059.20, Lond. Reg. 10.35—11.25, Droit- wich 11.25—16.50, Lond. Reg. 16.50-17.35, Droitwich 17.35— 18.20, Brussel Fr. 18.2018.50, Droitwich 18.5020.20, Lond. Reg. 20.20-22.20 Droitwich 22.2(9 —22.50, Lond. Reg. 22.50—24,— brengst ingehouden voor de later uit te be talen surplus-bollen, welke ook ten hoogste met 85 van den minimumprijs betaald zul len worden voor le soort export-bollen en voor 2e soort 60 De keur van de surplus-bollen zal waar schijnlijk gedaan worden door de stichting, dat is de regelings-commissie. Het voor vergoeding aan de veiling voor surplus-bollen is geregeld als volgt: voor tulpen 3 ophoudkosten, 2 opslag kosten en 3 vernietigingskosten. Het laatste zal door de stichting betaald worden Het door elkaar veilen van een duur soort en een goedkooper soort werd niet ge- wenscht geacht, alhoewel het uit hand toch meermalen voorkomt. Wordt het evenwel verlangd door den kweeker, dan zal het in overweging worden genomen. Wanneer partijen die geveild zijn, den minimumprijs niet hebben kunnen op brengen en deze worden weggehaald om ze naar een andere veiling te sturen oi men tracht ze uit de hand te verkoopen, dan is men van die partijen 1 verschuldigd aan de veiling, berekend naar den minimumprijs. Wanneer zij echter blijven staan voor op slag, dan vervalt de 1 en komen ze, na keuring, in het bezit van de regeering. De garantie-prijs daarvoor wordt zoodei korting uitbetaald door de regeering. Door de stichting is nog geen beslissing genomen op de vraag of voor die bollen 50 als voorschot uitbetaald kan worden. Besloten werd de eerste veiling te hou den op Vrijdag 26 Juli a.s. en weer als ze kerheid te vragen contante betaling ttgen een vergoeding van 3/4 per maand. Voor de eerste veiling te rekenen vanaf de maand Augustus en berekend naar de te betalen 85 De veilingskosten werden vastgesteld op 5 BLOEM BOLLENVE1LINOEN. De eerste verkooping van drooge bloem bollen vindt te Beverwijk plaats, 25 dezer. Als marktplaats van groenten en fruit neemt Beverwijk onder de Nederlandsche veilingen een voorname plaats in, ten opzich te van bloembollen is dit zoo geweest. D* eerste bloembollenveiling hier ter plaatse was een afd. van 't Holl. Bloemb.kw. Ge nootschap welke later omgezet werd in de veiling Kennemo. Al heel spoedig daarna v/erd opgericht hare zusterveiling ,,'t Cf1' trum" die zulke afmetingen aannam dat Kennemo van 't tooneel verdween terwijlI u} 1925 opgericht wend de veiling „Beverwijk een organisatie der groenteveilingen Ken- Uit het Eogelseh van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 84) „Ik ben overal geweest. Ze hebben hem nergens gezien. Je moet aan Hallam schrij ven en hem vragen of hij ook iets gehoord heeft". „Ik dacht dat Furber het commando zou krijgen over een van de nieuwe onderzeeërs", zei hij. „Dat dacht ik ook. Wat mij zoo veront rust, is, dat hij zijn rekening in het hotel niet heeft betaald en ook zijn bagage niet heeft laten halen". „Waar is u bang voor?" vroeg ze snel. „Dat ze hem gearresteerd hebben". „De Britsche admiraliteit?" „Ja, het is nog een wonder dat hij zoo lang vrij is gebleverf. Maar de man heeft hersens en is tegen eiken toestand opge wassen. Zelfs al hebben ze hem te pakken, dan geloof ik nog, dat hij ons niet zal ver raden. Ik zal hem nog eens opbellen naar zijn hotel". De baron nam de telefoon van den haak en gaf het nummer op. „Is mijnheer Furber al terugNeen Heeft hij zijn bagage laten halen?... Weyport, gisteren?.... waar in Weyport?..... Dank u. Het is in orde Valda, hij is schijnbaar op het vlagge- schip de Schepter. Het kon niet beter. Ik moet dadelijk in contact met hem komen". Hij zweeg even en keek Valda