Agenda L Amstecdatusche ïBeucs en Omgeving. Buitenlandsche persstemmen. Ministers met vacantie. emmers. CjLvïtvsi \s ontzettend ontsmettend Per vierk. flesch \b cetfc IDeecèeridd Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Harmonie, half 8, hoofdn. De vlucht naar het geluk (rom.), hoofdrol Dick Powell. Toe gang voor alle leeftijden. A. B. T., half 8, hoofdnummer Onder moeders vleugels (rom.); hoofd.ol Kathan ne Hepburn. Toegan;, voor eiken leeftijd. Victoria Theater half 8, eerste hoofdnum mer Twaalf ambachten en dertien ongeluk ken (kom.), hoofdrollen Stan Laurel en Oli- ver Hardy; tweede hoofdnummer De groote schoonmaak (klucht), hoofdrol Anny Ondra Toegang voor eiken leeftijd. Theater Cinema Americain, half 8, eerste hoofdnummer De witte demon (myst.)twee de hoofdnummer Ridders van den kouseband (kom.), hoofdrol Sidnay Howard. Toegang boven 18 jaar. men geweest, het departement van Economi sche Zaken te splitsen en dr. Deckers, den tegenwoordigen minister van Defensie, de zorg van Landbouw en Visscherij toe te ver trouwen, ten einde Defensie open te houden voor een vierden r.-k. minister, die nog moest worden gevonden. Uit het officieele bericht betreffende de samenstelling van het her boren kabinet zou kunnen worden afgeleid, dat dat plan sedert weer opgegeven is, waar bij men zich dan echter de vraag stelt, of van uitbreiding van het aantal ministers wel definitief is afgezien? Zoo ja, om welke reden? Zoo neen en onze inlichtingen wijzen in deze richting waarom is dan nog de vermeerdering van het aantal ministers noodig, tenzij om niet uit den weg geruimde zakelijke geschillen te apaiseeren op een wijze, die aan kritiek on derhevig is en waarmede de r.k. vermoede lijk toch geen genoegen zullen nemen. Is er van een van beide zijden, of van beide, toenadering betracht, dan dient dit in elk ge val ronduit te worden gezegd. Het Vaderland (lib.) schrijft: Het „spel der onverantwoordelijkheden' zou men dit optreden van de roomsch-katho- lieken kunnen noemen. Na zich eerst aan de verantwoordelijkheid voor de vorming van een „parlementair" kabinet te hebben ont trokken, wil men thans ook niet officieel mee werken aan de oplossing welke zich daarna aanbiedt. Dit gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef is een van de verschijnselen, welke het partijwezen in ons land in discrediet brengen. Van den inhoud van het nieuwe regeerin?s- program, zegt 't blad, zal ook in belangrijke mate afhangen, hoe de andere vier „regee- ringspartijen'' zich tegenover het gerecon strueerde kabinet zullen gedragen. Indien het kabinet wat het Had niet hoopt te zeer op roomsch-katholiek sociaal-econo misch compas zou willen zeilen, is niet aan te nemen, dat het kabinet daarvoor steun zal kunnen verwachten bij alle andere „regee- ringspartijen". In Het Volk schrijft de leider der soc.-dem. kamerfractie: D« parlementaire gebeurtenissen had den den vrijzinig-democraten een kans geboden, om aan het dreigend noodlot (over enkele jaren zal er niet veel meer zijn dan een v.d.