VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. Moor kleine tuinen. Afhandeling van de agenda. MM Dl GLOEILAMPEN TE DUUR? ZAKENDOEN IN CRISISTIJD. TOEWIJZING VARKENS. DE OVERDEKTE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Het inheien van de eerste paal. JEUGDIGE DIEF. GELOOFSBRIEVEN ONTVREEMD Drama in een plaatselijke kies- vereeniging. NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Oude man door rook gestikt. A. N. W. B.—K. N. A. C. De waarschuwings- en plaats naamborden. BRAND IN EEN KLOMPENMAKERIJ. AANWIJZINGEN BIJ TIJDELIJKE VERKEERSOMLEGGINGEN. Neem in plaats van PRESTO geen ander merk zeeppoe der aan. U heeft recht op PRESTO KWAL1.I_E1.LL PRO 73-091 H dan deze 'hulde aan minister Marchant kun nen wij het onmogelijk brengen. Moeilijker tijden dan onder het minister schap van den eersten minister van onder wijs, die voorstander van openbaar onder wijs was, heeft de openbare school voorze ker niet doorgemaakt. Maar haar doodvonnis zal niet geteekeud worden Daardoor staan allen L'tr borg De opheffing van zoovele openbare scholen heeft voorstanders van het openbaar onder wijs meer dan vroeger bij elkaar gebracht. De onderwiizers ernstig getroffen door de bezniniging. De maatregelen, welke de regeering treft en nog wil treffen ter bestrijding van de crisis, treffen ons, onderwijzers, in zeer ern stige male Ruim 2400 wachtgelders zijn er gemaakt die den weg tot het verkrijgen van een be trekking nog blokkeeren voor hen, die wacht gelder-af, maar zonder betrekking zijn en voor de jongeren, die nog geen vaste betrek king bij het onderwijs hebben mogen ver vullen. We betreuren de koppeling van het voorstel betreffende de vervroegde pension- neering aan het bezuinigingsontwerp en in even hooge mate betreuren we de verschui ving van den oorspronkelijken datum van ingang van dien maatregel van 1 September 1935 naar 1 Januari 1936. Daarmede toch is niemand gebaat, doch wel worden er wachtgelders en jongeren in belangrijke ma te gedupeerd. Den maatregel der voorloopige pensionneering keuren wij voorwaardelijk goed, het getraineer met het tot uitvoering komen van dien maatregel keuren wij on voorwaardelijk af. Alleen dit: De regeering wil op ambte naars- en onderwijzerssalarissen mei Januari a.s. 5 korten, om een bate van 10 millioen binnen te krijgen. En daarna wil ze op de onderwijzers alleen nog eens 8 a 9 millioen bezuinigen, door het aanvangssalaris te ver lagen tot 500 en de ook in maximum ver laagde schaal over een grooter aantal dienst jaren te rekken. Eenstemmig dient uit de ondeiwijzers- wereld op te klinken de waarschuwing: Re geering, met zulke maatregelen gaat gij te ver! Besloten werd dat het congres het volgend jaar te Apeldoorn zal worden gehouden. Begroetingswoorden spraken verbolgens o.m. de heer Brown namens de Union of Teachers, de heer Hol namens de Belgische onderwijzers en de heer Taselaar, inspecteur bij het L.O., namens den minister van onder wijs. Aan de orde werd gesteld het rapport van de commissie voor de openbare school De voornaamste conclusies van dit rapport zijn: De doelstelling van het openbaar on derwijs, neergelegd in art. 42 van de lager onderwijswet 1920 blijve gehandhaafd. Met inachtneming van de vrijheid van richting bestuurt de overheid het geheele on derwijs. Openbaar en bijzonder onderwijs worden volgens gelijke normen dooi de over heid bekostigd. De overheid, het onderwijs in zijn geheel besturend, heeft den plicht de organisatie van het onderwijs zóó in te richten, dat aan de eischen van goed onderwijs, economisch be heer en juiste distributie van scholen vol daan wordt. Bijzondere scholen kunnen gesticht worden op verzoek van ouders, die zich terecht be zwaard gevoelen hun kinderen naar de openbare school te zenden. Door de stichting van bijzondere scholen met 3, 4, 5, 6, of meer leerkrachten gelden als criteria: a. aantallen van leerlingen volgens de gel dende leerlingenschaal; b. de ouderverklaring van beide ouders of wettelijke verzorgers; c. het storten van een waarborgsom; d. de aanvragen voor bouw van bijzonde re