'ftovUidaal 'flieuws JjiOezcuide*t Stukken J(eck ÓL School £aatste betichten Sport £uchtoaact !}Umtieuios Pluimveeteelt. G SALARISVERHOOGING TE ENSCHEDE. DE DEVIEZENVERORDENING OVERTREDEN. Nederlander tot hali jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Opheffing van Iocomotief- depöts. JONGEN VERDRONKEN. Hij fietste vlak langs den waterkant. BRAND TE HELMOND. ERNSTIG ONGEVAL BIJ TANKBOUW. Eén doode, twee ernstig gewonden. NOORDSCHARWOUDE KOE WURGT ZICH ZELF. WORDT DE HEER KOOIMAN WEER LID VAN GED. STATEN? WIERINGERWAARD *^«r De gemeenteraad van Enschede besloot met 19 tegen 12 stemmen tot verhooging van de salarissen van de hoofden van takken van dienst. Van de tafel van B. en W. werd aan gevoerd, dat het eigenlijk geen verhooging betrof, maar het opheffen van.een tijdelijken aftrek. Een en ander werd gemotiveerd door de samenvoeging van Enschede en Lonneker, waardoor de verantwoordelijkheid der hoof den van takken van dienst is verzwaard. De liberale fractie achtte deze verhooging in de huidige omstandigheden niet gemotiveerd. 'Eveneens werd besloten om het salaris van den commissaris van politie met 500 te ver- hoogen. De douane-beambten uit de omgeving van Kleef verdachten sinds geruimen tijd een echt- Kar uit Nijmegen van deviezensmokkelarij. :zer dagen werden deze personen vóór het overschrijden van de Duitsch-Nederlandsche grens aangehouden. Visitatie bracht aan het licht, dat de vrouw lich niet, haar echtgenoot echter wel aan overtreding der deviezenverordening schul dig maakte. In een lucifersdoosje was een bedrag van 100 mark verstopt onder de lu cifers. De man had dit geld aan een bank ontvangen tegen een reisschèqeu en wilde dit bedrag naar Nederland uitvoeren. Niettegen staande zijn verklaringen dat hij geen pas bij zich had, maar slechts een bewijs van Neder- landschap voor grensverkeer, werd een pas op hem gevonden. De man had er een ge woonte van gemaakt bij het overschrijden van de grens slechts dit bewijs te laten zien, zoodat men niet kon constateeren, hoeveel cheques hij reeds had ingewisseld. De man stond te Kleef terecht. Het korte onderzoek had uitgewezen, dat hij ongeveer 500 mark naar Nederland had overgebracht. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 1000 mark. Naar de a.-r. Rtd. verneemt zullen met ingang van 6 October de locomotief- depóts Rotterdam-Maas, Haarlem, Dor drecht en Susteren worden opgeheven. Gistermiddag tegen zes uur waagde een 18-jarige fietajongen, wonende in de Laurierstraat, het „kunststukje" om op de Keizersgracht tuschen N. Spiegel straat en Leidschestraat te Amsterdam vlak langs den wallekant over den hard- steenen rand te rijden. Vóór no. 507 ver sperde een overhellende boom hem den weg en de jongen reed pardoes de gracht in. Hij dreef direct naar het midden en een paar personen, die gekleed te water begaven, konden hem niet hereiken. Na dat de Jongen ongeveer zeven minuten in de gracht had gelegen, slaagde een lid van de Amst. Vrijwillige Brigade tot redding van drenkelingen er in, door tot den moderbodem van de gracht te duiken, den drenkeling te grijpen en boven te brengen. Inmiddels waren G. G. D. en de brand weer gewaarschuwd. Een ambulance auto en de motorspuit van de hoofd wacht in de Honthorststraat rukten uit en ook eenige doktoren kwamen ter plaatse. Zeer geruimen tijd werd kunst matige ademhaling toegepast, maar alle hulp bleef tevergeefs, zoodat een arts van den G. G. D. den dood moest consta teeren. Terwijl de brandweer te Helmond gister avond nog bezig was met de blussching van een begin van brand in de garage Het Cen trum, werd zij gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in de Molenstraat. Een