-clubje) te ontkomen. Nu het aftreden van het kabinet-Colijn, niet door hun toedoen, een feit was ge worden, hadden zij hun vrijheid kunnen hernemen om hun positie te herstellen. Zij hebben de kans ongebruikt gelaten. Dat zij daarmee de mogelijkheid, om een kabinet van Herstel te doen ver schijnen, torpedeerden daarvan moe- te zij zich ten volle rekenschap hebben gegeven. Dat zij hun eigen partij een slechten dienst hebben bewezen dit zullen zij ondervinden, als de politiek van het kabinet-Colijn wordt voortgezet. De fout der vrijzinnig-democraten ontlast de katholieke Staatspaitij niet van schuld, vervolgt ir. Albarda. De katholieke Kamerfractie heeft, door aan het kabinet-Colijn uitdrukkelijk haar vertrouwen op te zeggen, de crisis veroor zaakt. Zij deed dit willens en wetens, Zij had op de gevolgen voorbereid moeten zijn. Zi] had te voren zich van de mogelijkheid om een nieuw kabinet te vormen, behooren te vergewissen. De katholieken hebben blijkbaar de noo- dige voorbereidingen veronachtzaamd. Zij hebben zich geen redelijke zekerheid ver schaft, dat zij in staat zouden zijn, te zamen met anderen het bewind over te nemen. De katholieken, verklaart de s.d.-leider, hielden vast aan de uitspraak, reeds jaren geleden namens hen gedaan, dat zij alleen bereid zouden zijn met de s.d.a.p. een kabinet te vormen, als zich daarbij een derde partij aansloot. Klaarblijkelijk hebben zij echter vóór den dag van de crisis geen enkele po ging ondernomen, om zich de medewerking van een derde te verzekeren. De katholieken hadden nu hun oude stand punt kunnen en moeten verlaten. Zij kon den het verlaten hebben, omdat een roomsch-rood kabinet op 50 Kamerleden had kunnen rekenen, en gezien de toegenomen invloed van de s.d.a.p. in het land, op meer dan 50 procent der kiezers. Daartegenover waren de aanhangers van de politiek in het kabinet-Colijn in de Kamer slechts 37 in aantal! Zij hadden het standpunt kunnen herzien, nadat de heer Colijn opnieuw een opdracht had ontvangen. Wat nu? vraagt do Residentie bode (R--K.) De nieuwe formatie, zegt het blad, staat of valt geheel en al met de toena dering, welke door de onderhandelingen der laatste dagen al dan niet moet ver kregen zijn. Niemand zal wel gelooven. dat. met het toevoegen van een vierden minister, alleen de katholieken gepaaid kunnen zijn. Dr. Colijn zal andere conces sies hebben moeten doen, welke mis schien verscholen zitten in de plitsing van Economische Zaken. Uit de tot nog toe meegedeelde feiten blijkt echter, zegt het blad, van die toe nadering niets en tot zoolang is dus niet te beoordeelen, of de nieuwe formatie kans van slagen biedt. Wij vernemen nader: Bij informatie naar de waar schijnlijkheid van het thans bijeen roepen van de Tweede Kamer heeft het A. N. P. uit betrouwbaren bron vernomen, dat de voorzitter van de Tweede Kamer niet voorne mens is de Kamer bijeen te roepen. Hieruit volgt dat een verdere spoedbehandeling van het Bezui- nigingsontwerp niet in het voorne men ligt. De katholieken en het nieuwe ministei ie. De Maasbode (r.k.) geeft eenige aan wijzing hoe de verhouding tusschen de katholieke fractie en het kabinet is door de besprekingen te publiceeren welke dr. Coliin met mr. Goseling, den voorzitter van de R.K. Staatspartij, gehad heeft. „In den loop van het gesprek, dat prof. Aalberse Maandagmorgen met dT. Colijn heeft gehad, bleek, dat de formateur van meening was, dat mr. van Schaik het depar tement van justitie wilde verlaten. Op grond daarvan gaf mr. Aalberse den raad in deze vacature een beroep te doen op mr. Gose ling. Hij meende, dat, wanneer de voorzitter van de R.K. Staatspartij, die een zeer groot vertrouwen zoowel in de partij als in de Ka merfractie bezit, aan dit belangrijk departe ment in het kabinet zou willen treden, dit zeer aanmerkelijk zou medewerken om het vertrouwen van de katholieke Kamerfractie in het kabinet te herstellen. Op grond daarvan heeft de formateur Dinsdagmorgen mr. Goseling ontvangen om hem uit te noodigen