scholen moeten bovendien beoordeeld worden door centrale instanties, gekozen door de overheid, uit de organisaties van ouders, voorstanders van het bijzonder on derwijs; e. het lidmaatschap der vereeniging of van het kerkgenootschap, die (dat) de school aanvraagt; f. De aanvrage voor bouw van bijzondere scholen moet beoordeeld worden door Gede puteerde Staten, met zoo noodig beroep op de kroon. De heer E. v. d. Klerk, rapporteur, verde digde het rapport, waarna de heer A. C Zevenbergen namens de minderheid van het hoofdbestuurd de conclusies becritiseer- de. Spreker drong er op aan het rapport te verwerpen en te blijven strijden voor een ver plichte neutale school. De heer Rijf kogel sloot zich daarbij groo- tendeels aan, waarbij hij gewaagde van de onvolledigheid van het rapport op het meest essentieele punt. De behandeling van de verschillende con clusies nam geruimen tijd in beslag. Na een enthousiaste rede van den heer Schoemaker uit Sappermeer werd met alge meen stemmen geschrapt de conclusie: Het is in het belang van de openbare school, dat de openbare onderwijzer in zijn optreden naar buiten rekening houdt met het neutra le karakter der openbare overheidsschool. Het apport werd tenslotte in zijn geheel goedgekeurd. Motie ter bescherming van de openbare school. Na deze besprekingen werd onder ap plaus de volgende motie aangenomen: De 89e algemeene vergadering van het N. O. G., van oordeel, dat de strenge con centratiemaatregelen van 1933 en 1934 door de regeering uitsluitend zijn toegepast op de openbare scholen; dat door deze ongelijke behandeling het openbaar onderwijs zóó is beperkt, dat daar door de grondwettelijke positie van de openbare school is aangetast, en dat door de eenzijdig toegepaste concen tratiemaatregelen het bijzonder onderwijs in ons land in een zeer gunstige uitzonde ringspositie is gekomen, spreekt als haar meening uit, dat eventu- eele verdere bezuinigingen op het onderwijs gezocht moeten worden in concentratie van bijzondere scholen". Deze motie zal naar de regeering worden gezonden. In een middagvergadering werden ten slotte nog verschillende minder belangrijke voorstellen behandeld en aangenomen. De vergadering wordt vandaag voortge- ,zet. fisa vraag aas minister Ge lissen. Onder dagteekening van 6 Ju-ti hl. heeft de mmtoter van economische naken aan de Tweede Kamer een nota gezonden bevattende de detailprijzen van gloeilampen ten onzent en elders. Daaruit blijkt, dat de prijzen hier te lande m va-houding tot die in het buiten land zeer hoog zijn. Bij het akteelingsonderzoek in de Eerste Kamer bij de contingenteering van gloeilam pen is nu de vraag gesteld of de ter zake verkregen gegevens den minister niet aanlei ding geven de oontingenteermg afhankelijk te stelten van een prijsdaling in de gloei' jperandustrie, ten einde aldus de verbruikers te beschermen. Zoo ja, dan zou men gaarne vernemen, hoe de minister zich voorstelt, die prijsdaling te bereiken. De heer A. E. Gelink, adviseur van den Kon. Ned. Midst. bond schrijft: Als de crisis door reclame, of publiciteit of hoe men het noemen wil kon bezworen wor den, was ze allang geëindigd. Toch heeft re clame een waarde die hoog geschat mag worden. Reclame is in haar wezen een hulpmiddel, om den verkoop te bevorderende verkoop kan het best bevorderd worden door het pu bliek datgeen te bieden, wat het behoeft. Re clame moet dus voorlichtend werken, maar ze mag voorlichtend zijn op suggestieve ma nier, want zonder suggestie wordt de recla me niet gezien en niet gelezen. Reclame moet ook eerlijk zijn. Nu wil het, dat er reclame wordt gemaakt, die, hoe eerlijk ook opgezet, hoe goed ook bedoeld, de plank misslaat, daar het verkoopmotief niet juist gekozen is. Men zoekt het verkoopmotief doorgaans te ver weg, terwijl het soms ligt of in den winkel, of in het artikel, maar altijd in het brein van de klanten. Klantenkennis is, on- noodig dat te zeggen, een eerste vereischte voor den zakenman. Nemen we het geval van den goeden plaatselijken winkel, waarin de eigenaar dag in dag uit er naar streeft, zijn