aan tal woningen, die dienst doen als bergplaats, bleek door het vuur te zijn aangetast. De brand, die vermoedelijk op den zolder in een partij embalage is uitgebroken, woedde met groote hevigheid. De brandweer moest met alle macht ingrijpen, daar de groote wagen fabriek van ae firma Vosters, die naast de brandende perceelen gelegen was, ook door het vuur was aangetst. Dit pand wist men echter te behouden. De bergplaats brandde geheel uit. De eigenaar, ae heer Colen, was niet verzekerd. Hedenmorgen is bij den tankbouw op het terrein van ae Bataafsche Petroleummij. aan de Vondelingenplaat te Pernis een ernstig ongeluk gebeurd. Zes werklieden waren bezig een ijzeren plaat te leggen op het dak van een tank, aan welker bouw door een paar honderd werk lieden geruimen tijd was gewerkt. Doordat de plaat ging schuiven, kwam zij terecht op de 10 meter hooge houten klinkstelling, waarop de werklieden stonden, tengevolge waarvan de console, waarop de stelling rust te, brak. De arbeiders vielen mee naar be neden. De 34-jarige C. de Wijze, wonende te Rotterdam, was onmiddellijk dood. De 29- iarige E. C. Bijkerk uit Schiedam en de 22- jarige H. C Bijl uit Vlaardingen bleken zeer ernstig te zijn gewond. De vierde persoon bekwam slechts lichte verwondingen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Voorzoover valt na te gaan zijn bij den bouw alle voorgeschreven maatregelen voor veiligheid genomen. De politie en ae arbeids inspectie waren spoedig na het ongeval ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Hier is overleden in den ouderdom van 74 jaar de heer C. Keeman, die gedurende een lange reeks van jaren raadslid en wethouder van deze gemeente was. De overledene heeft ook veel gedaan in het belang van het vereenigingsleven in de 4 Langendijker ge meenten. Een koe van den veehouder G H. te West woud werd dood in de wei gevonden. Het dier was met een poot verward geraakt in zijn touw en heeft zich daardoor geworgd. Door de benoeming van mr. Slingenberg tot minister van sociale zaken ontstaat een vacature in het college van Ged. Staten. Naar het Hbld. verneemt is het vrij zeker, dat de heer D. Kooiman in de vacature-Slin- genberg candidaat zal worden gesteld. De heer Kooiman was de voorganger van mr. Slingenberg in het college; hij heeft in April 1934 zijn ambt neergelegd met het oog op zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Daar er ook al eerder sprake is geweest van de benoeming van mr. Slingenberg tot minister, is de voorziening in de daardoor ontstane vacature in het college van Ged. Staten al overwogen, zoodat men nu niet voor een verrassing staat. Indien de heer Kooiman benoemd wordt, is zijn terugkeer in het college van Ged. Staten natuurlijk niet te beschouwen als een tijdelijke vervanging van mr. Slingenberg. Er zal waarschijnlijk in September een buitengewone vergadering van de Pro. Sta ten worden gehouden ter voorziening in de vacature in net vollege van Gedeputeerden. De opvolger van mr. Slingenberg als lid van de Prov. Staten is dr. A. J. van Leusen te Velsen. Woensdagavond vergaderde Vrije Lief dadigheid in het lokaal van den heer H. v. d Woude onder leiding van den heer C. Ha ringhuizen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat gedurende het 1ste halfjaar is ver strekt 841 L. melk tot een totaalbedrag van 60.84, middelprijs 71/4 cent; 388 eieren tot een bedrag van 13.25, middelprijs 3 A cent. Aan 31 gezinnen werd brandstoffen verstrekt tot een bedrag van 2453 en aan vleeschwaren werd ruim 113 besteed. Het ledental bleef ongeveer gelijk. Twee commissieleden hebben bedankt. De gehou den feestavond is uitstekend geslaagd en gaf nog een voordeeltje van 217.95. Naar aanleiding van den gemiddelden melkprijs zijnde 7 1/4 cent werd door den heer C. Waiboer Czn. opgemerkt dat die ta melijk hoog was. Na eenige discussie werd besloten dat het bestuur pogingen zal doen om bij particu lieren goedkooper klaar te komen. De melk boeren schijnen het niet minder te mogen doen. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. Blaauboer, W. v. d. Ham en Daan Kaan, werden als bestuursleden herkozen. De heeren P. Grin en H. Limpers hadden bedankt als commissaris. Voor den heer P. Grin werd gekozen de heer C. Waiboer Cz. en voor den heer H. Limpers werd de heer Rezelman gekozen. Na rondvraag sluiting. DIERENBESCHERMING. M. de R., beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte. Vele menschen denken dat de inspecteur dierenbescherming een asyl heeft en laten eigen en gevonden dieren door hun kinderen naar hem brengen. Dit is niet juist. Ik verleen alleen mijn bemiddeling. Zij die een dier vinden bewaren dit, waarschuwen mij en door middel van de Alkm. Courant en het N.-Holl. dagblad trachten we de beesten een plaats te bezor gen. Alleen voor gewonde zwervers hebben we steeds plaats. Voorts zij medegedeeld dat behalve in dringende gevallen en voor menschen in de buitengemeenten ik te spreken ben tot het verstrekken van inlichtingen betreffende eigen en niet eigen dieren des avonds van hA tot TA uur, des Zondags uitgesloten. De vele vragers om middelen tegen onge dierte zij medegedeeld dat in de drogisterij en insecten-poeder te verkrijgen is dat de beesten binnen 10 minuten van luizen en vlooien af helpt. C. VERWER, Insp. Dierenbesch. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De coccidiosis de geesel der opgroeiende kuikens. Jammer genoeg, dat we in deze Juni maand weer een paar artikelen moeten wijden aan een ziekte die onder de kuikens heel wat slachtoffers maakt en juist onder de kuikens die nu al zoo'n paar maanden oud zijn. Uit de massa's brieven, die ik dagelijks ontvang, blijkt, dat de menschen van deze ellendige ziekte geen idee hebben en zij veel meer en v^el erger voorkomt dan het het geval zou zijn als men er beter op bedacht zou zijn. Ik wil het hebben over de coccidiosis, een zeer besmettelijke darmziekte van kuikens van 812 weken oud, welke veroorzaakt wordt door een microscopisch kleine, ééncel- lige diertjes, die men naar hun korrelvorm coccidiën noemt. Om tijd te winnen geef ik nu eerst heel in het kort enkele wenken, die ik komen, hetzij indirect door vliegen, muizen, ratten, enz.) De meeste zorg om de ver spreiding tegen te gaa-n geldt dus het on schadelijk maken der uitwerpselen. Als men niet over gaasbodems beschikt om direct de aangetaste koppels op te plaatsen, moet het strooisel iederen dag ververscht worden en het verbruikte strooisel na vermenging met kalk liefst verbrand of begraven worden. De rennen moet flink met kalk bestrooid en daar na diep omgespit worden, daarna bezaaien met een snel groeiend gewas. Voorts mag men in geen geval kuikens bij oudere kippen laten loopen, aangezien de lcippen meestal smetstofdraagsters zijn. Men kan de kuikens een extra steuntje geven door ze tnplaats van water karnemelk te drinken geven. Het graanvoer mag niet op den grond gestrooid worden, doch moet even als het meel voer uit bakken gevoerd worden Men kan ook probeeren in het mcelvoer in- plaats van diermeel (wat er voor kuikens eigenlijk toch al niet in mag zitten) of in plaats van vischmeel of sojameel 15 ge droogde ondermelk of karnemelkpoeder te verwerken. Dit laatste is ook noodig als men het drinkwater vervangt door een slappe azijnoplossing, n.1. 