de portefeuille van defensie, die vrijkwam, omdat minister Deckers naar het nieuw op te richten de partement van Landbouw en Visscherij zou gaan, te aanvaarden. Teen bleek, dat hij daartoe niet bereid was, werd hem de portefeuille van Justitie in vooruitzicht gesteld. Hij kreeg tijd tot 's avonds acht uur voor zijn antwoord. Toen mr. Aalberse dit van hem vernam, heeft hij onmiddelijk het bestuur van de Katholieke Kamerfractie bijeengeroepen. Tij den deze vergadering kreeg mr. Goseling bericht, dat mr. Van Schaik aan Justitie zou blijven, zoodat dus enkel Defensie open bleef. Het bestuur van de Kamerfractie was daarop van meening, dat hierin geen vol doende grondslag zou kunnen liggen om het geschokte vertrouwen voldoende te her stelen". De „Times" over den terugkeer van dr. Colijn. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan den terugkeer van dr. Colijn aan het hoofd van een gereconstrueerd extra-parlementair kabinet. Het blad is van meening dat de Ne- derlandsche ministerpresident thans een sterkere positie inneemt dan tevoren Na een lange uiteenzetting van de toestan den, welke hebber, geleid tot de crisis, ver klaart de „Times" dat er geen twijfel is om trent de algemeene voldoening over den te rugkeer van Colijn, aangezien in de huidige omstandigheden een sterke man wordt ver langd aan het hoofd van de regeering, voor al nu de instabiliteit van den wereld-toestand wordt vermeerderd met de instabiliteit van de Nederlandsche partijverhoudingen en de moeilijkheid, een meerderheid te vinden voor een constante politiek. Het meest geruststellende feit is de impo Dulariteit van de beide extremistische par ijen in Nederland, de communisten en de nationaal-socialisten. De traditioneele Ne derlandsche soliditeit en gezond verstand zijn niet gunstig voor extremisten. De „Times" besluit dat dr. Colijn zijn reeds groot persoonlijk prestige nog heeft vermeerderd. Er was en is nog steeds twijfel of hij zal slagen in de taak, welke hij zich zelf heeft opgelegd. Men acht het mogelijk, dat hij tengevolge van de besprekingen van de afgeloopen we ken besloten, heeft een minder negatieve po litiek te gaan volgen, en de radio-rede welke de minister-president zal houden, wordt niet alleen in Nederland met groote belangstel ling verwacht. Beschouwing van „Financial News". De „Financial News'' wijdt een uitvoerige bespreking aan de Nederlandsche kabinets crisis en aan den terugkeer van dr. H. Coliin als hoofd van de regeering. Na de opmerking, dat in het kabinet geen noemenswaardige wij ziging is gebracht en na een korte uiteenzet ting van de huidige partijgroepeeringen in het Nederlandsche parlement wordt de ge volgtrekking gemaakt, dat iedere poging *ot verzet door de katholieke en socialistische partijen tezamen genomen tot gevolg kan hebben, dat het kabinet ten val wordt ge bracht evenals de vorige regeering ten val is gebracht. De bezuinigingswetgeving, aldus „Financial News", zal waarschijnlijk worden voortgezet bij Koninklijk Besluit, het mooie middel dat zoo bruikbaar en op het aller laatst zoo gevaarlijk is gebleken voor demo cratische regeeringen. De gulden is op het oogenblik wederom veilig gesteld. Een gedeelte van het goud, dat verleden week moest worden afgestaan, begint reeds terug te vloeien. Het lijdt echter geen twijfel, dat deze crisis het land een stap verder heeft gebracht op den weg naar deva luatie. Een gedeelte van de 131 millioen gul den die in de afgeloopen week moesten wor den afgestaan, zal niet terugkeeren en deze