klanten dat gene te verschaffen, wat hij op goede gron den vermeent te behooren tot de behoeften. Maar hoe kan de winkelier den klant duide lijk maken, waarom het bedoelde artikel tot de behoeften behoort. De winkelier moet om zoo te zeggen gedachten kunnen lezen in de eerste plaats, in de tweede plaats de manier kennen, op welke wijze die gedachten zoo danig zijn te beïnvloeden, dat de klant te vreden is met den koop. Datzelfde hebben wij ook bij de reclame, met dit kenmerkende verschil, dat nu de winkelier niet persoonlijk, van aangezicht tot aangezicht tegenover den klant staat, doch onzichtbaar. En daar mede zijn we beland op het gebied van den reclame-expert. Een vraag doet zich voor; kan in dezen slechten tijd de zakenman geld voor reclame ter beschikking stellen. Ont antwoord is: ja, doch we verbinden er den eisch aanmits dat geld vakkundig wordt besteed, en mits re clame niet wordt beschouwd als een grapje voer den vrijen tijd. Gelukkig wint de ge dachte terrein, dat reclame een handelsaan gelegenheid is, die indien goed bedreven de rentabiliteit van een zaak verhoogt. Reclame is een plaatsvervanger van den persoonlijken verkooper. Een toekomstiger. klant te bewerken dooor persoonlijk bezoek gaat, maar is er de geheele stad die op een en hetzelfde oogenblik iets nieuws moeten weten, dan zetten we het hulpmiddel in be weging, langs een weg, die vooraf zorgvul dig uitgestippeld is. De reclame wordt drager van een stuk der zaak, dat stuk mag niet los gemaakt worden van de rest, er moet eenheid blijven. En die eenheid bouwt op. En nu de crisis. Ondanks de crisis zijn er behoeften, is er ook nogo geld voor weelde uitingen, want beide behooren den moderner, mensch, die niet meer slaafsch als in vroe- geren tijd elders, zijn modern leven leeft, ondanks vermindering. Waar dit zoo is, is de weg open voor goede, eerlijke verkoops pogingen. Aldus geachte lezeressen en le zers is reclame op te vatten. Open oog, open oor, en niet versaagt, voorts langs goede lijnen van eerlijk koopmanschap als voor heen, met als belooning door het publiek: een koopdaad. vrijwillig en tot groote tevreden heid gedaan. De minister van economische zaken heeft goedgevonden dat het gewicht der varkens., bedoeld in artikel 4 van het Crisis-varkens besluit 1933 is 25 K G., zoodat de toewijzing van varkens thans geldt voor varkens, die zwaarder wegen dan 25 K.G. (Tot 23 Juli 1935 was dit gewicht 20 KG.) Voorts is goedgevonden, dat op een des betreffend verzoek aan de georganiseerden kan worden toegestaan het toegewezen aan tal varkens in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September met 30 pCt. te over schrijden, mits gedurende de daarna volgen de maanden October, November, December, Januari, Februari, Maart en April het toe ewezen aantal varkens boven 25 K.G. niet ooger is dan het vastgestelde aantal ver minderd met een gelijk aantal varkens, als waarmede het vastgestelde aantal in de voor afgaande maanden overschreden is. Verzoeken als in de laatste alinea bedoeld, moeten schriftelijk worden ingediend bij de afdeeling Veehouderij der Landbouw-crisis- organisatie voor Noordholland te Alkmaar. Een naar schatting 16-jarige jongen heeft in den namiddag zijn slag geslagen in een winkel aan de 2e Rozendwarsstraat te Am sterdam. Toen de winkelier een oogenblik niet op hem lette, deed hij een greep in de toonbanklade en wist met een buit van on geveer zes gulden er vandoor te gaan. De winkelier zette onmiddellijk een vervolging in, doch het mocht hem niet gelukken den jeugdigen boosdoener te pakken te krijgen. Bij de gister gehouden raadszitting ten gemeentehuize te Doesburg bleek, dat de ge loofsbrieven van den heer E. ten Hulzen, die ook wederom als lid van den nieuwen raad zou zitting nemen, niet aanwezig waren en dus zeer waarschijnlijk ontvreemd zijn. De stukken voor den raad waren, zooals gebrui kelijk, eenige dagen tevoren voor de leden in de raadszaal ter inzage gelegd. Door ver scheidene raadsleden is geconstateerd, diat zij toen aanwezig waren. Men zoekt verband tusschen dezen diefstal en het