DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Steun voor de Scheepvaart. het Italiaansch-Abessinische conflict. - Tweede Kamer Vrijdag 19 Juli 1935 137e Jaargang Verlaging loodsgelden, voorschriften voor zee vrachtschepen. Instell.ng van Rijnvaartpremies in studie. VERANDERDE WERKTIJD VAN DE KAMER. Dxtgdiiksch De Negus zegt: „Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in 1896 heeft Abessinië geen oorlog gewild." DE SITUATIE THANS CRITIEK. Waf vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. x Ho. 168 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37065. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De verlaging van loodsgelden, welke de Kamer zonder stemming heeft aangenomen, houdt verband met de devaluatie in België. Rotterdam, dat er toch al zoo slecht aan toe was, ziet de schepen nu nóg meer naar Ant werpen koersen en heeft hulp aan de regee ring gevraagd. De nieuwe wet maakt de Kroon bevoegd tot verlaging van de loods- tarieven. De mate, waarin dit gebeuren zal, richt zich naar die van de devaluatie van den Belgischen frank sedert den oorlog. De schatkist zal er 2'/a millioen minder door ontvangen. Nog op een andere manier komt de regee ring den havensteden te hulp. De Kamer heeft tevens een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor rentelooze, ongedekte voorschot ten voor de zeescheepvaart worden beschik baar gesteld. Voor dit jaar bedragen zij 8.2 millioen. De regeering zal te rade gaan, naar wat daarna noodig zal zijn. Voor de verlee ning van de voorschotten is een schema op gesteld, volgens hetwelk b.v. voor een vracht schip van 1000 ton f 1000 en voor een pas sagiersschip van dien inhoud 2000 per maand wordt voorgeschoten gedurende den tijd, dat het in bedrijf is. Bij schepen van grootere tonnenmaat wordt een schaal toe gepast, opklimmende met 100 ton. De rijn vaart en de wilde vaart worden beide ge steund, maar de regeering heeft in de schrif telijke stukken verklaard, niet te voelen voor steun aan schepen in de wilde vaart bene den 1000 ton, daar dezen de kleine scheep vaart, of de kustvaart, uitoefenen. Mr. Wendelaar (lib.) betoogde intusschen, dat de kleine scheepvaart soms nog verre rei zen maakt en bepleitte steun ook voor deze kleine schepen. En de heeren Schilthuis (v.d.), Krijger (c.h.) en Kortenhorst (r.k.) wenschten steun voor kleine schepen in het algemeen Minister Gelissen zal zich er nog eens op bedenken. De verlaging van de loodsgelden juichten allen toe en zelfs de communisten en de heer Sneevliet (r.s.) stemden hier niet tegen, of schoon zij wel .waren tegen de voorschot verlening aan de zeevaart. De laatste komt toch ook aan de arbeiders ten goede, zal men zeggen. Maar de heeren Wijnkoop (c.p.) en Sneevliet zagen er een bevoordeeling in van kapitalistische bedrijven. De andere sprekers waren dankbaar voor de voorschotten, vooral, omdat het de vraag js, of er ooit een cent aan het Rijk van zal kunnen worden terugbetaald Maar zij ble ken niet voldaan. De heeren Schilthuis, Brautigam (s.d.), Smeenk (a.r.), Krijger en Wendelaar dron gen er op aan, dat de regeering de havens j-n met name Rotterdam ook zal helpen, door het den gemeenten financieel mogelijk te ma ken, haar kade- en havengelden te verlagen, en door Rijnvaartpremies in te stellen, het laatste in navolging van België, dat met be hulp hiervan de Rijnschepen naar Antwer pen lokt. Heeft ons land eenmaal Rijnvaart- premies ingesteld, dan kunnen wij met Bel- g'ë gaan praten over wederzijdsche afschaf fing ervan. Want op zichzelf is zulk een kunstmatige bescherming