nadenkend aan. „Misschien zou het beter zijn als jij hem schreef een gewoon onschuldig briefje, en dan kan hij in code antwoorden. Ik blijf hier bij je dineeren. Het kon wel eens noodig zijn dat ik plotseling Londen moet verlaten en dan wil ik alles in orde hebben. Ik ben van plan heel wat verantwoording op je schouders te plaatsen". Valda gaf Marie haar orders voor het diner en nadat het maal voorbij was, ging de baron aan het werk en tot laat in den avond was hij bezig Valda in te lichten over alles, wat zij te doen had. Zijn voorberei dingen waren volmaakt in orde en schenen in alle mogelijkheden te voorzien. Toen hij was weggegaan, stond Valda's gezicht zeer ernstig, want ze begreep het enorme gewicht van wat haar verteld was. Er was geen twijfel aan of de oorlog was op het punt uit te breken en de Duitschers waren overtuigd van hun succes. „Ik moet den admiraal morgen spreken", mompelde ze en toen viel haar oog op een portret van haar moeder. „Moeder, vergeef me. Ik heb mijn belofte gebroken, maar als u nog leefde, zoudt u ine niet aan mijn woord houden". Voor ze naar bed ging schreef ze een brief aan Guy, dien ze naar de Clytie adres seerde. „Liefste", begon ze, „ik was zoo teleurge steld toen ik zag dat je schip weg was. Ik ben terug in Londen en blijf hier tot Zater dag. Dan ga ik naar Southsea. Ik zal in het Queen's hotel logeeren en je moet zoo gauw mogelijk als je terug bent, komen hoor! Ik houd zooveel van je Ze postte dezen brief 's morgens, toen ze op weg was naar de admiraliteit, maar eerst ging ze naar haar moeder's advocaat, waar ze inlichtingen inwon hoe ze een speciale vergunning zou kunnen krijgen voor een huwelijk. Kort na elven was ze bij admi raal Langton, aan wien ze alles vertelde wat de baron haar gezegd had. „U is een merkwaardige vrouw", zei hij, toen ze uitgesproken had. „Ik vermoed, dat u de waarde van dezen dienst, die u ons be wijst, inziet". „Ja", antwoordde ze kalm. „en ik hoop dat ik er mijn belooning voor krijgen zal". „Ik wilde niet vragen naar Hallam „Ik ga morgen naar Southsea. Wanneer komt de flotille in Spithead?" „Zondag". „Zoudt u kunnen maken, dat Hallam ver lof krijgt om aan wal te gaan voor den hee- len dag Maandag?" „Ik zal eerlijk zijn. Ik wou dat hij Maan dag met me trouwde". „Weet Hallam dat en vindt hij het goed?" „ja, ik denk het wel' mag ik vragen „Ik heb het hem nog niet verteldDe baron denkt, dat Furber op de Schepter is" ^.SchitterendSylvester heeft dat prachtig in orde gebracht. Hij zal u waar schijnlijk in Southsea opzoeken. Het kon zijn, dat u zijn raad noodig had over de informaties, die u aan den baron moet zen den" „Zooals u wilt. Ik heb niets tegen den man, maar het zou leelijk zijn als een van de menschen van den baron mij met hem samen zagen". „Dat is zoo, maar u kunt er van op aan, dat Svlvester wel voorzichtig zal zijn". „Admiraal, u vindt het toch niet gek van me, dat ik zoo gauw wil trouwen?" „Kind, je kunt zelf het beste je eigen za ken beoordeelen". „U en ik weten, dat de oorlog voor de deur staat en als hij zou sterven, zou hij toch van mij zijn geweest en ik zou niet zóó ongelukkig zijn. Ik kan het niet zoo zeggen, maar „Ik geloof dat ik het begrijp", zei hij met ongewone vriendelijkheid. valda bracht danrna de formaliteiten in orde, die voor het verkrijgen van een spe ciale huwelijksvergunning noodig waren en Zaterdagmorgen ging ze naar Southsea met het document in haar taschje. Toen ze in haar hotel ltwam, zag ze dat de groote vloot reeds begon aan te komen, maar ze zag nog geen spoor van de flotille, waar de Clytie de leider van was. Maandagsmorgens zag ze in een courant een programma van de revue en