1 deel gewone keuken- azijn op 79 deelen water. Dit laatste mengsel mag men niet in metalen drinkemmers geven, daar deze door de azijn aangetast worden. Al deze maatregelen kan men alleen met flinke kans op succes toepassen op vastzit tende dieren. Kan men de dieren bij het uit breken der ziekte niet direct ophokken wegens ruimtegebrek, dan heeft men een lee- lijke strop en kan alleen door uiterste rein heid trachten te redden wat nog te redden is. Genezing van zieke dieren is wegens het ver loop der ziekte, het gevaar voor smetstofver- spreiding en het feit dat de dieren later min derwaardig zijn niet aan te bevelen. Genezen dieren blijven bovendien als smetstofversprei- ders steeds een leelijk gevaar voor hun om geving. Ziedaar heel in het kort iets over deze uiterst schadelijke zomerziekte, die vooral op warme vochtige dagen haar grootste aantal slachtoffers maakt. Dat zij ernstige schade veroorzaakt kan blijken uit de volgende op gaven van de laatste jaren omtrent de kui kens, ingezonden voor gratis onderzoek naar de Rijksseruminrichting. Sterfte van kuikens gedurende de jaren 1933 en 1934: 1933 1934 oorzaak aantal pCt. aantal pCt. coccidiosis 223 7pCt. 412 16pCt. 35 pCt. 895 rl 18 pCt. 597 4 pCt. 102 36pCt. 656 llorum 1108 ongontsteking 574 darm 122 andere ziekten 1153 34 pCt. 22 pCt. 4 pCt. 24 pCt. 3180 2662 dan later uitvoeriger zal bespreken. De be smetting wordt door de ontlasting overge bracht (hetzij direct doordat de kuikens met de ontlasting van zieke kuikens in aanraking Het verschil in percentages zit vooral in de coccidiosis, <üe in 1934 veel meer voor kwam (verhoudingsgewijs) dan in 1933. (Dit in tegenstelling met de berichten in de pluim veebladen, die aangaven dat in 1934 de coc cidiosis verminderd was. Dergelijke onjuiste opgaven ontstaan doordat de anonieme arti kelen in de pluimveebladen door niet-des- kundigen geschreven worden en dergelijke menschen wel een of ander uit een boekje over kunnen schrijven, doch verder van de zaken geen verstand hebben). En nu iets over de verschijnselen, waarbij ik weer op den voorgrond stel dat in de pluimveebladen meestal over bloeddiarrhee gesproken wordt terwijl dit, een zeer opval lend verschijnsel zijnde, juist lang niet altijd voorkomt. De onjuiste voorlichting omtrent deze ziekte maakt dat de menschen niet aan coccidiosis denken als er geen bloeddiarrhe is. De coccidiosis uit zich echter in een heel andere vorm. Let eens op volgende brieven: 1. Hierbij een jonge hen van 9 weken uit een koppel waarin nog weinig sterfte doch vrij veel achterblijvers, magere en bloedar moedige diertjes. Wat kan de ziekteoorzaak zijn? 2. Hierbij een paar kuikens, twee maanden oud. Hoewel er geen dooden van beteekenis komen, is de koppel waaruit ze komen toch niet heelemaal in orde. De dieren zijn niet levenslustig genoeg, hoewel ze gehuisvest zijn in een goed geventileerd hok. Met deze koppel is het van het begin af al sukkelen geweest. De uitkomst der broedeieren was slecht en de kwaliteit der kuikens was matig. Nu op een leeftijd van 8 weken zijn de die ren nog lang niet zooals ze zijn moeten en komt het me zelfs voor dat ze onder een of andere ziekte lijden. Wat kan dat zijn? Deze beide gevallen betreffen coccidiosis en wel in een beginstadium. Eerst worden de achterblijvers aangetast, dan meer en meer de betere kuikens en de verschijnselen worden hoe langer hoe heviger. We zullen dat een volgende keer zien. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen De heer A. B. van Rootselaar te Wer- vershoof slaagde te Den Haag voor de acte Nijverheidsonderwijs N.e. (Ongecorrigeerd HET INGESTORTE HUIS TE WARSCHAU. Zes dooden reeds geborgen. Het aantal slachtoffers van de ramp in het oude stadsgedeelte van Warschau, waar gisteren een huis is ingestort, schijnt nog mee te vallen. Tot dusverre zijn 6 dooden en 29 gewonden geborgen. Er worden echter nog 7 personen vermist. De gearresteerde eigenaar van het huis is in zooverre schuldig, dat hij reeds eeni ge dagen geleden door bewoners van het huis op verzakkingen van de muren opmerk zaam is gemaakt zonder de noodige herstel lingen te laten verrichten. DE ONTVOERDE JOURNALISTEN. De Dnitscher te Peking aangekomen. De correspondent van het D. N. B. te Peking, Muller, is na zijn ontvoering en zijn vrijlating hedenmorgen vroeg te Peking aangekomen. De geruchten, dat de Engel- sche journalist Jones ook zou zijn vrijgela ten, zijn onjuist. De regeering van Honan heeft zich ech ter bereid verklaard zijn losgeld te betalen. DE MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA. Hooi op redding opgegeven. Alle hoop op redding van de 79 mijnwer kers, die gistermiddag tengevolge van een ontploffing in de Marsfelamijn werden in gesloten, moet worden opgegeven. De red dingsbrigades hebben reeds verscheidene lijken gevonden. Wielrennen. PIJNENBURG-WALS IN ALKMAAR. Zesdagen-sterren komen! Woensdag 7 Augustus krijgt Alkmaar op haar wielerbaan een schitterend avondpro gramma, dat ongetwijfeld een uitverkocht huis zal trekken. Er is voor dien avond n.1. beslag kunnen leggen op de beste koppels, die wij thans kennen. Om er eenige te noemen: PijnenburgWals, v. KempenSlaafs, gebr. Vroomen, Kilian—Vopel, Charlier—Deneef! Reeds deze namen alleen zijn al voldoende om er van te watertanden. We zullen dien Woensdagavond Wals zien flitsen door de bochten, we zullen Pijnenburg zijn rug zien krommen als een tijger, die zich klaar maakt voor den sprong, we zullen v. Kempen en Slaats zien demarreeren, de gebr. Vroomen zien rondtollen; we zullen een grootsch ge vecht kunnen aanschouwen tusschen Pijnen burgWals en de sterke Belgen Charlier Deneef en ongetwijfeld zullen de Duitschers Kilian en Vopel een hartig woordje mee spreken. Dat allemaal zullen we kunnen smullen in den 60 K M. koppelwedstrijd. Daarnaast zal de kampioen Pijnenburg een achtervolging rijden tegen Slaats, wat op zich zelf al een hors d'oeuvre is! En ook de andere profs zullen in voorwedstrijden demonstreeren, wat wielerwedstrijden beteekenen Woensdagavond wordt het op de Alk- maarsche wielerbaan een groot festijn. Een uitverkocht huis moet getuige zijn van een borrelende, bruisende kuip, moet kunnen juichen, als de renners over de baan suizen. Laat niemand dit groote gebeuren in Alk maar verzuimen. Hij zou anders een schoonen avond moeten missen! Zwemmen. D.A.W. II NAAR PURMEREND. Woensdag j.1. trok D. A. W. II per „luxe" naar Purmerend om den laatsten uitwedstrijd tegen P. Z. en P. C. te spelen. De gedachte aan het oude ,,Zeglis"-bad in Alkmaar, dat er nog heilig bij was, kon ons niet verlaten, toen we het Purmerenderbad betreden hadden, en vol enthousiasme in het Noordhollandsch kanaal doken, om den strijd met P. Z. en P. C. aan te binden. Neen, de verandering, die in de laatste jaren op zwemgebied in Alkmaar en omstreken heeft plaats gehad, kwam toen wel erg sterk naar voren. D. A. W. was als volgt samengesteld: R. van Beek E. Biskanter N. N. J. van Blarcum P. Cloeck J. Groet H. Caarls Jr. De wedstrijd zelve kenmerkte zich door herhaalde aanvallen van D. A. W. op het doel van P. Z. en P. C., en al gauw scoorde Caarls Jr. met een goed gericht schot, het eerste doelpunt voor D. A. W. Ook het D. A. W.