onzer havens uit den booze. Alleen mr. Vervoorn (platteland) vindt, dat het met de thans aangenomen wetsontwerpen welletjes is, en wijst verdere hulp aan de havens af. De regeering heeft de kwesties der verlaging van de kade- en havengelden en der Rijnvaartpremies in stu die- Dit bleek uit een rede van minister Deckers, onder wien als minister van defen sie het loodswezen ressorteert en die deswe ge, zooals hij het uitdrukte, eenige wankele Sehreden zette op het glibberige pad der staathuishoudkunde. Hetgeen stellig te be scheiden was uitgedrukt. De Kamer waar deerde zijn grapje, dat hij, zulke mooie voor- shotten gevende, hoopte, dat straks ook an dere voorstellen van hem zouden worden goedgekeurd, want „wie wel doet, wel ont- Hij wenscht n.1. een goede ontmoeting hij het kapitulantenstelsel De heeren Brautigam en Van den Tempel ts d.) keurden af, dat de regeering den pas- sa£iersdienst <jer Koninklijke Hollandsche Lloyd, waar h. i. geen levensvatbaarheid mt€r in zat, heeft opgeheven. Minister Gelis sen kon hun echter niet veel hoop op herstel geven. De heeren Van den Tempel en Wijnkoop kwamen op voor de ontslagenen van deze Maatschappij en inzonderheid voor de gepen- sionneerden, wier pensioen is verloren ge gaan, ofschoon zij er zeiven voor hebben be- aald. Het pensioenfonds was n.1. in de alge meene kas der maatschappij gestort. Helaas, °P deze manier zijn reeds gepensionneeiden ook van vele fabrieken gedupeerd, zooals mi nister Gelissen en dr. Kortenhorst opmerk ten. H.i. valt er niet aan te beginnen, al die menschen te helpen, en de regeering wijst, ook wat de Koninklijke Hollandsche Lloyd, waarbij zij een commissaris van toezicht heeft, verantwoordelijkheid af. Wel overweegt zij maatregelen om pensioenfondsen van on dernemingen in het algemeen voortaan tegen zulke debacles te beveiligen. De vrachtdienst van de Koninklijke Hol landsche Lloyd op Zuid-Amerika blijft voort bestaan. Deze onderneming onderhandelt met drie maatschappijen over overneming van dezen dienst, zoo deelde minister Gelis sen mede. Van dezen bewindsman vernamen wij ook, dat de regeering zich in beginsel heeft bereid verklaard om voor den bouw van een tweede „Statendam" voor de Holland—Amerika-lijn acht millioen crediet onder hypothekair ver band benevens een subsidie uit het werkfonds te geven. Maar het schijnt nog niet vast te staan, dat het schip ook in ons land gebouwd wordt, en dit is toch wel van veel belang. Een aantal contingenteerings- en andere wetsontwerpjes ging onder den hamer door. De voortzetting van het debat over de be- zuinigingswet bracht een speech van den heer Sneevliet, die als gewoonlijk de andere par tijen over den hekel haalde, maar niet liet uitkomen, wat hijzelf wilde. De heer Schouten (a.r.) bestreed de sociaaldemocraten, inwilliging van hun wen- schen op het stuk van belastingverzwaring onuitvoerbaar en een verlaging van de defen sie-uitgaven onmogelijk noemende. Hij be toogde, dat er nog heel wat meer bezuinigin gen noodig zullen zijn dan dit wetsontwerp plus de bezuinigingen op onderwijs en waren- diensten. welke eruit zijn gelicht en later in behandeling komen. In de middagvergadering is men met de be- zuinigingswet maar weinig opgeschoten, zoo dat er alweer een avondvergadering noodig was. De heer Sneevliet zeide, dat de Kamer tegenwoordig vrij is gedurende de maanden, dat zij anders werkt, en arbeidt in den vacan- tietijd. Heelemaal onjuist is dit niet. Maar in deze dagen is nu eenmaal alles anders dan anders! Avondvergadering. In de avondvergadering heeft de heer Schouten zijn