later hoorde ze dat de Clytie was aangekomen. Ze wachtte den heelen dag in het hotel in de hoop dat Guy zou komen. Tegen etens tijd had zij den moed opgegeven en schreef hem een brief, waarin ze hem dringend vroeg zoo gauw mogelijk te komen. Dinsdagmorgen vernam ze dat er geen verlof werd gegeven om aan wal te gaan s Avonds kreeg ze een brief van Guy. waar- ui iij schieef dat hij naar haar toe zou ko- men, zoodra hij verlof kon krijgen. Het is echter de vraag of het wordt toegestaan, kom jij dus aan boord om de revue te zien- De piketboot van de Clytie komt naar pier en ik zal je laten weten hoe la** schreef hij. I Den morgen van de revue kreeg ze e01 brief van den admiraal. u „Ik vermoed, dat u zult denken dat w in den steek heb gelaten. In zekeren zw heb ik dat ook, maar geloof me, het is v uw eigen bestwil. Volgens mijn meening een overhaast huwelijk, zooals u dat noodlottig voor uw kans op geluk met n lam. Hij is een eigenaardige kerel en zou hem voorkomen of u hem wilt dwing met u te trouwen. Zoodra de revue vo .j, is, gaat de flotille naar Weyport terug- zal er voor zorgen, dat Hallam dan een lof van veertien dagen krijgt". ^«.ide „Misschien heeft hij gelijk", moml* ze. 0p Een uur later liep ze naast Halla® jj het dek van de Clytie. Ze verbaann(J[ over de verandering in hem. De trek was uit zijn gezicht verdwenen et„- oogen stonden helder en hij sprak oys gen over zijn schip. Toen begon de groote revue vroegere haat tegen Engeland was j ge nen, het was tenslotte alleen een g^tig weest. dat haar moeder haar ku_i;it weest, dat haar moeder haar had bijgebracht en dat nooit vad? geweest. Zij had het bloed van na jandt in de aderen en ze was blij dat ze dat het zijne was geweest, kon ugW5 Guy wees naar de lange ij nreiit Mi)- vervo Een Interessante expositie in het oude kasteel Radboud. In de groote zaal van het kasteel Radboud w*rd Maandagmiddag om half 6 officieel ge opend de historische tentoonstelling van oud- Medemblik en oud-West-Friesland. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de Ver. -ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Medemblik en wordt dagelijks tot cs met 31 Aug. a.s. opengesteld. Het oude kasteel Radboud spreekt op zich zelf reeds "tot de West-Friezen. Van Koning Radboud verhaalt de historie, dat hij in de 7de eeuw met zijn West-Friezen hardnekkig de prediking van het Chirstendom tegenging en dat hij,\to«n- hij in het jaar 715 door bisschop Wolfram gedoopt zou worden, toen deze, op zijn vraag, waar zijn afgestorven voorouders vertoefden, antwoordde, dat alle niet-gedoopten zekerlijk verloren waren, zijn eene voet uit het doopvont terugtrok, omdat hij liever met zijn ongedoopte voorouders in het zalig gewest van Wodan verbleef, dan met de Christenen in den hémel. In dé kerk te Hoogwoud wordt nog steeds dit historische doopvont bewaard. Medemblik, dat thans bijna 4000 zielen telt (door de uitvoering van de Zuiderzeewerken steeg de bevolking met 30 pet.) is een oud- historisch stadje. De geschiedenis vermeldt, dat het kasteel Radboud op last van graaf Floris V is gebouwd. Dit kasteel werd in den loop der eeuwen Verwaarloosd, maar is thans gerestau reerd. Het stadje bezit nog een in 1400 gebouwde Hervormde Bonifacruskerk met de gebrand schilderde ramen. Ook het 17de eeuwsche Kog- genhuis kan een belangrijk bouwwerk genoemd worden en door het provinciaal krankzinnigen gesticht geniet het nog steeds een zekere be kendheid. In de Middeleeuwen was het als handelsstad een plaats van beteekenis en nog altijd hangt daar iets van de historische sfeer. De West- Friezen komen er nog graag tezamen. Daarvan getuigt het zeer drukke bezoek op de harddra verij, die jaarlijks in Medemblik wordt georga niseerd. Aan de opening van de tentoonstelling was ook een West-Friesche avond in het nieuwe Gemeentepark verbonden en op dezen avond waren eveneens talrijke bewoners van West- Friesland tezamen gekomen, die genoten van den zang van de leerlingen van de zangschool ,,^ong' West-Friesland" te Benningbroek, van het concert, gegeven door het W.