opeenvolgende crises zullen de goudreserves mogelijkerwijze terugbrengen tot een gevaar lijk kleine hoeveelheid. Holland kan zich natuurlijk veroorloven om goud af te staan. Zelfs op het oogenblik is de biljettencircu- latie nog met 71 procent door goud gedekt. Maar aan het einde van Maart was de dek king 9b procent. Het resultaat van de crisis in April was een verlies van ongeveer 200 millioen gulden voor de goudreserve. Wan neer een gedeelte van het verleden week ver loren goud terug is gekeerd, dan bestaat er geen reden waarom dan een gedeelte van de verloren positie niet zou worden herwonnen Het geheele moeilijke en schadelijke proces van deflatie zou opnieuw moeten worden be gonnen. De maatregelen om het budget in evenwicht te brengen, hetzij dat die worden afgekondigd bij Kon. Besluit of door het democratische regeeringsapparaat moet noodzakelijkerwijze eindigen in een verder opdrogen van de bronnen van inkomsten. Bovendien moeten zij een vermeerdering van de werkloosheid te voorschijn roepen en den buitenlandschen handel verder doen af nemen. Wat bovendien nog belangrijker is, is de onmogelijkheid om eenige verbetering te verkrijgen zonder den rentevoet te verlagen. Dr. Colijn is een voorstander van een ver laging van de hypotheken en de pandbrief rente, maar dit verschilt zeer veel van een verlaging van den rentevoet en een politiek van goedkoop geld. Dit kan niet worden be reikt indien, met periodieke tusschenpoozen, er een vertrouwenscrisis is en het bankdis- conto wordt verhoogd tot 6 Onder zulke omstandigheden is het inderdaad moeilijk te zien hoe eenig constructief werk kan worden verricht. De bedrijvigheid in de bouwvakken was in Juni nog kleiner dan tijdens de laat ste beide winters en het ziet er naar uit, dat in dit opzicht geen verbetering zal plaats vinden. Voor het oogenblik is dr. Colijn er in geslaagd de regeering te redden en een poli- tieken chaos te voorkomen, docr de op te lossen moeilijke vraagstukken zijn evenals zijn kabinet onveranderd gebleven. De minister van binnenlandsche zaken zal zich morgen met verlof naar het buitenland begeven. De \oorzitter van den ministerraad en verschillende ministers zullen in het midden van de volgende week met vacantie gaan. Cttrtuie voor het «choonmaken van ongevertA Aout, kunstgrariwfc aanrechten, Y\e\ reinigen en ontsmefc ten van vuilnis- en toWeV Hond«bond.„Emka" Apeldoorn GESLAAGD. De heer J. Muller slaagde te Utrecht voor het examen Engeisch l.o Bij de examens voor stenografie en machi- neschrijven, gehouden op 31 Juli te Amster dam, onder leiding van den ontwerper den heer A. W. Groote zijn geslaagd: Voor stenografie: mej. R. Komen te Ber gen (met lof). Voor machineschrijven Hennie Toornstra te Nieuwe Niedorp, Piet Keesen te Alkmaar en Jan v. d. Brink te Alkmaar. Voor het examen Engelsch L. O. slaagden te Utrecht de heeren J. Muller en P. R. H. Noorman, beiden te Alkmaar. Voor handteekenen L.O. zijn te 's Graven- hage geslaagd de dames J. Groot te Hoorn en W. Stroet te Noord-Beemster. Voor Nijverheidsakte N. b. (timmeren) slaagde te 's Gravenhage de heer H. Mul der te Oosterend (Texel). Te Den Haag slaagde voor het le deel van het notarieel-examen de heer H. A. Leemhorst te Hoorn. UITSLAG VERLOTING NED. ARB. SPORTBOND. In dit nummer is de uitslag van de verlo ting van den Ned. Arb. Sportbond opgeno men. HET JUBILEUM BIJ J. DE VRIES. Een huldiging door het personeel. Zooals wij gister reeds gemeld hebben, herdenkt de N.V. Vriesia, v.n. Jan de Vries, vandaag haar