redie voltooid. De anti-revolu- tionnairen blijken zich onvoorwaardelijk te scharen achter het kabinet, welks aanpas singspolitiek zij de eenig mogelijke achten en welks economische politiek zij prijzen als op het behoud der volkshuishouding gericht. De heeren Schouten en Bierema (lib.) waarschuwden beiden tegen overdreven ver wachtingen van industrialisatie. Sterk bestreed de heer Schouten, wat de katholieken willen inzake een consequent doorgezette verlichting van de vaste lasten en hr verweet prof. Aalberse zelfs, dat deze met zijn rede verwarring in ons volk had gebracht en zoo der volkskracht nadeel had berokkend. Neen, de anti-revolutionnairen en de katholieken, beiden toch in de regeering vertegenwoordigd, kunnen het op het oogen- blik heelemaal niet met elkaar vinden. Men vraagt zich af, waarop dit uit moet loopen. Dr. Bierema heeft heel wat bedenkingen guit tegen het wetsontwerp tot verlichting van sommige vaste lasten en van huren. Hij voelt hetzelfde bezwaar als jhr. De Geer, n.1. dat het volstrekt niet de vaste lasten over de heele linie verlicht. Maar beide afgevaardig den zijn toch tegen zulk een algemeene ver lichting, omdat zij vreezen, dat het vertrou wen in het crediet erdoor zal worden ge schokt. Zooals men weet. willen de katholie ken juist een verdergaande verlichting, met name wat aantasting van de hoofdsom be treft. Dr. Bierema heeft zich overigens niet zoo scherp als jhr. De Geer uitgelaten. Hij heeft niet verklaard, tegen het vaste lasten- ontwerp te zullen stemmen. Het is wel vreemd: dit ontwerp wordt eerst morgen in de afdeelingen onderzocht en reeds nu sprak ieder er over! De communist De Visser heeft een rede gehouden, welke uiteraard fel-critisch was. Hij klaagde het kapitalisme aan en prees Rusland als het eenige land, waar geen crisis heerscht. Dr. Van den Tempel heeft der regeering verweten, de kwestie der ambtenaarssalaris sen niet behoorlijk in het georganiseerd overleg te hebben geregeld. Voorts heeft de heer Van Houten (c.-d.) een rede gehouden, zich tegen het bezuinigingsontwerp verkla rende en klagende, dat de verlichting van de vaste laster lang niet ver genoeg gaat. Er stonden voorts nog enkele sprekers op het lijstje, maar in den nacht viel niets belang rijks meer te verwachten. Morgen komt de regeering aan het woord! EERSTE KAMER. avondvergadering der Eerste Ka- voorzitter De Vo In een mer heeft voorzitter De Vos van Steenwijk de nagedachtenis van Mr. Cort v. d. Linden gehuldigd, hulde brengende aan diens groote gaven en hem roemende als denker en genheden dent, heeft Cort ban der Linden aan ons land diensten bewezen, welke niet licht te hoog kunnen worden aangeslagen. Ook me moreerde baron de Vos van Steenwijk de onderwijspacificatie. Op Cort, zeide hij, was toepasselijk het woord van Job: „In de ouden is de wijsheid en n de langheid der dagen hun verstand". Namens de regeering sprak minister de Wilde, die Cort van der Linden den stuur man noemde, die in woelige dagen het schip van Staat veilig door de branding in be houden haven bracht. Zoo heeft ook de senaat den grooten va derlander. die is heengegaan, waardig en eerbiedig herdacht. De Kamer heeft ten lange lijst van wets ontwerpen, contingenteeringen e.d., zonder debat goedgekeurd. Hieronder waren het wetsontwerp tot het in het leven roepen van de Nederlandsche Omroep Zender-Maat schappij (Nozema) en de naasting van eenige locaalspoor- en tramwegen. De koning der koningen, oftewel de Negus van Abessinië, heeft gisteren de revue gepasseerd over de 3000 man der keizerlijke garde, waarna hij