feit, dat de heer ten Hulzen in strijd met zijn afspraak het raadslidmaatschap wederom heeft aan vaard, waardoor hij door de kiesvereeniging „Burgerplicht" werd geroyeerd-. Het blijft nog een punt van overweging of de heer ten Hulzen in den nieuwen raad zal worden toegelaten. In den afgeloopen nacht is op de tweede etage van perceel Lekstraat 104 te Amsterdam een brand uitge broken, die het leven heeft gekost aan een 83-jarigen bewoner van deze verdieping. I Toen de brandweer, die spoedig was ge waarschuwd, arriveerde en zich toegang tot de etage verschafte via het trappenhuis, sloeg haar een geweldige rook en hitte tege moet, waarom van de gasmaskers gebruik moest worden gemaakt. Kort daarna kon het vuur, dat zijn oorsprong had gevonden in de voorkamer met erker en inmiddels reeds was doorgeslagen naar een eveneens aan de straatzijde gelegen zijkamertje, met twee stralen bedwongen worden. De voorkamer is geheel en het zijkamertje gedeeltelijk uit gebrand. Bij het verder onderzoek hebben de brand meesters Schönermark en van Driest in een achter beide vertrekken gelegen slaapkamer tje, dat zij via een gangetje bereikten en dat eveneens vol rook stond, een 83-jarigen man aangetroffen. Hij had een doek om den hals geknoopt en gaf geen teekenen van leven meer. De brandweer paste onmiddellijk met behulp van een zuurstofkoffer kunstmatige ademhaling toe. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Aangenomen moet worden dat hij door den hevigen rook is ge stikt. Drie vrouwen, die mede deze etage be woonden, de huishoudster van het slachtof fer en twee dames, die de zijkamer hebben gehuurd, waren niet thuis. Gebleken is nog, dat de oude heer nog al onvoorzichtig met vuur omging, hoewel om trent de oorzaak van den brand niets met zekerheid vaststaat. Ingevolge de beëindiging der samenwer king tusschen A.N.W.B. en K.N.A.C. is door deze vereeniging een regeling getroffen, waarbij de waarschuwings- en richtingsbor den, welke tot nu toe voor gemeenschappe lijke rekening werden geplaatst en onder houden in vollen eigendom zijn overgeno men door den A.N.W.B:; deze zal in het ver volg ook de aanvulling en het onderhoud van deze borden voor zijn rekening nemen. De plaatsnaamborden (aan de ingangen van steden en dorpen) zullen voor gemeen schappelijke rekening blijven, ook wat aan vulling en onderhoud betreft. Gisteravond omstreeks elf uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een hevigen uitslaanden brand in 'de klom penmakerij van de firma van Os aan de van Peltlaan. Door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal vond het vuur gretig voedsel en breidde het zich zeer snel uit, zoo dat in een oogwenk de klompenmakerij, zoo wel als de woning van den heer van Os in lichterlaaie stonden. Omstreeks half twaalf had de brandweer het vuur bedwongen Zoo wel het woonhuis als de klompenmakerij zijn vrijwel geheel uitgebrand. Een gedeelte van den inboedel kon nog gered worden. De oor zaak van den brand is nog onbekend. Het heeft de aandacht van de K.N.A.C. getrokken, dat tijdelijke verkeersomleggin- gen, noodzakelijk als gevolg van herstellin gen of vernieuwingen van wegen en brug gen, veelal onvoldoende en niet eenvormig zijn aangegeven Aangezien het naar hare meening voor het verkeer zeer wenschelijk zoude zijn, dat deze verkeersomleggingen al gemeen op uniforme wijze zouden moeten worden aangeduid, b.v. door rechthoekige borden van een passend groot, nader te be palen formaat, waarop door middel van een eenvoudige schetsteekening met enkele plaats namen de omlegging voor het verkeer dui. delijk is aangegeven en aan een zoodanige voorziening, welke vooral voor het plaatse lijk onbekende verkeer van belang zal zijn, naar verhouding slechts zeer geringe kosten zullen zijn verbonden, verzocht de K.N.A.C. in een adres aan den minister van waterstaat desbetreffende voorschriften te doen geven. C.B. Alle personen, die binnen het Rijk wonen, met uitzondering van de gehuwde vrouw, onverschillig van welke nationaliteit of leeftijd, zijn belastingplichtig. U ziet hier uit, dat de