zilveren jubileum en tegelijkertijd herdenkt de heer J. de Vries zelf het feit, dat hij 25 jaar geleden de alom bekend geworden zaak vestigde. Ter gelegenheid van dit gedenkwaardige feit wapperen heden van de Zaadmarkt tal van vlaggen, omdat de bewoners van de Zaadmarkt als het ware mee feest vieren en daarvoor ook vandaag wel blijk zullen ge ven op de receptie, welke hedenmiddag ge houden wordt. De morgen was bestemd voor een intieme huldiging door het talrijke personeel, dat voor een enkelen dag de scepter zwaaide en dat voor een enkel uurtje den jubilaris als ondergeschikte mocht beschouwen. En zoo kon het gebeuren, dat tegen half elf hedenmorgen het volledige personeel Van Donderdag 1 Aug. 1935 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Iidil 4 Duitschland Ideir met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mpij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank Rotterd Bank t INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting i Anaconda Bethleh. Steel t Cities Service Steel coois. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie t Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i Redjang Lebong s per draadlooze teletoon/ Koers Vorige pl.m. 1.30 koers 97«/I6 97'/, 97% 97'/, 953/, 95 '/8 95'/, 95'/s H'/s 17'/, 23 23»/, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 i •ti I PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot i Scheepvaart Unie t TABAKKEN. Deli Batavia a Oude Deli Seuembab t s s s l AMER SPOORWEGEN. Atcbison Topeka i Southern Railw. Cert Union Pacific s §Noteering per 50. t-Exclaim. PROLONGATIE Voi'ge koers 'Exdividend NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs t Brussel (Belga) B«*el Kopenhagen t a Stockholm a a t Madrid lUlil 109 115 373 77 106 31 Vs 573/4 601/, 268'/, 2557, 102 253/16 9% 21'/i« 18/16 257/16 4Vi6 mv« 92 87V, 177, 11.00 HU/, 162 37 V. 78 313/« 270 2567« 1027, 3 103-4 257a 97» 227a 266/w 41/8 171-1/, 171 9l8/l6 223/16 -J 223/16 -i 172 2563/,-7 102i-3/, 22-3/1» 268/16 -i 172 1717a 1873/» 853/a 1211/1» 6H/16 106 7, 687, 967a 32V, 653/, IV, <7. 347a 1363/, 149 1513/a 327. 4»/l6 647a 1897,-} 189} 90 1907a 123/, 12,/,.3 121.% 67, 6i3/16 6"/18 6% 1087,-i 1075/6-8 69 34 1493/, 152 34 V, IV, 343/, 1533/, 64 41/s pCt Heden 4 pCt WISShl.K» itKbfcN AMSTERDAM. Vorige Koers op koers heden 2 uur 1 4716/,, 1. -/i/s-8 59 30-40 9 73'/, 3/, 24.80-3 4810-5 32 2J-40 37 20-40 36 20-40 20 10-20 12.02}-7i/j VU»/» 729 59.40 9.747, 2485 48 15 12 50 37 50 36 50 20 15 12.12V, naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag, 1 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,0 m.M. te Hannover. Laagste barometerstand 751,8 m.M. te Seydistjord. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 2 Augustus: Meest zwakke wind uit noordelijke tot oostelijke richtingen; afnemende bewolking; weinig of geen regen; wanner overdag. Wetroverzicht. De hooge druk over de Britsche eilanden breidde zich westwaarts uit en staat nog in verbinding met het maximum ver in het westen over den oceaan. De depressie over de Oostzee vulde op, terwijl het lage drukgebied nabij IJsland zich oost-noordoostwaarts verplaatste en thans wordt gevolgd door vrij flinke druk- stijgingen. Tengevolge van den invloed van deze de pressie heeft het hooge drukgebied aan zijn noordzijde een weinig aan beteekenis verlo ren, doch het zal waarschijnlijk daar weer versterken. Over het geheele waarnemings gebied is het rustig weer. In onze omgeving is de lucht nog betrokken of zwaar