-doel had echter momen ten van zwaren druk te doorstaan, zelfs had de P. Z. en P. C. aanval o. L v. Bartels, vrije kansen vlak voor doel, maar de keeper wist z'n doel goed schoon te houden. Vlak voor de rust, na goed doorgeven van D. A. W. was het P. Cloeck, die zich vrij wist te zwemmen, alleen op het doel afging, en de keeper van P. Z. en P. C„ het nakij ken gaf. 20. Na de rust, het water begon bedenkelijk koud aan te voelen, wilde het minder goed gelukken, alhoewel er verschei dene schoten gelost werden. Het 3e doelpunt van D. A. W. kwam dan ook van vrij onverwachtte zijde, n.ml. van de kant van P. Z. en P. C. De scheidsrechter kende n.m.1 een doelpunt toe, toen de keeper van P. Z. en P. C. de ba! bij het uitgooien te ver door z'n doel heen haalde. Aangezien geen van beide ploegen er hierna meer in slaagde te scoren, kwam het einde met een verdiende 3-0 overwinning voor D. A. W. II Indien D. A. W. II zijn laatsten wedstrijd tegen P. Z. en P. C. thuis, nu ook nog wint, staat ze ongeslagen aan den kop. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY IN ONS LAND. Een verblijf van zeker drie weken. De heer Alfred Waugh, de burgemeester van Albury, die, toen de Uiver als deel nemer aan de Londen-Melbourne-race nabij Albury in nood verkeerde, bij de noodlanding zooveel hulp heeft verleend aan de Neder- landsche vliegers, vertoeft momenteel te Londen. Hij heeft eenigen tijd een toer op het continent gemaakt, van welke hij Woens dag in zijn hotel te Londen terugkeerde Vrijdagavond zal hij weer uit Londen ver- t.ekken om Zaterdagochtend in Nederland aan te komen. De correspondent van het A.N.P. te Lon den heeft den heer Waugh in zijn hotel opge zocht om hem te vragen welke plannen de in Nederland zoo bekend geworden burgemees ter van Albury voor zijn bezoek aan ons land heeft. Mr. Waugh ontving den correspondent op de hem eigen zeer vriendelijke en hartelijke manier en gaf in het kort een overzicht van zijn reisplan. In de eerste plaats zal de burgemeester zich naar Amsterdam begeven om zijn ambt genoot aldaar, dr. W. de Vlught, een bronzen maquette aan te bieden, waarop de inwoner- van Albury staan afgebeeld, wanneer zij d gestrande Uiver trekken uit het moeras va- Albury, waar het toestel was neergekomen „Ik hoop spoedig na mijn aankomst te Am sterdam, op Zaterdagochtend, ook den eer sten minister te ontmoeten, zeide mr. Waugh en ik zou het op prijs stellen door H.M. de Koningin in audiëntie te worden ontvanger om haar persoonlijk namens de inwoners var Albury en de bevolking van Australië te dan ken voor de onderscheiding, welke zij mi heeft willen verleenen. Daarna heb ik een afspraak met den he>r Plesman, waarna ik een bezoek aan den bur gemeester van Amsterdam zal brengen lk zal hem vragen de maquette, welke ik 'mei', breng, te aanvaarden.'' De burgemeester van Albury vertelde ver der, dat hij eenige dagen te Amsterdam wil blijven voordat hij een reis door Nederland zal maken ,,Mijn plannen zijn nog niet vastgesteld. Zoodra ik in Amsterdam ben zal de route evenwel vaststaan. Er zijn veel plaatsen^ welke ik gaarne wil bezoeken en ik verwacht, dat mijn reis in Nederland ten minste drie weken zal duren. Van zeker 25 scholen in Nederland heb ik na de aankomst van de Uiver fn Melboume brieven ontvangen, vele geteekend door alle leerlingen der school. Deze liggen in ver schillende gedeelten van het land en ik heb op alle brieven geantwoord en beloofd e;n be zoek te zullen brengen. Daarnaast ontving ik nog vele afzonderlijke brieven, vooraf van schoolkinderen. Voor geen geld van de wereld zou ik willen verzuimen al die kinderen, die mij zoo vriendelijk schreven, te bezoeken, ver klaarde mr. Waugh. Tenslotte deelde hij nog mede, dat hij uit alle deelen van de wereld, na de noodlanding van de Uiver en den gelukkigen start vandaa' naar Melbourne, brieven heeft ontvangen. De heer Waugh is reeds 16 jaar burgemeester van Albury. Op zijn reis door Nederland zal hij worden vergezeld door zijn echtgenoote. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Nachtegaal (heenreis) is te Athene ge land. De Lijster (uitreis) is te Bandoeng geland. De Koetilang is te Alorstar aangekomen en blijft daar wegens slecht weer. NA DE RAMP VAN DE KWIKSTAART. Naar wij vernemen zal mej. Carlstadt uit Zweden, die na de ramp met de „Kwik staart" met verwondingen is opgenomen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, morgen dit ziekenhuis geheel hersteld verla ten. Haar verloofde, de Zweed Helström, is kort geleden hersteld uit dit ziekenhuis ont slagen. De derde in het Wilhelminagast huis opgenomen gewonde Engelschraan Faulkner zal daar nog eenige weken moeten worden verpleegd. WILDE BALLAST. Het A.B.T. brengt vanaf morgenavond een oerwoudfilm waarin Hollandsch wordt gesproken. Het is een bijzonder boeiende expeditie film van een wilde dierenjacht. De Telg. schrijft hierover: Er zijn vele van onze medemenschen die met geen mogelijkheid een vlieg kunnen van gen. En als men dan den man ziet die het wèl kan lijkt het doodeenvoudig: hij steekt zijn hand uit, grijpt, en heeft de vlieg. Zooals een bekwaam vliegenvanger vlie gen vangt, zoo vangt Frank Buck tijgers, luipaarden, neushoorns, olifanten, apen, reu zenslangen, vliegende honden en wat er ver der in de wildernis kruipt, loopt en vliegt. Hij spant eenvoudig een net onder een der gevaarlijke heeren der wildernis die hoog in een boom zit, en doet op het juiste oogen- blik het net dicht. Dat is alles, en als men het verkeerd doet ligt men waarschijnlijk onder een zwarten panter, een orang-oetan of iets van dien aard. Maar Franck Buck doet het niet verkeerd, al moet hij het wel eens over doen, en die schijnbaar zoo eenvoudig lijkende vangsten en die paar mislukkingen geven ons het wa re vertrouwen dat men hier werkelijk met een groot wilde-beestenjager in het oerwoud op stap is. Een paar maal is het duidelijk dat de op name oerwoud-tooneel is: als de reuzenslang ontsnapt in het kamp, of de cobra uit haar kist valt, of de boa Frank Buck te pakken krijgt juist wanneer hij een dwergantilope uit een val verlost. Tenzij de reuzenslang en haar familie zelf met den filmoperateur had den afgesproken: Dinsdag te 10.30 v.m. bijt ik Buck in zijn linkerarm, hebben Buck en de operateur dat afgesproken. Maar zelfs die enkele, onnoodige, sensatie- nummers zijn aantrekkelijk. De angst der kleine dieren voor de slang levert prachtige opnamen en Buck speelt de gevallen als een eerste-rangsacteur. Wat de film echter vooral zoo boeiend maakt is het wisselende rijke oerwoudleven, de mooie natuuropnamen, de spannende vangst der wilde aieren en de bewonderen^ waardige kordaatheid waarmee ze gefilmd en gevangen worden. Als Buck een tijger van den valkuil in de kooi werkt is er geen sprake van comedie, en eer men den neushoorn rustig en wel aan boord ziet hijschen is er ook een en ander gebeurd dat niet voor de poes is. Deze expeditie-film is dus een welkome afwisseling tuschen de vele die op vele an dere lijken: natuur, dieren en avonturen maken haar boeiend en ze bezit kostelijke humoristische intermezzo's van een strijdlus- tigen flamingo en allervermakelijkste episo des uit een vriendschappelijken guerilla-oor- log tuschen 'n kleinen beer en een aap, waar bij de gemoedelijke beer steeds weer het on derspit delft door de onverwachte valsche aardigheden van zijn tegenstander, om diens perfidie terstond weer te vergeten voor een nieuw robbertje speelsche oneenigheid. Van apendomheid tot neushoomkracH is er veel interessants te zien in „Wilde Bal last".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10