leeftijd geen rol speelt. Van belang is alleen of Uw zoon dus reeds een dergelijk inkomen geniet, dat hij in de belasting valt Die grens is trouwens nu spoedig bereikt Bij een inkomen van 350 kan men reeds aangeslagen worden, nu Alkmaar in de 3e klasse is gerangschikt. Zooals door U be doeld wordt, mag geen bedrag voor levens onderhoud worden afgetrokken. Dit is reeds in het tarief verwerkt. Bovendien is een ant woord op Uw 3 vragen. Indien Uw zoon dus een aanslag-biljet heeft ontvangen en is het daarop vermelde belastbaar inkomen in overeenstemming met de feiten, dan is er tegen den aanslag niets te doen. Van zijn onzuiver inkomen mag worden afgetrokken premie levensverzeke ring en bonds-contributie, blijft over het zuiver belastbaar inkomen. H. P L. Ik meen, dat geen rekening is gehouden met de aftrek van bonds-contri butie en premie levensverzekering. Vermoe delijk heeft U geen aangifte-formulier ter in vulling gehad en is dat de reden geweest dat met den aftrek geen rekening gehouden is< Er bestaat dus wei aanleiding tot reclame. U moet dan vermelden Uw totaal inkomen en opgeven wat daarvan moet worden afge trokken voor contributie, vakbonden, premie levensverzekering, alsmede contributie be grafenisfonds. Contributie ziekenfonds of ziekteverzekering mag niet worden afgetrok ken. De aanslag correspondeert met het door U genoemde inkomen, maar zooeven ge zegd, is er wel aanleiding tot reclameeren. Huishuur mag U niet van Uw inkomen af trekken. K. A. Uw brief kwam te laat om nu nog in deze rubriek beantwoord te worden U kunt in e.v. rubriek antwoord tegemoet zien. Misschien kunt U mij nog het op het biljet vermelde belastbaar inkomen opgeven, aantal minderjarige kinderen en of er nog meer belastingschuldigen bij U inwonen. Het groote meerendeel der rotsplanten is uitgebloeid en verschillende soorten vooral de sterkgroeiende geven den rotstuin een wild en eenigszins verwaarloosd aanzien. Bovendien brengen deze snelgroeiers het bestaan van zwakkere soorten in gevaar. Daarom is in grijpen noodig en we geven dus dit tuinge- deelte een groote schoonmaakbeurt, waarbij het snoeimes ook flink gehanteerd dient te worden. Vooral Cerastium of akkerhoorn- bloem wordt flink teruggesneden. Ook Iberis sempervirens, Nepeta Musinii, Thymus citriodorus, Veronicasoorten, Saxiiragesoorl, Phloxsoorten e.a. worden waar dit noodig blijkt flink teruggesneden. Het is nu ook een zeer gunstigen tijd om tal van rotsplanten te scheuren. De Primulasoorten kunnen alle op een enkele laatbloeier na worden opgenomen, gescheurd en op een krachtigen grond op nieuw opgeplant. Geef ze vooral eenigen schaduw; de volle zon kan ze in dezen tijd van het jaar weieens het teven kosten. Óp de zelfde wijze handelen we met de mosaentige Saxifragasoorten als S. decipiens, S. hypnoi- des e.a. Andere rotsplanten, die we nu kun nen scheuren, zijn de vroegbloeiende Phlox subulata. We nemen de stukjes niet te klein en zorgen dat elk gedeelte voldoende wortels heeft. Aubrietia worden nu eveneens ge scheurd. De jonge plantjes worden door een lichte rijsbedekkinggedurendeden eersten tijd beschermd tegen de felle zon. Verderscheuren we Veronica repens en andere kruipende Veronica soorten. Arabis alpina, Sedum acre of muurpeper, Dianthus plumarius, D. del- toides, campanula glomerata, Armeria of engelsch gras, Aster alpinus of alpenaster, Ajuga reptans of zenegroen en tal van an dere. Noemen we tenslotte nog van het ge- slacht Iris de soorten Iris germanica en I- pumila. Ook de reeds genoemde Cerastium kan worden gescheurd. Wij planten daarvan kleine polletjes die in deze herfst nog weer zulten uitgroeien tot flinke plantjes. Ook Nepeta scheuren we terwijl bovendien deze plant zeer gemakkelijk van stek is voort te kweeken. We kunnen van de te scheuren plan ten, indien we dit wenschen, direct ook weer groepjes in rotstuin uitplanten Vooral wordt dan vooral de grond goed bewerkt, of zoo noodig door beteren grond vervangen. Ook daar brengen we dan de eerste dagen eenige beschutting aan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8