zich naar het parlement begaf voor het uitspreken van zijn reeds aangekondigde groote re devoering. Alle leidende persoonlijkhe den van Abessinië waren aanwezig. In den aanvang van zijn rede gaf de kei zer een schildering. van de verschillende phases van het Italiiansch-Abessinische ge schil tot aan het afbreken der onderhande lingen der arbitrage-commissie te Schevenin- gen. Hij verklaarde, dat Italië, ondanks de voortdurende betuigingen van zijn vredelie vendheid zijn bewapeningen voor een ver overingsoorlog voortzet. Abessinië heeft daarentegen driemaal een beroep gedaan op den Volkenbond ten behoeve van een vreed zame oplossing van het geschil. In dit verband wees de keizer op de vriend schappelijke betrekkingen van Abessinië met Engeland en maakte hij melding van de En- gelsche poging door afstand van eigen ge bied den vrede te behouden Mussolini heeft echter alle vredesaanbiedingen afgeslagen, heeft Abessinië beleedigd en het beschuldigd van barbarij en slavernij, welke in feite reeds is opgeheven. Voortgaande betoogde de keizer, dat zijn land alle verdragen is nagekomen en dat het ook bereid is geweest de beslissing van den Volkenbond te aanvaarden, ingeval de Vol kenbond over deze zaak een beslissing zou nemen. Ondanks al deze bereidwilligheid tot overeenstemming heeft echter Italië verder troepen en oorlogsmateriaal naar zijn beide koloniën gezonden. Woordelijk verklaarde daarop de keizer: ,.Nu staat de oorlog voor de deur. Ondanks den door ons getoonden vredeswil komt de oorlog ieder uur meer nabij. Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in 1896 heeft Abessinië geen oorlog gewild. Toen hebben de Italianen ons land met verove ringsdoeleinden aangevallen en thans wil len zij dat herhalen. Met Gods hulp heeft Abessinië dezen oorlog gewonnen. Het heeft echter het resultaat van den Adoea- slag politiek niet uitgebuit. Wij hebben alles gedaan om den vrede te behoeden. Om der wille van de eer der natie wijze i wij echter een Italiaansch protectoraat 4). Wij hebben een zuiver geweten en dragen geen schuld aan den oorlog. Abessinië is bereid en gereed tot den laat- sten man, te strijden voor zijn onafhanke lijkheid Abessinië zal tegenover do moderne wapenen van Italië de bereidwilligheid stel len zijn land en zijn keizer te verdedigen. De keizer zal met zijn volk liever strijden en sterven dan de vrijheid verh.zen. De keizer besloot zijn redevoering met een oproep aan het Abessinische volk om alle verschillen van stand, klasse ?n religie ter zijde te schuiven en schouder aan schouder te staan in den strijd. De vrouwen riep hij op zich gereed te houden als verpleegsters Leve Abessinië! Wij sterven voor de vrij heid van Abessinië! God zij met ons!" De aanwezigen stortten tranen van geest drift en barstten in stormachtig gejuich uit. Interview van den Negus met een Egyptischen journalist. Naar uit Cairo gemeld wordt, heeft de Abessinische keizer Haile Selassie in een on derhoud met den correspondent van het vooraanstaande Egyptische blad „Al Ahram" verklaard, dat hij het als een on vriendelijke handeling zou beschouwen wan neer de Egyptische regeering aan Italiaan sche vliegtuigen zou toestaan over Egyp tisch gebied te vliegen. Een zoodanige ver gunning zou geluksJawj dw-J een vergemak kelijken van de Italiaansche actie tegen Abes sinië. Verder zeide Haile Selassie nog, dat de laatste redevoeringen van Mussolini niemand verrast hebben, tenzij dan door de omstan digheid, dat zij uitgesproken zijn „onder de oogen van de geheele wereld en tegen de principes van het internationale