-Friesche Harmoniegezelschap „Crescendo" en van de declamatie van de W.-Friesche declamatrice Maartje Bierman uit Oosthuizen. De tentoonstelling, in de groote ridderzaal van het kasteel Radboud (die een oppervlakte heeft van 200 M', en. eeri hoogte van 10 Ml.) is alleszins een' Eezoék waard. Dobr de hooge glas-in-lood ramen, gevaj ftt muren- van meer dan 1 M. dikte, valt een bizonder licht naar binnen en wanneer men naar boven kijkt en het machtige kapwerk aanschouwt, dan krijgt men een gevoel van dankbaarheid voor Rijksmonu mentenzorg, die eindelijk de restauratie van dit zoo nauw aan de historie van W.-Friesland ver bonden gebouw, ter hand heeft genomen. Men verheugt zich erover, dat in Medemblik, onder leiding van burgemeester Peters, een actie gaande is om de omgeving van het kasteel meer in overeenstemming te brengen met de waardigheid van het gebouw. Hoewel de V. V. V. pas 10 Juni het besluit nam om de tentoonstelling te organiseeren, is men er toch in geslaagd, dank zij de medewer king van de gemeentebesturen van Enkhuizen, Hoogwoud en Abbekerk, het Waterschap „De vier Noorder Koggen" en tal van particulieren, veel belangrijks op de tentoonstelling bijeen te brengen. Wij -vinden er charfers uit 1416 van Willem IV naast charters van den Prins van Oranje. We zien er brieven van Bossu, Johan de-Wit, Alva en Sonoy. Uit tal van kaarten en geschrif ten spreekt de groote beteekenis van deze vroeger belangrijke handelstad, die ook thans nog .ov.er prachtige havens beschikt. Wij zien gebruiksvoorwerpen en kunstvoor werpen uit het verleden en het heden, oude schilderijen, meubelen en oud-Delftsch, oude kleedingstukken, enz. Vooral de zilveren kunst voorwerpen geven een denkbeeld van de be kwaamheden onzer vroegere zilversmeden. Ook het glaswerk, dat aanwezig is, benevens de ver schillende uurwerken verdienen een nauwkeu rige beschouwing. De verzameling oud-Holland- sche tegels van Dr. van Balen Blanken en de verzameling oud-West-Friesche costuums van den heer Lückens uit Hoorn zijn waarlijk iets bitonders. Dit kan ook getuigd worden van het Delftsche aardewerk uit het Weeshuis van Medemblik, In de torenkamer van het kasteel is onderge bracht een schenking van een Alkinaarder, een vroegeren inwoner van Medemblik en over het algemeen kan gezegd worden, dat de daar ge plaatste voorwerpen en meubelen in deze om geving prachtig uitkomen. De V. V. V. van Medemblik heeft met het organiseeren van deze tentoonstelling, die da gelijks tot 6 uur is geopend, een gelukkige greep gedaan en het valt in de regeering te prijzen, dat zij daarvoor het oude kastel gratis ter beschikking heeft gesteld. Wij zien hierin een symptoom, dat men ook in Den Haag gaat begrijpen, dat het vreemdelingenverkeer in ons land te lang is verwaarloosd. Wie naar Medemblik trekt, zal goed doen, daaraan tevens een tocht door het oude West- Friesche land te verbinden, want een tocht door dorpen als Aardtswoud, Twisk, Wognum, Hoogwoud en Opperdoes is van een eigenaar dige bekoring. In Medemblik mag men niet verzuimen, aan den havenkant te wandelen, want aan oude geveltjes valt daar nog veel te bewonderen. Beeld-overdracht. Tg< een ai haa zicht, dat zelfs Valda ontroerde. <j*e- (Word'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7