bewolkt; in Frankrijk is het helder, evenals in zuid- west-Duitschland. Over bijna het geheele waarnemingsgebied is de temperatuur gestegen. Slechts in IJs land werd het aanmerkelijk kouder. Boven ons land zijn de bovenluchttemperaturen wederom hooger geworden, de bewolking be lette echter een aar.warming van de onderste luchtlagen van eenige beteekenis. Toch moet men verwachten, dat bij den heerschenden hooge druktoestand de bewolking gaat op lossen, hetgeen een aanzienlijke stijging van temperatuur tengevolge moet hebben. De regenkansen zijn gering. HOOG EN LAAOWATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoogwater Laagwater Dat. vm nam. vm. nam. 2 552 615 2.22 2.36 3 6.23 6.44 252 305 4 6.53 7 14 3 20 3 32 5 7.24 7.47 3.51 4.02 6 8.00 8 23 4 22 4.33 HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. Augustus. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam 2 5.55 6 18 2.34 2.48 3 6.26 6.47 3 04 3 17 4 6.56 7.17 3.32 3.44 5 7.26 750 4.03 4.14 6 8.03 8.26 4.34 445 klaar stond in de feestelijk versierde zaak, om zijn chef en diens echtgenoote te ont vangen. Tijdens het wachten werden van alle kanten bloemenmanden binnengebracht en hun aantal werd binnen enkele kwartier tjes eenige tientallen. De jubilaris liet niet lang op zich wach ten en onder de tonen van een vroolijke marsch kwam hij, vergezeld van zijn vrouw, binnen, werd naar het feestgestoelte geleid en toen nam de chef-boekhouder, de heer C. Berkhout, het woord. In een lange, gloedvolle rede herinnerde spreker aan alles, wat er in deze 25 jaren gebeurd was. Hij releveerde de oprichting van de zaak, die klein begonnen werd, wees op den moed en durf van den heer Jan de vries, die in 1910 den strijd aanbond tegen de concurrentie en roemde tevens diens werklust en ondernemingsgeest. Spreker wees op de moeilijke oorlogsjaren, toen de heer de Vries het hoofd koel hield en toen zijn klanten tot zich trok en hij meende, dat juist in die periode de hechte fundamenten van de zaak gebouwd zijn ge worden. Daarna kwamen de na-oorlogsja- ren; het bedrijf werd steeds grooter, maar de eigenaar bleef wie hij was en zorgde er voor, dat ook thans, in de allermoeilijkste jaren, de zaak kern gezond is gebleven en zich volkomen heeft aangepast aan de heer- schende toestanden. De toekomst is onbekend, maar spreker meende, dat men met vertrouwen die toe komst tegemoet kan zien. Nadat spr. nog uitvoerig gewezen had op de gezonde en tevens prettige verhouding, die steeds tusschen patroon en werknemers heeft bestaan, waardoor in volkomen har monie dit feest gevierd kan worden, gaf hij het woord aan Eet oudste lid van het per soneel, den heer A. Ooievaar, die namens allen den jubilaris gelukwenschte met dit jubileum en als stoffelijk blijk van waar deering aan de N.V. een zilveren sigarendoos aanbood, daarbij de hoop uitsprekende, dat dit geschenk blijvend mocht zijn. Nadat de heer C. Govers een foto in lijst van het personeel had aangeboden, nam de heer Berkhout nogmaals het woord en bood toen aan de heer en mevr. de Vries een ge schenk aan. bestaande uit een dressoir. Spr. wees er nog op, dat het geheele personeel voor dit cadeau eenige jaren gespaard had, zoodat niemand als 't ware gevoeld heeft dat zijn portemonnaie een aderlating had ondergaan. Nadat de deken den jubilaris nog had ge complimenteerd met dit jubileum, dankte de heer de Vries allen persoonlijk voor de hulde hem gebracht. Daarna werden ververschingen rondge diend.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2