recht in". De keizer verklaarde voorts nog, dat hij zeer gelukkig was door de sympathiebetui gingen van Oostelijke staten, aan Abessinië gezonden Ten slotte wees hij op de zeer 111 Lnivd.LlMnrArl /T 1 OltlHO vriendschappelijke betrekkingen, die sinds eeuwen hadden bestaan tusschen Egypte en Abessinië en gaf uiting aan de hoop, aat een overeenstemming inzake de kwestie van het Tanameer spoedig zou kunnen worden be reikt. Het interview van den Negus in de Times. Het interview van den keizer van Abessi nië met een vertegenwoordiger van de „Ti mes" heeft uiteraard bij de openbare mee ning te Rome groote belangstelling gevonden Men concludeert uit dit interview, dat de door den Duce afgewezen bemiddelings voorstellen van Eden uitsluitend in het be lang waren van Engeland en Abessinië. Met gespannen aandacht volgt men tevens hier de internationale gedachtenwisselingen inza ke het bijeenkomen van den Volkenbonds raad. De emir van Transjordanië over het conflict. Emir Abdallah van Transjordanië heeft tegenover een vertegenwoordiger van een Arabisch blad er zijn leedwezen over uitge sproken, dat een christelijke staat als Italië een anderen christelijken staat, Abessinië, probeert te onderwerpen. Als Arabier geeft de Emir uitdrukking aan zijn sympathie met Abessinië. Volgens Arabische bladen hebben fellas- ja's uit Nabloes zich tot den consul van Abes sinië te Jeruzalem gewend met het verzoek in het Abessinische leger te worden geënga geerd Ook verder zijn veel fellasja's bereid in geval van oorlog mede te strijden in het Abessinische leger. Rapport van Hooge Commis saris de Bono. Na zes maanden de functie van hooge commissaris in Oost-Afrika te hebben ver vuld, heeft de Bono aan Mussolini telegra fisch rapport uitgebracht over zijn werk zaamheden. De Duce heeft op dit rapport ge antwoord: Ik heb het belangrijke, gedetail leerde rapport ontvangen over de eerste zes maanden van uw werkzaamheden als hooge commissaris in Oost-Afrika. Uw kunt trotscli zijn op uw werk, dat zich in ieder opzicht heeft ontwikkeld, ten einde Eritrea in een toestand te brengen, welke het hoofd biedt aan gebeurtenissen in het heden en in de oekomst. Wat noodig is voor de thans ver tienvoudigde bevolking en voor het groote leger zijn wegen en een voedselvoorziening. Deze zijn door uw zorgen geregeld. De opstopping van het verkeer in de ha ven van Massawa, welke aanleiding heeft gegeven tot eenige bezorgdheid, is voorko men. Er moet nog veel werk worden ver richt, al toont uw rapport aan, dat de moei lijkste periode thans voorbij is. Ik ben er dan ook zeker van, dat uw tweede halfjaarlijk- sche rapport beter zal zijn dan dit eerste. Ik verzoek u ten slotte mijn complimenten over te brengen aan uw medewerkers. Telegram van Mussolini aan de Bono. Hoezeer de algemeene aandacht thans ge vestigd is op de gebeurtenissen in Oost- Afrika, blijkt wel uit een opmerkelijk tele gram van Mussolini aan den gouverneur generaal de Bono, dat zeer den aandacht trekt en door de bladen groot opgemaakt gepubliceerd wordt. Hot Italiaansch-Abessinische con flict. Een redevoering van den Abessinischen keizer. (Dag. Over zicht)! Ernstige betoogingen in Parijs verwacht. (Buitenland). De Amsterdamsche raad aan vaardt het tunnelbouw-plan. (Bin nenland.) Nieuwe arrestaties in verband met het tarwe-schandaal te Eist, (Binnenland.) De bemanning van de Kwikstaart gistermiddag ten grave gedragen, (Luchtvaart). Maatregelen van de K.L.M. (Lucht vaart). Rapport inzake de ramp van de „Kwikstaart" gepubliceerd. (Lucht vaart.) Nogmaals het vergiftigingsgeval aan de Bleekerekade. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) In dit telegram erkent Mussolini, dat de werkzaamheden van den gouverneur-gene raal op alle gebieden in een onophoudelijk tempo gevorderd zijn en Erythrea in staat stellen zijn tegenwoordige en toekomstige taken te vervullen. Alles wat een sterke be volking en een groot leger behoeft om te le ven, water, wegen, levensmiddelen, huizen, verkeersmiddelen, ziekenhuizen en eindeloos veel andere noodzakelijkheden, is, gelijk in het telegram uiteengezet wordt, ondanks alle moeilijkheden en ondanks in het bijzonder de groote afstanden, tot een oplossing ge bracht Ook de werken in de haven van Massaoea, die eenigen tijd ernstige onrust wekten, zijn thans tot stand gebracht. Het fascistische geloof en de wil hebben alle be staande moeilijkheden overwonnen, Mussolini besluit zijn telegram aan de Bono, die zooals men weet een der vier man nen is geweest van den marsch naar Rome, met de volgende woorden„Er blijft nog veei te doen over, maar op grond van je rapport geloof ik, dat het moeilijkste moment is overwonnen en ik ben er zeker van, dat je werk in het tweede half jaar nog bevredi gender zal zijn. In dezen zin doe ik jou en je medewerkers de uitdrukking toekomen van mijn tevredenheid en mijn vreugde, waarbij zich de Zwarthemden aansluiten, die je moeilijke .taak met groot medeleven volgen". Ethiopis. h imperialisme? Uit Cairo wordt gemeld: Men weet uit bevoegde bron, dat de Ethiopische regee ring voortgaat met haar politiek plaatselijke stammen te onderwerpen, met name de Mu- zelmansche en zoo juist het sultanaat Gimna in bezit heeft genomen. Men verneemt thans, dat de wettige sultan van Gimna, Abba Dul la, de zoon van den overleden sultan, Abba Gifar, zich in 'n plaatsje bij Abbis Abeba be vindt, waar hij streng wordt bewaakt. Voorts heeft de zoon van Abba Dulla een brief naar Mekka geschreven, waarin hij verklaart, dat de negus zijn goederen in be slag heeft genomen, zoo, dat hij niet zijn bij drage kon zenden. De regeering van Ethio pië, welke kennis had gekregen van dit schrijven heeft Abba Giobir, den zoon van Abba Dulla, in arrest gesteld en naar Anco- ber laten overbrengen. Men kan thans bizonderheden publiceeren aangaande den Ethiopischen aanval, welke op 31 Mei is gedaan op den Italiaanschen militairen post in Erythrea. Bij het aanbre ken van den dag hebben tal van Abessiniërs onder bevel van den broeder van het opper hoofd Dammehoti, en den Abessiniër Negaso, de Italiaansche grens overschreden en de on der Italiaansch bestuur staande stammen in de vlakte van Madra aangevallen. Italiaan sche versterkingen sloegen de aanvallers na hevigen strijd af. Andere groepen Abessiniërs hebben op Italiaansch gebied eenige herders gedood en 4000 stuks vee geroofd, terwijl zij kinderen en mannen als slaven medena men. Italiaansche versterking kwam in dit geval te laat uit Assab, daar de afstand te groot was om tijdig te kunnen ingrijpen, daar de aanvallers reeds over de grens wa ren teruggetrokken. SPIONNAGE-ORGAN1SATIE ONTDEKT. De politieke staatspolitie in Bulgarije heeft te Philippopel (Zuid-Bulgariie) een spion- nage-organisatie ontdekt, welke gewerkt zou hebben voor rekening van een Zuidelijken buurstaat. Donderdag heeft men eenige personen gearresteerd, o.m. een zekeren Pentsjeff, iemand, die vroeger in politiedienst was, en den vroegeren voorzitter van de Turksche vereeniging te Philippopel, Djoebeto. In het belang van het onderzoek weigert de politie verdere inlichtingen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1